Центърът „Помпиду“ в Париж ще отбележи 100-годишнината от началото на сюрреализма с мащабна изложба, която започва на 4 септември и ще продължи до 13 февруари следващата година, предаде АФП.
Непрекъснато търся фрагменти, които по някакъв начин да отговарят на моята представа за настроение, за цвят, за емоция и изживяване, което да предам на зрителя.
Това каза художничката Силви Басева, която откри новата си изложба живопис „Фрагменти“ в галерия „Неси“.
Това е първата самостоятелна експозиция в Бургас.
Авторката показва 18 произведения с градски и природни пейзажи, чийто запаметен образ е прехвърлен от обектива върху платното. Картините в специално подбраната за бургаската публика селекция изобразяват места от средиземноморските страни. По думите в творбите преобладава градската обстановка на Италия. „Италия ми дава най-много материал за размисъл и поле за творческо въображение“, обясни тя.
Басева сподели, че спонтанно избира обекта, запечатан във фотография, който да прехвърли на платното. „Когато ч
С изложба на 20 съвременни художници и скулптури от света се открива столичната галерия „Риволи“. Първата експозиция в новото пространство е озаглавена „Началото“, съобщават от екипа.
„Тази изложба е не само празник на модерното изкуство, но и на разнообразието от стилове и творчески подходи“, разказват домакините. Сред авторите, чиито творби ще бъдат изложени, са Тилман (Tilman), Ксавие ван Уелсен (Xavier van Walsen), Гунар Зил (Gunnar Zil), Бразо (Brazo), Касай Масана (Kasai Masana), Питър Робърт Кейл, Норман Геко (Norman Gekko).
От екипа на галерия „Риволи“ разказват, че идеята за нейното откриване се ражда от любовта на нейния създател към модерното изкуство - лекаря д-р Николай Болтаджиев. „Подборът отразява различни съвременни стилове и открива поглед към най-актуалните посоки в изобразителното изкуство“
Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово.
Музеят се помещава в реставрираната автентична къща в града на поп Атанас Николов, на която бе извършен ремонт на стойност 56 500 лева, съобщиха от Общината.
Откриването на музея е част от събитията, посветени на празника на Болярово.
Средствата за реставрацията са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, чрез Местната инициативна група Елхово – Болярово, посочи кметът Христо Христов.
„Наш ангажимент остава да пазим културните ни ценности, за да знае и помни поколението историята ни“, добави той.
В старата пашакьойска къща (б. а. – Пашакьой е старото име на Болярово) е подредена богата етонграфска сбирка, показваща бита на местните хора в миналото. Могат да бъдат разгледани традиционни народни носии, сандък с чеиз на невестата, бебешка люлка, о
„Триумф“ на Петър Вълчанов и Кристина Грозева спечели голямата награда за пълнометражен филм на 42-рия фестивал „Златна роза“ във Варна. Лентата получи и наградата за сценарий, написан от двамата режисьори, заедно с Дечо Таралежков, както и призът за женска роля, който бе поделен между двете главни актриси Маргита Гошева и Мария Бакалова. Филмът получи и наградата на публиката.
Специалната награда на журито е за филма „Клопка“ на Надежда Косева, която чрез видеопослание пожела повече хора да живеят достойно като главния герой Божека. Изпълнителят на ролята – Александър Трифонов, бе удостоен с наградата за мъжка роля. За операторската си работа в лентата бе отличен Кирил Проданов.
Призът за режисура е за Павел Г. Веснаков. Неговият филм „Безветрие“ получи още признанието на младежкото жури, както и отличието на
Възпитаниците на школата по изобразително изкуство към Младежки дом - Пазарджик представиха изложба на тема "За животните с любов" в галерия "Георги Машев", където десетки жители на града се запознаха с творчеството на младите художници.
Малките художници са се справили много добре. Гордеем се, че имаме толкова талантливи деца в града, каза Мария Миланова, посетител на изложбата.
Ръководителите на школата Александра Кисовска и Нели Ризова заедно със своите възпитаници представиха на публиката произведенията. Това беше първата инициатива, с която започва новата творческа година в културната институция.
Шедьоври на Салвадор Дали, Рене Магрит, Джорджо де Кирико, Макс Ернст, Дора Маар, Леонора Карингтън, Доротея Танинг ще бъдат изложени в „Помпиду“. Това включва около 500 картини, скулптури, рисунки, текстове, филми и документи. Те разкриват до каква степен това движение в изкуството, зародило се през 1924 г. около писатели като Андре Бретон, и разпространило се по целия свят, е било визионерско и съвременно в желанието си да промени отношенията между човека и природата.
