NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Авансцена Италианският хор Тiscali гостува у нас
6036
Авансцена

Италианският хор Тiscali гостува у нас

Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София.  Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене

| 30 Август 2024, 08:55 ч.
Италианският хор Тiscali гостува у нас
Италианският хор Тiscali гостува у нас
Снимка © организаторите

Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София. 

Проектът „В света на музиката” на Плевенската филхармония гостува в Сливен на 7 ноември, съобщиха организаторите. 

Цигуларят Веско Ешкенази, акордеонистката Вероника Тодорова и оркестърът на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов ще изпълнят на сцената на зала "Сливен" програмата, отличена с приза „Музикален проект на годината”.

В концертите са включени, както класически произведения, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти.

Публиката ще чуе творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, както и от Майкъл Джексън, Queen, AC/DC.

Музикалната селекция включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова - Dance on the river и

Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.

Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними. 

След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой

Лоран Шварц, тригодишен германски малчуган, се превърна в сензация в Инстаграм и в света на изкуството със своите художествени творби, предаде АФП. Въпреки своята крехка възраст, малкия Шварц рисува абстрактни, цветни платна, често по-големи от него, с четки, валяци или понякога само с пръсти. Някои медии вече го обявиха за „Мини Пикасо“.

Момчето открива тази своя страст преди почти година, по време на почивка в семеен хотел, в който има арт работилница.

Родителите му правят ателие в къщата си в провинция в Бавария и му купуват платна и бои. Те му създават акаунт в Инстаграм, където публикуват снимки и видеоклипове, които показват процеса на работа на тяхното дете.

Парчето, което е по текст на Иван Ненков, аранжимент - Георги Милтиядов, музика и изпълнение - Виктория Главчева, взе първа награда на журито, наградата на публиката и тази на Плевенската филхармония. В конкурса участваха общо 12 авторски поп и рок песни, които бяха представени от утвърдени и млади изпълнители под съпровода на Плевенска филхармония. 

Професионалното жури, което оценяваше изпълнители беше в състав Маргарита Хранова (председател на журито), Кристина Матеева – музикант и продуцент в БНТ, Орлин Павлов – поп изпълнител и актьор, Костадин Филипов – журналист и поет и проф. Цветан Недялков –

Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, традиционни планински песни или откъси от класически произведения. 

Една от основните характеристики на Тiscali е свързана с литургичния съпровод на град Доргали, Сардиния, изпълняван на сватби и традиционни сардински празници. Тогава се изпълняват песнопения от литургията на латински, полифонични или грегориански, но и традиционни песни на сардински и литургични песни на италиански език.

Сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“ от 24 години развива своята дейност в България със седалището си на бул. „Евлоги Георгиев“ 113. Това е официалното представителство на област Сардиния в България, което има за цел да разпространява културата, икономиката и туризма на острова в чужбина. През годините сдружението е организирало културни събития в България в сътрудничество с други италиански институции като посолството на Италия, област Сардиния, провинция Нуоро, Конфедерацията за селско стопанство на Сардиния, училища. „Сардика“ популяризира и България в Сардиния. Сред организираните в Сардиния събития са концерти на хора „Космически гласове“, кукерско шествие, музикални изпълнения на известни певци като Васил Петров.

Не винаги наградите са най-важното нещо, каза носителят на голямата награда на Община Плевен и диплом от 12-ото Международно биенале на малките форми Плевен`2024, живописецът Милчо Талев.

„Участвал съм в над 50 изложби, самостоятелни, международни. Това е второто ми участие на биеналето на малките форми в Плевен. На предишното издание имам номинация за живопис. Тази година спечелих голямата награда на Община Плевен", разказа художникът. 

Той е роден в град Плевен, но от 30 години живее в Поморие.

Поздравявам всички участници и организаторите. Биеналето се превърна във форум от много високо ниво, продължи той.

Не мога да обяснявам картини. Двете платна, изложени тук, са рисувани през тази година. Те са абстрактна живопис с излъчване повече като символика и емоция, отколкото нещо конкретно и описателно. Те са асоциация към нещо, изчистено от ко

Филмът „Оркестър без име“ ще бъде излъчен тази вечер в кино „Одеон“ като част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“, съобщават инициаторите от „Филмаутор“.

Вечерта се посвещава на режисьора Людмил Кирков. Премиерата на „Оркестър без име“ е на 4 януари 1982 г. Сценарист е Станислав Стратиев, оператор – Виктор Чичов, художник - Ася Попова, музика - Борис Карадимчев.

Ролите изпълняват Велко Кънев, Филип Трифонов, Павел Поппандов, Георги Мамалев, Катерина Евро, Мария Каварджикова, Антон Радичев, Георги Русев, Димитър Манчев, Николай Николаев.

В малък провинциален град четирима младежи, местни самодейни музиканти, с

Сръбска пънк рок група Pekinška Patka идва за първия си концерт у нас – на 16 октомври в „Строежа“, съобщават организаторите.

