NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев
5887
Цветни аспекти

Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили

| 03 Септември 2024, 16:54 ч.
Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев
Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев
Снимка © БТА

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП.

Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.

Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят.

"Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП.

Изложба

Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един феноменален фестивал, който е специален, защото няма да видите онова, което е най-комерсиално, а това, което е най-стойностно. И така е било винаги през годините. Това каза министърът на културата Найден Тодоров на церемонията, с която тази вечер бе открито 38-ото издание на „Киномания“. 

  „За мен е изключително важно, че фестивалът се открива с български филм, а като музикант се радвам, че тази година темата е свързана с музиката, независимо от нейния жанр. Спомням си, че преди време Владо Трифонов имаше идея да докара на фестивала композитора на филмова музика Джон Уилямс и, може би, не трябва да с

Чрез работата си сме пазители на занаята и е нужно да го съхраним. С него са се занимавали хора, които вече са на преклонна възраст, а ние трябва оставим занаята като нематериално наследство и след нас. Това каза Боян Минчев, майстор шекерджия, кандидатурата на област Габрово за „Живи човешки съкровища – България“.

Той посочи, че е трето поколение майстор шекерджия. Този занаят е в семейството му от над 45 години, самият той се занимава със изработване на сладки по домашни рецепти, ръчно приготвени от почти 19 години. Минчев смята, че тънкостите в работата му трудно се усвояват. В семейството му се държи на традициите и затова той е бил 10 години чирак, след това 2 години - калфа и накрая станал майстор, след като положил изпит за правене на сусамки. 

„Занаятът ме зарежда, носи ми много удоволствие и особено, когато има обратна връзка с хор

Алфонсо Куарон е първият режисьор, който признава, че не знае как да снима телевизионен сериал, съобщи Асошиейтед прес.

Може би дори е твърде възрастен за това, както каза той.

Режисьорът, носител на награда "Оскар", технически вече е създал сериал, поредицата от седем епизода Disclaimer за AppleTV+. Премиерата на четири от тези епизоди бе на кинофестивала във Венеция в четвъртък. Той го е заснел по свой начин - като игрален филм.

Сериалът Disclaimer, чийто сценарий е по едноименния роман на Рене Найт от 2015 г., е психологически трилър за доументалистката и журналист Катрин Рейвънкрофт (Кейт Бланшет), която открива, че е герой в роман, който разкрива най-мрачните й тайни.

Куарон, Бланшет и Кевин Клайн дойдоха на кинофестивала в Италия, за да представят сериала, преди да започне излъчването му на 11 октомври.

"Четях книгата и незабавно в ума си

Международният фестивал за съвременни изкуства "Вода" ще се проведе за седми път в Бургас.

Откриването ще е на 24 септември. Фестът ще продължи пет дни, съобщиха от пресцентъра на Общината.

Фестивалът ще представи творби от български и международни автори в разнообразни артистични жанрове: танц и театър, инсталация, звуков дизайн, видео арт и др.

През тази година събитията във фестивалната програма ще бъдат с безплатен вход, а повечето от тях ще бъдат ситуирани в градска среда. Ще има 3D прожекции на румънския визуален артист ADISTU (Адриан Манулеску) върху фасадите на Пантеона и училище "Петко Росен". 

"Театър на сетивата-София" ще се включи във фестивала, представяйки образи от своите артистични пътувания в градска среда. Предвидени са също няколко спектакъла, постановки, музикални произведения, инсталации.

Фестивалът "Вода" се организира

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Това беше затворена група с определени хора от самото начало и не са влизали други, каза Миразчиев като уточни, че са обявили за почетни членове Максим Бояджиев и Димчо Павлов.

„Преди промените имаше младежки изложби, на които се събирахме. Постепенно се „напипахме“ хора със сходна чувствителност, естетика и философия към изкуството, еднакъв визуален поглед и взехме да се събираме. После това прерасна в общност, в която много се харесвахме. През 1989 г. вече се събирахме и обсъждахме в каква посока ще работим, направихме манифест на групата, в който решихме как да се определяме“, разказа той.

Първата им изложба е „Символи и знаци” през 1990 г. и Миразчиев смята, че с нея са заявили политическата си позиция. След това не са имали толкова плакатни изяви, но отново са били критични и са повдигали дискусии. 

