NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Премиера на спектакъла "Земята е плоска" ще има в Шумен
7207
Тонът на времето

Премиера на спектакъла "Земята е плоска" ще има в Шумен

Най-новото заглавие в афиша на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" беше представено на пресконференция в Шуменския театър днес. Премиерата на "Земята е плоска" ще бъде на 7 септември, на камерната сцена, обявиха от театъра. Режисьорът Благой Бойчев е работил с общо четирима актьори (актрисите от трупата на шуменския театър Антония Гюруди и Антония Велева и гост-актьорите Ованес Торосян и Ивайло Драгиев). Спектакълът е създаден по скечове на израелския драматург Ханох Левин, съобщи Благой Бойчев

| 05 Септември 2024, 17:33 ч.
Премиера на спектакъла
Премиера на спектакъла "Земята е плоска" ще има в Шумен
Снимка © БТА

Най-новото заглавие в афиша на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" беше представено на пресконференция в Шуменския театър днес.

Скелетът на Вулкан, 20,5-метров апатозавър, беше продаден в Париж за 4,7 млн. евро, което го прави една от най-скъпите подобни сделки на търг във Франция, съобщи ДПА.

Рекордът обаче остава за Големия Джон, който през 2021 г. бе продаден за 6 млн. евро в Париж.

„Вулкан“, състоящ се от над 80% оригинални кости, беше оценен на 3 до 5 млн. евро преди продажбата. Продажната цена от 4,7 млн. евро не включва данък добавена стойност и таксата на аукционера.

Новият собственик, френски колекционер, възнамерява да предостави скелета на музей или научна институция.

Пазарът на вкаменелости процъфтява, което се подчертава от рекорда през август 2024 г. на скелет на стегозавър на възраст 150 милиона години, продаден за около 43 милиона евро на търг на „Сотбис“ в Ню Йорк.

Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.

Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.

Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.

По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.

„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс

Галерия Little Bird Place събира творби на 50 съвременни артисти, които са част от депото , в изложбата „От трезора“.

Откриването е на 21 ноември, съобщават организаторите.

Селекцията от произведения включва живопис, графика, рисунка, скулптура, обект, колаж и видеоарт.

Сред авторите в експозицията са Александър Вълчев, Александър Лазарков, Алла Георгиева, Алина Папазова, Ана Пирева, Антоанета Куик, Борис Праматаров, Васил Ангелов, Васко Славков, Викенти Комитски, Гергана Табакова, Димитър Солаков, Жана Миткова, Жулиета Интергалактика, Закари Логан, Зоран Мише, Зорница Гръмкова, Иво Бистрички, Ина Василева, Искра Благоева, Йохана Траянова, Калия Калъчева, Калина Мавродиева, Калина Христова, Камен Старчев, Калоян Илиев - Кокимото, Любен Домозетски, Михаела Иванова, Михаил Новаков, Мирослав Живков, Невелин Иванов, Нора Ампова, Петър Чиновски, Петя Ден

Песента "Защо" спечели третото издание на конкурса за нова авторска песен "Мелодията на водата", който се проведе снощи на сцената на Летния театър в град Хисаря. Това съобщиха организаторите на събитието от Сдружение „15 лалета“.

Парчето, което е по текст на Иван Ненков, аранжимент - Георги Милтиядов, музика и изпълнение - Виктория Главчева, взе първа награда на журито, наградата на публиката и тази на Плевенската филхармония. В конкурса участваха общо 12 авторски поп и рок песни, които бяха представени от утвърдени и млади изпълнители под съпровода на Плевенска филхармония. 

Професионалното жури, което оценяваше изпълнители беше в състав Маргарита Хранова (председател на журито), Кристина Матеева – музикант и продуцент в БНТ, Орлин Павлов – поп изпълнител и актьор, Костадин Филипов – журналист и поет и проф. Цветан Недялков –

Дружеството на плевенските художници подготвя традиционния Есенен салон.

