NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
5589
Калейдоскоп

Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“.  Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст. Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф

| 03 Септември 2024, 14:08 ч.
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Снимка © Емил Граничаров / БТА

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“. 

След 10 дни по кината "Дедпул & Върколака" вече е най-касовият филм с рейтинг R в историята, без да се отчита инфлацията, съобщават световните осведомителни агенции.

През втория си уикенд на екран блокбастърът на "Марвел" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман и режисиран от Шон Леви реализира 97 милиона долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада. 

Така общите приходи от филма в домашния боксофис стават 395,6 милиона долара, с което "Дедпул & Върколака" изпреварва дългогодишния първенец в класацията на филмите с рейтинг R - "Страстите Христови". Режисираният от Мел Гибсън филм държеше този рекорд в продължение на 20 години с 370 милиона долара.

В световен мащаб "Дедпул & Върколака" бързо събра 824,1 милиона долара от продажби на билети, надминавайки глобалните приходи на първите два филма за Дедпул. Оригиналът от 2016 г. реализира 782

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Той ще изнесе концерт тази вечер във Фестивалния и конгресен център във Варна. 

Концертмайстор и диригент на състава е Радослав Шулц. Солист ще бъде Адриан Йотикер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №2 от Фредерик Шопен. В програмата е и „Смъртта и момичето” за струнен оркестър от Шуберт/Малер. Франц Шуберт пише квартета през тежката за него 1824-а, когато разбира, че е сериозно болен. Драматизмът му по-късно привлича Малер да му даде оркестров прочит, който започва да се изпълнява след смъртта на композитора.

Гостуването на оркестъра от Мюнхен във Варна се осъществява с финансовата подкрепа на Фонда за подпомагане на музикални проекти на професионални музиканти и ансамбли в чужбина на Гьоте-институ

Плевенска филхармония представя камерния концерт "Полифонични метаморфози 2024", посветен на три годишнини от рождението на български композитори - Константин Илиев (100 години), Васил Казанджиев (90 години) и Румен Бальозов (75 години). Това съобщиха от културния институт.

Солисти в концерта ще бъдат кларнетистът Росен Идеалов, Георгита Бояджиева, виолончело, Мирослав Димов и Чарли Милов, ударни инструменти.

В програмата са включени: канони из полифоничния цикъл "Музикална жертва" на Йохан С. Бах, Duo Concertante за кларинет и виолончело и Трио за виолончело, маримба и ударни от Васил Казанджиев, Ludus minor за кларинет и виолончело на Паул Хундемит, "Археография" за кларинет и маримба от Румен Бальозов, Седем багатели за кларинет и виолончело от Антон Веберн.

Ето и кои са солистите на концерта:

Чарли Милов е роден през 2001 г. в Плев

Фронтменът и ритъм китарист на американската хеви метъл група "Металика" Джеймс Хетфийлд и до ден днешен сънува кошмари, преди да тръгне на турне, съобщи Мюзик нюз. 

Шестдесетгодишният вокалист, който е част от легендарната банда от създаването й през 1981 г., признава, че му се случва да се съмнява в себе си.

В подкаста "The Metallica Report" Хейтфийлд разказа, че преди турне нагласата е позитивна, че всичко ще бъде както трябва, и че просто трябва да излязат пред публика и да изпълнят всички страхотни песни, които имат. 

Фронтменът на "Металика" сподели обаче, че напоследък е започнал да се съмнява в себе си и да изпитва несигурност, че с колегите му вече са стари и не могат да правят шоу.

"Започвам да се чувствам несигурен. Минават ми всички тези глупости, които всеки си казва, преди да се заеме с нещо, което го интересува и е важно", споде

На 2 август в столичния Регионален център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“ ще се проведе третото издание на „Астропарти“, съобщиха от Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“. 

Събитието включва дигитализирана аудио-визуална беседа на терасата на „Топлоцентрала“ на тема „Звездообразуване – как се раждат звездите?“ с водещ д-р Недислав Веселинов - авиационен инженер, основател, управител и главен проектант на конструкторското бюро.

Около полунощ любителите на Космоса ще могат да наблюдават с професионални телескопи планетата Сатурн и звездни купове. 