На 13 септември е премиерата на новия български филм „Русалки“, съобщават от екипа. 

През 2023 г. Лили Аначкова пише сценария на „Русалки“, който е излъчван в TikTok и YouТube. Има общо 29 епизода, като всеки е между 4 и 8 минути, и с по над един милион гледания на епизод. 

Продуцентите Зипо и Слаш („Кино академия за таланти“) толкова харесват сериала, че се свързват с авторите му и им предлагат да направят игрален филм със същото име, който да се разпространява от „Александра филмс“ във всички кина в България. Ражда се е идеята да се напише книга по филма, която е вече завършена и съвсем скоро ще влезе в печат. 

„Проектът е много важен за нас, защото  е началото на един силен екип от колоритни и популярни лица, екип, който ще бъде разпоз

Изпълнителят Веселин Маринов изнесе вчера концерт в читалище "Братя Миладинови-1914"- Петрич.

"Винаги съм имал респект към Петрич, защото това е градът на Евтим Евтимов, който ме накара да обичам българската литература", каза певецът .

Той допълни, че от града е и композиторът Светослав Лобошки, с когото е свързан професионалният път на изпълнителя през последните години.

Певецът представи в Петрич новия си албум "Лесен за обичане" и своя биографична книга, издадена по повод юбилея му.

Културните прояви в Народното читалище "Братя Миладинови" продължават през октомври с гостуване на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград с постановката „Железният светилник“. На 24 октомври ще бъде представена театралната постановка „Съседите отгоре“.

Предстои тържественото отбелязване и на 110-годишния юбилей на чит

Изложбата „От вода - камък“ на Теодор Генов и куратора Стефка Цанева ще бъде представена на 10 септември в столичната галерия Little Bird Place.

Експозицията ще продължи до 27 септември, информират организаторите.

По думите на куратора изложбата „От вода - камък“ трябвало да започне с резиденция и да продължи с изложба.

„Вместо от резиденция - изложба, се оказа обаче, че ще направим обратното - от изложба - резиденция (евентуално), и то по причини далеч от проектоорганизацията. Причината беше глобалната климатична криза“, обясни Цанева.

Кураторката разказва, че Лещен се оказал без вода посред лято, а температурите били високи. Така художникът Теодор Генов започнал подготовката за изложбата от неосъществената си резиденция с размисли за водата, сушата и камъните - „онези, които остават на дъното на пресъхнал

Германската хард рок група "Скорпиънс" ще отбележи 60-годишнината си с концерт в родния град Хановер на 5 юли 2025 г., предаде ДПА. 

"Всички ще се включим", каза певецът Клаус Майне, който е в групата от 1969 г. "Това ще бъде нещо като своеобразен фестивал", добави той.

Сред гостуващите изпълнители ще е британската хеви метъл група "Джудас прийст". Това ще бъде единственият концерт на "Скорпиънс" в Германия догодина. От групата се надяват да привлекат публика от региона, Германия, Европа и целия свят. "Това ще бъде официален фестивал с много интересни групи и гости", каза Майне.

Китаристът Рудолф Шенкер създава групата през 1965 г. Майне става част от бандата през 1969 г., а китаристът Матиас Ябс се присъединява в края на 70-те години. Сегашният басист е Павел Мончивода, а барабанист е Мики Дий, бивш член на "Мотърхед".

"Скорпиънс" има редица свето

Пиесата "Оръжията и човекът" има едно важно послание - как две враждуващи страни накрая започват да се обичат. Това е най-важният въпрос за обществото, коментира Васил Василев, директор на Народния театър "Иван Вазов", в предаването на БНТ "Денят започва с Георги Любенов". 

Нека спрем да говорим и взаимно да се обвиняване, повече няма нужда от това, ние се направихме на маскари, заяви той.

