NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Концертът на Нина Николина бе кулминацията в отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на музея „Етър“
5050
Калейдоскоп

Концертът на Нина Николина бе кулминацията в отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на музея „Етър“

Концертът на Нина Николина „Етно джаз проект“ беше кулминацията за отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ тази вечер. „Всичко тече, всичко се променя, както е казал Платон, така и музеят се развива, но и пази традициите и занаятите. Ние избрахме мотото „Пазим миналото, градим мостове към бъдещето“ и благодарение на всички колеги, без да затваряме музея по време на двегодишната реконструкция, ние станахме по-професионално извисени, повече творчески и с повече приятелството помежду ни“, каза в приветствието си проф. Светла Димитрова, директор на културната институция

| 07 Септември 2024, 20:48 ч.
Концертът на Нина Николина бе кулминацията в отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на музея „Етър“
Концертът на Нина Николина бе кулминацията в отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на музея „Етър“
Снимка © БТА

Концертът на Нина Николина „Етно джаз проект“ беше кулминацията за отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ тази вечер.

Гигантски смърч, който ще служи за тазгодишната коледна елха пред Центъра „Рокфелер“, отпътува към Ню Йорк в четвъртък от родното си градче Уест Стокбридж в щата Масачузетс, съобщи АП.

Иглолистното дърво с височина 23 метра и тегло 11 тона бе отсечено в четвъртък сутринта и с помощта на кран бе качено на камион. То ще измине 225 км до Центъра „Рокфелер“, където ще бъде издигнато в събота. Дървото, което ще бъде украсено с 50 000 разноцветни лампички и короновано със звезда от Сваровски, ще остане на показ до средата на януари.

Това е първата коледна елха в Центъра „Рокфелер“ от 1959 година насам, която пристига от Масачузетс.

Жители и гости на Уест Стокбридж, някои от които облечени като Дядо Коледа, наблюдаваха иззад бариера как работниците отрязват дървото в четвъртък сутринта. Докато те правеха снимки и видеозаписи на събитие

Изложба „Подаръкът – акт на дипломация и междудържавни отношения“ ще бъде открита днес следобед в Археологически музей „Велики Преслав“. Експозицията представя колекция подаръци, получени от българската държава и държавния глава през 70-те и 80-те години на XX век, съобщи д-р Александър Горчев, директор на музея.

Изложбата показва колекцията от подаръци от цял свят, който държавният глава и българската държава са получавали през XX век. Включва различни картини, сувенири, статуетки, маски, произведения на изкуството и народните занаяти, макети на недвижими културни ценности, копия на антични предмети на народи от близки и далечни страни от цял свят, каза д-р Горчев.

Повечето от тях са изработени от слонова кост, от порцелан, от желязо, мед, сребро, с позлата, от кожа. Има различни предмети, които са инкрустирани със скъпоценни камъни. Има

Коледният музикален фестивал на Варненската опера ще предложи срещи с всички музикални жанрове. Сред акцентите е гостуването на цигуларя Светлин Русев, който ще свири за първи път с български оркестър с новата си цигулка „Страдивариус“ от 1716 г., която получи наскоро от държавата. Това съобщиха от Театрално-музикалния продуцентски център (ТМПЦ) в града.

Концертът ще бъде на 11 декември във Фестивалния комплекс. Той е от цикъла „Петите симфонии“ на оркестъра на Варненската опера, под диригентството на маестро Григор Паликаров. В програмата ще прозвучат Петата симфония на Сергей Прокофиев и Концертът за цигулка и оркестър № 1 на Дмитрий Шостакович.

Коледният музикален фестивал стартира на 15 ноември с постановка на „Травиата“, в която ще дебютира младото сопрано Александрина Михайлова. В 25-ото издание на форума ще има оперни и балетни

Нина Димитрова поставя „Тортила Флет“. Това е и първата за този сезон премиера в „Театър 199“ – на 28 септември, съобщават от трупата.

