NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Под прожектора Виенският музей „Албертина“ представя ретроспективна изложба на Робърт Лонго
6368
Под прожектора

Виенският музей „Албертина“ представя ретроспективна изложба на Робърт Лонго

Изложбата „Робърт Лонго“, показана във виенския музей „Албертина“, включва 48 ключови работи от всички творчески етапи на американския художник. Отправна точка за творбите на родения през 1953 година творец, обикновено са фотографии, които той пренася в голям формат като рисунки с въглен. Така той създава образи, които придават тежест на темата чрез своята монументалност. Творбите са групирани тематично

| 03 Септември 2024, 18:19 ч.
Виенският музей „Албертина“ представя ретроспективна изложба на Робърт Лонго
Виенският музей „Албертина“ представя ретроспективна изложба на Робърт Лонго
Снимка © Робърт Лонго студио

Изложбата „Робърт Лонго“, показана във виенския музей „Албертина“, включва 48 ключови работи от всички творчески етапи на американския художник.

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.

На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.

В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.

Форумът, включващ кон

Варненската галерия А&G Art meeting открива летния си сезон със съвместна изложба живопис на Елена Велкова и Веселин Начев. 

Вдъхновението на художничката за картините й идва от детството и майчинството, а неговото - от спомените от едно пътуване до Франция. По нейните думи обаче двамата не са обсъждали предварително идеите за общата им изява. 

По темата за детството Велкова работи от около две години, сподели тя. Рисува спомени от своето детство, мигове от ежедневието и преживяванията с детето си, което е на три години и половина. Има и изображения, вдъхновени от стари фотографии от семейния архив, но художничката не е търсила да изрази времето в тях, а по-скоро моментите, скътани в хората, които решава да запечата заради носталгията, хумора и други емоции в тях. 

Опитвам се да преработя впечатленията, за да създам атмосферата на платното, каза

Гала вечер във вторник ознаменува предстоящия на 1 октомври стотен рожден ден на американския президент Джими Картър, съобщава АП.

Звезди от музиката, киното и спорта отдадоха почит на „рокендрол“ президента Картър, като акцентът на събитието падна върху приноса на 39-ия лидер на САЩ за правата на човека и любовта му към музиката като универсален език.

„Всеки от присъстващите тук твори история“, каза Джейсън Картър, внук на бившия президент, пред повече от 4000 души, които изпълниха „Фокс тиътър“ в Атланта, за да вдигнат тост за най-дълго живелия в историята на САЩ ръководител. „Това е първият път, когато хора се събират заедно, за да отпразнуват 100-годишен рожден ден на американски президент“, добави той.

Концертът бе благотворителен, като приходите от продажбите на билети ще финансират международните програми на Ц

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР. 

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.

Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гос

Четиримата внуци на Панчо Владигеров ще изнесат концерт в рамките на 40-ото юбилейно издание на празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол на 30 август. Поводът е отбелязването на 125-годишнината от рождението на композитора, съобщават организаторите.

Панчо Владигеров – младши, Екатерина, Александър и Константин Владигерови, които ще изсвирят някои от най-вълнуващите композиции на своя именит дядо и така ще поставят началото на цикъла от концерти с класическа музика в дните между 30 август и 7 септември.  

На 31 август публиката може да посети и изпълнението на Албена Данаилова – цигулка, Румен Цветков – виола и Александър Сомов – виолончело, както и рециталите на Людмил Ангелов на 3 септември, на Сузана Клинчарова на 6 септември и други.

Закриването на "Аполония" на 7 септември ще бъде отбелязано с концерт на рок група „Фондацията“ и Пловдивската

Отправна точка за творбите на родения през 1953 година творец, обикновено са фотографии, които той пренася в голям формат като рисунки с въглен. Така той създава образи, които придават тежест на темата чрез своята монументалност.

