Стотици великотърновци си припомниха „Вкусът на времето“ заедно с Кирил Маричков, "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив.
Наградата на Община Габрово в Национално триенале „Мостове“ 2024 бе присъдена на Иво Бистрички, стана ясно на откриването на изложбата и награждаването днес в Художествена галерия „Христо Цокев“ Габрово.
Наградата на Министерство на културата получи Светослава Георгиева, Наградата на Съюза на българските художници бе присъдена на Атанас Тотляков, Художествена галерия „Христо Цокев“ даде три награди на Андрей Янев, на Мартина Караиванова, в категория млад автор на Илкер Даналов и съвместната награда на галерията и СБХ бе присъдена на Самуил Стоянов.
„Културата е красивата еманация на човешката цивилизация. Изкуството, като форма на изведени качествени стойности и като висша човешка дейност, е онази жизненоважна съставка, без която култура не би имало. В историята на човечеството няма общество, което, независимо
Матео Бочели включва България в световното си турне Summer Nights, съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.
Събитието е на 11 юни, на Античния театър в Пловдив.
След турнето си в Северна и Южна Америка, младият Бочели се отправя на нова, по-голяма европейска обиколка. Миналата година той издаде дебютния си албум Matteo, приет добре от критиката. Албумът, по който са работили някои от най-големите имена в музикалната индустрия, включително Ед и Матю Шийрън, Паризи, Джеси Шаткин (работил с Майли Сайръс, Сия и Кели Кларксън) и Стюарт Кричтън (продуцирал Backstreet Boys), включва песни на английски и италиански. Като син на известния оперен певец в дебютния си албум Матео Бочели следва стила на своя баща, но с по-съвременно поп звучене.
На 27 години,
Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят.Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.
Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер.
Артефактите
Сред обектите, с които Румъния ще участва в изложбата, е сребърен параден шлем, украсен с военни и ловни сцени, но и с очи на челото. “Счита се, че тези очи пазели носителя на шлема от лоши погледи и плашели врага в битка”, разказва Ернест Оберлендер.
В изложбата в музея “Гети” ще бъде показана и кнемида (наколенник) със сребърна позлата, украсена с изображението на медуза Горгона - митологично създание от гръцката митология, което също паз
Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.
Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.
Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.
„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от
Смисълът на музиката е да обединява и тя трябва да има такава функция. Това каза в интервю музикантът Венелин Венков, който заедно с Невена Цонева и „Баш бенд“ тръгва на турне с новия си проект „Тук сме!“, обединяващ именно различни стилове.
Първият концерт е на 3 октомври, утре, в зала „Филхармония“ в родния град на барабаниста - Русе.
„Стана така, че тръгваме от Русе случайно, защото организацията на турнето е сложна смесица от това, кога са свободни залите, техниката, екипите. За мен обаче ще е много емоционално и хубаво, че започваме от Русе, защото съм русенец. Концертът ни ще е точно в тази зала, където за първи път съм стъпил на сцена с група. Като ученик бях част от русенските рок групи и по-точно от група „Аналог“. Там, където сега има едно барче, беше нашата репетиционна и ние си правихме концертите в тази
Въпреки дъжда снощи Летният театър във Велико Търново се оказа тесен за стотиците зрители на концерта „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“, заедно с музикантите от "Фондацията" и Оркестъра на Опера Пловдив с диригент Константин Добройков.
Публиката стана на крака и запя заедно с легендата на българския рок Кирил Маричков песента „Моят свят“, подготвена за първи път в концертен вариант. След това музикантът сподели, че по повод лично премеждие е създал песента „Тъмен вятър“, част от последния му солов албум. Китаристът Славчо Николов разказа пред публиката, че Кирил Маричков е от поколението български музиканти, създало основите на българския рок, върху което следващите генерации стъпват.
„Благодаря ви Велико Търново, вие ни върнахте в младостта“, възкликна Иван Лечев, който изпя „Блажени години“ на класика в българската музика Георги Минчев. Със светлини в ръцете феновете на българската музика, сред които и над 200 курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“, пригласяха на Дони и неговата песен „Дива роза“. С акомпанимент от ръкопляскания барабанистът Венко Поромански показа своето майсторство в солово изпълнение.
