NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Под прожектора Работи се по заснемането на късометражен филм „Пътят на охлюва“ по сценарий на Алек Попов, обяви Деляна Манева в Созопол
6135
Под прожектора

Работи се по заснемането на късометражен филм „Пътят на охлюва“ по сценарий на Алек Попов, обяви Деляна Манева в Созопол

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“. Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му. Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“

| 05 Септември 2024, 23:49 ч.
Работи се по заснемането на късометражен филм „Пътят на охлюва“ по сценарий на Алек Попов, обяви Деляна Манева в Созопол
Работи се по заснемането на късометражен филм „Пътят на охлюва“ по сценарий на Алек Попов, обяви Деляна Манева в Созопол
Снимка © БТА

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.

Ревю на кимона, изложби на калиграфия, съвременно японско изкуство и икебана са сред първите събития в тазгодишната програма на „Дни на японската култура в България“. Тази есен в програмата предстоят 23 събития в седем  града на страната – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък, съобщават организаторите.

Юбилейната програма отбелязват три годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. За много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, което ще позволи на българите да се докоснат до очарованието на японската култура по най-автентичен начин, посочват организаторите от посол

Спектакълът „Недовършена пиеса за механичен нож“ и филмът „Господин за един ден“ са в програмата за деня на Комедийния театрален фестивал "Тодор Колев" в Шумен.

На камерната сцена на Драматично-кукления театър „Васил Друмев" ще се играе спектакълът „Недовършена пиеса за механичен нож“, продукция на Yalta Art Room, с режисьор Ованес Торосян. Участват актрисите Алена Вергова, Александра Свиленова, Диана Минчева, Люба Димитрова, Мартина Георгиева, Мелани Младенова, Милвана Христова, Моника Динова, Натали Никова. Сценограф е Ирена Дойчинова. В парка до Паметника на свободата до Община Шумен по-късно вечерта ще се прожектира филмът „Господин за един ден“ на режисьора Николай Волев. Лентата е с участието на Тодор Колев в главната роля.

Актрисата Мартина Георгиева поясни , че Ованес Торосян и творчески колектив с всички аткьори са съавтори на текста на „Недовършена пиеса за м

В четвъртък, 27 юни, във Велинград ще се играе постановката  "Аз и ти, преди Ние", съобщават от читалище "Васил Левски - 1904". 

Участват Йоанна Темелкова и Владимир Михайлов, а автор е Светльо Томов. Това е първо представяне на театрална сцена на Владо Михайлов и завръщане на Йоанна Темелкова в театъра.

"Аз и ти, преди ние, какви бяхме?" пита авторът Светльо Томов в своята пиеса за двама. Това е историята на една изживяна любов, но не докрай. "Пиесата разказва за това как сме забравили да чувстваме, да мечтаем и да бъдем щастливи. За една среща, която буди всичко недоизказано. Думи, които вече звучат различно", описва постановката режисьорът Димитрис Георгиев.

Международно жури селектира над 30 участващи галерии и колективи от България, Европа и Югозападна Азия, които да участват в първото изложение за съвременно изкуство в България - Sofia Art Fair. 

То ще се проведе от 3 до 6 октомври в рамките на Иновационен форум „Джон Атанасов“ в „София тех парк“, съобщават организаторите.

В събитието ще вземат участие повече от 70 художници от различни националности. Те ще запознаят посетителите с някои от най-актуалните глобални тенденции в съвременното изкуство, чрез разнообразни произведения - картини, скулптури, обекти и инсталации, видео и пърформанс творби, съобщават от екипа. 

И допълват, че по време на тридневния форум ще се проведат серия от срещи, презентации и дискусии с водещи имена от сферата на изкуството, бизнеса и технологиите от България и Европа.

Програмата ще предложи и паралелна изложба на млади

За мен „Аполония“ е един подарък за всички нас - и артисти, и публика. Десет дни, които всички ние чакаме с огромно нетърпение. Защото тук се случват толкова качествени неща, атмосферата е изключително примамлива и уютна, че наистина всеки от нас чака тези десет дни с нетърпение и вълнение.

