Актьорите Захари Бахаров и Теодора Духовникова ще гостуват за втори път на бургаска сцена с постановката „Това не го казвай!“ под режисурата на Явор Гърдев. Публиката ще може да ги гледа на 11 септември в Летния театър в крайморския град, съобщиха от "Артвент".
Различни ритуали и суеверия от древността до наши дни за омилостивяване на океаните и моретата представя Военноморският музей във Варна в новата си изложба, която бе открита официално днес.
За едно от най-древните моряшки суеверия – че жена на борда носи нещастие, директорът на музея д-р Мариана Кръстева разказа, че всъщност зад него се крие изключителна логика. Тя припомни, че в миналото екипажите са били само от мъже. Присъствието на жена би ги разсейвало, а не е изключено заради нея да се стигне и до раздори, което да влоши фатално дисциплината, обясни Кръстева. Въпреки това поверие обаче, след 16-и век нерядко на носа на корабите са били поставяни фигури на полуголи дами. За тази специална украса, наречена галион, се е вярвало, че може да смути и укроти бурите и ураганите. Поради тази причина на носа са се поставяли фигури или на полуголи жени, или на божества и могъщи мит
Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември. Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата.
Сред тазгодишните утвърдени имена в музикалния бранш се открояват концертмайсторът на Виенската филхармония Албена Данаилова, световноизвестните оперни прими Красимира Стоянова (сопран) - камерзенгерин на Виенската опера и Светлина Стоянова (мецосопран), цигуларят Светлин Русев, прочутият блокфлейтист Ерик Босграаф от Нидерландия на една сцена със Зефира Вълова (цигулка), корейската пианистка Йоръм Сон.
Посетителите на фестивала ще имат възможност да чуят още и Софийски камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент Теодора Павлович, квинтет “Пилекадоне” - носител на награда “Златна лира” за върхови постижения
От 13 до 19 декември продължава 28-ото издание на „Златен ритон“ в Пловдив, съобщават от Националния филмов център (НФЦ).
В конкурсната програма ще се състезават 53 документални и анимационни филма, а паралелното извънконкурсно издание „Открити хоризонти“ ще представи още 19 филмови проекта.
Журито, което ще отличи най-добрите филми в конкурсната програма, е в състав Радослав Бимбалов, Димитър Петров, Николай Стефанов, Галя Лардева и Гергана Дончева.
В допълнение към традиционната церемония по награждаване, тази година сдружение „Филмаутор“ ще връчи две отличия за млади автори до 35 години – едно за документално и едно за анимационно кино.
Фестивалът ще се открие с филма „Излишните“ на режисьорката Адел
Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово.
Музеят се помещава в реставрираната автентична къща в града на поп Атанас Николов, на която бе извършен ремонт на стойност 56 500 лева, съобщиха от Общината.
Откриването на музея е част от събитията, посветени на празника на Болярово.
Средствата за реставрацията са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, чрез Местната инициативна група Елхово – Болярово, посочи кметът Христо Христов.
„Наш ангажимент остава да пазим културните ни ценности, за да знае и помни поколението историята ни“, добави той.
В старата пашакьойска къща (б. а. – Пашакьой е старото име на Болярово) е подредена богата етонграфска сбирка, показваща бита на местните хора в миналото. Могат да бъдат разгледани традиционни народни носии, сандък с чеиз на невестата, бебешка люлка, о
На церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна бяха обявени отличените в 20-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм. Голямата награда и призът за късометражен филм е за „Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите „Красиви мъже“ и „В сянката на кипарис“.
В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини.
Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана н
Спектакълът е френска комедия по текст на Саломе Льолуш, отличен с три номинации за наградата "Молиер" през 2022 г. Сюжетът разказва за двама герои с много особени характери, които си казват всичко. "Той е без скрупули, провокира и не си мълчи. Тя е без филтър, нахална и надменна. Те се обичат, но прекарват по-голямата част от времето си в спорове и противоречия. Пари, политика, пластична хирургия, социални мрежи. Темите са безкрайни, какъвто е и спорът, защото никой не отстъпва от позицията си", гласи част от представянето на постановката.
