NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Под прожектора Министър Найден Тодоров връчи огърлие „Златен век“ на Маргарита Димитрова
3649
Под прожектора

Министър Найден Тодоров връчи огърлие „Златен век“ на Маргарита Димитрова

Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“. Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата. Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.   България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време

| 02 Септември 2024, 23:59 ч.
Министър Найден Тодоров връчи огърлие „Златен век“ на Маргарита Димитрова
Министър Найден Тодоров връчи огърлие „Златен век“ на Маргарита Димитрова
Снимка © БТА

Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.

Фестивалът "Сан Фермин" започна в Памплона, Испания, съобщи АФП. Хиляди хора се събраха по обяд с викове "Да живее Сан Фермин".

Празниците, които съществуват още от Средновековието, са повод за концерти, религиозни шествия, фойерверки, Основната атракция остава пускането на бикове всяка сутрин в осем часа сутринта. Първото пускане е насрочено за неделя. Стотици хора, търсещи силни емоции, тичат по улиците на Памплона на около 850 м пред шест бика. Състезанието завършва на градската арена за корида, по време на която шестте бика трябва да бъдат умъртвени.

Всяка година се регистрират десетки наранявания и дори смъртни случаи. Последният смъртен случай беше през 2009 г., когато 27-годишен испанец беше прободен от бик. От 1911 г., когато започват да се събират данни за случилото се по празниците, са загинали най-малко 16 участници. 

Русенци върнаха с аплодисменти Лили Иванова за два биса на концерта в крайдунавския град. 

Почти всички предвидени предварително 2500 места за изявата на примата на българската естрада в "Арена Русе" бяха разпродадени и заети. Изключение правят може би само няколко единични бройки, съобщи изпълнителният директор на залата Любомир Христов. 

Лили Иванова поздрави публиката веднага след една от новите си песни "Два белега", с която започна концертът. 

"За мен и моя екип е удоволствие да бъдем в прекрасния град Русе", каза тя. 

Изпълненията накараха хората в залата неведнъж да станат на крака. Популярните песни "Щурче", "Детелини", "Ветрове" Лили Иванова изпя заедно с публиката. 

По традиция тя представи музикантите от „LI Orchestra“, които бяха с нея на сцената – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев

Режисьорът Станислав Тодоров-Роги е новият председател на „Филмаутор“ след двата мандата на колегата му Виктор Божинов

Поради ограничения в броя на мандатите във вътрешните правила, на общо събрание на дружеството е  избран нов управителен съвет (УС), съобщават от „Филмаутор“.

В УС са Антон Бакарски – оператор, Ваня Николова – сценарист, Георги Чолаков – оператор, Иван Тонев – оператор, Иглика Трифонова – режисьор, Нели Димитрова – сценарист, Станислав Тодоров-Роги – режисьор, и „Гала филм“ ООД  с представител Галина Тонева от продуцентската квота.

„Бих искал да променя отношението към авторските права в България. Нека ползвателите да не считат авторските права за алчност, а творците да не се чувстват неудобно да поискат заплащане при ползване на техните права. Когато се създават

След края на световното си турне Celebration Tour певицата Мадона е подновила работата над сценария за автобиографичния си филм, съобщи Мюзик нюз. 

Шестдесет и пет годишната Кралица на попа работи над филмовата си автобиография от 2020 г. 

Първоначално написването на сценария беше поверено на Диабло Коди ("Джуно"). През 2022 г. обаче Коди се оттегли от проекта и като съавтор заедно с Мадона беше привлечена Ерин Кресида Уилсън, позната с работата си над "Секретарката" (2002) и предстоящата нова версия на "Снежанка" (2025).

Филмовият проект беше замразен през януари 2023 г., за да може Мадона се фокусира върху епичното си световно турне Celebration Tour, което продължи седем месеца. След края му певицата може отново да се посвети на работата си над филма. 

Загатвайки за това, Мадона публикува в Инстаграм няколко снимки, на които е седнала п

Актьорите Пламена Гетова и Ириней Константинов участват в дебютния късометражен игрален филм на Емил Спахийски - „Денят, в който тя ще се роди“.

Снимките на продукцията се състояха в София и Искрец и приключиха преди дни, съобщиха от екипа на продукцията.

