NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Концертът на Нина Николина бе кулминацията в отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на музея „Етър“
5049
Калейдоскоп

Концертът на Нина Николина бе кулминацията в отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на музея „Етър“

Концертът на Нина Николина „Етно джаз проект“ беше кулминацията за отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ тази вечер. „Всичко тече, всичко се променя, както е казал Платон, така и музеят се развива, но и пази традициите и занаятите. Ние избрахме мотото „Пазим миналото, градим мостове към бъдещето“ и благодарение на всички колеги, без да затваряме музея по време на двегодишната реконструкция, ние станахме по-професионално извисени, повече творчески и с повече приятелството помежду ни“, каза в приветствието си проф. Светла Димитрова, директор на културната институция

| 07 Септември 2024, 20:48 ч.
Концертът на Нина Николина бе кулминацията в отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на музея „Етър“
Концертът на Нина Николина бе кулминацията в отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на музея „Етър“
Снимка © БТА

Концертът на Нина Николина „Етно джаз проект“ беше кулминацията за отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ тази вечер.

Изложбата “Невидимо за очите” на испанския фотограф Алберто Гарсия-Аликс бе открита тази вечер в Софийската градска художествена галерия.

За нас фотографията е значимо изкуство и ще бъде такова винаги. Надявам се да расте нашата колекция от Европа и света, каза Аделина Филева, директор на СГХГ.

“Може би не знаете, че авторът има книга, която се казва “Това, което очите имат да кажат”. Това, което ни казва авторът е, че очите са орган, който може да изрази нещо. И това послание е диалогът, който се осъществява между обектива на фотоапарата и обекта, който снимаме. И за мен е голямо удоволствие да съм тук, защото тази изложба представлява фотографски разказ на моето поколение”, каза посланикът на Испания в България Мигел Алонсо Берио.

По думите му всички портрети в изложбата съдържат една сериозност и достойнство. “Това е ироничен поглед. Това е поглед на човек,

Концерт с музиката на Рей Чарлз "Ray On My Symphony", в който солисти ще са саксофонистът Крейг Бейли - свирил с легендарния музикант, и Петър Салчев, ще се състои на 7 юли в Бургас. 

В концерта ще участват оркестърът на Старозагорската опера, с концертмайстор Паулина Захариева, и Военният бенд в Стара Загора под диригентската палка на капитан Цветомир Василев. Това съобщиха от пресцентъра на Община Бургас.

Ще прозвучи оригинална музика, аранжирана специално за симфоничен оркестър от Крейг Бейли, дългогодишен солист на оркестъра на Рей Чарлз. В програмата са включени някои от незабравимите му хитове, нареждащи го до едни от ярките личности в съвременната американска и световна култура.

Неслучайно наричат Рей „Гения", отличил се като новатор-основоположник на соул музиката. Той събира множество жанрове в своя характерен стил на музициране.

Актьорът Виго Мортенсен каза, че намира холивудските франчайз филми за твърде предсказуеми и недостатъчно добре написани, за да привлекат вниманието му, пише „Варайъти“.

Сайтът цитира скорошно интервю на носителя на „Оскар“ за списание „Венити феър“, в което той бе запитан защо не е участвал от над двадесет години в нов холивудски франчайз. За последно Мортенсен се снима между 2001 и 2003 г. в ролята на Арагорн в трилогията „Властелинът на пръстените“ на Питър Джаксън.

„Не търся и не избягвам нито един жанр, нито един размер на бюджета. Просто искам интересни истории“, казва Мортенсен. „За мен няма значение какъв е жанрът, какъв е бюджетът или кой ги прави. Никога не бих направил филм само защото този и онзи го режисира. Трябва да става дума за историята. И ако смятам, че съм подходящ за героя, това винаги е на първо място“, отбелязва той.

„Това важи и за франч

Рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия са събрани в пътуващата изложба „Вечният конферанс“. Тя ще бъде подредена от 3 до 30 септември в Изследователски център - музей „Тракарт“, Пловдив, съобщават организаторите.

„Изложбата „Вечният конферанс“ представя част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който институцията слага началото през 2019 г.

Целта на експозицията е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.

Експозицията предстои да бъде представена в Художествена галерия „Теофан Сокеров“ – Ловеч през октомври и Галерията на Дружеството на бургаските художници в Бургас през ноември“, разказват от екипа.

Те отбелязват, че музейнат

Варненската опера ще представи тази вечер на форума Опера в Летния театър Триптиха от едноактни опери на Пучини „Мантията“, „Сестра Анджелика“ и „Джани Скики“. Постановката е с декори и костюми от Пучиниевия фестивал в Торе дел Лаго в Италия, а адаптацията за лятната сцена във Варна е на режисьорката Ада Гура. 

Спектакълът е посветен на 100-годишнината от смъртта на композитора. Диригент е Якопо Сипари ди Пескасероли, който е дирижирал трите заглавия в Торе дел Лаго през 2018 г. Неотдавна той бе удостоен от фондация „Пучини“ с титлата „Посланик на изкуството на Пучини“. Според него Триптихът, който е последната завършена творба на композитора, е може би най-трудната му опера. Тя е написана по време на Първата световна война като отговор на страданията, породени от събитията. 

Постановката е едно от най

„Всичко тече, всичко се променя, както е казал Платон, така и музеят се развива, но и пази традициите и занаятите.

Ние избрахме мотото „Пазим миналото, градим мостове към бъдещето“ и благодарение на всички колеги, без да затваряме музея по време на двегодишната реконструкция, ние станахме по-професионално извисени, повече творчески и с повече приятелството помежду ни“, каза в приветствието си проф. Светла Димитрова, директор на културната институция. 

В приветствието си към музея от името на областния управител на Габрово Мария Башева, заместник областният управител Даниела Маринова посочи, че благодарение на усърдието на всички в „Етър“ той продължава да обединява хора от близо и далеч. 

„Честит празник на всички, които правят така, че тези 60 години да са изпълнени с трудолюбие, отдаденост и любов. Етърът е мост между миналото и настоящето. Благодарение на общите ви усилия Габрово стана част от семейството на ЮНЕСКО. Етърът е жив музей, защото от ръцете на майсторите се раждат истории“, каза в словото си кметът на Габрово Таня Христова.

Днес и утре в музея се провежда осмото издание на Празник на пестила. Посетителите ще се запознаят с приготвянето на пестил по традиционна рецепта, ще могат да се разходят по "Алеята на вкусовете", където ще се предлагат храни и напитки, свързани с пестила и сливите. В миналото в Габровско са варили по 20 тона сливи, от които са получавали седем тона пестил. Добре изсушен и съхраняван при подходящи условия, пестилът имал трайност до 10 години.

Групата Ali ще има концерт в София, на 13 юли, в „Маймунарника“, съобщават от Projector Plus.

Софийският концерт е един от последните за музикантите преди излизането на дебютния им албум тази есен.

В Бургас Ali гостува на 8 септември. Следват изпълненията на два летни фестивала – Hills of Rock 2024, където ще свирят на 25 юли (Пловдив), и на 6 септември в рамките на  Rebel Rebel By The Sea във Варна.

В Ali са Али Абдала – вокали и китара, Емил Доков – беквокали, Калоян Димитров – бас китара, Петар Шварц – китара, Антони Иванов – китара, и Орлин Станчев – барабани.