NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Виенският музей „Албертина“ представя ретроспективна изложба на Робърт Лонго
6370
Под прожектора

Виенският музей „Албертина“ представя ретроспективна изложба на Робърт Лонго

Изложбата „Робърт Лонго“, показана във виенския музей „Албертина“, включва 48 ключови работи от всички творчески етапи на американския художник. Отправна точка за творбите на родения през 1953 година творец, обикновено са фотографии, които той пренася в голям формат като рисунки с въглен. Така той създава образи, които придават тежест на темата чрез своята монументалност. Творбите са групирани тематично

| 03 Септември 2024, 18:19 ч.
Виенският музей „Албертина“ представя ретроспективна изложба на Робърт Лонго
Виенският музей „Албертина“ представя ретроспективна изложба на Робърт Лонго
Снимка © Робърт Лонго студио

Изложбата „Робърт Лонго“, показана във виенския музей „Албертина“, включва 48 ключови работи от всички творчески етапи на американския художник.

Можем ли заедно да променим средата си? Може ли актът на творчество да бъде споделен с някой, който ти е напълно непознат? Тези въпроси поставя интерактивният перформанс-инсталация „Epiphania: Магията на свързаността“, чиято премиера е на 19 октомври в градината пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават от „Жар театър“, копродуцент на проекта, заедно със Stalker Teatro от Торино (Италия).

„Става дума за оригинална творческа интервенция в публичната среда. Артистите, заедно с  всички присъстващи на събитието зрители, които имат желание да се включат, ще създадат текстилна инсталация. Тя трансформира пространството по неочакван начин и демонстрира силата на общността, на малките общи действия, които могат да създадат – сякаш от нищото - съществена, значима и краси

Британската поп звезда Ед Шийрън изнесе концерт снощи в Загреб през 70 000 свои почитатели, съобщи хърватската новинарска агенция ХИНА.

Концертът в хърватската столица е част от турнето му  „+ - = ÷ x“ Mathematics в Европа. 

Това е най-големият концерт на международна звезда в Загреб от лятото на 2009 година, когато в хърватската столица ирландската рок група Ю2 изнесе два концерта.

Концертът на Ед Шийрън в София е на 31 август.

Театър "Карлсон" ще гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението ще се изиграе два пъти на пети ноември на сцената на Общинския културен център, съобщиха от екипа на Театъра.

 „За мен е чест и удоволствие за трети път да се кача на разградска сцена и да изиграем едно от най-известните световни заглавия на шведската писателка Линдгрен“, се обръща към жители и гости на лудогорския град актьорът Неделчо Неделчев, който е и мениджър на Театъра.

В представлението „Пипи Дългото чорапче“ интерпретацията е като приказка, която учи как сам да си направиш щастие. Любимата детска героиня си създава приятелства, вярва в мечтите и запознава всички останали с един щур и наситен с приключения свят. Малки и големи се запленяват от нейната мъдрост и вече не се страхуват да поискат повече, за да получат по

Професор Станислав Памукчиев определи изложбата „Рефлексии“ на Валентин Дончевски като „органична рефлексия на неистовата страст на художника и обсесията му да рисува".

Той представи творбите на колегата си днес в сградата на Съюза на българските художници (СБХ).

„Валентин Дончевски е един от най-рисуващите художници“, каза проф. Станислав Памукчиев. Той определи творчеството на художника като феномен и гений. „Валентин Дончевски е обладан от енергия и огромна творческа виталност“, добави той.

Проф. Памукчиев отбеляза, че Валентин Дончевски има много лица като артист и зад всички тях се крие първопричината да ражда образи. „Във всичките му артистични проявления – живопис, поезия, музика, рисунката е първото очертание и обозначаване на опита да се хване неуловимото, същественото“, каза още той.

За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички времена“ на Симфониета Видин, в която звучаха още творби на Хендел, Моцарт и Танеев.

Дамите от дуо "Арденца" не гостуват за първи път в дунавския град, каза диригентът Петър Димитров. Проф. д-р Даниела Дикова е преподавател по съпровод в Националната музикална академия "Проф. П. Владигеров", акомпанятор, камерен музикант и основател на фондация „Арденца“. Другата половина от дуото е доц. д-р Галина Койчева-Мирчева - преподавател по цигулка в музикалната академия и първи концертмайстор в Симфоничния оркестър на БНР. Те приемат като своя мисия създаването и популяризирането на нова българска музика. По тяхна инициатива се появява и рапсодията за цигулка, пиано и оркестър "ISE" (в превод" "

Отправна точка за творбите на родения през 1953 година творец, обикновено са фотографии, които той пренася в голям формат като рисунки с въглен. Така той създава образи, които придават тежест на темата чрез своята монументалност.

