Повече от 1000 музиканти, които свирят на алпийски рог, поставиха световен рекорд за най-големия ансамбъл на алпийски рог, съобщиха от швейцарска асоциация, която представлява изпълнителите на алпийски рог, предаде ДПА.
Австрийският цигулар от български произход Максим Цеков и британският пианист, носител на втора награда от конкурса „Геза Анда“ (2021) Джулиан Тревелиян ще имат концерт на 15 октомври в камерната зала „България“.
Събитието е част от проекта „Лауреатите“, уточняват продуцентите от „Кантус фирмус“.
Програмата включва соната в ла мажор №22 и цигулкова соната в ми бемол мажор – от Моцарт, опус 18 от Рихард Щраус. Двете произведения принадлежат към по-рядко изпълняваните шедьоври за цигулка и пиано, но музиката им очарова с мелодично богатство и виртуозни линии в партиите на двата инструмента, коментират организаторите.
Третата композиция е „Рио Гранде“ от британския композитор Констант Ламберт (1905-1951). Това е неговата най-популярна тв
Музикално-поетична вечер по повод Международния ден на музиката се провежда днес в Дом на енергетика, съобщават във Фейсбук страницата си от културната институция.
Публиката ще може да чуе популярни музикални пиеси от Шуман, Шуберт, Григ, Лист, Шопен и Моцарт, както и стихове от Дамян Дамянов, Петя Дубарова и др. Участват Здравка Николаева, Ирина Церковска, Емил Пеняшки, Марина Иванова и Калин Серафимов. Входът е свободен.
Международният ден на музиката се отбелязва от 1975 г. по инициатива на лорд Йехуди Менухин, тогавашен председател на Международния съвет по музика към Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО). Целта е популяризиране на музикалното изкуство сред всички слоеве на обществото, прилагане на идеалите на ЮНЕСКО за мир и приятелство между народите и развитие на техните култури.
Ямболският Камерен оркестър (КО) „Дианополис” подготвя концерт с участието на германския диригент Валтер Хилгерс. Музикалното събитие е планирано за 17 ноември в залата на Културно-информационен център „Безистен” в Ямбол, съобщиха от оркестъра.
В програмата на концерта са включени Симфония № 3 в до мажор и Симфония № 5 в си минор от Карл Филип Емануел Бах, Концерт за цигулка и струнен оркестър от Ян Тегтмайер и Сюита за струнен оркестър от Леош Яначек.
Солист ще бъде Красимира Султанова – цигулка, която е художествен ръководител и концертмайстор на „Дианополис”.
Гост-диригентът проф. Валтер Хилгерс е концертирал по целия свят като оркестров музикант (туба), солист, преподавател по академична музика, аранжор и диригент. През годините е дирижирал концерти в десетки европейски градове, както и в Южна Америка. Преподавал е
Софийската филхармония в следващите две седмици ще бъде основният оркестър на фестивала Masters of Classic в Букурещ, съобщават от филхармонията.
По думите им форумът ще срещне публиката със световнопризнати солисти от класическата сцена – оперните звезди Анна Нетребко и Юсиф Айвазов, Елина Гаранча, Роландо Вийазон, Елими Погорелц, Роберто Аланя, Пьотр Бечала, Олга Кулчинская, Асмик Григорян, Андрей Жиликовски, пианист Фазил Сей и виртуозния цигулар и музикален директор на Лионския оркестър – Николай Шепс-Знайдер. Диригент на концертите е италианският маестро Микеланджело Маца.
„Поканата към Софийската филхармония дойде след много успешни оперни концерти на световноизвестни певци в София. Признанието от артистите за високото качество на оркестъра и от мени
Юбилейна изложба по повод 120 год. от рождението на Стоян Венев ще бъде представена тази вечер в Кюстендил. Организатор е Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“.
В изложбата ще бъдат експонирани над 250 творби от фонда на Галерията в Кюстендил, Музея на хумора и сатирата – Габрово, както и от частните колекции на Иво Димитров и д-р Румен Манов.
Директорът на галерията проф. Валентин Господинов уточни , че настоящата изложба представя Стоян Венев в различна светлина в сравнение с изложбата по повод 110 годишнината. По думите му това ще бъде последното голямо събитие, което ще бъде представено в галерията преди мащабния ремонт, който предстои. Изложбата ще бъде повторена в Дом на хумора и сатирата през декември.
Стоян Венев е роден в с. Скриняно, община Кюстендил. Завършва Художествената академия, специалност „Живопи
Асоциацията възнамерявала да подобри рекорд от 2013 г., когато 508 музиканти свирили заедно на алпийски рог край Цермат, Швейцария.
