Държавна опера Варна представи „Летящият холандец“ на Вагнер на сцената на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ във Велико Търново.
Филмът „Триумф“ е българското предложение за „Оскар“. Решението е направено на заседание на комисията за избор на национална номинация на български филм за участие в категорията „Международен филм“ на 97-ите награди на филмовата академия, съобщават от Националния филмов център.
Със „за“ са гласували единодушно и петимата членове на комисията.
Филмът на Кристина Грозева и Петър Вълчанов е копродукция между България и Гърция. Сценарият е на Кристина Грозева, Дечо Таралежков и Петър Вълчанов. Оператор е Крум Родригес. Музиката е на Теодор Иконому.
Участват Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев и Иван Савов.
След пад
Русенската опера получи като дарение роял на диригента Христо Дюлгеров, който е основал русенския хор "Родина" през 1943 г. Това съобщи директорът на културния институт Пламен Бейков.
Роялът е дарен от д-р Ирина Славова, която е анестезиолог в болница в Англия. Баща й закупил музикалния инструмент през 1984 г. от сина на Христо Дюлгеров.
"Уникалното е, че това е инструмент, който е произведен във фабрика "Братя Дидерихс" в Санкт Петербург вероятно в първите години на 20-и век", обясни Бейков.
По думите му това е ценен експонат. "Още по-ценно е това, че роялът е свързан с музикалната история на града, защото е бил личен инструмент на Христо Дюлгеров - един от музикалните деятели на Русе от края на 19-и и началото на 20-и век. Той е създател на хор "Родина" и е първият концертмайстор на новосъздадения в Русе през 1948 година Държавен симфоничен
Актрисата Ейми Адамс казва, че създаването на последния филм, в който участва, е било освобождаващо преживяване за нея, предаде Ройтерс.
Филмът Nightbitch („Нощна кучка“) е комедийна драма за майчинството, връзките и идентичността. Продукцията е адаптация по едноименния бестселър на Рейчъл Йодер. Адамс играе художничка, която се отказва от кариерата си, за да остане вкъщи с 2-годишния си син.
Изолирана в предградията и опитваща се да се свърже с новата си идентичност, героинята на Адамс започва да забелязва физически промени в себе си. Един ден пухкави косми покриват части от тялото , а друг ден забелязва два реда зърна на корема си. Зъбите се усещат по-остри, обонянието е засилено и тя не може да устои на желанието да се присъедини към кварталните кучета на нощни разходки.
„Това е много физическа роля“, каза Адамс на пр
Лондонският панаир за съвременно изкуство (Frieze Art Fair) се открива днес, съобщи АФП.
За първи път изданието за 2024 г. посвещава секция на художниците керамици от Южна Америка, които експериментират с глина и са повлияни от традиционното изкуство на коренното население там.
Очаква се, както всяка година, около 60 хил. галеристи, експерти и посетители да разгледат панаира в голямата бяла палатка в парк "Риджънт", където са изложени творбите на утвърдени артисти и на по-непознати художници.
Панаирът събира цялата общност на съвременното изкуство, колекционери от целия свят, галерии, има и големи продажби, подчерта Ева Лангрет, директор на панаира, пред АФП.
Настоящото издание на проявата е 21-во поред.
За него кураторът на музея "Хамър" в Лос Анджелис Пабло Хосе Рамирес е създал тематична секция "Дим", която е референция към изкуството н
Членовете на кейпоп групата "Стрей кидс` станаха глобални посланици на марката "Томи Хилфигър", съобщи Ройтерс.
Осемчленната момчешка група е и първата банда от Южна Корея, посетила престижното събитие "Мет гала" през май в Манхатън.
Създадохме специален лейбъл - "Томи Хилфигър и "Стрей кидс", това е един от най-вълнуващите проекти, по които сме работили досега, каза дизайнерът пред Ройтерс преди модното си шоу в неделя.
През миналата година около трийсет звезди на кейпопа станаха лица на различни модни марки, включително на "Версаче", "Диор", "Луи Вюитон", "Гучи", Прада".
Популярността на представителите на южнокорейския поп води до въздействие, значително по-голямо от това на западните знаменитости. Звезди като "Стрей кидс" са сред най-дългоочакваните гости на ревюта и седмици на модата. Всяка група има свой собствен стил, модата е
В спектакъла взеха участие солисти, хор и оркестър, както и Варненска детско-юношеска опера при Център за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс – Варна.
Оперната постановка бе под режисурата на Вера Немирова, а диригенти на оркестъра и хора бяха съответно Светослав Борисов и Теодора Георгиева. Главните роли изпълниха Деян Вачков, Линка Стоянова, Валерий Георгиев, Гео Чобанов, Силвия Ангелова и Артьом Арутюнов.