Сценичната адаптация и постановката по едноименния роман на Джон Стайнбек е на Нина Димитрова. Нейна е и сценографията, заедно с Юлияна Войкова-Найман. Костюмите са на Юлияна Войкова-Найман.

Участват Денис Хаят, Венцеслав Димитров, Живко Джуранов, Ангел Калев, Тодор Лазаров и Ивелин Николов.

С  „Тортила Флет“ започва сезон, с който „Театър 199“ отбелязва своята 60-годишнина и посвещава на своята дългогодишна директорка Анна Монова, казаха от театъра. Кулминацията на юбилея ще бъде на 12 юни 2025 г.

„ТОРТИЛА ФЛЕТ“

Художникът Красимир Желев ще представи в Самоков изложба живопис с около 20 платна. Тя ще бъде официално открита на 13 септември в Сарафската къща в града, съобщи кураторът Георги Георгиев. 

Той посочи, че творбите са живописни – масло върху платно. Георгиев каза, че е съученик с Красимир Желев и заедно са участвали в множество изложби.

Желев участва и в пленера "Нишки на времето", който се състоя през месец август в Самоков. 

Изложбата се открива съвместно между самоковската „Ретро арт галерия“ и Национален дарителски фонд „13 века България“. 

Красимир Желев е роден на 27 февруари 1968 година в село Василево, област Добрич. Завършва Средно специално художествено училище (дн. Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов“) в Казанлък и педагогика на пластичните изку

„Всичко тече, всичко се променя, както е казал Платон, така и музеят се развива, но и пази традициите и занаятите.

Ние избрахме мотото „Пазим миналото, градим мостове към бъдещето“ и благодарение на всички колеги, без да затваряме музея по време на двегодишната реконструкция, ние станахме по-професионално извисени, повече творчески и с повече приятелството помежду ни“, каза в приветствието си проф. Светла Димитрова, директор на културната институция. 

В приветствието си към музея от името на областния управител на Габрово Мария Башева, заместник областният управител Даниела Маринова посочи, че благодарение на усърдието на всички в „Етър“ той продължава да обединява хора от близо и далеч. 

„Честит празник на всички, които правят така, че тези 60 години да са изпълнени с трудолюбие, отдаденост и любов. Етърът е мост между миналото и настоящето. Благодарение на общите ви усилия Габрово стана част от семейството на ЮНЕСКО. Етърът е жив музей, защото от ръцете на майсторите се раждат истории“, каза в словото си кметът на Габрово Таня Христова.

Днес и утре в музея се провежда осмото издание на Празник на пестила. Посетителите ще се запознаят с приготвянето на пестил по традиционна рецепта, ще могат да се разходят по "Алеята на вкусовете", където ще се предлагат храни и напитки, свързани с пестила и сливите. В миналото в Габровско са варили по 20 тона сливи, от които са получавали седем тона пестил. Добре изсушен и съхраняван при подходящи условия, пестилът имал трайност до 10 години.

С юбилейна изложба Художествена галерия „Борис Денев“ във Велико Търново отбелязва 80-годишнината от рождението на художника Мотко Бумов. Експозицията е разположена в „Зала 19“ и ще остане там до 31 декември.

Изложбата е озаглавена "Мотко Бумов. Поглед към ателието" и включва подбрани творби от графичния фонд на галерията. Посетителите могат да видят произведения като „Евтимий и народът“, „Самуиловите войни“ и „Лавина“. Композиции като „Зимна импресия“, „Ателие“, „Предсказание“ разкриват дълбоките същностни страни на изобразените явления по един асоциативен път, с помощта на богати по своята смислова характеристика образни компоненти, посочват от галерията.

Творчеството на Мотко Бумов се отличава с разнообразието на тематичния си обхват, с дълбоко жизнено и реалистично отраз

Филмът „Оркестър без име“ ще бъде излъчен тази вечер в кино „Одеон“ като част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“, съобщават инициаторите от „Филмаутор“.

