NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев
5886
Цветни аспекти

Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили

| 03 Септември 2024, 16:54 ч.
Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев
Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев
Снимка © БТА

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Принц Хари смята, че съдебните дела, които заведе срещу британската таблоидна преса, са основната причина за разпадането на отношенията му с кралското семейство, предаде Ройтерс. Това казва по-малкият син на крал Чарлз Трети в новия документален филм Tabloids on Trial. 

„Това със сигурност е основната причина“, каза Хари във филма. Понастоящем той съди медийната компания „Нюз груп нюзпейпърс“, собственост на Рупърт Мърдок, и издателя на „Дейли мейл“ в две отделни дела. Принц Хари ги обвинява, че журналисти и частни детективи са участвали в незаконни дейности и нахлуване в личния му живот. 

Хари преди е наричал съдебните дела своя „мисия“. И двете медии отричат обвиненията и се борят срещу исковете, заведени от принца.

„Вярвам, че една публична личност трябва да прави подобни неща в името на доброто, н

Оркестърът на Русенската опера, диригентът Алфонсо Тодиско и цигуларят Енрико Кавалиере ще изнесат концерт тази вечер в зала "Филхармония" в крайдунавския град. Това съобщи Лилия Морале от културния институт в Русе. 

Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър от Менделсон и Трета симфония на Брамс. 

Алфонсо Тодиско е преподавател по пиано в консерваторията в Салерно. Той е дирижирал много оркестри. 

Енрико Кавалиере е носител на първи награди в множество солови конкурси, като редовно участва в концертни сезони в Италия и чужбина. Той учи в консерваторията в Салерно.

За шестнадесети път подножието на древното светилище на Орфей край момчилградското село Татул ще се превърне в сцена на музикалния фестивал "Нощта на Орфей", съобщават от общинската администрация.

Специален гост тази година ще бъде Йорданка Христова. Тя ще изпълни за публиката най-добрите хитове в 60-годишната си кариера. 

Входът за фестивала, който тази година е на 22 юни е безплатен, а всеки един от публиката ще получи по чаша вино, за да почувства мистиката на мястото в топлата юнска нощ, споделят от общината. И допълват, че и тази година е осигурен безплатен транспорт от сградата на общината до светилището.

Освен Йорданка Христова, публиката ще се наслади и на изпълнения на младите таланти от Общинския детски комплекс в Момчилград, както и на огнено шоу.

По традиция, музикалният фестивал ще бъде предшестван от велопоход до археологическия компл

Актрисата Блейк Лайвли каза, че в основата на пренасянето на книгата "Никога повече" на големия екран е било да се служи на почитателите на бестселъра на Колийн Хувър, предаде Ройтерс.

На лондонската премиера на романтичната драма Лайвли каза, че претворяването на романа във филм е "голяма отговорност, но и възможност".

"Когато трябва да служиш на група от хора, които са толкова страстни по отношение на изходния материал... да служиш на толкова ангажирани хора, е прекрасно", каза актрисата.

В "Никога повече" Блейк Лайвли играе Лили Блум, цветарка от Бостън. Тя се влюбва в красивия неврохирург Райл Кинкейд, изигран от Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма.

Когато отношенията им стават по-сериозни, Райл започва да проявява черти, напомнящи на Лили за тормоза, на който е била подложена от баща си. Споменът за травмата от детството й принуждава Лили

Проект за съвременно изкуство, озаглавен "506 (синьо)", събра в изложба творбите на 14 български художници.

Експозицията е подредена в галерия "Хан Хаджи Николи" във Велико Търново, а неин куратор е Красимир Русев. Той е член на Съюза на българските художници, реализирал е 42 самостоятелни изложби, участвал е в 56 международни проекта и е организирал над 30 артсъбития.

Проектът е посветен на огромен период от творчеството на емблематичният художник Ив Клайн, според когото монохромният син цвят е единствената реална възможност за достигане до духовния абсолют.

