NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена Калина Лютова: Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата
6269
Авансцена

Калина Лютова: Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата

Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата. Това каза художничката Калина Лютова по време на откриването на изложбата „Късен дъжд“ в столичната галерия „Сердика“ тази вечер. По думите това послание е особено изявено в картината, която е и мото на изложбата „Късен дъжд“. „Всяка една картина е лично мое преживяване“, отбеляза Лютова

| 30 Август 2024, 19:53 ч.
Калина Лютова: Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата
Калина Лютова: Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата
Снимка © Милена Стойкова / БТА

Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата. Това каза художничката Калина Лютова по време на откриването на изложбата „Късен дъжд“ в столичната галерия „Сердика“ тази вечер.

Комикът Николай Станоев ще се включи в инициативата "Лято Арт" на "Клуб култура за Шумен". Пред публика в Ганушевата къща този следобед ще го представи актрисата Стефани Лечева. Това съобщиха организаторите на културния форум, който се провежда за втора поредна година.

Станоев коментира , че в Шумен винаги има интересни фестивали, кампании и прояви. Преди време драматургът Михаил Казаков постави пиесата си "Кризисен център" в Шумен и ме поканиха в актьорския състав на спектакъла, каза Станоев и подчерта, че за него е много важен опитът, придобит в Шумен.

"Публиката в Шумен е взискателна. Тя има история. Там е роден най-великият мой духовен учител Тодор Колев. Публиката е възпитана спрямо него. Имам висока летва да стигам, тук в никакъв случай не говоря, че ще мога да докосна шуменската публика както той, но е важно в едни от най-силните ми години да съм там", каза Стан

След шоуто в НДК през май, гръцката звезда Константинос Аргирос ще изпее най-големите си хитове и в зала „Арена София“, съобщават организаторите на гастрола от агенция „Ажур пико“. 

Събитието е на 5 декември.

„След страхотния концерт в НДК беше естествено продължение да помислим за най-голямата зала у нас и за още по-грандиозно събитие, защото публиката го заслужава. С Константинос Аргирос и екипа  му се работи изключително лесно и за нас е щастие, че ни гласуват доверие за изявите си. Подготвили сме много изненади за 5 декември и един концерт, за който ще се говори дълго“, коментира продуцентът Кирил Кирилов. 

Константинос Аргирос е роден на 21 май 1986 г. в Атина. Израснал е със семейството си в родния

Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.

Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род". 

Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.

Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „

В щата Тенеси се проведе фестивалът Бонару, който събира музика и други изкуства, съобщи АП. Десетки хиляди фенове изпълниха близо 3 квадратни километра площ за повече от 150 пърформанса в рамките на изтеклия уикенд.

"Ред хот чили ппеърс", "Пост малоун" и "Прити лайтс" бяха сред водещите участници на тазгодишното събитие, което се проведе в горещо време, на около 97 км югоизточно от Нашвил. На повече от десет сцени музкантите представяха концерти и в нищните и ранните сутрешни часове. 

"Ред хот чили пепърс" излязоха след полунощ в събота вечер с някои от най-големите си хитове. Групата започна музикалния се сет с Can`t Stop. Вокалистът Антъни Кийдис пя с ортопедична обувка на левия крак и с наколенка на десния. Той покани публиката да се присъедини към него "на малко афтърпарти" в местно заведение за гофрети. 

Сред другите участници бяха Меган дъ С

Била ли е населявана нашата страна от динозаври и коя е истинската причина за изчезването им ще бъде обсъдено на събитие на 20 август в кино „Кабана“ в София, съобщават организаторите.

Благой Иванов (писател и кинокритик), Владимир Николов (палеонтолог и палеоартист) и д-р Петър Ефтимов (доктор по Молекулярна биология) ще разгледат различни примери за научни революции и вижданията на палеонтолозите за биологията, физиологията, поведението и еволюцията на динозаврите до средата на ХХ, отбелязват от екипа.

Събитието се организира от Ratio, Националния природонаучен музей и кино „Кабана“. 

