NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Под прожектора Джазът е свобода, казаха Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев на „Аполония“
7376
Под прожектора

Джазът е свобода, казаха Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев на „Аполония“

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“. Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера. Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи

| 04 Септември 2024, 16:03 ч.
Джазът е свобода, казаха Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев на „Аполония“
Джазът е свобода, казаха Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев на „Аполония“
Снимка © Емил Граничаров / БТА

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

„Албум“ на „Молец“ достигна платинен статус по продажби. Това съобщават от екипа на групата, която е получила сертификат и специален плакет за постигнатия успех от Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП), член на IFPI (The International Federation of the Phonographic Industry).

Постижението е било отбелязано по време на официална церемония на 5 август, на която са присъствали Петя Точарова, изпълнителен директор на БАМП, и Виктор Касъмов, съосновател и член на управителния съвет на БАМП. 

„Много е радващо, когато първият албум на една съвсем млада група постига платинен статус, и то изключително скоро след неговия рилийз. Това е доказателство не само за талант и упорита работа, но и за дълбоката връзка, която Крис и Юли от „Молец“ са създали със своите фенове. И фен

Документална изложба, посветена на 145 години от рождението на художника Александър Мутафов, е експонирана в Държавен архив – Шумен. Тя е под надслова „С море в сърцето“ и съдържа снимков материал, родословно дърво и рисунки на твореца. 

Експозицията може да бъде видяна в следващия един месец.

В изложбата са включени архивни документи, дарени от дъщерята на Александър Мутафов - Райна, каза Илина Папазова, главен експерт в Държавен архив - Шумен. Във витрините е представен целият живот на Александър Мутафов, като се започне от следването му в Мюнхен до честването на стогодишнината му, допълни Папазова.

В изложбата сме представили и родословно дърво на рода на Александър Мутафов. В него откриваме дядото на художника, който навярно е роден в началото на XIX век, отбеляза Папазова. Богат снимков материал има в експозицията, освен това Александър Мутафов е писал

Виетнамистката Даяна Иванова ще открие фотографска изложба с кадри и разкази от Виетнам на 14 август във Варна. 

Изложбата е със заглавие „Простор по виетнамски“, съобщават организаторите на събитието фондация „Амфора“. 

Експозицията ще бъде подредена в пространството за култура и обучение „Аморфа“ до Адвокатската градинка във Варна, добавят организаторите.

На 15 август, Денят на Варна, от 16:00 часа посетителите на изложбата ще разберат защо „Виетнам е близо“ в среща-разговор с авторката Даяна Иванова, посочват още те. 

По думите им Даяна Иванова представя документален разказ за годините, прекарани в изучаване на културата и езика на Виетнам.

Куратор на изложбата е българската фотографка Михаела Аройо, носител на международното отличие за фотография „Инге Морат&ldquo

Филмът „Триумф“ е българското предложение за „Оскар“. Решението е направено на заседание на комисията за избор на национална номинация на български филм за участие в категорията „Международен филм“ на 97-ите награди на филмовата академия, съобщават от Националния филмов център.

Със „за“ са гласували единодушно и петимата членове на комисията.

Филмът на Кристина Грозева и Петър Вълчанов е копродукция между България и Гърция. Сценарият е на Кристина Грозева, Дечо Таралежков и Петър Вълчанов. Оператор е Крум Родригес. Музиката е на Теодор Иконому.

Участват Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев и Иван Савов.

След пад

Галерия „Нюанс“ подрежда обща изложба, озаглавена „Летни акценти“. Експозицията може да бъде разгледана от 16 юли до 8 август, съобщават организаторите.

„За девети пореден път ще бъде представена впечатляваща колекция от произведения на признати творци, чиито имена са неразривно свързани с историята на българското изобразително изкуство. Както всяка година досега, нашият стремеж е да покажем колкото се може повече завладяващи произведения, които загатват темата за лятото с неговите емоции и жизненост. Изложбата ще включва творби, които обхващат разнообразни стилове и течения, характерни за 20-и век“, разказват домакините на изложбата.
 
