NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Творчески отражения Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти
4130
Творчески отражения

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала. Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев. Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“. Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици

| 02 Септември 2024, 20:09 ч.
Есенното издание на „Софийски музикални седмици
Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти
Снимка © DFA

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.

Да стана актьор беше изненада за всички, дори и за мен. Това каза в интервю българският актьор и директор на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов , който откри за първи път своя самостоятелна изложба в Стара Загора.

Той разкри, че от малък рисува. „Рисувам над 50 години. Започнах да рисувам от съвсем малък. Вкъщи средата е такава, че ти не можеш да избягаш. Климент Денчев беше близък приятел на родителите ми и често беше у нас. По това време той рисуваше по телевизията, правеше едни приказки, разказваше ги, пееше и рисуваше на едно стъкло.  И това така ме запали, че аз седнах и започнах да рисувам по стъклата в къщи. А старата къща, аз съм роден на площад „Славейков“ в София, беше от тези сгради, в които стъклата бяха на едни малки квадратчета с дървени летвички. И аз ги приех като отделни картинки. Бях прочел една приказка „Войната на мравките“ и започна

The Eastern Quartet от Цюрих, Швейцария, гостува на 25 юни в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Формацията се състои от четирима професионалисти, идващи от различни части на Европа. Това са Атанас Маринов (България), Сорин Спасиновичи (Румъния), Серафим фон Вера (Швейцария) и Доминик Блум (Швейцария). По думите им основната цел на The Eastern Quartet е да свърже различни музикални жанрове по уникален начин, използвайки тяхната изобретателност, музикални умения и културен опит, който всеки от тях притежава.

„Класически квалифицирани, The Eastern Quartet преминава всички граници със своя полиглотен музикален език. Обобщаването на специалното качество на техните аранжиментите с няколко думи не е лесна задача: те са паралелни

Центърът „Помпиду“ за съвременно изкуство в Париж разкри имената на тримата архитекти, отговорни за преустройството на културната институция, която трябва да бъде затворена за ремонт през септември 2025 г., предаде АФП. 

Французинът Никола Моро и японецът Хироко Кусуноки ще бъдат водещите архитекти на този проект, заедно с мексиканската архитектка Фрида Ескобедо. Моро и Кусуноки проектираха централния павилион в кампуса на престижната гимназия Sciences Po Paris през 2021 г. От своя страна Ескобедо бе избрана да обнови крилото в музея на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, през 2022 г. 

Открит преди почти половин век, центърът „Помпиду“ ще бъде затворен за посетители от септември 2025 г. до 2030 г. за мащабно премахване на азбест и ремонтни дейности. Разходите за тази техническа работа се оценяват на 262 млн. евро и се финансират от френското правителство.

Група „Сигнал“ гостува за първи път в Пловдив със симфоничен оркестър, съобщават организаторите от Event Masters.

„Уникален музикален спектакъл очаква жителите и гостите на града, на 25 септември. За пръв път Градът под тепетата посреща обичаната рок група „Сигнал“, заедно с 40 музиканти симфоничен оркестър от Симфониета Враца. Шоуто носи името „Сигнал Symphonic“ и е първият такъв проект в историята на групата. Той бе представен с грандиозен успех в зала 1 на НДК, в края на миналата година, по повод творческия юбилей на бандата, и представи най-големите й хитове в нов и различен вариант. След това последваха емоционални концерти в Бургас и Варна“, разказват организаторите.

В програмата звучат песни като „Липсваш ми“, „Спри се“, &b

Изложбата „Жена с много лица“ с черно-бели фотографии отбелязва 90-годишнината на Татяна Лолова.

Откриването е на 20 август в градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават организаторите.

„По-голямата част от снимките са от личния архив на актрисата, предоставени от семейството й“, каза кураторът Георги Тошев, който заедно със Светослава Стоянова и дизайнерът Тодор Манолов са изградили фоторазказ за голямата актриса.