Вечерта се посвещава на режисьора Людмил Кирков. Премиерата на „Оркестър без име“ е на 4 януари 1982 г. Сценарист е Станислав Стратиев, оператор – Виктор Чичов, художник - Ася Попова, музика - Борис Карадимчев.

Ролите изпълняват Велко Кънев, Филип Трифонов, Павел Поппандов, Георги Мамалев, Катерина Евро, Мария Каварджикова, Антон Радичев, Георги Русев, Димитър Манчев, Николай Николаев.

В малък провинциален град четирима младежи, местни самодейни музиканти, с

Преобразеният като Дядо Коледа клоун Арт в "Терифайър 3" привлече най-голям брой зрители, сочат обобщените данни от киносалоните у нас след миналия уикенд. Пълната с много кръв история от ужаси е гледана от 8 336 зрители и има 102 590 лева.

На втора позиция е анимацията "Дивият робот", създадена по първата книга от трилогията за деца на Питър Браун. Приключенията на робота Роз на необитаем остров са привлекли общо 9 624 зрители и отчитат 127 194 лева от билетите им.

Трето място заема "Жокера: Лудост за двама", чиято премиера беше преди две седмици. Синергията между героя на Хоакин Финикс и приближаващата се до него Харли Куин - Лейди Гага е видяна от вече 28 838 зрители, а приходите са 413 820 лева.

Четвърти по ред е семейният "Училището за магически животни 2", който е по романа на Маргит Ауер. Как учениците от едно необикновено училище се подготвят да поставя

Двете български алтернатив инди рок групи "Остава" и Hayes & Y изнесоха първи съвместен концерт на остров Света Анастасия.

Изявата е част от празничната програма „Анастасия фест 2024“ по повод 10-годишнината от обявяването на острова за туристически обект.

Отначало на сцената се качиха момчетата от Hayes & Y – базираната в Манчестър, но съставена предимно от български изпълнители банда. Фронтменът Благослав Анастасов покани публиката да се доближи.

„Нека най-смелите излязат отпред до нас и да се забавляваме заедно“, призова вокалистът.

Изпълнението започна с песента “I Never Give Up (It’s Never Enough)”, последвана от хитовете “The Feeling”, “Epiphany”и “Safeplace”. В продължение на близо час и половина те изпълниха обичаните “Press.Go.Move.Slow&r

Българският международен фестивал за късометражно кино In The Palace отново е избран от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ за наградите „Оскар“ да продължи да изпраща свои предложения за отличията.

Към категориите за късометражен филм, късометражна анимация и национален филм, се добавя и категорията „Най-добър документален филм“, посочват от екипа на фестивала.

„Изключително сме щастливи, че продължаваме работа с академията. Това само потвърждава устойчивостта на фестивала и правилната посока, в която се развиваме през всичките вече над 20 години“, казва Цанко Василев, директор на фестивала от самото му създаване.

Освен, че е единственият фестивал в България, сертифициран да номинира професионални късометражни филми за разглеждане от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ за наградите „Оскар“, In

През двата дни в музея има демонстрации на направа на кошници, калайдисване на съдове, изработване на дървени лъжици и бакърджийски изделия – занаяти и домашни занятия, свързани също с направата на пестил. Предвидени са фолклорни изпълнения и тематични изложби, както и възможност за участие в образователната игра с награди „Сливи с късмет“.

Нина Николина „Етно джаз проект“ е вдъхновен от хитовете на българския песенен фолклор и има свой стил, обединяващ в едно фолклор, етноджаз, фламенко, вокални и инструментални импровизации. На сцената с Нина Николина бяха музикантите Калин Вельов – барабани и перкусии, Таня Първанова – вокал, Дамян Йорданов – кавал, Петър Миланов – китара.

