Художникът Красимир Желев ще представи в Самоков изложба живопис с около 20 платна. Тя ще бъде официално открита на 13 септември в Сарафската къща в града, съобщи кураторът Георги Георгиев.
Софийската група Mostly Harmless представя нов албум, наречен „Накъде?". „Той се състои от девет оригинални парчета и представлява следващата стъпка в творческото развитие на групата, основана през 2015 година“, разказват от екипа.
По думите им в „Накъде?" се усеща вдъхновението от разнообразните музикални бекграунди на петимата членове на групата: Виолета Ангелова (пиано), Виктория Ризов (вокали), Калина Андреева (бас китара), Божко Божков (китара) и Неди Миладинов (барабани). Жанровите влияния в албума обхващат поп, рок, джаз и етно, а композициите са на всички членове на групата, като включват и две народни песни в съвременни аранжименти. Текстовете разглеждат теми, свързани с търсенето на себе си и отношенията с другите.
Про
В суровия свят на Николай Хайтов има една магичност, една магнетичност, затова той остава актуален и днес, казва режисьорката Маргарита Ралчева по повод премиерата на филма „Сватба“.
По думите любовният триъгълник, който разказва, може да се случи навсякъде по света, по всяко едно време.
„За мен това е един от най-хубавите български филми. За първи път жена е режисьор на Хайтов, тъй като до този момент той е правен само от мъже – Едуард Захариев, Милен Николов, Методи Андонов... Интересно е, защото Хайтов е майстор на красотата, на Родопите, а тук е различно, защото е направено от жена“, казва актьорът Васил Банов.
„При всеки актьор има една изненада от самия себе си, когато прави дадена роля. Най-много ме докосна връзката с природата, с истинското, с животни
Документална изложба, посветена на 100 г. от рождението на актьора Георги Палагачев бе открита днес в Държавен архив – Смолян.
Експозицията представя документи, снимки, афиши, програми и отличия на артиста, който е едни от основателите на създадения през 1951 г. Среднородопски театър, прераснал по-късно в Родопски драматичен театър.
Много е важно да съхраним паметта за онези величави родопчани, които направиха така, че Родопите се развиха и се утвърдиха като едно културно средище в България, посочи при откриването Адриян Петров, заместник областен управител на Смолян. Той описа Георги Пагагачев като „творец с визия и човек с мисия, изпратен от Господ в точния момент на точното място, уникален професионалист“.
В изложбата са използвани фотографии и документи от архивния фонд на Георги Палагачев, дарен от неговото семейство на Държавен ар
Скулптури на Стефан Лютаков ще бъдат изложени в галерия „Арте“. Серията е озаглавена „Усмивки в жълто“ и може да бъде разгледана от 10 до 26 октомври, съобщават организаторите.
„Бронз, неръждаема стомана, ръчна хартия, дърво и преобладаващо керамика са материалите, с които работя в изложбата. Оставих се на керамиката, на глината - материал, който е бил винаги с мен, който изпълнява нуждата ми от директност и пластичност, предоставя ми и символиката, и психологическото въздействие на цвета“, разказва авторът.
„Не ми е достатъчно скулптурата само да бъде съзерцавана. Галерия „Арте” дава възможност чрез екстериорното си пространство - вътрешен двор, да покажа това. В инсталация от неръждаема стомана смесвам функция и скулптура, предоставям възможност да се седне, да се остави съвсем легално кафето или друго, да се доко
Режисьорът Ники Илиев представи новия си филм „Без крила“ на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна. Той е негов сценарист и режисьор, оператор е Симеон Кермекчиев, музиката е на Иван Тишев.
След пет частни филма, за първи път се почувствах като режисьор, след като получихме финансиране от Националния филмов център с близо половин милион лева за продукцията, каза на пресконференцията Ники Илиев. Той добави, че е благодарен за подкрепата, защото без държавна помощ е нямало как да се получи такъв продукт.
Реших да изляза от зоната си на комфорт с хумористичните истории, които снимах досега, и да направя нещо различно, призна авторът. Предложението дошло от продуцента Башар Рахал, който останал вдъхновен след една публична среща с параолимпиеца, световен шампион на дълъг скок, Михаил Христов. Илиев решава да разкаж
Той посочи, че творбите са живописни – масло върху платно. Георгиев каза, че е съученик с Красимир Желев и заедно са участвали в множество изложби.
Желев участва и в пленера "Нишки на времето", който се състоя през месец август в Самоков.
Изложбата се открива съвместно между самоковската „Ретро арт галерия“ и Национален дарителски фонд „13 века България“.
