NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Събития като „Аполония“ имат възможността да възпитават вкус, каза режисьорът Павел Г. Веснаков
4447
Цветни аспекти

Събития като „Аполония“ имат възможността да възпитават вкус, каза режисьорът Павел Г. Веснаков

За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има две премиери в рамките на Празниците на изкуствата „Аполония“ и за първи път е програмиран сериал. В две поредни вечери режисьорът Павел Г. Веснаков представи първия епизод на сериала „Всичко за сина ми“ и игралния филм „Безветрие“. „За първи път ми се случва да представям и филм, и сериал, а реакцията на публиката е много интересна за мен, защото по интересен начин темите и във филма, и в сериала се припокриват“, каза Павел Г

| 07 Септември 2024, 16:22 ч.
Събития като „Аполония“ имат възможността да възпитават вкус, каза  режисьорът Павел Г. Веснаков
Събития като „Аполония“ имат възможността да възпитават вкус, каза режисьорът Павел Г. Веснаков
Снимка © Красимир Михайлов / БТА

За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има две премиери в рамките на Празниците на изкуствата „Аполония“ и за първи път е програмиран сериал. В две поредни вечери режисьорът Павел Г. Веснаков представи първия епизод на сериала „Всичко за сина ми“ и игралния филм „Безветрие“.

Деми Мур се завърна триумфално в киното във филма „Веществото“, представен в основната конкурсна програма на кинофестивала в Кан, след серия от епизодични роли. Тя не успя да спечели наградата за най-добра актриса, която беше присъдена на цялостния женски екип на филма „Емилия Перес“, но беше фаворитката на кинокритиците. 

„Веществото“ получи и най-продължителните овации на фестивала – 13 минути. Това е висока оценка от професионалната публика. 

„Това е началото на трето действие в кариерата на Деми, вдъхновяващо е“, обобщи нейният партньор във филма Денис Куейд на пресконференция на кинофестивала в Кан.

Деми Мур каза пред „ИндиУайър“, че филмът й е върнал любовта към актьорството. 

„Това, което ми харесва, е, че това беше богата, сложна, изискваща роля, която ми даде възможност наистина да изляза от зоната си на комфорт и в крайна сметка

Плевенска филхармония представя камерния концерт "Полифонични метаморфози 2024", посветен на три годишнини от рождението на български композитори - Константин Илиев (100 години), Васил Казанджиев (90 години) и Румен Бальозов (75 години). Това съобщиха от културния институт.

Солисти в концерта ще бъдат кларнетистът Росен Идеалов, Георгита Бояджиева, виолончело, Мирослав Димов и Чарли Милов, ударни инструменти.

В програмата са включени: канони из полифоничния цикъл "Музикална жертва" на Йохан С. Бах, Duo Concertante за кларинет и виолончело и Трио за виолончело, маримба и ударни от Васил Казанджиев, Ludus minor за кларинет и виолончело на Паул Хундемит, "Археография" за кларинет и маримба от Румен Бальозов, Седем багатели за кларинет и виолончело от Антон Веберн.

Ето и кои са солистите на концерта:

Чарли Милов е роден през 2001 г. в Плев

Проектът „Единни в многообразието“ ще бъде представен на 28 септември в камерната зала „България“.

Събитието е част от 55-то издание на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на фестивала.

По думите им това е един изключително интересен и различен концерт, който предлага стойностна музика от света и талантливи млади изпълнители, които ще завладеят публиката чрез съчетанието на много нетрадиционни инструменти.

По случай белгийското председателство на Европейския съюз през 2024 г. бароковият ансамбъл от Антверпен – „Зефиро Торна“ инициира „Единни в многообразието“. В сътрудничество с европейски концертни зали и фестивали, кани певци, лютнисти и инструменталисти от различни културни и музикални среди. Създава се пространство за диало

Изложба „Синята птица” на семейство Телалим ще бъде открита на 11 юни в троянската галерия „Серякова къща”, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Александър Телалим е бесарабски българин и по думите на Шошкова е сред най-добрите съвременни български акварелисти. 