Концертът завърши с трудна раздяла между публиката и музикантите, които бяха приканвани няколко пъти да изсвирят и изпеят още песни от легендарния си репертоар. Днес концертът „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“, заедно с музикантите от Фондацията и Оркестъра на Опера Пловдив с диригент Константин Добройков ще бъде част от празниците на изкуствата "Аполония".
Нова документална поредица разказва историята на Ace of Base, една от най-популярните по света шведски поп групи на всички времена. Сериалът излиза на екран през зимата, съобщи „Билборд”.
Групата, която е сформирана в края на 80-те години, е сред успешните в класацията на „Билборд” за сингли редом с АББА и „Роксет”.
Сериалът включва непоказвани досега видеозаписи и интервюта с членове на формацията, с техния бизнес екип, с продуценти, артисти и критици.
Първият епизод от документалната поредица Ace of Base: All That She Wants ще се излъчи на 5 декември в стрийминг платформата Viaplay, която представя скандинавски и европейски телевизионни продукции и филми.
Шведският квартет в състав Улф Екберг и Йонас, Джени и Малин Бергрен достига до второ място в класацията на „Билборд” за сингли с All That She Wants, с
Видинската филхармония под диригентството на маестро Петър Димитров, Орлин Павлов и Еделина Кънева изнесоха концерт от терасата на Исторически музей – Самоков, посветен на празника на града.
Те представиха пред самоковци музикалното шоу „Сън в лятна нощ“.
Изпълнителите бяха посрещнати с аплодисменти, а в края на вечерта самоковци им ръкопляскаха продължително на крака. Музикантите бяха помолени да изпълнят още една песен на бис за финал на класическата вечер.
Двамата солисти изпълниха основно песни, посветени на любовта и лятото. Орлин Павлов започна с „Индианско лято“. Самоковци чуха и изпълнения от мюзикъла „Котки" като например песента „Спомен“. Прозвуча и световно известната мелодия от филма „Цар лъв“.
Водещата на събитието Ралица Стоянова каза, че от терасата на музея
Единадесет картини, девет скулптури, осем знамена, два стенописа и една видео инсталация са представени в проекта на САЩ) на Венецианското биенале на изкуствата тази година. Проектът е озаглавен „Пространството, в което да ме сложат“ и е дело на индианския художник Джефри Гибсън.
АВТОРЪТ
Според Interni Magazine никога преди представител на коренното население не е избиран да прави самостоятелна изложба за биеналето в павилиона на САЩ.
Гибсън е на 51 години, роден в Колорадо Спрингс, но се установява в Бруклин. Гибсън принадлежи към общността чокто - единственото индианско племе, признато на федерално ниво в щата Мисисипи.
Плетенето с мъниста заема централно място в работата му, както и рисуването със спрей и други техники. Сред най-известните творби на Гибсън са скулптурни произведения, оформени от боксови чували, които той
Комикът Конан О`Брайън, който обича да се шегува с политиците, ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“ през 2025 г.
През кариерата си на телевизионен водещ и сценарист той има 31 номинации за наградите „Еми“, като е спечелил пет пъти.
Изпълнителните продуценти на церемонията Радж Капур и Кати Мълън изразиха ентусиазма си, като изтъкнаха доказаните качества на О`Брайън в телевизията на живо и уникалното му чувство за хумор. „Конан притежава всички качества на страхотен водещ на „Оскар"-ите - той е невероятно остроумен, харизматичен, забавен и се е доказал като майстор на телевизионните събития на живо“, увериха те.
О`Брайън има 20-годишен стаж като водещ на вечерни предавания, сред които Late Night With Conan O`Brien, The Tonight Show With Conan O`Brien и Conan. Преди да се издигне в телевизията, той гради кари
Инициирал съм проверки на абсолютно всички театри, за да разберем дали има схеми и на други места. Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров в предаването "На фокус" по NOVA. Коментарът му е по повод информация за финансови злоупотреби с публични средства в Театрално-музикален и филхармоничен център в Разград и Родопски драматичен театър – Смолян.
Тодоров каза още, че тази проверка ще успокои хората, които работят честно в театрите. "Не може всеки, който работи в театър да бъде набеден, че е измамник, само защото работи там", каза служебният министър.
Той посочи, че "тази схема не е нова". Тодоров обясни, че Министерството на културата няма как да види подробности от това, което се случва, защото бюджетните институции са независими и от юридическа, и финансова гледна точка. Директорите на театрите оперират абсолютно независимо за своит