NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Творчески отражения „Цирколюция“ ще има в София
4178
Творчески отражения

„Цирколюция“ ще има в София

„Цирколюция“ ще има в София от 10 до 13 октомври. Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк със спектакли на открито, циркови работилници и професионален форум – „Дебат за цирка”, уточняват организаторите. „А какво е цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече – популяризирането на съвременния цирк. Стремим се „Цирколюция“ да бъде фестивал, достъпен за възможно най-много зрители

| 03 Септември 2024, 09:53 ч.
„Цирколюция“ ще има в София
„Цирколюция“ ще има в София
Снимка © DFA

„Цирколюция“ ще има в София от 10 до 13 октомври.

Варненската галерия „Графит“ открива изложба със сто пастела на напусналата ни преди две години българска художничка Калина Тасева, съобщават от екипа на културното средище. 

Творбите са от колекцията на Васил Илиев и са събирани през годините със съдействието на дъщерята на авторката проф. Десислава Минчева и Йорданка Торнева от галерия „Теди” във Варна, където са уреждани изложби на Калина Тасева. 

Пастелите, които се показват в галерия „Графит“, са предимно от последните десетилетия от живота на художничката. Сред тях има и няколко работи, рисувани от нея, когато вече е на легло, на прага на вечността, отбелязват галеристите. Рисунките пресъздават планински пейзажи с гледки от Пирин и Балкана, гори, манастир и параклис, поля с разноцветни небеса. Представени са и натюрморти с цветя и няколко портрета.

Колекционерът Васил Илиев споделя с публиката и 1

С предпремиера на „Сватба“ ще бъде отбелязана 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов (1919-2002). Юбилейните чествания ще продължат четири дни, а новият български филм по едноименния разказ ще открие тържествата, съобщават организаторите.

Официалната премиера на лентата е на 8 ноември 2024 г., а предпремиерната прожекция е на 13 септември в Cineland на бул. „България“.

„За всеки един кинотворец, който застава зад текст на Хайтов, е изпитание. Цялото му творчество е фокусирано върху човешките взаимоотношения, а той притежава уникалната способност да превръща обикновеното в приказно", казва режисьорът Магдалена Ралчева. Тя е позната с филмите „Още нещо за любовта“ и „12 А“.

Сценарист е Юрий Дачев, а оператор – Емил Христ

Продължението на анимацията от 2015 година "Отвътре навън 2" е най-гледаният филм след миналия уикенд, сочат обобщените данни от киносалоните у нас. Присъединяването на Тревожност към Радост, Тъга, Бяс, Страх и Отврат в съзнанието на Райли е гледано от 30 460 зрители и има 394 141 лева от билетите им.

"Лоши момчета: Всичко или нищо" е на второ място по зрителски интерес. Продължението на поредицата, започнала през 1995 година, в което Майк Лаури и Маркъс Бърнет трябва да оневинят вече покойния капитан Хауърд е с 49 289 зрители и 676 524 лева приходи за двете седмици в кината.

На трето място е анимацията "Гарфилд: Филмът", създадена по комикса на Джим Дейвис през 1978 година. Срещата на Гарфилд с баща му Вик и осиновения му брат кучето Оди е гледана вече от 71 560 зрители и има 814 582 лева приходи за месец в кината.

Плоча в памет на проф. Снежина Танковска ще бъде открита на 7 юли 2024 г., неделя, в 16 ч. на ул. „Даскал Манол“ 15А, бл. 9. 

Плочата ще бъде поставена на сградата, където видната театрална режисьорка и педагог живее и твори от 1980 година до 2020 г., съобщават организаторите на събитието - нейни колеги и приятели от Софийския университет „Св. Климент Охридски‘‘.

Изборът на дата съвпада с края на академичната година в НАТФИЗ, където проф. Танковска в продължение на години води класове по актьорство и режисура за драматичен театър. 

Организатор на събитието е инициативна група, в която участват много български театрали, с подкрепата на Съюза на артистите в България (САБ) и с разрешението на Столичен общински съвет.