Творбите са групирани тематично. Огнестрелни оръжия, чиито дула са насочени към зрителя, стоят редом с военни сцени, докато серията „Мъже в градовете“ от епохата на Рейгън показва хора в гротескни пози. Сред представените теми са „Машините на Бога“, с които Лонго се посвещава на монотеистичните световни религии, а цикълът „Унищожителят“ се занимава със събитията в световната политика.

Робърт Лонго е известен с монументалните си фотореалистични изображения: мощни, динамични рисунки с въглен, които ни завладяват с виртуозната си техника и визуалната сила на мотива.

Лонго избира за свои модели фотографии, които улавят драматични събития, повлияли на хода на историята.

Художникът се интересува от подчертаването на силата - в природата и в политиката, като използва визуален материал, който е публикуван хиляди пъти и отдавна се е превърнал в част от популярната култура и колективната ни визуална памет. Той изолира и редуцира мотивите с цел да постигне максимално визуално въздействие. Лонго се опира на съществуващи изображения, приема реалността от втора ръка и създава монументални „копия“ на оригиналните черно-бели фотографии, които се превръщат в монументални рисунки с въглен.

На 30 септември започва седмото издание на фестивала „Царско село“, съобщават организаторите от Нов симфоничен оркестър.

Откриването е с концерт на квартет Quarto и арфистката Деница Димитрова. Те ще представят произведения за струни и арфа – от Алфонс Хаселманс, Марсел Турние, Воън Уилямс, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси. Ще има световната премиера на специално написаното за състава произведение – Las Puertas del Sueño от композитора Георги Арнаудов.

На 9 октомври гостува квартет „Мартину“ от Чехия с изцяло чешка програма и музика на Дворжак, Яначек, Сметана.

На 17 октомври музиканти от Нов симфоничен оркестър ще представят емблематични камерни творби от световната класика.

България ще направи всичко, което е необходимо, за да запази "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Това заяви служебният министър на туризма Евтим Милошев по време на срещата си с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне в централата на международната организация в Париж, съобщиха от ресорното министерство.

Милошев подчерта, че страната ни работи по изпълнението на препоръките на Комитета за световно наследство с оглед на запазването на статута "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство. На срещата присъстваха още Ирина Кае, директор на отдела за културно наследство и Франсоаз Оберт, съветник по културните политики в организацията, а от българска страна - Радка Балабанова-Рулева, посланик на България във Франция, и Искра Ангелова, заместник-постоянен представител на България към ЮНЕСКО.

Министърът бла

Българският скулптор Павел Койчев се завърна в Градска художествена галерия - Пловдив с новата си изложба  „Хоризонтално, отвесно, наклонено“. Творецът откри експозицията тази вечер, като представи нови голямоформатни скулптури, изработени специално за пространството на зала "2019". Експозицията може да бъде разгледана до 26 август.

На откриването Павел Койчев сърдечно благодари на присъстващите, че са уважили труда му. “В действителност Пловдив ни е темата, подбудата. В изложбата съм отразил моето отношение, чувство и вълнение към града”, допълни авторът на експозицията. 

Изложбата откри доц. Георги Лозанов, директор на дирекция за знание и култура в Българска телеграфна агенция. 

“Аз съм открил немалко изложби на Павел Койчев в София, но сега, като дойдох тук, имам чувството, че и Пловдив също е много добро място за него и неговото изкуство. Защо

Филмът "Съседната стая" на испанския режисьор Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция. Церемонията се излъчва на живо в сайта на форума.

Носителят на приза обяви председателката на журито на 81-вото издание на форума - френската актриса Изабел Юпер.

"Съседната стая" е първият англоезичен филм на Алмодовар. В главните роли са актрисите Джилиан Мур и Тилда Суинтън.

Майкъл Кийтън отново влиза в иконичната си роля на пакостливия демон Бийтълджус, заедно с Уинона Райдър и Катрин О‘Хара. Премиерата на „Бийтълджус Бийтълджус“ е на 6 септември, съобщават от „Александра филмс“. Същия ден лентата тръгва и по кината в САЩ.

Към каста се присъединяват Джъстин Теру, Моника Белучи, Уилем Дефо и любимката на феновете от сериала Wednesday – Джена Ортега.

