Международният младежки музикален конкурс "Надежди, таланти, майстори" започна днес в Огледална зала "Нели Божкова" в Добрич. Това е неговото 27-о издание.
Алеята на будителите в Караманово се обогати с още една фигура, съобщи главният специалист по „Връзки с обществеността“ в Община Ценово Марий Пейчев.
Той уточни, че своето място в нея е заел д-р Петър Берон, който е седмата историческа личност, която може да бъде видяна там. В най-скоро време до фигурата на автора на „Рибния буквар“ ще застане и Васил Априлов. Идеята за създаването на Алея на будителите принадлежи на секретаря на читалищното настоятелство в Караманово Петя Герасимова.
„Това са личности, които са доказали, че българският дух и духовност трябва да продължат да живеят през годините. И в днешното неспокойно време имаме нужда от нови будители, които да разпалват искриците на любовта към книгите и познанието“, каза тя.
Припомняме, че точно преди 24 май, атракцията, в която има и копия на Вас
Германска поп песен, наричана „най-загадъчната песен в интернет“, най-накрая бе идентифицирана след 17-годишно търсене от онлайн ентусиасти, предаде АФП.
Песента е Subways of Your Mind на малко известната германската група от 80-те години „Фекс“ (FEX). Потребител на социалната мрежа Редит (Reddit), чието име е marijn1412, открива един от членовете на групата, който разкрива мистерията.
Загадката започва през 2007 г., когато германски брат и сестра дигитализират песен, записана на касета от радио преди повече от 20 години. След това я пускат в интернет.
Любителите на музиката, които издирват произхода на забравени песни, се опитват да я идентифицират по различни начини. Например пробват да определят използваните инструментите или акцента на певеца. Първоначалните опити са неуспешни.
През 2019 г. платформата Редит публикува песента
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един феноменален фестивал, който е специален, защото няма да видите онова, което е най-комерсиално, а това, което е най-стойностно. И така е било винаги през годините. Това каза министърът на културата Найден Тодоров на церемонията, с която тази вечер бе открито 38-ото издание на „Киномания“.
„За мен е изключително важно, че фестивалът се открива с български филм, а като музикант се радвам, че тази година темата е свързана с музиката, независимо от нейния жанр. Спомням си, че преди време Владо Трифонов имаше идея да докара на фестивала композитора на филмова музика Джон Уилямс и, може би, не трябва да с
След изключителния си старт миналия уикенд хорър комедията "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън запази челната си позиция в боксофис класацията на Северна Америка, съобщават Асошиейтед прес и АФП.
След силния дебют с приходи от 110 милиона долара в домашния боксофис, дългоочакваното продължение на филма "Бийтълджус" от 1998 г. отново е на първо място, след като през втория си уикенд по кината в САЩ и Канада реализира постъпления в размер на 51,6 милиона долара.
Общите глобални приходи от филма, чийто актьорски състав включва Майкъл Кийтън, Уинона Райдър, Катрин О`Хара, Моника Белучи, Джена Ортега, Уилям Дефо, Джъстин Теру и други, възлизат на 264,3 милиона долара.
На второ в северноамериканския боксофис с 11,5 милиона долара е хорърът "Мълчанието е злото" с Джеймс Макавой и Макензи Дейвис.
Следва "Дедпул & Върколака" с 5,2 милиона
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград подготвя забавни инициативи за малките си зрители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.
Половин час преди всяко куклено представление във фоайето на театъра домакините ще посрещат децата с музикални изпълнения, с кътове за рисуване, където те ще могат да се изявяват на белия лист заедно с актьорите и с възможност за включване в работилници за създаване на кукли от чорапчета.
Освен преди постановките, изненадите за малките зрители ще продължат и след тях, допълниха организаторите. Екипът на димитровградския театър се е погрижил децата да имат близки срещи с актьорите и да разгледат куклите от представлението, както и да си направят снимки с тях във фоайето.
А накрая на театралния ден всеки малък зрител ще си тръгне от театъра със специален балон, като подарък със спомен от прежи
Събитието дава шанс на млади музиканти да покажат своя талант пред световно утвърдени специалисти. Конкурсната програма ще продължи до 9 септември, като тогава ще бъде церемонията по награждаването.
Журито на конкурса е с председател проф. Огнян Константинов (виола) и членове акад. Милка Митева (пиано), проф. Гинка Гичкова (цигулка), проф. Анатоли Кръстев (виолончело), д-р Милена Манева - Вълчева (класическа китара).
