NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето Трима българи участват в биеналето „Хомо фабер“ във Венеция
6911
Тонът на времето

Трима българи участват в биеналето „Хомо фабер“ във Венеция

Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо фабер“. То продължава от 1 до 30 септември в пространствата на фондация „Джорджо Чини“ на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция, разказват от българския екип. Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с историята на творбите и техните автори

| 04 Септември 2024, 11:27 ч.
Трима българи участват в биеналето „Хомо фабер“ във Венеция
Трима българи участват в биеналето „Хомо фабер“ във Венеция
Снимка © DFA

Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо фабер“. То продължава от 1 до 30 септември в пространствата на фондация „Джорджо Чини“ на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция, разказват от българския екип.

Деветото издание на фестивала „Опера на върховете“ ще продължи три седмици. От 2 до 18 август ще бъдат представени четири оперни продукции и мюзикъла „Мамма миа!“, съобщават организаторите от Софийската опера и балет.

За първи път на фестивала ще има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Събитието отбелязва Годината на Пучини (165 години от рождението и 100 години от смъртта му) с три от неговите творби – „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“, написани в началото на 20 век, в рамките на 24 години.

В „Тоска“ на 2 август ще участват Радостина Николаева (Тоска), грузинският тенор Михаил Шешаберидзе (Марио Каварадоси), Веселин Михайлов (барон Скарпия), както и децата от Детски комплекс - град Белоградчик с директор Таня Тодорова. Участват и оркестърът и хорът на Софийската опера с диригент италиан

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.

Следва цялото интервю:

Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра?

Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти. Специално с Борис Динев, който тази вечер ще свири на тъпан също, освен на барабани, с него свирим от 80-те години, още с „Веселин Никол

Групата Laibach идва отново в България догодина с нов спектакъл – на 6 март в залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от DS Music.

Събитието е част от турнето Opus Day Revisited Tour.

„След  страхотния концерт от турнето The Coming Race Tour 2022, Laibach пристига с изцяло ново шоу, което обаче се връща към сензационния им първи албум Opus Dei. За почитателите на групата е ясно, че Revisited подсказва майсторска преработка на музиката и че както винаги при великите словенци ще има изненада във всичко. Феновете може да очакват не само нови аранжименти, но и невиждана провокация във визията, светлините и специалните ефекти“, коментират организаторите.

По думите им, както винаги, концертът ще бъде дълъг и с характерното за груп

Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели, който в съботната вечер на 14 септември празнува 30-годишната си кариера. Италианският тенор пя на националния стадион „Васил Левски“, броени дни преди да отбележи 66-ия си рожден ден.

По време на целия двучасов спектакъл, на сцената бяха част от Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и оркестъра на Софийската филхармония. На диригентския пулт бе маестро Марчело Рота, работил с Пласидо Доминго, а с Андреа Бочели е непрекъснато през последните 25 години. 

Осемнадесет от най-известните оперни арии, песни и филмова музика звучаха в изпълнение на Бочели и неговите специални гости – румънското сопрано Кристина Пазару, италианската певица и композитор Елиза Гаиото, и фл

Пол Маккартни издава албума One Hand Clapping, записан с групата "Уингс" през 1974 г., съобщи АП. Подобно на много други музиканти Маккартни изпразва "трезорите" с неиздавани досега песни.

Компилацията включва над 20 песни, записани преди 50 години в студиото "Аби Роуд" в Лондон. Записите са направени, докато албумът Band on the Run заема челна позиция в британската класация в продължение на седем седмици. 

Албумът One Hand Clapping е моментно изображение на креативността на Маккартни в периода му на изпълнител след "Бийтълс", се казва в коментар на АП. Шестнайсет от общо 32 парчета никога досега не са били издавани официално досега.  

Проектът One Hand Clapping не включва видеозаписи. Единственото официално издание на видео беше през 2010 г. като част от преиздаването на музикалния сет Band on the Run. Band on the Run беше първото издание от архивнат

Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с историята на творбите и техните автори.

Темата „Пътешествието на живота“ кани посетителите да изследват основната роля на ръчно изработените предмети в ежедневието. То включва 10 тематични изложби. Арт директори са филмовият режисьор Лука Гуаданино и интериорният дизайнер Николо Розмарини, които разказват за връзката на занаятчийството с човешкия живот. Експозициите показват над 800 изящни обекта на повече от 400 творци от 70 държави от цял цвят, представяйки как майсторството на 105 различни занаяти е вплетено в тъканта на живота.

