Осемнадесет от най-характерните живописни творби на големия български художник Георги Трифонов ще бъдат показани в арт галерия Vejdi.
Откриването е на 12 септември, съобщават организаторите.
Шуменски рок групи изнесоха концерт под наслов „Гръм в лятна нощ“ в градинката пред Народно читалище „Добри Войников-1856“ в града снощи.
Свои изпълнения представиха Chaplin’s Dream, Out of tune и Zavera. На концерта, който бе с вход свободен, присъстваха близо стотина любители на рок музиката.
Chaplin’s Dream е прогресив-метъл група. Сценичният им път започва през лятото на 2015 година в Шумен. Няколко месеца по-късно записва първия си мини-албум Chapter I, а дебютният им албум Genesis излиза през юни 2017. Между 2016 и 2019 година групата набира скорост с клубни изяви в цялата страна и участия на няколко фестивала в България и Румъния.
През февруари 2022 г. Chaplin’s Dream издават сингъла Salt of the Earth, който е част от предстоящия им втори албум. В състава на групата са Ивайло Тодоров – вокал и
Днес италианската кинодива София Лорен навършва 90 години. Годишнината ще бъде повод за редица тържества както в Италия, така и отвъд Атлантика, в меката на киното Холивуд.
Истинското име на София Лорен е София Костанца Бриджида Вилани Шиколоне. Родена е на 20 септември 1934 г. в Рим. Майка й е Ромилда Вилани, учителка по пиано. Баща й Рикардо Марио Клаудио Шиколоне е наследник на благородническата династия Шиколоне Мурило и има свой бизнес. Двойката не е женена, което по онова време е скандално. Бащата признава за своя дъщеря София, но отказва да се ожени да майка й, която е принудена заради това да се прибере от Рим в родния град Поцуоли край Неапол. Там малката София прекарва детството си и първите години на юношеството по време на Втората световна война. Семейството живее в трудни времена на голяма мизерия и София много добре познава глада и страха от войната. Междувременн
С бароков концерт Concerto grosso Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон.
Публиката в зала "Сливен" снощи слуша шест музикални шедьовъра от епохата на барока - произведения от Вивалди, Джеминяни, Корели, Хендел, Ейвисон и Корет в изпълнение на солистите Глеб Гладков (цигулка), Марта Бонева (цигулка), Николай Стойков (клавесин) и София Радилова (виолончело) - музиканти и майстори инструменталисти, с огромен опит и познания в изпълнението на старинна музика.
Те бяха извикани на бис след своето изпълнение и бяха изпратени с аплодисменти.
Цигуларката Марта Бонева, която е концертмайстор, вече е изпълняващ длъжността директор на културния институт, защото титулярът Кремена Оксенкруг излиза в отпуск по майчинство.
Кремена Оксенкруг присъства на концерта като част от публиката.
Concerto grosso е стил, който се заражда в Италия
Световноизвестният цигулар и диригент Андре Рийо споделя, че с удоволствие би изнесъл концерт пред пирамидите в Египет, съобщи Мюзик нюз.
В списъка на 74-годишния маестро са останали доста места, на които желае да свири - включително едно от седемте чудеса на древния свят в Гиза.
"Винаги изследваме нови страни. Тази година бяхме за първи път в Абу Даби и Гърция, а миналата година - в Бахрейн и Малта. Местата, на които свирим, наистина са основното предизвикателство. Имам нужда от зала, която може да побере около 10 000 души. Бих желал да изнеса концерт в Египет, може би пред пирамидите или може би в Индия! Кой знае! Предстоят ни много изненади!", споделя Андре Рийо в интервю.
Звездата на класическата музика казва още, че е отворена и за сътрудничество с поп звезди, подобно на това между италианския тенор Андреа Бочели и британския певец и автор на п
Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю авторът на изложбата Дора Куршумова. Картините са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".
Експозицията включва 28 пейзажа, на които е изобразен емблематичният за Сливен Стар бряст, като на 27 от картините е показано дървото в цял ръст, а в една от картините е "Душата на Стария бряст" - хралупа на дървото в близък план, която прилича на лице.
Картините са свързани тематично - има триптих "Сезони през тунела", който представя поглед към дървото в "рамките" на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината. Другият триптих е отвисоко, който включва хора с чадъри, преминаващи край Стария бряст. Има и няколко зимни картини, въпреки че зимата в Сливен не е често явление, но пък е много красива, когато я има, споделя художничката.
И
„Георги Трифонов е явление с покритие, което оставя след себе си онези следи, формиращи паметта на историята за идните поколения“, казва Вежди Рашидов.
„Той е многопластов творец – колкото голям художник, толкова и голям поет, той е майстор на рисунката, на сложните композиции, нежен и лиричен в поезията. Душата му е пълна с обич и проклятие. Още приживе той остави своя почерк в съвременното изкуство“, коментира Рашидов преди подреждането на експозицията.
