NRD Начало
Неделя, 13 Октомври 2024
Начало Калейдоскоп Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев
4542
Калейдоскоп

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев (1956-2014), съобщават от музея-галерия „Анел“, домакин на събитието от 11 септември

| 07 Септември 2024, 13:55 ч.
Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев
Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев
Снимка © “Анел“

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев (1956-2014), съобщават от музея-галерия „Анел“, домакин на събитието от 11 септември.

Ние чувстваме много голямо доверие от обществото, от правителството, както и от нашата публика. Иначе не бихме могли да съществуваме и би стоял въпросът – кои са нашите зрители и защо въобще излизаме на сцената. Това казва Дмитри Петренко, художествен ръководител на рускоезичния театър „Вене“ в Талин, Естония.

„Ние използваме руски език, без да сме част от Русия. Ние сме автентичен естонски театър с естонски актьори, които играят на руски“, разказва той. „Имаме много рускоговорящи хора, а сега – и много бежанци от Украйна, които също са наши зрители. Защото руският език е този, който ни свързва, той е много по-разпространен от естонския“, допълва актрисата Татяна Косминина.

На фестивала „Световен театър в София“ естонската трупа представи „Страх и отчаяние в третата империя“, едн

След първото гостуване на Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор на музикалния фестивал в Любляна, нашите музиканти са получи покана за нов гастрол през 2026 г., съобщават от филхармонията.

Покана е дошла от директорът на фестивала Дарко Бърлек

„С огромен успех Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор дебютираха на 72-рото издание на престижния музикален фестивал в Любляна, в четвъртък вечер. Публиката на словенската столица аплодира бурно българските музиканти, водени от маестро Найден Тодоров.  Двучасовата програма включваше музиката на Джон Уилямс от емблематични филми като „Междузвездни войни”, „Хари Потър”, „Сам вкъщи”, „Индиана Джоунс” и други“, разказват от филхармонията. 

„Драматургическата

Електрическа китара, на която Джордж Харисън е свирил в началото на съществуването на „Бийтълс“, се очаква да бъде продадена на търг през ноември за над 800 000 долара, съобщава Ройтерс.

След като я купува от музикален магазин в Ливърпул, Харисън свири на китарата „Футурама“ в началото на 60-те години на миналия век. Тогава групата се изявява в клуба „Кавърн“, прави турнета в Германия и осъществява първите си официални записи за „Полидор“.

От "Джулиънс окшънс", които предлагат инструмента на търг, твърдят, че китарата „Футурама“ с преливащо от жълто през охра към черно покритие е била една от най-използваните от Харисън. Те я наричат „един от свещените граали на историческите китари на „Бийтълс“ и казват, че се очаква тя да надхвърли прогнозната си цена от 600 000 - 800 000 долара.

На

„Заклеваш ли се в децата?“ е първото представление, което ще се играе на 17 септември в театър Artvent.

Това съобщават от екипа на новото място за култура, което се намира в сградата на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София.

До края на месеца на сцената ще могат да се гледат още „Неделя сутрин“ – 19 септември, „Петък вечер“ – 23 септември, „От всички страни“ – 26  септември, „Отчаяни съпрузи“ – 27 септември, „Чамкория“ – 28 септември, „Извънредно неудобно“ – 29 септември.

Инициативата театрално пространство да бъде разположено в академична институция се реализира за първи път

Художникът Арменаг Мардиросян гостува на Галерия „Графит“ във Варна със самостоятелна изложба, наречена „Лично“. Той представя деветдесет картини, изпълнени с маслени бои върху платно. В тях зрителите ще видят характерните за автора маринистични пейзажи, заради които той е наричан „българският Айвазовски“. Освен тях са изобразени гледки от Армения с планината Арарат и езерото Севан, храмове, религиозни и фантастични сюжети. 

Това е втора самостоятелна изложба на варненския художник, припомниха на откриването организаторите от Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“ във Варна. Мардиросян рисува от дете, а любовта към морската шир с нейните различни състояния се ражда по време на военната му служба като моряк. Участва активно в изложби от 2015 г. Сред тях са „Армения и България - цветове и форми“ през 20

До края на месеца ще бъдат показани живопис, рисунки, графики и скулптури, които разкриват дълбоката духовна и художествена визия на Цанев.