„Работата ми винаги е била да намирам начин да разкажа дадена история в координатите, които са ми дадени. Универсалната концепция за пътешествието на живота ни провокира да създадем сценография, която въвлича публиката по начин, който не заглушава изложеното изкуство и в същото време придава релевантно звучене на впечатляващата архитектура на фондация „Чини“. Беше страхотно преживяване с много от великите вдъхновения, довели до нашите идеи – от Карло Скарпа до паметта и историята на Венеция като град на изкуството“, казва Лука Гуаданино.

Димитър Станков е избран да участва за втори път в биеналето. Тази година представя Sake 2 – сребърна чаша за пиене на саке, инкрустирана със 167 скъпоценни камъни – бели диаманти в комбинация с червени и оранжеви сапфири. Съдът е поставен върху основа от мед, върху която е нанесена патина, за да се оцветят медта и среброто. Творбата е вдъхновена от акта на пиене на саке като традиция, ритуал и общуване между хората, а японската култура влиза в диалог с българската, интерпретирана чрез медната отливка под съда.

Sake 2 e част от експозицията „Празнуване“ (Celebration), посветена на ценните моменти на събиране около масата с приятели и роднини за забавление. Най-хубавите съдове за хранене, потомствените сребърни прибори и специалната украса изразяват чувството на грижа и уважение при събиране с най-близките хора по радостни поводи – от юбилеи и годишнини до сватбени закуски и официални вечери. Залата представя над 130 артизани от Индия до Буркина Фасо, от Испания до Япония, от Италия до Южна Корея.

Дипломантите от Националната художествена академия (НХА) от специалностите „Стенопис“ и „Индустриален дизайн“ показаха свои творби в изложби, открити тази вечер в Съюза на българските художници на „Шипка“ 6. 

„Нашите студенти са прекрасни млади хора и изложбите показват точно това“, каза проф. д-р Здравка Василева. Според нея тези експозиции демонстрират едно високо ниво на преподавателите и студентите на НХА. „Всичко това показва, че има смисъл и че нашият труд си заслужава“, отбеляза тя.

„Днес сме свидетели на може би най-светлия миг в живота на художника. И това е изложбата. И не каква да е изложба, а първата. Именно тази първа изложба бележи и дава началото на професионалния живот на художника. Аз съм горд пред вас да представя резултата от този преходен период, с който достигаме до професионализм

Аз съм българин и принадлежа само и единствено на тази земя. Ако усетя, че си отивам, то последното ми желание ще е да се върна пак тук. Това Алексис Вайсенберг казва на пресконференция в през 2001 година, ден преди премиерата на документалния филм за него „Обичам музиката“.

Лентата е снимана през 2000 г. от Швейцарската телевизия, в копродукция с БНТ. Режисьор е Мандо Бернардинело, а сценарист – Освалдо Тритен. Официалното представяне у нас е в Народния театър „Иван Вазов“.

Днес се навършват 95 години от рождението на големия български пианист. Той се появява на бял свят под името Зигисмунд Паул Вайсенберг – на 26 юли 1929 г. в София. Известно време живее с родителите си в Пловдив. 

ГОРД УЧЕНИК НА ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ

„Като единствено дете аз споделях музикалните наслади, които майка ми толкоз обичаше – особено слуша

Уредниците от Художествената галерия в Смолян откриха днес обща изложба в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата.

Експозицията е деветата подред тяхна инициатива, която се представя в началото на новия творчески сезон. Тази година те представят 36 рисунки, графики и живописни платна. 

Творбите на художниците Ангел Консулов, Асен Трампов, Борис Кисьов, Георги Стойков, Иван Пеев, Илия Кисьов, Петър Пиронков и Стефан Данчев бяха представени от директора на Художествената галерия Иван Пеев. Той направи кратка ретроспекция на дейността на галерията през тази година. 

Септември винаги е зареден с особена енергия. Авторите са хора, които влагат сърце и душа, за да опазват едно огромно богатство в Художествената галерия. Самите те са различни не само като възраст, но и като творческо амплоа и се радвам, че независимо от трудностите

Британската група TesseracT идва за първия си концерт у нас догодина. 

Събитието на 19 януари е част турнето War of Being Part II, а домакин е залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от Fest Team.