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от културната институция. Изложбата е подредена в Етнографския музей и ще бъде открита на 20 септември, петък.
От музеят разказаха, че Ели Неделчева е родена в Разград. Тя се учи на занаят от известния майстор на бусинска керамика Петър Гигов и това формира у нея отношение към традицията, която става отправна точка в индивидуалните й търсения.
През 1993 г. в родния Разград тя открива собствено ателие, а година по-късно получава Майсторско свидетелство за керамик. Формите, които създава на грънчарското колело и след това дълго и търпеливо рисува, са уникални. За разлика от 99% от керамиците, които ползват готова глина от производител, Ели сама намира материала за своите творби и после ма
Артефакти и човешки останки, взети от норвежки изследовател и антрополог в края на 40-те години на миналия век, се връщат от Музея „Кон Тики“ в Осло на отдалечения чилийски Великденски остров в Тихия океан, съобщи АП.
През 1947 г. изследователят Тур Хейердал плава със сал, наречен „Кон-Тики“, от Перу до Полинезия за 101 дни, за да докаже теорията си, че тихоокеански острови, южно от Екватора, са били заселени от мореплаватели от Южна Америка.
Той донася 5600 предмета от Великденския остров, известен още като Рапа Нуи. Това е третият път, в който се връщат взети от него предмети.
Много от тях се съхраняват и излагат в Музея „Кон-Тики“ в Осло, столицата на Норвегия, като някои са върнати през 1986 г., а други - през 2006 г. Връщането е резултат от сътрудничеството между музея, Чили и местните власти на Рапа Нуи.
Седмото издание на Sofia Impro Fest ще се състои между 25 и 29 септември с участието на най-изявените майстори в жанра от цял свят, съобщават организаторите от „ШиЗи импро театър”.
Тазгодишната тема на фестивала е „Дълбоко потапяне“ (Deep Dive). Участниците ще навлязат в четири различни аспекта на импровизационното изкуство – емоции, тъмнина, игри и физическа изразност. На камерната сцена на театър „Сълза и смях“ ще се изявят както утвърдени международни артисти, така и местни таланти.
„Sofia Improv Fest е едновременно вдъхновяващо и забавно събитие. Ще посрещнем най-забавните импровизационни артисти в света и ще създадем впечатляващи моменти на сцената“, коментират организаторите. Сред звездите е Сюзън Месинг, комик с над 38 години опит, завър
Филмът "Стажантът", в който Себастиян Стан играе ролята на младия Доналд Тръмп, а актрисата Мария Бакалова е в ролята на първата му съпруга Ивана, вече има дистрибутор и ще излезе по кината в Северна Америка в навечерието на президентските избори в САЩ, съобщиха Асошиейтед прес и АФП.
Премиерата на "Стажантът" бе на кинофестивала в Кан и оттогава се опитва да привлече интереса на дистрибуторите. Компания Briarcliff Entertainment ще пусне филма по кината в САЩ и Канада на 11 октомври, броени седмици преди американците да гласуват за президент на 5 ноември.
Датско-иранският режисьор Али Абаси си бе поставил за цел "Стажантът" да е на екран преди изборите в САЩ. След като големите студия и разпространители предпочетоха да не се ангажират с филма, Абаси се оплака в началото на месец юни в социалната мрежа "Екс", че "по някаква причина определени властимащи хора в таз
Изложбата "Природна хармония" представя в Плевен японското хартиено изкуство кири-е.
Тя ще бъде открита утре в Художествена галерия "Илия Бешков", съобщи директорът на културния институт Цвета Кацарова.
Експозицията се реализира с подкрепата на клуб "Нихон Томоно Кай", Посолство на Япония в България и е част от Дните на японската култура в България. Тя е пътуваща и се представя в различни градове на страната.
Преди откриването Ани Иванова, която е организатор на изложбата и учител по кири-е, ще проведе демонстрация на древната техника пред ученици от специалността "Графичен дизайн" на Професионалната гимназия по туризъм "Алеко Константинов", допълни Кацарова.
Кири-е означава на японски "хартия" и "режа". Това изкуство се създава от лист хартия чрез изрязване, но майсторите правят и по-сложни неща, като към основния черен лист прибавят и други цвет
Дългогодишно близко приятелство свързва двамата творци.
Георги Трифонов (1947-2011) е роден в с. Карлуково, Ловешко. Той е един от най-ярките представители на съвременното българско изкуство. Работи в областта на живописта, рисунката, декоративно-монументалните изкуства, графиката и илюстрацията. Носител е на множество престижни награда. Той е и талантлив поет, автор на седем стихосбирки.
Има редица самостоятелни и сборни изложби в чужбина и в България. Негови творби се съхраняват в Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, художествени колекции в България и в чужбина. Автор е на над десет стихосбирки и на един сценарий.