В експозицията са включени творби на Александър Мутафов, Антон Митов, Николай Павлович, Иван Мърквичка, Борис Стефчев. По повод 120-годишнината от рождението на Златю Бояджиев ще бъдат изложени творби от втория му творчески пери

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото можеш да си мечтаеш, каза Таня Иванова. Описа го като лоялен, подкрепящ, щедър.

Учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН (ИЕФЕМ – БАН) - гл. ас. д-р Ивайло Първанов и докторант Стамен Кънев, се включиха в Петия форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа, съобщават от института.

Форумът, организиран от Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ (ИИСТТ) към УНСС съвместно с Пекинския университет за международни изследвания, Посолството на Китайската Народна Република в България и Crea Tech България, се проведе в края на юни. Учените от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей представиха някои от актуалните проекти и дейности на институцията, касаещи българо-китайски съвместни инициативи, а също и взаимоотношенията общество – креативни индустрии – опазване на културни ценности, от

Актрисата Блейк Лайвли каза, че в основата на пренасянето на книгата "Никога повече" на големия екран е било да се служи на почитателите на бестселъра на Колийн Хувър, предаде Ройтерс.

На лондонската премиера на романтичната драма Лайвли каза, че претворяването на романа във филм е "голяма отговорност, но и възможност".

"Когато трябва да служиш на група от хора, които са толкова страстни по отношение на изходния материал... да служиш на толкова ангажирани хора, е прекрасно", каза актрисата.

В "Никога повече" Блейк Лайвли играе Лили Блум, цветарка от Бостън. Тя се влюбва в красивия неврохирург Райл Кинкейд, изигран от Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма.

Когато отношенията им стават по-сериозни, Райл започва да проявява черти, напомнящи на Лили за тормоза, на който е била подложена от баща си. Споменът за травмата от детството й принуждава Лили

За трета поредна година ще се състои рок фестивалът "Юлски вечери в Пордим". Различното този път е, че сега той е с конкурсна програма, съобщи секретарят на Община Пордим Вацка Хорозова. 

До 30 май са приемани заявки за участие в музикалната надпревара. До финала й са допуснати 11 рок групи и двама соло китаристи. 

Днес от 16:00 часа на откритата сцена в центъра на Пордим ще започне конкурсната програма. Жури с председател музикантът Максим Горанов и членове рокмузикантите от "Ватикана" Детелин Димитров и Любомир Дюгеров ще оценява изпълнителите. Ще бъдат връчени награди в три категории – рок групи с музиканти до и над 18 години и за соло изпълнители.

Освен фолклорните фестивали, които правим, в Пордим сме любители и на рок музиката, което показваме с този фестивал, подчерта Хорозова. 

Финалът на рок вечерта ще бъде поставен с концерт на

Мариус Куркински ще покаже в родния си град Варна своето най-ново представление „Нашенец“ по Чудомир, което е в програмата на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. 

Както каза главният координатор на форума Асен Терзиев, именно известният ни артист в средата на 90-те години превърна моноспектаклите в нещо изключително харесвано и от специалисти, и от широката публика, а с „Дамата с кученцето“ по Чехов, където влиза в няколко роли, той създаде своеобразен култ. 

Куркински е поставил в тази театрална форма проза на Антон П. Чехов, Андрей Платонов и Джулиан Барнс, библейски текстове. От 2006 г. насам интересът му е основно към български автори, един от които е Николай Хайтов. С моноспектакъла по разказите на големия български хуморист Чудомир, Мариус Куркински отбелязва 30 години сценична дейност. В своя спектакъл той пресъздава типичното за автора о

Излезе нов трейлър на продължението на „Жокера“, съобщават от „Александра филмс“.

„Жокера: Лудост за двама“ на режисьора Тод Филипс е с участието на Лейди Гага в ролята на Харли Куин.