Това каза Хилда Казасян, която снощи изнесе концерт заедно с Плевенската филхармония в рамките на 40-ите Празници на изкуствата „Аполония“.

Аз съм имала късмета покрай семейството, в което съм родена, да съм тук от първите издания. Честна дума, не помня първото си участие като изпълнител на „Аполония“, отбеляза с усмивка певицата. Тя уточни, че е имала много участия в този фестивал - и във фабрика „Комина“, и на мястото, където са джазовите изпълнители, и в амфтеатър „Аполония“. „Имала съм доста концерти, така че няма

Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.

Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.  

Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но и да привлече вниманието на различните читателски етажи“, сподели Манева. Според нея Попов е притежавал „ухото и окото“ за всичко случващо се около него – както за мащабните обществени промени, така и за ролята на малкия човек.

С прочит на разказа „Невия“ от последния сборник на Алек Попов „Нови и избрани разкази“ (2023) започна срещата Светлозар Желев – писател, активист в областта на съвременната литература и книгоиздаване, както и дългогодишен издател на Попов. Първото ми запознанство с творчеството на Алек Попов беше с разказите от сборника „Зелевият цикъл“, а второто – със самия автор, сподели той.

По думите на Желев комуникацията с читателите е била от изключително значение за Алек Попов. „Всяко от нещата, които правеше Алек, дали в театъра, или в литературата, със сигурност ще продължат да бъдат четени както от всички нас, така и от бъдещите поколения“, посочи той.

Фенове на Status Quo пристигнаха от много страни, за да гледат това, което вероятно бе последното шоу на световноизвестната рок група, съобщава Би Би Си.

Британските рокаджии бяха хедлайнери на събитието Live in Somerset във Вивари парк в британското градче Тоунтън в петък вечер.

Вокалистът Франсис Роси заяви по-рано в интервю за „Дейли мирър“, че това турне ще е последното им - и концертът в Тоунтън ще бъде финалният от турнето.

Групата не се сбогува с публиката от сцената, но 61-годишният фен Алфонсо Качиаторе, който ги е гледал на живо повече от 300 пъти, заяви, че краят на турнетата на Status Quo „ще остави празнина“.

Ако концертът в петък е последният, това може би е знаково, тъй като дългогодишните членове на групата Роси и Рик Парфит се срещат за пръв път преди близо 60 години именно в графство Съмърсет.

Първоначал

Искам да живея за момента, каза в интервю за Си Би Ес миналата година актрисата Сандра Бълок. След кончината на партньора й Брайън Рандъл актрисата, каято днес навършва 60 години, обяви, че иска да си вземе почивка от професионалния живот. 

„Ще спра работата пред камера. Нямам представа за колко дълго. Искам просто да съм си у дома. Защото през всички тези години тичах като луда от един проект на друг. А сега искам да живея за момента и да поема своите отговорности към децата ми“.  

Сандра Бълок е сред най-популярните холивудски актриси, участва в десетки филми, номинирана е 182 пъти за различни награди и има 76 отличия, включително и „Оскар“ за най-добра актриса за филма „Невидима зона“.

Бълок е родена на 26.07.1964 г. в Арлингтън, Вирджиния. Баща , Джон Бълок, служи в армията на Съединените американски щати, а майка , Хелга Г. Майер, е германска оперн

Френската продуцентка и изпълнителка на електронна музика с артистичен псевдоним Calling Marian обяви, че американската гимнастичка Симон Байлс е използвала част от нейната музика по време на Олимпийските игри в Париж, предаде АФП. 

Мариан Делорм, както е истинското име на изпълнителката, признава, че не се интересува от спорт и почти не следи игрите. Според нейните думи тя е била информирана за случилото се от фен чрез Инстаграм. 

„Когато се върнах от почивка, открих съобщение, което гласеше: „Имам чувството, че чувам твоята музиката тук“. Видях видеото и се оказа, че за съчетанието на Симон Байлс има компилация от няколко музикални парчета, които включваха и някои от моите песни“, каза тя пред АФП.  