„Татяна обичаше да играе. Опитвам се да вървя по следите на живота й, използвам формата на игра от снимки в изложбата, които се опитват да нарисуват портрета на една жена с много лица, актриса, която умее да преминава с лекота от трагичното към смешното“, казва още Тошев.

Националнат

Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.

Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“.

Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици.

Мандолинен квинтет „София“ ще има концерт на 24 септември със солисти Анна Карадимитрова – сопран, Преслав Петков – кларинет, и китариста от „Б.Т.Р.“ – Славчо Николов.

На 26 септември клавирното дуо Иво Върбанов и Фиамета Тарли ще представи програма с музика от Панчо Владигеров, Дариус Мийо, Дейв Брубек и Астор Пиацола. В същия ден, Столичният куклен театър представя куклената опера „Художествено-драматичните преживявания на Канари” по либрето на Алекс Александров, музика на Георг Телеман и Бистра Дилянофф.  

Световноизвестният пианист, композитор и диригент Михаил Плетньов застава на пулта пред Софийската филхармония. С него на сцената ще бъде и тромпетистът Щефан Планк, съобщават от филхармонията.

Събитието е на 16 юни в зала „България".

В програмата са включени прелюд из сюитата „От Средновековието" от Александър Глазунов, Концерт за тромпет и оркестър от Михаил Плетньов, симфония „Манфред" в си минор от Пьотър Илич Чайковски.

Михаил Плетньов е роден на 14 април 1957 година в Архангелск, в семейство на музиканти. Започва да учи пиано на 7 години при Кира Шашкина в школата за даровити деца към Казанската консерватория. На 13 години продължава обучението си в Централното музикално училище към Московската консерватория „П. И. Чайк

Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.

Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.

“Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г. Тя завършва със стария кралски химн на Румъния и включва фолклорни мотиви в средния дял на произведението, което е доста програмно”, разказа специално Деляна Лазарова.

По думите й публиката е била изключително ентусиазира

Регионален етнографски музей – Пловдив гостува на Регионалния исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ – Смолян с изложбата „Времето на алафрангата“, съобщи директорът на РИМ Валентина Василева. 

Тя посочи, че изложбата e интересен поглед към възрожденската действителност в един многовековен и многоетничен интеркултурен град като Пловдив, който и в миналото, и днес винаги е бил част от Европа.

Алафрангата е разказ, пренасящ във времето истории за взаимодействието на различните културни модели между Запада и Изтока.

Изложбата може да бъде разгледана от 10 юли до 30 септември в изложбената зала на Регионален исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян.

Творбата „Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков, която се завръща в България след 90 години, прекарани в Сърбия, ще бъде показана в изложба. 

Тя е част от експозицията „Летен аукцион“ в галерия Artmark, която включва 126 творби на едни от най-значимите имена в българската живопис и скулптура от модернизма до следвоенния период, съобщават организаторите.

Поредица от колекцията на Вълко Гайдаров, голямоформатен акварел на Васил Стоилов, творби на Димитър Буюклийски-Мичи, Димитър Казаков-Нерон и Генков Генков са сред акцентите в изложбата. Изложбата в галерията на Artmark може да се разгледа в къща „Ватев“ в София до 19 юни, а на 20 юни ще се проведе аукцион за продажбата им, уточняват от екипа.

„Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков е създадена през 30-те години на ХХ век и представлява „картина в картината“ - типология на произведенията, които Обр

Авторският спектакъл "Петък вечер" ще бъде представен в Перник на сцената на Общинския драматичен театър "Боян Дановски".

За това съобщават организаторите на комедийното представление в официалната му страница във Фейсбук. 

В ролите са известните актьори Павел Иванов, Стоян Дойчев, Филип Буков и Христо Пъдев. 

Героите на пиесата са четирима млади мъже, на които все по-рядко се удава възможността да се забавляват. Петък вечер за тях се е превърнала в една от най-смелите им мечти. Четиримата актьори влизат в различни роли, през които показват как може да мине една петък вечер - от подготовката за излизането до намирането на вратата на дома и уцелването на ключалката на следващата сутрин. 