Професор Снежина Танковска (1951-2020г.) е български режисьор, дългогодишен преподавател и педагог

Венсан Рюфен и Аксел Морел вземат участие в Culturama Fest 2024 Water Live. Проектите им „Басейн“ (Венсaн Рюфен) и „Останки“ (Аксел Морел) ще бъдат разположени в Триъгълната кула в София до 2 юли, съобщават организаторите.

„На първата си изложба в София Венсaн Рюфен ще представи съноподобни видения по темата за водата и по-специално водните басейни – места за отдих и игра, където телата се разголват и се показват, каквито са – неподправени, с горда осанка или свенливо. Символи на обществения ранг, частните и обществени басейни успешно разкриват индивидуалната същност на посетителите“, разказват от екипа. Изложбата в Триъгълната кула на Сердика – Регионален исторически музей съдържа негови големи формати, част от които ще бъдат показани по- късно в Ла Рошел и Хонконг.

От екипа разказват, че за първата си изложба в София Аксел Морел предлага няколко творби, свързани с те

Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк със спектакли на открито, циркови работилници и професионален форум – „Дебат за цирка”, уточняват организаторите.

„А какво е цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече – популяризирането на съвременния цирк. Стремим се „Цирколюция“ да бъде фестивал, достъпен за възможно най-много зрители. В съответствие с ангажимента ни към социалния цирк се фокусираме върху достигането на хора със специални потребности. Радваме се, че можем да предложим безплатни билети за хора с увреждания и в неравностойно положение“, допълват организаторите.

Домакин на фестивала ще бъде „Топлоцентрала“.

По случай 130-ата годишнина от рождението на самоковския художник Наум Хаджимладенов в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде открита изложба живопис и показан документален филм, заснет по повод 85 години от рождението му. Това съобщи внукът на художника Евгени Слуцки.

Официалното откриване на експозицията ще бъде на 19 юни, сряда. 

Общо ще могат да бъдат видени 47 творби. Слуцки посочи, че творбите в изложба на дядо му са от всички периоди, в които е творил. Той определи като най - интересни рисунките, които е направил Наум Хаджимладенов, докато е бил студент. 

Художникът е обичал да рисува преминаващите хора в столично кафе, част от тези рисунки също могат да се видят в изложбата. Тя може да бъде разгледана в Самоков през следващите два месеца. 

Наум Хаджимладенов е роден в Самоков на 15 юли 1894 г. През 1914 г

Музика от френското класическо кино ще звучи в концерта "Любовна история" на 12 юли под диригентството на Деян Павлов. 

Събитието е второто, с което Държавна опера - Бургас се включва в поредицата "Купон на острова" на о. Света Анастасия, съобщават от културната институция в морския град. 

На откритата сцена сопраното Нона Кръстникова и тенорът Яни Николов заедно с оркестровия състав на операта с концертмайстор Христо Белчев ще пресъздадат мелодии от някои от най-обичаните френски филми. На пианото ще свири Нина Райхел, а водещ на сцената, но и като глас зад кадър ще е Петър Тихолов.

Програмата на концерта включва теми от филмите: „Шатовалон“, „Беглъците“, „Крилце или кълка“ на композитора Владимир Козма, тема от филма „Мулен Руж“ на Жорж Орик, Ma chere Helene на Мишел Ман, музикална тема от филма „Фантомас“, „Живот в розово“ и легендарната песен н

Осем художници от Хасково и страната претворяват усещанията си на платното в една от любимите на хасковлии зони - лесопарк „Кенана“.  

Те са част от Националния пленер по живопис, който се провежда всяка година в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – осми септември.

Тази година темата на пленера е „С Хасково в сърцето“.

По думите на заместник - кмета на Хасково Мария Вълчева, която приветства участниците във втория им творчески ден, местните автори носят темата в сърцето си, а гост художниците вече са споделили добрите си впечатления от южния град и най-вече от гостоприемството на хората тук.

„Това, което споделиха, е изключително позитивно. Аз вярвам, че са вдъхновени наистина да уловят по най-прекрасния начин идентичността и уникалността на нашия град“ ,каза заместник - кметът.

