NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България
4202
Тонът на времето

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев

| 08 Септември 2024, 10:10 ч.
Вече 60 години „Мила Родино
Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България
Снимка © DFA

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев

Общо 32 филма ще участват във фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в Попово.

Те са подбрани от селекционна комисия, в чийто състав са режисьорът проф. д-р Михаил Мелтев, операторът Калоян Божилов и кинокритикът Людмила Дякова.

Допуснати до участие са седем игрални филма – пълнометражни и късометражни, 15 документални и десет студентски филма, съобщават от общинската администрация в Попово.

В XII-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ ще се проведе от 15 до 19 октомври в Попово.

Форумът се организира в памет на големия български оператор Димо Коларов.

В Попово ще бъдат представени продукции от съвременното национално киноизкуство с публичен показ от последните две години – от юли 2022 г. до юли 2024 г. Организатор е Община Попово, съорганизатор е Съюзът на българските

Шапка на Харисън Форд от филма "Индиана Джоунс и храмът на обречените" беше продадена за 630 000 щатски долара на търг в Лос Анджелис, съобщи Би Би Си.

Харисън Форд е с шапката с периферия в сцената, в която скача от горящ самолет. Тя е изработена специално за филма. 

От аукционната къща казаха, че тази шапка "федора" е била използвана и по време на допълнителни снимки в съоръженията за визуални ефекти на продуцента Джордж Лукас.

Тя е била в личната колекция на каскадьора Дийн Ферандини, дубльор на Харисън Форд. Той почина миналата година. Федора също бе носена от каскадьора във филма от 1984 г. Федората е продадена заедно с непубликувани досега снимки на каскадьора, облечен в станалия емблематичен костюм на снимачната площадка.

Шапката в пясъчен цвят е версия на оригиналната, показана в п

Мюзикълът „Криворазбраната цивилизация“ ще има нов осъвременен прочит на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". 

Очаква се премиерата да бъде на 1 ноември, съобщи директорката на културния институт Еделина Кънева. Тя бе във Варна по повод гостуването на спектакъла „Здравей! Как си, приятелю?“, на който е автор на идейния проект.

Кънева припомни, че се навършват 50 години от първото излъчване на мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“ по националната телевизия и това е поводът трупата на Музикалния театър да реши да го възкреси на своя сцена. „Ще ползваме оригиналната музика на Дечо Таралежков, която е вълшебна. В нея има етно-джаз елементи и за времето си тя е била супер новаторска, а сега отново е много модерна“, каза директорката. Режисьор на новия спектакъл ще бъде Николай Гундеров, който е завършил в Чехия и е бил асистент на Иржи Менцел в

Изложбата  „За пейзажа в скулптурата“ ще бъде открита на 9 юли в галерия-книжарница „София прес“. Автор на експозицията е Света Атанасова, съобщават организаторите.

Проектът се реализира като награда на галерия-книжарница „София прес“ за участието на авторката в Националната изложба-конкурса за живопис и скулптура 2023 г. на СБХ, по инициатива на г-н Тодор Стайков. Изложбата ще може да видите до 29 юли, уточняват от екипа.

„Суровият, жив, дори някак невротичен интерес към дивата непосредствена природа е постоянно присъстващ и добре разпознаваем мотив в работите на Светослава Атанасова. Изборът и употребата на временни, естествени материали като гипс, дърво, глина, слама, коноп, тиня, восък и др., които бързо се разграждат и не остават трайни следи след себе си, говори достатъчно за цялостния патос на нейното творчество. В произведенията на Света Атанасова „пр

Повече от 400 артисти са проявили интерес да участват в изложбата Imagine Balkans, която ще бъде открита в първия ден от фестивала за дизайн Pictoplasma във Варна, съобщават организаторите.

По думите им жури ще селектира най-доброто от получените от отворената покана творби, а те ще бъдат изложени в пространството на ReBonkers.

Лекции и уъркшопи с участието на Sestry Feldman (Украйна), Saddo (Румъния), Славен Лунар (Хърватия), Ruki Chuki (Република Северна Македония), Небойша Цветкович (Сърбия) и Димитрис Арменакис (Гърция) са включени в програмата на балканското издание на световния фестивал за дизайн Pictoplasma във Варна.