„Преди десет години Явор Цанев прекрачи отвъд границата на битието и навлезе във вечността – източник на неговото вдъхновение и творчески търсения. Неговото изкуство е пропито с вечни теми, които сливат времето и пространството, оставяйки само духовния път, по който човечеството преминава. Цанев, като съвременен сфинкс, задаваше загадки чрез своето изкуство, изследвайки вечните въпроси на човешката природа, митологията, религията и философията“, казва кураторът Пламена Димитрова-Рачева.

По думите й изложбата „Евридика, къде си?...“ е метафора на дълбоко духовно преживяване на любовта – любов, която се усеща, но никога не се преживява напълно. Женските образи в изложбата – богини, нимфи, менади, жрици и светици – сякаш идват от паралелни светове, въплъщавайки универсални и вечни ценности. Те прераждат и трансформират една в друга с енергийно безсмъртие, като се превръщат в символични носители на поетично, митологично, въображаемо или реално съдържание.

Творчеството на Явор Цанев, започнало през 80-те години на миналия век, е свързано с легендарната варненска графична школа, като художникът остава верен на своя уникален стил и естетически принципи. В последните години от живота си, като част от групата „Вар(т)на“, Цанев създава произведения, свързани с постмодернизма – видеофилми, инсталации и пластики, в които използва природни материали като морски камъни, съчетавайки пластика с рисунка и текстил.

„Явор Цанев ни оставя наследство, което не е подвластно на времето. Далеч от социалните теми и ревизионизма на нашето време, неговото изкуство съдържа дълбоко историческо познание, което натрупва мъдрост и вдъхновение. С тази изложба отдаваме почит на един художник, чиято работа ще остане вечно актуална и значима на глобално ниво“, казва още Пламена Димитрова-Рачева.

Симфоничен концерт с гостуващи солисти от Япония ще открие официално на 4 октомври новия сезон в Държавна опера - Бургас, съобщават от културната институция в морския град.

Диригент на спектакъла ще бъде проф. Деян Павлов. Под неговата палка като солисти ще се изявят пианистите Кийоко Сакаи и Етцуко Оказаки, както и Кожи Оказаки на фагот. Тримата са преподаватели в академията "Мусашино" в Токио. 

Програмата, подготвена от проф. Деян Павлов, включва Концерт за пиано и оркестър №1 в до мажор, опус 15 от Лудвиг ван Бетовен, Концерт за фагот и оркестър във фа мажор, опус 75 от Карл Мария фон Вебер и Концерт за пиано и оркестър №1 в ми минор, опус 11 от Фредерик Шопен. Първата творба публиката ще чуе в изпълнение на Кийоко Сакаи, втората - на Кажи Оказаки, а концерта за пиано и оркестър на Шопен ще изпълни Етцуко Оказаки.

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

С премиера на спектакъла “Масло от кипарис”, който за първи път се представя на театрална сцена, Драматичен театър „Гео Милев“ открива новия си творчески сезон. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, представена от културната институция.

Постановката ще бъде представена пред публика утре, 10 октомври, на сцената на Културен център „Стара Загора“.

Автор и режисьор на спектакъла е Орлин Дяков.

„Ще разкажем една история за това, че не трябва да забравяме мечтите си, че голямата, истинска и единствена любов е някъде там, зад ъгъла, и не се интересува от годините, от мястото и от миналото. Ще я разкажат един полицай, който е искал да стане балетист, една счетоводителка, която е мечтала за големите оперни сцени, един мъж, който най-накрая среща любовта, едно момче, което вместо лекар е станало търговец, една жена

Три седмици делят любителите на джаз музиката от 27-ото издание на „Банско джаз фестивал“, съобщиха организаторите от Асоциация "Фестивалите в България" и Община Банско. В продължение на осем вечери, от 3 до 10 август, на сцената на фестивала ще излязат редица български и световни джаз изпълнители. 

На 3 август фестивалът ще бъде открит със специален концерт на Камелия Тодорова, Васил Петров и Биг бендът на Националната музикална академия под палката на Михаил Йосифов. В първата вечер на "Банско джаз фестивал" публиката ще чуе и китариста и композитор Мишел Сахрауи от Израел, който съчетава джаза на западната култура с ритмите на Близкия изток. На сцената ще излязат и носителят на няколко награди „Грами“ Джейсън Майлс с неговия „Лисабонски 4тет“. 

В неделя, 4 август, българският пианист Асен Дойкин ще представи проекта си Eastern Passage, който е първият

Yalta Art Room открива своя четвърти сезон на 15 септември с представлението „Анархо-клоунада“ на Боян Крачолов. На същия режисьор е първата премиера – на 29 и 30 септември. Това е „Х“ по авторски текстове с цитати от Омар Хайям и участието на Васил Дуев-Тайг, съобщават от независимото пространство за култура. 

До края на годината предстоят още три премиери на артисти като Марион Дърова, Филип Миланов, Ахмед Исмаил.

Продължава и образователната поредица от срещи „Представленията, които ни създадоха“. Първи гости за сезона ще са професорите Маргарита Младенова и Иван Добчев. На 16 септември те ще разкажат за спектакъла си „Оооо-сънят на Гогол“.

„Отворихме врати на 19 септември 2021 г. За тези три сезона успяхме да

Явор Цанев е роден на 13 октомври 1956 г. в София. През 1982 г. завършва Националната  художествена академия, специалност „Графика“, при проф. Петър Чуклев. От 1985 г. е член на  Съюза на българските художници. Живее и твори във Варна от 1982 г. Работи в областта на живописта, графиката, видеоарта и инсталацията. От 2000 г. е доцент във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, а от  2009 г. преподава в Техническия университет, Варна. 

Участва в клуб „Вар/т/на“ – група за концептуално изкуство, от 2000 г. до разпадането му, и в „Групата на 11-те“ – наследник на Вар/т/на. Член е на обществения експертен съвет по естетизация на градската среда към дирекция „Култура и духовно развитие“ на община Варна. Участва в множество самостоятелни и колективни изложби. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спектакълът „С България в сърцето“ ще бъде представен в залата на Драматичния театър „Драгомир Асенов“
Спектакълът „С България в сърцето“, с който отбора на България спечели сребърните медали на световния шампионат по сценични изкуства PERFORMER CUP 2024 в Италия, ще бъд ...
Драматичен театър "Апостол Карамитев" подготвя за децата забавни инициативи
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград подготвя забавни инициативи за малките си зрители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация. Половин час ...
Отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство
Кураторът Любен Домозетски подрежда изложба, посветена на отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство. Експозицията е озаглавена ...
Боряна Венциславова в разговор с водата
Боряна Венциславова представя изложбата „В разговор с водата“. Експозицията ще бъде открита днес в столичната галерия Depoo и ще продължи до 25 октомври, съобщават орг ...
Картина на Лорънс Стивън Лоури ще бъде предложена за продажба на аукцион
Картина на британския художник Лорънс Стивън Лоури, изобразяваща улица в Мерипорт, графство Къмбрия, Великобритания, ще бъде предложена за продажба на аукцион през следващия месец, ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Стотици китаристи свирят „Клетва“ в чест на Кирил Маричков
Стотици китаристи свириха песента „Клетва“ от филма „Вчера“ в чест на Кирил Маричков, който си отиде в петък вечерта. Инициативата бе част от Sofia Gui ...
Как южнокорейската култура завладя света?
Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят света, а един от нейните автори току-що спечели Нобелова награда за литература...Как Южна Корея се утв ...
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници от частна колекция в галерия „Жорж Папазов“
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозици ...
Графити фестивал "Пристанище на 60 корабни статуи" ще събере визуални артисти
Графити фестивал на тема "Пристанище на 60 корабни статуи" ще се състои в Русе от 15-и до 19-и октомври тази година. Това съобщиха организаторите от сдружение "Екоарт" в града.&nbs ...
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя в творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“. Вернисажът е на 15 октомври в музея-галерия „ ...
Тикер в 19:00 ч.
Стотици китаристи свириха песента „Клетва“ от филма „Вчера&ldq ...
Начало Калейдоскоп
4542
Калейдоскоп

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев (1956-2014), съобщават от музея-галерия „Анел“, домакин на събитието от 11 септември.„Преди десет години Явор Цанев прекрачи отвъд границата на битието и навлезе във вечността – източник на неговото вдъхновение и творчески търсения.

| 07 Септември 2024, 13:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев
Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев
Снимка © “Анел“

Ретроспективна изложба „Евридика, къде си?...“ представя творчеството на Явор Цанев (1956-2014), съобщават от музея-галерия „Анел“, домакин на събитието от 11 септември.

До края на месеца ще бъдат показани живопис, рисунки, графики и скулптури, които разкриват дълбоката духовна и художествена визия на Цанев.

Ние чувстваме много голямо доверие от обществото, от правителството, както и от нашата публика. Иначе не бихме могли да съществуваме и би стоял въпросът – кои са нашите зрители и защо въобще излизаме на сцената. Това казва Дмитри Петренко, художествен ръководител на рускоезичния театър „Вене“ в Талин, Естония.

„Ние използваме руски език, без да сме част от Русия. Ние сме автентичен естонски театър с естонски актьори, които играят на руски“, разказва той. „Имаме много рускоговорящи хора, а сега – и много бежанци от Украйна, които също са наши зрители. Защото руският език е този, който ни свързва, той е много по-разпространен от естонския“, допълва актрисата Татяна Косминина.

На фестивала „Световен театър в София“ естонската трупа представи „Страх и отчаяние в третата империя“, едн

След първото гостуване на Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор на музикалния фестивал в Любляна, нашите музиканти са получи покана за нов гастрол през 2026 г., съобщават от филхармонията.

Покана е дошла от директорът на фестивала Дарко Бърлек

„С огромен успех Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор дебютираха на 72-рото издание на престижния музикален фестивал в Любляна, в четвъртък вечер. Публиката на словенската столица аплодира бурно българските музиканти, водени от маестро Найден Тодоров.  Двучасовата програма включваше музиката на Джон Уилямс от емблематични филми като „Междузвездни войни”, „Хари Потър”, „Сам вкъщи”, „Индиана Джоунс” и други“, разказват от филхармонията. 

„Драматургическата

Електрическа китара, на която Джордж Харисън е свирил в началото на съществуването на „Бийтълс“, се очаква да бъде продадена на търг през ноември за над 800 000 долара, съобщава Ройтерс.

След като я купува от музикален магазин в Ливърпул, Харисън свири на китарата „Футурама“ в началото на 60-те години на миналия век. Тогава групата се изявява в клуба „Кавърн“, прави турнета в Германия и осъществява първите си официални записи за „Полидор“.

От "Джулиънс окшънс", които предлагат инструмента на търг, твърдят, че китарата „Футурама“ с преливащо от жълто през охра към черно покритие е била една от най-използваните от Харисън. Те я наричат „един от свещените граали на историческите китари на „Бийтълс“ и казват, че се очаква тя да надхвърли прогнозната си цена от 600 000 - 800 000 долара.

На

„Заклеваш ли се в децата?“ е първото представление, което ще се играе на 17 септември в театър Artvent.

Това съобщават от екипа на новото място за култура, което се намира в сградата на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София.

До края на месеца на сцената ще могат да се гледат още „Неделя сутрин“ – 19 септември, „Петък вечер“ – 23 септември, „От всички страни“ – 26  септември, „Отчаяни съпрузи“ – 27 септември, „Чамкория“ – 28 септември, „Извънредно неудобно“ – 29 септември.

Инициативата театрално пространство да бъде разположено в академична институция се реализира за първи път

Художникът Арменаг Мардиросян гостува на Галерия „Графит“ във Варна със самостоятелна изложба, наречена „Лично“. Той представя деветдесет картини, изпълнени с маслени бои върху платно. В тях зрителите ще видят характерните за автора маринистични пейзажи, заради които той е наричан „българският Айвазовски“. Освен тях са изобразени гледки от Армения с планината Арарат и езерото Севан, храмове, религиозни и фантастични сюжети. 

Това е втора самостоятелна изложба на варненския художник, припомниха на откриването организаторите от Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“ във Варна. Мардиросян рисува от дете, а любовта към морската шир с нейните различни състояния се ражда по време на военната му служба като моряк. Участва активно в изложби от 2015 г. Сред тях са „Армения и България - цветове и форми“ през 20

„Преди десет години Явор Цанев прекрачи отвъд границата на битието и навлезе във вечността – източник на неговото вдъхновение и творчески търсения. Неговото изкуство е пропито с вечни теми, които сливат времето и пространството, оставяйки само духовния път, по който човечеството преминава. Цанев, като съвременен сфинкс, задаваше загадки чрез своето изкуство, изследвайки вечните въпроси на човешката природа, митологията, религията и философията“, казва кураторът Пламена Димитрова-Рачева.

По думите й изложбата „Евридика, къде си?...“ е метафора на дълбоко духовно преживяване на любовта – любов, която се усеща, но никога не се преживява напълно. Женските образи в изложбата – богини, нимфи, менади, жрици и светици – сякаш идват от паралелни светове, въплъщавайки универсални и вечни ценности. Те прераждат и трансформират една в друга с енергийно безсмъртие, като се превръщат в символични носители на поетично, митологично, въображаемо или реално съдържание.

Симфоничен концерт с гостуващи солисти от Япония ще открие официално на 4 октомври новия сезон в Държавна опера - Бургас, съобщават от културната институция в морския град.

Диригент на спектакъла ще бъде проф. Деян Павлов. Под неговата палка като солисти ще се изявят пианистите Кийоко Сакаи и Етцуко Оказаки, както и Кожи Оказаки на фагот. Тримата са преподаватели в академията "Мусашино" в Токио. 

Програмата, подготвена от проф. Деян Павлов, включва Концерт за пиано и оркестър №1 в до мажор, опус 15 от Лудвиг ван Бетовен, Концерт за фагот и оркестър във фа мажор, опус 75 от Карл Мария фон Вебер и Концерт за пиано и оркестър №1 в ми минор, опус 11 от Фредерик Шопен. Първата творба публиката ще чуе в изпълнение на Кийоко Сакаи, втората - на Кажи Оказаки, а концерта за пиано и оркестър на Шопен ще изпълни Етцуко Оказаки.

Китайската централна банка ще издаде комплект възпоменателни монети с най-високата дървена пагода в света, предаде Синхуа. Комплектът ще се състои от три монети, които са законно платежно средство в Китай. Две от тях ще са златни и една ще бъде сребърна монета.

На лицевата страна и на трите монети е изобразена пагодата на Шакямуни на храма Фогун в окръг Инсян, провинция Шанси, Северен Китай. Религиозната постройка, известна като Дървената пагода на окръг Инсян, е построена през 1056 г. Сградата е с височина 67,31 м и е най-високата и най-старата дървена многоетажна постройка в света според ЮНЕСКО.

Първата кръгла златна монета с тегло 100 грама и номинал 1500 юана (около 210 щатски долара) е с максимален тираж 600 броя. На обратната страна са изобразени птици, облаци и планини. Втората е с тегло 5 грама и е с номинал 80 юана и максимален тираж от 10 000 броя.

С премиера на спектакъла “Масло от кипарис”, който за първи път се представя на театрална сцена, Драматичен театър „Гео Милев“ открива новия си творчески сезон. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, представена от културната институция.

Постановката ще бъде представена пред публика утре, 10 октомври, на сцената на Културен център „Стара Загора“.

Автор и режисьор на спектакъла е Орлин Дяков.

„Ще разкажем една история за това, че не трябва да забравяме мечтите си, че голямата, истинска и единствена любов е някъде там, зад ъгъла, и не се интересува от годините, от мястото и от миналото. Ще я разкажат един полицай, който е искал да стане балетист, една счетоводителка, която е мечтала за големите оперни сцени, един мъж, който най-накрая среща любовта, едно момче, което вместо лекар е станало търговец, една жена

Три седмици делят любителите на джаз музиката от 27-ото издание на „Банско джаз фестивал“, съобщиха организаторите от Асоциация "Фестивалите в България" и Община Банско. В продължение на осем вечери, от 3 до 10 август, на сцената на фестивала ще излязат редица български и световни джаз изпълнители. 

На 3 август фестивалът ще бъде открит със специален концерт на Камелия Тодорова, Васил Петров и Биг бендът на Националната музикална академия под палката на Михаил Йосифов. В първата вечер на "Банско джаз фестивал" публиката ще чуе и китариста и композитор Мишел Сахрауи от Израел, който съчетава джаза на западната култура с ритмите на Близкия изток. На сцената ще излязат и носителят на няколко награди „Грами“ Джейсън Майлс с неговия „Лисабонски 4тет“. 

В неделя, 4 август, българският пианист Асен Дойкин ще представи проекта си Eastern Passage, който е първият

Yalta Art Room открива своя четвърти сезон на 15 септември с представлението „Анархо-клоунада“ на Боян Крачолов. На същия режисьор е първата премиера – на 29 и 30 септември. Това е „Х“ по авторски текстове с цитати от Омар Хайям и участието на Васил Дуев-Тайг, съобщават от независимото пространство за култура. 

До края на годината предстоят още три премиери на артисти като Марион Дърова, Филип Миланов, Ахмед Исмаил.

Продължава и образователната поредица от срещи „Представленията, които ни създадоха“. Първи гости за сезона ще са професорите Маргарита Младенова и Иван Добчев. На 16 септември те ще разкажат за спектакъла си „Оооо-сънят на Гогол“.

„Отворихме врати на 19 септември 2021 г. За тези три сезона успяхме да

Творчеството на Явор Цанев, започнало през 80-те години на миналия век, е свързано с легендарната варненска графична школа, като художникът остава верен на своя уникален стил и естетически принципи. В последните години от живота си, като част от групата „Вар(т)на“, Цанев създава произведения, свързани с постмодернизма – видеофилми, инсталации и пластики, в които използва природни материали като морски камъни, съчетавайки пластика с рисунка и текстил.

„Явор Цанев ни оставя наследство, което не е подвластно на времето. Далеч от социалните теми и ревизионизма на нашето време, неговото изкуство съдържа дълбоко историческо познание, което натрупва мъдрост и вдъхновение. С тази изложба отдаваме почит на един художник, чиято работа ще остане вечно актуална и значима на глобално ниво“, казва още Пламена Димитрова-Рачева.

Явор Цанев е роден на 13 октомври 1956 г. в София. През 1982 г. завършва Националната  художествена академия, специалност „Графика“, при проф. Петър Чуклев. От 1985 г. е член на  Съюза на българските художници. Живее и твори във Варна от 1982 г. Работи в областта на живописта, графиката, видеоарта и инсталацията. От 2000 г. е доцент във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, а от  2009 г. преподава в Техническия университет, Варна. 

Участва в клуб „Вар/т/на“ – група за концептуално изкуство, от 2000 г. до разпадането му, и в „Групата на 11-те“ – наследник на Вар/т/на. Член е на обществения експертен съвет по естетизация на градската среда към дирекция „Култура и духовно развитие“ на община Варна. Участва в множество самостоятелни и колективни изложби. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спектакълът „С България в сърцето“ ще бъде представен в залата на Драматичния театър „Драгомир Асенов“
Драматичен театър "Апостол Карамитев" подготвя за децата забавни инициативи
Отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство
Боряна Венциславова в разговор с водата
Картина на Лорънс Стивън Лоури ще бъде предложена за продажба на аукцион
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Стотици китаристи свирят „Клетва“ в чест на Кирил Маричков
Цветни аспекти
Как южнокорейската култура завладя света?
Под прожектора
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници от частна колекция в галерия „Жорж Папазов“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.