Живко Седларски, известен като Рицаря на стоманените дами, ще превърне НДК в модно пространство, но вместо модели ще дефилират изящни стоманени скулптури.
На 19 септември се открива неговата изложба Haute couture – haute soudure, съобщават от НДК.
Изложба на Стоян Куцев ще бъде представена в галерия-книжарница „София прес“.
Експозицията е озаглавена „Проектът - процес“ и може да бъде разгледана от 30 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.
Проектът е анонсиран от екипа като „моделиране на материя в електронна среда „То“ става неразличимо в реалността, излязло от видеоигрите и проектирано в координатната система на абсурда“.
Стоян Куцев е роден в Пловдив през 1963 г. Завършва Национална художествена гимназия - Пловдив през 1982 г. и Национална художествена академия - София като магистър по специалност "Живопис" при проф. Найден Петков през 1992 г. През 2008 г. специализира в Сите де-з-ар, Париж. От 1993 до 1996 г. преподава в Националната художествена гимназия – Пловдив. Член е на Дружеството на пловдивските художеници, Съюза на бъл
„Един път на един милион“ е новата песен на Влади Ампов-Графа, съобщават от „Монте мюзик“. По думите им песента следва трендовете на 2024 година с електро-синт поп звучене, мощна дръм секция, ефирни синтезаторни партии и завладяваща модерна мелодична линия, написана от самия изпълнител.
Той е автор на музиката и аранжимента, а текстът е на Руши Видинлиев. Новото им творческо сътрудничество се случва 20 години, след като Графа създава музиката и бийта за „Хотел 2 звезди".
Видеото към „Един път на един милион" е режисирано от Свилен Славов и заснето от оператора Виктор Добрев на ледена пързалка. Главни действащи лица са Графа, барабанистката Пламена Християнова и актрисата Моника Иванова<
Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво, казва цигуларят Иван Пенчев. Преди почти двадесет години той е един от основателите на камерната формация Quarto, заедно с Татяна Тодорова – виола, и Светлана Станчева – цигулка.
В началото с тях е и Стоян Божков – виолончело, но след две години идва Димитър Тенчев, водач на „Софийски солисти“. Пианистката Дарина Василева остава в Белгия след едно от турнетата. Във формацията на нейно място работят Христо Казаков, Лора Чекоратова, Людмил Ангелов, Надежда Цанова...
„Радвам се, че Quarto стана като емблема към Софийската филхармония. Хората ни познават и ни търсят, което е фантастично. Аз не съм се и надявал на подобно
Първият албум на младата певица Моника носи името на дебютната й песен – „Не пее сърце“, и включва общо шест авторски песни.
До свежото алтернативно звучене на Nervachka, която зарадва меломаните през миналия декември, се нареждат още четири нови заглавия – „Признание“, „Известие“, „Няма следа“ и „Въздух“, разказват от екипа на изпълнителката.
Последната песен излиза с официално музикално видео, което е третото в рамките на това EP. Песента засяга темата за така наречения бърнаут – все по-често срещано явление в различните работни среди и засяга както големите компании и индустриални корпорации, така и хора със свободни професии, индивидуални артисти и занаятчии. „Въздух“ разказва историята
Британският рок певец Род Стюарт ще свири в сегмента „Легенди“ на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 година, предаде Ройтерс. Това е първият потвърден изпълнител, който ще участва във форума догодина.
„Горд съм, готов съм и повече от способен съм да доставя удоволствие и да развълнувам приятелите си на фестивала „Гластънбъри“ през юни“, каза Стюарт в разпространено изявление.
Стюарт има планирани дати за европейски и северноамерикански концерти през следващата година, но по-рано този месец съобщи, че планира да спре да прави „мащабни световни турнета“.
„Но нямам желание да се пенсионирам. Обичам това, което правя. В добра форма съм. Мога да пробягам 100 метра за 18 секунди“, пише Стюарт в публикация в Инстаграм.
Фестивалът е основан от фермера Майкъл Ийвис и покойната му съпруга през
Освен своеобразен „моден“ старт на есенния културен календар на НДК, събитието символично предшества възобновяването на традиционния „Салон на изкуствата“.
Изложбата е наречена Haute couture - Haute soudure (Висша мода – висша заварка) - име само по себе си провокиращо с куража на артиста да покани изяществото на „железен танц“, разказват от НДК.
Изложба за будителите на Родопите през Възраждането бе открита днес в Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ – филиал „Стар център“ в Смолян.
Експозицията възкресява образите на родопските просветители, духовници, учители йеромонах Григорий (Поп Глигорко), Рада Казалийска, Христо Попконстантинов, Стою Шишков и други.
Гости на откриването на изложбата бяха ученици от СОУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Освен с националните будители, трябва да се гордеем и с талантливите хора на Родопите, които са ни оставили много богата писменост и култура, каза при откриването Светлана Хаджиева, библиотекар.