Българските участници са графити артистът Алекси Иванов, мод

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор на първоначалния аранжимент на песента за еднороден хор. След това композиторът Борис Тричков я превръща в завършена хорова композиция със заглавие „Мила Родино“. 

След 10 ноември 1989 г., по време на дебатите за новата конституция, в седмото Велико Народно събрание са направени различни предложения за национален химн, сред които „Шуми Марица” и „Върви народе възродени”. Конституцията на България от 12 юли 1991 г. обявява за национален химн на България песента „Мила Родино", като отпадат последните два куплета и  се изпълняват само първият куплет и припевът от химна от 1964 г.

МАЛКО ИСТОРИЯ

След Освобождението на България през 1878 г. национален химн е „Шуми Марица" – по  текст на учителя, поет и революционер Никола Живков. Като държавен химн „Шуми Марица" се изпълнява за пръв път през 1885 г. след Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Изпълнява се след химна „Боже, царя ни пази". През 1912 година писателят Иван Вазов преработва първоначалния текст. Под звуците на марша, българската армия жъне победи в Балканската (1912-1913), Междусъюзническата (1913), Първата (1914-1918) и Втората световна война (1939-1945). 

Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.

Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.

Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала. 

Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.

„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.

Малък градски театър „Зад канала“ от София гостува във Варна със спектакъла „Зимата на нашето недоволство“ по романа на Джон Стайнбек, адаптиран за сцена от Юрий Дачев и режисиран от Бина Харалампиева. Представлението е утре в Летния театър в града, съобщават от столичната трупа. 

Актьорският състав включва Асен Блатечки, Малин Кръстев, Светлана Янчева, Василена Атанасова, Меглена Караламбова, Христо Мутафчиев, Илка Зафирова, Иван Петрушинов. Сценографията и костюмите са на Свила Величкова, музиката е на Асен Аврамов, със специалното участие на Иван Лечев. Постановката е отличена с множество награди, посочват от театъра.

По думите им историята на Стайнбек е винаги актуална. Напрегнатият разказ е съсредоточен около Итън Алън Холи, който е представител на стар род от аристократична Нова Англия, но сега е продавач в бакалията, която преди е пр

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко

Британската нео-сайкъделик група Temples отбелязва 10 години от дебютния си албум Sun Structures в София. Събитието е в City Stage на 9 ноември, съобщават организаторите от Fest Team.

Създадена в Кетъринг, Англия, през 2012 г., Temples е звукът на звънливи китари, находчиви и стегнати хармонии и носталгичен ретро стил и талантите на вокалиста и китарист Джеймс Багшоу, басиста Том Уолмсли, клавириста и китарист Адам Смит и барабаниста Ренс Отинк. Звукът им представлява смесица от винтидж продукция, вдъхновена от сайкъделията на 60-те години, но с изненадващо свеж и съвременен груув, коментират от Fest Team.

Издаденият през 2014 г. албум Sun Structures става изключително любим на публиката им и с основен принос за опреде

В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.

Липсва смелост за нещо по-авангардно. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен, за да ни показва нови пътища, да ни пробужда, да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас.

Това каза в интервю артистът Мартиан Табаков, който представи във Варна своите музикални скулптури, за които получи специална награда от Съюза на българските художници.

Те бяха подредени в културния център „РеБонкърс“, където според автора има чудесна акустика за композициите, които импровизира върху сп

След 9 септември 1944 г. химнът „Боже, царя ни пази" е заменен за кратко с песента „Хей, славяни", а до 1950 г. неофициално като химн се изпълнява масовата песен „Републико наша, здравей" по текст на Крум Пенев и музика на композитора Георги Димитров. С указ 688 на президиума на Народното събрание от 1950 г. за национален химн е утвърдена песента „Българийо мила, земя на герои" по текст на Никола Фурнаджиев, Младен Исаев и Елисавета Багряна. Музиката е на композиторите Георги Димитров, Георги Златев-Черкин и Светослав Обретенов. Той се изпълнява до 1964 г.