Организатор на събитието, което цели популяризиране на астрономията, е екипът на Софийския планетариум.

Утре планетариумът ще работи със специална програма, ще има и томбола с награди за посетителите.

Първите две издания на „Астропарти“ бяха на теми “Ентропия – разпределение на

Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст.

Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф. Стойка Миланова , каза, че не подозирала, че този инструмент ще й бъде даден. Трябва да си призная, че аз още не мога да осъзная какво се случва, а съм мечтала още от дете. Все още не мога да преработя емоцията. Разбира се, съм изключително щастлива, отбеляза тя. Цигуларката прави два музикални фестивала във Франция.

Румен Цветков (изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид) посочи, че според него музиката се създава с приятели и за приятели. 

Стефания Янкова, която е първа виола на Симфоничния оркестър на БНР, отбеляза, че работата във фестивалния оркестър „Аполония“ е много различна от това, което тя обичайно прави. Там има солист и диригент, а в концерта снощи нямаше, посочи тя като основна разлика. „Аз се чувствах наистина празнично снощи“, каза Янкова.

Цигуларят Николай Минчев призна, че цигулката му била интересна, но не му се свирело като дете. Постоянно намирал оправдания да остави инструмента. Казва, че до ден-днешен няма отговор на въпроса какво е да си син на Минчо Минчев. По думите му е бреме, но е и приятно.

Канадският режисьор, Джеймс Камерън, е известен с иновативните си филми със специални ефекти, навършва 70 години. Сред най-известните му филми са „Терминатор“, „Титаник“, „Аватар“. Носител е на най-големите отличия в киноиндустрията, а през тази година на изложението Д3 (D23) на „Дисни“ обяви датите на новите три продължения на „Аватар“.

Камерън е роден на 16 август 1954 г. в Капускасинг, Онтарио, Канада, в семейство с шотландски корени.

Баща му работи като електроинженер, а майка му е медицинска сестра. Като дете чете научнофантастични книги и гледа филми от същия жанр. Така се заражда мечтата му да бъде режисьор.

„Мисля, че това идва от желанието ми да направя нещо артистично, което да изумява хората. Гледах филми, които ме учудваха, независимо дали ставаше дума за филм на Рей Харихау

Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“. 

Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г. 

Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева.

Филмът е продължение на книгата, в която представя български артисти с оригинални и автентични идеи, и както Ненчев ги описва, „хора на изкуството с потенциал да променят света“. Кадрите в проекцията представят част от героите в „Идеи без граници“ и техните революционни за времето си проекти, които осъществяват по света. За тази цел, сподели Ненчев, е изпратена камера на всеки артист, с ко

Вежди Рашидов подари на Симеон Сакскобургготски историческа фотография от първото заседание на Народното събрание в Търново, и един от най-красивите си акварели  от серията „Японски вишни“, както и бутилка бяло вино с авторски подпис от лимитирана серия. Това стана на обяд в събота в тесен приятелски кръг в двореца  Царска Бистрица, на който Рашидов присъства заедно със съпругата си д-р Снежа Бахарова по покана на Симеон Сакскобургготски, съобщават от екипа на Вежди Рашидов.

На събитието присъстваха българският индустриалец проф. Цоло Вутов, посланикът на Бразилия Паулу Роберто Кампос Тарисе Да Фонтоура със съпругата си, посланикът на Египет Надер Саад. От екипа Вежди Рашидов отбелязват, че го свързва дългогодишно близко приятелство със Симеон Сакскобургготски. „Събеседниците на обяда разговаряха за изкуството като отражение на времето и епохите и ку

Tekashi 6ix9ine и NLE Choppa идват за първото издание на Menace To Society Festival в София, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

След като трапът се превърна в един от най-популярните и най-слушани стилове в цял свят, беше въпрос на време кога такова събитие ще се организира и в България, коментират от СМЕ. Събитието ще се състои на 16 октомври в зала „Арена София“. Освен двамата хедлайнери на сцената ще излязат и над 10 родни трап артисти, групи и DJ-и.