Организаторите планирали да съберат 550 музиканти, но почти два пъти повече се регистрирали от Швейцария и от чужбина. Те се събрали и свирили хорови мелодии в Клевеналп в продължение на пет минути.
Според организаторите на събитието са присъствали наблюдатели от Книгата на рекордите "Гинес", за да удостоверят опита за световен рекорд.
Предишният рекорд не е вписан в книгата. В нея фигурира ансамбъл от 366 музиканти, свирили като ансамбъл на хребета Горнерграт в Швейцария през 2009 г.
Изложба с пейзажна живопис на младия художник Симеон Димитров бе открита в залата на Етнографския музей в Берковица по повод празника на града Рождество Богородично, който се отбелязва в няколко последователни дни с различни културни, спортни и музикални прояви.
Димитров представя 62 картини, рисувани с масло върху платно. Те са изработени с техника сфумато – наслояване на слоеве. В картините оживяват различни места от България – Черноморието, Велико Търново, Берковица, села от различни краища и най-много от северозападната част на България, а също планини, черкви и т.н. Картините носят носталгичен привкус, напомнят детството и спомени от миналото. Авторът е поставил загадка за зрителя във всяка картина и го провокира да открие нещо за себе си, независимо дали той е имал предвид точно това.
Симеон Димитров сподели, че основната тема в творбите му е любовта
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.
Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на 120-ата годишнина от рождението на именития творец. В нея са включени общо 45 рисунки и живописни платна, повечето от които са част от фондовете на Музея на занаятите в Троян.
Специално за изложбата, картини предоставят и троянското читалище „Наука – 1870 г.“ и Средно училище „Свети Климент Охридски“. Част от творбите за пръв път се показват пред публика.
Бочо Донев е един от първите троянски художници, получил академично образование, разказа Мария Минковска, уредник на фонд „Изобразително изкуство“ към Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян.
Той оставя своята следа в Троян освен с творбите си и
Изложбата на икебана композиции и картини в този стил е подредена от днес до 27 октомври в Източен сектор на Римски стадион в Пловдив.
Посетителите ще могат да участват и за първи път в Пловдив в икебана пърформанс и да се включат в работилница по икебана. Това съобщи Мирослава Иванова, организатор на събитието.
Пърформанса ще бъде изпълнен от нея, тя е икебана артист и лицензиран преподавател в школата Sogetsu Токио и е известна още с японско име Hosen. Освен нея творците в изложбата са още нейните две талантливи ученички Лидия Киерепка и Кремена Николчева.
В пърформанса ще бъде сътворена голяма скулптурна аранжировка на икебана с участието на публиката, под съпровода на японска музика.
„Всяка година правим изложба с идеята да доближим това изкуство до хората, тъй като вярвам, че икебана е изкуство, което може да бъде използвано от всеки чо
Чрез колекция от над 5500 захарчета млада жена от Търговище съхранява отношението и любовта на близки и приятели към себе си. Александрина Ангелова е родена в Търговище, но от 15 години живее със семейството си в Пловдив. В родния град се ражда хобито й – да събира захарчета, а в града под тепетата и с годините бройката постепенно расте, благодарение на подкрепата на запознатите със заниманието й, казва тя .
Още от детските си години 34-годишната днес Александрина се запалва по събирането на захарчета. „Започнах случайно. Всички деца събираха салфетки и ароматизирани картинки - по онова време това беше модерно. Аз исках да си измисля нещо различно и на шега започнах със захарчета“, спомня си Александрина.
Младата жена разказва, че първоначално майка й е била най-активна в попълването на колекцията. „Спомням си, че си взимаше кафе от
Концертите от фестивала VARNA BREEZE by EXIT през тази година ще бъдат безплатни, съобщиха от Общината в крайморския град.
Събитието започва утре, навръх празника на Варна и ще продължи до 18 август.
В социалните мрежи кметът Благомир Коцев уточни, че е постигната договорка с организаторите фестивалът през тази година да бъде безплатен за сметка на скъсяване на програмата с един ден.
Концертите ще бъдат на две сцени в района на Пантеона в Морската градина. Варненци и гостите на града ще имат възможност да чуят Dire Straits Legacy (Дайър Стрейтс), Gipsy Kings (Джипси Кингс) и Stereo MC’s. Районът около Пантеона в Морската градина ще бъде ограден с охранителни ленти. Ще бъдат изградени КПП-та и посетителите ще бъдат проверявани за опасни предмети. Самият паметник ще бъде покрит със защитна мрежа, за да бъде предпазен от инциденти и вандалски прояв