NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп За Базел забавленията са сериозна работа
4850
Калейдоскоп

За Базел забавленията са сериозна работа

До 18:00 ч. в Базел всичко е делово. Не е място, където можеш да закъснееш за среща с пет минути - не и в този швейцарски град, чиито основни индустрии- химическата и фармацевтичната, означават прецизност и контрол. Но когато работният ден приключи, Базел бързо разкрива другата си същност, която обича удоволствията

| 01 Септември 2024, 21:00 ч.
За Базел забавленията са сериозна работа
За Базел забавленията са сериозна работа
Снимка © DFA

До 18:00 ч. в Базел всичко е делово. Не е място, където можеш да закъснееш за среща с пет минути - не и в този швейцарски град, чиито основни индустрии- химическата и фармацевтичната, означават прецизност и контрол.

Кралевското златно съкровище ще представя Търговище и България на изложба в Лос Анджелис. Експозицията в музея „Джон Пол Гети“ е посветена на древна Тракия. Те ще бъде открита в началото на ноември и ще остане достъпна за публиката в САЩ в продължение на шест месеца, каза директорът на Регионалния исторически музей в Търговище Магдалена Жечева. 

Със своята красота и изящество Кралевското златно съкровище вече 45 години впечатлява хората у нас и по света. В края на юли 1979 г. търговищкият археолог Георги Гинев се натъква на каменен гроб, докато проучва тракийски могилен некропол до търговищкото село Кралево. С късмета на истински откривател той разкрива гроб на знатен тракиец, в който проблясват златни и сребърни гробни дарове, предмети-символи на царско потекло.

Находката е датирана от първата половина на 3 век. пр. н. е. От находките се отличават две групи, кои

На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.

През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.

Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории. 

По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета

Ретроспективна изложба по повод 140 години от рождението на Ангел Спасов е подредена в Художествена галерия (ХГ) "Илия Бешков" в Плевен. Тя включва всички творби, съхранени във фонда на галерията, създадени от известния български художник.

Ангел Спасов е един от основателите на Дружеството на плевенските художници, известен със своята доброта, учител на едни от големите ни творци, сред които Светлин Русев. Негов личен приятел е бил Дило Дилов, а много художници са посещавали ателието му, превърнало се в културно средище, каза председателят на Дружеството на плевенските художници Николай Неделчев – Кокала.

Ангел Спасов е разпознавал себе си най-вече като скулптор, но сами ще се убедите и в експозицията, че той е изключителен майстор на живописта и графиката, подчерта Неделчев. 

Изложбата е представена в почти цялото пространство на галерията. По повод годи

Днес се навършват 85 години от рождението на големия български актьор Тодор Колев. Той е роден на 26 август 1939 г. в Шумен. Кръстен е на дядо си Тодор Колев. Баща му създава модно ателие за мъжки облекла „Адам“ в Шумен и получава псевдонима Адам, а малкият Тодор започват да наричат малкото Адамче. До идването му в София, а и по време на следването му всички го наричат така.

„От малък слушах колко добър шивач е баща ми. Впоследствие разбрах защо. Отраснал съм в семейство на човек, когото уважават заради работата му. И това, може би, подсъзнателно ме е задвижило в професията ми“, казва актьорът.

ТЕАТЪРЪТ Е МОЯТА ПЪРВА И НАЙ-ГОЛЯМА ЛЮБОВ

„Театърът е моята първа и най-голяма любов“, споделя Тодор Колев. Два пъти кандидатства във Висшия институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов".

Обща изложба на Георги Янков, Трейси Емин и Пол Бени е подредена в столичната One Gallery.

Експозицията е озаглавена „Срещу времето“ и продължава до 4 септември, съобщават домакините на събитието.  

„Времето е основен аспект на нашето съществуване и неизменен спътник в живота ни. То ни предоставя рамката, в която живеем, работим и се развиваме. Въпреки това времето често се възприема като враг - непрекъснато напомнящо ни за собствената ни смъртност, за неизбежността на промяната и за бързото изчезване на моменти, които искаме да задържим завинаги“, казва кураторът Десислава Зафирова.
 
