Есенен театрален салон 2024 г. ще се състои от 24-ти септември до 17-ти октомври в Сливен, съобщиха от Драматичен театър „Стефан Киров“.
Естествено е нови изразни средства постоянно да влизат в изкуството, да намират своя път, да се утвърждават и да стават традиционни, а после други нови да ги заместват. Визуалните възприятия в нашето ежедневие са много силни и това въздейства и на очакванията при концертите, затова ние се борим да запазим вниманието на публиката по всякакъв начин. Опитваме се да сме в крак с времето. Електрониката е просто един инструмент, зависи как се използва. Душата идва не от инструмента, а от изпълнителя. Това каза в интервю пианистът и композитор Димитър Бодуров, който заедно със Светлозара Христова организира фестивала „Радар“ във Варна.
Тази година форумът имаше 11-о издание. По думите на Бодуров, концепцията им като основатели е той да бъде отворено събитие, което е отвъд жанровете и стиловите граници, и представя музикални проекти, свързващи различни изкуства с електроника, в
Почти всички големи имена на джаза започват своето формиране като музиканти първо през класиката, много малко са изключенията. Това каза пианистът Людмил Ангелов, който заедно с „Ансамбъл 5/4 танго“ ще участва в Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец тази вечер.
„Класиката е в основата на всичко. Няма начин как без класика да се случват нещата. Аз бях доста близък с Милчо Левиев, светла му памет. Той винаги казваше: „Няма джаз, няма рок, няма поп, няма класика. Има добра и добре направена музика“. Това е важното“, посочи Ангелов.
В рамките на концерта в Боровец тази вечер „Ансамбъл 5/4 танго“ ще представи „Сюита за ангела“ от Астор Пиацола. Тя се състои от няколко части, в която се разказва историята на един ангел, като музиката е писана за театрална постановка, разказа Людмил Ангелов. Интересната игра на думи и ситуация е, че ангелът не е някой друг
Родената в България и израснала в Клиши-су-Боа, Франция, Силви живее сред музика още от детските си години - баща й и дядо й са музиканти. Когато пораства, под влияние на брат си започва да слуша джаз.
Живях в България до шестата си година, казва Вартан в интервю, публикувано в „Телерама“ по повод 80-ия й рожден ден. Описва семейството си като много грижовно и любящо. Баща й е франкофон, работещ във френското посолство в София. На седем години бъдещата звезда пристига в Париж. Цели четири години семейството живее в хотел, преди да може да си позволи къща. Бъдещата певица тръгва на училище и научава френски „на терен“. Оттогава, по думите й, остава извънредно срамежлива.
Когато семейството вече може да си позволи къща, първата вещ, която купува баща й, е пиано.
Влиза за първи път в легендарната зала „Олимпия&ld
Биографичната история "Гунди - легенда за любовта", проследяваща професионалния и личен живот на футболиста Георги Аспарухов, продължава да е най-гледаният филм в България, сочат обобщените данни от киносалоните. За двете седмици от излизането му на екран продукцията е гледана от общо 238 237 зрители, като приходите от билетите им до момента възлизат на 3 406 160 лева.
На втора позиция е първата премиера от изминалия уикенд - "Венъм: Последният танц" с Том Харди в главната роля. Третият филм от поредицата с драматичния сблъсък между Еди/Венъм и враговете им - от света на хората и на симбиота, са гледали 27 102 зрители, а постъпленията от билети са 445 524 лева.
Хорърът "Усмивката 2" е на трета позиция. Преживяваните от поп сензацията Скай Рейли ужасяващи и необратими събития са проследили 19 474 зрители, а за двете седмици в кината приходите са 255 285 лева.
Четвъ
Филмът "Господин Азнавур" вече се прожектира във френските кина, предстои премиера В Белгия, съобщи АФП.
Шарл Азнавур почина през 2018 г. на 94-годишна възраст.
Създатели на филма са певецът Гран Кор Малад (Grand Corps Malade) и режисьорът Мехди Идир.
Първата част на филма показва как Едит Пиаф взима Азнавур под крилото си и се грижи всеотдайно за кариерата му. Пиаф дори съветва Азнавур да оперира носа си, защото го смята за грозен.
Двамата режисьори са избрали да се концентрират в периода преди големия успех на Азнавур. Филмът показва човек, който не е в много близки връзки със семейството си. "Ако е нужно да пренебрегна всичко около себе си, ще го направя", казва Азнавур в лентата.
Театралното събитие започва на 24 септември с постановка на криминалния психологически трилър “Съмнение” от Джон Патрик Шанли на Драматичен театър “Никола Вапцаров” - Благоевград. Калин Врачански е в ролята на свещеник, изповядващ добродетелта на съчувствие и взаимопомощ, посочват организаторите.