Той ще бъде открит утре вечер в Арт центъра в Градската градина. Това каза председателят на дружеството Николай Неделчев – Кокала.

В тазгодишния есенен салон участват 52-ма автори, членове на дружеството. Те представят свои творби след предварителна селекция в жанровете живопис, скулптура, графика, керамика, дървопластика, текстил, камък. 

Есенният салон е специална изложба за плевенските художници, защото при откриването й се връчва наградата „Свети Пимен Зографски“.

За първа година отличията ще бъдат повече от едно.

Жури в състав: Николай Неделчев, живопис, Емил Иванов, графика, Мартин Митев, скулптура, който е директор на галерия „Борис Денев“ във Велико Търново и началникът на отдел „Култура и туризъм“ в Община Плевен Анели

Премиерата на "Земята е плоска" ще бъде на 7 септември, на камерната сцена, обявиха от театъра.

Режисьорът Благой Бойчев е работил с общо четирима актьори (актрисите от трупата на шуменския театър Антония Гюруди и Антония Велева и гост-актьорите Ованес Торосян и Ивайло Драгиев).

Спектакълът е създаден по скечове на израелския драматург Ханох Левин, съобщи Благой Бойчев. Той поясни, че представлението е кръстено на един от диалозите на драматурга. Подзаглавието е "Джемсешън на лесните решения", това е нещо, което изследвахме тук. Текстовете събират различни прояви на конспиративното мислене. Това е социална сатира, с единия крак сме в реалността, допълни той.

Режисьорът подчерта, че има прекрасен диалог с актьорите, че се познават и са работили години наред заедно в театър "Реплика" с Ивайло Драгиев и Ованес Торосян.

Ивайло Драгиев отбеляза, че е имало голяма творческа свобода и забавление в работата, че е удоволствие да се работи с рефлективни хора, с които по думите му си четат мислите. Представлението задава въпроси, без да размахва пръст, поясни Драгиев.

Бог е надарил човек с невероятно качество да мечтае и ние мечтаехме точно тук, в музея “Гети”, да се чуе на български за откриването на една невероятна изложба. Това заяви тази вечер вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по откриването на “Древна Тракия и класическият свят“: Съкровища от България, Румъния и Гърция - изложба, която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия (около 1700 г. пр. Хр. - 300 г. сл. Хр.).

Експозицията, която ще бъде във Вила „Гети“ до 3 март 2025 г., включва над 200 предмета, сред които изкусно изработени метални изделия от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други произведения на изкуството, показващи Тракия и връзките с други древни култури в Средиземноморието и отвъд него.

Концертът на хор „Чиксерда“ (Csíkszerda) от Унгария по случай Деня на българско-унгарското приятелство и унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз ще се състои в аулата на Софийския университет. Събитието е на 19 октомври, съобщават от Унгарския културен институт.

По думите им за хористите хор „Чиксреда“ означава не само пеене, а и споделения опит при организирането на концерти, програми и фестивали: „Чиксерда“ е импровизационен любителски хор, затова, освен че разширяват обичайните рамки на хоровото пеене, те превръщат в неизменна част от концертите си и играта със звука и движенията. Съставът гради репертоара си, черпейки от различни музикални традиции, използва с удоволствие средствата на хоровата импровизация, посредством които чест

Сопраното Мария Павлова дебютира като Коринда в операта „Пепеляшка”.

Събитието е на 16 октомври в Софийската опера и балет, съобщават от трупата.

Павлова е позната на софийската публика от операта „Зигфрид“ на Рихард Вагнер, от „Бал с маски“ от Джузепе Верди и концерта „Влюбеният Моцарт“. От 2013 г. редовно участва в постановките „Хензел и Гретел”, „Бременските музиканти”, „Вълкът и седемте козлета”, „Червената шапчица”. През 2014 г. дебютира в ролята на Тебалдо в „Дон Карлос”.