Телалим създава уникален синтез на източна и западна калиграфия, както и собствена живописна авторска техника „витражен акварел“. 

Художникът притежава извънредно широк творчески диапазон, като в по-широк контекст изкуството му се възприема като мост между Източната и Западната култури, разказа Шошкова.

Телалим има над 70 самостоятелни изложби, както и участия в общи изложби по света в Ню Йорк, Чикаго, Санкт Петербург, Хонконг и др.

За пръв път в галерия „Серякова къща“ освен негови творби ще бъдат подредени и творби на неговата съпруга Валя и на дъщеря им Оля. И двете и

Изложба графично изкуство „Модернистите на XX век“ гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. В нея ценителите ще видят творби на Пабло Пикасо, Салвадор Дали, Хуан Миро, Марк Шагал и Анри Матис, които са част от колекцията на галерия „Vivacom Art Hall“. Експозицията се открива тази вечер и ще остане до 27 юли. Тя е под патронажа на кмета Благомир Коцев.

Колекцията ни се формира от около 20 години, каза арт директорът на галерията Деница Гергова и уточни, че Vivacom Art Hall започва дейността си през 2009 г. с изложба на еротични графики на Пикасо, на която е присъствала неговата внучка Диана.

„Предложихме на ръководството на Община Варна да изложим в Градската галерия най-известните артисти, с които работим от толкова години, и те приеха идеята. За първи път показваме толкова много творби от сериите, които притежаваме, и от тях публиката ще д

„За първи път ми се случва да представям и филм, и сериал, а реакцията на публиката е много интересна за мен, защото по интересен начин темите и във филма, и в сериала се припокриват“, каза Павел Г. Веснаков.

Той отбеляза, че и в двата проекта става дума за едно разпаднало се семейство. В едната продукция историята е разказана по много достъпен за широката аудитория начин, а в другата е крайно радикална като подход. „И се надявам, че публиката ще бъде отворени сетива за по-крайния и по-художествено рискован начин на разказване филм“, каза Веснаков.

Режисьорът признава, че се вълнува от реакциите на аудиторията по време на премиерите, дори и в тъмното, опитвал да види израженията на хората в лятното кино в Созопол. „Реакциите на публиката на „Аполония“ се надявам да бъдат барометър за масовия зрител, но с годините забелязвам как се размива границата между това коя публика е интелигентна, коя е подготвена, кога става въпрос за широка публика. Всички тези понятия започват някак си да губят своя смисъл и своята стойност, иска ми се да вярвам, че такива събития като „Аполония“ имат възможността да възпитават и да дадат тон на едно по-масово възпитание на вкус“, отбелязва Веснаков.

Според него е по-предизвикателно представянето на история във филм, отколкото в сериал. „Аз мисля, че сериалите дават възможности една история да бъде разказана много по-задълбочено и много по-лесно, докато филмите, със своя ограничен ресурс, са едно огромно предизвикателство, което всеки път ми е интересно да изследвам. Лично аз смятам, че краткото време, което един филм предоставя, е доста по-сложно един разказ да бъде максимално задълбочен, многопластов и да има различни измерения на своите послания“, обяснява Веснаков.

Певицата Тейлър Суифт направи триумфално завръщане с концерт в Лондон, съобщи АП.

В дует с британския певец Ед Шийрън Суифт изпълни хитовете Everything Has Changed и Endgame.

Деца, участващи в танцов клас по музика на Тейлър Суифт в Саутпорт, Северна Англия, бяха нападнати през юли. В резултат на атака с нож починаха три от тях. Впоследствие беше разкрит заговор за планирана терористична атака в Австрия, където полицията арестува трима ислямски екстремисти. Концертите на Суифт във Виена бяха отменени. Така концертът в четвъртък вечер на лондонския стадион "Уембли" изигра ролята на своеобразно завръщане на турнето Eras на европейската сцена. 