„Това е пълна изненада, защото не съм получавала никакво искане за разрешение“, допълни парижанката. „Това, което ме интересува, е да разбера повече

Изложбата „Жена с много лица“ с черно-бели фотографии отбелязва 90-годишнината на Татяна Лолова.

Откриването е на 20 август в градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават организаторите.

„По-голямата част от снимките са от личния архив на актрисата, предоставени от семейството й“, каза кураторът Георги Тошев, който заедно със Светослава Стоянова и дизайнерът Тодор Манолов са изградили фоторазказ за голямата актриса.

„Татяна обичаше да играе. Опитвам се да вървя по следите на живота й, използвам формата на игра от снимки в изложбата, които се опитват да нарисуват портрета на една жена с много лица, актриса, която умее да преминава с лекота от трагичното към смешното“, казва още Тошев.

Националнат

Певецът Ъшър ще получи награда БЕТ за цялостен принос на церемония в Лос Анджелис на 30 юни, съобщи Мюзик нюз. 

„Връзката между БЕТ и Ъшър продължава десетилетия, от многобройните му участия до неотдавнашното спечелване на артист на годината на наградите „Имидж" на Националната асоциация за съдействие на напредъка на цветнокожите (NAACP)“, каза Кони Орландо, вицепрезидент на наградите БЕТ (BET - Black Entertainment Television - Блек Ентъртейнмънт Телевижън) . 

„От хитовете му, които превземат класациите, наелектризиращите изпълнения и незабравимите вокали до характерните му движения и звучене, Ъшър продължава да стои на върха на културата, поставяйки нови стандарти за музикалната индустрия и за таланта на чернокожите,“ добави Орландо.

Сред предишните носители на наградата са Уитни Хюстън, Принс, Куин Латифа, Мери Джей Блайдж, Самюъл Джаксън и Лайънъл Ри

Българската литература има много лица, които са включени в сборника с хумористични разкази „От Алеко до Алек“. Едно от тези лица присъства в самото заглавие. Това е Алек Попов – сатиричното и критичното лице на българската литература, със свирепо и безпощадно отношение към света, но и с надежда за новото, каза доц. д-р Димитър Камбуров. Той направи връзка между творчеството на Алеко Константинов с това на Алек Попов. „И двата ясно подчертават приобщаването както на разказвача, който заема поетична дистанция към това, което критикува, така и към обекта, който бива критикуван“, поясни Камбуров. Според него сложната двойнствена перспектива на критика към обекта и миметичната картина с остър поглед върху описанието са характерни черти в творчеството на Попов.

„Влиянието на Алек в българската литература е свързано с неговото отношение към жанровите, стилистичните и регистърните равнища на литературата. Той е един от най-големите майстори на играта с жанрове, регистри и езикова множественост“, заяви доц. Камбуров. По думите му разказите на Попов проектират цялостен свят без излишни наративи. Разказите му са на границата с абсурда и представя, според доцента, безпощадната визия на света с опасна и неразбираема свръхжизненост. Произведенията на Попов ни показват четвърто измерение, което не е темпорално, а по-скоро „мистериозност без мистичност“, смята доц. Камбуров.

С „Мисия Лондон“ за пръв път усетих живата сила на красивия градски български език, който може да те развлече, да те накара да се смееш, но и да те накара сериозно да се замислиш, каза Захари Карабашлиев – писател, драматург и настоящ издател на Попов. Карабашлиев припомни за дискусия отпреди близо десет години на „Аполония“, оставила незабравим отпечатък в неговите спомени, в която Алек Попов заявява: „Много по-важен е езикът, на който пишеш, отколкото темата“.

„Алек умееше да пише диалог. Правеше го с такава лекота. Беше много диалогичен в разговорите си и остава диалогичен в творбите си. Всеки негов разказ подчертава красотата на изкуството и радостта от диалога“, каза драматургът.

Към разговора се присъедини и литературният критик проф. Михаил Неделчев. Той разказа за пътуванията си с Алек Попов до Сибир и за литературоведски диалози между двамата интелектуалци.