Красимир Желев е роден на 27 февруари 1968 година в село Василево, област Добрич. Завършва Средно специално художествено училище (дн. Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн „Академик Дечко Узунов“) в Казанлък и педагогика на пластичните изкуства в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ специалност – живопис, сочи справка на отдел „Справочна“ към . Красимир Желев от 1992 г. е член на Дружество на шуменските художници (ДШХ). Работи основно в областта на живописта и рисунката.
Изложбата „Пред екрана“ беше представена премиерно в Пазарджик.
Откриването й се състоя в художествена галерия „Станислав Доспевски", като на нея бяха представени творбите на 21 автори.
Експозицията включва произведения на артисти от България и Република Северна Македония, сред които Жанета Вангели, Ирена Паскали, Моника Мотеска, Горге Йованович, Зени Балажи, Вана Урошевич, Иванчо Талевски, Богдан Александров, Иво Бистрички, Елизар Милев, Емил Бачийски, Карина Попова, Слав Недев, Свилен Стефанов, Зоран Мише, Иво Пецов, Перица Георгиев - Пепси, Кольо Мишев, Павел Целкоски, Марияна Иванова и Мариян Дзингаров.
Посетителите разгледаха творбите, интерпретиращи времето, което всеки от нас прекарва пред екрана.
Много интересен поглед върху действителността, харесва ми начинът, по който е изразено това, което ни се взима, когато стоим дъ
Концертите от фестивала VARNA BREEZE by EXIT през тази година ще бъдат безплатни, съобщиха от Общината в крайморския град.
Събитието започва утре, навръх празника на Варна и ще продължи до 18 август.
В социалните мрежи кметът Благомир Коцев уточни, че е постигната договорка с организаторите фестивалът през тази година да бъде безплатен за сметка на скъсяване на програмата с един ден.
Концертите ще бъдат на две сцени в района на Пантеона в Морската градина. Варненци и гостите на града ще имат възможност да чуят Dire Straits Legacy (Дайър Стрейтс), Gipsy Kings (Джипси Кингс) и Stereo MC’s. Районът около Пантеона в Морската градина ще бъде ограден с охранителни ленти. Ще бъдат изградени КПП-та и посетителите ще бъдат проверявани за опасни предмети. Самият паметник ще бъде покрит със защитна мрежа, за да бъде предпазен от инциденти и вандалски прояв
Стотици хиляди малки стъклени мъниста покриват целия канадски павилион на Венецианското биенале на изкуството тази година. Проектът, озаглавен Trinket („Дрънкулка“, англ.) е на Капуани Киуанга – първата чернокожа жена, излагала в канадския павилион.
В павилиона са разположени и четири скулптури от един и същ материал, инкрустирани с мъниста. Чрез проекта си авторката разказва историята на Венецианското стъкло и иска да покаже как то променя света.
Комисар на павилиона е Националната галерия на Канада, а куратор е Гаетане Верна. Това е първият път, когато художник драпира павилиона в пищни нишки от кобалтово-сини мъниста, посочва канадското издание CBC.
ПАВИЛИОНЪТ
Според архитектурния историк Питър Сийли, който е асистент във Факултета по архитектура, ландшафт и дизайн на Даниелс в Университета на Торонт
"Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен картините обаче са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен." Това каза в интервю художникът Васил Стоев, който след кратка пауза от няколко години отново откри своя нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси".
За художника рисуването е необходимост. "Когато си свикнал на един ритъм, е трудно да го промениш. Освен ритъма обаче има и нещо друго. Когато човек е сам и се затвори в ателието, там пред платното той не си задава нарочно някакви идеи и теми. Всичко се случва изцяло емоционално. Живописта е един емоционален акт и в този момент оставаш абсолютно сам с платното. Отт
Холивудската звезда Мег Райън пристигна снощи в Сараево, където ще получи наградата „Почетно сърце на Сараево“ на тазгодишното издание на Сараевския кинофестивал, като признание за изключителния й принос към филмовото изкуство, предаде босненската агенция ФЕНА.
Днес, в рамките на Сараевския кинофестивал, тя проведе майсторски клас в Босненския културен център в Сараево, като модератор на събитието беше босненският режисьор Данис Танович, чийто филм „Моето късно лято“ откри фестивала.
Данис Танович приветства холивудската звезда, която беше посрещната с бурни аплодисменти от публиката и нейните колеги, когато излезе на сцената.
В началото на разговора Мег каза, че познава Данис от повече от двадесет години, че той я е канил много пъти на Сараевския Кинофестивал и най-накрая тя има възможността да дойде в Сараево и да изпълни обе