NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Срещи в паралелна дигитална реалност има в първата за новия сезон премиера на Народния театър
5775
Калейдоскоп

Срещи в паралелна дигитална реалност има в първата за новия сезон премиера на Народния театър

Млад мъж губи съпругата си след дълга борба с тежко заболяване. Неспособен да отработи травмата, той поръчва експериментална технология, която му позволява да се среща с жена си в паралелна дигитална реалност. Сюжетът е от „Съзвездия“ на Ник Пейн, първата за новия сезон премиера в Народния театър. Първите представления са на 12, 25 и 29 септември, съобщават от трупата

| 03 Септември 2024, 14:20 ч.
Срещи в паралелна дигитална реалност има в първата за новия сезон премиера на Народния театър
Срещи в паралелна дигитална реалност има в първата за новия сезон премиера на Народния театър
Снимка © Народен театър

Млад мъж губи съпругата си след дълга борба с тежко заболяване. Неспособен да отработи травмата, той поръчва експериментална технология, която му позволява да се среща с жена си в паралелна дигитална реалност.

Галерия „Интро“ представя изложбата „Малки формати“ на Катрин Томова.

Експозицията ще бъде открита на 31 октомври и ще продължи до 16 ноември, съобщават организаторите.

„Големите формати в маслената живопис винаги са били нещо като запазената марка в творчеството на Катрин Томова. Сега нейната най-нова изложба, показана в галерия „Интро“, вероятно провокирана и от мащаба на пространството, сякаш търси преобръщане на всичко онова, което публиката би очаквала. Но ефектът от нея по-скоро потвърждава личните пластически принципи на художничката, развити в „големите“ платна“, казват от екипа.

Катрин Томова е родена на 24 април 1967 в София. Посещавала е школата по живопис, организирана от вицепрезидента на Есенния салон Пиер Рамел в Париж, където е живяла от 1989 до 1991 г. Първите си самостоятелни изло

Едно от най-новите заглавия на балетната трупа на Държавна опера Бургас "Корсар" ще бъде представено в рамките на Бургаски музикални празници "Емил Чакъров" на 26 август в Летния театър, съобщават от културната институция в морския град. 

Представлението с режисьор и постановчик Галина Калчева и сценограф Иван Токаджиев ще бъде предпоследното от програмата на 17-ите поред празници "Емил Чакъров", организирани съвместно от Държавна опера Бургас и общината. 

Балетът по музика на Адолф Адам, Цезар Пуни, Лео Делиб, Рикардо Дриго, Пьотър Олденбургски, хореографията на Мариус Петипа, Жозеф Мазиле, Константин Сергеев и с либрето, дело на  Жул-Анри Верноа дьо Сен-Жорж и базирано на поемата "Корсарят" от Джордж Байрон. 

В ролите влизат солистите Даниела ТуртумановаСтоянова, примабалерина на Бургаската опера, както и Теодор Цаков, солист на балетната

Комедийно-музикално представление със заглавие „Мелофобия“ ще гостува на сцената на Народно читалище "Просвещение 1870" в Брезник. Това съобщи секретарят на културната институция Борис Борисов.

Спектакълът е на Драматичен театър "Никола Вапцаров" - Благоевград, а сюжетът му разкрива няколко забавни и емоционални истории. Те са разказани и изпяти от Милица Гладнишка, Милена Маркова-Маца, Иван Велчев и Никеца, в акомпанимент на китара на Мирослав Иванов.

"Мелофобия" търси отговори на въпросите какво се случва, когато изгубим ритъма в живота си?; как живеем, ако нямаме свой собствен припев и мелодия?; колко дълго можем да останем сами в тишината? Спектакълът е наситен с хитови песни във всички стилове на музиката", пишат в анотацията към представлението организаторите. 

Режисьор на постановката е Цвети Пеняшки, който заедно със сценографа Мариета

През октомври екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония обявяват два дни на музиката в киното.

Те ще представят в Сандански два от най-успешните си концерт-спектакли: "Да послушаме кино" - с българска филмова музика (на 21 октомври) и "Световното кино в музика" - с популярни мелодии от световните филмови ленти (22 октомври), съобщават организаторите.

След успеха на програмата "Да послушаме кино", включваща едни от най-популярните теми от български филми, която обиколи големите сцени в България и спечели приза "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян реши да продължи своето музикално пътешествие с музика от световното кино.