Певицата благодари на 92-хилядната публика за присъствието предвид засилените мерки за сигурност. Пред ентусиазираните фенове Суифт изпълни над 40 песни от всички периоди на кариерата си.
Тейлър Суифт им

Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство. 

„Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант. Постепенно, с много воля, си изградих режим и певчески навици. Научих се на строга дисциплина. Осъзнах, че гласът е фино и капризно оръжие, което не можеш да си позволиш да форсираш“, казва певицата Юлия Винер-Ченишева. Днес се навършват 95 години от нейното рождение.

„Знаем България като страна на розите. Сега разбираме, че е страна и на славей – Юлия Винер“, пише издавания в Брюксел вестник „Метропол“.

От 1961 г. Юлия Винер е постоянен гост-солист на берлинската Щатсопера, в продължение на 15 години. Там и публиката, и критиката, я обсипват с аплодисменти. Удостоена е с почетното звание на Щатсопера –  камерзингерин, за големи заслуги в раз

Новата директорка на Фестивала на американското кино в Довил, Франция, обяви, че френско-ливанският тромпетист Ибрахим Маалуф вече не е член на журито, поради „неразположение в екипа“, свързано с вълната #АзСъщо (#MeToo), предаде АФП.

В интервю за френския вестник „Трибюн диманш“ директорката Од Eсбер съобщи, че е „взела трудното решение да отстрани Ибрахим Маалуф от журито“ и поясни:

„Присъствието на Ибрахим Маалуф ставаше все по-проблематично за гладкото и спокойно протичане на фестивала, който празнува своята 50-годишнина, който е и моето първо издание, и който искам да ръководя с яснота и прозрачност“. Отстраняването на Маалуф се случва по-малко от две седмици преди началото на фестивала, планиран да се проведе от 6 до 15 септември.

Преди няколко години Ибрахим Маалуф беше обвинен в сексуално посегателство сре

Шедьовър на Петер Паул Рубенс е изложен отново пред публика в Националната галерия в Лондон, след като е бил реставриран, съобщава ДПА.

„Изборът на Парис“, една от най-разпознаваемите творби на фламандския художник, е била в отдела за реставрация и консервация на галерията в продължение на 14 месеца преди повторното представяне във вторник.

Националната галерия на Великобритания обяви, че планира да „консервира някои от най-големите си шедьоври“ като част от честванията на двестагодишнината си. Тя е основана на 10 май 1824 г.

По време на консервацията служителите на галерията са приложили нови техники за визуализация, за да потвърдят, че картината е била реставрирана няколко пъти след смъртта на художника през 1640 г.

„Консерваторите бяха изправени пред труден избор през цялото време, тъй като трябваше да решат дали трябва да се върнат към оригиналната

Музей на изкуствата в САЩ продава картина на Лукас Кранах Стари - немски ренесансов художник, с която нейният еврейски собственик е бил принуден да се раздели заради нацисткото преследване през Втората световна война, предаде ДПА. 

Приходите ще бъдат поделени между Музея на изкуствата в Алънтаун, щата Пенсилвания, и наследниците на бившия собственик на картината Хенри Бромберг, съобщиха от институцията. 

Президентът и главен изпълнителен директор на музея Макс Уайнтрауб каза, че картината "Портрет на Георг Брадати, херцог на Саксония" е била закупена от музея от нюйоркска галерия през 1961 г.

"Това произведение на изкуството се появи на пазара и в крайна сметка попадна в музея, само защото Хенри Бромберг трябваше да избяга от преследване от нацистка Германия", каза той. 