Творбите са групирани тематично. Огнестрелни оръжия, чиито дула са насочени към зрителя, стоят редом с военни сцени, докато серията „Мъже в градовете“ от епохата на Рейгън показва хора в гротескни пози. Сред представените теми са „Машините на Бога“, с които Лонго се посвещава на монотеистичните световни религии, а цикълът „Унищожителят“ се занимава със събитията в световната политика.

Робърт Лонго е известен с монументалните си фотореалистични изображения: мощни, динамични рисунки с въглен, които ни завладяват с виртуозната си техника и визуалната сила на мотива.

Лонго избира за свои модели фотографии, които улавят драматични събития, повлияли на хода на историята.

Художникът се интересува от подчертаването на силата - в природата и в политиката, като използва визуален материал, който е публикуван хиляди пъти и отдавна се е превърнал в част от популярната култура и колективната ни визуална памет. Той изолира и редуцира мотивите с цел да постигне максимално визуално въздействие. Лонго се опира на съществуващи изображения, приема реалността от втора ръка и създава монументални „копия“ на оригиналните черно-бели фотографии, които се превръщат в монументални рисунки с въглен.

"Това е нещо огромно. Това е земетресение", каза американецът Гари Ръвкън за шведското обществено радио SR малко след като заедно със сънародника си Виктор Амброс спечели  Нобеловата награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК, предаде АФП.

"Кучето не разбира защо навън е тъмно и защо тичаме из къщата", допълни Нобеловият лауреат.        72-годишният биолог е бил събуден на разсъмване от Нобеловия комитет и е обещал да дойде и да се забавлява на церемонията по връчването на наградите в Стокхолм на 10 декември.       "Няколко пъти сме били на Нобеловото парти. Човек не би си помислил, че група учени ще се окажат купонджии, но те наистина са такива", каза още Гари Ръвкън.

Вторият лауреат на тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина, американецът Виктор Амброс, показа същия ентусиазъм. 

Изложба „Любовта в нас“ на художничката Живка Младенова беше открита тази вечер в библиотека „Гео Милев“ в Монтана.

Показани са 42 картини, рисувани с маслени бои. В тях Младенова претворява през своя поглед темата за любовта – любов между хората, любов към природата, любов към растенията, любов към животните.

Картините са нарисувани в светли, жизнерадостни тонове. На тях може да се видят млади хора, които вървят в пъстра гора, булка и младоженец, красиви природни гледки, влюбени девойки, морски пейзажи, есен и зима в гората и т.н.

Живка Младенова заяви , че според нея любовта е навсякъде около нас и ако в душите ни няма любов, то ние умираме.

Тя сподели, че настоящата изложба е втора самостоятелна за нея и картините са рисувани в последната година.

Младенова рисува от детските си години, тя е работила много години

Великотърновският музей получи ново дарение - сребърен медал "Свети Димитър Солунски", съобщиха от културната институция.

В навечерието на Деня на народните будители Регионалният исторически музей-Велико Търново получи ново дарение - сребърен медал "Свети Димитър Солунски" от Българския частен монетен двор "Булминт".

Дарението бе официално връчено от представители на фирмата на директора на музея д-р Иван Църов в музей "Възраждане и Учредително събрание".

"Медалът е най-новото попълнение в колекцията “Православни светии” на "Булминт". Отсечен е във висше мат-гланцово качество от 31.1 г чисто сребро проба 999.9, с диаметър 38.6 мм“, уточниха от музея.

На аверса стои свети Димитър в най-разпространения му иконографски образ - в ролята на конник в доспехи, пронизващ “царя на неверниците” или антихриста, представен в образа на

Самостоятелна живописна изложба на художника Васил Василев представя варненската галерия „Папийон“. Тя е озаглавена „Вдъхновено“. 

Вдъхновението е от картината „Изворът“ на френския представител на неокласицизма Енгър, каза Василев. Той е изобразил четири извора, като названията на картините са внимателно обмислени.

Според художника хората трябва задължително да се усмихват и затова той ги подтиква да го правят с имена, с които самият той се забавлява, като „Извор на една много дълга река“, „Дом до извор на голямо езеро“ (на който свети червен фенер), „Извор, който е у дома си или позира на художника“. Няма да убегне на зрителя, че изворът в тези творби се асоциира с жената. 