Регионалният етнографски музей на открито „Етър“ в Габрово е създаден от Лазар Донков и отваря врати през 1964 г. като Етнографски парк музей. Институтът е център за проучване на традиционната култура на балканджиите - от прединдустриалното общество до най-ново време. Там се пресъздават редица обичаи и традиции от българския календар във възстановки. В музея „Етър“ работи екип от 70 служители.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Тикер в 20:00 ч.
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки ...
Начало Калейдоскоп
5050
Калейдоскоп

Концертът на Нина Николина бе кулминацията в отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на музея „Етър“

„Всичко тече, всичко се променя, както е казал Платон, така и музеят се развива, но и пази традициите и занаятите.Ние избрахме мотото „Пазим миналото, градим мостове към бъдещето“ и благодарение на всички колеги, без да затваряме музея по време на двегодишната реконструкция, ние станахме по-професионално извисени, повече творчески и с повече приятелството помежду ни“, каза в приветствието си проф. Светла Димитрова, директор на културната институция.

| 07 Септември 2024, 20:48 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Концертът на Нина Николина бе кулминацията в отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на музея „Етър“
Концертът на Нина Николина бе кулминацията в отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на музея „Етър“
Снимка © БТА

Концертът на Нина Николина „Етно джаз проект“ беше кулминацията за отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ тази вечер.

„Всичко тече, всичко се променя, както е казал Платон, така и музеят се развива, но и пази традициите и занаятите.

Гигантски смърч, който ще служи за тазгодишната коледна елха пред Центъра „Рокфелер“, отпътува към Ню Йорк в четвъртък от родното си градче Уест Стокбридж в щата Масачузетс, съобщи АП.

Иглолистното дърво с височина 23 метра и тегло 11 тона бе отсечено в четвъртък сутринта и с помощта на кран бе качено на камион. То ще измине 225 км до Центъра „Рокфелер“, където ще бъде издигнато в събота. Дървото, което ще бъде украсено с 50 000 разноцветни лампички и короновано със звезда от Сваровски, ще остане на показ до средата на януари.

Това е първата коледна елха в Центъра „Рокфелер“ от 1959 година насам, която пристига от Масачузетс.

Жители и гости на Уест Стокбридж, някои от които облечени като Дядо Коледа, наблюдаваха иззад бариера как работниците отрязват дървото в четвъртък сутринта. Докато те правеха снимки и видеозаписи на събитие

Изложба „Подаръкът – акт на дипломация и междудържавни отношения“ ще бъде открита днес следобед в Археологически музей „Велики Преслав“. Експозицията представя колекция подаръци, получени от българската държава и държавния глава през 70-те и 80-те години на XX век, съобщи д-р Александър Горчев, директор на музея.

Изложбата показва колекцията от подаръци от цял свят, който държавният глава и българската държава са получавали през XX век. Включва различни картини, сувенири, статуетки, маски, произведения на изкуството и народните занаяти, макети на недвижими културни ценности, копия на антични предмети на народи от близки и далечни страни от цял свят, каза д-р Горчев.

Повечето от тях са изработени от слонова кост, от порцелан, от желязо, мед, сребро, с позлата, от кожа. Има различни предмети, които са инкрустирани със скъпоценни камъни. Има

Коледният музикален фестивал на Варненската опера ще предложи срещи с всички музикални жанрове. Сред акцентите е гостуването на цигуларя Светлин Русев, който ще свири за първи път с български оркестър с новата си цигулка „Страдивариус“ от 1716 г., която получи наскоро от държавата. Това съобщиха от Театрално-музикалния продуцентски център (ТМПЦ) в града.

Концертът ще бъде на 11 декември във Фестивалния комплекс. Той е от цикъла „Петите симфонии“ на оркестъра на Варненската опера, под диригентството на маестро Григор Паликаров. В програмата ще прозвучат Петата симфония на Сергей Прокофиев и Концертът за цигулка и оркестър № 1 на Дмитрий Шостакович.

Коледният музикален фестивал стартира на 15 ноември с постановка на „Травиата“, в която ще дебютира младото сопрано Александрина Михайлова. В 25-ото издание на форума ще има оперни и балетни

Нина Димитрова поставя „Тортила Флет“. Това е и първата за този сезон премиера в „Театър 199“ – на 28 септември, съобщават от трупата.

