Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.
Милица Гладнишка ще има специално участие в мюзикъла „Дух“ на 12 ноември в на зала 1 на НДК, съобщават от „Монте мюзик“.
Актрисата влиза в ролята на медиума Ода Мей Браун.
„Мюзикълът е изключително удоволствие и невероятен подарък в моя път в изкуството, защото от малка много обичам госпъла и тук имам възможност да се изявявам в този стил“, казва Милица Гладнишка.
По отношение на предизвикателството да влезе в роля, изпълнявана от световнопризнатата комедийна актриса Упи Голдбърг, коментира с усмивка: „Не я имитирам, крада от нея”.
Безусловна любов, предателство, убийство, измами и възмездие се преплитат в спектакъла , който се играе със специално предоставени материали и пълни права за сценична реализация от Theatrical Rights Worldwide (T
Даниела Иванова от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ беше отличена за най-добро изпълнение на българска песен в XI издание на Международния фестивал на популярната песен "Есенни шуменски вечери", съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856".
В категорията за изпълнители до 13-годишна възраст първото място за изпълнение на съвременна забавна песен си поделиха Преслава Няголова и Боряна Минчева от Шумен и Иван Станев от Бургас. Симона Стефанова беше отличена с първа награда в същата категория, при участниците до 17-годишна възраст, а Даниела Иванова от Шуменския университет спечели първото място за участници над 18 години, допълниха от шуменското читалище.
Вокалните групи Protime от Търговище и "Маргаритка" от Смядово бяха отличени с първото място за най-добро изпълнение на състави до 18-годишна възраст, а в следващата възрас
Светлин Русев е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България.
Събитието е на 18 септември в Софийската опера и балет, съобщават от БНР.
За втора поредна година организаторите от сдружение „Реформ юнион клуб“ и БНР обединяват усилия с идеята Денят на независимостта да бъде честван с празничен концерт, който да илюстрира със силата на музиката пълноценното място на България на световната карта и съизмеримостта на нашето културно наследство с най-високите европейски образци.
Програмата, подготвена от маестро Илиевски, носи духа на Деня на независимостта и е вдъхновена от манифеста, който провъзгласява, че България е държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на ци
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“.
Неговата живописна колекция носи името „Знак от небето“, което по думите му е свързано с добрата вест, получена от Дева Мария, че ще роди Божия син.
„Аз съм един от малкото художници, които, без да си го поставят като задача и да се отклоняват от стила си, рисува религиозни картини и те могат да бъдат поставени и в храм“, каза авторът.
Той обясни, че много от значимите неща в живота на артистите стават по инстинкт, също като влюбването. „Така се получава и с най-важните ни решения, те са свързани с вътрешната необходимост. Художникът е синоним на свобода, несвободен човек не може да бъде сериозен художник“, сподели вижданията си Караджов.
Според него и картините намират своите зрители ка
Разнообразни презентации и дискусии са включени в програмата на фестивала Open Buzludzha, който започва днес в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха на фейсбук страницата си организаторите. Лекционната програма ще се състои на Горската сцена всеки следобед от петък до неделя, веднага след горското кино.
Лекциите са част от фестивалната игра “Спомени от бъдещето”.
Арх. Дора Иванова, основател на Фондация Проект “Бузлуджа”, е подготвила презентации с фокус история. Гостите ще могат да научат повече за каузата и работата на фондацията, както и за паметника "Бузлуджа" с неговото минало и възможното бъдеще. Ще се разяснят и примери на противоречивото наследство в Европа с гост-лектори от Германия, Румъния и Италия.
“Ще имаме уникалната възможност да чуем личните истории и спомени на хора, които са участвали в живота на монумента, докато той е функционирал.
Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними.
След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, който се провежда в Балчик, се организира от Христина Бобокова. Според нея темите за процесите и пространството винаги са били движещи около събитията на всяко издание на форума. Тя припомня, че през него като участници и гости са минали множество утвърдени и развиващи се български и чуждестранни артисти, които са оставили след себе си впечатляващи произведения, част от които ще види публиката във Варна.