Тази година сайтът за изкуство и култура "Подиум" учредява специална награда, която ще бъде връчена за "Най-артистично изпълнение и ярко сценично присъствие". Тя включва статуетка и парична премия и ще бъде присъдена от журито.
Поздрав към участниците отправи почетният председател и вдъхновител на конкурса проф. Виктор Чучков. "Скъпи участници, вие ще бъдете тези, които ще запленят и ще накарат публиката да оцени красотата на класическата музика", каза той и добави, че Добрич е арена на таланта. Проф. Чучков пожела на журито на добър час, като отбеляза, че им предстои една благородна и отговорна задача.
Конкурсът бе открит от председателят на журито проф. Огнян Константинов. Той каза, че е убеден, че и двадесет и седмото издание на конкурса ще протече на високо ниво, подобно на предходните. "Както винаги е казвал великият Давид Ойстрах - музикалните конкурси не са състезание един с друг, а са състезания със самите нас, да успеем да преодолеем собствените си страхове, да успеем да изсвирим и да покажем това, което искаме и да демонстрираме своето виждане и усещане за музиката", каза още проф. Константинов. Той благодари на Община Добрич и на екипа, който организира фестивала, като отбеляза, че това е възможност за младежите от цяла България, а и не само от България да се срещнат, да сверят своите постижения, да видят собственото си място в музикалната култура.
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“.
Тя е подредена до 30 ноември в софийската галерия „Прегърни ме", съобщават организаторите.
Показани са живописни творби (смесена техника, акрил, колаж) от последните четири години. Григоров работи в полето на асемиотичната писменост и абстрактния неоекспресионизъм, смесвайки типография, графичен знак и свободен художнически жест.
Всяка от представените творби започва от стихотворение, което авторът избира. През медитационен процес Ясен Григоров достига до абстрактна живописна интерпретация на думите от стихотворението и през интуитивна игра, той финално оформя неочаквано появилите се „фигури“ – странни, смешни, гротескни, комиксови, анатомични фигури. Заедно с подписа си, авторът слага и з
Александра Георгиева от Бургас е носител на голямата награда в 23-то издание на Международния конкурс "Речни ноти", който завърши в град Тутракан. Призът й беше връчен от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщиха организаторите.
Тази година в проявата участваха над 100 млади изпълнители от цялата страна, Полша, Румъния и Казахстан. "Гран При Джуниър" спечели Анна Ниазиева от Шумен.
За първи път в историята на Международния конкурс „Речни ноти” имаше и "жури под прикритие", което наблюдава всички участници не само по време на изпълненията, но и извън конкурсната програма. Това са менторът по актьорско майсторство Мартин Кърнолски и младата изпълнителка Жаклин Костадинова. Те обявиха резултата от тайното наблюдение и наградиха Стефан Павлов от Варна - за артистичност, Виктория Асенова от София - за добро сърце и Елена Панайотова от Русе - з
Цигуларката Лора Маркова и виолончелистът Сион Найман ще имат рецитал в „Европейски музикален фестивал“.
На първата им самостоятелна изява на фестивала ще изпълнят творби за цигулка и виолончело от Моцарт, Глиер, Равел и Серве/Леонар, съобщават от „Кантус фирмус“.
Събитието е на 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Завършили с отличие Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, в момента и двамата музиканти са студенти в музикални академии, в германската столица. Найман следва при проф. Йенс Петер Майнц в берлинския Университет за изкуства, а Лора Маркова е студентка в музикалната академия „Ханс Айслер" при Коля Блахер. Като дуо те свирят заедно от 2020 година – още, к
Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Стойчев“ от 19 септември до 5 октомври, съобщават организаторите.
„Тази изключителна колекция представя интензивното изразително майсторство на Качаков, чийто акварели са изпълнени с уникален нюанс на спокойствие и размисъл. Темата на изложбата „Тишина“ разглежда вътрешния мир и търсене на равновесие чрез деликатните и ефимерни техники на акварелната живопис“, разказват от екипа.
Стефан Качаков е роден на 10 февруари 1958 година в Ямбол. Завършил е художествената гимназия в Казанлък. Висшето си образование придобива във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност „Изобразително изкуство – графика и
Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.
Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.
„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.
„Беше изискан, възпитан човек, с
В първия ден от програмата вземат участие деца от две възрастови групи – Първа група А (от 6 до 10 години) и Първа група B (от 11 до 13 години).
Деница Кулешова от Варна откри “Надежди, таланти, майстори” със своето изпълнение, като представи произведенията "Дивертименто в ре мажор" на Франц Йозеф Хайдн и "Кинематограф" на Игор Василеивич Якушенко.