Попитан има ли все още в наше време чисти извори, от които да пием, художникът каза, че най-големият извор

Художникът Тодор Маринов празнува 50-годишнината си с изложбата „Животът е празник“. Експозицията ще бъде официално открита на 24 октомври в столичната Todor Marinov gallery.

За юбилея си авторът представя изцяло нова серия от 20 платна, специално нарисувани за повода. „Експозицията е посветена на разбирането, че основни ценности в живота са добротата, приятелството, общуването, усмивката - всички онези мигове, които превръщат човешкия живот в празник. Всяко платно пресъздава празника в различните му измерения - песен, танц, усмивка, целувка, среща. Веселието е пресъздадено и чрез любимите български традиции и обичаи“, казват от екипа.

„През годините Тодор Маринов успява да изгради собствена творческа индивидуалност и фокусира таланта си в две основни направления – фигурални композиции и пейзажи. Творческите търсения на изв

Драматичните ефекти на светлината и сенките в рисунките с въглен подчертават пластичността на обектите и дълбочината на пространството. Те карат мотива да изглежда колкото реален, толкова и нереален. Наситеното черно на втрития в хартията въглен поглъща цялата светлина.

Парадоксално, но в крайна сметка Робърт Лонго успява да използва чернотата на въглена, за да внуши блясък и лъчиста светлина, прозрачност и диференцирана материалност, както никой друг, разказва директорът на „Албертина“ Клаус Шрьодер.

В края на 70-те години Лонго вече е смятан за представител на т.нар. поколение Pictures - независима група нюйоркски художници, които критично анализират масмедиите и попкултурата в своите творби.

Легендарната серия на Лонго „Зигмунд Фройд“, която Албертина показа през 2003 година, също може да бъде видяна в новата ретроспективна изложба. Лонго използва за нея снимки от кабинета на Зигмунд Фройд, направени през 1938 година малко преди принудителната му емиграция в Лондон. „Роберт Лонго е един вид художник на историята“, обобщи директорът на „Албертина“ Клаус Шрьодер на пресконференция в присъствието на художника.

Неговите творби ще илюстрират една епоха за бъдещите поколения като ориентири за формиращи се събития, продължи Шродер.

Художникът отбеляза непреходния характер на творбите си, представени на изложбата. „Моята картина от гражданската война в Ливан например изглежда като Газа през 2024 година. Много е тъжно в какво се е превърнал нашият свят“. 

Изложбата е отворена за посетители до началото на януари.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Тикер в 19:00 ч.
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. ...
Начало Под прожектора
6370
Под прожектора

Виенският музей „Албертина“ представя ретроспективна изложба на Робърт Лонго

Изложбата „Робърт Лонго“, показана във виенския музей „Албертина“, включва 48 ключови работи от всички творчески етапи на американския художник.Отправна точка за творбите на родения през 1953 година творец, обикновено са фотографии, които той пренася в голям формат като рисунки с въглен.

| 03 Септември 2024, 18:19 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Виенският музей „Албертина“ представя ретроспективна изложба на Робърт Лонго
Виенският музей „Албертина“ представя ретроспективна изложба на Робърт Лонго
Снимка © Робърт Лонго студио

Изложбата „Робърт Лонго“, показана във виенския музей „Албертина“, включва 48 ключови работи от всички творчески етапи на американския художник.

Отправна точка за творбите на родения през 1953 година творец, обикновено са фотографии, които той пренася в голям формат като рисунки с въглен. Така той създава образи, които придават тежест на темата чрез своята монументалност.

Можем ли заедно да променим средата си? Може ли актът на творчество да бъде споделен с някой, който ти е напълно непознат? Тези въпроси поставя интерактивният перформанс-инсталация „Epiphania: Магията на свързаността“, чиято премиера е на 19 октомври в градината пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават от „Жар театър“, копродуцент на проекта, заедно със Stalker Teatro от Торино (Италия).

„Става дума за оригинална творческа интервенция в публичната среда. Артистите, заедно с  всички присъстващи на събитието зрители, които имат желание да се включат, ще създадат текстилна инсталация. Тя трансформира пространството по неочакван начин и демонстрира силата на общността, на малките общи действия, които могат да създадат – сякаш от нищото - съществена, значима и краси

Британската поп звезда Ед Шийрън изнесе концерт снощи в Загреб през 70 000 свои почитатели, съобщи хърватската новинарска агенция ХИНА.

Концертът в хърватската столица е част от турнето му  „+ - = ÷ x“ Mathematics в Европа. 

Това е най-големият концерт на международна звезда в Загреб от лятото на 2009 година, когато в хърватската столица ирландската рок група Ю2 изнесе два концерта.