отдел „Справочна“

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – ...
Българското MP-Studio е финалист в световен конкурс за видеомапинг
Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най- ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Тонът на времето
4202
Тонът на времето

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България.Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание.

| 08 Септември 2024, 10:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Вече 60 години „Мила Родино
Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България
Снимка © DFA

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

Общо 32 филма ще участват във фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в Попово.

Те са подбрани от селекционна комисия, в чийто състав са режисьорът проф. д-р Михаил Мелтев, операторът Калоян Божилов и кинокритикът Людмила Дякова.

Допуснати до участие са седем игрални филма – пълнометражни и късометражни, 15 документални и десет студентски филма, съобщават от общинската администрация в Попово.

В XII-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ ще се проведе от 15 до 19 октомври в Попово.

Форумът се организира в памет на големия български оператор Димо Коларов.

В Попово ще бъдат представени продукции от съвременното национално киноизкуство с публичен показ от последните две години – от юли 2022 г. до юли 2024 г. Организатор е Община Попово, съорганизатор е Съюзът на българските

Шапка на Харисън Форд от филма "Индиана Джоунс и храмът на обречените" беше продадена за 630 000 щатски долара на търг в Лос Анджелис, съобщи Би Би Си.

Харисън Форд е с шапката с периферия в сцената, в която скача от горящ самолет. Тя е изработена специално за филма. 

От аукционната къща казаха, че тази шапка "федора" е била използвана и по време на допълнителни снимки в съоръженията за визуални ефекти на продуцента Джордж Лукас.

Тя е била в личната колекция на каскадьора Дийн Ферандини, дубльор на Харисън Форд. Той почина миналата година. Федора също бе носена от каскадьора във филма от 1984 г. Федората е продадена заедно с непубликувани досега снимки на каскадьора, облечен в станалия емблематичен костюм на снимачната площадка.

Шапката в пясъчен цвят е версия на оригиналната, показана в п

Мюзикълът „Криворазбраната цивилизация“ ще има нов осъвременен прочит на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". 

Очаква се премиерата да бъде на 1 ноември, съобщи директорката на културния институт Еделина Кънева. Тя бе във Варна по повод гостуването на спектакъла „Здравей! Как си, приятелю?“, на който е автор на идейния проект.

Кънева припомни, че се навършват 50 години от първото излъчване на мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“ по националната телевизия и това е поводът трупата на Музикалния театър да реши да го възкреси на своя сцена. „Ще ползваме оригиналната музика на Дечо Таралежков, която е вълшебна. В нея има етно-джаз елементи и за времето си тя е била супер новаторска, а сега отново е много модерна“, каза директорката. Режисьор на новия спектакъл ще бъде Николай Гундеров, който е завършил в Чехия и е бил асистент на Иржи Менцел в

Изложбата  „За пейзажа в скулптурата“ ще бъде открита на 9 юли в галерия-книжарница „София прес“. Автор на експозицията е Света Атанасова, съобщават организаторите.

Проектът се реализира като награда на галерия-книжарница „София прес“ за участието на авторката в Националната изложба-конкурса за живопис и скулптура 2023 г. на СБХ, по инициатива на г-н Тодор Стайков. Изложбата ще може да видите до 29 юли, уточняват от екипа.

„Суровият, жив, дори някак невротичен интерес към дивата непосредствена природа е постоянно присъстващ и добре разпознаваем мотив в работите на Светослава Атанасова. Изборът и употребата на временни, естествени материали като гипс, дърво, глина, слама, коноп, тиня, восък и др., които бързо се разграждат и не остават трайни следи след себе си, говори достатъчно за цялостния патос на нейното творчество. В произведенията на Света Атанасова „пр

Повече от 400 артисти са проявили интерес да участват в изложбата Imagine Balkans, която ще бъде открита в първия ден от фестивала за дизайн Pictoplasma във Варна, съобщават организаторите.

По думите им жури ще селектира най-доброто от получените от отворената покана творби, а те ще бъдат изложени в пространството на ReBonkers.

Лекции и уъркшопи с участието на Sestry Feldman (Украйна), Saddo (Румъния), Славен Лунар (Хърватия), Ruki Chuki (Република Северна Македония), Небойша Цветкович (Сърбия) и Димитрис Арменакис (Гърция) са включени в програмата на балканското издание на световния фестивал за дизайн Pictoplasma във Варна.