Сред присъстващите бяха дъщерята на Алек Попов – Александра Попова, и неговата двумесечна внучка Лея.

Алек Попов  (1966-2024) е роден в София. Завършва е Националната гимназия за древни езици и култури „Константин Кирил Философ” и българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Автор е на романите: „Мисия Туран“, „Мисия Лондон“, „Черната Кутия“, „Сестри Палавееви в бурята на историята“, „Сестри Палавееви по пътя към новия свят“; на есеистичната книга „Спътник на радикалния мислител“, както и на редица сборници с разкази, сред които „Ниво за напреднали“, „Митология на Прехода“, „Телесни плевели“. 

Романът „Мисия Лондон“ е преведен на 16 езика, а романът „Черната кутия“ – на 10. Разказите и есетата му са издавани на повечето европейски езици и са включени в множество международни антологии, сред които Best European Fiction 2011. 

По романите и разказите на Алек Попов са създадени няколко филма, радиопиеси и пиеси. Той е съсценарист на филма „Мисия Лондон“. През 2015 г. Драматичен театър - Пловдив поставя на сцената театралната адаптация по романа му „Сестри Палавееви в бурята на историята“. 

Попов е носител на редица литературни отличия, сред които: наградата за нова българска проза „Хеликон“, националната награда за драматургия „Иван Радоев“, наградата „Елиас Канети“, „Цветето на Хеликон“ за най-продавана книга на 2007 и 2013 г., наградите „Четящия човек“ и „Чудомир“, наградата на британския П.Е.Н. център за преводна литература, наградата Pro-za-Balkan за принос към балканската литература и др. Алек Попов е член-кореспондент на БАН в отдел творци на изкуството.

Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя  100 обекта ...
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Тов ...
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на ...
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Под прожектора
6135
Под прожектора

Работи се по заснемането на късометражен филм „Пътят на охлюва“ по сценарий на Алек Попов, обяви Деляна Манева в Созопол

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.

| 05 Септември 2024, 23:49 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Работи се по заснемането на късометражен филм „Пътят на охлюва“ по сценарий на Алек Попов, обяви Деляна Манева в Созопол
Работи се по заснемането на късометражен филм „Пътят на охлюва“ по сценарий на Алек Попов, обяви Деляна Манева в Созопол
Снимка © БТА

В момента се работи по заснемането на късометражен филм по един от последните разкази на Алек Попов – „Пътят на охлюва“.

Това обяви в Созопол Деляна Манева, сценарист и негова съпруга, по време на среща разговор, посветена на творчеството му.

Ревю на кимона, изложби на калиграфия, съвременно японско изкуство и икебана са сред първите събития в тазгодишната програма на „Дни на японската култура в България“. Тази есен в програмата предстоят 23 събития в седем  града на страната – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък, съобщават организаторите.

Юбилейната програма отбелязват три годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. За много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, което ще позволи на българите да се докоснат до очарованието на японската култура по най-автентичен начин, посочват организаторите от посол

Спектакълът „Недовършена пиеса за механичен нож“ и филмът „Господин за един ден“ са в програмата за деня на Комедийния театрален фестивал "Тодор Колев" в Шумен.

На камерната сцена на Драматично-кукления театър „Васил Друмев" ще се играе спектакълът „Недовършена пиеса за механичен нож“, продукция на Yalta Art Room, с режисьор Ованес Торосян. Участват актрисите Алена Вергова, Александра Свиленова, Диана Минчева, Люба Димитрова, Мартина Георгиева, Мелани Младенова, Милвана Христова, Моника Динова, Натали Никова. Сценограф е Ирена Дойчинова. В парка до Паметника на свободата до Община Шумен по-късно вечерта ще се прожектира филмът „Господин за един ден“ на режисьора Николай Волев. Лентата е с участието на Тодор Колев в главната роля.

Актрисата Мартина Георгиева поясни , че Ованес Торосян и творчески колектив с всички аткьори са съавтори на текста на „Недовършена пиеса за м

В четвъртък, 27 юни, във Велинград ще се играе постановката  "Аз и ти, преди Ние", съобщават от читалище "Васил Левски - 1904". 