Изложбата ще бъде представена и в други градове като Мадрид, Хамбург и Филаделфия до 2026 година.
Посетителите на експозицията ще бъдат въведени в огромна кръгла стая, в центъра на която може да се види оригиналният ръкопис на „Манифест на сюрреализма“ (Manifeste du surréalisme) на Андре Бретон.
Обиколката в музея проследява и литературни фигури като Лотреамон, Луис Карол и други, отбелязва АФП.
„Сюрреализмът е философия, която в продължение на повече от 40 години обединява мъже и жени, които вярват в една различна връзка със света“, каза пред АФП Мари Сари, съкуратор заедно с Дидие Отингър, заместник-директор на Националния музей за модерно изкуство.
Американският певец и продуцент Финиъс О`Конъл обяви, че издава втория си студиен албум, озаглавен For Cryin` Out Loud, съобщи „Ню мюзикъл експрес“. Освен това той публикува списъка с песни, както и дебютния си сингъл. Албумът ще бъде издаден на 4 октомври. Първата песен от музикалната продукция също е с названието For Cryin` Out Loud.
Финиъс О`Конъл е известен като продуцент и по-голям брат на певицата Били Айлиш. Той е и автор на всяка една песен от албумите й, включително и на последния Hit Me Hard and Soft.
Това е вторият албум на О‘Конъл, след като през 2021 г. издаде Optimist. Песните в новата му музикална продукция са десет и продължителността им е 40 минути, според платформата „Спотифай“.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП.
Миси Елиът, Чарли Екс Си Екс, Меган дъ Стелиън и Травис Скот също ще излязат на сцената.
Изданието на форума през 2025 г. ще се проведе в два поредни уикенда - от 11 до 13 април и от 18 до 20 април.
Обявяването на датите и програмата на фестивала толкова рано се случва изключително рядко, отбелязва АФП.
Посетителите на фестивала ще могат да видят и чуят световноизвестният диригент Густаво Дудамел и неговият Филхармоничен оркестър на Лос Анджелис, преди той да поеме ръководството на Нюйоркската филхармония през 2026 г.
Сред хедлайнерите на „Коачела“ през 2024 г. бяха Лана Дел Рей, Тайлър дъ Криейтър и Доджа Кет. Попзвездата Тейлър Суифт същ
Концертът на хор „Чиксерда“ (Csíkszerda) от Унгария по случай Деня на българско-унгарското приятелство и унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз ще се състои в аулата на Софийския университет. Събитието е на 19 октомври, съобщават от Унгарския културен институт.
По думите им за хористите хор „Чиксреда“ означава не само пеене, а и споделения опит при организирането на концерти, програми и фестивали: „Чиксерда“ е импровизационен любителски хор, затова, освен че разширяват обичайните рамки на хоровото пеене, те превръщат в неизменна част от концертите си и играта със звука и движенията. Съставът гради репертоара си, черпейки от различни музикални традиции, използва с удоволствие средствата на хоровата импровизация, посредством които чест
Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.
Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.
Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.
По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.
„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс
Праз Мишел - един от основателите на "Фюджийс", заведе дело срещу звездата на триото Лорин Хил за измама и нарушаване на договор, след като легендарната хип-хоп група отмени голяма част от турнето си, отбелязващо събирането й, предаде АФП. В жалбата си, подадена в съда в Манхатън, Мишел обвинява известната певица, че е злоупотребила с финансите на групата и едностранно е поела контрола върху нея, и в частност е отказала предложение за пет милиона долара за участие в американския фестивал Коачела. Праз Мишел също така обвинява Лорин Хил, че "хронично закъснява" за концерти и че е отменила част от турнето им, започнало през 2023 г. в чест на славните дни на триото през 90-те години на миналия век.
Лорин Хил, Праз Мишел и Уайклеф Жан се радват на голям успех с хип-хоп албума с реге привкус The Score (1996), който включва х
„Искахме да покажем, че това направление в изкуството не само има гледна точка към хода на историята, нейните критични моменти и политическите движения, които разкъсват Европа, но и мисли за една различна връзка между човека и космоса“, добави Отингър.
Краят на движението сюрреализъм е през 1969 г. Въпреки това неговото влияние продължава да вдъхновява съвременното изкуство, кино, мода и комикси, допълва АФП.