NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Изложбата „Хванати в спирала“ на Нобуко Уеда в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на МВнР
5674
Под прожектора

Изложбата „Хванати в спирала“ на Нобуко Уеда в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на МВнР

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР.  Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“. Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр

| 03 Септември 2024, 14:50 ч.
Изложбата „Хванати в спирала“ на Нобуко Уеда в галерия
Изложбата „Хванати в спирала“ на Нобуко Уеда в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на МВнР
Снимка © Галерия „Мисията“

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР. 

Русенският театър ще се включи в европейската инициатива "Нощ на театрите" на 16-и ноември (събота) със спектакъла "Бифем" - на режисьора Ростислав Георгиев. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Георгиев спечели правото да постави пиеса в театъра в националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров" през 2022 година. Същата година завършва режисура за драматичен театър в класа на проф. Маргарита Младенова. Това е негов втори спектакъл на голяма сцена след дипломната му работа. 

Сценографията и костюмите са на Антония Соколова, композитор е Пламен Мирчев - Мирона, гласът е на Милен Димитров, вокалите - на Пламена Ангелова и Венера Котларова. Мултимедията е дело на Михаил Иванов. 

Участват актрисите Ивана Керанова и Ясена Господинова.

„Далечно присъствие“ е наречен клавирният рецитал, който София Меликян ще изнесе на 20 септември в Националната музикална академия. Ще звучат творби от Рикардо Винес, Морис Равел, Деода дьо Северак, Хоакин Турина.

Събитието е част от новия градски фестивала за култура и изкуство „Аз съм София“, като част от програмата „София празнува 17 септември“. 

София Меликян представя програма от испански и френски произведения, отдаващи почит на Рикардо Винес (1875-1943), влиятелният каталонски пианист и второстепенен композитор, който винаги е бил запален по новата музика от съвременни композитори, коментират организаторите

Тя е родена в Ереван, Армения, но израснала в Испания. Развива своята концертна дейност предимно в Испания и по света. Тя си

Международен фестивал на танца Bulgarian Open Dance Art Festival ще се състои на 24 и 25 август в Правец.

Това съобщават организаторите от клуба по спортни танци „Паричкова – Денс Тийм“ в София.

По думите им участие във форума ще вземат над 250 представители от Гърция, Република Северна Македония, Сърбия и България.

За гости на фестивала са поканени Алесия Пекия от Италия  и Алесандра Влад от Испания. Двете ще изнесат лекции в уъркшоп на 25 август, като ще представят последни тенденции в развитието на спортните танци.

Алесия Пекия ще говори за латиноамериканските танци и тяхното развитие, а Алесандра Влад ще изнесе лекции за взаимосвързаността на пасо добле с фламенко танца.

Лекция ще изнесе още Кристина Славчева – Пебълс, като сред акцентите ще бъдат тенденциите в хип-хопа.

Надявам се, че предизвиквам любопитство в младите хора към операта, каза Чинциа Тедеско за проекта си „Мистър Пучини в джаза“.

Италианската артистка и вокалист участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“, където с квартета си представи един от по-новите си албуми Mister Puccini in Jazz. Чинциа Тедеско има и джаз проект, посветен на Джузепе Верди.

Когато пея опера в джаза, се надявам, че младите хора ще проявят любопитство и ще слушат и оригинала, ще проверят кой е Пучини, неговата музика, и може би дори ще слушат класическата опера, защо не, разказа пред журналисти Тедеско. От друга страна, вярва, че с работата и с изпълнители на класическа музика ще ги доближи до джаза. 

Искам да направя мост между двата свята, с който да се преодоляват бариерите между музикалните жанрове, каза още Чинциа Тедеско. 

Фотографии на Хелга Парис ще бъдат показани в изложба в Софийската градска художествена галерия (СГХГ). Експозицията, курирана от Инка Шубе, съдържа около 130 черно-бели фотографии, кратки обяснителни текстове и филмов портрет от Хелке Миселвиц.

Тя ще бъде представена в периода 19 септември – 24 ноември, съобщават организаторите.

Кураторът Инка Шубе ще присъства лично на откриването, а на 20 септември ще направи и тур в изложбата, отбелязват от екипа. 

„Творчеството на Хелга Парис (1938-2024) играе важна роля в германската фотография. Със своите отделни изображения и серии тя разгръща своеобразна живописна палитра на източногерманското ежедневие от края на 60-те до 90-те години на ХХ век. В нейните фотографии всичко изглежда живо, диша, усеща се: не само хората и животните, но и къщите, улиците, пейзажите и вещите“, разказват ор

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.

Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гости.

Поздравление към гостите и артистката отправи заместник-министър Мария Ангелиева.