Националната галерия в Дъблин посвещава изложба на жените импресионистки с около 60 творби, за да отбележи 150-годишнината от началото на това художествено движение, предаде АФП. 

През април 1874 г. в ателието на фотографа Надар в Париж е открита първата изложба на импресионисти. Сред най-известните представители на това движение са Моне, Мане, Реноар и Сезан.

Националната галерия в Дъблин иска да „разгледа четирима велики художници, на които е било обърнато много по-малко внимание приживе, защото са били жени“, обяснява пред АФП директорът на музея Каролин Кембъл.

Представени са френските художнички Берта Моризо (1841-1895), Ева Гонзалес (1849-1883) и Мари Бракмон (1840-1916), както и американката Мери Касат (1844-1926).

„Те ни карат да открием смисъла на импресионизма. Става дума както за светлината и цветовете, така и за семейството и близките о

Спектакълът "Тютюн" на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ от Варна за първи път ще гостува на сцената на Родопски драматичен театър „Николай Хайтов“ в Смолян, съобщи Катя Лазарова – организатор на културни събития.

На 20 юни ще е първата театрална постановка на романа „Тютюн“ от Димитър Димов.  

За драматизацията Юрий Дачев използва оригиналната, нецензурирана версия на творбата. 

„Тютюн“ е спектакъл като нож, опрян в гърлото. Светът е разяден от войната. Хората се борят за власт, пари, доминация над другия. Разтърсващ и чувствен спектакъл за една невъзможна любов. „Тютюн“ е провокация за театъра, за актьорите, за зрителя, а и за режисьора Бина Харалампиева. Спектакъл, в който зрителят преоткрива много актуални теми, които свързват минало и настояще.

Екипът на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ бе отличен с най-голямата награда на град Варна в

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от фра ...
Новата песен на Графа е „Един път на един милион“
„Един път на един милион“ е новата песен на Влади Ампов-Графа, съобщават от „Монте мюзик“. По думите им песента следва трендовете на 2024 година с електро-с ...
Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ ще се включи в Европейските дни на наследството с три изложби
С три изложби Регионалният исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян ще се включи в Европейските дни на наследството, които се провеждат за 26-ти пореден път, съоб ...
Украйна предприе културен десант в САЩ
Украинският творчески проект „Културен десант“ предприе втория етап от американското си турне, което този път ще обхване южната част на САЩ, съобщава Укринформ. Основна ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Творчески отражения
4178
Творчески отражения

„Цирколюция“ ще има в София

„Цирколюция“ ще има в София от 10 до 13 октомври.Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк със спектакли на открито, циркови работилници и професионален форум – „Дебат за цирка”, уточняват организаторите.

| 03 Септември 2024, 09:53 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Цирколюция“ ще има в София
„Цирколюция“ ще има в София
Снимка © DFA

„Цирколюция“ ще има в София от 10 до 13 октомври.

Това е единствен по рода си фестивал в България за съвременен цирк със спектакли на открито, циркови работилници и професионален форум – „Дебат за цирка”, уточняват организаторите.

Варненската галерия „Графит“ открива изложба със сто пастела на напусналата ни преди две години българска художничка Калина Тасева, съобщават от екипа на културното средище. 

Творбите са от колекцията на Васил Илиев и са събирани през годините със съдействието на дъщерята на авторката проф. Десислава Минчева и Йорданка Торнева от галерия „Теди” във Варна, където са уреждани изложби на Калина Тасева. 

Пастелите, които се показват в галерия „Графит“, са предимно от последните десетилетия от живота на художничката. Сред тях има и няколко работи, рисувани от нея, когато вече е на легло, на прага на вечността, отбелязват галеристите. Рисунките пресъздават планински пейзажи с гледки от Пирин и Балкана, гори, манастир и параклис, поля с разноцветни небеса. Представени са и натюрморти с цветя и няколко портрета.

Колекционерът Васил Илиев споделя с публиката и 1

С предпремиера на „Сватба“ ще бъде отбелязана 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов (1919-2002). Юбилейните чествания ще продължат четири дни, а новият български филм по едноименния разказ ще открие тържествата, съобщават организаторите.