Участват Йоанна Темелкова и Владимир Михайлов, а автор е Светльо Томов. Това е първо представяне на театрална сцена на Владо Михайлов и завръщане на Йоанна Темелкова в театъра.

"Аз и ти, преди ние, какви бяхме?" пита авторът Светльо Томов в своята пиеса за двама. Това е историята на една изживяна любов, но не докрай. "Пиесата разказва за това как сме забравили да чувстваме, да мечтаем и да бъдем щастливи. За една среща, която буди всичко недоизказано. Думи, които вече звучат различно", описва постановката режисьорът Димитрис Георгиев.

Международно жури селектира над 30 участващи галерии и колективи от България, Европа и Югозападна Азия, които да участват в първото изложение за съвременно изкуство в България - Sofia Art Fair. 

То ще се проведе от 3 до 6 октомври в рамките на Иновационен форум „Джон Атанасов“ в „София тех парк“, съобщават организаторите.

В събитието ще вземат участие повече от 70 художници от различни националности. Те ще запознаят посетителите с някои от най-актуалните глобални тенденции в съвременното изкуство, чрез разнообразни произведения - картини, скулптури, обекти и инсталации, видео и пърформанс творби, съобщават от екипа. 

И допълват, че по време на тридневния форум ще се проведат серия от срещи, презентации и дискусии с водещи имена от сферата на изкуството, бизнеса и технологиите от България и Европа.

Програмата ще предложи и паралелна изложба на млади

За мен „Аполония“ е един подарък за всички нас - и артисти, и публика. Десет дни, които всички ние чакаме с огромно нетърпение. Защото тук се случват толкова качествени неща, атмосферата е изключително примамлива и уютна, че наистина всеки от нас чака тези десет дни с нетърпение и вълнение.

Това каза Хилда Казасян, която снощи изнесе концерт заедно с Плевенската филхармония в рамките на 40-ите Празници на изкуствата „Аполония“.

Аз съм имала късмета покрай семейството, в което съм родена, да съм тук от първите издания. Честна дума, не помня първото си участие като изпълнител на „Аполония“, отбеляза с усмивка певицата. Тя уточни, че е имала много участия в този фестивал - и във фабрика „Комина“, и на мястото, където са джазовите изпълнители, и в амфтеатър „Аполония“. „Имала съм доста концерти, така че няма

Срещата с надслов "В памет на Алек Попов" се проведе в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Манева съобщи, че се работи и по екранизацията на романа „Мисия Туран“, както и по филмов проект на книгата „Сестри Палавееви“.  

Тя разказа за работата на творческия тандем по екранизация на текстовете. „При адаптирането на творбите на Алек е много трудно да изхвърлиш нещо. Всичко се допълва. Ако премахнеш една част, все едно следващото губи своя смисъл“, каза тя. „За Алек беше важно едновременно да бъде верен на времето си, но и да привлече вниманието на различните читателски етажи“, сподели Манева. Според нея Попов е притежавал „ухото и окото“ за всичко случващо се около него – както за мащабните обществени промени, така и за ролята на малкия човек.

Фенове на Status Quo пристигнаха от много страни, за да гледат това, което вероятно бе последното шоу на световноизвестната рок група, съобщава Би Би Си.

Британските рокаджии бяха хедлайнери на събитието Live in Somerset във Вивари парк в британското градче Тоунтън в петък вечер.

Вокалистът Франсис Роси заяви по-рано в интервю за „Дейли мирър“, че това турне ще е последното им - и концертът в Тоунтън ще бъде финалният от турнето.

Групата не се сбогува с публиката от сцената, но 61-годишният фен Алфонсо Качиаторе, който ги е гледал на живо повече от 300 пъти, заяви, че краят на турнетата на Status Quo „ще остави празнина“.

Ако концертът в петък е последният, това може би е знаково, тъй като дългогодишните членове на групата Роси и Рик Парфит се срещат за пръв път преди близо 60 години именно в графство Съмърсет.

