Мартиан Табаков ще закрие с концерт своята изложба „Преди музикалните инструменти“, която е подредена във варненското културно пространство „РеБонкърс“. В събитието тази вечер ще се включи и музикантът Валери Пашов, информират организаторите.
Варненската галерия „Графит“ открива изложба със сто пастела на напусналата ни преди две години българска художничка Калина Тасева, съобщават от екипа на културното средище.
Творбите са от колекцията на Васил Илиев и са събирани през годините със съдействието на дъщерята на авторката проф. Десислава Минчева и Йорданка Торнева от галерия „Теди” във Варна, където са уреждани изложби на Калина Тасева.
Пастелите, които се показват в галерия „Графит“, са предимно от последните десетилетия от живота на художничката. Сред тях има и няколко работи, рисувани от нея, когато вече е на легло, на прага на вечността, отбелязват галеристите. Рисунките пресъздават планински пейзажи с гледки от Пирин и Балкана, гори, манастир и параклис, поля с разноцветни небеса. Представени са и натюрморти с цветя и няколко портрета.
Колекционерът Васил Илиев споделя с публиката и 1
"Пришълецът: Ромул" вече втора седмица е най-гледаният филм у нас, сочат обобщените данни от киносалоните. Развиващото се действие между първите филми от 1979 и 1986 година е привлякло към екраните вече 25 980 зрители, а приходите са 356 102 лева.
На втора позиция е "Дедпул & Върколака", който вече прехвърли месец сред най-гледаните филми у нас. Комбинацията между Райън Рейнолдс и Хю Джакман, съчетана с повече схватки и нецензурни думи, е била гледана от 144 921 зрители и има 2 142 864 лева приходи.
На трета позиция е първата премиера от миналия петък - "Гарванът", римейк на филма с Брандън Лий от 1994 година. Следващият комиксите на Джеймс О`Бар филм е с вече 5 208 зрители и 71 571 лева приходи.
Четвърто поред в топ 10 е "Аз, проклетникът 4", който е вече втори месец в кината. Историята на Гру, миньоните и новата им задача, спечелена чрез изнудване от малк
Разказ за Виетнам - страната, далече на изток и после малко на юг, представя във фотоизложба във Варна младата виетнамистка Даяна Иванова, която е преподавател в една от университетските специалности у нас, изучаващи този регион.
Тя посочи, че първото й посещение в азиатската държава е било през 2016 г. Две години по-късно започва магистратура там, като изучава езика, културата, историята и традициите на страната. Така постепенно натрупва и материал за фотопроекта си, който да представи в родната България.
Виетнамското общество все още е по-патриархално от нашето, въпреки че глобализмът му оказва влияние, посочи Иванова.
По думите й хората в тази страна успяват да съчетават модерното с традиционното, избирайки по какъв път да вървят, като се учат от историята си. Има какво да научим от виетнамците, да осъзнаем мъдростта на хората от Изтока
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.
Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.
През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж.
ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ
През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попивано
Симфониета Видин представя три поредни концерта „Вагнер и вагнериантсво“.
Събитието се осъществява със съдействието на катедра "Музика и мултимедийни технологии" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", каза диригентът Петър Димитров.
Амбицията ни е да покажем различните лица на Вагнер. За повечето хора неговата музика звучи тежко, скучно, маниакално. Напротив, някой от музикалните му страници са толкова сърдечни и топли.
Искаме да покажем многото лица на Вагнер, уточни маестро Димитров. Още повече, че Рихард Вагнер чисто звуково развива оркестъра, като включва много медни духови инструменти и разширява темброво изразните му възможности. Вагнер променя музиката и предначертава всички музикални явления през 20 век, уточни той.
