От Анджелина Джоли в ролята на оперната прима Мария Калас до документален филм за последните концерти на Елтън Джон в САЩ - тазгодишното издание на Лондонския кинофестивал обещава впечатляващ парад на звезди, съобщава Ройтерс.
Преобразеният като Дядо Коледа клоун Арт в "Терифайър 3" привлече най-голям брой зрители, сочат обобщените данни от киносалоните у нас след миналия уикенд. Пълната с много кръв история от ужаси е гледана от 8 336 зрители и има 102 590 лева.
На втора позиция е анимацията "Дивият робот", създадена по първата книга от трилогията за деца на Питър Браун. Приключенията на робота Роз на необитаем остров са привлекли общо 9 624 зрители и отчитат 127 194 лева от билетите им.
Трето място заема "Жокера: Лудост за двама", чиято премиера беше преди две седмици. Синергията между героя на Хоакин Финикс и приближаващата се до него Харли Куин - Лейди Гага е видяна от вече 28 838 зрители, а приходите са 413 820 лева.
Четвърти по ред е семейният "Училището за магически животни 2", който е по романа на Маргит Ауер. Как учениците от едно необикновено училище се подготвят да поставя
След първото гостуване на Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор на музикалния фестивал в Любляна, нашите музиканти са получи покана за нов гастрол през 2026 г., съобщават от филхармонията.
Покана е дошла от директорът на фестивала Дарко Бърлек.
„С огромен успех Софийската филхармония и Националният филхармоничен хор дебютираха на 72-рото издание на престижния музикален фестивал в Любляна, в четвъртък вечер. Публиката на словенската столица аплодира бурно българските музиканти, водени от маестро Найден Тодоров. Двучасовата програма включваше музиката на Джон Уилямс от емблематични филми като „Междузвездни войни”, „Хари Потър”, „Сам вкъщи”, „Индиана Джоунс” и други“, разказват от филхармонията.
„Драматургическата
Самостоятелна живописна изложба на художника Васил Василев представя варненската галерия „Папийон“. Тя е озаглавена „Вдъхновено“.
Вдъхновението е от картината „Изворът“ на френския представител на неокласицизма Енгър, каза Василев. Той е изобразил четири извора, като названията на картините са внимателно обмислени.
Според художника хората трябва задължително да се усмихват и затова той ги подтиква да го правят с имена, с които самият той се забавлява, като „Извор на една много дълга река“, „Дом до извор на голямо езеро“ (на който свети червен фенер), „Извор, който е у дома си или позира на художника“. Няма да убегне на зрителя, че изворът в тези творби се асоциира с жената.
Попитан има ли все още в наше време чисти извори, от които да пием, художникът каза, че най-големият извор
Емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил се завърна в канадски хотел в Отава, откъдето бе открадната преди повече от две години и продадена на търг на нищо неподозиращ италианец, предаде АП.
Портретът, който е бил подменен с фалшификат при кражбата, бе върнат на законното си място, след като двама детективи от полицията в Отава пътуваха до Рим, за да го приберат.
Полицията съобщи, че „Ревящият лъв“ е бил откраднат от хотел „Фермон шато Лорие“, в Отава, някъде между Коледа 2021 г. и 6 януари 2022 г., и заменен с фалшификат. Подмяната била разкрита едва месеци по-късно, през август, когато служител на хотела забелязал, че рамката не е окачена правилно и изглежда различно от останалите.
Женвиев Дюма, генерален мениджър на хотела, представи възстановения фотопортрет на церемония в петък. Връщането на портрета беше дългоочаквано събити
Днес Марчело Мастрояни, изнервеният "латинолюбовник", символ на мъжественост в италианското кино, беден младеж и беглец от нацистки трудов лагер през Втората световна война щеше да навърши сто години.
Си Ен Ен припомня склонността на тосканеца да бъде откровен и скромен, дори малко в повече, отколкото се очаква от филмова звезда.
"Аз изобщо не съм пристрастен към секса", казва Мастрояни пред американска телевизионна публика, докато е на върха на кариерата си. И припомня, че режисьорът Федерико Фелини го наема за култовия филм "Сладък живот" (1960 г.), "защото имам ужасно обикновено лице".
Марчело Мастрояни е роден на 28 септември 1924 г. в семейството на дърводелец. Скромното положение на фамилията принуждава баща му да прекрати образованието на момчето още на 14 години и да го изпрати на работа. Марчело работи каквото му попадне в Рим – истински герой на
Форумът започва с драмата „Блиц“ (Blitz) за Втората световна война на носителя на „Оскар“ Стив Маккуин. Роденият в Лондон режисьор ще открие на 9 октомври фестивала за трети път със световната премиера на филма си.
В програмата са включени още трилърът Conclave с участието на Рейф Файнс и Стенли Тучи, Queer с Даниъл Крейг, в който бившият Джеймс Бонд играе пристрастен към наркотиците американец, живеещ в Мексико през 50-те години на миналия век, и победителят от фестивала в Кан „Анора“ за екзотична танцьорка, която се забърква със сина на руски олигарх.
