Надявам се скоро да започна да свиря на „Гуарнери дел Джезу“ - цигулката, с която е свирила Стойка Миланова толкова дълго време. Това каза цигуларката Лия Петрова, която снощи получи ценния инструмент от министъра на културата Найден Тодоров.
Цигуларката обясни, че не е очаквала комисията в Министерството на културата да избере нея, но се е сбъднала нейна детска мечта. Снощи бе обявено и че цигулката „Страдивариус“ на проф. Минчо Минчев отива в ръцете на Светлин Русев.
„Дни на индийската култура“ ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас.
На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. „Трупата, ръководена от Арупа Лахири, е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия – бхаратанатям, който се отличава със сложна игра на краката, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от индуиската митология“, разказват организаторите от Индийския съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток-Запад“.
По думите им танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин. Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата
Български и чуждестранни изпълнители ще се включат в тазгодишното издание на "ДжазАрт фест" пред Тракийската гробница в Казанлък, съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Концертите ще бъдат на пети, шести и седми септември.
На откриването на фестивала на сцената ще се качи фюжън формацията „Four of a kind”, а през втората вечер публиката ще има възможност да чуе изпълнения от новия авторски албум на група “Александър Леков квинтет”, озаглавен “Пътуване”, както и изпълнения на квартет "Стийв Хамилтън".
Концертът в последната вечер от фестивала ще се състои в две части и ще бъде посветен на стотната годишнина от основаването на фабриката за струнни инструменти "Кремона". В първата част на вечерта местни китаристи ще представят продукцията на фабриката. Сред тях са Камелия Господинова, Петко Славов и други. Във вт
Виктория издава новия си сингъл In Between, съобщават от „Орфей мюзик“, лицензиант на Warner Music за България. По думите им това е песен за всеки, който изпитва болката от разбитото сърце или самотата.
„In Between е песен за намирането на сила в трудните моменти, показвайки, че да бъдем сами може да ни помогне да израснем и да намерим отново истинската си същност. Песента празнува могъществото на жените, като подчертава красотата на уязвимостта и устойчивостта, която идва от прегръщането на нашите емоции. Тази песен е като пътуване през самотата и себеоткриването. Става въпрос за загубата, но намирането на сила в тази уязвимост... понякога това е единственият изход. Самотата ви учи на уроци и ви помага да се излекувате. Научих се да изпитвам удоволствие да бъда сама и сега чувствам спокойствие и свобода&ldqu
Противоположностите се привличат и беше неминуемо да направим съвместна изложба. Това заявиха в интервю художниците и съпрузи Владимир Аврамов и Мартина Караиванова, които откриха своя нова съвместна изложба живопис в бургаската галерия "Неси". Тя е озаглавена "Отнеси ме там" и е втората, в която двамата партньори в живота съчетават своя различен подход към визуалното изкуство в едно пространство.
"Работейки в една и съща сфера на визуалните изкуства, като стил, маниер, манталитет и художническо мислене спрямо духа и материята, ние сме съвсем различни. Понякога има някаква амбивалентност. Картините на Мартина са много ментални, духовни, метафизични - и в един момент, изследвайки духа, отиват към чистия реализъм, ако мога да определя нейните сфери като съвсем реални обеми. Те са далечни препратки към космоса и към необятното. В същото време аз съм малко по-разпознаваемо р
Билетите за хевиметъл фестивала през 2025 г. в град Вакен, Северна Германия, вече са разпродадени, предаде ДПА, като цитира организаторите.
За четири часа и половина са разпродадени 85 000 билета. Предишните издания на фестивала също са били разпродадени само за няколко дни или дори часове.
"Метълисти, вие сте просто невероятни", каза основателят на фестивала Томас Йенсен. "Невероятно горди сме, че догодина отново ще можем да организираме най-зрелищното метълсъбитие за всички вас!".
Участие в 34-тото издание на Wacken Open Air (от 30 юли до 2 август 2025 г.) вече са потвърдили 34 групи. Очаква се на сцената да се качат френската група "Гожира", американските рокаджии от бандата "Папа Роуч", както и "Машин хед", "Салтатио мортис", "Апокалиптика" и др.
Цените на билетите остават непроменени - 333 евро през 2025 г. В бъдеще обаче ще се заплаща
„В момента, за жалост, ние не знаем точно кога ще можем физически да получим инструментите, тъй като има някои административни неща, които трябва да се уредят - застраховки и т.н. Не мога да ви кажа точна дата на това кога ще получа инструмента и съответно кога ще започна да свиря на него, но се надявам да е скоро“, каза тя.
Министър Найден Тодоров обяви, че двамата музиканти ще получат цигулките си при условие, че излязат заедно на сцена. „Всъщност т. нар. условие да получим цигулките - аз и Светлин да свирим заедно, даже мисля, че няма нужда да го наричаме условие, тъй като и аз, и Светлин изключително много бихме се радвали да се съберем на една сцена“, каза Петрова.
С концерт-спектакъла Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера - Русе завърши програмата на тазгодишния Летен оперен сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново.