"Ив Клайн е художник, който посвещава целия си живот на синьото и по-точно на този номер цвят, който превръща в стандарт", каза Красимир Русев.

"Той е бил впечатлен от фреските на Джото, където синьото е много ефирно и особено", добави кураторът, като поясни, че целият православен свят по

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Това беше затворена група с определени хора от самото начало и не са влизали други, каза Миразчиев като уточни, че са обявили за почетни членове Максим Бояджиев и Димчо Павлов.

„Преди промените имаше младежки изложби, на които се събирахме. Постепенно се „напипахме“ хора със сходна чувствителност, естетика и философия към изкуството, еднакъв визуален поглед и взехме да се събираме. После това прерасна в общност, в която много се харесвахме. През 1989 г. вече се събирахме и обсъждахме в каква посока ще работим, направихме манифест на групата, в който решихме как да се определяме“, разказа той.

Първата им изложба е „Символи и знаци” през 1990 г. и Миразчиев смята, че с нея са заявили политическата си позиция. След това не са имали толкова плакатни изяви, но отново са били критични и са повдигали дискусии. 

Общо 37 български и 19 чуждестранни филми са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856“, където ще бъдат представени кинолентите. 

Филмите от чужбина, включени в конкурсната програма, са от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия. „Богатото тематично разнообразие представя сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, с войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство и др. Близо 70 са творците на различни възрасти, които ще се съревновават в конкурсната програма. Петима от тях ще спорят за приза най-добър филм на млад автор (до 30 години). Популяризирането на фестивала в училищата провоки

София, 10 юли. Късен следобед. 37 градуса по Целзий. Зала за репетиции без добра вентилация. Джейкъб Колиър и хор „Мистерията на българските гласове“. Жегата взима връх, но не и над доброто настроение, усмивките и ентусиазма, с който на живо се отработват и създават новите песни между носителя на шест награди „Грами“ и световноизвестната българска формация. Всичко това се случва броени часове преди първия им съвместен концерт в зала 1 на НДК – на 11 юли 2024 г.

В основата на този музикален проект са също диригентът Георги Андреев, „Кварто квартет“ и продуцентът Бояна Бункова. 

България е едно от най-невероятните музикални места в света, казва Джейкъб Колиър в една от малкото пролуки, които си оставя между репетициите. С неизменната си усмивка разказва за двете но

Женски хор „Златна лира“ от Търговище заминава за участие във фестивал в Италия. Международният песенен фолклорен форум „Tarantela del Vesuvio“ в Соренто е четиридневен, съобщи диригентът на състава Илиана Иванова. 

Във фестивала ще се представят още 15 състава от цял свят. Хорът при Община Търговище ще зарадва публиката с фолклорни песни, както и с традиционни италиански хитове. „Програмата ни не е много дълга, защото участниците са много. Съобразили сме се с това. Включваме песни от репертоара, но и сме ги дообогатили и разнообразили“, добави Иванова. 

По думите й по различен начин ще бъде представена песента „Ерген деда“, към която е добавен и танц. Една от солистките ще бъде облечена като старец с калпак, за да бъде пресъздаден по-пълноценно образът от текста. Към друга песен е направен електронен съпровод със солистка. 

Фестивалът в Соренто

Венсан Рюфен и Аксел Морел вземат участие в Culturama Fest 2024 Water Live. Проектите им „Басейн“ (Венсaн Рюфен) и „Останки“ (Аксел Морел) ще бъдат разположени в Триъгълната кула в София до 2 юли, съобщават организаторите.

„На първата си изложба в София Венсaн Рюфен ще представи съноподобни видения по темата за водата и по-специално водните басейни – места за отдих и игра, където телата се разголват и се показват, каквито са – неподправени, с горда осанка или свенливо. Символи на обществения ранг, частните и обществени басейни успешно разкриват индивидуалната същност на посетителите“, разказват от екипа. Изложбата в Триъгълната кула на Сердика – Регионален исторически музей съдържа негови големи формати, част от които ще бъдат показани по- късно в Ла Рошел и Хонконг.