„Динозаврите се появяват преди около 240 милиона години и през по-голямата част на мезозойската ера са доминиращата група сухоземни гръбначни животни. Дори сега те са колкото обект на сериозни изследвания, толкова и почти митологични

По думите това послание е особено изявено в картината, която е и мото на изложбата „Късен дъжд“. „Всяка една картина е лично мое преживяване“, отбеляза Лютова.

ЗА ДЪЖДА КАТО СИМВОЛ НА НАДЕЖДАТА

Лютова обясни, че късният дъжд предполага очакване за промяна, очакване за нещо, което дълго време е заложено „в идеята на автора“.

По думите й посланието, което картините съдържат, е послание за късен дъжд, който прониква в едно пространство и то става изпълнено с надежда. Художничката посочи, че „надеждата трябва да бъде отправната точка, защото ние живеем в един бездуховен свят и надеждата е нашата опора, нашата основа и нашият поглед към бъдещето“. 

Художничката разказа, че творбите в експозицията кореспондират помежду си, но не са подчинени на една и съща тематика. 

Два концерта от лятната си програма ще изнесе тази седмица Габровският камерен оркестър. Това съобщи диригентът на оркестъра Иван Стоянов. 

На 16 юли, вторник, в Художествената галерия „Христо Цокев“, родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, посочват от Габровски камерен оркестър. 

Втората проява е насрочена за сряда, 17 юли, на Откритата сцена на Дома на културата (пред сградата на „Имка“). На концерта ще се изявят струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева - цигулка, Пенка Луладжиева - виола и Христофор Папанчев - виолончело.Те ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват о

Десетата юбилейна изложба на престижните Истанбулски фотонагради, организирани от Анадолската агенция (AA), ще бъде открита в Истанбул в понеделник.

В изложбата ще бъдат показани снимки, наградени тази година, но ще има цифрова изложбена площ, където ще може да видят наградени снимки от последните 10 години.

Домакин на изложбата, която ще бъде отворена до 23 юни, е библиотеката „Рами“, където посетителите може да се потопят в завладяващи снимки, уловили значими световни събития от изминалата година.

От трагедията на геноцида в Газа до опустошителното земетресение в Турция миналата година и от операциите на мексиканските престъпни групировки до тежкото положение на афганистанските бежанци, снимките са трогателно отражение на човешките преживявания на различни континенти.

На церемонията за откриването на изложбата и връчването на наградите, под егидат

На 14 и 15 септември габровското кино „Синеленд-Габрово“ ще се включи в инициативата „Национални кино дни“, съобщава Божидар Илиев, председател на управителния съвет "Асоциация на българските киносалони" – Сдружение, които са организатори на събитието.

В рамките на тези два дни билетите за всички прожекции в киното ще бъдат на цена от 5 лева. 

„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможности на масовия зрител. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех“, каза още Илиев. 

Той допълни, че с тази инициатива асоциацията цели да покани в кината и хора, които от дълго време на са ги посещавали, но пазят в себе си спомена за очарованието на големия екран в тъмната кинозала.

„Искаме да напомним на зрителите, че киното е най-достъпната форма на контакт с изку

Деветото издание на фестивала „Опера на върховете“ ще продължи три седмици. От 2 до 18 август ще бъдат представени четири оперни продукции и мюзикъла „Мамма миа!“, съобщават организаторите от Софийската опера и балет.

За първи път на фестивала ще има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Събитието отбелязва Годината на Пучини (165 години от рождението и 100 години от смъртта му) с три от неговите творби – „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“, написани в началото на 20 век, в рамките на 24 години.

В „Тоска“ на 2 август ще участват Радостина Николаева (Тоска), грузинският тенор Михаил Шешаберидзе (Марио Каварадоси), Веселин Михайлов (барон Скарпия), както и децата от Детски комплекс - град Белоградчик с директор Таня Тодорова. Участват и оркестърът и хорът на Софийската опера с диригент италиан

На 20, а не на 27 септември, е премиерата на „Трансформърс: Първият“, съобщават от „Форум филм“.