Официалната премиера на лентата е на 8 ноември 2024 г., а предпремиерната прожекция е на 13 септември в Cineland на бул. „България“.

„За всеки един кинотворец, който застава зад текст на Хайтов, е изпитание. Цялото му творчество е фокусирано върху човешките взаимоотношения, а той притежава уникалната способност да превръща обикновеното в приказно", казва режисьорът Магдалена Ралчева. Тя е позната с филмите „Още нещо за любовта“ и „12 А“.

Сценарист е Юрий Дачев, а оператор – Емил Христ

Продължението на анимацията от 2015 година "Отвътре навън 2" е най-гледаният филм след миналия уикенд, сочат обобщените данни от киносалоните у нас. Присъединяването на Тревожност към Радост, Тъга, Бяс, Страх и Отврат в съзнанието на Райли е гледано от 30 460 зрители и има 394 141 лева от билетите им.

"Лоши момчета: Всичко или нищо" е на второ място по зрителски интерес. Продължението на поредицата, започнала през 1995 година, в което Майк Лаури и Маркъс Бърнет трябва да оневинят вече покойния капитан Хауърд е с 49 289 зрители и 676 524 лева приходи за двете седмици в кината.

На трето място е анимацията "Гарфилд: Филмът", създадена по комикса на Джим Дейвис през 1978 година. Срещата на Гарфилд с баща му Вик и осиновения му брат кучето Оди е гледана вече от 71 560 зрители и има 814 582 лева приходи за месец в кината.

Плоча в памет на проф. Снежина Танковска ще бъде открита на 7 юли 2024 г., неделя, в 16 ч. на ул. „Даскал Манол“ 15А, бл. 9. 

Плочата ще бъде поставена на сградата, където видната театрална режисьорка и педагог живее и твори от 1980 година до 2020 г., съобщават организаторите на събитието - нейни колеги и приятели от Софийския университет „Св. Климент Охридски‘‘.

Изборът на дата съвпада с края на академичната година в НАТФИЗ, където проф. Танковска в продължение на години води класове по актьорство и режисура за драматичен театър. 

Организатор на събитието е инициативна група, в която участват много български театрали, с подкрепата на Съюза на артистите в България (САБ) и с разрешението на Столичен общински съвет.

Професор Снежина Танковска (1951-2020г.) е български режисьор, дългогодишен преподавател и педагог

Венсан Рюфен и Аксел Морел вземат участие в Culturama Fest 2024 Water Live. Проектите им „Басейн“ (Венсaн Рюфен) и „Останки“ (Аксел Морел) ще бъдат разположени в Триъгълната кула в София до 2 юли, съобщават организаторите.

„На първата си изложба в София Венсaн Рюфен ще представи съноподобни видения по темата за водата и по-специално водните басейни – места за отдих и игра, където телата се разголват и се показват, каквито са – неподправени, с горда осанка или свенливо. Символи на обществения ранг, частните и обществени басейни успешно разкриват индивидуалната същност на посетителите“, разказват от екипа. Изложбата в Триъгълната кула на Сердика – Регионален исторически музей съдържа негови големи формати, част от които ще бъдат показани по- късно в Ла Рошел и Хонконг.

От екипа разказват, че за първата си изложба в София Аксел Морел предлага няколко творби, свързани с те

„А какво е цирколюция? Завъртане, игра на думи, игра с топки, а най-вече – популяризирането на съвременния цирк. Стремим се „Цирколюция“ да бъде фестивал, достъпен за възможно най-много зрители. В съответствие с ангажимента ни към социалния цирк се фокусираме върху достигането на хора със специални потребности. Радваме се, че можем да предложим безплатни билети за хора с увреждания и в неравностойно положение“, допълват организаторите.

Домакин на фестивала ще бъде „Топлоцентрала“.

По случай 130-ата годишнина от рождението на самоковския художник Наум Хаджимладенов в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков ще бъде открита изложба живопис и показан документален филм, заснет по повод 85 години от рождението му. Това съобщи внукът на художника Евгени Слуцки.