От екипа разказват, че за първата си изложба в София Аксел Морел предлага няколко творби, свързани с те

Скулптури на лъв и антилопа в реален размер са част от проект за демонстрация на ефектите от климатичните промени, съобщи Ройтерс. Скулптурите бяха показани в Лондон. Те ще изминат 20 000 км от Африка до Северна Европа. 

"Стадото" е най-новият проект на екипа, стоящ зад "Малката Амал" - гигантска фигура на сирийско момиче, която обиколи света като символ на децата бежанци. 

През следващата година куклите лъв и антилопа ще пътуват от Конго до Норвегия. 

Идеята е, че група животни започват да бягат от град на град заради климатичните промени, към тях ще се присъединяват местни видове от съответните страни и така стадото ще нараства, каза художественият директор на проекта Амир Низар Зуаби. Организаторите планират да ангажират в проекта си отделните градове и общности. 

Скулптурите са направени от биоразградими материали - картон и тала

„Имахме много крайни изказвания, някои от които журналистите не пускаха в статиите си. В устава имахме точка „да се спасим от лайняната река“. Но нека не се лъжем, това не беше възможно да се случи преди 1989 г., защото имаше журита и по-нетрадиционните художници бяха неглижирани. Потокът беше канализиран, всичко се следеше от Партията, Комсомола, а Съюзът на българските художници (СБХ) беше казионна структура, която контролираше процесите и затова всички различни неща ставаха извън столицата по пленери и симпозиуми. Ние се борехме за децентрализация в изкуството с подписки, за премахване на монопола на организацията „Хемус“, която единствено можеше да изпраща произведения в чужбина, срещу цялата структура в сферата на изкуството. Показали сме нашето виждане за тези процеси и това го има в манифести и писма“, сподели художникът.

По думите му дейността им е добре описана в книгата за група „Ръб“, която ще бъде представена във Варна в края на форума „Изкуството като противодействие“ на 10 октомври. Това е сериозно изследване на Живка Валявичарска, която е изкуствовед, преподавател в Института „Прат“ в Ню Йорк, добави той. 

В изложбата във Варна могат да се видят знакови произведения на група „Ръб“ през годините. Сред тях е екоакцията „Черен хепънинг“, която е протест срещу комбината за цветни метали до Пловдив. „Опаковахме в черни найлони дърветата в нощта преди Цветница в градинката на Джумаята. На празника пред една от църквите в Стария град опънахме около 40 метра хартия и оставихме материали, за да могат всички да рисуват“, спомня си Миразчиев.

Част от тази хартия е изложена във Варненската галерия. Според него това е своеобразен референдум за нагласите на хората по това време, един невероятен документ, в който виждаме различните пластове на обществото, а и самите творци как рефлектират на процесите. 

Голяма част от проекта „Опус Пробект” от 1993 г. също е изложен във Варна, макар и не в оригиналния си вид. Той е бил в галерията на пловдивските художници, където навсякъде са били пръснати ябълки, изложени заедно с големи легла с червени копринени покривки. Плодове са висели и от тавана. В инсталацията е имало и гипсови ябълки. Във Варна могат да се видят картини в еднакъв формат на всички участници, които не са подписани. 

Друга известна акция на група „Ръб“ е „Явната закуска“ от 1992 г. Тя е направена на кея в Балчик на фестивала „Процес - Пространство“. По това време по магазините у нас няма почти нищо и хората се редят на опашки за хляб и мляко. „Това е един контрапункт в критика на мизерията. Пир по време на чума. Бяхме отрупали една маса с всякакви лакомства и напитки и си хапвахме, дори бяхме излъгали, че ще има рекорд на Гинес с най-дългата подводна рисунка“, спомня си Миразчиев.

Последната работа на групата е инсталацията „Ръб в гръб“, с която участват в известните фотографски срещи в Стария Пловдив. След това формацията се разпада, тъй като Кольо Карамфилов и Димитър Митовски заминават да работят в София, Албена Михайлова в Швейцария, Игор Будников в Канада, Павел Алберт в Испания. 