Както информирахме, премиерата е на 4 октомври.

„Жокера“, през 2019 г., достигна до бокс офис от над един милиард долара. За тази роля Хоакин Финикс заслужи „Оскар“ за най-добър актьор. 

Според Христо Йоцов причината да съществува изкуство е да има хора, които да му се наслаждават. С Тони сме като партньори, само смъртта ще ни раздели. „Акустична версия“ не е проект, който е за година-две и след това да остане в историята. Това се оказа пожизнена потребност. Тази група свири рядко и това по някакъв начин я крепи да съществува във времето, обясни той.

„Вчера ние бяхме на едно историческо събитие, защото това е първото събиране на този състав от 90-те години“, отбеляза Таня Иванова.

И тримата музиканти се обединиха около твърдението, че джазът е свобода.  Според Антони Дончев най-удовлетворяващото в джаза е това, че могат да са заедно и да свирят. По думите на Петър Славов най-хубавото на това да си джаз музикант е, че участваш в нещо, което до някаква степен се създава в момента. Според него в основата си тази музика е социална и комунална.

Христо Йоцов отбеляза, че „Аполония“ е първият фестивал в България, който сътвори понятието фестивален туризъм.

„В момента най-важното за публиката е артистът. Хората, според мен, не отиват в концертната зала, за да чуят Трета симфония на Бетовен или Втория на Рахманинов, те отиват заради конкретното име, заради конкретния човек, заради артиста. Не толкова заради творбата или заради стила“, посочи той Христо Йоцов.

По думите на Антони Дончев по време на концерт музикантът не трябва да мисли за публиката, трябва да мисли за музиката. Трябва да се създаде една общност, за да се получи музиката, обясни той.

Снощи триото „Акустична версия“ изнесе концерт в Археологическия музей в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите Празници на изкуствата „Аполония“. По време на концерта Маргарита Димитрова връчи на артистите знака на „Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя  100 обекта ...
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Тов ...
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на ...
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Под прожектора
7376
Под прожектора

Джазът е свобода, казаха Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев на „Аполония“

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

| 04 Септември 2024, 16:03 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Джазът е свобода, казаха Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев на „Аполония“
Джазът е свобода, казаха Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев на „Аполония“
Снимка © Емил Граничаров / БТА

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

„Албум“ на „Молец“ достигна платинен статус по продажби. Това съобщават от екипа на групата, която е получила сертификат и специален плакет за постигнатия успех от Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП), член на IFPI (The International Federation of the Phonographic Industry).

Постижението е било отбелязано по време на официална церемония на 5 август, на която са присъствали Петя Точарова, изпълнителен директор на БАМП, и Виктор Касъмов, съосновател и член на управителния съвет на БАМП. 

„Много е радващо, когато първият албум на една съвсем млада група постига платинен статус, и то изключително скоро след неговия рилийз. Това е доказателство не само за талант и упорита работа, но и за дълбоката връзка, която Крис и Юли от „Молец“ са създали със своите фенове. И фен

Документална изложба, посветена на 145 години от рождението на художника Александър Мутафов, е експонирана в Държавен архив – Шумен. Тя е под надслова „С море в сърцето“ и съдържа снимков материал, родословно дърво и рисунки на твореца. 

Експозицията може да бъде видяна в следващия един месец.

В изложбата са включени архивни документи, дарени от дъщерята на Александър Мутафов - Райна, каза Илина Папазова, главен експерт в Държавен архив - Шумен. Във витрините е представен целият живот на Александър Мутафов, като се започне от следването му в Мюнхен до честването на стогодишнината му, допълни Папазова.

В изложбата сме представили и родословно дърво на рода на Александър Мутафов. В него откриваме дядото на художника, който навярно е роден в началото на XIX век, отбеляза Папазова. Богат снимков материал има в експозицията, освен това Александър Мутафов е писал

Виетнамистката Даяна Иванова ще открие фотографска изложба с кадри и разкази от Виетнам на 14 август във Варна. 