Българските участници са графити артистът Алекси Иванов, мод

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор на първоначалния аранжимент на песента за еднороден хор. След това композиторът Борис Тричков я превръща в завършена хорова композиция със заглавие „Мила Родино“. 

След 10 ноември 1989 г., по време на дебатите за новата конституция, в седмото Велико Народно събрание са направени различни предложения за национален химн, сред които „Шуми Марица” и „Върви народе възродени”. Конституцията на България от 12 юли 1991 г. обявява за национален химн на България песента „Мила Родино", като отпадат последните два куплета и  се изпълняват само първият куплет и припевът от химна от 1964 г.

Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.

Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.

Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала. 

Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.

„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми.

Малък градски театър „Зад канала“ от София гостува във Варна със спектакъла „Зимата на нашето недоволство“ по романа на Джон Стайнбек, адаптиран за сцена от Юрий Дачев и режисиран от Бина Харалампиева. Представлението е утре в Летния театър в града, съобщават от столичната трупа. 

Актьорският състав включва Асен Блатечки, Малин Кръстев, Светлана Янчева, Василена Атанасова, Меглена Караламбова, Христо Мутафчиев, Илка Зафирова, Иван Петрушинов. Сценографията и костюмите са на Свила Величкова, музиката е на Асен Аврамов, със специалното участие на Иван Лечев. Постановката е отличена с множество награди, посочват от театъра.

По думите им историята на Стайнбек е винаги актуална. Напрегнатият разказ е съсредоточен около Итън Алън Холи, който е представител на стар род от аристократична Нова Англия, но сега е продавач в бакалията, която преди е пр

Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко

Британската нео-сайкъделик група Temples отбелязва 10 години от дебютния си албум Sun Structures в София. Събитието е в City Stage на 9 ноември, съобщават организаторите от Fest Team.

Създадена в Кетъринг, Англия, през 2012 г., Temples е звукът на звънливи китари, находчиви и стегнати хармонии и носталгичен ретро стил и талантите на вокалиста и китарист Джеймс Багшоу, басиста Том Уолмсли, клавириста и китарист Адам Смит и барабаниста Ренс Отинк. Звукът им представлява смесица от винтидж продукция, вдъхновена от сайкъделията на 60-те години, но с изненадващо свеж и съвременен груув, коментират от Fest Team.

Издаденият през 2014 г. албум Sun Structures става изключително любим на публиката им и с основен принос за опреде

В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.

Липсва смелост за нещо по-авангардно. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен, за да ни показва нови пътища, да ни пробужда, да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас.

Това каза в интервю артистът Мартиан Табаков, който представи във Варна своите музикални скулптури, за които получи специална награда от Съюза на българските художници.

Те бяха подредени в културния център „РеБонкърс“, където според автора има чудесна акустика за композициите, които импровизира върху сп

МАЛКО ИСТОРИЯ

След Освобождението на България през 1878 г. национален химн е „Шуми Марица" – по  текст на учителя, поет и революционер Никола Живков. Като държавен химн „Шуми Марица" се изпълнява за пръв път през 1885 г. след Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Изпълнява се след химна „Боже, царя ни пази". През 1912 година писателят Иван Вазов преработва първоначалния текст. Под звуците на марша, българската армия жъне победи в Балканската (1912-1913), Междусъюзническата (1913), Първата (1914-1918) и Втората световна война (1939-1945). 

След 9 септември 1944 г. химнът „Боже, царя ни пази" е заменен за кратко с песента „Хей, славяни", а до 1950 г. неофициално като химн се изпълнява масовата песен „Републико наша, здравей" по текст на Крум Пенев и музика на композитора Георги Димитров. С указ 688 на президиума на Народното събрание от 1950 г. за национален химн е утвърдена песента „Българийо мила, земя на герои" по текст на Никола Фурнаджиев, Младен Исаев и Елисавета Багряна. Музиката е на композиторите Георги Димитров, Георги Златев-Черкин и Светослав Обретенов. Той се изпълнява до 1964 г.

отдел „Справочна“

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Българското MP-Studio е финалист в световен конкурс за видеомапинг
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.