На 1 октомври на сливенска сцена актьорите от Младежки театър „Николай Бинев“ представят пиесата „Опасни връзки“ на Шодерло дьо Лакло. На фокус са вечните теми за човешките надежди, страсти, влюбвания и предателства.
За първи път Есенният театрален салон отваря врати за по-младата аудитория. На 4 октомври в камерната зала на театъра ще се състои премиерата на най-новия спектакъл на Драматичен театър “Стефан Киров” - “Пепеляшка” по Шарл Перо.
На 8 октомври в програмата е включено “Великденско вино” от Константин Илиев, с участието на Владимир Пенев и студенти от класа на проф. Пенко Господинов от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Режисьор е Явор Гърдев.
Финалът на Есенния театрален салон ще бъде на 17 октомври с постановка на Театър 199 „Валентин Стойчев“, който ще представи „Оскар и розовата дама“ на Ерик- Еманюел Шмит.
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.
Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата.
„Снимката, която най-много харесвам, се казва „Аз в огледалото“ от 1971 г. И тя всъщност отразява нейната комплексна личност. Можем да видим просто в тази снимка супер много детайли, които я отразяват като жена и като автор. Това е една от съвсем ранните фотографии. Можем на преден план да видим томовете на Маркс, рисунка на момиче, на едно пионерче, рисунка на Мерилин Монро, рисунка на нейната дъщеря и тя самата в огледалото. И още най-различни детайли“,
Банкси публикува снимка на графит с три маймуни от нова колекция с животински мотиви, съобщи Прес асосиейшън/ДПА.
Това е третата композиция, призната от британския уличен художник тази седмица. В сряда художникът от Бристол публикува в Инстаграм снимка на маймуните, които сякаш се люлеят на моста на метростанция "Брик Лейн" в Източен Лондон.
Предишните творби на Банкси бяха с една коза през първия ден и два слона през втория ден.
Във вторник Банкси публикува снимка на два силуета на слонове, подаващи се от прозорци, с насочени един към друг хоботи. Преди това публикува снимка на графит с коза, стъпила на върха на стена близо до моста Кю в Ричмънд. Той не е написал текст към нито една от публикациите в Инстаграм, което подхрани предположения за тяхното значение.
Три маймуни са свързани с японската поговорка "не виждай зло, не чувай зло, не говори зло". В
Националният музей на Финландия планира да върне на Бенин церемониално кралско столче, наречено катакле, съобщи Синхуа, като цитира управата на музея.
Елина Антила, генерален директор на Националния музей, подчерта важността на връщането на този артефакт, като заяви, че то завършва значими усилия за репатриране.
Столчето е част от колекцията на Националния музей от 1939 г. насам. То е служило като церемониален предмет, символизиращ стабилност и власт, отбелязва Синхуа.
Премиера на светлинния спектакъл „Нишката“ на „Жар театър“ ще се състои на 16 ноември в парка пред НДК, на алеята при войнишкия паметник до лятно кино „Кабана“.
Събитието се посвещава на 50-годишнината на Дом на културата „Средец“ и на 30 годишния юбилей на театъра, съобщават организаторите.
По думите им „Нишката“ е авторски площаден светлинен спектакъл - размисъл за борбата на личността за отстояването на своята индивидуалност и сила и осъзнаването на взаимната свързаност и обусловеност на всичко в човешки и космически план.
„Личността може да сияе, да разгърне и реализира своите сили и същност единствено когато е постигнала вътрешна свобода, живеейки в хармония със себе си и с Космоса. С личната си воля, борбеност и избори в своя живот, индивидуалн
Една от най-известните картини на британския уличен художник Банкси - „Момиче с балон“, е намерена след кражбата от лондонска галерия миналата седмица, а двама мъже са обвинени, съобщава Ройтерс.
На творбата е изобразено момиченце, което се протяга към отлитащ червен балон с форма на сърце, а в Лондон и на други места има няколко стенописа, изобразяващи същия сюжет.
Картината е била единственият предмет, откраднат на 8 септември, съобщиха от полицията и добавиха, че тя ще бъде върната на галерията.
Двама мъже, на възраст 47 и 53 години, бяха обвинени в кражба с взлом в четвъртък и остават в полицейския арест.
Те вече се явиха в съда, където бяха пуснати под гаранция, и ще се явят пред съдия на 9 октомври.
„Момиче с балон“ се появява за първи път по улиците на лондонския квартал Шордич през 2002 г. Банкси създава версии на
Есенният театрален салон е част от програмата за празника на града – Димитровден. През миналата 2023 г. културната проява се завърна след двегодишно отсъствие заради пандемията от КОВИД- 19.