Филмът е продължение на комедийния хорър хит на Тим Бъртън от 1988 г. „Бийтълджус“ (Beetlejuice).  В първата част се разказва за двама наскоро починали младоженци. Те се превръщат в призраци, които обитават старата си къща и призовават духа на ексцентричния британски лорд Бийтълджус, за да изплаши новите обитатели. В продължението героят на Бийтълджус случайно се завръща, за да наруши живо

Драматичните ефекти на светлината и сенките в рисунките с въглен подчертават пластичността на обектите и дълбочината на пространството. Те карат мотива да изглежда колкото реален, толкова и нереален. Наситеното черно на втрития в хартията въглен поглъща цялата светлина.

Парадоксално, но в крайна сметка Робърт Лонго успява да използва чернотата на въглена, за да внуши блясък и лъчиста светлина, прозрачност и диференцирана материалност, както никой друг, разказва директорът на „Албертина“ Клаус Шрьодер.

В края на 70-те години Лонго вече е смятан за представител на т.нар. поколение Pictures - независима група нюйоркски художници, които критично анализират масмедиите и попкултурата в своите творби.

Легендарната серия на Лонго „Зигмунд Фройд“, която Албертина показа през 2003 година, също може да бъде видяна в новата ретроспективна изложба. Лонго използва за нея снимки от кабинета на Зигмунд Фройд, направени през 1938 година малко преди принудителната му емиграция в Лондон. „Роберт Лонго е един вид художник на историята“, обобщи директорът на „Албертина“ Клаус Шрьодер на пресконференция в присъствието на художника.

Неговите творби ще илюстрират една епоха за бъдещите поколения като ориентири за формиращи се събития, продължи Шродер.

Художникът отбеляза непреходния характер на творбите си, представени на изложбата. „Моята картина от гражданската война в Ливан например изглежда като Газа през 2024 година. Много е тъжно в какво се е превърнал нашият свят“. 

Изложбата е отворена за посетители до началото на януари.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя  100 обекта ...
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Тов ...
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на ...
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Под прожектора
6368
Под прожектора

Виенският музей „Албертина“ представя ретроспективна изложба на Робърт Лонго

Изложбата „Робърт Лонго“, показана във виенския музей „Албертина“, включва 48 ключови работи от всички творчески етапи на американския художник.Отправна точка за творбите на родения през 1953 година творец, обикновено са фотографии, които той пренася в голям формат като рисунки с въглен.

| 03 Септември 2024, 18:19 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Виенският музей „Албертина“ представя ретроспективна изложба на Робърт Лонго
Виенският музей „Албертина“ представя ретроспективна изложба на Робърт Лонго
Снимка © Робърт Лонго студио

Изложбата „Робърт Лонго“, показана във виенския музей „Албертина“, включва 48 ключови работи от всички творчески етапи на американския художник.

Отправна точка за творбите на родения през 1953 година творец, обикновено са фотографии, които той пренася в голям формат като рисунки с въглен. Така той създава образи, които придават тежест на темата чрез своята монументалност.

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.

На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.

В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.

Форумът, включващ кон

Варненската галерия А&G Art meeting открива летния си сезон със съвместна изложба живопис на Елена Велкова и Веселин Начев. 

Вдъхновението на художничката за картините й идва от детството и майчинството, а неговото - от спомените от едно пътуване до Франция. По нейните думи обаче двамата не са обсъждали предварително идеите за общата им изява. 

По темата за детството Велкова работи от около две години, сподели тя. Рисува спомени от своето детство, мигове от ежедневието и преживяванията с детето си, което е на три години и половина. Има и изображения, вдъхновени от стари фотографии от семейния архив, но художничката не е търсила да изрази времето в тях, а по-скоро моментите, скътани в хората, които решава да запечата заради носталгията, хумора и други емоции в тях. 

Опитвам се да преработя впечатленията, за да създам атмосферата на платното, каза

Гала вечер във вторник ознаменува предстоящия на 1 октомври стотен рожден ден на американския президент Джими Картър, съобщава АП.

