Най-големият музей на открито в Европа се намира в румънския град Сибиу. Става дума за Националния музеен комплекс “Астра”. Цяла седмица ще ви е нужна, ако искате да го обходите обстойно.
Той е разположен на площ от 96 хектара, сред прекрасен пейзаж, в природен резерват. 10-километровите алеи, които можете да обиколите пеш, с колело или с файтон, ще ви преведат през над 400 къщи и домакинства, занаятчийски работилници, малки дървени църкви, плевни, водни и вятърни мелници. По пътя си ще срещате коне, крави и кучета, които се разхождат свободно. А докато надничате в къщите, добре запазените им оригинални интериори ще ви нашепват приказки за живота на село в периода между XVII и XIX век.
От 23 до 25 август в Габрово се организира фестивалът „Реките на града“, съобщават от местната администрация.
Събитието „Реките на града“ обединява множество партньори в каузата за облагородяване на връзката между Габрово и река Янтра.
Центърът “Кристо и Жан-Клод” се включва като партньор, допринасяйки с мисията си да подкрепя изкуството и силата му да трансформира пространства.
Фестивалът ще предложи инсталации и публично изкуство от български артисти като Александър Вълчев и Добрин Атанасов, посочват организаторите.
Младежки център - Габрово играе ключова роля в реализацията и финансирането на повечето събития, насърчавайки младежкото участие в процесите на градско развитие и културно обогатяване.
Почистването на Янтра с помощта на доброволци от екипа на dm България също е част от прогр
Арх. Яна Павлова подрежда живописна изложба.
Експозицията е озаглавена „Цветно събуждане“ и може да бъде разгледана от днес до 30 ноември в столичната галерия „Пагане“, съобщават организаторите.
„Любовта на арх. Яна Павлова към цвета е от детските й години. Обожавала е да рисува с часове в усамотение. През сегашния си поглед на архитект открива хармонията в този свят с познанието за форми, пространствени ефекти и цветово въздействие. Без цвят и материя за нея обектите са просто скелети и сенки. Но цветът съществува благодарение на светлината и тя желае да нарече себе си „фотограф на емоции чрез цветове“, разказват от екипа.
Те отбелязват, че Яна Павлова завършва архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София в катедра Обществени сгради. Посещава часовете по изобразително из
Първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair започва днес.
То ще бъде официално открито от кмета на община София Васил Терзиев, който е патрон на събитието.
В следващите четири дни повече от 70 художници от различни националности ще запознаят посетителите с някои от най-актуалните глобални тенденции в съвременното изкуство чрез разнообразни произведения - картини, скулптури, обекти и инсталации, видео и пърформанс творби.
Изложба във виртуална реалност, лекции и уъркшопове с международни лектори са част от паралелната програма на събитието.
И в трите дни на изложението посетители ще имат възможността да видят изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори. Ще се провеждат и срещи с художниците, присъстващи на павилионите.
Слоганът на първото издание на международното изложение за съ
Как Христофор Колумб се подготвя за експедицията, при която на 12 октомври 1492 г. е открито първото късче от земите, наречени по-късно Америка? Какви са били корабите, с които отплава? Как е изглеждала каютата, обитавана от Колумб? Какъв маршрут са следвали мореплавателите? С какво са били натоварени плавателните съдове?
Отговор на всички тези въпроси дава музей в испанското пристанищно градче Палос де ла Фронтера, близо до Уелва, автономната област Андалусия. Това е и мястото, от което трите плавателни съда - корабът "Санта Мария" и каравелите "Пинта" и "Ниня", предвождани от Христофор Колумб, се впускат в неизвестността на първата експедиция. Целта е да се намери по-пряк път до "Индиите", към които роденият в Генуа мореплавател смятал, че се насочва.
Плавателните съдове тръгват от пристанището в Палос де ла Фронтера на 3 август 1492 г., а 33 дни по-късно
Клавирен рецитал ще изнесе професор Людмил Ангелов в Балчик, съобщават от общината.
Той ще бъде на 26 ноември в туристически информационен център „Мелницата“ (The Mill). Организатори на събитието са „Академия Класика“ и община Балчик.
Почитателите на класическата музика за клавир ще могат да чуят „Органова хорална прелюдия в Сол минор“ от Йохан Себастиян Бах, адаптирана за пиано от Феручо Бузони, „Соната в Си минор“ на Ференц Лист и „Четири балади“ на Фредерик Шопен.