Първоначал

Искам да живея за момента, каза в интервю за Си Би Ес миналата година актрисата Сандра Бълок. След кончината на партньора й Брайън Рандъл актрисата, каято днес навършва 60 години, обяви, че иска да си вземе почивка от професионалния живот. 

„Ще спра работата пред камера. Нямам представа за колко дълго. Искам просто да съм си у дома. Защото през всички тези години тичах като луда от един проект на друг. А сега искам да живея за момента и да поема своите отговорности към децата ми“.  

Сандра Бълок е сред най-популярните холивудски актриси, участва в десетки филми, номинирана е 182 пъти за различни награди и има 76 отличия, включително и „Оскар“ за най-добра актриса за филма „Невидима зона“.

Бълок е родена на 26.07.1964 г. в Арлингтън, Вирджиния. Баща , Джон Бълок, служи в армията на Съединените американски щати, а майка , Хелга Г. Майер, е германска оперн

Френската продуцентка и изпълнителка на електронна музика с артистичен псевдоним Calling Marian обяви, че американската гимнастичка Симон Байлс е използвала част от нейната музика по време на Олимпийските игри в Париж, предаде АФП. 

Мариан Делорм, както е истинското име на изпълнителката, признава, че не се интересува от спорт и почти не следи игрите. Според нейните думи тя е била информирана за случилото се от фен чрез Инстаграм. 

„Когато се върнах от почивка, открих съобщение, което гласеше: „Имам чувството, че чувам твоята музиката тук“. Видях видеото и се оказа, че за съчетанието на Симон Байлс има компилация от няколко музикални парчета, които включваха и някои от моите песни“, каза тя пред АФП.  

„Това е пълна изненада, защото не съм получавала никакво искане за разрешение“, допълни парижанката. „Това, което ме интересува, е да разбера повече

Изложбата „Жена с много лица“ с черно-бели фотографии отбелязва 90-годишнината на Татяна Лолова.

Откриването е на 20 август в градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават организаторите.

„По-голямата част от снимките са от личния архив на актрисата, предоставени от семейството й“, каза кураторът Георги Тошев, който заедно със Светослава Стоянова и дизайнерът Тодор Манолов са изградили фоторазказ за голямата актриса.

„Татяна обичаше да играе. Опитвам се да вървя по следите на живота й, използвам формата на игра от снимки в изложбата, които се опитват да нарисуват портрета на една жена с много лица, актриса, която умее да преминава с лекота от трагичното към смешното“, казва още Тошев.

Националнат

Певецът Ъшър ще получи награда БЕТ за цялостен принос на церемония в Лос Анджелис на 30 юни, съобщи Мюзик нюз. 

„Връзката между БЕТ и Ъшър продължава десетилетия, от многобройните му участия до неотдавнашното спечелване на артист на годината на наградите „Имидж" на Националната асоциация за съдействие на напредъка на цветнокожите (NAACP)“, каза Кони Орландо, вицепрезидент на наградите БЕТ (BET - Black Entertainment Television - Блек Ентъртейнмънт Телевижън) . 

„От хитовете му, които превземат класациите, наелектризиращите изпълнения и незабравимите вокали до характерните му движения и звучене, Ъшър продължава да стои на върха на културата, поставяйки нови стандарти за музикалната индустрия и за таланта на чернокожите,“ добави Орландо.

Сред предишните носители на наградата са Уитни Хюстън, Принс, Куин Латифа, Мери Джей Блайдж, Самюъл Джаксън и Лайънъл Ри

С прочит на разказа „Невия“ от последния сборник на Алек Попов „Нови и избрани разкази“ (2023) започна срещата Светлозар Желев – писател, активист в областта на съвременната литература и книгоиздаване, както и дългогодишен издател на Попов. Първото ми запознанство с творчеството на Алек Попов беше с разказите от сборника „Зелевият цикъл“, а второто – със самия автор, сподели той.

