Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров – „Стадото“, ще има своята световна премиера в рамките на официалната селекция на един от най-големите и стари кинофестивали в света – BFI Лондон. Само месец по-късно, на 13 ноември, филмът ще открие 38-ото издание на „Киномания“ в зала 1 на НДК, съобщават от НДК.
„Моцарт § Бетовен“ е наречен концертът, който ще се състои на 30 октомври в камерната зала „България“. Предстои вечер с музиката на двамата велики композитори в изпълнение на „София квартет“, съобщават от екипа на най-стария квартет на Софийската филхармония.
Музикантите са подготвили Струнен квартет № 17 в си бемол мажор, К.458 „Ловът“ от Волфганг Амадеус Моцарт и Струнен квартет във фа минор, оп.95 „Сериозо“ от Лудвиг ван Бетовен.
Във формацията днес е Василена Милева – част от състава на първи цигулки в Софийската филхармония. Йордан Димитров (втора цигулка в квартета) е концертмайстор на „Софийски солисти“. Любомир Ников (виолончело) е концертмайстор на Софийска филх
Канадският режисьор, Джеймс Камерън, е известен с иновативните си филми със специални ефекти, навършва 70 години. Сред най-известните му филми са „Терминатор“, „Титаник“, „Аватар“. Носител е на най-големите отличия в киноиндустрията, а през тази година на изложението Д3 (D23) на „Дисни“ обяви датите на новите три продължения на „Аватар“.
Камерън е роден на 16 август 1954 г. в Капускасинг, Онтарио, Канада, в семейство с шотландски корени.
Баща му работи като електроинженер, а майка му е медицинска сестра. Като дете чете научнофантастични книги и гледа филми от същия жанр. Така се заражда мечтата му да бъде режисьор.
„Мисля, че това идва от желанието ми да направя нещо артистично, което да изумява хората. Гледах филми, които ме учудваха, независимо дали ставаше дума за филм на Рей Харихау
Филмът „Оркестър без име“ ще бъде излъчен тази вечер в кино „Одеон“ като част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“, съобщават инициаторите от „Филмаутор“.
Вечерта се посвещава на режисьора Людмил Кирков. Премиерата на „Оркестър без име“ е на 4 януари 1982 г. Сценарист е Станислав Стратиев, оператор – Виктор Чичов, художник - Ася Попова, музика - Борис Карадимчев.
Ролите изпълняват Велко Кънев, Филип Трифонов, Павел Поппандов, Георги Мамалев, Катерина Евро, Мария Каварджикова, Антон Радичев, Георги Русев, Димитър Манчев, Николай Николаев.
В малък провинциален град четирима младежи, местни самодейни музиканти, с
„Осъзнал съм, че съм Гого от „Тоника“. Никой не говори за мен като Георги Найденов. За мен „Тоника“ наистина е съдба и така ще продължи до края на живота ми“, споделя в интервю певецът Георги Найденов-Гого (1949-2014), един от членовете на вокалния квартет „Тоника“.
Тази година се честват 75 години от рождението му.
ЖИВОТЪТ НА ГОГО НАЙДЕНОВ ПРЕДИ „ТОНИКА“
Георги Найденов е роден на 6 август 1949 година в Бургас. Завършва Химическия техникум в родния си град. Там Гого създава музикалната група „Счупените епруветки“. През 1975 година завършва Висшия химикотехнологичен институт, но никога не е работил по специалността си.
В продължение на три години е част от група „Корали“ към бургаския химически техникум. Групата създава „Бургаски вечери“, която става официален музикален символ на града.
„ТОНИКА“ КАТО ЕКВИВАЛЕНТ
Изпълнителите Холзи и Лени Кравиц ще пеят на церемонията по връчването на видео музикалните награди на MTV тази година, съобщи Мюзик нюз.
Холзи ще излезе на сцената, за да изпълни песен от предстоящия си пети студиен албум, а Лени Кравиц ще пее на живо на събитието за първи път от 25 години.
Други двама изпълнителя, за които бе обявено, че ще участват в церемонията, са Бенсън Буун и Лиса от групата „Блекпинк“. Тайландската певица Лиса, която получи четири номинации тази година, ще направи своя солов дебют, а Бенсън Буун е номиниран за три награди, включително за най-добър нов изпълнител.
Събитието ще се състои в Ню Йорк на 11 септември.
Тази година за видео музикалните награди са номинирани изпълнители като Сабрина Карпентър, Камила Кабело, Чапъл Роан, Рау Алехандро и ГлоРила.
Попзвездата Тейлър Суифт е начело с 10 номинаци
„Стадото“ разказва за Али и дъщеря му Тарика, които живеят мирно, но изолирано от общността си в българско село. Тарика е започнала да развива „крила на пеперуда“ – костно заболяване, което е наследила от майка си и което дълго време е будило суеверия в селото. Али подкрепя дъщеря си и е готов да направи всичко, за да я защити, когато нетърпимостта на малкото им населено място се превръща в заплаха.