Фестивалът е продукт на сътрудничеството на две европейски компании - J-Noah и Whoop Events, които през последните години доминират в Европа със събития, включващи артисти като Tyga, Gucci Mane, Offset, Quavo, DaBaby, Sean Paul, разказват от СМЕ. 

Дани Ернандес, или по-известен като Tekashi 6ix9ine

Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието, в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, посочват от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена с есемес на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването с есемес са в полза на благотворителната кампания

Артистите отбелязаха, че репетиционният процес бил кратък, но интензивен и изразиха надеждата си да имат възможност да го повторят. Концерт майсторите имат намерение да направят сериозен репертоар и да продължат с общите изяви. Засега обмислят нова дата в Созопол и представяне в София.

Както информирахме, на сцената в амфитеатър „Аполония“ снощи свириха Албена Данаилова (цигулка –  концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка солист на най-известните оркестри, лауреат на най-престижните фестивали), Николай Минчев (цигулка - концертмайстор на Оперно-симфоничния оркестър във Вупертал), Стоимен Пеев (цигулка – концертмайстор в Камерен ансамбъл Софийски солисти), Валя Дервенска (цигулка – концертмайстор на Хайделбергския симфоничен оркестър), Калина Христова (цигулка – концертмайстор на Софийската филхармония), Галина Койчева (цигулка – концертмайстор на Симфоничния оркестър на Българското национално радио), Румен Цветков (виола – изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид), Стефания Янкова (виола – първа виола на СО на БНР), Александър Сомов (виолончело – концертмайстор във Филхармоничния оркестър на Страсбург), Иван Лалев (виолончело  – концертмайстор в Софийската филхармония) и Димитър Иванов (контрабас – концертмайстор във Солунския симфоничен оркестър).

Те се събират специално за 40-ото издание на „Аполония“ и дебютираха на сцената като състав.

В края на концерта министърът на културата Найден Тодоров награди Маргарита Димитрова с огърлие „Златен век“, а Светлин Русев и Лия Петрова получиха цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев - „Гуарниери“ от 1733 г.  и „Страдивариус“ от 1716 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
5589
Калейдоскоп

Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“.Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора.

| 03 Септември 2024, 14:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Снимка © Емил Граничаров / БТА

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“. 

Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст.

След 10 дни по кината "Дедпул & Върколака" вече е най-касовият филм с рейтинг R в историята, без да се отчита инфлацията, съобщават световните осведомителни агенции.

През втория си уикенд на екран блокбастърът на "Марвел" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман и режисиран от Шон Леви реализира 97 милиона долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада. 

Така общите приходи от филма в домашния боксофис стават 395,6 милиона долара, с което "Дедпул & Върколака" изпреварва дългогодишния първенец в класацията на филмите с рейтинг R - "Страстите Христови". Режисираният от Мел Гибсън филм държеше този рекорд в продължение на 20 години с 370 милиона долара.

В световен мащаб "Дедпул & Върколака" бързо събра 824,1 милиона долара от продажби на билети, надминавайки глобалните приходи на първите два филма за Дедпул. Оригиналът от 2016 г. реализира 782

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Той ще изнесе концерт тази вечер във Фестивалния и конгресен център във Варна. 

Концертмайстор и диригент на състава е Радослав Шулц. Солист ще бъде Адриан Йотикер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №2 от Фредерик Шопен. В програмата е и „Смъртта и момичето” за струнен оркестър от Шуберт/Малер. Франц Шуберт пише квартета през тежката за него 1824-а, когато разбира, че е сериозно болен. Драматизмът му по-късно привлича Малер да му даде оркестров прочит, който започва да се изпълнява след смъртта на композитора.

Гостуването на оркестъра от Мюнхен във Варна се осъществява с финансовата подкрепа на Фонда за подпомагане на музикални проекти на професионални музиканти и ансамбли в чужбина на Гьоте-институ

Плевенска филхармония представя камерния концерт "Полифонични метаморфози 2024", посветен на три годишнини от рождението на български композитори - Константин Илиев (100 години), Васил Казанджиев (90 години) и Румен Бальозов (75 години). Това съобщиха от културния институт.