По думите й изобилието може да бъде илюзия, която ни кара да мислим, че щастието е пряко свързано с количеството на материалните неща или преживяванията, които натрупваме. „Потребителската култура често ни подтиква към стремеж за повече - от последния модел на смартфон

Но когато работният ден приключи, Базел бързо разкрива другата си същност, която обича удоволствията.

През лятото е обичайна гледка как стотици сериозни наглед бизнесмени и бизнесдами, които се разхождат по бреговете на Рейн, внезапно се събличат по бански! След това натъпкват бизнес одеждите си в непромокаема раница, наречена wickelfisch („рибна раница“), мятат я на гръб и скачат в реката, като се оставят на бързото течение да ги отнесе у дома. Андреас Руби, директор на Швейцарския музей на архитектурата в Базел, обяснява пред репортер на Би Би Си, че нарича това „водно градско шляене“:

„Понякога можете да видите групи от хора, които разговарят като стари приятели, докато се носят надолу по реката. Всъщност това са непознати, които случайно са попаднали на едно и също течение“, казва Руби и добавя, намигайки: „Доста любовни истории и семейства са заченати във водите на Рейн.“ 

За палавата атмосфера в града извън работно време може би допринася и фактът, че 30 процента от 200-хилядното население...чужденци. Ето още любопитни факти за третия по големина град на Швейцария, който бе избран за домакин на песенния конкурс „Евровизия“ догодина:

Град на музеите
В Базел се намират 40 музея на много малка площ, включително известният Музей на изкуствата с творби на Пикасо, Рембранд и Ван Гог. Всъщност Базел е градът с най-голяма гъстота на музеите в Швейцария!

Тейлър Суифт оглавява за осма поредна седмица класацията за албуми на „Билборд“ с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието.

Суифт има 128 000 продадени еквивалентни единици. Албумът на попзвездата е първият, който е на върха на класацията през първите си осем седмици, откакто преди година One Thing at a Time на Морган Уолън, прекара 12 седмици под номер 1. 

От 14-те албума на Суифт номер 1 в „Билборд“, Poets се изравнява с нейния друг албум Folklore от 2020 година, който също беше осем седмици на върха. Fearless и 1989 покориха класацията с по 11 седмици. 

Били Айлиш се изкачи на второ място с албума Hit Me Hard and Soft, който реализира 106 000 продадени еквивалентни единици.

Под номер три дебютира Brat на британската певица Чарли Екс

Единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ беше открито тази вечер под бурните аплодисменти на пълната зала в сградата на Държавна опера Стара Загора.

Шествието с официалните гости на събитието поведе неговият директор Магдалена Ралчева заедно с тазгодишния носител на наградата „Златна липа“ за цялостен принос в киното Ели Скорчева, заместник-кметовете на община Стара Загора Милена Желева и Надежда Чакърова, председателят на конкурсното жури Геновева Димитрова, заедно с членовете на журито латвийският режисьор, сценарист и редактор Линда Олте, полският режисьор Мариуш Гжегожек, анлийската актриса Пандора Джоунс и филмовият и визуален творец Санжин Малесевич.

Старт на празничното настроение дадоха военният духов оркестър и пъстър мажоретен състав с възпитанички на Центъра за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР) към

Художникът и илюстратор Емил Марков ще открие своя самостоятелна изложба в Центъра за съвременно изкуство и библиотека на 4 септември, съобщават от филиала на Националната художествена академия в Бургас, където Марков е преподавател от 2021 г. насам.

Плакатът за събитието е отпечатан с голям знак, указващ, че то е за лица над 18 години. 

Експозицията е вдъхновена от стихосбирка „Черни сърца“. Тя е издадена през есента на 2019 година и съставена от текстове и бързо писани фрагменти, извадени от контекста на многобройни бордови дневници, творчески блокове и бележници, които авторът ползва през последните 30 години. Специално за изложбата ще бъдат отпечатани нови 100 бройки, които ще бъдат номерирани и адаптирани за представянето. Желаещите ще могат да си купят изданието на място. 

