Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката на тазгодишното, 40-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Със спектакъла „Вкусът на времето“ Кирил Маричков, Иван Лечев, Добрин Векилов-Дони, Славчо Николов и Венко Поромански напълниха амфитеатъра в Созопол до краен предел.
Документален филм, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, ще бъде излъчен на 24 октомври в Балната зала на Софийския дворец (НХГ), съобщават организаторите.
Филмовата лента е озаглавена „Обединителят“ и е част от документалната поредица „Владетелите на третото българско царство“. Продуцент на поредицата е фондация „Българска памет – Братя Диневи“, а неин автор е историкът Мълвина Господинова. На събитието ще присъстват синът на Борис Трети Симеон Сакскобургготски и членове на семейството му.
Борис Трети е роден на 30 януари 1894. Той е цар на България от коронацията си на 3 октомври 1918 до смъртта си на 28 август 1943 г. Син е на цар Фердинанд Първи, който абдикира в негова полза след поражението на България през Първата световна война.
/ВСР
Хореографът Бенжамен Милпие представя в залата "Сен мюзикал" тази седмица най-новия си балет "Grace, Джеф Бъкли танцува", съобщи АФП.
Десетте танцьори, ангажирани специално за спектакъла, проследяват основните етапи от живота на преждевременно починалия през 1997 г. музикант, известен с култовия си албум "Grace" и кавъра си на Hallelujah на Ленард Коен.
"Това е истинско откровение, тази творба, защото историята му е достойна за оперна трагедия", казва Милпие пред АФП малко преди премиерата.
Милпие вече е създал около петдесет балета и е преработил "Кармен" във филм. В новата постановка той променя формата, като добавя текст към танца с текстове от дневника на Бъкли, както и пеене не живо. Той използва и видео на живо, "за да създаде сцени, подобни на кино".
"Това е доста уникално като повествование", казва бившият директор на балета на Парижката о
Женска котка има повече свобода в Афганистан, отколкото една жена, каза холивудската актриса Мерил Стрийп по време на събитие в Организацията на обединените нации (ООН) в Ню Йорк, цитирана от Ройтерс. Така тя се опитва да накара световните лидери да се съсредоточат върху тежкото положение на афганистанските жени и момичета.
"Начинът, по който ... това общество беше преобърнато, е поучителна история за останалата част от света", заяви Стрийп на събитие в рамките на Общо събрание на ООН в опит да насърчи включването на жени в бъдещото развитие на Афганистан.
Талибаните завзеха властта в страната през август 2021 г., когато водените от САЩ сили се изтеглиха след 20-годишна война. ООН се стреми към единен глобален подход за справяне с талибаните, които потъпкват правата на жените, припомня Ройтерс.
Те забраняват на повечето момичета да посещават гимназия, а на жени
„Светът на Шуберт“ е камерен концерт, който ще се състои на 26 октомври в камерната зала „България”, съобщават организаторите.
По думите им от ансамбъл Classic Art продължават музикалния сезон с нови изненади за верните си почитатели – прочути творби на австрийския композитор ще прозвучат в изпълнение на музикантите от ансамбъла със специалните гости на събитието. Това са Венета Нейнска - пиано, Марияна Панова - сопрано, и Петя Бъговска - контрабас.
В програмата са включени Струнен квартет №12 в до минор D. 703 (Quartetsatz) и Клавирен квинтет „Пъстървата”.
Основен двигател на ансамбъл Classic Art е виолончелистката Кристиана Михайлова, а в него влизат още концертмайсторът на Софийска филхармония
„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт в София. Той ще се състои в същия ден, веднага след първоначално обявения концерт – на 16 декември в зала „България“, съобщават организаторите.
През декември започва празнично турне в България, което ще премине през градовете Пловдив (10 декември – зала „С.И.Л.А.“), Варна (11 декември – ДКС), Шумен (12 декември – „Арена Шумен“), Велико Търново (13 декември – ДКС) и Русе (14 декември – „Арена Русе“).
В програма ще прозвучат вечните произведения на фамилията Щраус. Виена е световнопризната като столица на класическата музика, а една от най-ярките съвременни музикални
„Имаме принцип на концерти да не изпълняваме непознати песни“, каза Иван Лечев. Кирил Маричков допълни, че всички песни от плейлистата тази вечер са написани от членове на „Фондацията“.
Сред хитовете, които групата изпълни, бяха „Малкият принц“, „Вълшебен свят“, „Обичам те завинаги“, „Дива роза“, „Да погледна в теб“, „Моят свят“, „Блажени години“, „Две следи“, „Страхотен ден“, „Пак ще се прегърнем“, „Рок в минало време“, „Вкусът на времето“, „Уморени крила“, „Клетва“, „Кукла“, „Среща“. „Повечето от песните, които ще чуете тази вечер, са на „Щурците“ заради юбилея, за който не ми се говори“, каза Маричков, намеквайки за 80-годишнината му, която групата отбелязва с концерта „Вкусът на времето“.