„Отношенията на традиционно приятелство и партньорство с Япония заемат приоритетно място във външната политика на страната ни. Днешното събитие е посветено на три значими годишнини в тези отношения, които отбелязваме чрез различни инициативи през настоящата година – 115 години от първите официални контакти, 85 години от установяването и 65 години от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Япония“, каза в приветствието си зам.-министър Мария Ангелиева. 

Директорът на Държавния културен институт Снежана Йовева-Димитрова, приветства множеството гости, събрали се в градината на галерия „Мисията“ – дипломати, творци, представители на медиите, критици и любители на изкуството и японската култура. В своето изказване тя подчерта: „Изкуството е онази уникална област от нашето битие, която ни дава възможност да опознаваме света и другите народи.“

В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“. Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес.

Това казва световната оперна прима Анджела Георгиу, броени часове преди оперната гала, заедно с Националния филхармоничен оркестър и диригента Найден Тодоров. Събитието е на 10 ноември в зала „България“.

„Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката“, казва сопраното.

Анджела Георгиу разказва и за незабравимите си срещи с български колеги:

Американският музикант и актьор Уили Нелсън, който е на 91 години, издаде нов албум - Last Leaf on the Tree, предаде Асошиейтед прес.

Това е вторият му студиен албум за тази година. Освен това е 76-ия му солов албум и 153-и в кариерата му. 

Last Leaf on the Tree е първият албум на кънтри изпълнителя, продуциран изцяло от сина му Майка. Музикалната продукция съдържа песни от автори като Том Уейтс, Нийл Йънг и Нина Симон, нова версия на песента на Нелсън от 1962 г. The Ghost и парчето The Color of Sound, написано съвместно със сина му.

След седем десетилетия писане на песни Нелсън казва в интервю за Асошиейтед прес, че единственият начин да се определи дали една песен е добра, е когато тя бъде чута. „Познаваш я, когато я чуеш. Когато чуеш нещо и си кажеш: По дяволите, иска ми се аз да бях написал това, това е добра песен“.

За своя колега

Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.

Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.

Световната премиера на "Животът на

Обща изложба на Радосвета Желязкова и Ангел Веселинов ще бъде представена в галерия „Контраст“. Експозицията ще бъде открита на 10 октомври като част от серията изложби „Нови имена в изкуството“.

Инициативата е на галерия „Контраст“ и онлайн галерията „КупиИзкуство.БГ“. „Целта им е да представят автори, които живеят и работят в България, имат сериозно онлайн присъствие и продажби в чужбина, но творчеството им не е широко познато на българската публика. Общото между авторите е, че рисуват реалистично маслена живопис – нещо все по-рядко срещано в България“, разказват от екипа.

Радосвета Желязкова живее и работи в София. Завършила е „Живопис и рисуване“ в Художествена академия „Риачи“ във Флоренция и специалност „Живопис“ в Националната художествена академия

С музиката на Джон Уилямс Софийската филхармония и националният филхармоничен хор гостуват на музикалния фестивал в Любляна на 22 август.

На диригентския пулт отново ще застане маестро Найден Тодоров, който неведнъж е признавал, че Джон Уилямс е един от любимите му композитори, уточняват от филхармонията. 

По думите им поканата за това участие е дошла след концерта на националния оркестър със същата програма в Скопие през пролетта на миналата година, когато в залата са присъствали представители на фестивала.

Програмата включва теми от филмите „Индиана Джоунс“, „Сам в къщи“, „Хари Потър“, „Списъкът на Шиндлер“, „Извънземното“ и „Супермен“. Втората част на концерта е посветена изцяло на музикат

Посланикът на Япония Н. Пр. Хисаши Мичигами, допълни, че България и Япония традиционно поддържат отлични дипломатически отношения, и сподели някои от събитията, които предстоят в програмата на 35-ите Дни на японската култура в България, а авторката Нобуко Уеда изрази своята благодарност за възможността да представи своите творби пред българската публика и подчерта важността за добро партньорство с фондация „Аматерас“.

Изложбата включва скулптури и релефи, които създават единен организъм, потапящ зрителя в японската естетика, известна със своя минимализъм и изтънченост. Нобуко Уеда черпи вдъхновение от древни кошничарски техники, които трансформира в дизайнерски изискани скулптури, впечатляващи със своята виртуозност и финес. Работейки с техника на спираловидни структури, Уеда използва рециклирани хартиени ленти, чрез които изразява символиката на сътворението чрез спиралата. През 2020 г. тя беше удостоена с наградата за иновация в ежегодния конкурс за хартиено изкуство на фондация „Аматерас“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Тикер в 20:00 ч.
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки ...
Начало Под прожектора
5674
Под прожектора

Изложбата „Хванати в спирала“ на Нобуко Уеда в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на МВнР

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.Поздравление към гостите и артистката отправи заместник-министър Мария Ангелиева.

| 03 Септември 2024, 14:50 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложбата „Хванати в спирала“ на Нобуко Уеда в галерия
Изложбата „Хванати в спирала“ на Нобуко Уеда в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на МВнР
Снимка © Галерия „Мисията“

Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР. 

Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.

Русенският театър ще се включи в европейската инициатива "Нощ на театрите" на 16-и ноември (събота) със спектакъла "Бифем" - на режисьора Ростислав Георгиев. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Георгиев спечели правото да постави пиеса в театъра в националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров" през 2022 година. Същата година завършва режисура за драматичен театър в класа на проф. Маргарита Младенова. Това е негов втори спектакъл на голяма сцена след дипломната му работа. 

Сценографията и костюмите са на Антония Соколова, композитор е Пламен Мирчев - Мирона, гласът е на Милен Димитров, вокалите - на Пламена Ангелова и Венера Котларова. Мултимедията е дело на Михаил Иванов. 

Участват актрисите Ивана Керанова и Ясена Господинова.

„Далечно присъствие“ е наречен клавирният рецитал, който София Меликян ще изнесе на 20 септември в Националната музикална академия. Ще звучат творби от Рикардо Винес, Морис Равел, Деода дьо Северак, Хоакин Турина.

Събитието е част от новия градски фестивала за култура и изкуство „Аз съм София“, като част от програмата „София празнува 17 септември“. 

София Меликян представя програма от испански и френски произведения, отдаващи почит на Рикардо Винес (1875-1943), влиятелният каталонски пианист и второстепенен композитор, който винаги е бил запален по новата музика от съвременни композитори, коментират организаторите

Тя е родена в Ереван, Армения, но израснала в Испания. Развива своята концертна дейност предимно в Испания и по света. Тя си

Международен фестивал на танца Bulgarian Open Dance Art Festival ще се състои на 24 и 25 август в Правец.

Това съобщават организаторите от клуба по спортни танци „Паричкова – Денс Тийм“ в София.

По думите им участие във форума ще вземат над 250 представители от Гърция, Република Северна Македония, Сърбия и България.

За гости на фестивала са поканени Алесия Пекия от Италия  и Алесандра Влад от Испания. Двете ще изнесат лекции в уъркшоп на 25 август, като ще представят последни тенденции в развитието на спортните танци.

Алесия Пекия ще говори за латиноамериканските танци и тяхното развитие, а Алесандра Влад ще изнесе лекции за взаимосвързаността на пасо добле с фламенко танца.

Лекция ще изнесе още Кристина Славчева – Пебълс, като сред акцентите ще бъдат тенденциите в хип-хопа.

Надявам се, че предизвиквам любопитство в младите хора към операта, каза Чинциа Тедеско за проекта си „Мистър Пучини в джаза“.

Италианската артистка и вокалист участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“, където с квартета си представи един от по-новите си албуми Mister Puccini in Jazz. Чинциа Тедеско има и джаз проект, посветен на Джузепе Верди.

Когато пея опера в джаза, се надявам, че младите хора ще проявят любопитство и ще слушат и оригинала, ще проверят кой е Пучини, неговата музика, и може би дори ще слушат класическата опера, защо не, разказа пред журналисти Тедеско. От друга страна, вярва, че с работата и с изпълнители на класическа музика ще ги доближи до джаза. 

Искам да направя мост между двата свята, с който да се преодоляват бариерите между музикалните жанрове, каза още Чинциа Тедеско. 

Фотографии на Хелга Парис ще бъдат показани в изложба в Софийската градска художествена галерия (СГХГ). Експозицията, курирана от Инка Шубе, съдържа около 130 черно-бели фотографии, кратки обяснителни текстове и филмов портрет от Хелке Миселвиц.

Тя ще бъде представена в периода 19 септември – 24 ноември, съобщават организаторите.

Кураторът Инка Шубе ще присъства лично на откриването, а на 20 септември ще направи и тур в изложбата, отбелязват от екипа. 

„Творчеството на Хелга Парис (1938-2024) играе важна роля в германската фотография. Със своите отделни изображения и серии тя разгръща своеобразна живописна палитра на източногерманското ежедневие от края на 60-те до 90-те години на ХХ век. В нейните фотографии всичко изглежда живо, диша, усеща се: не само хората и животните, но и къщите, улиците, пейзажите и вещите“, разказват ор

Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гости.

Поздравление към гостите и артистката отправи заместник-министър Мария Ангелиева.

В кариерата си съм казвала повече „Не“, отколкото „Да“. Отказвала съм повече изпълнения от тези, които съм приемала. Това е причината да продължавам да пея и да съм на сцената и днес.