Филмът е финансиран от Националния филмов център и е по едноименния разказ на Йорданка Белева. 

„Темата е брутална, защото е социална и е посветена на хората, белязани с проклятието на деменцията и сложните им отношения с близките... Но филмът е за любовта, която ни спасява в бедствията на живота“, посочват от екипа. 

Сценаристи са журналистът Емил Спахийски и румънският режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм „Новата година, която така и не дойде" е избран за състезателната секция „Хоризонти" на Международния филмов фестивал във Венеция.

Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.

Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.  

България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.

По думите му жителите и гостите на Созопол са щастливци да виждат всяка година най-доброто, което се случва в изкуството. 

На сцената в амфитеатър „Аполония“ тази вечер свириха Албена Данаилова (цигулка – концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка солист на най-известните оркестри, лауреат на най-престижните фестивали), Николай Минчев (цигулка - концертмайстор на Оперно-симфоничния оркестър във Вупертал), Стоимен Пеев (цигулка – концертмайстор в Камерен ансамбъл Софийски солисти), Валя Дервенска (цигулка – концертмайстор на Хайделбергския симфоничен оркестър), Калина Христова (цигулка – концертмайстор на Софийската филхармония), Галина Койчева (цигулка – концертмайстор на Симфоничния оркестър на Българското национално радио), Румен Цветков (виола – изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид), Стефания Янкова (виола – първа виола на СО на БНР), Александър Сомов (виолончело – концертмайстор във Филхармоничния оркестър на Страсбург), Иван Лалев (виолончело  – концертмайстор в Софийската филхармония) и Димитър Иванов (контрабас – концертмайстор във Солунския симфоничен оркестър).

В събота Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО реши да регистрира спорната японска златна мина Садо като обект на световното културно наследство, съобщи АП.

Това стана едва след като Токио се съгласи да я включи в изложба, представяща тъмната й история на злоупотреба с корейски работници по време на Втората световна война.

Решението е сигнал за подобряване на отношенията между Токио и Сеул.

Мината, разположена на остров край бреговете на префектура Ниигата в Северна Япония, е работила близо 400 години и някога е била най-големият производител на злато в света, преди да бъде затворена през 1989 г. Мината е свързана и със злоупотребите на Япония с корейски работници по време на войната.

Членовете на Комитета, включително Южна Корея, подкрепиха единодушно включването в списъка на годишната среща в събота в Делхи, Индия. Те заявиха, че Япония е предост

Осем камбани се завръщат в "Нотр Дам" три месеца преди откриването на възстановената катедрала, съобщи АФП. Сред тях са над четиритонната "Габриел" и малката, едва 782-килограмова "Жан-Мари". 

След петгодишния мащабен ремонт, ангажирал 250 компании и стотици занаятчии, катедралата трябва да отвори официално вратите си на 7 декември. 

Пожарът, който опустоши катедралата, избухна на 15 април 2019 г. 

Осемте камбани носят имената на хора със значение за "Нотр Дам" - "Жан-Мари" е посветена на Жан-Мари Люстиже, архиепископ на Париж от 1981 г. до 2005 г. Те бяха преместени през юли 2023 г., за да се улесни ремонтът на северната кула и са почистени от оловния прах. 

Публично представяне на резиденцията на Барбара Бардака и Юлия Захараки (Гърция) и възможност за безплатен уъркшоп ще има на 10 септември, съобщават от Derida Dance Center.

Amfi е гръцки префикс за създаване на думи, които указват нещо от две страни или на две места. Едноименният танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата, търсейки начин на сътрудничество между двама души, в отсъствието на конвенционален „дует“, разказва от „Дерида“.

„Отправна точка на изследване е поведението на два елемента в състояние на съвместно съществуване. Определяйки като „елементи“ всички сетивни средства, използвани по време на едно представление, ние ще проверим как концепцията за дуалност може да се приложи към сърцевината на дадено изпълнение, търсейки отговори чрез

Колекция държавнически подаръци от времето на социалистическия режим у нас гостува на Варненския музей. Тя представя дарове, направени на българската страна и държавния глава Тодор Живков от гости и делегации на правителствено ниво от цял свят. 