По думите на Желев комуникацията с читателите е била от изключително значение за Алек Попов. „Всяко от нещата, които правеше Алек, дали в театъра, или в литературата, със сигурност ще продължат да бъдат четени както от всички нас, така и от бъдещите поколения“, посочи той.

Българската литература има много лица, които са включени в сборника с хумористични разкази „От Алеко до Алек“. Едно от тези лица присъства в самото заглавие. Това е Алек Попов – сатиричното и критичното лице на българската литература, със свирепо и безпощадно отношение към света, но и с надежда за новото, каза доц. д-р Димитър Камбуров. Той направи връзка между творчеството на Алеко Константинов с това на Алек Попов. „И двата ясно подчертават приобщаването както на разказвача, който заема поетична дистанция към това, което критикува, така и към обекта, който бива критикуван“, поясни Камбуров. Според него сложната двойнствена перспектива на критика към обекта и миметичната картина с остър поглед върху описанието са характерни черти в творчеството на Попов.

„Влиянието на Алек в българската литература е свързано с неговото отношение към жанровите, стилистичните и регистърните равнища на литературата. Той е един от най-големите майстори на играта с жанрове, регистри и езикова множественост“, заяви доц. Камбуров. По думите му разказите на Попов проектират цялостен свят без излишни наративи. Разказите му са на границата с абсурда и представя, според доцента, безпощадната визия на света с опасна и неразбираема свръхжизненост. Произведенията на Попов ни показват четвърто измерение, което не е темпорално, а по-скоро „мистериозност без мистичност“, смята доц. Камбуров.

С „Мисия Лондон“ за пръв път усетих живата сила на красивия градски български език, който може да те развлече, да те накара да се смееш, но и да те накара сериозно да се замислиш, каза Захари Карабашлиев – писател, драматург и настоящ издател на Попов. Карабашлиев припомни за дискусия отпреди близо десет години на „Аполония“, оставила незабравим отпечатък в неговите спомени, в която Алек Попов заявява: „Много по-важен е езикът, на който пишеш, отколкото темата“.

„Алек умееше да пише диалог. Правеше го с такава лекота. Беше много диалогичен в разговорите си и остава диалогичен в творбите си. Всеки негов разказ подчертава красотата на изкуството и радостта от диалога“, каза драматургът.

Към разговора се присъедини и литературният критик проф. Михаил Неделчев. Той разказа за пътуванията си с Алек Попов до Сибир и за литературоведски диалози между двамата интелектуалци.

Сред присъстващите бяха дъщерята на Алек Попов – Александра Попова, и неговата двумесечна внучка Лея.

Алек Попов  (1966-2024) е роден в София. Завършва е Националната гимназия за древни езици и култури „Константин Кирил Философ” и българска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Автор е на романите: „Мисия Туран“, „Мисия Лондон“, „Черната Кутия“, „Сестри Палавееви в бурята на историята“, „Сестри Палавееви по пътя към новия свят“; на есеистичната книга „Спътник на радикалния мислител“, както и на редица сборници с разкази, сред които „Ниво за напреднали“, „Митология на Прехода“, „Телесни плевели“. 

Романът „Мисия Лондон“ е преведен на 16 езика, а романът „Черната кутия“ – на 10. Разказите и есетата му са издавани на повечето европейски езици и са включени в множество международни антологии, сред които Best European Fiction 2011. 

По романите и разказите на Алек Попов са създадени няколко филма, радиопиеси и пиеси. Той е съсценарист на филма „Мисия Лондон“. През 2015 г. Драматичен театър - Пловдив поставя на сцената театралната адаптация по романа му „Сестри Палавееви в бурята на историята“. 

Попов е носител на редица литературни отличия, сред които: наградата за нова българска проза „Хеликон“, националната награда за драматургия „Иван Радоев“, наградата „Елиас Канети“, „Цветето на Хеликон“ за най-продавана книга на 2007 и 2013 г., наградите „Четящия човек“ и „Чудомир“, наградата на британския П.Е.Н. център за преводна литература, наградата Pro-za-Balkan за принос към балканската литература и др. Алек Попов е член-кореспондент на БАН в отдел творци на изкуството.

Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.