Сценичната адаптация и постановката по едноименния роман на Джон Стайнбек е на Нина Димитрова. Нейна е и сценографията, заедно с Юлияна Войкова-Найман. Костюмите са на Юлияна Войкова-Найман.

Участват Денис Хаят, Венцеслав Димитров, Живко Джуранов, Ангел Калев, Тодор Лазаров и Ивелин Николов.

С  „Тортила Флет“ започва сезон, с който „Театър 199“ отбелязва своята 60-годишнина и посвещава на своята дългогодишна директорка Анна Монова, казаха от театъра. Кулминацията на юбилея ще бъде на 12 юни 2025 г.

„ТОРТИЛА ФЛЕТ“

Художникът Красимир Желев ще представи в Самоков изложба живопис с около 20 платна. Тя ще бъде официално открита на 13 септември в Сарафската къща в града, съобщи кураторът Георги Георгиев. 

Той посочи, че творбите са живописни – масло върху платно. Георгиев каза, че е съученик с Красимир Желев и заедно са участвали в множество изложби.

Желев участва и в пленера "Нишки на времето", който се състоя през месец август в Самоков. 

Изложбата се открива съвместно между самоковската „Ретро арт галерия“ и Национален дарителски фонд „13 века България“. 

Красимир Желев е роден на 27 февруари 1968 година в село Василево, област Добрич. Завършва Средно специално художествено училище (дн. Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов“) в Казанлък и педагогика на пластичните изку

Ние избрахме мотото „Пазим миналото, градим мостове към бъдещето“ и благодарение на всички колеги, без да затваряме музея по време на двегодишната реконструкция, ние станахме по-професионално извисени, повече творчески и с повече приятелството помежду ни“, каза в приветствието си проф. Светла Димитрова, директор на културната институция. 

В приветствието си към музея от името на областния управител на Габрово Мария Башева, заместник областният управител Даниела Маринова посочи, че благодарение на усърдието на всички в „Етър“ той продължава да обединява хора от близо и далеч. 

С юбилейна изложба Художествена галерия „Борис Денев“ във Велико Търново отбелязва 80-годишнината от рождението на художника Мотко Бумов. Експозицията е разположена в „Зала 19“ и ще остане там до 31 декември.

Изложбата е озаглавена "Мотко Бумов. Поглед към ателието" и включва подбрани творби от графичния фонд на галерията. Посетителите могат да видят произведения като „Евтимий и народът“, „Самуиловите войни“ и „Лавина“. Композиции като „Зимна импресия“, „Ателие“, „Предсказание“ разкриват дълбоките същностни страни на изобразените явления по един асоциативен път, с помощта на богати по своята смислова характеристика образни компоненти, посочват от галерията.

Творчеството на Мотко Бумов се отличава с разнообразието на тематичния си обхват, с дълбоко жизнено и реалистично отраз

Филмът „Оркестър без име“ ще бъде излъчен тази вечер в кино „Одеон“ като част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“, съобщават инициаторите от „Филмаутор“.

Вечерта се посвещава на режисьора Людмил Кирков. Премиерата на „Оркестър без име“ е на 4 януари 1982 г. Сценарист е Станислав Стратиев, оператор – Виктор Чичов, художник - Ася Попова, музика - Борис Карадимчев.

Ролите изпълняват Велко Кънев, Филип Трифонов, Павел Поппандов, Георги Мамалев, Катерина Евро, Мария Каварджикова, Антон Радичев, Георги Русев, Димитър Манчев, Николай Николаев.

В малък провинциален град четирима младежи, местни самодейни музиканти, с

Преобразеният като Дядо Коледа клоун Арт в "Терифайър 3" привлече най-голям брой зрители, сочат обобщените данни от киносалоните у нас след миналия уикенд. Пълната с много кръв история от ужаси е гледана от 8 336 зрители и има 102 590 лева.

На втора позиция е анимацията "Дивият робот", създадена по първата книга от трилогията за деца на Питър Браун. Приключенията на робота Роз на необитаем остров са привлекли общо 9 624 зрители и отчитат 127 194 лева от билетите им.

