От 13 до 21 септември София ще бъде изпълнена с магията на уличното и кукленото изкуство на трупи от цял свят. Това съобщават от Столичния куклен театър по повод 13-ото издание на международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“.
Плевенската художничка Ралица Енчева представя жената в различни образи и разказва за сънищата си в изложбата "Пъзел".
Тя е подредена в арт център "Къщата на художниците" и е четвъртата, която младата авторка показва в неговите зали.
В картините си представям моя усет, моя поглед за това, което съм преживяла на дадено място, нещо, което съм сънувала и мечтала, каза Енчева.
Творбите, които показва в настоящата експозиция, са разнообразни като теми. Някои от тях са приказни интериори, видения, сънища и мисли на художничката, други са посветени на жената и нейните различни образи.
Заглавието "Пъзел" на изложбата дойде от това, че картините ми са вдъхновени от различни места, на които съм рисувала, от темите, които са ме вълнували. Те са като различни частици, събрани в една цяла картина, обясни авторката.
Творбите са изпълнени в масло,
Пернишкият театър „Боян Дановски“ ще отбележи 105-годишния си юбилей със спектакъл-изненада, съобщи директорът Екатерина Кънчева.
На 1 ноември, в театрален салон „Георги Русев“, ще бъде представен „105 години сред звездите“.
Всички актьори и изпълнители ще се включат напълно безвъзмездно, допълни още Кънчева. „Наричам ги добротворци, защото те откликнаха на идеята напълно безвъзмездно“, отбеляза тя.
Директорът се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт - спектакъл“. Със свои изпълнения ще се участват Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на воде
Концерт на „Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив постави точката на тазгодишното, 40-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Със спектакъла „Вкусът на времето“ Кирил Маричков, Иван Лечев, Добрин Векилов-Дони, Славчо Николов и Венко Поромански напълниха амфитеатъра в Созопол до краен предел.
„Имаме принцип на концерти да не изпълняваме непознати песни“, каза Иван Лечев. Кирил Маричков допълни, че всички песни от плейлистата тази вечер са написани от членове на „Фондацията“.
Сред хитовете, които групата изпълни, бяха „Малкият принц“, „Вълшебен свят“, „Обичам те завинаги“, „Дива роза“, „Да погледна в теб“, „Моят свят“, „Блажени години“, „Две следи“, „Страхотен ден“, „Пак ще се пр
Хитовете на АBBA звучат на 13 ноември в София, в изпълнение на сръбския вокално-инструментален състав Dancing Queen ABBA Real Tribute Band, съобщават организаторите от Gost.
По думите им датата на събитието в залата на ул. „Пиротска“ 5 не случайна, тогава се отбелязва Световният ден на добротата.
Концертът е своеобразно отбелязване на юбилейната 50-годишнината от излизането на песента Waterloo на оригиналната формация, спечелило международния песенен конкурс „Евровизия“ през 1974 г. Този успех носи световна слава на групата, турнета по целия свят и я превръща в любима за няколко поколения танцуващи и пеещи хитовете – Gimme! Gimme! Gimme!, Dancing Queen, Money, Money, Money, Chiquitita, Mamma Mia, The Winner Takes It All, Take A Chance On Me
Няма голяма престижна задгранична експозиция, представяща българското културно и археологическо наследство, без участие на РИМ-Враца, каза директорът Георги Ганецовски.
По думите му при иницииране на подобна експозиция винаги се търсят експонати от Врачанския музей, което само по себе си показва значимостта му. Този път в изложбата в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ са избрани девет предмета от РИМ във Враца, които са едни от най-хубавите експонати от съкровището от Могиланската могила във Враца и от откритото в село Рогозен.
Както съобщихме общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.
От Врачанското съкровище посетите
Официалното откриване в салона на ул. „Гурко“ е със спектакъла „Чайка“ на белгийската компания Belova Iacobelli.
В рамките на фестивала, в зала „Райко Алексиев“ 125, ще бъде представена и изложбата на сценографа – проф. Майа Петрова и нейните ученици, които подбраха най-впечатляващите експонати от цялостното си творчество. Експозицията ще бъде достъпна от 4 до 20 септември и е съвместен проект със Съюза на българските художници.
Предстоят и няколко премиери, една от които е най-новият спектакъл на Столичен куклен театър – „Небивалици с букви“, по книгата на Цветанка Брестничка – „Небивалици с буквите от А до Я“, режисьор е Елица Петкова. Премиерата е на 15 септември.
В „Панаир на куклите” ще участват 13 чужди трупи от 10 страни, както и 9 български театри и трупи. „В рамките на фестивала, с нетърпение очакваме всички почитатели на нашето изкуство, които ще станат свидетели на срещата между театър и нови технологии, разнообразни творчески дейности и опити, свързани с изпълнителски изкуства, както в зала, така и в отворени пространства. По традиция, всички улични представления ще бъдат с вход свободен“, допълват от Столичния куклен театър.
Вторият и третият от концертите на шестото издание на международния фестивал „Камералия“ представят премиерно за България камерната музика за струнни инструменти и пиано на композитора Рихард Щраус, съобщават организаторите.
От екипа припомнят, че през 2024 г. се отбелязват две годишнини на автора - 160 години от рождението му и 75 години от неговата смърт.
„Концертът, състоял се на 24 септември в препълнената зала на Софийската градска художествена галерия, предизвика бурни и продължителни аплодисменти на публиката за изключителните музиканти Лия Петрова (цигулка), Виктор Тренев (цигулка), испанския виолончелист Габриел Уреня, пианистите Донка Ангъчева и Людмил Ангелов“, разказват организаторите.
В концерта на 29 септември ще звучат и още камерни творби за струнни инструменти и пиано на Щраус, в изпълнение на изцяло български екип от из
Актьорът винаги трябва да играе съвременно, каза Юлияна Чернева от Варненския драматичен театър.
Актрисата отбеляза своята 70-годишнина с пърформанс за приятели в галерия „Арт Маркони“, в който направи театрален прочит на маса на пиесата „Жената отсреща“ от Яна Добрева. В изпълнението си включи още разказът „Разговор за смъртта“ от книгата „Детски етюди“ на Лудвик Ашкенази, както и поезия от Веселин Ханчев и Дамян Дамянов.
Харесвам театъра във всичките му жанрове, стига да е талантливо направен, да има смисъл, да не е само празна форма. Дори формата да е непривична, тя трябва да бъде защитена и напълнена със съдържание. Актьорът трябва да знае защо режисьорът изисква от него да изпълни нещо по даден начин, за да може да го обясни на себе си, каза Чернева.
Тя смята за смешно определението модернистичен театър
Съветът на Европа в Страсбург беше домакин на парад, на който бяха показани традиционни украински бродирани облекла, съобщи Укринформ.
В рамките на събитието, проведено на 16 октомври, беше представена и изложба на артефакти от началото на XX век, курирана от колекционера и етнографа Юрий Мелничук от Всеукраинския център за бродерия и килимарство в Решетиловка, Полтавска област.
Презентацията се състоя по време на заседание на Конгреса на местните и регионалните власти в Европа, на което беше приета резолюция относно необходимостта от опазване и възстановяване на културното наследство на Украйна.
„Вишиванка“-та (украинската бродирана риза) не е просто облекло, а форма на духовно въоръжение. Всеки сложен модел, всеки шев разказва история за борба и оцеляване. Бих искал да изразя дълбоката си благодарност към умелите украински занаятчии, които съхраня
Графити артистът Иван Янков, известен също като Esteo, обнови с изкуството си още една жилищна сграда на бул. "Сан Стефано" в бургаския квартал "Възраждане". Тя се намира на метри от предходните две, които бяха преобразени като част от кампанията на сдружение "Посока Бургас".
В този проект, който преобразява фасадата на сградата зад спирка "Гладстон", художникът е избрал да изобрази женски образ с птици, пеперуди, пчели и цветя, а посланието му гласи: "Мечтайте! Бъдете добри!". Рисунката е с приблизителни размери 10 на 6 метра, допълва художникът.
Средствата за реализирането на проекта са събрани чрез поредица от благотворителни събития. Ключова роля изиграва първото от тях - груповата изложба "Еклектика", провела се през август 2023 г. За нея над 20 артиста даряват свои творби, за да може с парите от тяхната продажба да се финансира предвиденото облагородя
Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.
Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва седма непоследователна седмица на върха в чарта. Така A Bar Song (Tipsy) става най-дълго задържалият се на върха сингъл през тази година, задминавайки шестте непоследователни седмици, през които парчето I Had Some Help на рапъра Пост Малоун, записано в сътрудничество с кънтри певеца Морган Уолън, беше начело в Хот 100.
I Had Some Help на Малоун и Уолън понастоящем заема второто място в класацията на "Билборд" за сингли, запазвайки втората си позиция от предходната седмица.
На трето място в чарта са Лейди Гага и Бруно Марс със съвместното си парче Die With a Smile. Песента бележи съответно 18-ият и 19-ият път, когато сингли на Лейди Гага и Бруно