„Всичко, което правехме, беше много искрено и в изложбата си личи тази енергия, заряд и честност. Ние го имаме записано и в устава си, че се обичаме, искаме да се оженим, да си купим яхта и да черпим целия свят. Правехме групови прояви и на повечето откривания имаше богати почерпки. Имаше обръщане към хората, а не затвореност в строг егоцентризъм. Сега това се изчерпа и не могат да се направят такива неща, защото обществото е различно, а артистите са строго индивидуални, самодостатъчни и се изолират. Няма го този приятелски дух и отвореност, това отношение към света и няма такива групи като „Ръб“, каза Емил Миразчиев. 

Въпреки своите особености, пловдивските художници от групата не са имали проблеми да излагат в галериите, а на изложбите им се струпвал целият град. Били са харесвани, канени на много места и по думите му са вдъхвали респект. Тази енергия се усещаше дори и от властимащите. Бяхме независими и имахме свобода да се изразяваме, добави той. 

Групата няма дейност през последните години, но Емил Миразчиев се е заел с идеята за създаването на неин музей в Пловдив и с работа за по-голямата й популярност в страната. Книгата наскоро бе представена в Добрич, а музеят на група „Ръб“ е включен в плана за развитие на Пловдив, посочи художникът. 

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, ...
"Музикаутор" организира за втори път „Младежки конкурс за нова песен“
Второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ ще се състои от 20 до 22 ноември, съобщиха от екипа на сдружението на автори и музикални издатели за управление на а ...
Гала вечер приветства „рокендрол“ президента Джими Картър преди стотния му рожден ден
Гала вечер във вторник ознаменува предстоящия на 1 октомври стотен рожден ден на американския президент Джими Картър, съобщава АП. Звезди от музиката, киното и спорта отдадоха почи ...
Резбовани приказки
Синът на писателя Николай Хайтов - Здравец Хайтов, откри изложба "резбовани приказки" в Пловдив по повод 105 години от рождението на баща си. Откриването беше част от тазгодишното ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Цветни аспекти
5886
Цветни аспекти

Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев

Група „Ръб“ е феномен в България.Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция.

| 03 Септември 2024, 16:54 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев
Работим за създаването на музей на група „Ръб“, каза художникът Емил Миразчиев
Снимка © БТА

Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.

Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия. 

Принц Хари смята, че съдебните дела, които заведе срещу британската таблоидна преса, са основната причина за разпадането на отношенията му с кралското семейство, предаде Ройтерс. Това казва по-малкият син на крал Чарлз Трети в новия документален филм Tabloids on Trial. 

„Това със сигурност е основната причина“, каза Хари във филма. Понастоящем той съди медийната компания „Нюз груп нюзпейпърс“, собственост на Рупърт Мърдок, и издателя на „Дейли мейл“ в две отделни дела. Принц Хари ги обвинява, че журналисти и частни детективи са участвали в незаконни дейности и нахлуване в личния му живот. 

Хари преди е наричал съдебните дела своя „мисия“. И двете медии отричат обвиненията и се борят срещу исковете, заведени от принца.

„Вярвам, че една публична личност трябва да прави подобни неща в името на доброто, н

Оркестърът на Русенската опера, диригентът Алфонсо Тодиско и цигуларят Енрико Кавалиере ще изнесат концерт тази вечер в зала "Филхармония" в крайдунавския град. Това съобщи Лилия Морале от културния институт в Русе. 

Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър от Менделсон и Трета симфония на Брамс. 

Алфонсо Тодиско е преподавател по пиано в консерваторията в Салерно. Той е дирижирал много оркестри. 

Енрико Кавалиере е носител на първи награди в множество солови конкурси, като редовно участва в концертни сезони в Италия и чужбина. Той учи в консерваторията в Салерно.

