Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.
Дарин Ламбрев и Филип Ангелов са лауреатите на четвъртия национален конкурс за млади инструменталисти „Кантус фирмус“.
Голямата награда е солово участие в концерт с оркестър „Кантус фирмус“ през следващия сезон, припомнят организаторите.
Изпълненията са оценявани от жури в състав – проф. Людмил Ангелов (пиано), проф. д-р Илия Чернаев (пиано), Мила Георгиева (цигулка), проф. д-р Огнян Константинов (виола) и доц. д-р Атанас Кръстев (виолончело).
Младите музиканти се състезават в категориите „Пиано“, „Струнни инструменти“ и „Камерни ансамбли“. Призовите места в третата възрастова група (до 25 години) са за цигуларката Елизабет Гекова от НМУ „Любомир Пипков“ – София („Струнни инструменти“) и пианистите А
Певецът и рапър Йост Клайн, който бе отстранен от тазгодишния конкурс след скандал зад кулисите, отказа да представлява Нидерландия догодина на песенния конкурс „Евровизия“ в Швейцария, предаде Асошиейтед прес.
Нидерландската телевизия „Aвротрос“ съобщи, че е доволна от новите правила, договорени от организатора на събитието - Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Те бяха поискани, след като тазгодишното издание в Швеция беше помрачено от драматичното изгонване на Клайн.
Клайн беше отстранен от финала на конкурса на „Евровизия“ в шведския град Малмьо поради инцидент с операторка след изпълнението му на полуфиналите. Жената обвинява Клайн, че е отправял заплахи. Случаят е предаден на шведските власти, които отказаха да повдигнат обвинение. Певецът беше един от фаворитите. На него му беше забранено да участва в репетиции и д
Три виртуозни концерта на Бах ще звучат на 17 ноември в зала „България", в изпълнение на цигуларките Божидара Кузманова и Зорница Иларионова, които за първи път ще излязат заедно на една сцена. Диригент на вечерта е маестра Диана Илкоска, съобщават от Софийската филхармония.
Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър №1 в ла минор, BWV 1041, Концерт за цигулка и оркестър №2 в ми-мажор, BWV 1042, и Концерт за две цигулки и оркестър в ре минор, BWV 1043.
„Макар да не е бил лишен от благоволението на кралския двор и лично на Фридрих Велики, един от най-големите композитори на всички времена Йохан Себастиан Бах е малко известен приживе и малко публикуван. Първият инструмент, който Бах изучава в най-ранните си години, е цигулката – взима уроци от баща си до 10-годишната си възраст, к
Culture Moves Europe финансира международни пътувания и участия в резидентски програми на професионалисти от културния и творческия сектор (с изключение на аудиовизуалния) в рамките на програмата „Творческа Европа" на ЕС. На 30 септември в „Топлоцентрала“ ще бъдат разяснени същността на културната мобилност и как тя може да бъде използвана от представители на различни културни сектори, съобщават организаторите.
Творците и професионалистите ще разберат как да разработят свой проект за културна мобилност, да намерят партньори, как да използват портала за кандидатстване на „Гьоте институт“, как да подготвят необходимите документи, в какво се състои процесът на получаване и отчитане на безвъзмездните средства.
На 10 октомври ще се проведе онлайн уъркшоп, който ще даде възможн
Фестивалът „Синелибри“ за пореден път ще гостува във Варна.
Между 17 и 31 октомври зрителите ще имат достъп до отбрани литературни адаптации за голям екран, триумфирали на престижни световни филмови форуми като Кан, Венеция, Торонто, Сан Себастиан, Локарно, съобщават домакините на проявата от Фестивалния комплекс в града.
Програмата ще предложи премиерни заглавия, които се състезават в конкурса за пълнометражен игрален филм на фестивала. Това са съдебната драма „Един обикновен случай“ на Даниел Отьой, „Плуване към дома“ (адаптация по провокативния роман на Дебора Леви), новият филм на Беноа Жако с Шарлот Генсбург и Гийом Кане „Бел“.
Сред гвоздеите в конкурса се нареждат и биографичната драма „Лимонов“ на Кирил Серебренников, създадена по мотиви от книгата на Еманюел Карер, както и екранизацията на знак
Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.
Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.
Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата".