Изложбата „Процес - Пространство“ представя в Градската художествена галерия творби на 46 български и чуждестранни участници от почти всички 35 издания на фестивала.
По думите на кураторката подборът е свързан с най-вече с процесите и пространствата, създаващи възможност на комуникация, диалог и обмен на идеи, което е основен фокус на форума. Експозицията включва живопис, графика, инсталации, обекти, видео.
Изложбата ще може да се разгледа до 10 октомври.
Любо Киров подготвя най-голямата си музикална продукция, съобщават от екипа на певеца по повод концерта в „Арена 8888 София“ на 28 ноември.
Ще звучат песни от актуалния албум „Ново сърце“, както и хитове на артиста. „Сцената ще бъде много интересна, ще има много изненади, но няма да разкривам повече преди концерта. Ще очаквам вашите реакции след него. Ще бъде събитие, което нямам търпение да преживея с всички вас“, казва Любо Киров.
С него на сцената отново ще бъдат Ангел Дюлгеров и „Голямата банда“. Специални гости са Михаела Маринова, Жени и Иван Лечеви, които са част от „Ново турне“ (2024).
Концертът в „Арена 8888 София“ е кулминацията на поредицата музикални събития в Плев
Млади български художници и автори от Германия и Южна Корея ще представят обща изложба в зала „Райко Алексиев“.
Експозицията се осъществява по идея на Тодор Стайков и със съдействието на СБХ от 26 септември до 16 октомври, съобщават организаторите.
В изложбата участват Анатоли Йончев, Ванеса Велизарова, Вержиния Михайлова, Гергана Табакова, Делиана Стоянова, Димитър Бочуков, Димитър Николов, Димитър Павлов, Дина Стоев, Елена Велкова, Ива Маркова, Иван Тодоров, Калия Калъчева, Мила Вацова, Мира Кацунова, Марк Бойчев, Мартин Николов, Мартин Трифонов, Петра Димитрова, Северина Даниелова, Сиана Дамянова, Стефан Коцев, Стоян Илев, Шабан Хюсмен, Явор Костадинов.
Гост участници са Hanna Kuster, Kathi Irmen, Kiwon Jung, Nikita Schmitz.
Куратор на експозицията е Йоанна Дановска (за Германия и Южна Корея).
„Проектът си поставя висо
Четири артефакта от Археологически музей – Созопол са предоставени за предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влиян
На 7 декември парижката катедрала „Нотр Дам" ще бъде открита официално с церемония, на която реч ще произнесе френският президент Еманюел Макрон, предадоха АФП и ДПА.
Ден по-късно, в неделя на 8 декември, катедралата ще отвори врати за широката публика, като в нея ще бъде отслужена първата литургия – малко повече от 5 години след пожара, който нанесе огромни щети на символичния за френската столица храм.
Елисейският дворец съобщи в сряда, че френският президент Еманюел Макрон ще произнесе реч в събота пред катедралата.
Филип Жост, ръководител на публичната институция, която наблюдава възстановяването на катедралата, обяви, че на тържественото събитие ще има изпълнения на известни артисти. Той определи състава като „световноизвестен“, но не разкри конкретни имена.
Очаква се готическата катедрала, силно пострадала при пожара п
Биг бендът на БНР с диригент Антони Дончев открива новия си сезон на 24 октомври в първо студио на радиото.
На концерт ще звучи авторската музика на пианиста, композитор и продуцент Димитър Бодуров, съобщават от БНР.
На сцената, заедно с музикантите от бенда, ще партнират контрабасистът Михаил Иванов и барабанистът Мартин Хафизи.
Музикалният почерк на Бодуров съчетава джаз импровизация, класическа композиция, български фолклор и електроника. Повече от 20 години той живее в Нидерландия, където е работил с музиканти като Трюгве Сейм, Ранди Брекър, Рик Маргица. Участва на джаз конкурса в Монтрьо и конкурса „Марсиал Солал“ в Париж. С Бодуров трио (Димитър Бодуров – пиано, Йенс Дюпе – ударни, Михаил Иванов – бас) има из
В една от залите е отделено пространство за творби на Димитър Грозданов и Кристо. Там е показан и документален филм за фестивала „Процес - Пространство“.