Самата изложба ще представи 19 пълноцветни графични листа във

Колекция от монети, събирана в продължение на един век, беше продадена за 14,8 млн. евро в Копенхаген, Дания, съобщи АФП, позовавайки се на аукционна къща "Стакс бауърс", организирала търга. 

На аукциона, продължил осем часа, бяха продадени 286 монети, които постигнаха обща цена от 14 820 900 евро. Сумата се оказа с 25 процента по-висока от прогнозната.

Това е само един лот от огромната колекция от 20 000 монети, оценени на 67 млн. евро. 

Ларс Емил Брун, датски предприемач и нумизмат, закупува колекцията през 1922 г. от семейство на аристократи. Брун умира през 1923 г. В завещанието му е постановено колекцията да бъде запазена 100 години след смъртта му. 

Националният музей на Дания е придобил седем експоната от колекцията на цена над един милион евро. 

В понеделник в Брацигово ще бъде представена комедията "Сватба със закъснител" на драматурга Робин Хоудън, съобщават от Народно читалище „Васил Петлешков“. 

Режисьор на постановката е Николай Гундеров, а в актьорския състав участват Филип Аврамов, Мая Бежанска, Тони Минасян, Илияна Лазарова, Христина Джурова и Ива Папазова.

"Броени минути до сватбата! Да имаше как времето да се върне назад, защото всичко е с главата надолу, следователно - с краката нагоре. Под брачното легло на Бил цъка истинска бомба със запалителна смес от заплетени ситуации, изненадващи обрати, неочаквани събития и експлозивен хумор" - сюжетната линия на представлението обещава низ от вълнуващи моменти за зрителите по време на спектакъла.

Дом на хартията
Първата фабрика за хартия в Швейцария е основана в Базел през 1573 г. Музеят на хартията в Базел разказва историята на производството на хартия и показва колко важен е бил Базел за развитието на хартиената индустрия.

Царство на шоколада
Базел е рай за любителите на шоколада. Всяка година градът е домакин на „Базелския панаир на шоколада“ - най-голямото изложение на шоколад в Швейцария.

Най-старият университет
Университетът в Базел е основан през 1460 г. и е най-старият университет в страната. Много известни личности са учили в Базелския университет, включително Еразъм Ротердамски и Парацелз.

Карнавална дестинация
Карнавалът в Базел е най-големият в Швейцария. В продължение на три дни местните жители празнуват с пъстри костюми и т. нар. „гугенмузика“. Карнавалът в Базел е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Кметството на Базел е друг обект от списъка със световни ценности на културната организация на ООН.

Център на фармация
Базел е важен център на фармацевтичната промишленост. В Базел се намират седалищата на две от най-големите фармацевтични компании в света - Roche и Novartis.

Зелени площи
Базел е зелен град с много паркове и зелени площи. Зоологическата градина в Базел е една от най-старите и красиви зоологически градини в Швейцария. Тя е дом на над 6000 животни от 500 различни вида.

Знаменита архитектура
Базел е известен със своите архитектурни паметници. Скулптури и стенописи на известни художници могат да бъдат открити върху сгради в целия град. Най-известното произведение на изкуството върху сграда в Базел е тази на „Фондация Бейелер“, проектирана от архитекта Ренцо Пиано. Много от фасадите са изрисувани със съвременни арт графити, което се подкрепя от общината.

Световен пазар на изкуство
Изложението Art Basel е международен панаир на изкуствата, който се провежда ежегодно в града от 1970 г. насам. Той предоставя платформа на галерии да покажат и продадат творбите си на купувачи и работи в сътрудничество с местните институции, за да подпомогне растежа и развитието на програмите за изкуство.

Граничен триъгълник
Базел е разположен на река Рейн, която очертава границата между Швейцария и Германия. В града се срещат три национални граници - на Швейцария, Германия и Франция. Той е отправна туристическа точка за пътешествия в трите държави.