Концертът на Ед Шийрън в София е на 31 август.

Театър "Карлсон" ще гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението ще се изиграе два пъти на пети ноември на сцената на Общинския културен център, съобщиха от екипа на Театъра.

 „За мен е чест и удоволствие за трети път да се кача на разградска сцена и да изиграем едно от най-известните световни заглавия на шведската писателка Линдгрен“, се обръща към жители и гости на лудогорския град актьорът Неделчо Неделчев, който е и мениджър на Театъра.

В представлението „Пипи Дългото чорапче“ интерпретацията е като приказка, която учи как сам да си направиш щастие. Любимата детска героиня си създава приятелства, вярва в мечтите и запознава всички останали с един щур и наситен с приключения свят. Малки и големи се запленяват от нейната мъдрост и вече не се страхуват да поискат повече, за да получат по

Професор Станислав Памукчиев определи изложбата „Рефлексии“ на Валентин Дончевски като „органична рефлексия на неистовата страст на художника и обсесията му да рисува".

Той представи творбите на колегата си днес в сградата на Съюза на българските художници (СБХ).

„Валентин Дончевски е един от най-рисуващите художници“, каза проф. Станислав Памукчиев. Той определи творчеството на художника като феномен и гений. „Валентин Дончевски е обладан от енергия и огромна творческа виталност“, добави той.

Проф. Памукчиев отбеляза, че Валентин Дончевски има много лица като артист и зад всички тях се крие първопричината да ражда образи. „Във всичките му артистични проявления – живопис, поезия, музика, рисунката е първото очертание и обозначаване на опита да се хване неуловимото, същественото“, каза още той.

За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички времена“ на Симфониета Видин, в която звучаха още творби на Хендел, Моцарт и Танеев.

Дамите от дуо "Арденца" не гостуват за първи път в дунавския град, каза диригентът Петър Димитров. Проф. д-р Даниела Дикова е преподавател по съпровод в Националната музикална академия "Проф. П. Владигеров", акомпанятор, камерен музикант и основател на фондация „Арденца“. Другата половина от дуото е доц. д-р Галина Койчева-Мирчева - преподавател по цигулка в музикалната академия и първи концертмайстор в Симфоничния оркестър на БНР. Те приемат като своя мисия създаването и популяризирането на нова българска музика. По тяхна инициатива се появява и рапсодията за цигулка, пиано и оркестър "ISE" (в превод" "

Творбите са групирани тематично. Огнестрелни оръжия, чиито дула са насочени към зрителя, стоят редом с военни сцени, докато серията „Мъже в градовете“ от епохата на Рейгън показва хора в гротескни пози. Сред представените теми са „Машините на Бога“, с които Лонго се посвещава на монотеистичните световни религии, а цикълът „Унищожителят“ се занимава със събитията в световната политика.

Робърт Лонго е известен с монументалните си фотореалистични изображения: мощни, динамични рисунки с въглен, които ни завладяват с виртуозната си техника и визуалната сила на мотива.

"Това е нещо огромно. Това е земетресение", каза американецът Гари Ръвкън за шведското обществено радио SR малко след като заедно със сънародника си Виктор Амброс спечели  Нобеловата награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК, предаде АФП.

"Кучето не разбира защо навън е тъмно и защо тичаме из къщата", допълни Нобеловият лауреат.        72-годишният биолог е бил събуден на разсъмване от Нобеловия комитет и е обещал да дойде и да се забавлява на церемонията по връчването на наградите в Стокхолм на 10 декември.       "Няколко пъти сме били на Нобеловото парти. Човек не би си помислил, че група учени ще се окажат купонджии, но те наистина са такива", каза още Гари Ръвкън.

Вторият лауреат на тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина, американецът Виктор Амброс, показа същия ентусиазъм. 

Изложба „Любовта в нас“ на художничката Живка Младенова беше открита тази вечер в библиотека „Гео Милев“ в Монтана.

Показани са 42 картини, рисувани с маслени бои. В тях Младенова претворява през своя поглед темата за любовта – любов между хората, любов към природата, любов към растенията, любов към животните.

Картините са нарисувани в светли, жизнерадостни тонове. На тях може да се видят млади хора, които вървят в пъстра гора, булка и младоженец, красиви природни гледки, влюбени девойки, морски пейзажи, есен и зима в гората и т.н.

Живка Младенова заяви , че според нея любовта е навсякъде около нас и ако в душите ни няма любов, то ние умираме.

Тя сподели, че настоящата изложба е втора самостоятелна за нея и картините са рисувани в последната година.