В програмата на концертите са включени оркестрови фрагменти от оперите „Валкюра“, „Танхойз
Музикалните скулптури на Мартиан Табаков са аналогови и разчитат на взаимодействие и интеракция с публиката, обясняват от екипа на „РеБонкърс“. По думите им те имат свой естетичeн език и послание, дори когато са тихи, но художникът поощрява зрителите да музицират на неговите обекти. Табаков случайно открива акустичните свойства на взаимодействието между метала и заваръчната си маска. Експериментът започва през 2013 г. и продължава и до днес.
Изложбата ще може да се разгледа и утре.
Мартиан Табаков е скулптор и музикант, участва в театрални проекти като сценограф, актьор и инструменталист. Участва в пост пънк формацията „Каке?“. Работи и по самостоятелни музикални проекти. Свири на китара, контрабас и кавал. С авторско изпълнение на създадена от него музикална скулптура бе открита Националната скулптурна изложба „2-0-2-3“ в Съюза на българските художници (СБХ), в галерията на ул. „Шипка“ 6 през септември м.г., когато художникът бе отличен и със специална награда от творческата организация.
Валери Пашов живее и работи в Германия двадесет години. Свири с ансамбъл „Модерн“ и оркестъра в Гьотинген. В момента преподава в Музикалното училище във Варна, откъдето е родом. Познат е от дуото „Топла млечна царевица“, което е гостувало няколко пъти в „РеБонкърс“ през годините.
Петото издание на Sofia DocuMental ще продължи от 28 септември до 6 октомври на ключови локации в София и онлайн в цялата страна.
Това съобщават организаторите на международния документален филмов фестивал с фокус върху човешките права.
Мотото е „Излез от балона“, а официалното откриване е на 30 септември под куполите на Ларгото.
Фестивалът ще представи 30 премиерни за България филми, носители на международни награди. Предстоят срещи с режисьорите и редица специални събития.
„В свят, в който властват безразличието и разделението, Sofia DocuMental ни кани да пристъпим отвъд зоната на комфорта и да разширим погледа си към реалността". Това подсказва и визуалната идентичност на фестивала, която ще оживее на ключови места из цяла София като Ларгото, „Дом на киното“, „Оде
„Дни на индийската култура“ ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас.
На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. „Трупата, ръководена от Арупа Лахири, е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия – бхаратанатям, който се отличава със сложна игра на краката, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от индуиската митология“, разказват организаторите от Индийския съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток-Запад“.
По думите им танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин. Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата
Музиката на българската формация “Аутентик” (Outhentic) се вписва чудесно в програмата на "Международния джаз фестивал" в Кайро, каза основателят на фестивала Амро Салах по време на откриването на шестнадесетото му издание.
Той добави, че към групата го е насочил приятел от България.
“Слушах музиката им и много ми хареса, много хубав микс от народна музика и джаз, изключително приятни аранжименти”, каза Амро Салах.
Тази година в емблематичното събитие край бреговете на Нил, в кампуса на Американския университет на площад “Тахрир”, участват артисти от петнадесет страни. България ще бъде представена от “Аутентик” с концерт на 7 ноември и с участие на основателя й Живко Василев в лекция и дискусия, посветена на балканската и българската музика и връзката й с арабските страни на 6 ноември. Провеждането на престижния м
Две изложби съпътстват 20-тия Световен фестивал на анимационния филм (СФАФ), който бе открит снощи във Варна. Те са подредени във Фестивалния и конгресен център.
Подготвени са от режисьора, аниматор, художник и преподавател в Нов български университет Пенчо Кунчев, който е един от организаторите на фестивала.
Едната експозиция показва плакати на филми, получили през годините Гран при на анимационния фестивал във Варна, чието първо издание е през 1979 г. Тогава приза получава лентата „Алегро нон тропо“ на Бруно Бозето. Събирането на плакатите за изложбата не беше лесно, каза Кунчев. Някои от авторите не са откликнали на поканата или са починали, други се оказало, че не пазят афишите си, поясни той. Има обаче и кинотворци, като Йежи Куча от Полша, режисьор на наградения през 1987 г. „Парад“, който е направил наново плакат специално за с
Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана.
Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.
Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?
Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх