NRD Начало
Неделя, 13 Октомври 2024
Начало Калейдоскоп Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
5597
Калейдоскоп

Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“.  Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст. Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф

| 03 Септември 2024, 14:08 ч.
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Снимка © Емил Граничаров / БТА

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“. 

Продължението на "Бийтълджус" от 1988 година - "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън, застана начело на зрителския интерес в дългия почивен уикенд около празника на Съединението, сочат обобщените данни от киносалоните. Завръщането на пакостливия демон, в чиято роля е отново Майкъл Кийтън е гледано от 5 151 зрители и има 70 514 лева от билетите им.

На втора позиция е анимацията "10 живота", разказваща историята на котарака Бекет. Преобразуването му в различни животни след загубата и на деветия му живот са видели 20 249 зрители, а приходите за десетте дни у нас са 222 885 лева.

Трети сред най-гледаните филми е "Дедпул & Върколака". Играта на Райън Рейнолдс и Хю Джакман в ролите на иконичните герои от вселената на Марвел, съчетаващи екшън и хумор, е вече почти два месеца по екраните, като са я гледали 157 625 зрители, а отчетените приходи са 2 324 116 лева.<

Поради големия интерес екипът на Художествената галерия в Казанлък организира втори пешеходен тур “По стъпките на Иван Милев”, съобщиха от културния институт. Обиколката ще бъде утре и ще започне от двора на Катедрален храм „Св. Йоан Предтеча“.

Припомняме, че на 22 септември десетки жители и гости на Казанлък се включиха в пешеходния тур „По следите на Иван Милев“, който премина през няколко важни за житейския и творчески път на казанлъшкия художник места. От галерията посочват, че посетителският интерес ги е провокирал не просто да повторят, а тъкмо напротив – да продължат пешеходната разходка като част от образователната платформа на институцията "Събота в галерията". Обиколката цели да повиши знанието си за художника и свързаните с него топоси в Казанлък.

Разказът този път ще започне от дворното пространство на Катедралния х

Идваме със заявката, претенцията и надеждата да оставим един дълбок спомен и една дълбока следа в Ловеч, каза диригентът Йордан Камджалов.

На 9 юли  той ще гостува в Ловчанско читалище „Наука - 1870 г.“, заедно с музикантите от  и и с кларинетиста Атанас Маринов, който пристига от Швейцария за концертите от турнето „Магията на музиката“.

„Радвам се, че следващата спирка на турнето е в Ловеч. Дирижирал съм в Токио, Берлин, Виена, Лондон, Бостън, но не и в Ловеч - това ще бъде моят дебют на ловешка сцена. Имам хубави детски спомени от града и вярвам, че ще се случи едно силно културно събитие, което ще напълни душите на хората“, каза той.

Публиката ще чуе музикални шедьоври от цяла Европа - италианска, руска, немска, френска, австрийска и българска музика. Ще представим един концерт с почти новогодишен дух, с произведения на Паганини, Брамс, Чайковски, С

Серия пластики на Георги Маринов на тема „Вавилонската кула“ ще бъдат представени в галерия „Стубел“.

Експозицията може да бъде разгледана от 8 до 26 октомври, съобщават домакините на събитието.

„Чрез серията пластики на тема „Вавилонската кула“, представени в галерия „Стубел“, Георги Маринов продължава упорито и последователно да ни въвлича в етапите, през които той преминава, разработвайки тази вечна тема в изкуството“, казва Аксиния Джурова. 

Тя обяснява, че още в текста на Битие „11: 1-9“, където се описва изграждането на Вавилонската кула, е заложена възможността за нейното противоречиво тълкуване, произтичащо от фонологичното сходство на града Вавилон „бабу – илу“, т. е. „Божията порта“, с еврейската дума „Бабел“ – смесване, обърква

Възпитаниците на школата по изобразително изкуство към Младежки дом - Пазарджик представиха изложба на тема "За животните с любов" в галерия "Георги Машев", където десетки жители на града се запознаха с творчеството на младите художници.

Малките художници са се справили много добре. Гордеем се, че имаме толкова талантливи деца в града, каза Мария Миланова, посетител на изложбата.

Ръководителите на школата Александра Кисовска и Нели Ризова заедно със своите възпитаници представиха на публиката произведенията. Това беше първата инициатива, с която започва новата творческа година в културната институция.

Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст.

Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф. Стойка Миланова , каза, че не подозирала, че този инструмент ще й бъде даден. Трябва да си призная, че аз още не мога да осъзная какво се случва, а съм мечтала още от дете. Все още не мога да преработя емоцията. Разбира се, съм изключително щастлива, отбеляза тя. Цигуларката прави два музикални фестивала във Франция.

Румен Цветков (изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид) посочи, че според него музиката се създава с приятели и за приятели. 

Стефания Янкова, която е първа виола на Симфоничния оркестър на БНР, отбеляза, че работата във фестивалния оркестър „Аполония“ е много различна от това, което тя обичайно прави. Там има солист и диригент, а в концерта снощи нямаше, посочи тя като основна разлика. „Аз се чувствах наистина празнично снощи“, каза Янкова.

Цигуларят Николай Минчев призна, че цигулката му била интересна, но не му се свирело като дете. Постоянно намирал оправдания да остави инструмента. Казва, че до ден-днешен няма отговор на въпроса какво е да си син на Минчо Минчев. По думите му е бреме, но е и приятно.

Актрисата Скай Джаксън, която е една от звездите на „Дисни“, бе арестувана за „домашен побой“, съобщи Би Би Си. Инцидентът се е случил в „Юнивърсал Студиос“ в Холивуд.

Джаксън, която е на 22 години, е известна с ролята си на Зури Рос в ситкома „Джеси“, излъчван в периода от 2011 до 2015 г. От полицията в Лос Анджелис потвърждават нейния арест за „побой над съпруг“ и добавят, че тя е основният агресор.

„Разследването е в ход и ще бъде изпратено във Върховния съд в Лос Анджелис за образуване на дело“, допълват те.

Скай Джаксън е на девет години, когато се превъплъщава в ролята на Зури, а по-късно отново я изиграва през първите три сезона на друго предаване наречено „Къмпиране“ (Bunk`d).

Театърът е изкуство, което е публично, за хората в залите, но в Паталеница за 25 години са се включили толкова много зрители, актьори, режисьори. Раждаха се деца, случваха се събирания и раздели, случваше се животът под открито небе. За нас театърът под звездите е кауза, каза Инна Церовска, мениджър на на Шекспирова компания „Петровден“  в Националния пресклуб в Пазарджик.

Това се случи по повод отбелязването на 25 години Шекспиров театър под звездите в село Паталеница  и представяне на проявите, посветени на годишнината.

Участие в  пресконференцията взеха Инна Церовска и част от екипа и актьорския състав в лицето на  Георги Георгиев – Антика,  Константин Еленков, Пол Гудуин, Явор Карагитлиев,  Таня Йоргова и Павлина - Калина Церовска.

 На 26 юли ще бъде представен моноспектакълът "Макбет", изпълнен от артистичния директор на

Никога не е било лесно да правиш кино. Предполагам, че преди много години, сто например, и на моите колеги също не им е било никак лесно. Това каза режисьорът Мариан Вълев, който бе гост на официалното откриване на третото издание на летния кинофестивал "Свети Влас филм фест". 

Неговият филм "Чалга" е включен в програмата на специалните галапрожекции на феста.

"Киното е въпрос на необходимост. Киното е въпрос на неистовост, на желанието да кажеш, да разкажеш история, на желанието да отправиш послание към зрителите", посочи той. 

По думите му правенето на кино никога не е лесно и е свързано с много смелост.

"Аз съм последният човек, който ще се оплаква от липса на финансиране. Аз вярвам, че когато наистина имаш тази потребност, неистово желание да разкажеш история, която смяташ, че е важна - просто взимаш един телефон, събираш актьори, пишеш сцена

Около 6400 произведения на изкуството - незаконно изнесени амфори, златни предмети, картини, са открити при операция, провеждана с подкрепата на Интерпол и Европол в около двадесет европейски държави, като са арестувани 85 души, съобщи АФП.

Извършени са "няколко хиляди проверки" на летища, пристанища, гранични пунктове, аукционни къщи, музеи и частни домове, както и в интернет, обясняват от Интерпол в съобщение за медиите.

Испанските власти, в сътрудничество с украинските си колеги, са конфискували по време на операцията 11 златни скитски предмета с приблизителна стойност 60 млн. евро. Те са били откраднати в Украйна и транспортирани контрабандно в Испания. 