Младенова рисува от детските си години, тя е работила много години

Великотърновският музей получи ново дарение - сребърен медал "Свети Димитър Солунски", съобщиха от културната институция.

В навечерието на Деня на народните будители Регионалният исторически музей-Велико Търново получи ново дарение - сребърен медал "Свети Димитър Солунски" от Българския частен монетен двор "Булминт".

Дарението бе официално връчено от представители на фирмата на директора на музея д-р Иван Църов в музей "Възраждане и Учредително събрание".

"Медалът е най-новото попълнение в колекцията “Православни светии” на "Булминт". Отсечен е във висше мат-гланцово качество от 31.1 г чисто сребро проба 999.9, с диаметър 38.6 мм“, уточниха от музея.

На аверса стои свети Димитър в най-разпространения му иконографски образ - в ролята на конник в доспехи, пронизващ “царя на неверниците” или антихриста, представен в образа на

Самостоятелна живописна изложба на художника Васил Василев представя варненската галерия „Папийон“. Тя е озаглавена „Вдъхновено“. 

Вдъхновението е от картината „Изворът“ на френския представител на неокласицизма Енгър, каза Василев. Той е изобразил четири извора, като названията на картините са внимателно обмислени.

Според художника хората трябва задължително да се усмихват и затова той ги подтиква да го правят с имена, с които самият той се забавлява, като „Извор на една много дълга река“, „Дом до извор на голямо езеро“ (на който свети червен фенер), „Извор, който е у дома си или позира на художника“. Няма да убегне на зрителя, че изворът в тези творби се асоциира с жената. 

Попитан има ли все още в наше време чисти извори, от които да пием, художникът каза, че най-големият извор

Художникът Тодор Маринов празнува 50-годишнината си с изложбата „Животът е празник“. Експозицията ще бъде официално открита на 24 октомври в столичната Todor Marinov gallery.

За юбилея си авторът представя изцяло нова серия от 20 платна, специално нарисувани за повода. „Експозицията е посветена на разбирането, че основни ценности в живота са добротата, приятелството, общуването, усмивката - всички онези мигове, които превръщат човешкия живот в празник. Всяко платно пресъздава празника в различните му измерения - песен, танц, усмивка, целувка, среща. Веселието е пресъздадено и чрез любимите български традиции и обичаи“, казват от екипа.

„През годините Тодор Маринов успява да изгради собствена творческа индивидуалност и фокусира таланта си в две основни направления – фигурални композиции и пейзажи. Творческите търсения на изв

Лонго избира за свои модели фотографии, които улавят драматични събития, повлияли на хода на историята.

Художникът се интересува от подчертаването на силата - в природата и в политиката, като използва визуален материал, който е публикуван хиляди пъти и отдавна се е превърнал в част от популярната култура и колективната ни визуална памет. Той изолира и редуцира мотивите с цел да постигне максимално визуално въздействие. Лонго се опира на съществуващи изображения, приема реалността от втора ръка и създава монументални „копия“ на оригиналните черно-бели фотографии, които се превръщат в монументални рисунки с въглен.

Драматичните ефекти на светлината и сенките в рисунките с въглен подчертават пластичността на обектите и дълбочината на пространството. Те карат мотива да изглежда колкото реален, толкова и нереален. Наситеното черно на втрития в хартията въглен поглъща цялата светлина.

Парадоксално, но в крайна сметка Робърт Лонго успява да използва чернотата на въглена, за да внуши блясък и лъчиста светлина, прозрачност и диференцирана материалност, както никой друг, разказва директорът на „Албертина“ Клаус Шрьодер.

В края на 70-те години Лонго вече е смятан за представител на т.нар. поколение Pictures - независима група нюйоркски художници, които критично анализират масмедиите и попкултурата в своите творби.

Легендарната серия на Лонго „Зигмунд Фройд“, която Албертина показа през 2003 година, също може да бъде видяна в новата ретроспективна изложба. Лонго използва за нея снимки от кабинета на Зигмунд Фройд, направени през 1938 година малко преди принудителната му емиграция в Лондон. „Роберт Лонго е един вид художник на историята“, обобщи директорът на „Албертина“ Клаус Шрьодер на пресконференция в присъствието на художника.

Неговите творби ще илюстрират една епоха за бъдещите поколения като ориентири за формиращи се събития, продължи Шродер.

Художникът отбеляза непреходния характер на творбите си, представени на изложбата. „Моята картина от гражданската война в Ливан например изглежда като Газа през 2024 година. Много е тъжно в какво се е превърнал нашият свят“. 

Изложбата е отворена за посетители до началото на януари.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Авансцена
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.