В залата на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов“ в старата столица прозвучаха изпълнения от най-великите мюзикъли на всички времена, а публиката през цялото време възнаграждаваше с бурни аплодисменти певците и музикантите.
Бохосян, който е създател и сценарист на спектакъла, поведе зрителите през историята на мюзикъла – жанр, който обединява всякакви стилове музика. Под акомпанимента на оркестъра на Държавна опера – Русе с диригент Вилиана Вълчева той пя джаз, рок и поп, а Даниела Караиванова и Борис Луков му партнираха в някои от изпълненията.
Луков представи на публиката песен на свещника Люмиер от „Красавицата и звяра“, който дублира с гласа си в бъ
Милица Гладнишка и Симеон Лютаков ще са гост актьорите в новия спектакъл, подготвян от Ямболския драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова“, съобщиха от културния институт. Премиерното заглавие е „Среща в Санлис“ по едноименната комедия от френския драматург Жан Ануи. В пиесата участва и почти цялата трупа на театъра в Ямбол.
Романтика и изневяра, приятелство и използвачество, богатство и бедност, пистолети и силни питиета се преплитат в пиесата на Жан Ануи, но в крайна сметка истинската любов побеждава, разказват от ДТ „Невена Коканова”. Пиесата, писана през 40-те години на миналия век, е поставена за първи път у нас през 2018 г. на сцената на Народен театър „Иван Вазов”.
Своя прочит на произведението сега в Ямбол представя режисьорът Стоян Радев, актьор и режисьор от Варненския театър. Сценографията е поверена на Констант
Песен с участието на Лиъм Пейн, който почина преди две седмици на 31-годишна възраст, ще бъде издадена в петък, съобщи американският музикант Сам Паундс, който е работил с него, предаде АФП.
Сам Паундс съобщи за песента Do No Wrong в социалните мрежи, като я придружи с черно-бяла илюстрация на ангел, който се издига към разбито сърце. Той написа, че се надява песента да е "благословия за света" и опечаленото семейство на Лиъм Пейн. "Моля се тази песен да засенчи негативните отзвуци", добави американският текстописец, композитор и певец.
Лиъм Пейн стана известен с групата "Уан дайрекшън". Той беше намерен мъртъв на 16 октомври, след като падна от балкона на стаята си в хотел в Буенос Айрес. Според аржентинската прокуратура предварителните резултати от аутопсията показват, че той е преживял "криза, дължаща се на злоупотреба с наркотици".
Смъртта му предизви
Галерия – книжарница „София прес” представя изложбата „Време“ на Екатерина Петкова и Никола Енев.
Експозицията се открива на 9 октомври и ще продължи до 28-и, съобщават организаторите.
По думите на екипа в творбите си Екатерина Петкова изследва своите лични хармонии от мотиви и цветове, които превръщат нейните картинни пространства в загадъчни чисти светове, обединени под надслов „Тук и сега“.
„Промисленият баланс между образност и абстракция, съкровеният усет за цветови ритъм и деликатните дълбоки гами в произведенията носят на зрителя усещането за вглъбеност и простор едновременно, за светло съзерцание, а някъде и за светла тъга“, разказват още те.
Организаторите посочват, че пластиките на Никола Енев напомнят за вкаменени кълнове или за природни форми, намерени в праха на изоставени поселения.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.
Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е част от програмата на културния институт „Събота в галерията“.
Националният военноисторически музей съхранява над 120 хиляди експоната, свързани с българската военна история, посочват организаторите. Основан е през 1916 г. като първи специализиран военноисторически музей у нас и притежава уникални колекции от оръжия, бойни знамена, бойни награди и лични вещи на български военачалници.
По време на лекцията посетителите ще могат да научат повече за богатата военна история на страната, за важната роля на музея и за това как той си сътрудничи с Художествената галерия в Казанлък.
Националният военноисторически музей е специален партньор в проекта на га
Аз много уважавам Светлин Русев и за мен ще бъде голямо удоволствие да музицираме заедно с него като дуо. Вчера обсъждахме възможни варианти, дати и места. Засега - нищо конкретно, но мисля, че ще се случи до края на този сезон, значи до края на юни следващата година, допълни цигуларката.
Снощи тя и още 12 от най-изявените концертмайстори на България дебютираха на сцена като оркестър, създаден специално за 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.
„Аз смятам, че фестивалния оркестър „Аполония“ е една страхотна идея. Смятам, че това отдавна е трябвало да се случи - да се съберат толкова много добри български музиканти на една сцена и аз много се радвам да бъда част от това. Така че се надявам скоро отново да се съберем заедно с всички тези приятели и страхотни музиканти на една сцена“, коментира Лия Петрова.
Както информирахме, през април тази година проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев предадоха цигулките, собственост на българската държава, с които концертираха и радваха публиката по света и в България. Минчев използваше „Страдивариус“ от 1716 г., а Миланова – „Гуарниери“ от 1733 г.
Снощи, в края на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“, министърът на културата Найден Тодоров обяви, че Министерството на културата е създало специална комисия с председател проф. Минчо Минчев, която да избере наследници на двамата цигулари, които да получат ценните инструменти. Участниците в процедурата избрали това да бъдат Светлин Русев и Лия Петрова.