Публиката, сред която имаше много чуждестранни гости, оцени високо представената на сцената на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ постановка с бурни аплодисменти и ставане на крака.
Това беше поредното заглавие от афиша на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“, който включва общо 15 български и чуждестранни спектакли. Сред тях бяха продукцията на световноизвестната танцова група „Огънят на Анадола“, китайската кунчю опера "Среща сред цъфналите праскови", балета „Кармен“, концерта на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов "Музикална магия".
Програмата включваше още концерт с филмова музика на Енио Мориконе, спектакъла “Песента на Солвейг” по произведението “Пер Гюнт” на Хенрик Ибсен, концерт на Васил Петров и Врачанската филхармония, „Ловци на бисери“ на Старозагорската опера и други заглавия.
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
В незавършената част на галерията ще бъде открита изложба и на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.
От гал
Филмът "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман крие не една и две изненади, сред които е завръщането на актрисата Дженифър Гарнър като супергероинята Електра 19 години след едноименния филм, пише Холивуд рипортър.
Близо две седмици след излизането на "Дедпул & Върколака" по кината, Гарнър споделя как се е стигнало до повторното й влизане в ролята.
В публикация в Инстаграм Дженифър Гарнър разкрива, че след като не е влизала в образа на Електра от 19 години, не е била напълно във форма - "не и във форма за персонаж на "Марвел", и за да се подготви, е засилила тренировките заедно с дубльорката си.
Освен че се е подложила на интензивен тренировъчен режим, Гарнър е взимала и уроци по бокс.
Гарнър също така благодари на Леви и Рейнолдс за това, че са върнали Електра.
Актрисата допълва, че заедно с дубльорката
Американската поп звезда Тейлър Суифт триумфира в неделя вечер на Европейските музикални награди на Ем Ти Ви, като получи четири награди на церемония в Манчестър, посветена на най-големите имена в световната музика, предаде Франс прес.
34-годишната изпълнителка, която не присъстваше на церемонията, спечели в основните категории, сред които изпълнител на годината, най-добър изпълнител на живо и най-добър видеоклип за клипа си Fortnight.
Тя спечели и в категорията за най-добър американски изпълнител.
В предварително записано съобщение изпълнителката на Shake it off изрази тъгата, че не е могла да присъства.
Суифт оглави номинациите - общо седем - но загуби от Ариана Гранде в категорията за поп изпълнител на годината. През февруари тази година поп певицата вече спечели четвърта награда "Грами" за албум на годината, което е рекорд в историята на наградата.
Милен Киров е пианист, композитор, продуцент, професор и доктор по музика. Живее в Калифорния от 26 години, преподава теория, солфеж, хармония, пиано и композиция в Лос Анджелис Сити Колидж.
Авторските му композиции за соло пиано, джаз формации и камерни групи, които представя на концерти в САЩ и Европа, съчетават традициите на европейската класическа музика, американския джаз и българския фолклор.
Роден е в Пловдив в семейство на фолклорни изпълнители и преподаватели. Баща му Тодор Киров е професор по гъдулка в Академията за музикално и танцово изкуство (АМТИИ) в Пловдив, бил е и декан на департамента по фолклор. Майка му е певица и тамбуристка.
Когато е на 11 години, родителите му купуват кийборд и така се запалва по блуса и джаза. Изучава специалност пиано в Пловдивската академия, а след това завършва музикално образование в САЩ, където получ
Днес Старозагорският куклен театър ще вземе участие в 13-тото издание на Международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“, който се провежда в София. Това съобщиха от пресцентъра на културната институция.
Зрителите ще могат да се насладят на авторския спектакъл на Анна-Валерия Гостанян „Парченце от луната“. Гостанян е и режисьор на постановката, сценографията е дело на Наталия Гочева, композитор е Пламен Петков. Участие вземат артистите Биляна Райнова, Любомир Желев и Антония Кундакова/Мария Джойкева-Денева.
Историята, в която се преплитат любовта и приятелството, е част от репертоара на Държавна опера Стара Загора от май м.г.
В „Панаир на куклите” тази година участват 13 чужди трупи от 10 страни, както и 9 български театри и трупи. „В рамките на фестивала с нетърпение очакваме всички почитатели на н
На 4 септември в Летния театър във Велико Търново предстои да гостува единственият оригинален български мюзикъл, написан по любими и популярни песни на композитора Стефан Диомов и либрето на Юрий Дачев „Здравей, как си приятелю?“. Той ще бъде представен от Национален музикален театър “Стефан Македонски".
Два дни по-късно публиката ще може да види и концерта „Вкусът на времето – 80 години Кирил Маричков“ на Опера Пловдив и група „Фондацията“.