Анимацията разказва историята на непокорните роботи Орион Пакс и D-16, които един ден целият свят ще познава като Оптимус Прайм и Мегатрон. Приятелите заемат най-ниското ниво в йерархията на Сайбертрон и се трудят като общи работници под повърхността на планетата, възхищавайки се на своя идол Сентинел Прайм, и мечтаейки един ден да се издигнат и да спечелят правото да се трансформират. Когато след поредната им лудория Орион Пакс и D-16 са наказани, те се натъкват на тайна, която ще ги отведе на шеметно пътешествие, което завинаги ще промени както тяхната съдба, така и тази на Сайбертрон.

Новият трейлър на „Трансформърс: Първият“ разкрива необуздания характер на Орион Пакс и D-16 и запознава

Калина Лютова посочи картината си „Следнощни стражи“, за която каза, че е с морски сюжет. Отбеляза обаче, че фокусът в този сюжет всъщност не е морето.

„Вдъхнових се от картината на Рембранд „Нощна стража“ и свързах тези нощни стражи с чадърите, които могат да бъдат преобраз на нощните стражи, а детето да бъде преобраз на очакване за нещо ново, за един нов ден, който настъпва“, каза тя.

ИЗКУСТВОТО КАТО ИЗРАЗ НА ДУХОВНОСТ

Представила съм картини, които са вдъхновени от библейски стихове, каза Лютова.

По думите й късният дъжд се появява в много от нейните сюжети, но по-специално се изразява именно в тези картини. Темата за християнската духовност предполага свързаност с темата за надеждата, допълни тя.

Художничката разказа, че сюжетът в диптиха „Витания“ е свързан с Мария Магдалена, която поднася алабастрен съд и това е един много епохален момент. Авторката посочи, че това пак е свързано с надеждата, но този път тя има по-широк аспект.

„Отправям това послание към тези, които възприемат тези картини - да свързват надеждата с един по-добър свят, в който да се установят тези християнски ценности, които са били вдъхновение за много художествени произведения и те не са загубили своята актуалност и днес“, отбеляза тя.

Лютова посочи още картината „Лъвската порта“, която е вдъхновена от историята на Иисус Христос по пътя му към Голгота като пример за личното творческо усещане за духовността. Картината

„Светлина в пътя“ е свързана с мое лично преживяване, защото аз видях тази светлина като символ на надежда, която е в края на пътя, каза тя. Това може да се приеме като стремеж, като призвание на всеки един, който иска да осмисли живота си, да намери този път към надеждата, добави Калина Лютова.

По думите изложбата е израз на последните три години от живота . „Намерих нещо, което привлече вниманието ми, за да изразя по този начин моята основна идея, виждането си и правото си да изразя моята лична позиция, моето лично отношение към тази тема“, посочи тя.

Лютова разказа, че картините, които изразяват християнската духовност, са участвали в предишна нейна експозиция, озаглавена „Пресъздадени послания“.

„В тази изложба аз конкретно обхванах картини, които да бъдат върху темата за християнството. Тази тема е много дефицитна в изкуството въобще и в нашето съвремие“, каза още тя.

Според нея темата за духовния живот на човека е важна, за да може да има „контрапункт на бездуховността, която преобладава“.

„Един творец трябва да заеме своята позиция в това отношение и аз наблегнах върху това, защото исках да насоча вниманието върху истината, която е разкрита в тези послания и хората да могат да се запознаят с тях“, каза още Калина Лютова.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
Ако сатирата се занимава с недостатъците на обществото, тя е и смешна, и страшна
Истинска свобода не може да се намери там, където й се пречка някаква обикновена свобода. Това е една от най-силните реплики от „Чарли в открито море“, първата за новия ...
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Кали ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Авансцена
6269
Авансцена

Калина Лютова: Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата

Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата.По думите това послание е особено изявено в картината, която е и мото на изложбата „Късен дъжд“.

| 30 Август 2024, 19:53 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Калина Лютова: Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата
Калина Лютова: Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата
Снимка © Милена Стойкова / БТА

Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата. Това каза художничката Калина Лютова по време на откриването на изложбата „Късен дъжд“ в столичната галерия „Сердика“ тази вечер.