Музикантите от Нови Сад се събират още в годините на бивша Югославия, през годините претърпяват неколкократни раздели. Първата им официална изява на на живо е през 1978 г. в залата на Klub 24 в Нови Сад и веднага предизвиква силен шум и истински шок – персоналът на клуба решава да прекрати участието им, изпращайки тълпа от около 200 младежи вкъщи. 

Дебютният албум Plitka poezija е издаден през 1980 г. и се счита за първия пънк рок албум на група от Сърбия. Вторият им и последен албум Strah od monotonije е издаден през 1981 г. В него музикантите се насочват към постпънк и даркуейв звученето, но скоро след излизането му се

Музей-галерия „Анел“ ще представи изложбата „Да откраднеш огън“. Неин автор е Калин Балев и може да бъде разгледана от 8 до 25 ноември. Вернисажът на експозицията е на 7 ноември, съобщават домакините на събитието.

„Събитието е подчертано от уникална концепция, вдъхновена от древногръцкия мит за Прометей, който открадва божествения огън и го предоставя на човечеството. Този мит не само че поставя в центъра на вниманието темата за жертвата в името на светлината и знанието, но и отразява уникалната стилистика и техника на самия Балев“, казва кураторът Пламена Димитрова-Рачева.

По думите й художникът използва хибридна техника, съчетаваща стенопис и изящна живопис, за да създаде свои визии, изпълнени с енергия и динамика, по които „огънят“ на вдъхновението играе основна роля. „Неговите картини, често изпълнени с многопла

Оркестърът на Русенската опера ще изнесе симфоничен концерт в Световния ден на музиката - 1 октомври. Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова. 

Програмата включва творби от епохата на Романтизма. Ще бъдат изпълнени увертюрите от "Севилският бръснар" и "Италианката в Алжир" на Джоакино Росини, както и Симфония №1 от Шарл Гуно и Симфония №4 от Франц Шуберт. 

Диригент е Жан-Ив Годен, а концертмайстор - Тамара Лазарова.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София“ на 21 ноември вечерта. Хиляди фенове пяха и танцуваха с Крис и Юли по време на шоуто, наречен ...
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Тикер в 00:00 ч.
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще ...
Начало Авансцена
6036
Авансцена

Италианският хор Тiscali гостува у нас

Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето.Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, традиционни планински песни или откъси от класически произведения.

| 30 Август 2024, 08:55 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Италианският хор Тiscali гостува у нас
Италианският хор Тiscali гостува у нас
Снимка © организаторите

Концерт на хор Тiscali ще се състои на 13 септември в Националното музикално училище, в София по повод 120-годишнината му. Входът е свободен, съобщават организаторите от Италианския културен институт в България и сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“, в София. 

Тiscali е група хорови изпълнители от Сардиния, обединени от взаимна, голяма и устойчива страст към музиката и пеенето. Специфичните интереси на хора са насочени към музиката, в частност – към народното пеене. Репертоарът предлага прочит на откъси от произведения от музикалната и поетичната култура на Сардиния, от религиозни събития, особено песнопенията от Страстната седмица или от молитвената деветница за Рождество Христово, но и свързани със социални теми, сатира, забавления, традиционни планински песни или откъси от класически произведения. 

Проектът „В света на музиката” на Плевенската филхармония гостува в Сливен на 7 ноември, съобщиха организаторите. 

Цигуларят Веско Ешкенази, акордеонистката Вероника Тодорова и оркестърът на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов ще изпълнят на сцената на зала "Сливен" програмата, отличена с приза „Музикален проект на годината”.

В концертите са включени, както класически произведения, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти.

Публиката ще чуе творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, както и от Майкъл Джексън, Queen, AC/DC.

Музикалната селекция включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова - Dance on the river и

Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.

Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними. 

След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой

Лоран Шварц, тригодишен германски малчуган, се превърна в сензация в Инстаграм и в света на изкуството със своите художествени творби, предаде АФП. Въпреки своята крехка възраст, малкия Шварц рисува абстрактни, цветни платна, често по-големи от него, с четки, валяци или понякога само с пръсти. Някои медии вече го обявиха за „Мини Пикасо“.

Момчето открива тази своя страст преди почти година, по време на почивка в семеен хотел, в който има арт работилница.

Родителите му правят ателие в къщата си в провинция в Бавария и му купуват платна и бои. Те му създават акаунт в Инстаграм, където публикуват снимки и видеоклипове, които показват процеса на работа на тяхното дете.

Парчето, което е по текст на Иван Ненков, аранжимент - Георги Милтиядов, музика и изпълнение - Виктория Главчева, взе първа награда на журито, наградата на публиката и тази на Плевенската филхармония. В конкурса участваха общо 12 авторски поп и рок песни, които бяха представени от утвърдени и млади изпълнители под съпровода на Плевенска филхармония. 