За шестнадесети път подножието на древното светилище на Орфей край момчилградското село Татул ще се превърне в сцена на музикалния фестивал "Нощта на Орфей", съобщават от общинската администрация.

Специален гост тази година ще бъде Йорданка Христова. Тя ще изпълни за публиката най-добрите хитове в 60-годишната си кариера. 

Входът за фестивала, който тази година е на 22 юни е безплатен, а всеки един от публиката ще получи по чаша вино, за да почувства мистиката на мястото в топлата юнска нощ, споделят от общината. И допълват, че и тази година е осигурен безплатен транспорт от сградата на общината до светилището.

Освен Йорданка Христова, публиката ще се наслади и на изпълнения на младите таланти от Общинския детски комплекс в Момчилград, както и на огнено шоу.

По традиция, музикалният фестивал ще бъде предшестван от велопоход до археологическия компл

Актрисата Блейк Лайвли каза, че в основата на пренасянето на книгата "Никога повече" на големия екран е било да се служи на почитателите на бестселъра на Колийн Хувър, предаде Ройтерс.

На лондонската премиера на романтичната драма Лайвли каза, че претворяването на романа във филм е "голяма отговорност, но и възможност".

"Когато трябва да служиш на група от хора, които са толкова страстни по отношение на изходния материал... да служиш на толкова ангажирани хора, е прекрасно", каза актрисата.

В "Никога повече" Блейк Лайвли играе Лили Блум, цветарка от Бостън. Тя се влюбва в красивия неврохирург Райл Кинкейд, изигран от Джъстин Балдони, който е и режисьор на филма.

Когато отношенията им стават по-сериозни, Райл започва да проявява черти, напомнящи на Лили за тормоза, на който е била подложена от баща си. Споменът за травмата от детството й принуждава Лили

Проект за съвременно изкуство, озаглавен "506 (синьо)", събра в изложба творбите на 14 български художници.

Експозицията е подредена в галерия "Хан Хаджи Николи" във Велико Търново, а неин куратор е Красимир Русев. Той е член на Съюза на българските художници, реализирал е 42 самостоятелни изложби, участвал е в 56 международни проекта и е организирал над 30 артсъбития.

Проектът е посветен на огромен период от творчеството на емблематичният художник Ив Клайн, според когото монохромният син цвят е единствената реална възможност за достигане до духовния абсолют.

"Ив Клайн е художник, който посвещава целия си живот на синьото и по-точно на този номер цвят, който превръща в стандарт", каза Красимир Русев.

"Той е бил впечатлен от фреските на Джото, където синьото е много ефирно и особено", добави кураторът, като поясни, че целият православен свят по

Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.

Това беше затворена група с определени хора от самото начало и не са влизали други, каза Миразчиев като уточни, че са обявили за почетни членове Максим Бояджиев и Димчо Павлов.

Общо 37 български и 19 чуждестранни филми са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856“, където ще бъдат представени кинолентите. 

Филмите от чужбина, включени в конкурсната програма, са от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия. „Богатото тематично разнообразие представя сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, с войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство и др. Близо 70 са творците на различни възрасти, които ще се съревновават в конкурсната програма. Петима от тях ще спорят за приза най-добър филм на млад автор (до 30 години). Популяризирането на фестивала в училищата провоки

София, 10 юли. Късен следобед. 37 градуса по Целзий. Зала за репетиции без добра вентилация. Джейкъб Колиър и хор „Мистерията на българските гласове“. Жегата взима връх, но не и над доброто настроение, усмивките и ентусиазма, с който на живо се отработват и създават новите песни между носителя на шест награди „Грами“ и световноизвестната българска формация. Всичко това се случва броени часове преди първия им съвместен концерт в зала 1 на НДК – на 11 юли 2024 г.

В основата на този музикален проект са също диригентът Георги Андреев, „Кварто квартет“ и продуцентът Бояна Бункова. 