За ситуацията в четвъртък Василев разказа, че театърът  е бил "окупиран" и "ние работихме в една военна обстановка". Ако има обвинения срещу мен, те са, че излязох и защитих институцията си, заяви Василев.  След представлението бяхме готови да застанем пред публиката и да дебатираме –  пиесата антибългарска ли е е, може ли някой да се обиди, може ли в нея да търсим човечност и разбиране, може ли да се сплотяваме, коментира още той. Никога не бих се подиграл

„Имахме много крайни изказвания, някои от които журналистите не пускаха в статиите си. В устава имахме точка „да се спасим от лайняната река“. Но нека не се лъжем, това не беше възможно да се случи преди 1989 г., защото имаше журита и по-нетрадиционните художници бяха неглижирани. Потокът беше канализиран, всичко се следеше от Партията, Комсомола, а Съюзът на българските художници (СБХ) беше казионна структура, която контролираше процесите и затова всички различни неща ставаха извън столицата по пленери и симпозиуми. Ние се борехме за децентрализация в изкуството с подписки, за премахване на монопола на организацията „Хемус“, която единствено можеше да изпраща произведения в чужбина, срещу цялата структура в сферата на изкуството. Показали сме нашето виждане за тези процеси и това го има в манифести и писма“, сподели художникът.

По думите му дейността им е добре описана в книгата за група „Ръб“, която ще бъде представена във Варна в края на форума „Изкуството като противодействие“ на 10 октомври. Това е сериозно изследване на Живка Валявичарска, която е изкуствовед, преподавател в Института „Прат“ в Ню Йорк, добави той. 

В изложбата във Варна могат да се видят знакови произведения на група „Ръб“ през годините. Сред тях е екоакцията „Черен хепънинг“, която е протест срещу комбината за цветни метали до Пловдив. „Опаковахме в черни найлони дърветата в нощта преди Цветница в градинката на Джумаята. На празника пред една от църквите в Стария град опънахме около 40 метра хартия и оставихме материали, за да могат всички да рисуват“, спомня си Миразчиев.

Част от тази хартия е изложена във Варненската галерия. Според него това е своеобразен референдум за нагласите на хората по това време, един невероятен документ, в който виждаме различните пластове на обществото, а и самите творци как рефлектират на процесите. 

Голяма част от проекта „Опус Пробект” от 1993 г. също е изложен във Варна, макар и не в оригиналния си вид. Той е бил в галерията на пловдивските художници, където навсякъде са били пръснати ябълки, изложени заедно с големи легла с червени копринени покривки. Плодове са висели и от тавана. В инсталацията е имало и гипсови ябълки. Във Варна могат да се видят картини в еднакъв формат на всички участници, които не са подписани. 

Друга известна акция на група „Ръб“ е „Явната закуска“ от 1992 г. Тя е направена на кея в Балчик на фестивала „Процес - Пространство“. По това време по магазините у нас няма почти нищо и хората се редят на опашки за хляб и мляко. „Това е един контрапункт в критика на мизерията. Пир по време на чума. Бяхме отрупали една маса с всякакви лакомства и напитки и си хапвахме, дори бяхме излъгали, че ще има рекорд на Гинес с най-дългата подводна рисунка“, спомня си Миразчиев.

Последната работа на групата е инсталацията „Ръб в гръб“, с която участват в известните фотографски срещи в Стария Пловдив. След това формацията се разпада, тъй като Кольо Карамфилов и Димитър Митовски заминават да работят в София, Албена Михайлова в Швейцария, Игор Будников в Канада, Павел Алберт в Испания. 

„Всичко, което правехме, беше много искрено и в изложбата си личи тази енергия, заряд и честност. Ние го имаме записано и в устава си, че се обичаме, искаме да се оженим, да си купим яхта и да черпим целия свят. Правехме групови прояви и на повечето откривания имаше богати почерпки. Имаше обръщане към хората, а не затвореност в строг егоцентризъм. Сега това се изчерпа и не могат да се направят такива неща, защото обществото е различно, а артистите са строго индивидуални, самодостатъчни и се изолират. Няма го този приятелски дух и отвореност, това отношение към света и няма такива групи като „Ръб“, каза Емил Миразчиев. 

Въпреки своите особености, пловдивските художници от групата не са имали проблеми да излагат в галериите, а на изложбите им се струпвал целият град. Били са харесвани, канени на много места и по думите му са вдъхвали респект. Тази енергия се усещаше дори и от властимащите. Бяхме независими и имахме свобода да се изразяваме, добави той. 

Групата няма дейност през последните години, но Емил Миразчиев се е заел с идеята за създаването на неин музей в Пловдив и с работа за по-голямата й популярност в страната. Книгата наскоро бе представена в Добрич, а музеят на група „Ръб“ е включен в плана за развитие на Пловдив, посочи художникът. 