Родена е през 1989 г. във Велико Търново. През 2012 г. завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, в класа по пеене на д-р Велизара Караянкова и в класа по актьорско май

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

Иконописецът Мирослав Вълев ще подреди изложба иконопис в Исторически музей – Самоков.

Тя ще бъде открита на 11 октомври (петък), съобщават от екипа на музея. 

Авторът е възпитаник на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.

Оттам получава всестранна подготовка, както той казва, и това му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.

До момента Вълев има самостоятелни изложби - както иконопис, така и на фотография, участвал е в пленери във Франция и Италия.

Негови икони има в редица български църкви и манастири, в Гърция, Франция, Германия, Италия, Белгия, Нидерландия, Испания, Англия, Австрия, Швейцария, Чехия, Унгария, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и Република Южна Африка. Икони, дело на Вълев, се пазят  в Троянския манастир, митрополитската църква „Св. с

Антония Гюруди каза, че е завършила класа на проф. Пенко Господинов в Националната академия за театрално и филмово изкуство и със спектакъла "Земята е плоска" прави дебют на шуменска сцена. Драматургията на Ханох Левин поставя въпроси за порока, за егото, за гордостта, допълни тя.

Както съобщихме, сценограф на спектакъла "Земята е плоска" е Петя Боюкова, а композитор - Добромир Кисьов.

Припомняме, че в интервю Благой Бойчев коментира, че "един от основните проблеми на нашето общество е конспиративното мислене. Един от скечовете на Ханох Левин третира това дали "Земята е плоска", затова съм се спрял на това заглавие за целия спектакъл". 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 20:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Тонът на времето
7207
Тонът на времето

Премиера на спектакъла "Земята е плоска" ще има в Шумен

Премиерата на "Земята е плоска" ще бъде на 7 септември, на камерната сцена, обявиха от театъра.Режисьорът Благой Бойчев е работил с общо четирима актьори (актрисите от трупата на шуменския театър Антония Гюруди и Антония Велева и гост-актьорите Ованес Торосян и Ивайло Драгиев).

| 05 Септември 2024, 17:33 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Премиера на спектакъла
Премиера на спектакъла "Земята е плоска" ще има в Шумен
Снимка © БТА

Най-новото заглавие в афиша на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" беше представено на пресконференция в Шуменския театър днес.

Премиерата на "Земята е плоска" ще бъде на 7 септември, на камерната сцена, обявиха от театъра.

Скелетът на Вулкан, 20,5-метров апатозавър, беше продаден в Париж за 4,7 млн. евро, което го прави една от най-скъпите подобни сделки на търг във Франция, съобщи ДПА.

Рекордът обаче остава за Големия Джон, който през 2021 г. бе продаден за 6 млн. евро в Париж.

„Вулкан“, състоящ се от над 80% оригинални кости, беше оценен на 3 до 5 млн. евро преди продажбата. Продажната цена от 4,7 млн. евро не включва данък добавена стойност и таксата на аукционера.

Новият собственик, френски колекционер, възнамерява да предостави скелета на музей или научна институция.

Пазарът на вкаменелости процъфтява, което се подчертава от рекорда през август 2024 г. на скелет на стегозавър на възраст 150 милиона години, продаден за около 43 милиона евро на търг на „Сотбис“ в Ню Йорк.

Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.

Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.

Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.

По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.

„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс

Галерия Little Bird Place събира творби на 50 съвременни артисти, които са част от депото , в изложбата „От трезора“.

Откриването е на 21 ноември, съобщават организаторите.

Селекцията от произведения включва живопис, графика, рисунка, скулптура, обект, колаж и видеоарт.