България е едно от най-невероятните музикални места в света, казва Джейкъб Колиър в една от малкото пролуки, които си оставя между репетициите. С неизменната си усмивка разказва за двете но

Женски хор „Златна лира“ от Търговище заминава за участие във фестивал в Италия. Международният песенен фолклорен форум „Tarantela del Vesuvio“ в Соренто е четиридневен, съобщи диригентът на състава Илиана Иванова. 

Във фестивала ще се представят още 15 състава от цял свят. Хорът при Община Търговище ще зарадва публиката с фолклорни песни, както и с традиционни италиански хитове. „Програмата ни не е много дълга, защото участниците са много. Съобразили сме се с това. Включваме песни от репертоара, но и сме ги дообогатили и разнообразили“, добави Иванова. 

По думите й по различен начин ще бъде представена песента „Ерген деда“, към която е добавен и танц. Една от солистките ще бъде облечена като старец с калпак, за да бъде пресъздаден по-пълноценно образът от текста. Към друга песен е направен електронен съпровод със солистка. 

Фестивалът в Соренто

Венсан Рюфен и Аксел Морел вземат участие в Culturama Fest 2024 Water Live. Проектите им „Басейн“ (Венсaн Рюфен) и „Останки“ (Аксел Морел) ще бъдат разположени в Триъгълната кула в София до 2 юли, съобщават организаторите.

„На първата си изложба в София Венсaн Рюфен ще представи съноподобни видения по темата за водата и по-специално водните басейни – места за отдих и игра, където телата се разголват и се показват, каквито са – неподправени, с горда осанка или свенливо. Символи на обществения ранг, частните и обществени басейни успешно разкриват индивидуалната същност на посетителите“, разказват от екипа. Изложбата в Триъгълната кула на Сердика – Регионален исторически музей съдържа негови големи формати, част от които ще бъдат показани по- късно в Ла Рошел и Хонконг.

От екипа разказват, че за първата си изложба в София Аксел Морел предлага няколко творби, свързани с те

Скулптури на лъв и антилопа в реален размер са част от проект за демонстрация на ефектите от климатичните промени, съобщи Ройтерс. Скулптурите бяха показани в Лондон. Те ще изминат 20 000 км от Африка до Северна Европа. 

"Стадото" е най-новият проект на екипа, стоящ зад "Малката Амал" - гигантска фигура на сирийско момиче, която обиколи света като символ на децата бежанци. 

През следващата година куклите лъв и антилопа ще пътуват от Конго до Норвегия. 

Идеята е, че група животни започват да бягат от град на град заради климатичните промени, към тях ще се присъединяват местни видове от съответните страни и така стадото ще нараства, каза художественият директор на проекта Амир Низар Зуаби. Организаторите планират да ангажират в проекта си отделните градове и общности. 

Скулптурите са направени от биоразградими материали - картон и тала

„Преди промените имаше младежки изложби, на които се събирахме. Постепенно се „напипахме“ хора със сходна чувствителност, естетика и философия към изкуството, еднакъв визуален поглед и взехме да се събираме. После това прерасна в общност, в която много се харесвахме. През 1989 г. вече се събирахме и обсъждахме в каква посока ще работим, направихме манифест на групата, в който решихме как да се определяме“, разказа той.

Първата им изложба е „Символи и знаци” през 1990 г. и Миразчиев смята, че с нея са заявили политическата си позиция. След това не са имали толкова плакатни изяви, но отново са били критични и са повдигали дискусии. 

„Имахме много крайни изказвания, някои от които журналистите не пускаха в статиите си. В устава имахме точка „да се спасим от лайняната река“. Но нека не се лъжем, това не беше възможно да се случи преди 1989 г., защото имаше журита и по-нетрадиционните художници бяха неглижирани. Потокът беше канализиран, всичко се следеше от Партията, Комсомола, а Съюзът на българските художници (СБХ) беше казионна структура, която контролираше процесите и затова всички различни неща ставаха извън столицата по пленери и симпозиуми. Ние се борехме за децентрализация в изкуството с подписки, за премахване на монопола на организацията „Хемус“, която единствено можеше да изпраща произведения в чужбина, срещу цялата структура в сферата на изкуството. Показали сме нашето виждане за тези процеси и това го има в манифести и писма“, сподели художникът.