Подобно на филма с Крейг, „Мария“ с Джоли направи премиерата си по-рано на кинофестивала във Венеция.
„Имаме много прекрасни филми, чиито премиери през годината се състояха на някои от най-големите фестивали в света“, заяви пред Ройтерс директорката на Лондонския кинофестивал Кристи Матисън. „Освен това, разбира се, имаме и 39 световни премиери на филми“, добави тя.
Сред тях е „Радост“ (Joy) с Томасин Маккензи, Бил Наи и Джеймс Нортън в разказ за раждането на първото в света бебе от епруветка през 1978 г.
Наградите „Грами“ ще се излъчват от 2027 година по телевизионната мрежа Ей Би Си, предаде Асошиейтед прес. Досега официалната церемония се предаваше на живо по телевизионния канал Си Би Ес.
Националната академия за звукозапис в САЩ, която присъжда музикалните отличия, обяви, че е подписала 10-годишен договор с Ей Би Си за излъчване на наградите от 2027 г. От 1973 година насам телевизионния канал Си Би Ес излъчваше връчването им. Първите 12 церемонии са представени по телевизионния канал Ен Би Си.
По този начин Ей Би Си ще излъчва три големи събития на живо през 2027 година – финалът на първенството на Националната футболна лига на САЩ, наградите „Грами“ и церемонията за наградите „Оскар“.
Новият договор предвижда музикалните наградите да бъдат показани и на платформите Хулу и Дисни плюс.
Номинациите
Близо 50 души участваха в тридневни майсторски класове по рисуване, писане и свирене във Велико Търново.
Проектът на Сдружение “Клубът“ е финансиран по програма „Култура“ на Община Велико Търново, съобщи Елена Стоева от управителния съвет на сдружението.
Петя Танева, Камелия Кондова и Благородна Танева ръководиха курсовете в читалище "Надежда".
Близо десет художници се включиха в класа на Петя Танева - майстор на акварела, специалист по дизайн и художествена фотография. Всеки художник има стил, създаден с много часове работа, а това да го покажеш на други, които се занимават с акварел, за да продължат тези техники и да се развиват във времето, е необходимост, коментира Петя Танева.
„В моя случай това не е его, а именно необходимост да предам това, което аз самата съм научила, като обучаем в майсторски класове. Всъщност в то
Куклите са нещо много истинско. Голям човек да си играе с кукли е хубаво, защото продължава да бъде дете и да се забавлява. Те помагат да се чувстваш вечно млад, весел и щастлив, каза Неделчо Неделчев, актьор, мениджър и основател на театър „Карлсон“.
Заедно с Милена Мавродинова днес той гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението се игра два пъти на сцената на Общинския културен център.
Децата, техните учители и родители пяха и се забавляваха с актьорите. Накрая се качиха на сцената да пипнат куклите и да се снимат с актьорите.
„Детската публика в Разград е страхотна, много благодатна и е удоволствие да играеш пред тях“, заяви актьорът, който е родом от Разград.
По думите му най-голямата награда за него и за екипа му са възторжените детски очи в края на представлението.
Светлин Русев е солист в празничния концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е тази вечер в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.
За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.
Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите на
Когато през 1878 г. американският писател и журналист Марк Твен пътува из Европа, спира в Хайделберг и е толкова впечатлен от студентския затвор, че го описва подробно и заключава, че едва ли в световната криминална история има по-забележително място от него.
Карцерът за студенти е част от историята на Хайделберг и на университета „Рупрехт-Карлс”, който е най-старият университет в Германия. Намира се в задната част на старата сграда на университета, разположен в сърцето на стария град и днес е един от двата музея на университета заедно с Университетския музей. В няколко стаи в пристройка в задната част от учебното заведение студенти от Хайделбергския университет са изтърпявали наказания за нарушаване на обществения ред в периода от 1778 до 1914 г.
Младежите, които идвали от различни страни, за да учат в Хайделбергския университет, се ползвали с протекции и гр
„Стажантът“ за младия Доналд Тръмп с участието на Мария Бакалова като съпругата му Ивана, първият англоезичен пълнометражен филм на Педро Алмодовар „Съседната стая“ с участието на Тилда Суинтън и Джулиан Мур, както и Nightbitch, в който Ейми Адамс играе майка-домакиня, която започва да проявява кучешки инстинкти, също са сред предложенията.
Сред документалните филми, които ще бъдат прожектирани, са „Елтън Джон: Never Too Late“ за завръщането на музиканта на стадион „Доджър“ в Лос Анджелис и Super/Man: The Christopher Reeve Story, който разглежда възхода на покойния актьор Кристофър Рийв към славата на супергерой и живота му след инцидент с конна езда, който го парализира от врата надолу.
Биографичният филм за Фарел Уилям с анимирани герои от тухлички на „Лего“ Piece by Piece, режисиран от носителя на "Оскар" Морган Невил, ще закрие Лондонския кинофестивал на 20 октомври.