Наричат ги пионери на джент течението в прогресив жанра. С албума си от 2023 г. – War Of Being“, TesseracT достигна най-значимия творчески момент в досегашната си кариера. „Дръзко, амбициозно и всеобхватно произведение, албумът, който британците ще представят на турнето си, развълнува световната, но и българската, меломанска общност. Бандата, която собственоръчно, авантюристично и с всепомитаща креативност обогатява речника на „прогресива“, TesseracT се завърна, въоръжена с нищо по-малко от колекция от хипнотизираща и идиосинкратична нова музика“, коментират от Fest Team

С две нови заглавия и участие в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол със спектакъла „Всичките наши тела“ по текстове на Георги Господинов започва новият творчески сезон на Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол. Това съобщи заместник-директорът на културния институт Румяна Стефанова. 

„Всичките наши тела“ ще бъде представен на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол на 31 август.

Спектакълът на режисьора Мартин Киселов получи три номинации на тазгодишните театрални награди „Икар“.  Вълчо Янев бе отличен за поддържаща мъжка роля. Постановката получи и две награди от „Друмеви театрални празници“ в Шумен – за режисура и за музиката на Калин Николов.

„Това е една ретроспекция на човешкия живот, представена по интересен начин. Текстовете са по прои

„За мен е изключителна чест да бъда избран да участвам отново в биеналето. Това е най-значимото събитие, на което съм бил до момента. Развълнуван съм, че получих признание лично от куратора Жан Бланшар, който сподели, че работата Sake 2 e не само красива, но и много ценна, защото предава приемствеността на занаята“, казва Димитър Станков.

Людмил Йорданов е трето поколение майстор на кукерски маски. Две от неговите ръчно изработени маски от района на Граово са в изложбата „Сънища“ (Dreams). Едната е ритуална, а другата – декоративна и направата им съчетава три различни техники – дърворезба, кожарство и обработка на рог. Конструкцията на всяка от маските е направена от борова дървесина или червена върба, която впоследствие е покрита с овча кожа и накрая са добавени рога от незастрашени животински видове. Лицето на маските е изработено от дърворезба, а червеният цвят задължително присъства, за да плаши злите сили.

„Изработването на кукерски маски е древен занаят, свързан с най-старите традиции по нашите земи. Въпреки че занаятът е застрашен от изчезване, през последните години виждам засилен интерес от цял свят към кукерите, което помага за тяхното  популяризиране и увлича все повече млади хора“, казва Людмил Йорданов.

Част от биеналето е образователната програма, която дава възможност на студенти по приложни изкуства и дизайн от цял свят да прекарат шест седмици във Венеция. По време на резиденцията си младежите влизат в ролята на гидове. Яна Ценов е сред избраните 60 екскурзоводи. Тя е завършила моден колеж във Виена и в момента учи интериорен дизайн във Виена, където е родена. Тя говори перфектен български език и пази скъпи спомени от прекараните моменти при баба и дядо в България, а неин любим мотив са шевиците. За всички свои проекти Яна черпи вдъхновение от българските занаяти, а дипломната работа изследва преплитането на иновация и традиция с фокус върху българската бродерия.

„Програмата за млади посланици на „Хомо фабер“ ми предлага шанс да създам много нови контакти, като се запозная с дизайнери, артизани и студенти от цял свят. Възхитена съм от многообразието на представените обекти и мащаба на събитието. Горда съм, че имам възможност да споделя с публика от цял свят традициите на българската занаятчийска култура. Важно е да не забравяме за занаятите, особено в сегашното дигитално време“, казва Яна Ценов

Един от посланиците в мрежата на „Хомо фабер“ е Росина Пенчева – фотограф и творчески продуцент, основател на платформата Capturing Creativity. Присъствала е и на трите издания. „С всяко следващо издание международният обхват на „Хомо фабер“ нараства. В настоящото биенале участват над 70 държави, което е почти двойно спрямо предишното издание. Фондация „Микеланджело“ утвърждава „Хомо фабер“ като културно движение, издигащо в култ ръчната изработка, подкрепящо новото поколение артизани. То възпитава придържане към устойчиви практики и опазване на околната среда в диалог със занаятчийските култури по света. Няма по-добро място от Венеция за представяне на върховите постижения, които човешката ръка може да създаде, а машините – не“, казва Пенчева. 