Сред авторите в експозицията са Александър Вълчев, Александър Лазарков, Алла Георгиева, Алина Папазова, Ана Пирева, Антоанета Куик, Борис Праматаров, Васил Ангелов, Васко Славков, Викенти Комитски, Гергана Табакова, Димитър Солаков, Жана Миткова, Жулиета Интергалактика, Закари Логан, Зоран Мише, Зорница Гръмкова, Иво Бистрички, Ина Василева, Искра Благоева, Йохана Траянова, Калия Калъчева, Калина Мавродиева, Калина Христова, Камен Старчев, Калоян Илиев - Кокимото, Любен Домозетски, Михаела Иванова, Михаил Новаков, Мирослав Живков, Невелин Иванов, Нора Ампова, Петър Чиновски, Петя Ден

Песента "Защо" спечели третото издание на конкурса за нова авторска песен "Мелодията на водата", който се проведе снощи на сцената на Летния театър в град Хисаря. Това съобщиха организаторите на събитието от Сдружение „15 лалета“.

Парчето, което е по текст на Иван Ненков, аранжимент - Георги Милтиядов, музика и изпълнение - Виктория Главчева, взе първа награда на журито, наградата на публиката и тази на Плевенската филхармония. В конкурса участваха общо 12 авторски поп и рок песни, които бяха представени от утвърдени и млади изпълнители под съпровода на Плевенска филхармония. 

Професионалното жури, което оценяваше изпълнители беше в състав Маргарита Хранова (председател на журито), Кристина Матеева – музикант и продуцент в БНТ, Орлин Павлов – поп изпълнител и актьор, Костадин Филипов – журналист и поет и проф. Цветан Недялков –

Дружеството на плевенските художници подготвя традиционния Есенен салон.

Той ще бъде открит утре вечер в Арт центъра в Градската градина. Това каза председателят на дружеството Николай Неделчев – Кокала.

В тазгодишния есенен салон участват 52-ма автори, членове на дружеството. Те представят свои творби след предварителна селекция в жанровете живопис, скулптура, графика, керамика, дървопластика, текстил, камък. 

Есенният салон е специална изложба за плевенските художници, защото при откриването й се връчва наградата „Свети Пимен Зографски“.

За първа година отличията ще бъдат повече от едно.

Жури в състав: Николай Неделчев, живопис, Емил Иванов, графика, Мартин Митев, скулптура, който е директор на галерия „Борис Денев“ във Велико Търново и началникът на отдел „Култура и туризъм“ в Община Плевен Анели

Режисьорът Благой Бойчев е работил с общо четирима актьори (актрисите от трупата на шуменския театър Антония Гюруди и Антония Велева и гост-актьорите Ованес Торосян и Ивайло Драгиев).

Спектакълът е създаден по скечове на израелския драматург Ханох Левин, съобщи Благой Бойчев. Той поясни, че представлението е кръстено на един от диалозите на драматурга. Подзаглавието е "Джемсешън на лесните решения", това е нещо, което изследвахме тук. Текстовете събират различни прояви на конспиративното мислене. Това е социална сатира, с единия крак сме в реалността, допълни той.

Бог е надарил човек с невероятно качество да мечтае и ние мечтаехме точно тук, в музея “Гети”, да се чуе на български за откриването на една невероятна изложба. Това заяви тази вечер вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по откриването на “Древна Тракия и класическият свят“: Съкровища от България, Румъния и Гърция - изложба, която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия (около 1700 г. пр. Хр. - 300 г. сл. Хр.).

Експозицията, която ще бъде във Вила „Гети“ до 3 март 2025 г., включва над 200 предмета, сред които изкусно изработени метални изделия от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други произведения на изкуството, показващи Тракия и връзките с други древни култури в Средиземноморието и отвъд него.

Концертът на хор „Чиксерда“ (Csíkszerda) от Унгария по случай Деня на българско-унгарското приятелство и унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз ще се състои в аулата на Софийския университет. Събитието е на 19 октомври, съобщават от Унгарския културен институт.

