Художникът Иван Бахчеванов ще открие нова самостоятелна изложба живопис в родния си град Бургас на 5 септември.
Тя се казва “Плаване в непознато море” и ще бъде подредена в Културен център "Морско казино", съобщават от културната институция.
Вандалският акт, при който мъж в италианския град Болоня унищожи скулптура на китайския художник Ай Вейвей, предизвика възмущение в света на изкуството, предаде ДПА.
Творбата "Порцеланов куб" е била част от текущата изложба "Кой съм аз" в "Палацо Фава" в Болоня.
Днес кураторът на изложбата Артуро Галансино описа инцидента като "насилствен, потенциално опасен, безразсъден и безсмислен акт на известен размирник".
В петък чех събори кубовидната скулптура, изработена от глазирана керамика от постамента й, в резултат на което тя се счупи на няколко парчета.
Запис от камера за наблюдение на изложбеното пространство, споделен от Ай Вейвей на страницата му в Инстаграм, показва как мъжът вдига скулптурата и я хвърля.
Малко след това той взима фрагмент от нея и го вдига в знак на триумф.
"Актът на вандализъм срещу творбата на Ай Вейвей е още
На актрисата Албена Павлова е поверена главната роля в „Майка Кураж и нейните деца“, чиято премиера е на 9 ноември в Сатиричния театър, съобщават от трупата.
„Дори, когато се занимава със сериозни теми, театърът ни носи развлечение, доставя ни удоволствие. Има низши и висши видове развлечение – театърът обхваща и едните, и другите. Има по-слабо и по-силно удоволствие – последното произтича от голямата драматургия, то е по-богато и с повече последици“, пише Бертолт Брехт, авторът на пиесата.
„Брехт доказва, че и най-драматичният сюжет може да бъде пресъздаден така, че зрителите да се забавляват и едновременно с това активно да разсъждават върху събитията, оживели под прожекторите на сцената“, казва режисьорът Стоян Радев.
„Мъ
Певицата Мими Иванова ще бъде специален гост на традиционния двоен концерт-спектакъл "Песента на Коледа", който тази година Стефан Диомов организира на 9 декември.
Подробната програмата бе обявена на официалната страница на композитора, а за плановете си за концерта той разказа в интервю още в края на август тази година.
Домакин на събитието отново ще бъде сцената на Държавна опера - Бургас. Поради обичайно големи интерес концертите ще са два поредни за една вечер.
Спектакълът ще бъде записан и излъчен от bTV на 26 декември като част от празничната програма, обяви композиторът.
Двете нови песни, които Диомов е подготвил, ще бъдат изпълнени от дуета на Дишо и Иван, както и от Мина Пенкова от формацията "Петте сезона", която ще влезе и в ролята на водещ на концерта.
Публиката ще чуе още Боян Михайлов, Дани Огнянов и Виктория Главчева.<
Екипът на сериала „Всичко за сина ми“ взе участие днес във формата „Цената на успеха“, част от програмата на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол.
В дискусията участваха актрисата и сценарист Христина Апостолова, режисьорът Павел Г. Веснаков, продуцентът и служебен министър на туризма Евтим Милошев, актьорът Димитър Рачков, който изпълнява главната голям в продукцията, и младият актьор Петър Милошев .Модератор на разговора бе проф. Божидар Манов.
Снощи екипът присъства и на премиерна прожекция на първия епизод от продукцията на БНТ в Лятното кино в Созопол.
Христина Апостолова разказа, че идеята се родила покрай новина, че вече „така любимите думички мама и тате ще бъдат заменени от родител 1 и родител 2“. Последвали редица разговори с Евтим Милошев и така се стигнало до сери
„Светът на Шуберт“ е камерен концерт, който ще се състои на 26 октомври в камерната зала „България”, съобщават организаторите.
По думите им от ансамбъл Classic Art продължават музикалния сезон с нови изненади за верните си почитатели – прочути творби на австрийския композитор ще прозвучат в изпълнение на музикантите от ансамбъла със специалните гости на събитието. Това са Венета Нейнска - пиано, Марияна Панова - сопрано, и Петя Бъговска - контрабас.
В програмата са включени Струнен квартет №12 в до минор D. 703 (Quartetsatz) и Клавирен квинтет „Пъстървата”.
Основен двигател на ансамбъл Classic Art е виолончелистката Кристиана Михайлова, а в него влизат още концертмайсторът на Софийска филхармония
В творчеството на Бахчеванов обикновено се преплитат митологичното, класическото и модерното пластическо изкуство, пишат домакините. Произведенията му са описвани още като поетичен експресионизъм, кинетична живопис, а трети определят Иван Бахчеванов като "четириполюсен". Това определение избира за заглавието на филма си, посветен на художника, Христо Димитров - Хиндо.