Режисьор на спектакъла е Ивайло Ненов. Автори са Ваня Георгиева и Николай Ангелов. Александър Деянов-Skiller е композитор на музиката и аудио еф

На 27 септември е представянето на проекта Present Past, съвместно с „Гьоте институт“, по музика на Петър Керкелов и Чико Мело.

На 28 септември ще звучи смесица от барокови и етно инструменти с музикантите Алон Сариел – барокова мандолина и лютня, Юрген де Бруин – лютня, Калина Андреева – вокал и контрабас, Борислав Илиев – тамбура и китара, Христина Белева – гъдулка и вокал. 

Юбилейният концерт за 75-годишнината на Александър Кандов с участието на Анжела Тошева – пиано, Росен Идеалов – кларинет, се отлага за ноември.

Както информирахме, тази година във фокуса на фестивала са българските композитори Панчо Владигеров и Васил Казанджиев. Техни произведения прозвучаха през изминалите месеца, под мотото „Юбилеи и годишнини“.

Предстои големият юбилеен концерт на маестро Казанджиев с премиерни творби на 30 септември, заедно с квартет „Фрош“, с участието на именитите музиканти, някои от които ученици на маестрото – пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, както и Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна.

В съпътстващата програма на есенното издание предстои представяне на редица музикални книги – на Полина Антонова за архивите на Димитър Ненов, на Кръстин Настев – „Хорът и хоровият диригент в операта. Аспекти при работа с оперен хор“, и компактдиск на фестивала – „Бъдещето днес“, книги за Александър Кандов и за Васил Казанджиев.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от фра ...
Новата песен на Графа е „Един път на един милион“
„Един път на един милион“ е новата песен на Влади Ампов-Графа, съобщават от „Монте мюзик“. По думите им песента следва трендовете на 2024 година с електро-с ...
Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ ще се включи в Европейските дни на наследството с три изложби
С три изложби Регионалният исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян ще се включи в Европейските дни на наследството, които се провеждат за 26-ти пореден път, съоб ...
Украйна предприе културен десант в САЩ
Украинският творчески проект „Културен десант“ предприе втория етап от американското си турне, което този път ще обхване южната част на САЩ, съобщава Укринформ. Основна ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Творчески отражения
4130
Творчески отражения

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.

| 02 Септември 2024, 20:09 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Есенното издание на „Софийски музикални седмици
Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти
Снимка © DFA

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.

Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.

Да стана актьор беше изненада за всички, дори и за мен. Това каза в интервю българският актьор и директор на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Калин Сърменов , който откри за първи път своя самостоятелна изложба в Стара Загора.

Той разкри, че от малък рисува. „Рисувам над 50 години. Започнах да рисувам от съвсем малък. Вкъщи средата е такава, че ти не можеш да избягаш. Климент Денчев беше близък приятел на родителите ми и често беше у нас. По това време той рисуваше по телевизията, правеше едни приказки, разказваше ги, пееше и рисуваше на едно стъкло.  И това така ме запали, че аз седнах и започнах да рисувам по стъклата в къщи. А старата къща, аз съм роден на площад „Славейков“ в София, беше от тези сгради, в които стъклата бяха на едни малки квадратчета с дървени летвички. И аз ги приех като отделни картинки. Бях прочел една приказка „Войната на мравките“ и започна

The Eastern Quartet от Цюрих, Швейцария, гостува на 25 юни в София, съобщават от Арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Формацията се състои от четирима професионалисти, идващи от различни части на Европа. Това са Атанас Маринов (България), Сорин Спасиновичи (Румъния), Серафим фон Вера (Швейцария) и Доминик Блум (Швейцария). По думите им основната цел на The Eastern Quartet е да свърже различни музикални жанрове по уникален начин, използвайки тяхната изобретателност, музикални умения и културен опит, който всеки от тях притежава.