За първи път всеки артизан, участвал в биеналето, има шанс да спечели една от трите награди в размер на 10 000 евро, за които гласуват съответно публиката, поканените журналисти и младите гидове.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – ...
Българското MP-Studio е финалист в световен конкурс за видеомапинг
Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най- ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Тонът на времето
6911
Тонът на времето

Трима българи участват в биеналето „Хомо фабер“ във Венеция

Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо фабер“.Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов.

| 04 Септември 2024, 11:27 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Трима българи участват в биеналето „Хомо фабер“ във Венеция
Трима българи участват в биеналето „Хомо фабер“ във Венеция
Снимка © DFA

Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо фабер“. То продължава от 1 до 30 септември в пространствата на фондация „Джорджо Чини“ на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция, разказват от българския екип.

Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с историята на творбите и техните автори.

Деветото издание на фестивала „Опера на върховете“ ще продължи три седмици. От 2 до 18 август ще бъдат представени четири оперни продукции и мюзикъла „Мамма миа!“, съобщават организаторите от Софийската опера и балет.

За първи път на фестивала ще има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Събитието отбелязва Годината на Пучини (165 години от рождението и 100 години от смъртта му) с три от неговите творби – „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“, написани в началото на 20 век, в рамките на 24 години.

В „Тоска“ на 2 август ще участват Радостина Николаева (Тоска), грузинският тенор Михаил Шешаберидзе (Марио Каварадоси), Веселин Михайлов (барон Скарпия), както и децата от Детски комплекс - град Белоградчик с директор Таня Тодорова. Участват и оркестърът и хорът на Софийската опера с диригент италиан

Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.

Следва цялото интервю:

Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра?

Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти. Специално с Борис Динев, който тази вечер ще свири на тъпан също, освен на барабани, с него свирим от 80-те години, още с „Веселин Никол

Групата Laibach идва отново в България догодина с нов спектакъл – на 6 март в залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от DS Music.

Събитието е част от турнето Opus Day Revisited Tour.

„След  страхотния концерт от турнето The Coming Race Tour 2022, Laibach пристига с изцяло ново шоу, което обаче се връща към сензационния им първи албум Opus Dei. За почитателите на групата е ясно, че Revisited подсказва майсторска преработка на музиката и че както винаги при великите словенци ще има изненада във всичко. Феновете може да очакват не само нови аранжименти, но и невиждана провокация във визията, светлините и специалните ефекти“, коментират организаторите.

По думите им, както винаги, концертът ще бъде дълъг и с характерното за груп

Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели, който в съботната вечер на 14 септември празнува 30-годишната си кариера. Италианският тенор пя на националния стадион „Васил Левски“, броени дни преди да отбележи 66-ия си рожден ден.

По време на целия двучасов спектакъл, на сцената бяха част от Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и оркестъра на Софийската филхармония. На диригентския пулт бе маестро Марчело Рота, работил с Пласидо Доминго, а с Андреа Бочели е непрекъснато през последните 25 години. 

Осемнадесет от най-известните оперни арии, песни и филмова музика звучаха в изпълнение на Бочели и неговите специални гости – румънското сопрано Кристина Пазару, италианската певица и композитор Елиза Гаиото, и фл

Пол Маккартни издава албума One Hand Clapping, записан с групата "Уингс" през 1974 г., съобщи АП. Подобно на много други музиканти Маккартни изпразва "трезорите" с неиздавани досега песни.

Компилацията включва над 20 песни, записани преди 50 години в студиото "Аби Роуд" в Лондон. Записите са направени, докато албумът Band on the Run заема челна позиция в британската класация в продължение на седем седмици. 

Албумът One Hand Clapping е моментно изображение на креативността на Маккартни в периода му на изпълнител след "Бийтълс", се казва в коментар на АП. Шестнайсет от общо 32 парчета никога досега не са били издавани официално досега.  

Проектът One Hand Clapping не включва видеозаписи. Единственото официално издание на видео беше през 2010 г. като част от преиздаването на музикалния сет Band on the Run. Band on the Run беше първото издание от архивнат

Темата „Пътешествието на живота“ кани посетителите да изследват основната роля на ръчно изработените предмети в ежедневието. То включва 10 тематични изложби. Арт директори са филмовият режисьор Лука Гуаданино и интериорният дизайнер Николо Розмарини, които разказват за връзката на занаятчийството с човешкия живот. Експозициите показват над 800 изящни обекта на повече от 400 творци от 70 държави от цял цвят, представяйки как майсторството на 105 различни занаяти е вплетено в тъканта на живота.