Изпълненията на клавир на проф. Людмил Ангелов ще прозвучат и в Огледална зала „Нели Божкова“ в областния град на 27 ноември.
Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните кон
Любопитните истории от миналото се допълват от колекциите от текстил, бродерия, керамика, дърво, икони, снимки или общо над 200 000 предмета. Със сигурност ще ви заинтригуват дървеният боулинг, прототипът на СПА, къщата на лозаря от Влъдещ, окръг Вълча, илюстрирана на румънската банкнота от 10 леи, и църквата от Дретея, окръг Клуж - най-старият паметник на музея, датиращ от 1672 г., с изключително добре запазена живопис.
Любителите на риболова пък със сигурност ще се зарадват да научат, че в тази приказна обстановка имат възможност да хвърлят въдици срещу скромна такса. Но количеството риба, което могат да вземат за вкъщи, е ограничено.
Преди 40 години, на 5 ноември, когато музикантът Брайън Адамс става на 25 години, излиза неговия четвърти студиен албум - Reckless, който се оказва изключително успешен в световен мащаб. Музикалната продукция достига челната позиция в американската класация „Билборд 200“. Четири десетилетия по-късно, канадският изпълнител на Please Forgive Mе, навършва 65 години и е един от най-известните певци в света.
Брайън Адамс е роден в семейството на британско-канадски имигранти в град Кингстън на 5 ноември 1959 г. Баща му, който е служил в британската и канадската армия става дипломат на външна служба в ООН. Семейство Адамс живее в Португалия, Австрия, Израел и Япония. Така младият изпълнител пътува постоянно по време на детството си. Когато родителите му се развеждат, той е на 12 години. Адамс не вижда баща си до средата на 90-те години, когато концертно турне го отвежда в
Артисти от великотърновския Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ (МДТ) ще гостуват в 12 града през ноември, съобщиха от пресцентъра на културната институция.
Те ще представят в турне постановките „Крадецът на праскови“ и „Не сме от тях“, концерта „Дихание“ и детските музикални спектакли „Ян Бибиян“ и „Патиланци“. За първи път на чужда сцена ще бъде поставена операта „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт, която е най-новото заглавие в афиша на великотърновския театър.
Месец ноември започна с обиколка в Югоизточна България – Гоце Делчев, Раковски и Долна Баня. Там артистите гостуват с концерта „Дихание“ на симфоничния оркестър и солисти на великотърновския театър, в който участва и обичаният Орлин Горанов. На 25 и 26 ноември музикалната програма ще зарадва пуб
Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.
Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними.
След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой
Quarto отбелязва 20-годишнината си на 16 октомври в зала „България“. Специален гост на събитието е маестро Йордан Камджалов, който същия ден празнува личен рожден ден, съобщават организаторите.
По думите им концертът обещава да бъде вдъхновяващо пътешествие през най-доброто от световната и българска класическа музика, събрано в една музикална вечер, където техническото майсторство и емоционалната дълбочина на талантите ще се срещнат в едно.
В програмата ще звучат творби от Арво Пярт - Fratres за соло цигулка, струнни и перкусии, Хендел-Халворсен - „Пасакалия" за цигулка и виолончело със струнни, Марсел Турние - Feerie за арфа и струнни, Бокерини - „Нощна музика от улиците на Мадрид", Джон Уилямс - „Мемоарите на една
Комедийният спектакъл “Ако извикаш нощем с всичка сила” ще бъде представен в Добрич тази вечер на сцената на Органовата зала в града. За това съобщават организаторите на комедийното представление в официалната си страница във Фейсбук.
В комедията ще участват актьорите Александра Сърчаджиева и Петър Антонов. Историята обръща внимание на темата за любовта и разказва за живота на млада жена на име Ева, която е избягала от сватбеното си тържество, но среща мистериозен непознат, който се превръща в нейн спътник.
Режисьор на спектакъла е Димитър Коцев-Шошо. Автор е Яна Борисова, а Милен Кукошаров е композитор на музиката.
След представянето в Добрич, комедийната постановка ще се играе в Димитровград, Перник, Благоевград и София.
За сметка на това в един от трите хана на територията на комплекса може да се опитат традиционни за Трансилвания ястия, приготвени по автентични рецепти. Особено търсени сред туристите са така наречените “папанаши” - сладки понички с бяло сирене, покрити със сметана и сладко от боровинки, вишни или горски плодове. Добрата новина е, че обикновено се сервират по две.