„Класически квалифицирани, The Eastern Quartet преминава всички граници със своя полиглотен музикален език. Обобщаването на специалното качество на техните аранжиментите с няколко думи не е лесна задача: те са паралелни

Центърът „Помпиду“ за съвременно изкуство в Париж разкри имената на тримата архитекти, отговорни за преустройството на културната институция, която трябва да бъде затворена за ремонт през септември 2025 г., предаде АФП. 

Французинът Никола Моро и японецът Хироко Кусуноки ще бъдат водещите архитекти на този проект, заедно с мексиканската архитектка Фрида Ескобедо. Моро и Кусуноки проектираха централния павилион в кампуса на престижната гимназия Sciences Po Paris през 2021 г. От своя страна Ескобедо бе избрана да обнови крилото в музея на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, през 2022 г. 

Открит преди почти половин век, центърът „Помпиду“ ще бъде затворен за посетители от септември 2025 г. до 2030 г. за мащабно премахване на азбест и ремонтни дейности. Разходите за тази техническа работа се оценяват на 262 млн. евро и се финансират от френското правителство.

Група „Сигнал“ гостува за първи път в Пловдив със симфоничен оркестър, съобщават организаторите от Event Masters.

„Уникален музикален спектакъл очаква жителите и гостите на града, на 25 септември. За пръв път Градът под тепетата посреща обичаната рок група „Сигнал“, заедно с 40 музиканти симфоничен оркестър от Симфониета Враца. Шоуто носи името „Сигнал Symphonic“ и е първият такъв проект в историята на групата. Той бе представен с грандиозен успех в зала 1 на НДК, в края на миналата година, по повод творческия юбилей на бандата, и представи най-големите й хитове в нов и различен вариант. След това последваха емоционални концерти в Бургас и Варна“, разказват организаторите.

В програмата звучат песни като „Липсваш ми“, „Спри се“, &b

Изложбата „Жена с много лица“ с черно-бели фотографии отбелязва 90-годишнината на Татяна Лолова.

Откриването е на 20 август в градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават организаторите.

„По-голямата част от снимките са от личния архив на актрисата, предоставени от семейството й“, каза кураторът Георги Тошев, който заедно със Светослава Стоянова и дизайнерът Тодор Манолов са изградили фоторазказ за голямата актриса.

„Татяна обичаше да играе. Опитвам се да вървя по следите на живота й, използвам формата на игра от снимки в изложбата, които се опитват да нарисуват портрета на една жена с много лица, актриса, която умее да преминава с лекота от трагичното към смешното“, казва още Тошев.

Националнат

Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“.

Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици.

Световноизвестният пианист, композитор и диригент Михаил Плетньов застава на пулта пред Софийската филхармония. С него на сцената ще бъде и тромпетистът Щефан Планк, съобщават от филхармонията.

Събитието е на 16 юни в зала „България".

В програмата са включени прелюд из сюитата „От Средновековието" от Александър Глазунов, Концерт за тромпет и оркестър от Михаил Плетньов, симфония „Манфред" в си минор от Пьотър Илич Чайковски.

Михаил Плетньов е роден на 14 април 1957 година в Архангелск, в семейство на музиканти. Започва да учи пиано на 7 години при Кира Шашкина в школата за даровити деца към Казанската консерватория. На 13 години продължава обучението си в Централното музикално училище към Московската консерватория „П. И. Чайк

Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.

Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.

“Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г. Тя завършва със стария кралски химн на Румъния и включва фолклорни мотиви в средния дял на произведението, което е доста програмно”, разказа специално Деляна Лазарова.

По думите й публиката е била изключително ентусиазира

Регионален етнографски музей – Пловдив гостува на Регионалния исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ – Смолян с изложбата „Времето на алафрангата“, съобщи директорът на РИМ Валентина Василева. 

Тя посочи, че изложбата e интересен поглед към възрожденската действителност в един многовековен и многоетничен интеркултурен град като Пловдив, който и в миналото, и днес винаги е бил част от Европа.