Това казва световната оперна прима Анджела Георгиу, броени часове преди оперната гала, заедно с Националния филхармоничен оркестър и диригента Найден Тодоров. Събитието е на 10 ноември в зала „България“.

„Предпочитам качеството пред количеството и винаги съвсем съзнателно съм се старала да оставя силна следа във всяка една от моите роли. Аз съм много отговорен артист и съм наясно, че моите изпълнения ще останат като препратки към следващите поколения певци и към публиката“, казва сопраното.

Анджела Георгиу разказва и за незабравимите си срещи с български колеги:

Американският музикант и актьор Уили Нелсън, който е на 91 години, издаде нов албум - Last Leaf on the Tree, предаде Асошиейтед прес.

Това е вторият му студиен албум за тази година. Освен това е 76-ия му солов албум и 153-и в кариерата му. 

Last Leaf on the Tree е първият албум на кънтри изпълнителя, продуциран изцяло от сина му Майка. Музикалната продукция съдържа песни от автори като Том Уейтс, Нийл Йънг и Нина Симон, нова версия на песента на Нелсън от 1962 г. The Ghost и парчето The Color of Sound, написано съвместно със сина му.

След седем десетилетия писане на песни Нелсън казва в интервю за Асошиейтед прес, че единственият начин да се определи дали една песен е добра, е когато тя бъде чута. „Познаваш я, когато я чуеш. Когато чуеш нещо и си кажеш: По дяволите, иска ми се аз да бях написал това, това е добра песен“.

За своя колега

Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.

Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.

Световната премиера на "Животът на

Обща изложба на Радосвета Желязкова и Ангел Веселинов ще бъде представена в галерия „Контраст“. Експозицията ще бъде открита на 10 октомври като част от серията изложби „Нови имена в изкуството“.

Инициативата е на галерия „Контраст“ и онлайн галерията „КупиИзкуство.БГ“. „Целта им е да представят автори, които живеят и работят в България, имат сериозно онлайн присъствие и продажби в чужбина, но творчеството им не е широко познато на българската публика. Общото между авторите е, че рисуват реалистично маслена живопис – нещо все по-рядко срещано в България“, разказват от екипа.

Радосвета Желязкова живее и работи в София. Завършила е „Живопис и рисуване“ в Художествена академия „Риачи“ във Флоренция и специалност „Живопис“ в Националната художествена академия

С музиката на Джон Уилямс Софийската филхармония и националният филхармоничен хор гостуват на музикалния фестивал в Любляна на 22 август.

На диригентския пулт отново ще застане маестро Найден Тодоров, който неведнъж е признавал, че Джон Уилямс е един от любимите му композитори, уточняват от филхармонията. 

По думите им поканата за това участие е дошла след концерта на националния оркестър със същата програма в Скопие през пролетта на миналата година, когато в залата са присъствали представители на фестивала.

Програмата включва теми от филмите „Индиана Джоунс“, „Сам в къщи“, „Хари Потър“, „Списъкът на Шиндлер“, „Извънземното“ и „Супермен“. Втората част на концерта е посветена изцяло на музикат

„Отношенията на традиционно приятелство и партньорство с Япония заемат приоритетно място във външната политика на страната ни. Днешното събитие е посветено на три значими годишнини в тези отношения, които отбелязваме чрез различни инициативи през настоящата година – 115 години от първите официални контакти, 85 години от установяването и 65 години от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Япония“, каза в приветствието си зам.-министър Мария Ангелиева. 

Директорът на Държавния културен институт Снежана Йовева-Димитрова, приветства множеството гости, събрали се в градината на галерия „Мисията“ – дипломати, творци, представители на медиите, критици и любители на изкуството и японската култура. В своето изказване тя подчерта: „Изкуството е онази уникална област от нашето битие, която ни дава възможност да опознаваме света и другите народи.“

Посланикът на Япония Н. Пр. Хисаши Мичигами, допълни, че България и Япония традиционно поддържат отлични дипломатически отношения, и сподели някои от събитията, които предстоят в програмата на 35-ите Дни на японската култура в България, а авторката Нобуко Уеда изрази своята благодарност за възможността да представи своите творби пред българската публика и подчерта важността за добро партньорство с фондация „Аматерас“.

Изложбата включва скулптури и релефи, които създават единен организъм, потапящ зрителя в японската естетика, известна със своя минимализъм и изтънченост. Нобуко Уеда черпи вдъхновение от древни кошничарски техники, които трансформира в дизайнерски изискани скулптури, впечатляващи със своята виртуозност и финес. Работейки с техника на спираловидни структури, Уеда използва рециклирани хартиени ленти, чрез които изразява символиката на сътворението чрез спиралата. През 2020 г. тя беше удостоена с наградата за иновация в ежегодния конкурс за хартиено изкуство на фондация „Аматерас“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Калейдоскоп
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Тонът на времето
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.