По думите им за хористите хор „Чиксреда“ означава не само пеене, а и споделения опит при организирането на концерти, програми и фестивали: „Чиксерда“ е импровизационен любителски хор, затова, освен че разширяват обичайните рамки на хоровото пеене, те превръщат в неизменна част от концертите си и играта със звука и движенията. Съставът гради репертоара си, черпейки от различни музикални традиции, използва с удоволствие средствата на хоровата импровизация, посредством които чест

Сопраното Мария Павлова дебютира като Коринда в операта „Пепеляшка”.

Събитието е на 16 октомври в Софийската опера и балет, съобщават от трупата.

Павлова е позната на софийската публика от операта „Зигфрид“ на Рихард Вагнер, от „Бал с маски“ от Джузепе Верди и концерта „Влюбеният Моцарт“. От 2013 г. редовно участва в постановките „Хензел и Гретел”, „Бременските музиканти”, „Вълкът и седемте козлета”, „Червената шапчица”. През 2014 г. дебютира в ролята на Тебалдо в „Дон Карлос”.

Родена е през 1989 г. във Велико Търново. През 2012 г. завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, в класа по пеене на д-р Велизара Караянкова и в класа по актьорско май

Първи български хор (ПБХ) "Янко Мустаков" с диригент Веселина Митева, пианист Елена Колева и хормайстор Корнелия Чекелева представи Свищов на дванадесетия Международен фестивал "Фестивални дни в Истрия", който се състоя в Пула, Хърватия в дните от 25 до 30 август. Това съобщиха от свищовското читалище.

Свищовските хористи впечатлиха както публиката, така и други участници във фестивала, сред които са групи от Испания, Полша, Естония, Словакия, посочиха от читалището. 

Гласовитият ни хор представи богата програма от български фолклор на многобройната публика, а всяко изпълнение бе приветствано от бурни овации, които дълго кънтяха по тесните улички на вековния град, съобщи хористът Дария Първанова. За своето участие хористите бяха наградени със сертификат и почетен плакет от организаторите на фестивала, посочи тя.

Припомняме, че в края на месец май ПБХ "Янко

Иконописецът Мирослав Вълев ще подреди изложба иконопис в Исторически музей – Самоков.

Тя ще бъде открита на 11 октомври (петък), съобщават от екипа на музея. 

Авторът е възпитаник на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.

Оттам получава всестранна подготовка, както той казва, и това му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.

До момента Вълев има самостоятелни изложби - както иконопис, така и на фотография, участвал е в пленери във Франция и Италия.

Негови икони има в редица български църкви и манастири, в Гърция, Франция, Германия, Италия, Белгия, Нидерландия, Испания, Англия, Австрия, Швейцария, Чехия, Унгария, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и Република Южна Африка. Икони, дело на Вълев, се пазят  в Троянския манастир, митрополитската църква „Св. с

Режисьорът подчерта, че има прекрасен диалог с актьорите, че се познават и са работили години наред заедно в театър "Реплика" с Ивайло Драгиев и Ованес Торосян.

Ивайло Драгиев отбеляза, че е имало голяма творческа свобода и забавление в работата, че е удоволствие да се работи с рефлективни хора, с които по думите му си четат мислите. Представлението задава въпроси, без да размахва пръст, поясни Драгиев.

Антония Гюруди каза, че е завършила класа на проф. Пенко Господинов в Националната академия за театрално и филмово изкуство и със спектакъла "Земята е плоска" прави дебют на шуменска сцена. Драматургията на Ханох Левин поставя въпроси за порока, за егото, за гордостта, допълни тя.

Както съобщихме, сценограф на спектакъла "Земята е плоска" е Петя Боюкова, а композитор - Добромир Кисьов.

Припомняме, че в интервю Благой Бойчев коментира, че "един от основните проблеми на нашето общество е конспиративното мислене. Един от скечовете на Ханох Левин третира това дали "Земята е плоска", затова съм се спрял на това заглавие за целия спектакъл". 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.