Официалното откриване на експозицията ще бъде на 19 юни, сряда. 

Общо ще могат да бъдат видени 47 творби. Слуцки посочи, че творбите в изложба на дядо му са от всички периоди, в които е творил. Той определи като най - интересни рисунките, които е направил Наум Хаджимладенов, докато е бил студент. 

Художникът е обичал да рисува преминаващите хора в столично кафе, част от тези рисунки също могат да се видят в изложбата. Тя може да бъде разгледана в Самоков през следващите два месеца. 

Наум Хаджимладенов е роден в Самоков на 15 юли 1894 г. През 1914 г

Музика от френското класическо кино ще звучи в концерта "Любовна история" на 12 юли под диригентството на Деян Павлов. 

Събитието е второто, с което Държавна опера - Бургас се включва в поредицата "Купон на острова" на о. Света Анастасия, съобщават от културната институция в морския град. 

На откритата сцена сопраното Нона Кръстникова и тенорът Яни Николов заедно с оркестровия състав на операта с концертмайстор Христо Белчев ще пресъздадат мелодии от някои от най-обичаните френски филми. На пианото ще свири Нина Райхел, а водещ на сцената, но и като глас зад кадър ще е Петър Тихолов.

Програмата на концерта включва теми от филмите: „Шатовалон“, „Беглъците“, „Крилце или кълка“ на композитора Владимир Козма, тема от филма „Мулен Руж“ на Жорж Орик, Ma chere Helene на Мишел Ман, музикална тема от филма „Фантомас“, „Живот в розово“ и легендарната песен н

Осем художници от Хасково и страната претворяват усещанията си на платното в една от любимите на хасковлии зони - лесопарк „Кенана“.  

Те са част от Националния пленер по живопис, който се провежда всяка година в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – осми септември.

Тази година темата на пленера е „С Хасково в сърцето“.

По думите на заместник - кмета на Хасково Мария Вълчева, която приветства участниците във втория им творчески ден, местните автори носят темата в сърцето си, а гост художниците вече са споделили добрите си впечатления от южния град и най-вече от гостоприемството на хората тук.

„Това, което споделиха, е изключително позитивно. Аз вярвам, че са вдъхновени наистина да уловят по най-прекрасния начин идентичността и уникалността на нашия град“ ,каза заместник - кметът.

Националната галерия в Дъблин посвещава изложба на жените импресионистки с около 60 творби, за да отбележи 150-годишнината от началото на това художествено движение, предаде АФП. 

През април 1874 г. в ателието на фотографа Надар в Париж е открита първата изложба на импресионисти. Сред най-известните представители на това движение са Моне, Мане, Реноар и Сезан.

Националната галерия в Дъблин иска да „разгледа четирима велики художници, на които е било обърнато много по-малко внимание приживе, защото са били жени“, обяснява пред АФП директорът на музея Каролин Кембъл.

Представени са френските художнички Берта Моризо (1841-1895), Ева Гонзалес (1849-1883) и Мари Бракмон (1840-1916), както и американката Мери Касат (1844-1926).

„Те ни карат да открием смисъла на импресионизма. Става дума както за светлината и цветовете, така и за семейството и близките о

Спектакълът "Тютюн" на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ от Варна за първи път ще гостува на сцената на Родопски драматичен театър „Николай Хайтов“ в Смолян, съобщи Катя Лазарова – организатор на културни събития.

На 20 юни ще е първата театрална постановка на романа „Тютюн“ от Димитър Димов.  

За драматизацията Юрий Дачев използва оригиналната, нецензурирана версия на творбата. 

„Тютюн“ е спектакъл като нож, опрян в гърлото. Светът е разяден от войната. Хората се борят за власт, пари, доминация над другия. Разтърсващ и чувствен спектакъл за една невъзможна любов. „Тютюн“ е провокация за театъра, за актьорите, за зрителя, а и за режисьора Бина Харалампиева. Спектакъл, в който зрителят преоткрива много актуални теми, които свързват минало и настояще.

Екипът на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ бе отличен с най-голямата награда на град Варна в

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.