Солисти в концерта ще бъдат кларнетистът Росен Идеалов, Георгита Бояджиева, виолончело, Мирослав Димов и Чарли Милов, ударни инструменти.

В програмата са включени: канони из полифоничния цикъл "Музикална жертва" на Йохан С. Бах, Duo Concertante за кларинет и виолончело и Трио за виолончело, маримба и ударни от Васил Казанджиев, Ludus minor за кларинет и виолончело на Паул Хундемит, "Археография" за кларинет и маримба от Румен Бальозов, Седем багатели за кларинет и виолончело от Антон Веберн.

Ето и кои са солистите на концерта:

Чарли Милов е роден през 2001 г. в Плев

Фронтменът и ритъм китарист на американската хеви метъл група "Металика" Джеймс Хетфийлд и до ден днешен сънува кошмари, преди да тръгне на турне, съобщи Мюзик нюз. 

Шестдесетгодишният вокалист, който е част от легендарната банда от създаването й през 1981 г., признава, че му се случва да се съмнява в себе си.

В подкаста "The Metallica Report" Хейтфийлд разказа, че преди турне нагласата е позитивна, че всичко ще бъде както трябва, и че просто трябва да излязат пред публика и да изпълнят всички страхотни песни, които имат. 

Фронтменът на "Металика" сподели обаче, че напоследък е започнал да се съмнява в себе си и да изпитва несигурност, че с колегите му вече са стари и не могат да правят шоу.

"Започвам да се чувствам несигурен. Минават ми всички тези глупости, които всеки си казва, преди да се заеме с нещо, което го интересува и е важно", споде

На 2 август в столичния Регионален център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“ ще се проведе третото издание на „Астропарти“, съобщиха от Експериментално конструкторско бюро „Фотоника“. 

Събитието включва дигитализирана аудио-визуална беседа на терасата на „Топлоцентрала“ на тема „Звездообразуване – как се раждат звездите?“ с водещ д-р Недислав Веселинов - авиационен инженер, основател, управител и главен проектант на конструкторското бюро.

Около полунощ любителите на Космоса ще могат да наблюдават с професионални телескопи планетата Сатурн и звездни купове. 

Организатор на събитието, което цели популяризиране на астрономията, е екипът на Софийския планетариум.

Утре планетариумът ще работи със специална програма, ще има и томбола с награди за посетителите.

Първите две издания на „Астропарти“ бяха на теми “Ентропия – разпределение на

Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф. Стойка Миланова , каза, че не подозирала, че този инструмент ще й бъде даден. Трябва да си призная, че аз още не мога да осъзная какво се случва, а съм мечтала още от дете. Все още не мога да преработя емоцията. Разбира се, съм изключително щастлива, отбеляза тя. Цигуларката прави два музикални фестивала във Франция.

Румен Цветков (изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид) посочи, че според него музиката се създава с приятели и за приятели. 

Канадският режисьор, Джеймс Камерън, е известен с иновативните си филми със специални ефекти, навършва 70 години. Сред най-известните му филми са „Терминатор“, „Титаник“, „Аватар“. Носител е на най-големите отличия в киноиндустрията, а през тази година на изложението Д3 (D23) на „Дисни“ обяви датите на новите три продължения на „Аватар“.

Камерън е роден на 16 август 1954 г. в Капускасинг, Онтарио, Канада, в семейство с шотландски корени.

Баща му работи като електроинженер, а майка му е медицинска сестра. Като дете чете научнофантастични книги и гледа филми от същия жанр. Така се заражда мечтата му да бъде режисьор.

„Мисля, че това идва от желанието ми да направя нещо артистично, което да изумява хората. Гледах филми, които ме учудваха, независимо дали ставаше дума за филм на Рей Харихау

Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“. 

Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г. 

Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева.