Тя допълни, че в изложбата са представени основоположниците на просветното дело в Средните Родопи. Йеромонах Григорий е пръв родопски книжовник и борец за национална българска църква, основоположник на школа в Родопите, която успя
Световноизвестният виенски оркестър на двореца „Шьонбрун“ ще гостува в Пловдив, Варна, Шумен, Велико Търново, Русе и София, съобщават организаторите.
В навечерието на Коледа публиката ще чуе знаменитите Щраусови композиции в характерното изпълнение на музикантите от един от най-реномираните оркестри в света – „Виена Шьонбрун оркестра“. С програмата на оркестъра започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус- син. През 2025 година в тях ще се включат събития в Ню Йорк, Париж и Виена, родното място на големия композитор.
Йохан Щраус-син е най-изпълняваният и записван класически композитор в цял свят. Неговите произведения се свирят по-често дори от тези на Моцарт и Верди. Известните новогодишни виенски концерти задължително вкл
Изложба на Карло Вендо бе открита тази вечер в Плевен, в Арт центъра в Градската градина. Тя съдържа 80 картини и е по повод 80-ата годишнина на художника.
Експозицията не е ретроспективна. Всички картини в нея са нарисувани от Карло през тази година, отбеляза при откриването кураторът Светла Тончева. Той е подготвил още два пъти по толкова и можем да направим поне още две изложби с негови творби, допълни тя.
Представени са платна с дунавски пейзажи, натюрморти, портрети. Днес толкова години след неговото детство великата, мистичната, емблематичната река остава в творчеството му и затова спокойно можем да го наречем художникът на беленския Дунав, подчерта Тончева.
Като познавач на творчеството на Карло Вендо тя разказа и за другата голяма любов, която присъства в творбите му – Балкана, който го привлича с един друг вид красота.
&
Рядка монета, пусната в обращение след Калифорнийската златна треска, беше продадена на търг в САЩ за 1,4 милиона долара, предаде Асошиейтед прес.
Запалени колекционери наддаваха оживено за 20-доларовия "двоен орел", но само един си тръгна като победител от търга на "Стакс Бауърс Галърис" в Южна Калифорния, след като плати високата цена.
Златната монета, изсечена през 1870 г. в Карсън Сити, Невада беше продадена за 1,44 милиона долара. От нея са произведени само 3789 броя, а според Джон Кралевич, специалист по историята на монетите в аукционната къща, са останали около 40-50 броя.
"Стакс Бауърс Галърис" не дават информация за купувача, сдобил се с рядката монета.
Преди 1849 г. най-високата номинална стойност на златна монета, известна като "орел", е била 10 щатски долара. Двадесетдоларовият "двоен орел" се появява, след като Калифорнийската златна
Изложба с 16 знакови живописни творби на Георги Лечев ще бъде подредена в столичната арт галерия Vejdi.
Експозицията „Лято“ се открива на 15 октомври, съобщават домакините на събитието.
„За Георги Лечев лятото отмина, но остана онова вечно чувство за синьото, което носи в душата си през целия си наситен с творчество и с талант живот - понякога е синьото море и синьото небе. Георги Лечев е художник, за когото темите са навсякъде около него, на масата му, във вазите му, в погледа му към брега и лодките - онези прекрасни бели пейзажи, излъчващи нежност и тишина. Той е изключителен приятел и великолепен художник. Артист сто процента!”, каза преди подреждането на експозицията Вежди Рашидов.
Георги Лечев е роден на 30 октомври 1949 година във Варна. Завършва графика във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий&ldquo
Ефирни, смели, оригинални и от метал – това са творенията на Живко Седларски. Скици, рисунки, пластики и скулптури ще оживят пространството на НДК с онази сила и светлина, която струи само от възторга на мъжа към формата, движението и красотата на жената, посочва критиката.
По думите й „роклите“ на Седларски са, както породени от възторг, така и будещи такъв.
По време на откриването на изложбата ще бъде представена и триезичната книга-албум за Живко Седларски – Haute soudure, Zhivko Sedlarski, ART.
От 1987 година творби на Живко Седларски стават притежание на музеи, галерии и частни колекции в България, Франция, Белгия, Германия, Испания, Швейцария, САЩ, Ливан, Китай и други страни по света.
Авторът е пионер с емблематични скулптури, които представят „мода, която не се облича“. Като син на художник, Седларски е захранен с материята на изкуството от ранния си житейски път, но както споделя самият той – живописта не е неговото амплоа. С времето открива изобилието на скулптурната пластика и развива творчеството си в тази посока.
Водеща позиция в произведенията му има жената като символ, енергия и форма. Интересът към модата е един от характерните белези в изкуството му. Модните дефилета в Париж, Милано и Ню Йорк са извор на вдъхновение за скулптора, който до момента е реализирал две ревюта във Франция.