Концерт-спектакълът "Световното кино в музика" представя музика от знакови ленти с изцяло нов аранжимент: "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Каб

Великотърновската изпълнителка Габриела Опрова пусна видеоклип към новата си песен "Близо до мен". Певицата е автор на текста. 

„Песента се появи случайно при едно пътуване, при което спътничката ми закъсняваше и реших да потърся някаква музика в интернет. Измислих текста за няколко минути. След това реших да я запиша и да заснема клип към нея. Исках видеото да е с танци, затова се свързах с хореографката Преслава Димитрова и танцьорката Анджелина Осман“, разказва Габриела Опрова. 

Това е третата й песен с видеоклип – след "Можеше" и "Магьосница".

Габриела Опрова започва да се занимава с музика в 8 клас. Учи в средното училище "Емилиян Станев", във Велико Търново, в паралелка “Поп и джаз пеене” с вокален педагог Петя Кръстева. Печели първо място на първия конкурс, в който участва. Свири на пиано, благодарение на нейна учителка – Кремена Павлова. Продълж

Сюжетът е от „Съзвездия“ на Ник Пейн, първата за новия сезон премиера в Народния театър.

Първите представления са на 12, 25 и 29 септември, съобщават от трупата.

Сценичната версия и режисурата са на Елица Йовчева, преводът – на Матей Тодоров, сценографията, костюмите и видеодизайнът – на Петко Танчев, композитор е Георги Атанасов.

В спектакъла участват актьорите Ненчо Костов и Радина Думанян.

Докога и докъде се простира животът? Възможен ли е и отвъд своя край? Какво значи „време“ в контекста на детерминистичното допускане, че край и начало са едно и също нещо? Проява на свободна воля ли са изборите, които ежедневно правим и отстояваме? Навярно да, ако любовта и спомените са в състояние да ни пренесат в друго измерение, в което да си простим за грешките си, да преосмислим ситуациите и съдбите си, да надмогнем болката и да съзрем многоизмерността на смисъла да сме заедно, разказва от Народния театър.

Италия върна на Канада емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил, открадната от хотел в Отава преди повече от две години и продаден на търг на нищо неподозиращ италианец, съобщават Асошиейтед прес и Ройтерс. 

Церемония в канадското посолство в Рим отбеляза успешното намиране в Италия и връщане на Канада на фотографията, известна като "Ревящият лъв".

На церемонията италиански карабинери предадоха портрета на канадския посланик в Италия Елиса Голдбърг, която похвали сътрудничеството между следователи от Италия и Канада, довело до възстановяването му. 

Портретът на британския лидер, направен от фотографа от Отава Юсуф Карш през 1941 г., вече е готов за последната стъпка от пътуването си към дома в хотел "Фермон шато Лорие", откъдето е бил откраднат.

След завръщането си снимката отново ще бъде изложена като забележителен исторически портрет.

На бляскави костюми, изящна сценография и ефектен 3D мапинг ще се наслади публиката в комичната опера на Моцарт „Сватбата на Фигаро“, която подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново. Премиерата ще е на 3 октомври в Голяма зала на културната институция в старата столица, съобщиха от трупата. Сюжетното действие ще пренесе зрителите в XVIII век в двореца на граф Алмавива край испанския град Севиля, затова в сценографията са включени елементи от барокова и рококо архитектура. Публиката ще се наслади и на пищните костюми, характерни за този период.

В спектакъла участват солисти от Китай, Сърбия, Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България, заедно с оркестъра, хора и балета на Великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев.

След поста

Самостоятелна живописна изложба на художника Васил Василев представя варненската галерия „Папийон“. Тя е озаглавена „Вдъхновено“. 

Вдъхновението е от картината „Изворът“ на френския представител на неокласицизма Енгър, каза Василев. Той е изобразил четири извора, като названията на картините са внимателно обмислени.

Според художника хората трябва задължително да се усмихват и затова той ги подтиква да го правят с имена, с които самият той се забавлява, като „Извор на една много дълга река“, „Дом до извор на голямо езеро“ (на който свети червен фенер), „Извор, който е у дома си или позира на художника“. Няма да убегне на зрителя, че изворът в тези творби се асоциира с жената. 

Попитан има ли все още в наше време чисти извори, от които да пием, художникът каза, че най-големият извор

Violons Barbares е втората азиатска формация, която гостува на „Аларма пънк джаз“ през октомври. Концертът на монголско-френско-българското фолк-рок трио е на 24 октомври в клуб Singles (НДК), ден след първото гостуване у нас на доайена на японския авангарден джаз – Масахико Сато, уточняват организаторите.

Във Violons Barbares са българинът Димитър Гугов, свирил и в ансамбъла „Филип Кутев“, преди да замине за Франция преди четвърт век, монголецът Енкхжаргал Дандарваанчиг и французинът Фабиен Гуйо. Те създават групата в Страсбург, в края на по-миналото десетилетие и оттогава са свирили почти по цялото земно кълбо – Festival du Monde Arabe de Montréal в Канада, Festival Cosmo Jazz Chamonix във Франция, Rain Forest Festival в Малайзия, V

За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички времена“ на Симфониета Видин, в която звучаха още творби на Хендел, Моцарт и Танеев.

Дамите от дуо "Арденца" не гостуват за първи път в дунавския град, каза диригентът Петър Димитров. Проф. д-р Даниела Дикова е преподавател по съпровод в Националната музикална академия "Проф. П. Владигеров", акомпанятор, камерен музикант и основател на фондация „Арденца“. Другата половина от дуото е доц. д-р Галина Койчева-Мирчева - преподавател по цигулка в музикалната академия и първи концертмайстор в Симфоничния оркестър на БНР. Те приемат като своя мисия създаването и популяризирането на нова българска музика. По тяхна инициатива се появява и рапсодията за цигулка, пиано и оркестър "ISE" (в превод" "

По думите им „Съзвездия“ е мистериозна игра за двама, която отвежда твърде далеч в самопознанието.

Както информирахме, „Съзвездия“ е вторият проект, който се реализира по линия на програмата „Апостол Карамитев“. Тя започна през 2023 г. по повод 100-годишнината от рождението на големия български актьор. Основната цел е да се даде възможност за представянето на различни форми и естетики, да се предложат нови, интердисциплинарни перспективи към правенето на театър, да бъдат открити интересни автори, идеи и практики, да се отправят нови артистични предизвикателства към трупата и екипа на театъра, да се даде видимост на нови или непознати за Народния театър автори, които да внесат своеобразните си разбирания за сценично произведение.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Тикер в 19:00 ч.
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. ...
Начало Калейдоскоп
5775
Калейдоскоп

Срещи в паралелна дигитална реалност има в първата за новия сезон премиера на Народния театър

Млад мъж губи съпругата си след дълга борба с тежко заболяване.Неспособен да отработи травмата, той поръчва експериментална технология, която му позволява да се среща с жена си в паралелна дигитална реалност.

| 03 Септември 2024, 14:20 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Срещи в паралелна дигитална реалност има в първата за новия сезон премиера на Народния театър
Срещи в паралелна дигитална реалност има в първата за новия сезон премиера на Народния театър
Снимка © Народен театър

Млад мъж губи съпругата си след дълга борба с тежко заболяване. Неспособен да отработи травмата, той поръчва експериментална технология, която му позволява да се среща с жена си в паралелна дигитална реалност.

Сюжетът е от „Съзвездия“ на Ник Пейн, първата за новия сезон премиера в Народния театър.

Галерия „Интро“ представя изложбата „Малки формати“ на Катрин Томова.

Експозицията ще бъде открита на 31 октомври и ще продължи до 16 ноември, съобщават организаторите.

„Големите формати в маслената живопис винаги са били нещо като запазената марка в творчеството на Катрин Томова. Сега нейната най-нова изложба, показана в галерия „Интро“, вероятно провокирана и от мащаба на пространството, сякаш търси преобръщане на всичко онова, което публиката би очаквала. Но ефектът от нея по-скоро потвърждава личните пластически принципи на художничката, развити в „големите“ платна“, казват от екипа.

Катрин Томова е родена на 24 април 1967 в София. Посещавала е школата по живопис, организирана от вицепрезидента на Есенния салон Пиер Рамел в Париж, където е живяла от 1989 до 1991 г. Първите си самостоятелни изло

Едно от най-новите заглавия на балетната трупа на Държавна опера Бургас "Корсар" ще бъде представено в рамките на Бургаски музикални празници "Емил Чакъров" на 26 август в Летния театър, съобщават от културната институция в морския град. 

Представлението с режисьор и постановчик Галина Калчева и сценограф Иван Токаджиев ще бъде предпоследното от програмата на 17-ите поред празници "Емил Чакъров", организирани съвместно от Държавна опера Бургас и общината. 

Балетът по музика на Адолф Адам, Цезар Пуни, Лео Делиб, Рикардо Дриго, Пьотър Олденбургски, хореографията на Мариус Петипа, Жозеф Мазиле, Константин Сергеев и с либрето, дело на  Жул-Анри Верноа дьо Сен-Жорж и базирано на поемата "Корсарят" от Джордж Байрон. 

В ролите влизат солистите Даниела ТуртумановаСтоянова, примабалерина на Бургаската опера, както и Теодор Цаков, солист на балетната

Комедийно-музикално представление със заглавие „Мелофобия“ ще гостува на сцената на Народно читалище "Просвещение 1870" в Брезник. Това съобщи секретарят на културната институция Борис Борисов.

Спектакълът е на Драматичен театър "Никола Вапцаров" - Благоевград, а сюжетът му разкрива няколко забавни и емоционални истории. Те са разказани и изпяти от Милица Гладнишка, Милена Маркова-Маца, Иван Велчев и Никеца, в акомпанимент на китара на Мирослав Иванов.

"Мелофобия" търси отговори на въпросите какво се случва, когато изгубим ритъма в живота си?; как живеем, ако нямаме свой собствен припев и мелодия?; колко дълго можем да останем сами в тишината? Спектакълът е наситен с хитови песни във всички стилове на музиката", пишат в анотацията към представлението организаторите. 

Режисьор на постановката е Цвети Пеняшки, който заедно със сценографа Мариета

През октомври екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония обявяват два дни на музиката в киното.

Те ще представят в Сандански два от най-успешните си концерт-спектакли: "Да послушаме кино" - с българска филмова музика (на 21 октомври) и "Световното кино в музика" - с популярни мелодии от световните филмови ленти (22 октомври), съобщават организаторите.

След успеха на програмата "Да послушаме кино", включваща едни от най-популярните теми от български филми, която обиколи големите сцени в България и спечели приза "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян реши да продължи своето музикално пътешествие с музика от световното кино.

Концерт-спектакълът "Световното кино в музика" представя музика от знакови ленти с изцяло нов аранжимент: "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Каб

Великотърновската изпълнителка Габриела Опрова пусна видеоклип към новата си песен "Близо до мен". Певицата е автор на текста. 

„Песента се появи случайно при едно пътуване, при което спътничката ми закъсняваше и реших да потърся някаква музика в интернет. Измислих текста за няколко минути. След това реших да я запиша и да заснема клип към нея. Исках видеото да е с танци, затова се свързах с хореографката Преслава Димитрова и танцьорката Анджелина Осман“, разказва Габриела Опрова. 

Това е третата й песен с видеоклип – след "Можеше" и "Магьосница".

Габриела Опрова започва да се занимава с музика в 8 клас. Учи в средното училище "Емилиян Станев", във Велико Търново, в паралелка “Поп и джаз пеене” с вокален педагог Петя Кръстева. Печели първо място на първия конкурс, в който участва. Свири на пиано, благодарение на нейна учителка – Кремена Павлова. Продълж

Първите представления са на 12, 25 и 29 септември, съобщават от трупата.

Сценичната версия и режисурата са на Елица Йовчева, преводът – на Матей Тодоров, сценографията, костюмите и видеодизайнът – на Петко Танчев, композитор е Георги Атанасов.

Италия върна на Канада емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил, открадната от хотел в Отава преди повече от две години и продаден на търг на нищо неподозиращ италианец, съобщават Асошиейтед прес и Ройтерс. 

Церемония в канадското посолство в Рим отбеляза успешното намиране в Италия и връщане на Канада на фотографията, известна като "Ревящият лъв".

На церемонията италиански карабинери предадоха портрета на канадския посланик в Италия Елиса Голдбърг, която похвали сътрудничеството между следователи от Италия и Канада, довело до възстановяването му. 

Портретът на британския лидер, направен от фотографа от Отава Юсуф Карш през 1941 г., вече е готов за последната стъпка от пътуването си към дома в хотел "Фермон шато Лорие", откъдето е бил откраднат.

След завръщането си снимката отново ще бъде изложена като забележителен исторически портрет.