"Моралният императив ни накара да действаме. Надяваме се, че този до

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, ...
"Музикаутор" организира за втори път „Младежки конкурс за нова песен“
Второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ ще се състои от 20 до 22 ноември, съобщиха от екипа на сдружението на автори и музикални издатели за управление на а ...
Гала вечер приветства „рокендрол“ президента Джими Картър преди стотния му рожден ден
Гала вечер във вторник ознаменува предстоящия на 1 октомври стотен рожден ден на американския президент Джими Картър, съобщава АП. Звезди от музиката, киното и спорта отдадоха почи ...
Резбовани приказки
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си. Откриването беше част от тазгодишното ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Цветни аспекти
4447
Цветни аспекти

Събития като „Аполония“ имат възможността да възпитават вкус, каза режисьорът Павел Г. Веснаков

За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има две премиери в рамките на Празниците на изкуствата „Аполония“ и за първи път е програмиран сериал.В две поредни вечери режисьорът Павел Г. Веснаков представи първия епизод на сериала „Всичко за сина ми“ и игралния филм „Безветрие“.

| 07 Септември 2024, 16:22 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Събития като „Аполония“ имат възможността да възпитават вкус, каза  режисьорът Павел Г. Веснаков
Събития като „Аполония“ имат възможността да възпитават вкус, каза режисьорът Павел Г. Веснаков
Снимка © Красимир Михайлов / БТА

За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има две премиери в рамките на Празниците на изкуствата „Аполония“ и за първи път е програмиран сериал. В две поредни вечери режисьорът Павел Г. Веснаков представи първия епизод на сериала „Всичко за сина ми“ и игралния филм „Безветрие“.

„За първи път ми се случва да представям и филм, и сериал, а реакцията на публиката е много интересна за мен, защото по интересен начин темите и във филма, и в сериала се припокриват“, каза Павел Г. Веснаков.

Деми Мур се завърна триумфално в киното във филма „Веществото“, представен в основната конкурсна програма на кинофестивала в Кан, след серия от епизодични роли. Тя не успя да спечели наградата за най-добра актриса, която беше присъдена на цялостния женски екип на филма „Емилия Перес“, но беше фаворитката на кинокритиците. 

„Веществото“ получи и най-продължителните овации на фестивала – 13 минути. Това е висока оценка от професионалната публика. 

„Това е началото на трето действие в кариерата на Деми, вдъхновяващо е“, обобщи нейният партньор във филма Денис Куейд на пресконференция на кинофестивала в Кан.

Деми Мур каза пред „ИндиУайър“, че филмът й е върнал любовта към актьорството. 

„Това, което ми харесва, е, че това беше богата, сложна, изискваща роля, която ми даде възможност наистина да изляза от зоната си на комфорт и в крайна сметка

Плевенска филхармония представя камерния концерт "Полифонични метаморфози 2024", посветен на три годишнини от рождението на български композитори - Константин Илиев (100 години), Васил Казанджиев (90 години) и Румен Бальозов (75 години). Това съобщиха от културния институт.

Солисти в концерта ще бъдат кларнетистът Росен Идеалов, Георгита Бояджиева, виолончело, Мирослав Димов и Чарли Милов, ударни инструменти.

В програмата са включени: канони из полифоничния цикъл "Музикална жертва" на Йохан С. Бах, Duo Concertante за кларинет и виолончело и Трио за виолончело, маримба и ударни от Васил Казанджиев, Ludus minor за кларинет и виолончело на Паул Хундемит, "Археография" за кларинет и маримба от Румен Бальозов, Седем багатели за кларинет и виолончело от Антон Веберн.

Ето и кои са солистите на концерта:

Чарли Милов е роден през 2001 г. в Плев

Проектът „Единни в многообразието“ ще бъде представен на 28 септември в камерната зала „България“.

Събитието е част от 55-то издание на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на фестивала.

По думите им това е един изключително интересен и различен концерт, който предлага стойностна музика от света и талантливи млади изпълнители, които ще завладеят публиката чрез съчетанието на много нетрадиционни инструменти.