В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж (от френски език- натрупване, сглобяване) - assamblage box, assamblage art, assamblage collag и смесена техника. Авторката, която определя себе си като самобитен художник, казва, че отново не изневерява на творческото си амплоа на търсеща креативното и избягваща статуквото и рутината. Николова посочи, че и сега залага на изкуство, което се практикува рядко, носещо доза креативност и индивидуалност.
„Концепцията на тази изложба е с отправна точка нашите корени и симбиозата между тях и крилете, които са ни дадени от родителите и прадедите ни. Акцент и този път са миналото, обичта към родното и спомените от безгрижното детство. Тематика, близка до сърцето ми“, заяви Николова.
На бляскави костюми, изящна сценография и ефектен 3D мапинг ще се наслади публиката в комичната опера на Моцарт „Сватбата на Фигаро“, която подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново. Премиерата ще е на 3 октомври в Голяма зала на културната институция в старата столица, съобщиха от трупата. Сюжетното действие ще пренесе зрителите в XVIII век в двореца на граф Алмавива край испанския град Севиля, затова в сценографията са включени елементи от барокова и рококо архитектура. Публиката ще се наслади и на пищните костюми, характерни за този период.
В спектакъла участват солисти от Китай, Сърбия, Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България, заедно с оркестъра, хора и балета на Великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев.
След поста
Русенската опера ще представи камерния концерт "Песенен рецитал на сопраното Ана Дитри" утре вечер в Доходното здание в крайдунавския град. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Ана Дитри ще представи на русенската публика арии и песни на полски романтични композитори като Станислав Монюшко, Фредерик Шопен, Владислав Желенски, Станислав Невядомски, Мечислав Карлович и други.
На пианото ще й акомпанира Веселина Ботева.
Ана Дитри обяснява, че песните са от различни епохи, обхващащи период от повече от 100 години.
"След като избрах всички произведения, които да бъдат показани пред чуждестранна публика, реших да ги подредя като една история. Историята на една жена, която за първи път се влюбва в младо и красиво момче, имат първи срещи, след това се раждат децата им, после тя страда, защото ги загубва, и накрая е една старица, която
Биг бендът на БНР с диригент Антони Дончев открива новия си сезон на 24 октомври в първо студио на радиото.
На концерт ще звучи авторската музика на пианиста, композитор и продуцент Димитър Бодуров, съобщават от БНР.
На сцената, заедно с музикантите от бенда, ще партнират контрабасистът Михаил Иванов и барабанистът Мартин Хафизи.
Музикалният почерк на Бодуров съчетава джаз импровизация, класическа композиция, български фолклор и електроника. Повече от 20 години той живее в Нидерландия, където е работил с музиканти като Трюгве Сейм, Ранди Брекър, Рик Маргица. Участва на джаз конкурса в Монтрьо и конкурса „Марсиал Солал“ в Париж. С Бодуров трио (Димитър Бодуров – пиано, Йенс Дюпе – ударни, Михаил Иванов – бас) има из
Фенове на хитовата поредица „Игра на тронове“, която приключи през 2019 г., могат да наддават за костюми, реквизити, декори и сувенири, предаде Асошиейтед прес.
Повече от 2000 предмета ще бъдат предложени на търг през октомври от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions).
Началните цени за емблематичните предмети варират от 500 до 20 000 щатски долара. Сред тях са доспехите и мечът на сър Джайм Ланистър, както и дребни реквизити като зъбни протези, използвани от белите бродници.
Сред другите забележителни предмети са наметалата, палтата и кожените ансамбли на Денерис Таргариен, носени от Емилия Кларк, мечът Longclaw на Джон Сноу, изигран от Кит Харингтън, и брошката Hand of the Queen, носена от Питър Динклидж в ролята на Тирион Ланистър.
Очакват се дори предмети, които не са имали много екранно време, ка
Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.
Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам.
“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.
Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.
“През 2023 търговията
Тя припомни, че тази обич се долавя и от наименованията на част от изложбите й в миналото, като „Хубост българска", „Претворени парченца от миналото“, „Багри от фолклора“, „Багри от Лудогорието“.
„Посетителите на новата ми експозиция „С криле към корените" ще се насладят на художествено претворени образи на българки, ще усетят носталгия по безгрижното детство и обич към нашите родители. Наричам тази своя изложба „Едно бродирано хоро от миналото, долетяло с криле и завръщащо се към корена си“, допълни Теодора Николова.