„От години се интересувам от отношението на обществото към различния човек. Вълнува ме как се поражда усещането за страх от непознатото, ксенофобията и неприемането на невидимото. Обяснявам си тези тревоги на модерния човек с неговото безразличие към Бог. Човекът обаче е Божествено създание“, казва Милко Лазаров.
В ролите на Тарика и Али са Весела Вълчева и Захари Бахаров, а редом с тях са Иван Савов, Иван Бърнев, Валерия Върбанова и Христос Стергиоглу. Сценарият е на Екатерина Чурилова, Симеон Венциславов и Милко Лазаров. Оператор e Калоян Божилов. Сценографията и костюмографията са на Ивайло Петров и Кирил Наумов. Композитор е Пенка Кунева.
Железният трон от сериала „Игра на тронове“ бе продаден на търг от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions) за близо 1,5 милиона щатски долара (2.7 млн. лв.), предаде Асошиейтед прес. Феновете на хитовата поредица наддаваха и за стотици други реквизити, като общата стойност на продадените предмети е 21 милиона щатски долара.
Събитието се проведе в продължение на няколко дни в Далас, САЩ, и включи продажбата на над 900 лота - брони, мечове, бижута и редица други значими предмети от сериала.
Железният трон бе най-скъпоплатената вещ, продадена на търга. След шестминутно наддаване тронът бе закупен за 1,49 милиона щатски долара. Това е реплика, изработена от пластмаса. Излята е от оригиналната версия, използвана на екрана. В сериала се счита, че тронът е изкован от драконовия дъх, който разтопява мечовете на хиляди победени претендент
Националният исторически музей (НИМ) получи сребърен медал с античен финиш „200 години от издаването на Рибния буквар“.
Дарението е направено от българския частен монетен двор „Булминт“, съобщават от екипа на музея.
Даряването е съпроводено и с официално предоставяне на музея на щемпелите за отсичане на лимитирания тираж на медала – 200 броя.
„Актът отговаря на световните традиции в монетосеченето и е доказателство за автентичността и уникалността на всеки отсечен с тази инструментална екипировка екземпляр“, отбелязват от музея.
От екипа посочват, че сребърният медал „200 години от издаването на Рибния буквар“ е посветен на енциклопедичния труд на будителя д-р Петър Берон. „Като знак на почит към личността на автора на една от първите илюстровани възрожденски печатни книги, тиражът бе лим
Изложбата „Безкрайна Вагнерова симфония” на художничката Снежана Генeва ще бъде открита утре, 7 октомври, във фоайето на Държавна опера-Стара Загора. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалния сайт на културната институция.
„Изложбата е феерия от цветове, събрани в динамични композиции, бурни вихрени водовъртежи с огнен нуклеарен център - платна с ярки, чисти тонове, рисувани със замах и опиянение. Нереални светове в космически пейзажи, изчезващи, избухващи като в безкрайна вагнерова симфония. Много хора казват, че картините ми са музикални. Аз обичам да рисувам музиката, любовта и светлината”, посочва авторката.
Снежана Генева е родена в град Батак, член е на дружество на художниците в Пловдив. Има множество награди, сред които златен медал EAST-WEST EURO INTELEKT, специална награда на българска национал
Актьорът Хю Грант излезе от зоната си на комфорт, романтичните комедии, като се снима във филма на ужасите „Еретик“ (Heretic), предаде Асошиейтед прес.
Грант, който някога очарователно заекваше в „Четири сватби и едно погребение“ и танцуваше на песен на групата „Пойнтър Систърс“ във филма „Наистина любов“, в новия филм извършва страховити неща на млади хора в мазе.
„Това беше предизвикателство“, каза Грант в интервю за Асошиейтед прес.
Режисьори на „Еретик“, който излиза в кината на 8 ноември, са Скот Бек и Брайън Уудс. Грант изиграва г-н Рийд - злодей, чиито язвителни монолози се опират на широк спектър от препратки.
В интервюто за Асошиейтед прес Грант разказва за тези и други аспекти на героя си, както и за пътя си от идол в романтична комедия до злодей в
Американската актриса Джулия Робъртс ще бъде удостоена с почетен "Сезар" на 50-ото издание на най-престижните филмови награди във Франция, предаде АФП, като цитира организаторите.
Церемонията ще се състои на 28 февруари 2025 г.
Джулия Робъртс влезе в светлината на прожекторите на 23-годишна възраст с филма "Хубава жена", в който си партнира с Ричард Гиър (1990 г.). Тя спечели награда "Оскар" за ролята си в "Ерин Брокович" през 2001 г. На 56 години Робъртс остава едно от най-известните и очарователни лица в американското кино, а освен това е известна с хуманитарните си и екологични ангажименти, отбелязва АФП.
С почетния "Сезар", който се присъжда за цялостно творчество, тази година бяха удостоени френската режисьорка и актриса Аниес Жауи и британският режисьор Кристофър Нолан.
50-ата церемония за връчването на наградите "Сезар", която се излъчва по