Изложбата е със заглавие „Простор по виетнамски“, съобщават организаторите на събитието фондация „Амфора“. 

Експозицията ще бъде подредена в пространството за култура и обучение „Аморфа“ до Адвокатската градинка във Варна, добавят организаторите.

На 15 август, Денят на Варна, от 16:00 часа посетителите на изложбата ще разберат защо „Виетнам е близо“ в среща-разговор с авторката Даяна Иванова, посочват още те. 

По думите им Даяна Иванова представя документален разказ за годините, прекарани в изучаване на културата и езика на Виетнам.

Куратор на изложбата е българската фотографка Михаела Аройо, носител на международното отличие за фотография „Инге Морат&ldquo

Филмът „Триумф“ е българското предложение за „Оскар“. Решението е направено на заседание на комисията за избор на национална номинация на български филм за участие в категорията „Международен филм“ на 97-ите награди на филмовата академия, съобщават от Националния филмов център.

Със „за“ са гласували единодушно и петимата членове на комисията.

Филмът на Кристина Грозева и Петър Вълчанов е копродукция между България и Гърция. Сценарият е на Кристина Грозева, Дечо Таралежков и Петър Вълчанов. Оператор е Крум Родригес. Музиката е на Теодор Иконому.

Участват Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев и Иван Савов.

След пад

Галерия „Нюанс“ подрежда обща изложба, озаглавена „Летни акценти“. Експозицията може да бъде разгледана от 16 юли до 8 август, съобщават организаторите.

„За девети пореден път ще бъде представена впечатляваща колекция от произведения на признати творци, чиито имена са неразривно свързани с историята на българското изобразително изкуство. Както всяка година досега, нашият стремеж е да покажем колкото се може повече завладяващи произведения, които загатват темата за лятото с неговите емоции и жизненост. Изложбата ще включва творби, които обхващат разнообразни стилове и течения, характерни за 20-и век“, разказват домакините на изложбата.
 
В експозицията са включени творби на Александър Мутафов, Антон Митов, Николай Павлович, Иван Мърквичка, Борис Стефчев. По повод 120-годишнината от рождението на Златю Бояджиев ще бъдат изложени творби от втория му творчески пери

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

Учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН (ИЕФЕМ – БАН) - гл. ас. д-р Ивайло Първанов и докторант Стамен Кънев, се включиха в Петия форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа, съобщават от института.

Форумът, организиран от Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ (ИИСТТ) към УНСС съвместно с Пекинския университет за международни изследвания, Посолството на Китайската Народна Република в България и Crea Tech България, се проведе в края на юни. Учените от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей представиха някои от актуалните проекти и дейности на институцията, касаещи българо-китайски съвместни инициативи, а също и взаимоотношенията общество – креативни индустрии – опазване на културни ценности, от

Актрисата Блейк Лайвли каза, че в основата на пренасянето на книгата "Никога повече" на големия екран е било да се служи на почитателите на бестселъра на Колийн Хувър, предаде Ройтерс.

На лондонската премиера на романтичната драма Лайвли каза, че претворяването на романа във филм е "голяма отговорност, но и възможност".

"Когато трябва да служиш на група от хора, които са толкова страстни по отношение на изходния материал... да служиш на толкова ангажирани хора, е прекрасно", каза актрисата.

В "Никога повече" Блейк Лайвли играе Лили Блум, цветарка от Бостън. Тя се влюбва в красивия неврохирург Райл Кинкейд, изигран от Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма.

Когато отношенията им стават по-сериозни, Райл започва да проявява черти, напомнящи на Лили за тормоза, на който е била подложена от баща си. Споменът за травмата от детството й принуждава Лили

За трета поредна година ще се състои рок фестивалът "Юлски вечери в Пордим". Различното този път е, че сега той е с конкурсна програма, съобщи секретарят на Община Пордим Вацка Хорозова. 