В Чехия полицията е заловила статуя на свети Вартоломей от средата на XVII век, "национален културен артефакт", откраднат през 1994 г. от параклис в Римов.

Френските власти са конфискували неза

Американците Виктор Амброс и Гари Ръвкън спечелиха Нобеловата награда за физиология или медицина, съобщават световните агенции, позовавайки се на сайта Nobelprize.org.

Наградата им се присъжда от Кралския Каролински медицинско-хирургичен институт за откриването на микроРНК и ролята й в регулацията на гените, обяви генералният секретар на Нобеловия комитет Томас Перлман.

Тази година паричната равностойност на наградата е 11 милиона крони (около 985,000 щатски долара). Тя се поделя между двамата лауреати.

Миналата година Каталин Карико и Дрю Уайсман спечелиха Нобеловата награда за физиология или медицина за откритията им, свързани с модификации на нуклеотидни бази, които позволиха разработването на иРНК ваксините срещу КОВИД-19.

Първата Нобелова награда за физиология или медицина е връчена през 1901 г. на Елим Адолф фон Беринг от Германия "за работата му

Артистите отбелязаха, че репетиционният процес бил кратък, но интензивен и изразиха надеждата си да имат възможност да го повторят. Концерт майсторите имат намерение да направят сериозен репертоар и да продължат с общите изяви. Засега обмислят нова дата в Созопол и представяне в София.

Както информирахме, на сцената в амфитеатър „Аполония“ снощи свириха Албена Данаилова (цигулка –  концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка солист на най-известните оркестри, лауреат на най-престижните фестивали), Николай Минчев (цигулка - концертмайстор на Оперно-симфоничния оркестър във Вупертал), Стоимен Пеев (цигулка – концертмайстор в Камерен ансамбъл Софийски солисти), Валя Дервенска (цигулка – концертмайстор на Хайделбергския симфоничен оркестър), Калина Христова (цигулка – концертмайстор на Софийската филхармония), Галина Койчева (цигулка – концертмайстор на Симфоничния оркестър на Българското национално радио), Румен Цветков (виола – изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид), Стефания Янкова (виола – първа виола на СО на БНР), Александър Сомов (виолончело – концертмайстор във Филхармоничния оркестър на Страсбург), Иван Лалев (виолончело  – концертмайстор в Софийската филхармония) и Димитър Иванов (контрабас – концертмайстор във Солунския симфоничен оркестър).

Те се събират специално за 40-ото издание на „Аполония“ и дебютираха на сцената като състав.

В края на концерта министърът на културата Найден Тодоров награди Маргарита Димитрова с огърлие „Златен век“, а Светлин Русев и Лия Петрова получиха цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев - „Гуарниери“ от 1733 г.  и „Страдивариус“ от 1716 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спектакълът „С България в сърцето“ ще бъде представен в залата на Драматичния театър „Драгомир Асенов“
Спектакълът „С България в сърцето“, с който отбора на България спечели сребърните медали на световния шампионат по сценични изкуства PERFORMER CUP 2024 в Италия, ще бъд ...
Драматичен театър "Апостол Карамитев" подготвя за децата забавни инициативи
Общинският драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград подготвя забавни инициативи за малките си зрители, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация. Половин час ...
Отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство
Кураторът Любен Домозетски подрежда изложба, посветена на отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство. Експозицията е озаглавена ...
Боряна Венциславова в разговор с водата
Боряна Венциславова представя изложбата „В разговор с водата“. Експозицията ще бъде открита днес в столичната галерия Depoo и ще продължи до 25 октомври, съобщават орг ...
Картина на Лорънс Стивън Лоури ще бъде предложена за продажба на аукцион
Картина на британския художник Лорънс Стивън Лоури, изобразяваща улица в Мерипорт, графство Къмбрия, Великобритания, ще бъде предложена за продажба на аукцион през следващия месец, ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Как южнокорейската култура завладя света?
Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят света, а един от нейните автори току-що спечели Нобелова награда за литература...Как Южна Корея се утв ...
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници от частна колекция в галерия „Жорж Папазов“
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозици ...
Графити фестивал "Пристанище на 60 корабни статуи" ще събере визуални артисти
Графити фестивал на тема "Пристанище на 60 корабни статуи" ще се състои в Русе от 15-и до 19-и октомври тази година. Това съобщиха организаторите от сдружение "Екоарт" в града.&nbs ...
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“
Изложбата „Цветни спомени от музея“ представя в творби от фонда за изкуство и култура „Ангел Симеонов“. Вернисажът е на 15 октомври в музея-галерия „ ...
Светослав Лобошки: Обичам усмихнатите песни, каза композиторът
Има песни, които са със сериозна тема, със сериозно послание, но има и такива, които са за настроение, за концерт, да развеселиш публиката. Всяка песен си има своето предназначение ...
Тикер в 18:00 ч.
Филмите й печелят "Оскар", телевизионните й сериали и кей-поп звезди обикалят св ...
Начало Калейдоскоп
5597
Калейдоскоп

Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“.Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора.

| 03 Септември 2024, 14:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Концерт майсторите от фестивален оркестър „Аполония“ разказаха за цената на успехите си в Созопол
Снимка © Емил Граничаров / БТА

Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“. 

Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст.

Продължението на "Бийтълджус" от 1988 година - "Бийтълджус Бийтълджус" на режисьора Тим Бъртън, застана начело на зрителския интерес в дългия почивен уикенд около празника на Съединението, сочат обобщените данни от киносалоните. Завръщането на пакостливия демон, в чиято роля е отново Майкъл Кийтън е гледано от 5 151 зрители и има 70 514 лева от билетите им.

На втора позиция е анимацията "10 живота", разказваща историята на котарака Бекет. Преобразуването му в различни животни след загубата и на деветия му живот са видели 20 249 зрители, а приходите за десетте дни у нас са 222 885 лева.

Трети сред най-гледаните филми е "Дедпул & Върколака". Играта на Райън Рейнолдс и Хю Джакман в ролите на иконичните герои от вселената на Марвел, съчетаващи екшън и хумор, е вече почти два месеца по екраните, като са я гледали 157 625 зрители, а отчетените приходи са 2 324 116 лева.<

Поради големия интерес екипът на Художествената галерия в Казанлък организира втори пешеходен тур “По стъпките на Иван Милев”, съобщиха от културния институт. Обиколката ще бъде утре и ще започне от двора на Катедрален храм „Св. Йоан Предтеча“.

Припомняме, че на 22 септември десетки жители и гости на Казанлък се включиха в пешеходния тур „По следите на Иван Милев“, който премина през няколко важни за житейския и творчески път на казанлъшкия художник места. От галерията посочват, че посетителският интерес ги е провокирал не просто да повторят, а тъкмо напротив – да продължат пешеходната разходка като част от образователната платформа на институцията "Събота в галерията". Обиколката цели да повиши знанието си за художника и свързаните с него топоси в Казанлък.

Разказът този път ще започне от дворното пространство на Катедралния х

Идваме със заявката, претенцията и надеждата да оставим един дълбок спомен и една дълбока следа в Ловеч, каза диригентът Йордан Камджалов.

На 9 юли  той ще гостува в Ловчанско читалище „Наука - 1870 г.“, заедно с музикантите от  и и с кларинетиста Атанас Маринов, който пристига от Швейцария за концертите от турнето „Магията на музиката“.

„Радвам се, че следващата спирка на турнето е в Ловеч. Дирижирал съм в Токио, Берлин, Виена, Лондон, Бостън, но не и в Ловеч - това ще бъде моят дебют на ловешка сцена. Имам хубави детски спомени от града и вярвам, че ще се случи едно силно културно събитие, което ще напълни душите на хората“, каза той.

Публиката ще чуе музикални шедьоври от цяла Европа - италианска, руска, немска, френска, австрийска и българска музика. Ще представим един концерт с почти новогодишен дух, с произведения на Паганини, Брамс, Чайковски, С

Серия пластики на Георги Маринов на тема „Вавилонската кула“ ще бъдат представени в галерия „Стубел“.

Експозицията може да бъде разгледана от 8 до 26 октомври, съобщават домакините на събитието.

„Чрез серията пластики на тема „Вавилонската кула“, представени в галерия „Стубел“, Георги Маринов продължава упорито и последователно да ни въвлича в етапите, през които той преминава, разработвайки тази вечна тема в изкуството“, казва Аксиния Джурова. 

