Концерт на Васил Найденов постави тази вечер кулминацията на тържествата по повод 55 години от обявяването на Стралджа за град.
В продължение на два часа жителите и гостите на града пяха и танцуваха на препълнения площад „Демокрация“ с обичания от поколения българи изпълнител.
Постановката „Мистерия с кон“ на Сатиричния театър „Алеко Константинов“ – София ще бъде представена в залата на Народно читалище (НЧ) „Развитие 1896“ - Враца, на 19 ноември, съобщават от културната институция. Оттам уточняват, че текстовете са на Стефан Цанев, а пиесата не е поставяна до момента в страната.
Режисьор на постановката е Анастасия Събева, сценографията е на Елена Нацариду, музиката - на Калин Вельов. За хореографията на актьорите се е погрижил Александър Манджуков. В ролите публиката на Враца ще види Кирил Ефремов, Георги Спасов, Теодор Елмазов, Светлозар Начев, Елена Атанасова и Александър Григоров.
"Възприемам приливите и отливите като нещо, което идва и си отива, което се обръща в цикличност на пристигането и заминаването като един кръговрат на живота", коментира авторката. По думите й морското усещане, което носят картините, идва по-скоро от зрителите, докато за нея пейзажите са символични. "Морето е набелязано и прилича, но не е реалистичен пейзаж."
За Мария Алексиева е трудно сама да определи как образованието по "Иконопис" е втъкано в творчеството .
"Може би за това е необходим страничен поглед, тъй като техниките са напълно различни", допълва тя и обяснява, че възприема всяка една картина, независим
Роденият в САЩ нигериец Шабузи оглави едновременно мултижанровата класация на „Билборд“ за сингли „Хот 100“, както и чартовете на изданието за кънтри, излъчване по радиото и стрийминг с A Bar Song (Tipsy). Подобна доминация не е постигана три години – от 2021 г. и Easy on Me на Адел.
Едва 12 песни са завладявали така САЩ, сред които Despacito на Луис Фонси и Деди Янки с Джъстин Бийбър през 2017 г. , Shape of You на Ед Шийран също през 2017 г. , Closer на „Чейнсмоукърс“ с Холзи през 2016. г. Само Адел има два такива сингъла. Другият е Hello през 2015 г.
Шабузи е сравнително нов на музикалната сцена. Той привлича внимание с участието си в песента Start a Riot на Дъкуърт от саундтрака на анимацията „Спайдър-Мен: В Спайди-вселената“ през 2018 г. Оттогава е издал три студийни албума, третият Where I&rsquo
Русенският театър ще се включи в европейската инициатива "Нощ на театрите" на 16-и ноември (събота) със спектакъла "Бифем" - на режисьора Ростислав Георгиев. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.
Георгиев спечели правото да постави пиеса в театъра в националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров" през 2022 година. Същата година завършва режисура за драматичен театър в класа на проф. Маргарита Младенова. Това е негов втори спектакъл на голяма сцена след дипломната му работа.
Сценографията и костюмите са на Антония Соколова, композитор е Пламен Мирчев - Мирона, гласът е на Милен Димитров, вокалите - на Пламена Ангелова и Венера Котларова. Мултимедията е дело на Михаил Иванов.
Участват актрисите Ивана Керанова и Ясена Господинова.
На сцената с Васил Найденов се качиха Стоян Бозов (соло китара) и Станислава Христова (беквокал). Още след първите няколко песни – „Веднъж“, „Като слънце в огледало“, „Старата любов“, публиката избухваше в бурни аплодисменти. Последваха непреходните хитове „Сбогом, моя любов“, „Всичко ми е наред“, „Синева“, „По първи петли”, „Телефонна любов“, „Бързаш няма време“, „Джули“, „Казано честно, всичко ми е наред“, „Сигурно“.
Няколко пъти Васил Найденов попита: „Не се ли уморихте?“. Публиката отвръщаше с мощни възгласи „Неее, ощеее!“. С многократни бисове прозвучаха още „На случайна гара“, „Седем пъти“, „Рали“, „Междучасие“ и други емблематични песни, обичани от няколко поколения.
Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели, който в съботната вечер на 14 септември празнува 30-годишната си кариера. Италианският тенор пя на националния стадион „Васил Левски“, броени дни преди да отбележи 66-ия си рожден ден.