За себе самият Бахчеванов казва, че е художник на деня и нощта. През деня работи по своето монументално, публично изкуство, а през нощта рисува картините си. Сред популярните му публични творби са арката „Св. Николай Чудотворец” в Бургас, както и двата слънчеви часовника в Созопол и паметникът на Васил Левски, който бе открит през 2023 г. на входа на Стария град, където той е познат и като уредник на Художествената галерия.
Два дебюта ще има в романтичната опера „Лоенгрин“ на сцената на Софийската опера, съобщават от трупата. На 20 октомври – Даниел Острецов ще изпее своя първи Лоенгрин, а Гергана Русекова ще се превъплъти за първи път в ролята на Ортруд.
Същата вечер участват Цветана Бандаловска – като принцеса Елза фон Брабант, Венцеслав Анастасов в ролята на граф Фридрих фон Телрамунд, Бяртни Тор Кристинсон – крал Хайнрих Птицелов, Атанас Младенов – кралски вестител и Калин Душков – херцог Готфрид. На 26 октомври на сцената излизат Костадин Андреев – в ролята на Лоенгрин, Радостина Николаева – като принцеса Елза фон Брабант, Венцеслав Анастасов, Габриела Георгиева – като Ортруд, Бяртни Тор Кристинсон, Атанас Младенов, Калин Душков.
Участват оркестърът
Джаз изпълнителят Боби Вълчев ще има два благотворителни концерта – на 14 декември в Пловдив, и на 16 декември в София, в арт център „Сити марк“, съобщават организаторите.
Артистът подкрепя тази година инициативата „Училище за надежда", която предоставя образование на деца от уязвими социални групи, стремейки се да им осигури шанс за по-добро бъдеще.
„Вълчев и неговият екип ще пренесат публиката в приказна коледна атмосфера, изпълнена със светлината на хиляди свещи и красотата на джаз интерпретациите. Към него на сцената ще се присъединят музикантите от джаз бенд „Пловдив“, които ще добавят своя уникален стил и енергия, превръщайки всеки музикален момент в незабравимо изживяване. Това не са просто концерти, а истински спектакли, създадени да пр
В разказ за живота на Васил Гендов и първите години на филмовото изкуство в България се превърна днешната "Среща с автограф", част от програмата на фестивала "Есенни театрални срещи в Русе".
Тя беше с киноведа доц. д-р Александър Донев в Камерната зала на Доходното здание в града. На нея той разговаря и с представители на групата за алтернативно кино" Русе филм".
По думите на доц. Донев, откритите архиви от началото на 20-и век сочат, че филмовата култура у нас е била на високо ниво. Макар и част от актьорите да се е налагало да влизат и в административни роли, когато не са пред камера, хората, ангажирани с това изкуство, са се старали да създадат необходимата организация при заснемането и разпространението на първите български филми.
Александър Донев посочи, че основоположникът на българското кино Васил Гендов е бил изключително инициативен и продуктивен
Русенската опера ще представи оперния спектакъл "Турнадот" - от Джакомо Пучини, на 15-и септември (неделя).
Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова.
Постановката е на Нина Найденова, а диригент ще бъде Вилиана Вълчева. Сценографията е на Борис Стойнов, костюмите са на Цветанка Петкова - Стойнова, а хореографията е на Боряна Сечанова.
Оперната прима Цветелина Василева ще се превъплъти в образа на китайската принцеса Турандот, принц Калаф ще бъде представен от Борис Луков, Теодора Чукурска ще бъде принцеса Лиу, а Момчил Миланов - сваленият от престола татарски цар Тимур.
"Това е изключително важен дебют за мен. Преди всичко много отговорен, защото спектакълът е една от най-силните постановки на нашия театър", казва маестра Вилиана Вълчева.
Третият фестивал на младежкото доброволчество „Свободен час“ ще се състои в Борисовата градина, в София, на 16 септември, съобщават организаторите.
Дискусионен панел „На приказка за доброто“ ще качи на сцената четирима герои, които ще разкажат своите истории, свързани с доброволчеството и подкрепата на каузи. Това са основателят на сдружение „Операция: Плюшено мече“ Михаела Качарова, Михаил Стефанов – член на екипа на Aurubis Bulgaria и експерт в комуникациите и организационното развитие, Полина Голикова – тийнейджър и бежанец от Украйна, която трупа доброволчески опит в България, и Рада Бонева – създател на съдържание, блогър и подкастър, позната като Thrift Sheep.
В рамките на фестивала младежите ще могат да се срещнат и разговарят с екипите на 11 неправителствени орга
Иван Бахчеванов е роден през 1952 г. в Бургас. Завършва декоративно-монументална живопис в Художествената академия – София (1973 -1987г.). Работи в областта на живописта и монументалното изкуство. От 1978 г. до днес участва в представителни национални, международни и самостоятелни изложби. Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, галериите в Пловдив, Габрово, Бургас, Варна, както и в частни и обществени колекции в Австрия, Англия, Белгия, България, Германия, Гърция, Израел, Полша, Русия и САЩ. Носител е на престижни национални и международни награди.