По думите това послание е особено изявено в картината, която е и мото на изложбата „Късен дъжд“. „Всяка една картина е лично мое преживяване“, отбеляза Лютова.

Комикът Николай Станоев ще се включи в инициативата "Лято Арт" на "Клуб култура за Шумен". Пред публика в Ганушевата къща този следобед ще го представи актрисата Стефани Лечева. Това съобщиха организаторите на културния форум, който се провежда за втора поредна година.

Станоев коментира , че в Шумен винаги има интересни фестивали, кампании и прояви. Преди време драматургът Михаил Казаков постави пиесата си "Кризисен център" в Шумен и ме поканиха в актьорския състав на спектакъла, каза Станоев и подчерта, че за него е много важен опитът, придобит в Шумен.

"Публиката в Шумен е взискателна. Тя има история. Там е роден най-великият мой духовен учител Тодор Колев. Публиката е възпитана спрямо него. Имам висока летва да стигам, тук в никакъв случай не говоря, че ще мога да докосна шуменската публика както той, но е важно в едни от най-силните ми години да съм там", каза Стан

След шоуто в НДК през май, гръцката звезда Константинос Аргирос ще изпее най-големите си хитове и в зала „Арена София“, съобщават организаторите на гастрола от агенция „Ажур пико“. 

Събитието е на 5 декември.

„След страхотния концерт в НДК беше естествено продължение да помислим за най-голямата зала у нас и за още по-грандиозно събитие, защото публиката го заслужава. С Константинос Аргирос и екипа  му се работи изключително лесно и за нас е щастие, че ни гласуват доверие за изявите си. Подготвили сме много изненади за 5 декември и един концерт, за който ще се говори дълго“, коментира продуцентът Кирил Кирилов. 

Константинос Аргирос е роден на 21 май 1986 г. в Атина. Израснал е със семейството си в родния

Днес жителите на Берковица отбелязват 174 години от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов.

Представители на сдружение "Народни будители" в града се събраха тази сутрин пред къщата - музей "Иван Вазов". Членовете на сдружението слушаха беседа за Вазов, след което разгледаха изложбата "Величковият род". 

Тази година по повод Вазовите дни в града, които се отбелязват ежегодно около рождения ден на патриарха на българската литература, бяха организирани две културни прояви - Изложба „Величковият род“ и „Уредник за един ден“.

Вазов е живял, работил и творил в Берковица в периода от 7 март 1879 година до 18 септември 1880 година. Като млад, но вече известен поет, Иван Вазов пристига в града, за да поеме поста председател на окръжния съд. По това време той създава едни от най-силните си творби – стихотворенията „На Ком“ и „Малини“, поемата „

В щата Тенеси се проведе фестивалът Бонару, който събира музика и други изкуства, съобщи АП. Десетки хиляди фенове изпълниха близо 3 квадратни километра площ за повече от 150 пърформанса в рамките на изтеклия уикенд.

"Ред хот чили ппеърс", "Пост малоун" и "Прити лайтс" бяха сред водещите участници на тазгодишното събитие, което се проведе в горещо време, на около 97 км югоизточно от Нашвил. На повече от десет сцени музкантите представяха концерти и в нищните и ранните сутрешни часове. 

"Ред хот чили пепърс" излязоха след полунощ в събота вечер с някои от най-големите си хитове. Групата започна музикалния се сет с Can`t Stop. Вокалистът Антъни Кийдис пя с ортопедична обувка на левия крак и с наколенка на десния. Той покани публиката да се присъедини към него "на малко афтърпарти" в местно заведение за гофрети. 

Сред другите участници бяха Меган дъ С

Била ли е населявана нашата страна от динозаври и коя е истинската причина за изчезването им ще бъде обсъдено на събитие на 20 август в кино „Кабана“ в София, съобщават организаторите.

Благой Иванов (писател и кинокритик), Владимир Николов (палеонтолог и палеоартист) и д-р Петър Ефтимов (доктор по Молекулярна биология) ще разгледат различни примери за научни революции и вижданията на палеонтолозите за биологията, физиологията, поведението и еволюцията на динозаврите до средата на ХХ, отбелязват от екипа.