По време на целия двучасов спектакъл, на сцената бяха част от Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и оркестъра на Софийската филхармония. На диригентския пулт бе маестро Марчело Рота, работил с Пласидо Доминго, а с Андреа Бочели е непрекъснато през последните 25 години.
Осемнадесет от най-известните оперни арии, песни и филмова музика звучаха в изпълнение на Бочели и неговите специални гости – румънското сопрано Кристина Пазару, италианската певица и композитор Елиза Гаиото, и фл
Театър "Карлсон" ще гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението ще се изиграе два пъти на пети ноември на сцената на Общинския културен център, съобщиха от екипа на Театъра.
„За мен е чест и удоволствие за трети път да се кача на разградска сцена и да изиграем едно от най-известните световни заглавия на шведската писателка Линдгрен“, се обръща към жители и гости на лудогорския град актьорът Неделчо Неделчев, който е и мениджър на Театъра.
В представлението „Пипи Дългото чорапче“ интерпретацията е като приказка, която учи как сам да си направиш щастие. Любимата детска героиня си създава приятелства, вярва в мечтите и запознава всички останали с един щур и наситен с приключения свят. Малки и големи се запленяват от нейната мъдрост и вече не се страхуват да поискат повече, за да получат по
Организаторите на турнето догодина на британската група "Оейзис", чието събиране предизвика огромно вълнение, ще анулират билетите, закупени от неофициални сайтове за препродажба, предаде АФП.
Мярката може да засегне хиляди фенове.
Братята Лиъм и Ноел Галахър обявиха в края на август, че ще съберат отново легендарната си група за турне, петнадесет години след шокиращата им раздяла.
На 31 август феновете се стекоха масово да купуват билети за концертите, но търсенето се превърна в хаос, с безкрайни списъци с чакащи и неизправности в официалните сайтове, особено в гиганта в продажбата на билети Ticketmaster.
Феновете бяха предупредени, че билети, закупени от неофициални сайтове за препродажба, могат да бъдат анулирани. Според организаторите 4 процента от билетите, или хиляди билети, са попаднали в тези сайтове.
"Агенциите за продажба
Днес се навършват 95 години от рождението на композитора Дечо Таралежков.
Той е роден в Казанлък. През 1951 г. завършва юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а през 1955 г. – Българската държавна консерватория (дн. Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“) с кларинет. Учи композиция при проф. Александър Райчев.
От 1954 г. е оркестрант в естрадни, симфонични и други оркестри. От 1957 г. е артист-оркестрант в Сатиричния театър, в София, с диригент Бенцион Елиезер, както и аранжор в Българското радио. Още оттогава започва да аранжира и през 60-те е един от основните аранжори в българската естрадна музика – предимно за голям оркестър.
Много от наградените песни на фестивала „Златният Орфей&ldquo
Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.
Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември.
На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.
Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.
Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.
Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.
„Обичайте българската музика, на която въобще не е било толкова лесно, все едно какво се говори в медиите“, обърна се към множеството Васил Найденов. В края на концерта той слезе от сцената при публиката и пя сред хората.
„Обичам го, великан е!“, „При Васил Найденов няма звездомания, не само голям певец, а и голям човек“, „Няма лоша негова песен, щастлива съм, че имах възможност за първи път в живота си да го чуя на живо“, споделиха пред репортер хора от публиката.
Пищна заря озари небето над централния площад в Стралджа по време на концерта, а преди началото му нагоре полетяха 55 балона. Преди Васил Найденов да се качи на сцената, приветствие за празника отправи кметът на община Стралджа Атанас Киров.
„Наистина сме щастливи, че днес сме събрани тук. Надявам се с усилията, които полагаме, всички да вървим заедно ръка за ръка, да постигаме нови и нови хоризонти, за едно по-добро бъдеще на нашия град, в който най-важни са хората“, каза кметът на Стралджа.
Гости на празника бяха също областният управител на Ямбол Николай Костадинов, кметът на община Тунджа Станчо Ставрев и заместникът му Стоян Петков. Поздравителен адрес изпрати кметът на Ямбол Валентин Ревански.
На 27 август 1969 г. Стралджа става град с Указ № 828 на Президиума на Народното събрание.