Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите.
Спектакълът „Робин Худ“ ще се играе в Шумен на 7 октомври, на Голяма сцена в Драматично-куклен театър (ДКТ) „Васил Друмев", съобщиха от културната институция.
Това е един от най-вълнуващите и обичани спектакли за сезона, който обещава да завладее публиката с динамика, смелост и непреходни теми като справедливост и свобода, отбеляза Десислава Василева, драматург в шуменския театър.
В главните роли са гост-актьорите Ники Илиев и Елена Петрова, които отвеждат публиката в света на легендарния герой, борещ се за справедливост в мрачните времена на Средновековието. Спектакълът е изпълнен с екшън, приключения и хумор, като в същото време запазва топлотата и драматичността на класическата история, допълни Василева.
Режисьор на спектакъла е Бойко Илиев, сценографията и костюмите са дело на Жанета Иванова. Музиката е на Евгени Господинов. Хореография и
Две live студия ще има тази година в 12-ата „Нощ на театрите“ – на 15 и 16 ноември – съответно в Пловдив и София, съобщават организаторите.
Посочват, че дискусионният формат live cam е едно от най-емблематичните съдържания на „Нощ на театрите“, което се продуцира специално за европейската инициатива в България.
През 2024 г. за първи път форматът ще има две издания, които ще се излъчват от Пловдив и от София.
В Пловдив домакин на talk show-то ще бъде местният драматичен театър. Разговорите с гостите ще се фокусират върху културната дипломация и ролята на културата в изграждането на общността и взаимното разбирателство. Като подтема ще бъде обсъдено и взаимодействието между местната власт, бизнеса и културните институции (държавни и частни).
В първата част на Live Cam-a специ
Епосът "Мегалополис", на който режисьорът Франсис Форд Копола посвещава десетилетия и сам финансира, се провали сред кинозрителите, докато получилият ласкави отзиви семеен филм "Дивият робот" на "Дриймуъркс" оглави боксофис класацията на Северна Америка, съобщават Асошиейтед прес и АФП.
"Дивият робот", адаптацията на Крис Сандърс по бестселъра на Питър Браун, надмина очакванията и стартира с 35 милиона долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада през уикенда.
Анализаторите очакваха добро представяне за "Дивият робот", след като филмът получи възторжени отзиви от критиката. Те прогнозират, че анимационната продукция ще продължи доходоносния си път в боксофиса на Северна Америка.
Семейните филми, начело с най-големия хит на 2024 г. "Отвътре навън 2", са особено силни тази година. Дейвид А. Грос, филмов консултант, смята, че жанрът би трябв
Изложбата "90 години Ротари в България" ще бъде официално открита на 11 ноември в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт.
Представени ще бъдат както фотографии, така и разкази и прожекция на филма "Изтръгнати от корен".
Паната от изложбата "90 години Ротари България“ гостуват в Казанлък след представянето им в други градове на страната, посочиха още от музея.
Изложбата е посветена на 90 годишнината от основаването на първия Ротари клуб в София и представя портретите с кратка информация за първите ротарианци у нас - изключителни личности, лидери и щедри дарители.
Филмът „Отскубнати до корен“ се посвещава на паметта на проф. Димитър Атанасов, последният президент на Ротари клуб в София преди принудителното му закриване. Драматичният сюжет на тази фамилна история съживява факти от биографията на един забеле
Кураторът Надежда Джакова събира шестима автори в изложбата „Колко те харесвам“.
Експозицията ще бъде представена в Софийски арсенал - музей за съвременно изкуство от 7 ноември 2024 – 5 януари 2025, съобщават организаторите от Националната галерия.
В изложбата участие вземат Божидар Бончев, Георги Ружев, Ива Яранова, Мариана Василева, Момчил Георгиев и Юлий Таков.
„Колко те харесвам“ е поетично-ироничен поглед на шестима съвременни художници към заобикалящата ги среда. Те показват как се самовъзприемат, как другите ги възприемат, в какво време живеят.
Чрез автобиографичния похват като средство за самоизразяване и търсене на собствена идентичност, авторите разглеждат културни, религиозни, политически и социални теми, акцентирайки върху авторефлексията и подлагайки на критика представата за личн
„Правим този фестивал, защото знаем, че всички деца трябва да са равни, а приемствеността е усмивка. Провокирани сме от грубостта и липсата на уважение и възпитание в елементарната комуникация на съвременното общество и се обръщаме към българските семейства с малки деца през езика на изкуството. Универсалният език на изкуството дава възможност да общуваме без думи и точно през музика, театър, танци и приложни занимания всички деца еднакво лесно могат да разберат силата на приемствеността”, казват Виктория Величкова и Яна Липованска.