„Работата ми винаги е била да намирам начин да разкажа дадена история в координатите, които са ми дадени. Универсалната концепция за пътешествието на живота ни провокира да създадем сценография, която въвлича публиката по начин, който не заглушава изложеното изкуство и в същото време придава релевантно звучене на впечатляващата архитектура на фондация „Чини“. Беше страхотно преживяване с много от великите вдъхновения, довели до нашите идеи – от Карло Скарпа до паметта и историята на Венеция като град на изкуството“, казва Лука Гуаданино.

Дипломантите от Националната художествена академия (НХА) от специалностите „Стенопис“ и „Индустриален дизайн“ показаха свои творби в изложби, открити тази вечер в Съюза на българските художници на „Шипка“ 6. 

„Нашите студенти са прекрасни млади хора и изложбите показват точно това“, каза проф. д-р Здравка Василева. Според нея тези експозиции демонстрират едно високо ниво на преподавателите и студентите на НХА. „Всичко това показва, че има смисъл и че нашият труд си заслужава“, отбеляза тя.

„Днес сме свидетели на може би най-светлия миг в живота на художника. И това е изложбата. И не каква да е изложба, а първата. Именно тази първа изложба бележи и дава началото на професионалния живот на художника. Аз съм горд пред вас да представя резултата от този преходен период, с който достигаме до професионализм

Аз съм българин и принадлежа само и единствено на тази земя. Ако усетя, че си отивам, то последното ми желание ще е да се върна пак тук. Това Алексис Вайсенберг казва на пресконференция в през 2001 година, ден преди премиерата на документалния филм за него „Обичам музиката“.

Лентата е снимана през 2000 г. от Швейцарската телевизия, в копродукция с БНТ. Режисьор е Мандо Бернардинело, а сценарист – Освалдо Тритен. Официалното представяне у нас е в Народния театър „Иван Вазов“.

Днес се навършват 95 години от рождението на големия български пианист. Той се появява на бял свят под името Зигисмунд Паул Вайсенберг – на 26 юли 1929 г. в София. Известно време живее с родителите си в Пловдив. 

ГОРД УЧЕНИК НА ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ

„Като единствено дете аз споделях музикалните наслади, които майка ми толкоз обичаше – особено слуша

Уредниците от Художествената галерия в Смолян откриха днес обща изложба в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата.

Експозицията е деветата подред тяхна инициатива, която се представя в началото на новия творчески сезон. Тази година те представят 36 рисунки, графики и живописни платна. 

Творбите на художниците Ангел Консулов, Асен Трампов, Борис Кисьов, Георги Стойков, Иван Пеев, Илия Кисьов, Петър Пиронков и Стефан Данчев бяха представени от директора на Художествената галерия Иван Пеев. Той направи кратка ретроспекция на дейността на галерията през тази година. 

Септември винаги е зареден с особена енергия. Авторите са хора, които влагат сърце и душа, за да опазват едно огромно богатство в Художествената галерия. Самите те са различни не само като възраст, но и като творческо амплоа и се радвам, че независимо от трудностите

Британската група TesseracT идва за първия си концерт у нас догодина. 

Събитието на 19 януари е част турнето War of Being Part II, а домакин е залата на „Пиротска“ 5, съобщават организаторите от Fest Team.

Наричат ги пионери на джент течението в прогресив жанра. С албума си от 2023 г. – War Of Being“, TesseracT достигна най-значимия творчески момент в досегашната си кариера. „Дръзко, амбициозно и всеобхватно произведение, албумът, който британците ще представят на турнето си, развълнува световната, но и българската, меломанска общност. Бандата, която собственоръчно, авантюристично и с всепомитаща креативност обогатява речника на „прогресива“, TesseracT се завърна, въоръжена с нищо по-малко от колекция от хипнотизираща и идиосинкратична нова музика“, коментират от Fest Team

С две нови заглавия и участие в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол със спектакъла „Всичките наши тела“ по текстове на Георги Господинов започва новият творчески сезон на Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол. Това съобщи заместник-директорът на културния институт Румяна Стефанова. 

„Всичките наши тела“ ще бъде представен на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол на 31 август.

Спектакълът на режисьора Мартин Киселов получи три номинации на тазгодишните театрални награди „Икар“.  Вълчо Янев бе отличен за поддържаща мъжка роля. Постановката получи и две награди от „Друмеви театрални празници“ в Шумен – за режисура и за музиката на Калин Николов.