Звезди от музиката, киното и спорта отдадоха почит на „рокендрол“ президента Картър, като акцентът на събитието падна върху приноса на 39-ия лидер на САЩ за правата на човека и любовта му към музиката като универсален език.

„Всеки от присъстващите тук твори история“, каза Джейсън Картър, внук на бившия президент, пред повече от 4000 души, които изпълниха „Фокс тиътър“ в Атланта, за да вдигнат тост за най-дълго живелия в историята на САЩ ръководител. „Това е първият път, когато хора се събират заедно, за да отпразнуват 100-годишен рожден ден на американски президент“, добави той.

Концертът бе благотворителен, като приходите от продажбите на билети ще финансират международните програми на Ц

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР. 

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.

Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гос

Четиримата внуци на Панчо Владигеров ще изнесат концерт в рамките на 40-ото юбилейно издание на празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол на 30 август. Поводът е отбелязването на 125-годишнината от рождението на композитора, съобщават организаторите.

Панчо Владигеров – младши, Екатерина, Александър и Константин Владигерови, които ще изсвирят някои от най-вълнуващите композиции на своя именит дядо и така ще поставят началото на цикъла от концерти с класическа музика в дните между 30 август и 7 септември.  

На 31 август публиката може да посети и изпълнението на Албена Данаилова – цигулка, Румен Цветков – виола и Александър Сомов – виолончело, както и рециталите на Людмил Ангелов на 3 септември, на Сузана Клинчарова на 6 септември и други.

Закриването на "Аполония" на 7 септември ще бъде отбелязано с концерт на рок група „Фондацията“ и Пловдивската

Творбите са групирани тематично. Огнестрелни оръжия, чиито дула са насочени към зрителя, стоят редом с военни сцени, докато серията „Мъже в градовете“ от епохата на Рейгън показва хора в гротескни пози. Сред представените теми са „Машините на Бога“, с които Лонго се посвещава на монотеистичните световни религии, а цикълът „Унищожителят“ се занимава със събитията в световната политика.

Робърт Лонго е известен с монументалните си фотореалистични изображения: мощни, динамични рисунки с въглен, които ни завладяват с виртуозната си техника и визуалната сила на мотива.

На 30 септември започва седмото издание на фестивала „Царско село“, съобщават организаторите от Нов симфоничен оркестър.

Откриването е с концерт на квартет Quarto и арфистката Деница Димитрова. Те ще представят произведения за струни и арфа – от Алфонс Хаселманс, Марсел Турние, Воън Уилямс, Камий Сен-Санс и Клод Дебюси. Ще има световната премиера на специално написаното за състава произведение – Las Puertas del Sueño от композитора Георги Арнаудов.

На 9 октомври гостува квартет „Мартину“ от Чехия с изцяло чешка програма и музика на Дворжак, Яначек, Сметана.

На 17 октомври музиканти от Нов симфоничен оркестър ще представят емблематични камерни творби от световната класика.

България ще направи всичко, което е необходимо, за да запази "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Това заяви служебният министър на туризма Евтим Милошев по време на срещата си с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне в централата на международната организация в Париж, съобщиха от ресорното министерство.

Милошев подчерта, че страната ни работи по изпълнението на препоръките на Комитета за световно наследство с оглед на запазването на статута "Старинен град Несебър" в Списъка на световното наследство. На срещата присъстваха още Ирина Кае, директор на отдела за културно наследство и Франсоаз Оберт, съветник по културните политики в организацията, а от българска страна - Радка Балабанова-Рулева, посланик на България във Франция, и Искра Ангелова, заместник-постоянен представител на България към ЮНЕСКО.

Министърът бла

Българският скулптор Павел Койчев се завърна в Градска художествена галерия - Пловдив с новата си изложба  „Хоризонтално, отвесно, наклонено“. Творецът откри експозицията тази вечер, като представи нови голямоформатни скулптури, изработени специално за пространството на зала "2019". Експозицията може да бъде разгледана до 26 август.

На откриването Павел Койчев сърдечно благодари на присъстващите, че са уважили труда му. “В действителност Пловдив ни е темата, подбудата. В изложбата съм отразил моето отношение, чувство и вълнение към града”, допълни авторът на експозицията. 

Изложбата откри доц. Георги Лозанов, директор на дирекция за знание и култура в Българска телеграфна агенция. 

“Аз съм открил немалко изложби на Павел Койчев в София, но сега, като дойдох тук, имам чувството, че и Пловдив също е много добро място за него и неговото изкуство. Защо

Филмът "Съседната стая" на испанския режисьор Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция. Церемонията се излъчва на живо в сайта на форума.

Носителят на приза обяви председателката на журито на 81-вото издание на форума - френската актриса Изабел Юпер.

"Съседната стая" е първият англоезичен филм на Алмодовар. В главните роли са актрисите Джилиан Мур и Тилда Суинтън.

Майкъл Кийтън отново влиза в иконичната си роля на пакостливия демон Бийтълджус, заедно с Уинона Райдър и Катрин О‘Хара. Премиерата на „Бийтълджус Бийтълджус“ е на 6 септември, съобщават от „Александра филмс“. Същия ден лентата тръгва и по кината в САЩ.

Към каста се присъединяват Джъстин Теру, Моника Белучи, Уилем Дефо и любимката на феновете от сериала Wednesday – Джена Ортега.

Филмът е продължение на комедийния хорър хит на Тим Бъртън от 1988 г. „Бийтълджус“ (Beetlejuice).  В първата част се разказва за двама наскоро починали младоженци. Те се превръщат в призраци, които обитават старата си къща и призовават духа на ексцентричния британски лорд Бийтълджус, за да изплаши новите обитатели. В продължението героят на Бийтълджус случайно се завръща, за да наруши живо

Лонго избира за свои модели фотографии, които улавят драматични събития, повлияли на хода на историята.

Художникът се интересува от подчертаването на силата - в природата и в политиката, като използва визуален материал, който е публикуван хиляди пъти и отдавна се е превърнал в част от популярната култура и колективната ни визуална памет. Той изолира и редуцира мотивите с цел да постигне максимално визуално въздействие. Лонго се опира на съществуващи изображения, приема реалността от втора ръка и създава монументални „копия“ на оригиналните черно-бели фотографии, които се превръщат в монументални рисунки с въглен.

Драматичните ефекти на светлината и сенките в рисунките с въглен подчертават пластичността на обектите и дълбочината на пространството. Те карат мотива да изглежда колкото реален, толкова и нереален. Наситеното черно на втрития в хартията въглен поглъща цялата светлина.

Парадоксално, но в крайна сметка Робърт Лонго успява да използва чернотата на въглена, за да внуши блясък и лъчиста светлина, прозрачност и диференцирана материалност, както никой друг, разказва директорът на „Албертина“ Клаус Шрьодер.

В края на 70-те години Лонго вече е смятан за представител на т.нар. поколение Pictures - независима група нюйоркски художници, които критично анализират масмедиите и попкултурата в своите творби.

Легендарната серия на Лонго „Зигмунд Фройд“, която Албертина показа през 2003 година, също може да бъде видяна в новата ретроспективна изложба. Лонго използва за нея снимки от кабинета на Зигмунд Фройд, направени през 1938 година малко преди принудителната му емиграция в Лондон. „Роберт Лонго е един вид художник на историята“, обобщи директорът на „Албертина“ Клаус Шрьодер на пресконференция в присъствието на художника.

Неговите творби ще илюстрират една епоха за бъдещите поколения като ориентири за формиращи се събития, продължи Шродер.

Художникът отбеляза непреходния характер на творбите си, представени на изложбата. „Моята картина от гражданската война в Ливан например изглежда като Газа през 2024 година. Много е тъжно в какво се е превърнал нашият свят“. 

Изложбата е отворена за посетители до началото на януари.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.