Алафрангата е разказ, пренасящ във времето истории за взаимодействието на различните културни модели между Запада и Изтока.

Изложбата може да бъде разгледана от 10 юли до 30 септември в изложбената зала на Регионален исторически музей „Стою Шишков“ – Смолян.

Творбата „Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков, която се завръща в България след 90 години, прекарани в Сърбия, ще бъде показана в изложба. 

Тя е част от експозицията „Летен аукцион“ в галерия Artmark, която включва 126 творби на едни от най-значимите имена в българската живопис и скулптура от модернизма до следвоенния период, съобщават организаторите.

Поредица от колекцията на Вълко Гайдаров, голямоформатен акварел на Васил Стоилов, творби на Димитър Буюклийски-Мичи, Димитър Казаков-Нерон и Генков Генков са сред акцентите в изложбата. Изложбата в галерията на Artmark може да се разгледа в къща „Ватев“ в София до 19 юни, а на 20 юни ще се проведе аукцион за продажбата им, уточняват от екипа.

„Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков е създадена през 30-те години на ХХ век и представлява „картина в картината“ - типология на произведенията, които Обр

Авторският спектакъл "Петък вечер" ще бъде представен в Перник на сцената на Общинския драматичен театър "Боян Дановски".

За това съобщават организаторите на комедийното представление в официалната му страница във Фейсбук. 

В ролите са известните актьори Павел Иванов, Стоян Дойчев, Филип Буков и Христо Пъдев. 

Героите на пиесата са четирима млади мъже, на които все по-рядко се удава възможността да се забавляват. Петък вечер за тях се е превърнала в една от най-смелите им мечти. Четиримата актьори влизат в различни роли, през които показват как може да мине една петък вечер - от подготовката за излизането до намирането на вратата на дома и уцелването на ключалката на следващата сутрин. 

Режисьор на спектакъла е Ивайло Ненов. Автори са Ваня Георгиева и Николай Ангелов. Александър Деянов-Skiller е композитор на музиката и аудио еф

Мандолинен квинтет „София“ ще има концерт на 24 септември със солисти Анна Карадимитрова – сопран, Преслав Петков – кларинет, и китариста от „Б.Т.Р.“ – Славчо Николов.

На 26 септември клавирното дуо Иво Върбанов и Фиамета Тарли ще представи програма с музика от Панчо Владигеров, Дариус Мийо, Дейв Брубек и Астор Пиацола. В същия ден, Столичният куклен театър представя куклената опера „Художествено-драматичните преживявания на Канари” по либрето на Алекс Александров, музика на Георг Телеман и Бистра Дилянофф.  

На 27 септември е представянето на проекта Present Past, съвместно с „Гьоте институт“, по музика на Петър Керкелов и Чико Мело.

На 28 септември ще звучи смесица от барокови и етно инструменти с музикантите Алон Сариел – барокова мандолина и лютня, Юрген де Бруин – лютня, Калина Андреева – вокал и контрабас, Борислав Илиев – тамбура и китара, Христина Белева – гъдулка и вокал. 

Юбилейният концерт за 75-годишнината на Александър Кандов с участието на Анжела Тошева – пиано, Росен Идеалов – кларинет, се отлага за ноември.

Както информирахме, тази година във фокуса на фестивала са българските композитори Панчо Владигеров и Васил Казанджиев. Техни произведения прозвучаха през изминалите месеца, под мотото „Юбилеи и годишнини“.

Предстои големият юбилеен концерт на маестро Казанджиев с премиерни творби на 30 септември, заедно с квартет „Фрош“, с участието на именитите музиканти, някои от които ученици на маестрото – пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, както и Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна.

В съпътстващата програма на есенното издание предстои представяне на редица музикални книги – на Полина Антонова за архивите на Димитър Ненов, на Кръстин Настев – „Хорът и хоровият диригент в операта. Аспекти при работа с оперен хор“, и компактдиск на фестивала – „Бъдещето днес“, книги за Александър Кандов и за Васил Казанджиев.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.