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Тикер в 19:00 ч.
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. ...
Начало Цветни аспекти
5887
Цветни аспекти

Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев

Група „Ръб“ е феномен в България.Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция.

| 03 Септември 2024, 16:54 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев
Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев
Снимка © БТА

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП.

Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.

Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят.

"Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП.

Изложба

Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един феноменален фестивал, който е специален, защото няма да видите онова, което е най-комерсиално, а това, което е най-стойностно. И така е било винаги през годините. Това каза министърът на културата Найден Тодоров на церемонията, с която тази вечер бе открито 38-ото издание на „Киномания“. 

  „За мен е изключително важно, че фестивалът се открива с български филм, а като музикант се радвам, че тази година темата е свързана с музиката, независимо от нейния жанр. Спомням си, че преди време Владо Трифонов имаше идея да докара на фестивала композитора на филмова музика Джон Уилямс и, може би, не трябва да с

Чрез работата си сме пазители на занаята и е нужно да го съхраним. С него са се занимавали хора, които вече са на преклонна възраст, а ние трябва оставим занаята като нематериално наследство и след нас. Това каза Боян Минчев, майстор шекерджия, кандидатурата на област Габрово за „Живи човешки съкровища – България“.

Той посочи, че е трето поколение майстор шекерджия. Този занаят е в семейството му от над 45 години, самият той се занимава със изработване на сладки по домашни рецепти, ръчно приготвени от почти 19 години. Минчев смята, че тънкостите в работата му трудно се усвояват. В семейството му се държи на традициите и затова той е бил 10 години чирак, след това 2 години - калфа и накрая станал майстор, след като положил изпит за правене на сусамки. 

„Занаятът ме зарежда, носи ми много удоволствие и особено, когато има обратна връзка с хор

Алфонсо Куарон е първият режисьор, който признава, че не знае как да снима телевизионен сериал, съобщи Асошиейтед прес.

Може би дори е твърде възрастен за това, както каза той.

Режисьорът, носител на награда "Оскар", технически вече е създал сериал, поредицата от седем епизода Disclaimer за AppleTV+. Премиерата на четири от тези епизоди бе на кинофестивала във Венеция в четвъртък. Той го е заснел по свой начин - като игрален филм.

Сериалът Disclaimer, чийто сценарий е по едноименния роман на Рене Найт от 2015 г., е психологически трилър за доументалистката и журналист Катрин Рейвънкрофт (Кейт Бланшет), която открива, че е герой в роман, който разкрива най-мрачните й тайни.

Куарон, Бланшет и Кевин Клайн дойдоха на кинофестивала в Италия, за да представят сериала, преди да започне излъчването му на 11 октомври.

"Четях книгата и незабавно в ума си

Международният фестивал за съвременни изкуства "Вода" ще се проведе за седми път в Бургас.

Откриването ще е на 24 септември. Фестът ще продължи пет дни, съобщиха от пресцентъра на Общината.

Фестивалът ще представи творби от български и международни автори в разнообразни артистични жанрове: танц и театър, инсталация, звуков дизайн, видео арт и др.

През тази година събитията във фестивалната програма ще бъдат с безплатен вход, а повечето от тях ще бъдат ситуирани в градска среда. Ще има 3D прожекции на румънския визуален артист ADISTU (Адриан Манулеску) върху фасадите на Пантеона и училище "Петко Росен". 

"Театър на сетивата-София" ще се включи във фестивала, представяйки образи от своите артистични пътувания в градска среда. Предвидени са също няколко спектакъла, постановки, музикални произведения, инсталации.

Фестивалът "Вода" се организира

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Това беше затворена група с определени хора от самото начало и не са влизали други, каза Миразчиев като уточни, че са обявили за почетни членове Максим Бояджиев и Димчо Павлов.

На 13 септември е премиерата на новия български филм „Русалки“, съобщават от екипа. 

През 2023 г. Лили Аначкова пише сценария на „Русалки“, който е излъчван в TikTok и YouТube. Има общо 29 епизода, като всеки е между 4 и 8 минути, и с по над един милион гледания на епизод. 

Продуцентите Зипо и Слаш („Кино академия за таланти“) толкова харесват сериала, че се свързват с авторите му и им предлагат да направят игрален филм със същото име, който да се разпространява от „Александра филмс“ във всички кина в България. Ражда се е идеята да се напише книга по филма, която е вече завършена и съвсем скоро ще влезе в печат. 

„Проектът е много важен за нас, защото  е началото на един силен екип от колоритни и популярни лица, екип, който ще бъде разпоз

Изпълнителят Веселин Маринов изнесе вчера концерт в читалище "Братя Миладинови-1914"- Петрич.

"Винаги съм имал респект към Петрич, защото това е градът на Евтим Евтимов, който ме накара да обичам българската литература", каза певецът .

Той допълни, че от града е и композиторът Светослав Лобошки, с когото е свързан професионалният път на изпълнителя през последните години.

Певецът представи в Петрич новия си албум "Лесен за обичане" и своя биографична книга, издадена по повод юбилея му.

Културните прояви в Народното читалище "Братя Миладинови" продължават през октомври с гостуване на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград с постановката „Железният светилник“. На 24 октомври ще бъде представена театралната постановка „Съседите отгоре“.

Предстои тържественото отбелязване и на 110-годишния юбилей на чит

Изложбата „От вода - камък“ на Теодор Генов и куратора Стефка Цанева ще бъде представена на 10 септември в столичната галерия Little Bird Place.

Експозицията ще продължи до 27 септември, информират организаторите.

По думите на куратора изложбата „От вода - камък“ трябвало да започне с резиденция и да продължи с изложба.

„Вместо от резиденция - изложба, се оказа обаче, че ще направим обратното - от изложба - резиденция (евентуално), и то по причини далеч от проектоорганизацията. Причината беше глобалната климатична криза“, обясни Цанева.

Кураторката разказва, че Лещен се оказал без вода посред лято, а температурите били високи. Така художникът Теодор Генов започнал подготовката за изложбата от неосъществената си резиденция с размисли за водата, сушата и камъните - „онези, които остават на дъното на пресъхнал

Германската хард рок група "Скорпиънс" ще отбележи 60-годишнината си с концерт в родния град Хановер на 5 юли 2025 г., предаде ДПА. 

"Всички ще се включим", каза певецът Клаус Майне, който е в групата от 1969 г. "Това ще бъде нещо като своеобразен фестивал", добави той.

Сред гостуващите изпълнители ще е британската хеви метъл група "Джудас прийст". Това ще бъде единственият концерт на "Скорпиънс" в Германия догодина. От групата се надяват да привлекат публика от региона, Германия, Европа и целия свят. "Това ще бъде официален фестивал с много интересни групи и гости", каза Майне.

Китаристът Рудолф Шенкер създава групата през 1965 г. Майне става част от бандата през 1969 г., а китаристът Матиас Ябс се присъединява в края на 70-те години. Сегашният басист е Павел Мончивода, а барабанист е Мики Дий, бивш член на "Мотърхед".

"Скорпиънс" има редица свето

Пиесата "Оръжията и човекът" има едно важно послание - как две враждуващи страни накрая започват да се обичат. Това е най-важният въпрос за обществото, коментира Васил Василев, директор на Народния театър "Иван Вазов", в предаването на БНТ "Денят започва с Георги Любенов". 

Нека спрем да говорим и взаимно да се обвиняване, повече няма нужда от това, ние се направихме на маскари, заяви той.

За ситуацията в четвъртък Василев разказа, че театърът  е бил "окупиран" и "ние работихме в една военна обстановка". Ако има обвинения срещу мен, те са, че излязох и защитих институцията си, заяви Василев.  След представлението бяхме готови да застанем пред публиката и да дебатираме –  пиесата антибългарска ли е е, може ли някой да се обиди, може ли в нея да търсим човечност и разбиране, може ли да се сплотяваме, коментира още той. Никога не бих се подиграл

„Преди промените имаше младежки изложби, на които се събирахме. Постепенно се „напипахме“ хора със сходна чувствителност, естетика и философия към изкуството, еднакъв визуален поглед и взехме да се събираме. После това прерасна в общност, в която много се харесвахме. През 1989 г. вече се събирахме и обсъждахме в каква посока ще работим, направихме манифест на групата, в който решихме как да се определяме“, разказа той.

Първата им изложба е „Символи и знаци” през 1990 г. и Миразчиев смята, че с нея са заявили политическата си позиция. След това не са имали толкова плакатни изяви, но отново са били критични и са повдигали дискусии. 