Изложбата е озаглавена „Подаръкът - акт на дипломация и междудържавни отношения” и е на Историческия музей в Правец. Колекцията е предоставена от резиденция Бояна за експониране и временно съхранение, уточняват от културната институция.

Показаните дарове са от 60-те и 70-те години на ХХ век, както и от подготовката и честването на 1300 години от създаването на българската държава през 1981 г. Колекцията включва картини, сувенири, статуетки, маски, произведения на изкуството и народните занаяти от България и цял свят направени от кристал, слонова кост, порцелан, мед, сребро, дърво, кожа, вълна, инкрустирани със скъпоценни к

Изложбата "Балчик: свят на изкуството, 100 години по-късно" на румънските галерии „Ротенберг – Узунов“ и „Александру Ръдулеску“  е подредена в Държавен културен институт „Културен център “Двореца“ в Балчик.

Тя представя 48 произведения на румънски художници, творили в Белия град. Сред представените творци са Дан Яломицеану, Еустациу Стоенеску, Жан Леон Космовичи, Иполит Стръмбу, Йосиф Изер, Николае Дъръску, Сесилиа Куцеску-Щорк, Теодор Палади, Лучиан Григореску, румънската кралица Мария, Георге Дору Йонеску, Жан Александру Стериади, Константин Пилиуцъ. Към тях се присъединяват антични снимки и покана за кръщенето на Мария Александра Виктория (бъдещата кралица Мария Румънска) с неоценима историческа стойност, както и снимка с паспарту, рисувано от Нейно Величество. Представено е и самото кръщелно свидетелство на кралица Мария Единбургска.

Любопитен момент от експоз

Те се събират специално за 40-ото издание на „Аполония“ и тази вечер дебютираха на сцената като състав. 

Тази вечер министър Найден Тодоров връчи и още две големи награди.

Светлин Русев и Лия Петрова получиха цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев. Инструментите бяха собственост на българската държава. Минчев използваше „Страдивариус“ от 1716 г., а Миланова – „Гуарниери“ от 1733 г. За да ги получат обаче, новите притежатели на ценните цигулки трябва да свирят заедно на сцена. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя  100 обекта ...
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Тов ...
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на ...
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Под прожектора
3649
Под прожектора

Министър Найден Тодоров връчи огърлие „Златен век“ на Маргарита Димитрова

Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.

| 02 Септември 2024, 23:59 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Министър Найден Тодоров връчи огърлие „Златен век“ на Маргарита Димитрова
Министър Найден Тодоров връчи огърлие „Златен век“ на Маргарита Димитрова
Снимка © БТА

Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.

Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.

Фестивалът "Сан Фермин" започна в Памплона, Испания, съобщи АФП. Хиляди хора се събраха по обяд с викове "Да живее Сан Фермин".

Празниците, които съществуват още от Средновековието, са повод за концерти, религиозни шествия, фойерверки, Основната атракция остава пускането на бикове всяка сутрин в осем часа сутринта. Първото пускане е насрочено за неделя. Стотици хора, търсещи силни емоции, тичат по улиците на Памплона на около 850 м пред шест бика. Състезанието завършва на градската арена за корида, по време на която шестте бика трябва да бъдат умъртвени.

Всяка година се регистрират десетки наранявания и дори смъртни случаи. Последният смъртен случай беше през 2009 г., когато 27-годишен испанец беше прободен от бик. От 1911 г., когато започват да се събират данни за случилото се по празниците, са загинали най-малко 16 участници. 

Русенци върнаха с аплодисменти Лили Иванова за два биса на концерта в крайдунавския град. 

Почти всички предвидени предварително 2500 места за изявата на примата на българската естрада в "Арена Русе" бяха разпродадени и заети. Изключение правят може би само няколко единични бройки, съобщи изпълнителният директор на залата Любомир Христов. 

Лили Иванова поздрави публиката веднага след една от новите си песни "Два белега", с която започна концертът. 

"За мен и моя екип е удоволствие да бъдем в прекрасния град Русе", каза тя. 

Изпълненията накараха хората в залата неведнъж да станат на крака. Популярните песни "Щурче", "Детелини", "Ветрове" Лили Иванова изпя заедно с публиката. 

