Художествена галерия – Добрич откри на 5 септември вечерта изложба с над 50 творби, създадени по време на тазгодишния пленер “Хартията – същност и намеса". Тази година в изданието взеха участие единадесет художници от различни поколения, които успяха да превърнат хартията в изкуство.
Филмът "Господин Азнавур" вече се прожектира във френските кина, предстои премиера В Белгия, съобщи АФП.
Шарл Азнавур почина през 2018 г. на 94-годишна възраст.
Създатели на филма са певецът Гран Кор Малад (Grand Corps Malade) и режисьорът Мехди Идир.
Първата част на филма показва как Едит Пиаф взима Азнавур под крилото си и се грижи всеотдайно за кариерата му. Пиаф дори съветва Азнавур да оперира носа си, защото го смята за грозен.
Двамата режисьори са избрали да се концентрират в периода преди големия успех на Азнавур. Филмът показва човек, който не е в много близки връзки със семейството си. "Ако е нужно да пренебрегна всичко около себе си, ще го направя", казва Азнавур в лентата.
Художничката и мултидисциплинарен артист София Добрева - Нолита (Nolita) ще открие първата си самостоятелна изложба в родния си град Бургас. Тя ще бъде представена от 5 до 18 август в Експозиционен център "Флора" в Морската градина, съобщава самата авторка.
Експозицията със заглавие Bluebirds идва в Бургас, след като първо е показана през февруари 2023 г. в Манчестър, а след това през март 2024 г. и в София. Творбите в нея са вдъхновени от темите за подсъзнателното, самотата и принадлежността и пресъздават "визуално пътешествие из дълбокото синьо на човешкото подсъзнание", пише София Добрева.
В качеството си на хроничен чуждестранец художничката прави разбор на вътрешните си страхове и предразсъдъци, като се изправя пред въпроса каква част от тях е изградена върху дълбоко вкоренените идеи за пол, род и произход. Изследвайки собствените си демони, претворяването им в жи
Роденият в САЩ нигериец Шабузи оглави едновременно мултижанровата класация на „Билборд“ за сингли „Хот 100“, както и чартовете на изданието за кънтри, излъчване по радиото и стрийминг с A Bar Song (Tipsy). Подобна доминация не е постигана три години – от 2021 г. и Easy on Me на Адел.
Едва 12 песни са завладявали така САЩ, сред които Despacito на Луис Фонси и Деди Янки с Джъстин Бийбър през 2017 г. , Shape of You на Ед Шийран също през 2017 г. , Closer на „Чейнсмоукърс“ с Холзи през 2016. г. Само Адел има два такива сингъла. Другият е Hello през 2015 г.
Шабузи е сравнително нов на музикалната сцена. Той привлича внимание с участието си в песента Start a Riot на Дъкуърт от саундтрака на анимацията „Спайдър-Мен: В Спайди-вселената“ през 2018 г. Оттогава е издал три студийни албума, третият Where I&rsquo
Варненската галерия „Графит“ представя изложба на Михалис Гарудис (1940-2021) с творби от последните две десетилетия от живота на художника.
Изключителен шанс е да видим три самостоятелни изложби на Гарудис във Варна за краткото време от дванадесетина години, каза галеристът Ненко Чернев.
Той подчерта, че авторът и неговата съпруга Ева, която присъства на откриването, са били винаги сърдечни и са ги допускали до неговия творчески свят, съдействайки им да направят значими събития за изобразителното изкуство.
Изложбата представи Нина Локмаджиева, която я определи като врата към последното пътуване на художника. По думите й темите в картините са белязани от респекта към Средиземно море и цивилизационните маркери, които то оставя в европейската същност.
Той ни въвлича в една оптическа игра на реално и изобразено, на двуизмерно и трии
Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол бяха официално открити тази вечер.
В моето съзнание „Аполония“ е едно пътешествие, което със своята непреходност е осмислило творческия пламък на стотици творци. Сцените на „Аполония“ са давали поле за изява на много художници, артисти, режисьори, певци, които от своя страна са се отблагодарявали с най-доброто от своето творчество. 40-годишната история на фестивала е изпълнена с множество перипетии и наситена с много емоции. Дори бих казал драматизъм, каза кметът на община Созопол Тихомир Янакиев. „Магията на „Аполония“ е безспорна. Приносът на фестивала към културния живот на Созопол и към България също е безспорен. Симбиозата между „Аполония“ и града Созопол също е безспорна“, добави кметът на Созопол.