Филмът е продължение на книгата, в която представя български артисти с оригинални и автентични идеи, и както Ненчев ги описва, „хора на изкуството с потенциал да променят света“. Кадрите в проекцията представят част от героите в „Идеи без граници“ и техните революционни за времето си проекти, които осъществяват по света. За тази цел, сподели Ненчев, е изпратена камера на всеки артист, с ко

Вежди Рашидов подари на Симеон Сакскобургготски историческа фотография от първото заседание на Народното събрание в Търново, и един от най-красивите си акварели  от серията „Японски вишни“, както и бутилка бяло вино с авторски подпис от лимитирана серия. Това стана на обяд в събота в тесен приятелски кръг в двореца  Царска Бистрица, на който Рашидов присъства заедно със съпругата си д-р Снежа Бахарова по покана на Симеон Сакскобургготски, съобщават от екипа на Вежди Рашидов.

На събитието присъстваха българският индустриалец проф. Цоло Вутов, посланикът на Бразилия Паулу Роберто Кампос Тарисе Да Фонтоура със съпругата си, посланикът на Египет Надер Саад. От екипа Вежди Рашидов отбелязват, че го свързва дългогодишно близко приятелство със Симеон Сакскобургготски. „Събеседниците на обяда разговаряха за изкуството като отражение на времето и епохите и ку

Tekashi 6ix9ine и NLE Choppa идват за първото издание на Menace To Society Festival в София, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

След като трапът се превърна в един от най-популярните и най-слушани стилове в цял свят, беше въпрос на време кога такова събитие ще се организира и в България, коментират от СМЕ. Събитието ще се състои на 16 октомври в зала „Арена София“. Освен двамата хедлайнери на сцената ще излязат и над 10 родни трап артисти, групи и DJ-и.

Фестивалът е продукт на сътрудничеството на две европейски компании - J-Noah и Whoop Events, които през последните години доминират в Европа със събития, включващи артисти като Tyga, Gucci Mane, Offset, Quavo, DaBaby, Sean Paul, разказват от СМЕ. 

Дани Ернандес, или по-известен като Tekashi 6ix9ine

Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието, в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, посочват от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена с есемес на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването с есемес са в полза на благотворителната кампания

Стефания Янкова, която е първа виола на Симфоничния оркестър на БНР, отбеляза, че работата във фестивалния оркестър „Аполония“ е много различна от това, което тя обичайно прави. Там има солист и диригент, а в концерта снощи нямаше, посочи тя като основна разлика. „Аз се чувствах наистина празнично снощи“, каза Янкова.

Цигуларят Николай Минчев призна, че цигулката му била интересна, но не му се свирело като дете. Постоянно намирал оправдания да остави инструмента. Казва, че до ден-днешен няма отговор на въпроса какво е да си син на Минчо Минчев. По думите му е бреме, но е и приятно.

Артистите отбелязаха, че репетиционният процес бил кратък, но интензивен и изразиха надеждата си да имат възможност да го повторят. Концерт майсторите имат намерение да направят сериозен репертоар и да продължат с общите изяви. Засега обмислят нова дата в Созопол и представяне в София.

Както информирахме, на сцената в амфитеатър „Аполония“ снощи свириха Албена Данаилова (цигулка –  концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка солист на най-известните оркестри, лауреат на най-престижните фестивали), Николай Минчев (цигулка - концертмайстор на Оперно-симфоничния оркестър във Вупертал), Стоимен Пеев (цигулка – концертмайстор в Камерен ансамбъл Софийски солисти), Валя Дервенска (цигулка – концертмайстор на Хайделбергския симфоничен оркестър), Калина Христова (цигулка – концертмайстор на Софийската филхармония), Галина Койчева (цигулка – концертмайстор на Симфоничния оркестър на Българското национално радио), Румен Цветков (виола – изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид), Стефания Янкова (виола – първа виола на СО на БНР), Александър Сомов (виолончело – концертмайстор във Филхармоничния оркестър на Страсбург), Иван Лалев (виолончело  – концертмайстор в Софийската филхармония) и Димитър Иванов (контрабас – концертмайстор във Солунския симфоничен оркестър).

Те се събират специално за 40-ото издание на „Аполония“ и дебютираха на сцената като състав.

В края на концерта министърът на културата Найден Тодоров награди Маргарита Димитрова с огърлие „Златен век“, а Светлин Русев и Лия Петрова получиха цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев - „Гуарниери“ от 1733 г.  и „Страдивариус“ от 1716 г.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.