По думите му дейността им е добре описана в книгата за група „Ръб“, която ще бъде представена във Варна в края на форума „Изкуството като противодействие“ на 10 октомври. Това е сериозно изследване на Живка Валявичарска, която е изкуствовед, преподавател в Института „Прат“ в Ню Йорк, добави той. 

В изложбата във Варна могат да се видят знакови произведения на група „Ръб“ през годините. Сред тях е екоакцията „Черен хепънинг“, която е протест срещу комбината за цветни метали до Пловдив. „Опаковахме в черни найлони дърветата в нощта преди Цветница в градинката на Джумаята. На празника пред една от църквите в Стария град опънахме около 40 метра хартия и оставихме материали, за да могат всички да рисуват“, спомня си Миразчиев.

Част от тази хартия е изложена във Варненската галерия. Според него това е своеобразен референдум за нагласите на хората по това време, един невероятен документ, в който виждаме различните пластове на обществото, а и самите творци как рефлектират на процесите. 

Голяма част от проекта „Опус Пробект” от 1993 г. също е изложен във Варна, макар и не в оригиналния си вид. Той е бил в галерията на пловдивските художници, където навсякъде са били пръснати ябълки, изложени заедно с големи легла с червени копринени покривки. Плодове са висели и от тавана. В инсталацията е имало и гипсови ябълки. Във Варна могат да се видят картини в еднакъв формат на всички участници, които не са подписани. 

Друга известна акция на група „Ръб“ е „Явната закуска“ от 1992 г. Тя е направена на кея в Балчик на фестивала „Процес - Пространство“. По това време по магазините у нас няма почти нищо и хората се редят на опашки за хляб и мляко. „Това е един контрапункт в критика на мизерията. Пир по време на чума. Бяхме отрупали една маса с всякакви лакомства и напитки и си хапвахме, дори бяхме излъгали, че ще има рекорд на Гинес с най-дългата подводна рисунка“, спомня си Миразчиев.

Последната работа на групата е инсталацията „Ръб в гръб“, с която участват в известните фотографски срещи в Стария Пловдив. След това формацията се разпада, тъй като Кольо Карамфилов и Димитър Митовски заминават да работят в София, Албена Михайлова в Швейцария, Игор Будников в Канада, Павел Алберт в Испания. 

„Всичко, което правехме, беше много искрено и в изложбата си личи тази енергия, заряд и честност. Ние го имаме записано и в устава си, че се обичаме, искаме да се оженим, да си купим яхта и да черпим целия свят. Правехме групови прояви и на повечето откривания имаше богати почерпки. Имаше обръщане към хората, а не затвореност в строг егоцентризъм. Сега това се изчерпа и не могат да се направят такива неща, защото обществото е различно, а артистите са строго индивидуални, самодостатъчни и се изолират. Няма го този приятелски дух и отвореност, това отношение към света и няма такива групи като „Ръб“, каза Емил Миразчиев. 

Въпреки своите особености, пловдивските художници от групата не са имали проблеми да излагат в галериите, а на изложбите им се струпвал целият град. Били са харесвани, канени на много места и по думите му са вдъхвали респект. Тази енергия се усещаше дори и от властимащите. Бяхме независими и имахме свобода да се изразяваме, добави той. 

Групата няма дейност през последните години, но Емил Миразчиев се е заел с идеята за създаването на неин музей в Пловдив и с работа за по-голямата й популярност в страната. Книгата наскоро бе представена в Добрич, а музеят на група „Ръб“ е включен в плана за развитие на Пловдив, посочи художникът. 

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
"Музикаутор" организира за втори път „Младежки конкурс за нова песен“
Гала вечер приветства „рокендрол“ президента Джими Картър преди стотния му рожден ден
Резбовани приказки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.