Професионалното жури, което оценяваше изпълнители беше в състав Маргарита Хранова (председател на журито), Кристина Матеева – музикант и продуцент в БНТ, Орлин Павлов – поп изпълнител и актьор, Костадин Филипов – журналист и поет и проф. Цветан Недялков –

Една от основните характеристики на Тiscali е свързана с литургичния съпровод на град Доргали, Сардиния, изпълняван на сватби и традиционни сардински празници. Тогава се изпълняват песнопения от литургията на латински, полифонични или грегориански, но и традиционни песни на сардински и литургични песни на италиански език.

Сдружението за социални и културни инициативи на Сардиния „Сардика“ от 24 години развива своята дейност в България със седалището си на бул. „Евлоги Георгиев“ 113. Това е официалното представителство на област Сардиния в България, което има за цел да разпространява културата, икономиката и туризма на острова в чужбина. През годините сдружението е организирало културни събития в България в сътрудничество с други италиански институции като посолството на Италия, област Сардиния, провинция Нуоро, Конфедерацията за селско стопанство на Сардиния, училища. „Сардика“ популяризира и България в Сардиния. Сред организираните в Сардиния събития са концерти на хора „Космически гласове“, кукерско шествие, музикални изпълнения на известни певци като Васил Петров.

Не винаги наградите са най-важното нещо, каза носителят на голямата награда на Община Плевен и диплом от 12-ото Международно биенале на малките форми Плевен`2024, живописецът Милчо Талев.

„Участвал съм в над 50 изложби, самостоятелни, международни. Това е второто ми участие на биеналето на малките форми в Плевен. На предишното издание имам номинация за живопис. Тази година спечелих голямата награда на Община Плевен", разказа художникът. 

Той е роден в град Плевен, но от 30 години живее в Поморие.

Поздравявам всички участници и организаторите. Биеналето се превърна във форум от много високо ниво, продължи той.

Не мога да обяснявам картини. Двете платна, изложени тук, са рисувани през тази година. Те са абстрактна живопис с излъчване повече като символика и емоция, отколкото нещо конкретно и описателно. Те са асоциация към нещо, изчистено от ко

Филмът „Оркестър без име“ ще бъде излъчен тази вечер в кино „Одеон“ като част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“, съобщават инициаторите от „Филмаутор“.

Вечерта се посвещава на режисьора Людмил Кирков. Премиерата на „Оркестър без име“ е на 4 януари 1982 г. Сценарист е Станислав Стратиев, оператор – Виктор Чичов, художник - Ася Попова, музика - Борис Карадимчев.

Ролите изпълняват Велко Кънев, Филип Трифонов, Павел Поппандов, Георги Мамалев, Катерина Евро, Мария Каварджикова, Антон Радичев, Георги Русев, Димитър Манчев, Николай Николаев.

В малък провинциален град четирима младежи, местни самодейни музиканти, с

Сръбска пънк рок група Pekinška Patka идва за първия си концерт у нас – на 16 октомври в „Строежа“, съобщават организаторите.

Музикантите от Нови Сад се събират още в годините на бивша Югославия, през годините претърпяват неколкократни раздели. Първата им официална изява на на живо е през 1978 г. в залата на Klub 24 в Нови Сад и веднага предизвиква силен шум и истински шок – персоналът на клуба решава да прекрати участието им, изпращайки тълпа от около 200 младежи вкъщи. 

Дебютният албум Plitka poezija е издаден през 1980 г. и се счита за първия пънк рок албум на група от Сърбия. Вторият им и последен албум Strah od monotonije е издаден през 1981 г. В него музикантите се насочват към постпънк и даркуейв звученето, но скоро след излизането му се

Музей-галерия „Анел“ ще представи изложбата „Да откраднеш огън“. Неин автор е Калин Балев и може да бъде разгледана от 8 до 25 ноември. Вернисажът на експозицията е на 7 ноември, съобщават домакините на събитието.

„Събитието е подчертано от уникална концепция, вдъхновена от древногръцкия мит за Прометей, който открадва божествения огън и го предоставя на човечеството. Този мит не само че поставя в центъра на вниманието темата за жертвата в името на светлината и знанието, но и отразява уникалната стилистика и техника на самия Балев“, казва кураторът Пламена Димитрова-Рачева.

По думите й художникът използва хибридна техника, съчетаваща стенопис и изящна живопис, за да създаде свои визии, изпълнени с енергия и динамика, по които „огънят“ на вдъхновението играе основна роля. „Неговите картини, често изпълнени с многопла

Оркестърът на Русенската опера ще изнесе симфоничен концерт в Световния ден на музиката - 1 октомври. Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова. 

Програмата включва творби от епохата на Романтизма. Ще бъдат изпълнени увертюрите от "Севилският бръснар" и "Италианката в Алжир" на Джоакино Росини, както и Симфония №1 от Шарл Гуно и Симфония №4 от Франц Шуберт. 

Диригент е Жан-Ив Годен, а концертмайстор - Тамара Лазарова.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Творчески отражения
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
Калейдоскоп
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.