До 30 май са приемани заявки за участие в музикалната надпревара. До финала й са допуснати 11 рок групи и двама соло китаристи. 

Днес от 16:00 часа на откритата сцена в центъра на Пордим ще започне конкурсната програма. Жури с председател музикантът Максим Горанов и членове рокмузикантите от "Ватикана" Детелин Димитров и Любомир Дюгеров ще оценява изпълнителите. Ще бъдат връчени награди в три категории – рок групи с музиканти до и над 18 години и за соло изпълнители.

Освен фолклорните фестивали, които правим, в Пордим сме любители и на рок музиката, което показваме с този фестивал, подчерта Хорозова. 

Финалът на рок вечерта ще бъде поставен с концерт на

Мариус Куркински ще покаже в родния си град Варна своето най-ново представление „Нашенец“ по Чудомир, което е в програмата на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. 

Както каза главният координатор на форума Асен Терзиев, именно известният ни артист в средата на 90-те години превърна моноспектаклите в нещо изключително харесвано и от специалисти, и от широката публика, а с „Дамата с кученцето“ по Чехов, където влиза в няколко роли, той създаде своеобразен култ. 

Куркински е поставил в тази театрална форма проза на Антон П. Чехов, Андрей Платонов и Джулиан Барнс, библейски текстове. От 2006 г. насам интересът му е основно към български автори, един от които е Николай Хайтов. С моноспектакъла по разказите на големия български хуморист Чудомир, Мариус Куркински отбелязва 30 години сценична дейност. В своя спектакъл той пресъздава типичното за автора о

Излезе нов трейлър на продължението на „Жокера“, съобщават от „Александра филмс“.

„Жокера: Лудост за двама“ на режисьора Тод Филипс е с участието на Лейди Гага в ролята на Харли Куин.

Както информирахме, премиерата е на 4 октомври.

„Жокера“, през 2019 г., достигна до бокс офис от над един милиард долара. За тази роля Хоакин Финикс заслужи „Оскар“ за най-добър актьор. 

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото можеш да си мечтаеш, каза Таня Иванова. Описа го като лоялен, подкрепящ, щедър.

Според Христо Йоцов причината да съществува изкуство е да има хора, които да му се наслаждават. С Тони сме като партньори, само смъртта ще ни раздели. „Акустична версия“ не е проект, който е за година-две и след това да остане в историята. Това се оказа пожизнена потребност. Тази група свири рядко и това по някакъв начин я крепи да съществува във времето, обясни той.

„Вчера ние бяхме на едно историческо събитие, защото това е първото събиране на този състав от 90-те години“, отбеляза Таня Иванова.

И тримата музиканти се обединиха около твърдението, че джазът е свобода.  Според Антони Дончев най-удовлетворяващото в джаза е това, че могат да са заедно и да свирят. По думите на Петър Славов най-хубавото на това да си джаз музикант е, че участваш в нещо, което до някаква степен се създава в момента. Според него в основата си тази музика е социална и комунална.

Христо Йоцов отбеляза, че „Аполония“ е първият фестивал в България, който сътвори понятието фестивален туризъм.

„В момента най-важното за публиката е артистът. Хората, според мен, не отиват в концертната зала, за да чуят Трета симфония на Бетовен или Втория на Рахманинов, те отиват заради конкретното име, заради конкретния човек, заради артиста. Не толкова заради творбата или заради стила“, посочи той Христо Йоцов.

По думите на Антони Дончев по време на концерт музикантът не трябва да мисли за публиката, трябва да мисли за музиката. Трябва да се създаде една общност, за да се получи музиката, обясни той.

Снощи триото „Акустична версия“ изнесе концерт в Археологическия музей в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите Празници на изкуствата „Аполония“. По време на концерта Маргарита Димитрова връчи на артистите знака на „Аполония“, който се дава на музиканти и артисти, участвали през 40-те години на фестивала.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.