За пиесата Явор Гърдев коментира: „Изричането на истината е велика илюзия, носеща със себе си усещането за морално превъзходство, вродено безстрашие и доминация над всички онези, които по една или друга причина не могат да си позволят лукса на подобно изричане. „Това не го казвай!” от Саломе Льолуш е пиеса, която изследва колко силен и опасен може да бъде езикът на „истината”, колко поразяващи могат да бъдат „истинните” думи и колко смазваща и разрушителна може да бъде непремерената им употреба.“ По думите му в спектакълът показва как "двама възрастни безпощадно се млатят с думи, като да са деца, попаднали в склад с чукове. Безогледното и нетактично размахване на тежките словесни играчки обаче, освен че покачва нивата на адреналина, също така започва да чупи костите на доверието, докато лека-полека не разкъсва и фината тъкан на самото общуване“.
Сценографията на постановката е на Свила Величкова, преводът - на Снежина Здравкова, звуков дизайн - Генадий Иванов, а Стефан Н. Щерев е автор на светлинния дизайн. Продуцент на спектакъла е „База Х“.
Както информирахме, миналата година беше премиерното представяне на "Това не го казвай!" в Бургас.
Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org.
От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".
Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло. Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми. Това означава, че всяка клетка съдържа абсолютно същия набор от гени и абсолютно същия набор от инструкции. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните, имат много различни характеристики. Как възникват тези различия? Отговорът се крие в генната регулация, която позволява на всяка клетка
Уличният художник Банкси нарисува ново произведение на стена на сграда в Ричмънд, Югозападен Лондон, съобщи Би Би Си.
Творбата на анонимния артист изобразява коза изправена пред пропаст, докато падат камъни. Тя е нарисувана в характерния за Банкси стил. Произведението включва и реална камера за видеонаблюдение, която е монтирана към стената на сградата.
Както и друг път, художникът публикува снимка в Инстаграм на своето произведение, като по този начин той го обяви за свое творение. Банкси не пише нищо за творбата в профила си в социалната мрежа. Така той оставя хората да я интерпретират по свой начин.
Някои предполагат, че козата е символизира човешката раса, която в момента е „на ръба на изчезването“. Други смятат, че включването на камера за видеонаблюдение към произведението, е препратка към това, че навсякъде, дори и в най-уединените места на света,
Повече от 1000 мариачи се събраха на централния площад в столицата на Мексико в неделя, свирейки на китари и пеейки класически песни като Cielito Lindo за закриването на форум, посветен на тази музика, предаде Асошиейтед прес. Броят на музикантите надмина предишния рекорд от 700 в мексиканския град Гуадалахара.
От Книгата за рекорди на Гинес не отговориха на запитване на Асошиейтед прес дали събирането в неделя е подобрило предишния рекорд.
Музикантите, много от които пристигнаха в столицата на Мексико от други градове, изразиха радостта си да се изявят на огромния емблематичен площад. Те казаха, че музиката е семейна традиция, която започват да изучават от ранна възраст, отбелязва Асошиейтед прес.
Хесус Моралес разказва, че баща му го е научил да свири на цигулка на 8-годишна възраст, а на 13 години е започнал да участва с чичовците си в групата "Мариачи
Хората се плашат от срещата със съвременната музика, защото тя е трудна за слушане. Тя е отишла толкова напред в професионално отношение, ползвайки изразни средства, които непрекъснато еволюират, че само професионалистите могат да я изследват. Класическият и романтичен репертоар все още „храни“ публиката в днешно време. Има интерес и към стари произведения, които се откриват от различни музиканти в Европа. Такова мнение изрази в интервю музиковедът, журналист и композитор Венециела Найденова, която гостува във Варна, за да представи проект с авторски творби. От 1991 г. тя живее в Швейцария, където развива и преподавателска дейност.
По думите й в Европа има фестивали и концерти за нова музика, но те пак се посещават предимно от професионалисти. „Въпросът е как тя да стигне до всички хора и това е дело на всеки музикант. Той трябва най-напред да я познава
Единадесет литографии на испанския сюрреалист Салвадор Дали, съхранявани в лондонски гараж и забравени в продължение на 50 години, бяха продадени на търг в Лондон, предаде АФП.
Литографиите са намерени от собственик на гараж в елитния квартал „Мейфеър" в британската столица. Те са закупени през 70-те години на миналия век за 500 британски лири.
Крис Къркъм, заместник-директор на аукционна къща „Хансънс Ричмънд“ (Hansons Richmond), каза пред АФП, че всяко произведение е продадено за сума, надвишаваща основната му оценка от 500 до 700 британски лири (между 601 и 841 евро). Най-търсената творба е цветна литография с голи фигури, подписана от самия художник. Тя достигна цена от 4900 британски лири (5889 евро).
Тези цени са по-ниски от други продажби на творби на Дали. През 2011 г. картината „Портрет на Пол Елюар“ от 1929 г. бе пр