Тя обяснява, че още в текста на Битие „11: 1-9“, където се описва изграждането на Вавилонската кула, е заложена възможността за нейното противоречиво тълкуване, произтичащо от фонологичното сходство на града Вавилон „бабу – илу“, т. е. „Божията порта“, с еврейската дума „Бабел“ – смесване, обърква

Възпитаниците на школата по изобразително изкуство към Младежки дом - Пазарджик представиха изложба на тема "За животните с любов" в галерия "Георги Машев", където десетки жители на града се запознаха с творчеството на младите художници.

Малките художници са се справили много добре. Гордеем се, че имаме толкова талантливи деца в града, каза Мария Миланова, посетител на изложбата.

Ръководителите на школата Александра Кисовска и Нели Ризова заедно със своите възпитаници представиха на публиката произведенията. Това беше първата инициатива, с която започва новата творческа година в културната институция.

Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф. Стойка Миланова , каза, че не подозирала, че този инструмент ще й бъде даден. Трябва да си призная, че аз още не мога да осъзная какво се случва, а съм мечтала още от дете. Все още не мога да преработя емоцията. Разбира се, съм изключително щастлива, отбеляза тя. Цигуларката прави два музикални фестивала във Франция.

Румен Цветков (изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид) посочи, че според него музиката се създава с приятели и за приятели. 

Актрисата Скай Джаксън, която е една от звездите на „Дисни“, бе арестувана за „домашен побой“, съобщи Би Би Си. Инцидентът се е случил в „Юнивърсал Студиос“ в Холивуд.

Джаксън, която е на 22 години, е известна с ролята си на Зури Рос в ситкома „Джеси“, излъчван в периода от 2011 до 2015 г. От полицията в Лос Анджелис потвърждават нейния арест за „побой над съпруг“ и добавят, че тя е основният агресор.

„Разследването е в ход и ще бъде изпратено във Върховния съд в Лос Анджелис за образуване на дело“, допълват те.

Скай Джаксън е на девет години, когато се превъплъщава в ролята на Зури, а по-късно отново я изиграва през първите три сезона на друго предаване наречено „Къмпиране“ (Bunk`d).

Театърът е изкуство, което е публично, за хората в залите, но в Паталеница за 25 години са се включили толкова много зрители, актьори, режисьори. Раждаха се деца, случваха се събирания и раздели, случваше се животът под открито небе. За нас театърът под звездите е кауза, каза Инна Церовска, мениджър на на Шекспирова компания „Петровден“  в Националния пресклуб в Пазарджик.

Това се случи по повод отбелязването на 25 години Шекспиров театър под звездите в село Паталеница  и представяне на проявите, посветени на годишнината.

Участие в  пресконференцията взеха Инна Церовска и част от екипа и актьорския състав в лицето на  Георги Георгиев – Антика,  Константин Еленков, Пол Гудуин, Явор Карагитлиев,  Таня Йоргова и Павлина - Калина Церовска.

 На 26 юли ще бъде представен моноспектакълът "Макбет", изпълнен от артистичния директор на

Никога не е било лесно да правиш кино. Предполагам, че преди много години, сто например, и на моите колеги също не им е било никак лесно. Това каза режисьорът Мариан Вълев, който бе гост на официалното откриване на третото издание на летния кинофестивал "Свети Влас филм фест". 

Неговият филм "Чалга" е включен в програмата на специалните галапрожекции на феста.

"Киното е въпрос на необходимост. Киното е въпрос на неистовост, на желанието да кажеш, да разкажеш история, на желанието да отправиш послание към зрителите", посочи той. 

По думите му правенето на кино никога не е лесно и е свързано с много смелост.

"Аз съм последният човек, който ще се оплаква от липса на финансиране. Аз вярвам, че когато наистина имаш тази потребност, неистово желание да разкажеш история, която смяташ, че е важна - просто взимаш един телефон, събираш актьори, пишеш сцена

Около 6400 произведения на изкуството - незаконно изнесени амфори, златни предмети, картини, са открити при операция, провеждана с подкрепата на Интерпол и Европол в около двадесет европейски държави, като са арестувани 85 души, съобщи АФП.

Извършени са "няколко хиляди проверки" на летища, пристанища, гранични пунктове, аукционни къщи, музеи и частни домове, както и в интернет, обясняват от Интерпол в съобщение за медиите.