На бляскави костюми, изящна сценография и ефектен 3D мапинг ще се наслади публиката в комичната опера на Моцарт „Сватбата на Фигаро“, която подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново. Премиерата ще е на 3 октомври в Голяма зала на културната институция в старата столица, съобщиха от трупата. Сюжетното действие ще пренесе зрителите в XVIII век в двореца на граф Алмавива край испанския град Севиля, затова в сценографията са включени елементи от барокова и рококо архитектура. Публиката ще се наслади и на пищните костюми, характерни за този период.

В спектакъла участват солисти от Китай, Сърбия, Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България, заедно с оркестъра, хора и балета на Великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев.

След поста

Самостоятелна живописна изложба на художника Васил Василев представя варненската галерия „Папийон“. Тя е озаглавена „Вдъхновено“. 

Вдъхновението е от картината „Изворът“ на френския представител на неокласицизма Енгър, каза Василев. Той е изобразил четири извора, като названията на картините са внимателно обмислени.

Според художника хората трябва задължително да се усмихват и затова той ги подтиква да го правят с имена, с които самият той се забавлява, като „Извор на една много дълга река“, „Дом до извор на голямо езеро“ (на който свети червен фенер), „Извор, който е у дома си или позира на художника“. Няма да убегне на зрителя, че изворът в тези творби се асоциира с жената. 

Попитан има ли все още в наше време чисти извори, от които да пием, художникът каза, че най-големият извор

Violons Barbares е втората азиатска формация, която гостува на „Аларма пънк джаз“ през октомври. Концертът на монголско-френско-българското фолк-рок трио е на 24 октомври в клуб Singles (НДК), ден след първото гостуване у нас на доайена на японския авангарден джаз – Масахико Сато, уточняват организаторите.

Във Violons Barbares са българинът Димитър Гугов, свирил и в ансамбъла „Филип Кутев“, преди да замине за Франция преди четвърт век, монголецът Енкхжаргал Дандарваанчиг и французинът Фабиен Гуйо. Те създават групата в Страсбург, в края на по-миналото десетилетие и оттогава са свирили почти по цялото земно кълбо – Festival du Monde Arabe de Montréal в Канада, Festival Cosmo Jazz Chamonix във Франция, Rain Forest Festival в Малайзия, V

За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички времена“ на Симфониета Видин, в която звучаха още творби на Хендел, Моцарт и Танеев.

Дамите от дуо "Арденца" не гостуват за първи път в дунавския град, каза диригентът Петър Димитров. Проф. д-р Даниела Дикова е преподавател по съпровод в Националната музикална академия "Проф. П. Владигеров", акомпанятор, камерен музикант и основател на фондация „Арденца“. Другата половина от дуото е доц. д-р Галина Койчева-Мирчева - преподавател по цигулка в музикалната академия и първи концертмайстор в Симфоничния оркестър на БНР. Те приемат като своя мисия създаването и популяризирането на нова българска музика. По тяхна инициатива се появява и рапсодията за цигулка, пиано и оркестър "ISE" (в превод" "

В спектакъла участват актьорите Ненчо Костов и Радина Думанян.

Докога и докъде се простира животът? Възможен ли е и отвъд своя край? Какво значи „време“ в контекста на детерминистичното допускане, че край и начало са едно и също нещо? Проява на свободна воля ли са изборите, които ежедневно правим и отстояваме? Навярно да, ако любовта и спомените са в състояние да ни пренесат в друго измерение, в което да си простим за грешките си, да преосмислим ситуациите и съдбите си, да надмогнем болката и да съзрем многоизмерността на смисъла да сме заедно, разказва от Народния театър.

По думите им „Съзвездия“ е мистериозна игра за двама, която отвежда твърде далеч в самопознанието.

Както информирахме, „Съзвездия“ е вторият проект, който се реализира по линия на програмата „Апостол Карамитев“. Тя започна през 2023 г. по повод 100-годишнината от рождението на големия български актьор. Основната цел е да се даде възможност за представянето на различни форми и естетики, да се предложат нови, интердисциплинарни перспективи към правенето на театър, да бъдат открити интересни автори, идеи и практики, да се отправят нови артистични предизвикателства към трупата и екипа на театъра, да се даде видимост на нови или непознати за Народния театър автори, които да внесат своеобразните си разбирания за сценично произведение.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Авансцена
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.