Събитието се организира от Ratio, Националния природонаучен музей и кино „Кабана“. 

„Динозаврите се появяват преди около 240 милиона години и през по-голямата част на мезозойската ера са доминиращата група сухоземни гръбначни животни. Дори сега те са колкото обект на сериозни изследвания, толкова и почти митологични

ЗА ДЪЖДА КАТО СИМВОЛ НА НАДЕЖДАТА

Лютова обясни, че късният дъжд предполага очакване за промяна, очакване за нещо, което дълго време е заложено „в идеята на автора“.

Два концерта от лятната си програма ще изнесе тази седмица Габровският камерен оркестър. Това съобщи диригентът на оркестъра Иван Стоянов. 

На 16 юли, вторник, в Художествената галерия „Христо Цокев“, родените в Габрово музиканти Деворина Гамалова – цигулка и пианистките Цветана и Татяна Гигови ще представят Соната за пиано и цигулка оп. 105 от Роберт Шуман, Размишление за цигулка и пиано от Пьотр Илич Чайковски, Скерцо от Йоханес Брамс и Соната за пиано и цигулка от Цезар Франк, посочват от Габровски камерен оркестър. 

Втората проява е насрочена за сряда, 17 юли, на Откритата сцена на Дома на културата (пред сградата на „Имка“). На концерта ще се изявят струнен квартет в състав Пламен Вълков - цигулка, Мая Кършулева - цигулка, Пенка Луладжиева - виола и Христофор Папанчев - виолончело.Те ще изпълнят Струнни квартети № 3 и 4, оп. 76 от Йозеф Хайдн, допълват о

Десетата юбилейна изложба на престижните Истанбулски фотонагради, организирани от Анадолската агенция (AA), ще бъде открита в Истанбул в понеделник.

В изложбата ще бъдат показани снимки, наградени тази година, но ще има цифрова изложбена площ, където ще може да видят наградени снимки от последните 10 години.

Домакин на изложбата, която ще бъде отворена до 23 юни, е библиотеката „Рами“, където посетителите може да се потопят в завладяващи снимки, уловили значими световни събития от изминалата година.

От трагедията на геноцида в Газа до опустошителното земетресение в Турция миналата година и от операциите на мексиканските престъпни групировки до тежкото положение на афганистанските бежанци, снимките са трогателно отражение на човешките преживявания на различни континенти.

На церемонията за откриването на изложбата и връчването на наградите, под егидат

На 14 и 15 септември габровското кино „Синеленд-Габрово“ ще се включи в инициативата „Национални кино дни“, съобщава Божидар Илиев, председател на управителния съвет "Асоциация на българските киносалони" – Сдружение, които са организатори на събитието.

В рамките на тези два дни билетите за всички прожекции в киното ще бъдат на цена от 5 лева. 

„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможности на масовия зрител. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех“, каза още Илиев. 

Той допълни, че с тази инициатива асоциацията цели да покани в кината и хора, които от дълго време на са ги посещавали, но пазят в себе си спомена за очарованието на големия екран в тъмната кинозала.

„Искаме да напомним на зрителите, че киното е най-достъпната форма на контакт с изку

Деветото издание на фестивала „Опера на върховете“ ще продължи три седмици. От 2 до 18 август ще бъдат представени четири оперни продукции и мюзикъла „Мамма миа!“, съобщават организаторите от Софийската опера и балет.

За първи път на фестивала ще има гостуващи певци във всеки спектакъл.

Събитието отбелязва Годината на Пучини (165 години от рождението и 100 години от смъртта му) с три от неговите творби – „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“ и „Турандот“, написани в началото на 20 век, в рамките на 24 години.

В „Тоска“ на 2 август ще участват Радостина Николаева (Тоска), грузинският тенор Михаил Шешаберидзе (Марио Каварадоси), Веселин Михайлов (барон Скарпия), както и децата от Детски комплекс - град Белоградчик с директор Таня Тодорова. Участват и оркестърът и хорът на Софийската опера с диригент италиан

На 20, а не на 27 септември, е премиерата на „Трансформърс: Първият“, съобщават от „Форум филм“.