Испанските власти, в сътрудничество с украинските си колеги, са конфискували по време на операцията 11 златни скитски предмета с приблизителна стойност 60 млн. евро. Те са били откраднати в Украйна и транспортирани контрабандно в Испания. 

В Чехия полицията е заловила статуя на свети Вартоломей от средата на XVII век, "национален културен артефакт", откраднат през 1994 г. от параклис в Римов.

Френските власти са конфискували неза

Американците Виктор Амброс и Гари Ръвкън спечелиха Нобеловата награда за физиология или медицина, съобщават световните агенции, позовавайки се на сайта Nobelprize.org.

Наградата им се присъжда от Кралския Каролински медицинско-хирургичен институт за откриването на микроРНК и ролята й в регулацията на гените, обяви генералният секретар на Нобеловия комитет Томас Перлман.

Тази година паричната равностойност на наградата е 11 милиона крони (около 985,000 щатски долара). Тя се поделя между двамата лауреати.

Миналата година Каталин Карико и Дрю Уайсман спечелиха Нобеловата награда за физиология или медицина за откритията им, свързани с модификации на нуклеотидни бази, които позволиха разработването на иРНК ваксините срещу КОВИД-19.

Първата Нобелова награда за физиология или медицина е връчена през 1901 г. на Елим Адолф фон Беринг от Германия "за работата му

Стефания Янкова, която е първа виола на Симфоничния оркестър на БНР, отбеляза, че работата във фестивалния оркестър „Аполония“ е много различна от това, което тя обичайно прави. Там има солист и диригент, а в концерта снощи нямаше, посочи тя като основна разлика. „Аз се чувствах наистина празнично снощи“, каза Янкова.

Цигуларят Николай Минчев призна, че цигулката му била интересна, но не му се свирело като дете. Постоянно намирал оправдания да остави инструмента. Казва, че до ден-днешен няма отговор на въпроса какво е да си син на Минчо Минчев. По думите му е бреме, но е и приятно.

Артистите отбелязаха, че репетиционният процес бил кратък, но интензивен и изразиха надеждата си да имат възможност да го повторят. Концерт майсторите имат намерение да направят сериозен репертоар и да продължат с общите изяви. Засега обмислят нова дата в Созопол и представяне в София.

Както информирахме, на сцената в амфитеатър „Аполония“ снощи свириха Албена Данаилова (цигулка –  концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка солист на най-известните оркестри, лауреат на най-престижните фестивали), Николай Минчев (цигулка - концертмайстор на Оперно-симфоничния оркестър във Вупертал), Стоимен Пеев (цигулка – концертмайстор в Камерен ансамбъл Софийски солисти), Валя Дервенска (цигулка – концертмайстор на Хайделбергския симфоничен оркестър), Калина Христова (цигулка – концертмайстор на Софийската филхармония), Галина Койчева (цигулка – концертмайстор на Симфоничния оркестър на Българското национално радио), Румен Цветков (виола – изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид), Стефания Янкова (виола – първа виола на СО на БНР), Александър Сомов (виолончело – концертмайстор във Филхармоничния оркестър на Страсбург), Иван Лалев (виолончело  – концертмайстор в Софийската филхармония) и Димитър Иванов (контрабас – концертмайстор във Солунския симфоничен оркестър).

Те се събират специално за 40-ото издание на „Аполония“ и дебютираха на сцената като състав.

В края на концерта министърът на културата Найден Тодоров награди Маргарита Димитрова с огърлие „Златен век“, а Светлин Русев и Лия Петрова получиха цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев - „Гуарниери“ от 1733 г.  и „Страдивариус“ от 1716 г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спектакълът „С България в сърцето“ ще бъде представен в залата на Драматичния театър „Драгомир Асенов“
Драматичен театър "Апостол Карамитев" подготвя за децата забавни инициативи
Отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство
Боряна Венциславова в разговор с водата
Картина на Лорънс Стивън Лоури ще бъде предложена за продажба на аукцион
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Октомври
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Как южнокорейската култура завладя света?
Под прожектора
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници от частна колекция в галерия „Жорж Папазов“
Цветни аспекти
Графити фестивал "Пристанище на 60 корабни статуи" ще събере визуални артисти
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.