„Не съм предполагал, че ще доживе
Директорът на галерията Недко Недков откри събитието, като връчи дипломи за цялостно представяне на всички участници и им благодари за свършената работа. Той разказа, че тази година към проекта се е присъединил и специален гост - изкуствоведът Румена Калчева.
“Хартията изисква време, отдаденост, знания, подготовка и известно време опит на автора с нея”, каза тя на откриването на изложбата. Според нея творческата мисъл и идеите са осъществими само тогава, когато се познава добре материалът.
Пленерът се провежда с подкрепата на Министерството на културата и Община Добрич.
В тазгодишното издание на “Хартията – Същност и намеса” се включиха Благовеста Нейчева, Валентина Лапчева, Венета Велева, Дора Иванова, Елена Панайотова, Капка Кънева, Красимир Терзиев, Мартина Караиванова, Румен Рачков, Румена Калчева и Теодор Лихо.
Преди двайсет и пет години Лорън Уайзбъргър, която мечтае да пише, започва работа като асистентка на главната редакторка на сп. „Вог“ Ана Уинтур. Годината е 1999 г. и „Ана нямаше компютър“, споделя по-късно Уайзбъргър, цитирана от „Гардиън“.
Асистентите имат задачата да разнасят компютрите на най-прочутия моден редактор в света, известна и до днес като законодателка в модата.
Двайсет и пет години по-късно светът, описан в романа „Дяволът носи „Прада“, направил Уайбъргър звезда на литературния небосклон в полето на бестселърите, изглежда почти романтично. Токсичната среда, довела до постоянен, денонощен стрес у начинаещата асистентка, се е променила до неузнаваемост.
Списанията, и не само модните, днес са пометени от онлайн медиите, а „високите и изумително изглеждащи хора“, работещи по стра
„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола ще звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов в първия концерт на оркестър „Кантус фирмус“ на 19 октомври в Централния военен клуб, съобщават от „Кантус фирмус“.
В същата програма предстои и дебют на двама млади български музиканти – челистът Тодор Иванов и пианистът Божидар Лазаров. За тях това ще бъде първата изява с оркестър „Кантус фирмус“, заради отличното си представяне на едноименния национален конкурс за млади инструменталисти през миналата година. Като лауреати на голямата награда от състезанието, те ще бъдат представени от Димитър Иванов, който беше и член на журито от конкурса през 2023 г.
Репетициите за концерта вече започнаха, а цигуларят
Пиесата "Оръжията и човекът" има едно важно послание - как две враждуващи страни накрая започват да се обичат. Това е най-важният въпрос за обществото, коментира Васил Василев, директор на Народния театър "Иван Вазов", в предаването на БНТ "Денят започва с Георги Любенов".
Нека спрем да говорим и взаимно да се обвиняване, повече няма нужда от това, ние се направихме на маскари, заяви той.
За ситуацията в четвъртък Василев разказа, че театърът е бил "окупиран" и "ние работихме в една военна обстановка". Ако има обвинения срещу мен, те са, че излязох и защитих институцията си, заяви Василев. След представлението бяхме готови да застанем пред публиката и да дебатираме – пиесата антибългарска ли е е, може ли някой да се обиди, може ли в нея да търсим човечност и разбиране, може ли да се сплотяваме, коментира още той. Никога не бих се подиграл
„Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ е петото поред премиерно заглавие в репертоара на Младежки театър за този театрален сезон, този път обаче насочено към най-младата аудитория, съобщават от трупата.
По думите им, с много хумор и приключенски дух, представлението се завръща към познатите и обичани герои в световната класика на детската литература: „Тези причудливи особняци ще ни запознаят със своята лична гледна точка за света. Ще се сблъскат с един абсурден свят, изграден по своите правила и закономерности. Абсурден, но само за тях, или абсурден по принцип, не е толкова важно. Все пак ще го погледнем с насмешка“.
„История, на пръв поглед, за приятелство и героизъм, но съдържаща в себе си актуални и общочовешки въпроси за властта, за страха и за тяхното общо съществуване", казва режисьорът Йордан
Диско фест с музиката на 90-те организират в Априлци, съобщиха от пресцентъра на община Априлци.
Събитието ще се състои на 16 и 17 август в парка на кв. Острец, в полите на вр. Марагидик в планинския град. Организатор на мероприятието е Община Априлци.
Посетителите на двудневния фестивал ще могат да чуят популярни български песни от 90-те години на миналия век.
Сред гост-изпълнителите са Росица Кирилова, братя Аргирови и Илия Ангелов от „Диана Експрес“. Певицата Илиана Росини и диджейте Емил Йорданов и Васко Громков също ще забавляват публиката.