В програмата са включени сценични изяви, които са преведени на жестов език, работилници за развиване на фината моторика – деца и родители творят заедно, спортни активности, подходящи и за малчугани с двигателни затруднения, опознавателна обиколка на Регионалния исторически музей-София.
„Искаме да помогнем за по-лесното приемане на различията между децата, причинени от затруднения в развитието на опорно-двигателния апарат, на слуховия апарат и нарушения в менталното развитие. Защото знаем, че всички деца могат да си играят заедно, да споделят емоциите си и да имат истински пълнoценно време заедно“, коментират организаторите.
Афишът на фестивала включва още куклено шоу „Извинявай, моля и благодаря“, посветено на спасяването на вежливите думички, пантомимичен спектакъл „На фиу – фиу“ – театър без думи и гигантски сапунени балони, посветен на приемствеността и по-доброто разбиране и осъзнаване на елементарни човешки различия, концерт „Послания от деца за деца“.
Занимателната програма включва шест различни работилнички за деца и родители – разработени с цел децата и родителите да творят заедно и да имат пълноценно време заедно, спортни и танцови активности, съобразени да са достъпни за всички деца, зона за търкаляне – място за почивка и развихряне на въображението.
Италианският композитор Джакомо Пучини (1858-1924) става "суперзвезда" на операта благодарение на новите медии на своето време - киното и разпространението на грамофонни плочи, съобщи АФП. Изложба в Миланската скала проследява историята на неговия успех.
Изобретяването на грамофона успява "да вкара" операта в домовете на нейните почитатели. Всеки е можел да слуша у дома си Енрико Карузо, коментира Габриеле Дото, куратор на изложбата, която се открива днес. Технологиите водят до комерсиална "експлозия" - за няколко години продажбите на плочи се учетворяват и това спомага за популяризирането на операта като цяло. Това е и началото на "марката" Пучини.
В изложбата виждаме аспекти от личността на Пучини, които досега са оставали скрити - например неговия интерес към маркетинга, каза пред АФП директорът на Миланската скала Доминик Мейер. "Ако отворим архивите, ще види
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един феноменален фестивал, който е специален, защото няма да видите онова, което е най-комерсиално, а това, което е най-стойностно. И така е било винаги през годините. Това каза министърът на културата Найден Тодоров на церемонията, с която тази вечер бе открито 38-ото издание на „Киномания“.
„За мен е изключително важно, че фестивалът се открива с български филм, а като музикант се радвам, че тази година темата е свързана с музиката, независимо от нейния жанр. Спомням си, че преди време Владо Трифонов имаше идея да докара на фестивала композитора на филмова музика Джон Уилямс и, може би, не трябва да с
В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.
Липсва смелост за нещо по-авангардно. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен, за да ни показва нови пътища, да ни пробужда, да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас.
Това каза в интервю артистът Мартиан Табаков, който представи във Варна своите музикални скулптури, за които получи специална награда от Съюза на българските художници.
Те бяха подредени в културния център „РеБонкърс“, където според автора има чудесна акустика за композициите, които импровизира върху сп
Младият актьор Доминик Сеса ще се превъплъти в образа на известния кулинар Антъни Бурдейн (1956-2018) в биографичен филм, озаглавен "Тони", съобщи "Варайъти".
От независимата компания А24 казват, че преговарят с режисьора и сценарист на биографичната лента BlackBerry Мат Джонсън да оглави проекта.
Сценарият на филма е написан от Лу Хау и Тод Бартълс.
Миналата година Доминик Сеса беше обявен от "Варайъти" за един от десетимата актьори, за чиито изяви публиката трябва да следи. Сеса направи пробива си с филма "Заседнали", в който си партнираше с Пол Джиамати и Давайн Джой Рандолф.
Сред предстоящите проекти с участието на Доминик Сеса е и третият филм от поредицата "Зрителна измама".
Все още не е ясно какъв период от живота на Антъни Бурдейн ще обхваща биографичният филм "Тони". Известният кулинар сложи край на жив
Криско обяви втори концерт в „Арена 8888 София“ – 2 март 2025 г. Той се превръща в първия поп изпълнител с концерти в два поредни дни, в най-голямата зала в България, коментират организаторите.
По думите им две шоута, наречени „Старият Криско“, ще бъдат с различна програма и различни гости, което прави всеки от тях уникален по своя характер.
„Шоуто на 2 март е продължение на историческото двойно честване на 18-годишнината от кариерата на Криско. Това не е просто концерт – това е кулминация на годините, в които неговата музика е част от живота на стотици хиляди хора. Това ще бъде последната възможност за феновете да преживеят нещо толкова епично в два поредни дни. Организаторите са предвидили графика така, че посетителите на втория концерт да могат да се насладят на преживяванет