„Ще направим така, че заради „Евровизия“ Базел да се превърне от пограничен район с три държави в пограничен район с 40 държави“, заяви Йорг Луц кмет на близкото градче Лорах. Цялата област гледа напред с нетърпение към песенния конкурс – очаква се приходите от него далеч да надхвърлят разходите, които засега се изчисляват на 37 милиона евро.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
4850
Калейдоскоп

За Базел забавленията са сериозна работа

До 18:00 ч. в Базел всичко е делово.Не е място, където можеш да закъснееш за среща с пет минути - не и в този швейцарски град, чиито основни индустрии- химическата и фармацевтичната, означават прецизност и контрол.

| 01 Септември 2024, 21:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
За Базел забавленията са сериозна работа
За Базел забавленията са сериозна работа
Снимка © DFA

До 18:00 ч. в Базел всичко е делово. Не е място, където можеш да закъснееш за среща с пет минути - не и в този швейцарски град, чиито основни индустрии- химическата и фармацевтичната, означават прецизност и контрол.

Но когато работният ден приключи, Базел бързо разкрива другата си същност, която обича удоволствията.

Кралевското златно съкровище ще представя Търговище и България на изложба в Лос Анджелис. Експозицията в музея „Джон Пол Гети“ е посветена на древна Тракия. Те ще бъде открита в началото на ноември и ще остане достъпна за публиката в САЩ в продължение на шест месеца, каза директорът на Регионалния исторически музей в Търговище Магдалена Жечева. 

Със своята красота и изящество Кралевското златно съкровище вече 45 години впечатлява хората у нас и по света. В края на юли 1979 г. търговищкият археолог Георги Гинев се натъква на каменен гроб, докато проучва тракийски могилен некропол до търговищкото село Кралево. С късмета на истински откривател той разкрива гроб на знатен тракиец, в който проблясват златни и сребърни гробни дарове, предмети-символи на царско потекло.

Находката е датирана от първата половина на 3 век. пр. н. е. От находките се отличават две групи, кои

На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.

През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.

Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории. 

По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета

Ретроспективна изложба по повод 140 години от рождението на Ангел Спасов е подредена в Художествена галерия (ХГ) "Илия Бешков" в Плевен. Тя включва всички творби, съхранени във фонда на галерията, създадени от известния български художник.

Ангел Спасов е един от основателите на Дружеството на плевенските художници, известен със своята доброта, учител на едни от големите ни творци, сред които Светлин Русев. Негов личен приятел е бил Дило Дилов, а много художници са посещавали ателието му, превърнало се в културно средище, каза председателят на Дружеството на плевенските художници Николай Неделчев – Кокала.

Ангел Спасов е разпознавал себе си най-вече като скулптор, но сами ще се убедите и в експозицията, че той е изключителен майстор на живописта и графиката, подчерта Неделчев. 

Изложбата е представена в почти цялото пространство на галерията. По повод годи

Днес се навършват 85 години от рождението на големия български актьор Тодор Колев. Той е роден на 26 август 1939 г. в Шумен. Кръстен е на дядо си Тодор Колев. Баща му създава модно ателие за мъжки облекла „Адам“ в Шумен и получава псевдонима Адам, а малкият Тодор започват да наричат малкото Адамче. До идването му в София, а и по време на следването му всички го наричат така.

„От малък слушах колко добър шивач е баща ми. Впоследствие разбрах защо. Отраснал съм в семейство на човек, когото уважават заради работата му. И това, може би, подсъзнателно ме е задвижило в професията ми“, казва актьорът.

ТЕАТЪРЪТ Е МОЯТА ПЪРВА И НАЙ-ГОЛЯМА ЛЮБОВ

„Театърът е моята първа и най-голяма любов“, споделя Тодор Колев. Два пъти кандидатства във Висшия институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов".

Обща изложба на Георги Янков, Трейси Емин и Пол Бени е подредена в столичната One Gallery.

Експозицията е озаглавена „Срещу времето“ и продължава до 4 септември, съобщават домакините на събитието.  

„Времето е основен аспект на нашето съществуване и неизменен спътник в живота ни. То ни предоставя рамката, в която живеем, работим и се развиваме. Въпреки това времето често се възприема като враг - непрекъснато напомнящо ни за собствената ни смъртност, за неизбежността на промяната и за бързото изчезване на моменти, които искаме да задържим завинаги“, казва кураторът Десислава Зафирова.
 