По случай белгийското председателство на Европейския съюз през 2024 г. бароковият ансамбъл от Антверпен – „Зефиро Торна“ инициира „Единни в многообразието“. В сътрудничество с европейски концертни зали и фестивали, кани певци, лютнисти и инструменталисти от различни културни и музикални среди. Създава се пространство за диало

Изложба „Синята птица” на семейство Телалим ще бъде открита на 11 юни в троянската галерия „Серякова къща”, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Александър Телалим е бесарабски българин и по думите на Шошкова е сред най-добрите съвременни български акварелисти. 

Телалим създава уникален синтез на източна и западна калиграфия, както и собствена живописна авторска техника „витражен акварел“. 

Художникът притежава извънредно широк творчески диапазон, като в по-широк контекст изкуството му се възприема като мост между Източната и Западната култури, разказа Шошкова.

Телалим има над 70 самостоятелни изложби, както и участия в общи изложби по света в Ню Йорк, Чикаго, Санкт Петербург, Хонконг и др.

За пръв път в галерия „Серякова къща“ освен негови творби ще бъдат подредени и творби на неговата съпруга Валя и на дъщеря им Оля. И двете и

Изложба графично изкуство „Модернистите на XX век“ гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. В нея ценителите ще видят творби на Пабло Пикасо, Салвадор Дали, Хуан Миро, Марк Шагал и Анри Матис, които са част от колекцията на галерия „Vivacom Art Hall“. Експозицията се открива тази вечер и ще остане до 27 юли. Тя е под патронажа на кмета Благомир Коцев.

Колекцията ни се формира от около 20 години, каза арт директорът на галерията Деница Гергова и уточни, че Vivacom Art Hall започва дейността си през 2009 г. с изложба на еротични графики на Пикасо, на която е присъствала неговата внучка Диана.

„Предложихме на ръководството на Община Варна да изложим в Градската галерия най-известните артисти, с които работим от толкова години, и те приеха идеята. За първи път показваме толкова много творби от сериите, които притежаваме, и от тях публиката ще д

Той отбеляза, че и в двата проекта става дума за едно разпаднало се семейство. В едната продукция историята е разказана по много достъпен за широката аудитория начин, а в другата е крайно радикална като подход. „И се надявам, че публиката ще бъде отворени сетива за по-крайния и по-художествено рискован начин на разказване филм“, каза Веснаков.

Режисьорът признава, че се вълнува от реакциите на аудиторията по време на премиерите, дори и в тъмното, опитвал да види израженията на хората в лятното кино в Созопол. „Реакциите на публиката на „Аполония“ се надявам да бъдат барометър за масовия зрител, но с годините забелязвам как се размива границата между това коя публика е интелигентна, коя е подготвена, кога става въпрос за широка публика. Всички тези понятия започват някак си да губят своя смисъл и своята стойност, иска ми се да вярвам, че такива събития като „Аполония“ имат възможността да възпитават и да дадат тон на едно по-масово възпитание на вкус“, отбелязва Веснаков.

Певицата Тейлър Суифт направи триумфално завръщане с концерт в Лондон, съобщи АП.

В дует с британския певец Ед Шийрън Суифт изпълни хитовете Everything Has Changed и Endgame.

Деца, участващи в танцов клас по музика на Тейлър Суифт в Саутпорт, Северна Англия, бяха нападнати през юли. В резултат на атака с нож починаха три от тях. Впоследствие беше разкрит заговор за планирана терористична атака в Австрия, където полицията арестува трима ислямски екстремисти. Концертите на Суифт във Виена бяха отменени. Така концертът в четвъртък вечер на лондонския стадион "Уембли" изигра ролята на своеобразно завръщане на турнето Eras на европейската сцена. 

Певицата благодари на 92-хилядната публика за присъствието предвид засилените мерки за сигурност. Пред ентусиазираните фенове Суифт изпълни над 40 песни от всички периоди на кариерата си.
Тейлър Суифт им

Чуждестранната преса определя гласа й като блестящ сопран, чиято школовка стига до съвършенство. 