„Имахме много крайни изказвания, някои от които журналистите не пускаха в статиите си. В устава имахме точка „да се спасим от лайняната река“. Но нека не се лъжем, това не беше възможно да се случи преди 1989 г., защото имаше журита и по-нетрадиционните художници бяха неглижирани. Потокът беше канализиран, всичко се следеше от Партията, Комсомола, а Съюзът на българските художници (СБХ) беше казионна структура, която контролираше процесите и затова всички различни неща ставаха извън столицата по пленери и симпозиуми. Ние се борехме за децентрализация в изкуството с подписки, за премахване на монопола на организацията „Хемус“, която единствено можеше да изпраща произведения в чужбина, срещу цялата структура в сферата на изкуството. Показали сме нашето виждане за тези процеси и това го има в манифести и писма“, сподели художникът.

По думите му дейността им е добре описана в книгата за група „Ръб“, която ще бъде представена във Варна в края на форума „Изкуството като противодействие“ на 10 октомври. Това е сериозно изследване на Живка Валявичарска, която е изкуствовед, преподавател в Института „Прат“ в Ню Йорк, добави той. 

В изложбата във Варна могат да се видят знакови произведения на група „Ръб“ през годините. Сред тях е екоакцията „Черен хепънинг“, която е протест срещу комбината за цветни метали до Пловдив. „Опаковахме в черни найлони дърветата в нощта преди Цветница в градинката на Джумаята. На празника пред една от църквите в Стария град опънахме около 40 метра хартия и оставихме материали, за да могат всички да рисуват“, спомня си Миразчиев.

Част от тази хартия е изложена във Варненската галерия. Според него това е своеобразен референдум за нагласите на хората по това време, един невероятен документ, в който виждаме различните пластове на обществото, а и самите творци как рефлектират на процесите. 

Голяма част от проекта „Опус Пробект” от 1993 г. също е изложен във Варна, макар и не в оригиналния си вид. Той е бил в галерията на пловдивските художници, където навсякъде са били пръснати ябълки, изложени заедно с големи легла с червени копринени покривки. Плодове са висели и от тавана. В инсталацията е имало и гипсови ябълки. Във Варна могат да се видят картини в еднакъв формат на всички участници, които не са подписани. 

Друга известна акция на група „Ръб“ е „Явната закуска“ от 1992 г. Тя е направена на кея в Балчик на фестивала „Процес - Пространство“. По това време по магазините у нас няма почти нищо и хората се редят на опашки за хляб и мляко. „Това е един контрапункт в критика на мизерията. Пир по време на чума. Бяхме отрупали една маса с всякакви лакомства и напитки и си хапвахме, дори бяхме излъгали, че ще има рекорд на Гинес с най-дългата подводна рисунка“, спомня си Миразчиев.

Последната работа на групата е инсталацията „Ръб в гръб“, с която участват в известните фотографски срещи в Стария Пловдив. След това формацията се разпада, тъй като Кольо Карамфилов и Димитър Митовски заминават да работят в София, Албена Михайлова в Швейцария, Игор Будников в Канада, Павел Алберт в Испания. 

„Всичко, което правехме, беше много искрено и в изложбата си личи тази енергия, заряд и честност. Ние го имаме записано и в устава си, че се обичаме, искаме да се оженим, да си купим яхта и да черпим целия свят. Правехме групови прояви и на повечето откривания имаше богати почерпки. Имаше обръщане към хората, а не затвореност в строг егоцентризъм. Сега това се изчерпа и не могат да се направят такива неща, защото обществото е различно, а артистите са строго индивидуални, самодостатъчни и се изолират. Няма го този приятелски дух и отвореност, това отношение към света и няма такива групи като „Ръб“, каза Емил Миразчиев. 

Въпреки своите особености, пловдивските художници от групата не са имали проблеми да излагат в галериите, а на изложбите им се струпвал целият град. Били са харесвани, канени на много места и по думите му са вдъхвали респект. Тази енергия се усещаше дори и от властимащите. Бяхме независими и имахме свобода да се изразяваме, добави той. 

Групата няма дейност през последните години, но Емил Миразчиев се е заел с идеята за създаването на неин музей в Пловдив и с работа за по-голямата й популярност в страната. Книгата наскоро бе представена в Добрич, а музеят на група „Ръб“ е включен в плана за развитие на Пловдив, посочи художникът. 

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Авансцена
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.