По думите й изобилието може да бъде илюзия, която ни кара да мислим, че щастието е пряко свързано с количеството на материалните неща или преживяванията, които натрупваме. „Потребителската култура често ни подтиква към стремеж за повече - от последния модел на смартфон

През лятото е обичайна гледка как стотици сериозни наглед бизнесмени и бизнесдами, които се разхождат по бреговете на Рейн, внезапно се събличат по бански! След това натъпкват бизнес одеждите си в непромокаема раница, наречена wickelfisch („рибна раница“), мятат я на гръб и скачат в реката, като се оставят на бързото течение да ги отнесе у дома. Андреас Руби, директор на Швейцарския музей на архитектурата в Базел, обяснява пред репортер на Би Би Си, че нарича това „водно градско шляене“:

„Понякога можете да видите групи от хора, които разговарят като стари приятели, докато се носят надолу по реката. Всъщност това са непознати, които случайно са попаднали на едно и също течение“, казва Руби и добавя, намигайки: „Доста любовни истории и семейства са заченати във водите на Рейн.“ 

Тейлър Суифт оглавява за осма поредна седмица класацията за албуми на „Билборд“ с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието.

Суифт има 128 000 продадени еквивалентни единици. Албумът на попзвездата е първият, който е на върха на класацията през първите си осем седмици, откакто преди година One Thing at a Time на Морган Уолън, прекара 12 седмици под номер 1. 

От 14-те албума на Суифт номер 1 в „Билборд“, Poets се изравнява с нейния друг албум Folklore от 2020 година, който също беше осем седмици на върха. Fearless и 1989 покориха класацията с по 11 седмици. 

Били Айлиш се изкачи на второ място с албума Hit Me Hard and Soft, който реализира 106 000 продадени еквивалентни единици.

Под номер три дебютира Brat на британската певица Чарли Екс

Единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ беше открито тази вечер под бурните аплодисменти на пълната зала в сградата на Държавна опера Стара Загора.

Шествието с официалните гости на събитието поведе неговият директор Магдалена Ралчева заедно с тазгодишния носител на наградата „Златна липа“ за цялостен принос в киното Ели Скорчева, заместник-кметовете на община Стара Загора Милена Желева и Надежда Чакърова, председателят на конкурсното жури Геновева Димитрова, заедно с членовете на журито латвийският режисьор, сценарист и редактор Линда Олте, полският режисьор Мариуш Гжегожек, анлийската актриса Пандора Джоунс и филмовият и визуален творец Санжин Малесевич.

Старт на празничното настроение дадоха военният духов оркестър и пъстър мажоретен състав с възпитанички на Центъра за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР) към

Художникът и илюстратор Емил Марков ще открие своя самостоятелна изложба в Центъра за съвременно изкуство и библиотека на 4 септември, съобщават от филиала на Националната художествена академия в Бургас, където Марков е преподавател от 2021 г. насам.

Плакатът за събитието е отпечатан с голям знак, указващ, че то е за лица над 18 години. 

Експозицията е вдъхновена от стихосбирка „Черни сърца“. Тя е издадена през есента на 2019 година и съставена от текстове и бързо писани фрагменти, извадени от контекста на многобройни бордови дневници, творчески блокове и бележници, които авторът ползва през последните 30 години. Специално за изложбата ще бъдат отпечатани нови 100 бройки, които ще бъдат номерирани и адаптирани за представянето. Желаещите ще могат да си купят изданието на място. 

Самата изложба ще представи 19 пълноцветни графични листа във

Колекция от монети, събирана в продължение на един век, беше продадена за 14,8 млн. евро в Копенхаген, Дания, съобщи АФП, позовавайки се на аукционна къща "Стакс бауърс", организирала търга. 

На аукциона, продължил осем часа, бяха продадени 286 монети, които постигнаха обща цена от 14 820 900 евро. Сумата се оказа с 25 процента по-висока от прогнозната.

Това е само един лот от огромната колекция от 20 000 монети, оценени на 67 млн. евро. 