„Успехът, мислех си, идва без много усилия, стига да имаш талант. Постепенно, с много воля, си изградих режим и певчески навици. Научих се на строга дисциплина. Осъзнах, че гласът е фино и капризно оръжие, което не можеш да си позволиш да форсираш“, казва певицата Юлия Винер-Ченишева. Днес се навършват 95 години от нейното рождение.

„Знаем България като страна на розите. Сега разбираме, че е страна и на славей – Юлия Винер“, пише издавания в Брюксел вестник „Метропол“.

От 1961 г. Юлия Винер е постоянен гост-солист на берлинската Щатсопера, в продължение на 15 години. Там и публиката, и критиката, я обсипват с аплодисменти. Удостоена е с почетното звание на Щатсопера –  камерзингерин, за големи заслуги в раз

Новата директорка на Фестивала на американското кино в Довил, Франция, обяви, че френско-ливанският тромпетист Ибрахим Маалуф вече не е член на журито, поради „неразположение в екипа“, свързано с вълната #АзСъщо (#MeToo), предаде АФП.

В интервю за френския вестник „Трибюн диманш“ директорката Од Eсбер съобщи, че е „взела трудното решение да отстрани Ибрахим Маалуф от журито“ и поясни:

„Присъствието на Ибрахим Маалуф ставаше все по-проблематично за гладкото и спокойно протичане на фестивала, който празнува своята 50-годишнина, който е и моето първо издание, и който искам да ръководя с яснота и прозрачност“. Отстраняването на Маалуф се случва по-малко от две седмици преди началото на фестивала, планиран да се проведе от 6 до 15 септември.

Преди няколко години Ибрахим Маалуф беше обвинен в сексуално посегателство сре

Шедьовър на Петер Паул Рубенс е изложен отново пред публика в Националната галерия в Лондон, след като е бил реставриран, съобщава ДПА.

„Изборът на Парис“, една от най-разпознаваемите творби на фламандския художник, е била в отдела за реставрация и консервация на галерията в продължение на 14 месеца преди повторното представяне във вторник.

Националната галерия на Великобритания обяви, че планира да „консервира някои от най-големите си шедьоври“ като част от честванията на двестагодишнината си. Тя е основана на 10 май 1824 г.

По време на консервацията служителите на галерията са приложили нови техники за визуализация, за да потвърдят, че картината е била реставрирана няколко пъти след смъртта на художника през 1640 г.

„Консерваторите бяха изправени пред труден избор през цялото време, тъй като трябваше да решат дали трябва да се върнат към оригиналната

Музей на изкуствата в САЩ продава картина на Лукас Кранах Стари - немски ренесансов художник, с която нейният еврейски собственик е бил принуден да се раздели заради нацисткото преследване през Втората световна война, предаде ДПА. 

Приходите ще бъдат поделени между Музея на изкуствата в Алънтаун, щата Пенсилвания, и наследниците на бившия собственик на картината Хенри Бромберг, съобщиха от институцията. 

Президентът и главен изпълнителен директор на музея Макс Уайнтрауб каза, че картината "Портрет на Георг Брадати, херцог на Саксония" е била закупена от музея от нюйоркска галерия през 1961 г.

"Това произведение на изкуството се появи на пазара и в крайна сметка попадна в музея, само защото Хенри Бромберг трябваше да избяга от преследване от нацистка Германия", каза той. 

"Моралният императив ни накара да действаме. Надяваме се, че този до

Според него е по-предизвикателно представянето на история във филм, отколкото в сериал. „Аз мисля, че сериалите дават възможности една история да бъде разказана много по-задълбочено и много по-лесно, докато филмите, със своя ограничен ресурс, са едно огромно предизвикателство, което всеки път ми е интересно да изследвам. Лично аз смятам, че краткото време, което един филм предоставя, е доста по-сложно един разказ да бъде максимално задълбочен, многопластов и да има различни измерения на своите послания“, обяснява Веснаков.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
"Музикаутор" организира за втори път „Младежки конкурс за нова песен“
Гала вечер приветства „рокендрол“ президента Джими Картър преди стотния му рожден ден
Резбовани приказки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.