По традиция тя представи музикантите от „LI Orchestra“, които бяха с нея на сцената – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев

Режисьорът Станислав Тодоров-Роги е новият председател на „Филмаутор“ след двата мандата на колегата му Виктор Божинов

Поради ограничения в броя на мандатите във вътрешните правила, на общо събрание на дружеството е  избран нов управителен съвет (УС), съобщават от „Филмаутор“.

В УС са Антон Бакарски – оператор, Ваня Николова – сценарист, Георги Чолаков – оператор, Иван Тонев – оператор, Иглика Трифонова – режисьор, Нели Димитрова – сценарист, Станислав Тодоров-Роги – режисьор, и „Гала филм“ ООД  с представител Галина Тонева от продуцентската квота.

„Бих искал да променя отношението към авторските права в България. Нека ползвателите да не считат авторските права за алчност, а творците да не се чувстват неудобно да поискат заплащане при ползване на техните права. Когато се създават

След края на световното си турне Celebration Tour певицата Мадона е подновила работата над сценария за автобиографичния си филм, съобщи Мюзик нюз. 

Шестдесет и пет годишната Кралица на попа работи над филмовата си автобиография от 2020 г. 

Първоначално написването на сценария беше поверено на Диабло Коди ("Джуно"). През 2022 г. обаче Коди се оттегли от проекта и като съавтор заедно с Мадона беше привлечена Ерин Кресида Уилсън, позната с работата си над "Секретарката" (2002) и предстоящата нова версия на "Снежанка" (2025).

Филмовият проект беше замразен през януари 2023 г., за да може Мадона се фокусира върху епичното си световно турне Celebration Tour, което продължи седем месеца. След края му певицата може отново да се посвети на работата си над филма. 

Загатвайки за това, Мадона публикува в Инстаграм няколко снимки, на които е седнала п

Актьорите Пламена Гетова и Ириней Константинов участват в дебютния късометражен игрален филм на Емил Спахийски - „Денят, в който тя ще се роди“.

Снимките на продукцията се състояха в София и Искрец и приключиха преди дни, съобщиха от екипа на продукцията.

Филмът е финансиран от Националния филмов център и е по едноименния разказ на Йорданка Белева. 

„Темата е брутална, защото е социална и е посветена на хората, белязани с проклятието на деменцията и сложните им отношения с близките... Но филмът е за любовта, която ни спасява в бедствията на живота“, посочват от екипа. 

Сценаристи са журналистът Емил Спахийски и румънският режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм „Новата година, която така и не дойде" е избран за състезателната секция „Хоризонти" на Международния филмов фестивал във Венеция.

Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.  

България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.

В събота Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО реши да регистрира спорната японска златна мина Садо като обект на световното културно наследство, съобщи АП.

Това стана едва след като Токио се съгласи да я включи в изложба, представяща тъмната й история на злоупотреба с корейски работници по време на Втората световна война.

Решението е сигнал за подобряване на отношенията между Токио и Сеул.

Мината, разположена на остров край бреговете на префектура Ниигата в Северна Япония, е работила близо 400 години и някога е била най-големият производител на злато в света, преди да бъде затворена през 1989 г. Мината е свързана и със злоупотребите на Япония с корейски работници по време на войната.

Членовете на Комитета, включително Южна Корея, подкрепиха единодушно включването в списъка на годишната среща в събота в Делхи, Индия. Те заявиха, че Япония е предост

Осем камбани се завръщат в "Нотр Дам" три месеца преди откриването на възстановената катедрала, съобщи АФП. Сред тях са над четиритонната "Габриел" и малката, едва 782-килограмова "Жан-Мари". 

След петгодишния мащабен ремонт, ангажирал 250 компании и стотици занаятчии, катедралата трябва да отвори официално вратите си на 7 декември. 

Пожарът, който опустоши катедралата, избухна на 15 април 2019 г. 

Осемте камбани носят имената на хора със значение за "Нотр Дам" - "Жан-Мари" е посветена на Жан-Мари Люстиже, архиепископ на Париж от 1981 г. до 2005 г. Те бяха преместени през юли 2023 г., за да се улесни ремонтът на северната кула и са почистени от оловния прах. 

Публично представяне на резиденцията на Барбара Бардака и Юлия Захараки (Гърция) и възможност за безплатен уъркшоп ще има на 10 септември, съобщават от Derida Dance Center.