Трябва да подхождате към музиката с автентична уязвимост – и като слушател, и като изпълнител, за да отвори наистина пространството на своята сила, казва пианистът Торд Густавсен, броени часове преди концерта му в София.
Събитието е на 12 ноември в зала „България”, по покана на „Джаз плюс“.
Заедно със своето трио, в което са барабанистът Йарле Веспестад и басистът Стейнар Ракнес, Густавсен представя новия си албум The Seeing. Дълбочина, съзерцание, духовност, органичност и медитация са част от думите, които най-често има в отзивите за този нов проект. Норвежкият музикант го нарича „неподсладена красота“.
На въпроса чувствате ли се като поет зад пианото, отговаря: „Понякога да. Поет, свещеник, психолог, ученик, но
С „Х“ откриват сезона на премиерите в Yalta Art Room.
Първите представления са на 29 и 30 септември, съобщават от сцената на независимото пространство за театър.
Спектакълът е по авторски текстове с цитати от Омар Хайям.
Васил Дуев-Тайг е в главната и единствена роля. Режисьор е Боян Крачолов. Включени са и авторски мисли на двамата артисти. Жанрът е сатира, разказват от екипа.
„Нека наречем „Х“ точката, в която се пресичат публичният ни образ – онзи, който конструираме за пред хората, който изрича и преповтаря всеизвестни констатации, който винаги върви леко прегърбен, поради невъзможността си да изрече това, което наистина мисли – и личният ни, никому непоказан такъв, чийто глас не можем да запушим, когато останем сами. Н
Аукционна къща „Кристис“ обяви, че ще предложи на търг повече от 130 предмета, включително 90 китари, от колекцията на легендарния китарист Джеф Бек, който почина през януари 2023 г. на 78-годишна възраст, съобщи АП.
Стойността на колекцията е над 1,3 млн. долара, като тя включва тъмночервена китара Gibson Les Paul от 1954 г., която Бек купува в Мемфис през 1972 г. и на която свири до края на десетилетието. Китарата, която е изобразена и на обложката на джаз-фюжън албума на Бек Blow by Blow, спечелил „Грами“ през 1975 г., се очаква да бъде продадена за сума между 450 000 и 640 000 долара.
Бек става известен през 60-те години на миналия век с родоначалниците на хард-рока „Ярдбърдс“, а впоследствие прави солова кариера, в която включва рок, джаз, блус и дори опера. Два пъти е приет в Залата на славата на рокендрола - с „Ярдбърдс&
Седмото издание на Sofia Impro Fest ще се състои между 25 и 29 септември с участието на най-изявените майстори в жанра от цял свят, съобщават организаторите от „ШиЗи импро театър”.
Тазгодишната тема на фестивала е „Дълбоко потапяне“ (Deep Dive). Участниците ще навлязат в четири различни аспекта на импровизационното изкуство – емоции, тъмнина, игри и физическа изразност. На камерната сцена на театър „Сълза и смях“ ще се изявят както утвърдени международни артисти, така и местни таланти.
„Sofia Improv Fest е едновременно вдъхновяващо и забавно събитие. Ще посрещнем най-забавните импровизационни артисти в света и ще създадем впечатляващи моменти на сцената“, коментират организаторите. Сред звездите е Сюзън Месинг, комик с над 38 години опит, завър
Художникът Стоимен Стоилов получи Почетния знак на кмета на Варна за приноса му към родния му град и по повод 80-годишнината му. Той му бе връчен днес от Благомир Коцев на церемония в сградата на Общината, на която присъстваха д-р Волфганг Шюсел, канцлер на Република Австрия (2000-2007), неговата съпруга Криста Шюсел, заместник-кметът Павел Попов, представители на администрацията и на Градската художествена галерия.
Благодаря за хубавите думи като оценка за моята работа в този град, каза на церемонията Стоимен Стоилов. Той отбеляза, че сега млади хора ръководят Варна и им пожелава да развият материалната база за излагане на изкуство. „Надявам се и вашето поколение да остави нещо добро за града“, добави той.
Стоилов благодари на д-р Волфганг Шюсел и съпругата му Криста Шюсел, че присъстват на събитието, както и на всички гости, дошли във Варна на ю
Кирил Маричков посочи, че този концерт е специален за него, защото е първата му изява след боледуване, което го свалило от сцената за пет месеца. В края на концерта Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, му връчи статуетка - знака на „Аполония“, с който награждават изпълнители, участвали през 40-те години на фестивала.
Дони каза, че за 40-те издания на „Аполония“ е участвал може би в половината. А групата от самото си създаване е участвала в 1/3 от изданията без прекъсване.
Както информирахме, Празниците на изкуствата „Аполония“ се състояха от 28 август до 7 септември в Созопол. В програмата бяха включени над 70 събития, сред които изложби, кино прожекции, театрални постановки, музикални концерти, премиери на книги.
Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите.