Два пъти повече събития отчитат от Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца за месеците юли и август, в сравнение със същия период на миналата година, информират на интернет страницата си от ведомството. Директорът и археолог Георги Ганецовски каза , че намерението им е да надграждат постигнатото и усилията на целия екип на музея са в тази посока.
Общо 462 мероприятия са отчетени за двата летни месеца през тази година, в сравнение с 2023-та, когато те си били 295. Българските граждани, които са посетили Регионалния исторически музей във Враца са 2628 за юли и август (с 200 повече от миналата година по същото време), а чужденците са 126 души. Приблизително толкова са били и през 2023-та. Близо петдесет беседи са изнесли музейните работници за двата летни месеца.
За периода е продължило осъществяването на археологическото наблюдение на изкопните дейности по проект „Газопровод, свързващ подземно газохранилище Чирен със съществуващата газопреносна мрежа в района на с. Бутан“. Експедицията се реализира от два екипа, включващи археолози от РИМ – Враца.
Френската продуцентка и изпълнителка на електронна музика с артистичен псевдоним Calling Marian обяви, че американската гимнастичка Симон Байлс е използвала част от нейната музика по време на Олимпийските игри в Париж, предаде АФП.
Мариан Делорм, както е истинското име на изпълнителката, признава, че не се интересува от спорт и почти не следи игрите. Според нейните думи тя е била информирана за случилото се от фен чрез Инстаграм.
„Когато се върнах от почивка, открих съобщение, което гласеше: „Имам чувството, че чувам твоята музиката тук“. Видях видеото и се оказа, че за съчетанието на Симон Байлс има компилация от няколко музикални парчета, които включваха и някои от моите песни“, каза тя пред АФП.
„Това е пълна изненада, защото не съм получавала никакво искане за разрешение“, допълни парижанката. „Това, което ме интересува, е да разбера повече
Програмата за единадесетото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“ и събития, предназначени за деца, ученици, възрастни и любители на джаза, бяха представени на брифинг в община Шумен от Павлинка Марева от Народно читалище "Добри Войников - 1856".
Тя коментира, че шуменското читалище организира няколко събития.
Утре, 25 септември, ще бъде срещата с писателя от Русе и издател на фентъзи литература Явор Цанев. Срещата му ще бъде с деца, предимно третокласници от Средно училище "Панайот Волов".
"В четвъртък ще открием изложба на художничката Мариана Петкова. Тя ще представи във фоайето на Концертната зала на читалището експозиция "Импресии" с 16 творби, които отразяват живота на старата улица "Араста". Картините ще бъдат съпътствани от нейни стихове и фотографии от Даниела Вичева, която работи в културния отдел
Изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори и срещи с художниците, присъстващи на павилионите, са сред акцентите в програмата на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair от днес до 6 октомври.
В програмата е предвиден уъркшоп за млади съвременни художници с именития нидерландски куратор Йохан Густавсон. Ще има и разговор на тема „Как да навлезем в нови пазари за изкуство?“ – с гост Патрик Щайнхаузер, създател на галерия за съвременно изкуство „Щайнхаузер“ в Братислава.
Модераторатор на събитието ще бъде Радослав Механджийски.
По-късно днес ще се проведе презентация на д-р Франц Ийм, изпълнителен директор на международната застрахователна компания Tectus Brokers с фокус ценни предмети и изкуство. Темата на панела е „Международният пазар за изкуство –
Сопраното Александрина Пендачанска, Бисер Георгиев – бас, и Даниела Дякова – мецосопрано, са тазгодишните лауреати на международната награда „Никола Гюзелев“.
На 5 октомври в Софийската опера и балет ще се състои концерт на носителите на отличието, съобщават от едноименната фондация.
Събитието е в памет на маестро Никола Гюзелев, доктор хонорис кауза на БАН, комендаторе на Италия, носител на международната награда „Златен Верди“.
Ще участва оркестърът и солисти на Софийската опера и балет с диригент Андрей Галанов. Програмата включва оркестрови фрагменти, арии и дуети от опери на Волфганг Амадеус Моцарт, Камий Сен-Санс, Джакомо Пучини, Пиетро Маскани, Джузепе Верди, Винченцо Белини, Шарл Гуно, Франческо Чилеа, Амилкаре Понкиели,
Режисьорът Благой Бойчев работи с четирима актьори по ново заглавие в Драматично-кукления театър "Васил Друмев". Репетициите по "Земята е плоска" текат от миналата седмица, премиерата се очаква през септември.
Ханох Левин е много интересен израелски драматург. Той е писал пиеси и скечове, текстове за стендъп комедия. Казват, че неговите текстове са абсурдистки, но всъщност ме привлече това, че в тях той е направил обществена сатира, заяви Благой Бойчев. В този жанр смятаме да работим. Тези скечове да ги пресъздадем като сатира, добави той.
"В момента един от основните проблеми на нашето общество е конспиративното мислене. Един от скечовете на Левин третира това дали Земята е плоска, затова съм се спрял на това заглавие за целия спектакъл. Може би подзаглавието ще бъде "джемсешън на лесните решения", допълни режисьорът.
Ханох Левин е писал във втората половина
През месец септември, в зала „Нова история” на музея са експонирани информационни табла, представящи информация, свързана с Деня на съединението. Подобни се подготвят и за Деня на независимостта, каза Ганецовски.
Подготвя се и временна експозиция, посветена на 115 години от рождението на фотографа Кирил Чернев, която ще бъде разположена в зала „Нова история“, в края на месец септември.
Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организаторите.
Свободен ще е достъпът до Триъгълната кула на Сердика, АККК „Сердика“, Археологически парк „Западна порта на Сердика“, Археологическо ниво на базиликата Света София, посочват от екипа.
„В празничния 17 септември в залата за Временни експозиции се открива изложбата „София“. Тя е посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Представя негови творби, свързани със столицата. Програмата включва традиционните творчески ателиета на Регионалния исторически музей – София за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране“, разказват още организаторите.<
Певицата Кари Ъндърууд се завръща в "Американски идол" - този път като съдия, съобщи Мюзик нюз.
Очаква се носителката на "Грами" да бъде назначена за заместник на Кейти Пери в певческото състезателно шоу, което я направи известна.
Ъндърууд ще се присъедини към действащите съдии Лайънъл Ричи и Люк Брайън.
Кейти Пери обяви по-рано тази година, че ще напусне шоуто, след като беше съдия през последните седем сезона.
Кари Ъндърууд спечели четвъртия сезон на формата през 2005 г., след което продаде 85 милиона плочи и взе осем награди "Грами", превръщайки се в един от най-известните и успешни участници в "Американски идол".
През годините тя се завръща в шоуто няколко пъти като ментор.
През последните няколко месеца "Американски идол" търси заместник на Кейти Пери. Сред имената, които се споменаваха, бяха тези на Майли Сайръс, Джъстин Бийб
Светлана Брезашка открива самостоятелна изложба живопис в столичната галерия Heritage. Събитието ще се състои на 15 октомври и ще продължи до 28-и, информират организаторите.
На вернисажа ще се състои и концерт на домакините Благовест Зерлиев (Веско) - второ поколение художник и музикант („Атлас“, „Акустика“) и рок изпълнителката Tanya Di, отбелязват от екипа.
Светлана Верисова (Брезашка) е родена през 1974 г. в Русия. От 1997 г. живее и работи в България. Член е на Професионалния съюз на художниците на Русия (ПСХР). В периода 1993 - 1997 г. Светлана е учител по рисуване в общообразователно училище в гр.Горячий Ключ, Русия. През 2000 - 2023 г. в България се занимава с живопис като хоби. Участва в онлайн изложби и колективни изложби в частни галерии.
/ВСР
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и пианистите Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват тази вечер 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.
Основател и артистичен директор на международния музикален фестивал е Людмил Ангелов.
На концерта в Софийската градска художествена галерия ще звучат творби от Моцарт (Концерт за пиано и оркестър в Ла мажор, KV 414 и Концерт за пиано и оркестър в Ми бемол мажор, KV 271) и Бенджамин Бритън (Вариации върху тема от Франк Бридж, Оп. 10).
Паоло Франчезе започва да учи пиано, когато е седемгодишен. Постъпва в Италианска държавна консерватория, където получава диплома с най-високи оценки за пиано. Защитава докторат по пиано и камерна музика с от
Шестдесет и пет години след публикуването на еротичния роман „Емануела“ и петдесет години след излизането на неговата екранизация, по кината тръгва нова версия, която е по-различна от предишната, предаде АФП.
Главната роля на Емануела изпълнява френската актриса Ноеми Мерлан. Тази екранизация на „Емануела“ се различава от оригиналния роман на Еманюел Арсан от 1959 г.
Режисьор на пълнометражния филм е Одре Диуан, а продукцията открива филмовия фестивал в Сан Себастиан в Испания. От другата седмица лентата тръгва по кината във Франция. Това е третият филм на Одре Диуан, която спечели „Златен лъв“ във Венеция през 2021 г. за „Събитието“.
Филмът „Емануела" от 1874 г. на режисьора Жуст Жакен привлича 50 млн. зрители в целия свят. Според Камий Моро, авторка на биографичната книга за живота на писателка
Етнографско-възрожденският комплекс „Софроний Врачански“ беше една от локациите по време на провеждането на второто издание на градския фестивал „Open Vratsa“ и лично аз много подкрепям това сътрудничество, допълни Георги Ганецовски. „Момчетата, организатори са много коректни и идейни. Успяха да реализират великолепна изложба на площада пред комплекса, посветена на Петър Дограмаджиев – забележитилен архитект на Враца, бих казал гений, чиито замисъл е оставил емблематични сгради тук в града“, каза директорът на музея.
РИМ – Враца е и основен организатор на провеждащото се тази събота и неделя осмо издание на Международния фестивал за древни култури „Слънцето на Тодорка“, в местността Валога край село Оходен, община Враца.