Трето място заема "Жокера: Лудост за двама", чиято премиера беше преди две седмици. Синергията между героя на Хоакин Финикс и приближаващата се до него Харли Куин - Лейди Гага е видяна от вече 28 838 зрители, а приходите са 413 820 лева.

Четвърти по ред е семейният "Училището за магически животни 2", който е по романа на Маргит Ауер. Как учениците от едно необикновено училище се подготвят да поставя

Двете български алтернатив инди рок групи "Остава" и Hayes & Y изнесоха първи съвместен концерт на остров Света Анастасия.

Изявата е част от празничната програма „Анастасия фест 2024“ по повод 10-годишнината от обявяването на острова за туристически обект.

Отначало на сцената се качиха момчетата от Hayes & Y – базираната в Манчестър, но съставена предимно от български изпълнители банда. Фронтменът Благослав Анастасов покани публиката да се доближи.

„Нека най-смелите излязат отпред до нас и да се забавляваме заедно“, призова вокалистът.

Изпълнението започна с песента “I Never Give Up (It’s Never Enough)”, последвана от хитовете “The Feeling”, “Epiphany”и “Safeplace”. В продължение на близо час и половина те изпълниха обичаните “Press.Go.Move.Slow&r

Българският международен фестивал за късометражно кино In The Palace отново е избран от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ за наградите „Оскар“ да продължи да изпраща свои предложения за отличията.

Към категориите за късометражен филм, късометражна анимация и национален филм, се добавя и категорията „Най-добър документален филм“, посочват от екипа на фестивала.

„Изключително сме щастливи, че продължаваме работа с академията. Това само потвърждава устойчивостта на фестивала и правилната посока, в която се развиваме през всичките вече над 20 години“, казва Цанко Василев, директор на фестивала от самото му създаване.

Освен, че е единственият фестивал в България, сертифициран да номинира професионални късометражни филми за разглеждане от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ за наградите „Оскар“, In

„Честит празник на всички, които правят така, че тези 60 години да са изпълнени с трудолюбие, отдаденост и любов. Етърът е мост между миналото и настоящето. Благодарение на общите ви усилия Габрово стана част от семейството на ЮНЕСКО. Етърът е жив музей, защото от ръцете на майсторите се раждат истории“, каза в словото си кметът на Габрово Таня Христова.

Днес и утре в музея се провежда осмото издание на Празник на пестила. Посетителите ще се запознаят с приготвянето на пестил по традиционна рецепта, ще могат да се разходят по "Алеята на вкусовете", където ще се предлагат храни и напитки, свързани с пестила и сливите. В миналото в Габровско са варили по 20 тона сливи, от които са получавали седем тона пестил. Добре изсушен и съхраняван при подходящи условия, пестилът имал трайност до 10 години.

През двата дни в музея има демонстрации на направа на кошници, калайдисване на съдове, изработване на дървени лъжици и бакърджийски изделия – занаяти и домашни занятия, свързани също с направата на пестил. Предвидени са фолклорни изпълнения и тематични изложби, както и възможност за участие в образователната игра с награди „Сливи с късмет“.

Нина Николина „Етно джаз проект“ е вдъхновен от хитовете на българския песенен фолклор и има свой стил, обединяващ в едно фолклор, етноджаз, фламенко, вокални и инструментални импровизации. На сцената с Нина Николина бяха музикантите Калин Вельов – барабани и перкусии, Таня Първанова – вокал, Дамян Йорданов – кавал, Петър Миланов – китара.

Регионалният етнографски музей на открито „Етър“ в Габрово е създаден от Лазар Донков и отваря врати през 1964 г. като Етнографски парк музей. Институтът е център за проучване на традиционната култура на балканджиите - от прединдустриалното общество до най-ново време. Там се пресъздават редица обичаи и традиции от българския календар във възстановки. В музея „Етър“ работи екип от 70 служители.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Калейдоскоп
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Тонът на времето
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.