„Това е една ретроспекция на човешкия живот, представена по интересен начин. Текстовете са по прои

Димитър Станков е избран да участва за втори път в биеналето. Тази година представя Sake 2 – сребърна чаша за пиене на саке, инкрустирана със 167 скъпоценни камъни – бели диаманти в комбинация с червени и оранжеви сапфири. Съдът е поставен върху основа от мед, върху която е нанесена патина, за да се оцветят медта и среброто. Творбата е вдъхновена от акта на пиене на саке като традиция, ритуал и общуване между хората, а японската култура влиза в диалог с българската, интерпретирана чрез медната отливка под съда.

Sake 2 e част от експозицията „Празнуване“ (Celebration), посветена на ценните моменти на събиране около масата с приятели и роднини за забавление. Най-хубавите съдове за хранене, потомствените сребърни прибори и специалната украса изразяват чувството на грижа и уважение при събиране с най-близките хора по радостни поводи – от юбилеи и годишнини до сватбени закуски и официални вечери. Залата представя над 130 артизани от Индия до Буркина Фасо, от Испания до Япония, от Италия до Южна Корея.

„За мен е изключителна чест да бъда избран да участвам отново в биеналето. Това е най-значимото събитие, на което съм бил до момента. Развълнуван съм, че получих признание лично от куратора Жан Бланшар, който сподели, че работата Sake 2 e не само красива, но и много ценна, защото предава приемствеността на занаята“, казва Димитър Станков.

Людмил Йорданов е трето поколение майстор на кукерски маски. Две от неговите ръчно изработени маски от района на Граово са в изложбата „Сънища“ (Dreams). Едната е ритуална, а другата – декоративна и направата им съчетава три различни техники – дърворезба, кожарство и обработка на рог. Конструкцията на всяка от маските е направена от борова дървесина или червена върба, която впоследствие е покрита с овча кожа и накрая са добавени рога от незастрашени животински видове. Лицето на маските е изработено от дърворезба, а червеният цвят задължително присъства, за да плаши злите сили.

„Изработването на кукерски маски е древен занаят, свързан с най-старите традиции по нашите земи. Въпреки че занаятът е застрашен от изчезване, през последните години виждам засилен интерес от цял свят към кукерите, което помага за тяхното  популяризиране и увлича все повече млади хора“, казва Людмил Йорданов.

Част от биеналето е образователната програма, която дава възможност на студенти по приложни изкуства и дизайн от цял свят да прекарат шест седмици във Венеция. По време на резиденцията си младежите влизат в ролята на гидове. Яна Ценов е сред избраните 60 екскурзоводи. Тя е завършила моден колеж във Виена и в момента учи интериорен дизайн във Виена, където е родена. Тя говори перфектен български език и пази скъпи спомени от прекараните моменти при баба и дядо в България, а неин любим мотив са шевиците. За всички свои проекти Яна черпи вдъхновение от българските занаяти, а дипломната работа изследва преплитането на иновация и традиция с фокус върху българската бродерия.

„Програмата за млади посланици на „Хомо фабер“ ми предлага шанс да създам много нови контакти, като се запозная с дизайнери, артизани и студенти от цял свят. Възхитена съм от многообразието на представените обекти и мащаба на събитието. Горда съм, че имам възможност да споделя с публика от цял свят традициите на българската занаятчийска култура. Важно е да не забравяме за занаятите, особено в сегашното дигитално време“, казва Яна Ценов

Един от посланиците в мрежата на „Хомо фабер“ е Росина Пенчева – фотограф и творчески продуцент, основател на платформата Capturing Creativity. Присъствала е и на трите издания. „С всяко следващо издание международният обхват на „Хомо фабер“ нараства. В настоящото биенале участват над 70 държави, което е почти двойно спрямо предишното издание. Фондация „Микеланджело“ утвърждава „Хомо фабер“ като културно движение, издигащо в култ ръчната изработка, подкрепящо новото поколение артизани. То възпитава придържане към устойчиви практики и опазване на околната среда в диалог със занаятчийските култури по света. Няма по-добро място от Венеция за представяне на върховите постижения, които човешката ръка може да създаде, а машините – не“, казва Пенчева. 

За първи път всеки артизан, участвал в биеналето, има шанс да спечели една от трите награди в размер на 10 000 евро, за които гласуват съответно публиката, поканените журналисти и младите гидове.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Българското MP-Studio е финалист в световен конкурс за видеомапинг
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.