Анимацията разказва историята на непокорните роботи Орион Пакс и D-16, които един ден целият свят ще познава като Оптимус Прайм и Мегатрон. Приятелите заемат най-ниското ниво в йерархията на Сайбертрон и се трудят като общи работници под повърхността на планетата, възхищавайки се на своя идол Сентинел Прайм, и мечтаейки един ден да се издигнат и да спечелят правото да се трансформират. Когато след поредната им лудория Орион Пакс и D-16 са наказани, те се натъкват на тайна, която ще ги отведе на шеметно пътешествие, което завинаги ще промени както тяхната съдба, така и тази на Сайбертрон.

Новият трейлър на „Трансформърс: Първият“ разкрива необуздания характер на Орион Пакс и D-16 и запознава

По думите й посланието, което картините съдържат, е послание за късен дъжд, който прониква в едно пространство и то става изпълнено с надежда. Художничката посочи, че „надеждата трябва да бъде отправната точка, защото ние живеем в един бездуховен свят и надеждата е нашата опора, нашата основа и нашият поглед към бъдещето“. 

Художничката разказа, че творбите в експозицията кореспондират помежду си, но не са подчинени на една и съща тематика. 

Калина Лютова посочи картината си „Следнощни стражи“, за която каза, че е с морски сюжет. Отбеляза обаче, че фокусът в този сюжет всъщност не е морето.

„Вдъхнових се от картината на Рембранд „Нощна стража“ и свързах тези нощни стражи с чадърите, които могат да бъдат преобраз на нощните стражи, а детето да бъде преобраз на очакване за нещо ново, за един нов ден, който настъпва“, каза тя.

ИЗКУСТВОТО КАТО ИЗРАЗ НА ДУХОВНОСТ

Представила съм картини, които са вдъхновени от библейски стихове, каза Лютова.

По думите й късният дъжд се появява в много от нейните сюжети, но по-специално се изразява именно в тези картини. Темата за християнската духовност предполага свързаност с темата за надеждата, допълни тя.

Художничката разказа, че сюжетът в диптиха „Витания“ е свързан с Мария Магдалена, която поднася алабастрен съд и това е един много епохален момент. Авторката посочи, че това пак е свързано с надеждата, но този път тя има по-широк аспект.

„Отправям това послание към тези, които възприемат тези картини - да свързват надеждата с един по-добър свят, в който да се установят тези християнски ценности, които са били вдъхновение за много художествени произведения и те не са загубили своята актуалност и днес“, отбеляза тя.

Лютова посочи още картината „Лъвската порта“, която е вдъхновена от историята на Иисус Христос по пътя му към Голгота като пример за личното творческо усещане за духовността. Картината

„Светлина в пътя“ е свързана с мое лично преживяване, защото аз видях тази светлина като символ на надежда, която е в края на пътя, каза тя. Това може да се приеме като стремеж, като призвание на всеки един, който иска да осмисли живота си, да намери този път към надеждата, добави Калина Лютова.

По думите изложбата е израз на последните три години от живота . „Намерих нещо, което привлече вниманието ми, за да изразя по този начин моята основна идея, виждането си и правото си да изразя моята лична позиция, моето лично отношение към тази тема“, посочи тя.

Лютова разказа, че картините, които изразяват християнската духовност, са участвали в предишна нейна експозиция, озаглавена „Пресъздадени послания“.

„В тази изложба аз конкретно обхванах картини, които да бъдат върху темата за християнството. Тази тема е много дефицитна в изкуството въобще и в нашето съвремие“, каза още тя.

Според нея темата за духовния живот на човека е важна, за да може да има „контрапункт на бездуховността, която преобладава“.

„Един творец трябва да заеме своята позиция в това отношение и аз наблегнах върху това, защото исках да насоча вниманието върху истината, която е разкрита в тези послания и хората да могат да се запознаят с тях“, каза още Калина Лютова.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Ако сатирата се занимава с недостатъците на обществото, тя е и смешна, и страшна
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.