Ларс Емил Брун, датски предприемач и нумизмат, закупува колекцията през 1922 г. от семейство на аристократи. Брун умира през 1923 г. В завещанието му е постановено колекцията да бъде запазена 100 години след смъртта му. 

Националният музей на Дания е придобил седем експоната от колекцията на цена над един милион евро. 

В понеделник в Брацигово ще бъде представена комедията "Сватба със закъснител" на драматурга Робин Хоудън, съобщават от Народно читалище „Васил Петлешков“. 

Режисьор на постановката е Николай Гундеров, а в актьорския състав участват Филип Аврамов, Мая Бежанска, Тони Минасян, Илияна Лазарова, Христина Джурова и Ива Папазова.

"Броени минути до сватбата! Да имаше как времето да се върне назад, защото всичко е с главата надолу, следователно - с краката нагоре. Под брачното легло на Бил цъка истинска бомба със запалителна смес от заплетени ситуации, изненадващи обрати, неочаквани събития и експлозивен хумор" - сюжетната линия на представлението обещава низ от вълнуващи моменти за зрителите по време на спектакъла.

За палавата атмосфера в града извън работно време може би допринася и фактът, че 30 процента от 200-хилядното население...чужденци. Ето още любопитни факти за третия по големина град на Швейцария, който бе избран за домакин на песенния конкурс „Евровизия“ догодина:

Град на музеите
В Базел се намират 40 музея на много малка площ, включително известният Музей на изкуствата с творби на Пикасо, Рембранд и Ван Гог. Всъщност Базел е градът с най-голяма гъстота на музеите в Швейцария!

Дом на хартията
Първата фабрика за хартия в Швейцария е основана в Базел през 1573 г. Музеят на хартията в Базел разказва историята на производството на хартия и показва колко важен е бил Базел за развитието на хартиената индустрия.

Царство на шоколада
Базел е рай за любителите на шоколада. Всяка година градът е домакин на „Базелския панаир на шоколада“ - най-голямото изложение на шоколад в Швейцария.

Най-старият университет
Университетът в Базел е основан през 1460 г. и е най-старият университет в страната. Много известни личности са учили в Базелския университет, включително Еразъм Ротердамски и Парацелз.

Карнавална дестинация
Карнавалът в Базел е най-големият в Швейцария. В продължение на три дни местните жители празнуват с пъстри костюми и т. нар. „гугенмузика“. Карнавалът в Базел е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Кметството на Базел е друг обект от списъка със световни ценности на културната организация на ООН.

Център на фармация
Базел е важен център на фармацевтичната промишленост. В Базел се намират седалищата на две от най-големите фармацевтични компании в света - Roche и Novartis.

Зелени площи
Базел е зелен град с много паркове и зелени площи. Зоологическата градина в Базел е една от най-старите и красиви зоологически градини в Швейцария. Тя е дом на над 6000 животни от 500 различни вида.

Знаменита архитектура
Базел е известен със своите архитектурни паметници. Скулптури и стенописи на известни художници могат да бъдат открити върху сгради в целия град. Най-известното произведение на изкуството върху сграда в Базел е тази на „Фондация Бейелер“, проектирана от архитекта Ренцо Пиано. Много от фасадите са изрисувани със съвременни арт графити, което се подкрепя от общината.

Световен пазар на изкуство
Изложението Art Basel е международен панаир на изкуствата, който се провежда ежегодно в града от 1970 г. насам. Той предоставя платформа на галерии да покажат и продадат творбите си на купувачи и работи в сътрудничество с местните институции, за да подпомогне растежа и развитието на програмите за изкуство.

Граничен триъгълник
Базел е разположен на река Рейн, която очертава границата между Швейцария и Германия. В града се срещат три национални граници - на Швейцария, Германия и Франция. Той е отправна туристическа точка за пътешествия в трите държави.

„Ще направим така, че заради „Евровизия“ Базел да се превърне от пограничен район с три държави в пограничен район с 40 държави“, заяви Йорг Луц кмет на близкото градче Лорах. Цялата област гледа напред с нетърпение към песенния конкурс – очаква се приходите от него далеч да надхвърлят разходите, които засега се изчисляват на 37 милиона евро.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.