Amfi е гръцки префикс за създаване на думи, които указват нещо от две страни или на две места. Едноименният танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата, търсейки начин на сътрудничество между двама души, в отсъствието на конвенционален „дует“, разказва от „Дерида“.

„Отправна точка на изследване е поведението на два елемента в състояние на съвместно съществуване. Определяйки като „елементи“ всички сетивни средства, използвани по време на едно представление, ние ще проверим как концепцията за дуалност може да се приложи към сърцевината на дадено изпълнение, търсейки отговори чрез

Колекция държавнически подаръци от времето на социалистическия режим у нас гостува на Варненския музей. Тя представя дарове, направени на българската страна и държавния глава Тодор Живков от гости и делегации на правителствено ниво от цял свят. 

Изложбата е озаглавена „Подаръкът - акт на дипломация и междудържавни отношения” и е на Историческия музей в Правец. Колекцията е предоставена от резиденция Бояна за експониране и временно съхранение, уточняват от културната институция.

Показаните дарове са от 60-те и 70-те години на ХХ век, както и от подготовката и честването на 1300 години от създаването на българската държава през 1981 г. Колекцията включва картини, сувенири, статуетки, маски, произведения на изкуството и народните занаяти от България и цял свят направени от кристал, слонова кост, порцелан, мед, сребро, дърво, кожа, вълна, инкрустирани със скъпоценни к

Изложбата "Балчик: свят на изкуството, 100 години по-късно" на румънските галерии „Ротенберг – Узунов“ и „Александру Ръдулеску“  е подредена в Държавен културен институт „Културен център “Двореца“ в Балчик.

Тя представя 48 произведения на румънски художници, творили в Белия град. Сред представените творци са Дан Яломицеану, Еустациу Стоенеску, Жан Леон Космовичи, Иполит Стръмбу, Йосиф Изер, Николае Дъръску, Сесилиа Куцеску-Щорк, Теодор Палади, Лучиан Григореску, румънската кралица Мария, Георге Дору Йонеску, Жан Александру Стериади, Константин Пилиуцъ. Към тях се присъединяват антични снимки и покана за кръщенето на Мария Александра Виктория (бъдещата кралица Мария Румънска) с неоценима историческа стойност, както и снимка с паспарту, рисувано от Нейно Величество. Представено е и самото кръщелно свидетелство на кралица Мария Единбургска.

Любопитен момент от експоз

По думите му жителите и гостите на Созопол са щастливци да виждат всяка година най-доброто, което се случва в изкуството. 

На сцената в амфитеатър „Аполония“ тази вечер свириха Албена Данаилова (цигулка – концертмайстор на Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка солист на най-известните оркестри, лауреат на най-престижните фестивали), Николай Минчев (цигулка - концертмайстор на Оперно-симфоничния оркестър във Вупертал), Стоимен Пеев (цигулка – концертмайстор в Камерен ансамбъл Софийски солисти), Валя Дервенска (цигулка – концертмайстор на Хайделбергския симфоничен оркестър), Калина Христова (цигулка – концертмайстор на Софийската филхармония), Галина Койчева (цигулка – концертмайстор на Симфоничния оркестър на Българското национално радио), Румен Цветков (виола – изявен солист и директор на фестивала Мърси Арт, Мадрид), Стефания Янкова (виола – първа виола на СО на БНР), Александър Сомов (виолончело – концертмайстор във Филхармоничния оркестър на Страсбург), Иван Лалев (виолончело  – концертмайстор в Софийската филхармония) и Димитър Иванов (контрабас – концертмайстор във Солунския симфоничен оркестър).

Те се събират специално за 40-ото издание на „Аполония“ и тази вечер дебютираха на сцената като състав. 

Тази вечер министър Найден Тодоров връчи и още две големи награди.

Светлин Русев и Лия Петрова получиха цигулките на проф. Стойка Миланова и проф. Минчо Минчев. Инструментите бяха собственост на българската държава. Минчев използваше „Страдивариус“ от 1716 г., а Миланова – „Гуарниери“ от 1733 г. За да ги получат обаче, новите притежатели на ценните цигулки трябва да свирят заедно на сцена. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Фестивалът за поп и рок музика „София“ подкрепя общественозначими каузи
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.