Художничката Долорес Дилова гостува във варненската галерия „Папийон“ с изложба живопис със заглавие „В онова време“.
Плевенската художничка Ралица Енчева представя жената в различни образи и разказва за сънищата си в изложбата "Пъзел".
Тя е подредена в арт център "Къщата на художниците" и е четвъртата, която младата авторка показва в неговите зали.
В картините си представям моя усет, моя поглед за това, което съм преживяла на дадено място, нещо, което съм сънувала и мечтала, каза Енчева.
Творбите, които показва в настоящата експозиция, са разнообразни като теми. Някои от тях са приказни интериори, видения, сънища и мисли на художничката, други са посветени на жената и нейните различни образи.
Заглавието "Пъзел" на изложбата дойде от това, че картините ми са вдъхновени от различни места, на които съм рисувала, от темите, които са ме вълнували. Те са като различни частици, събрани в една цяла картина, обясни авторката.
Творбите са изпълнени в масло,
Певицата Тейлър Суифт се завърна на първото място в класацията на "Билборд" за албуми с The Tortured Poets Department, съобщи сайтът на изданието.
От албума за едноседмичния период на отчитане са продадени 71 000 еквивалентни единици.
Оглавявайки отново чарта, Тейлър Суифт отбелязва 13-а непоследователна седмица на върху му.
Последният албум, прекарам минимум 13 седмици начело, беше One Thing at a Time на кънтри певеца Морган Уолън. Тавата отбеляза общо 19 непоследователните седмици на върха в класацията Билборд 200.
За последен път жена е оглавявала албумния чарт в продължение на минимум 13 седмици през 2011-2012 година, когато Адел отбеляза 24 непоследователни седмици на върха с 21.
Тейлър Суифт вече има общо 82 седмици начело в класацията на "Билборд" за албуми, с което подобрява собствения си реко
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.
Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.
През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж.
ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ
През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попивано
Гала вечер във вторник ознаменува предстоящия на 1 октомври стотен рожден ден на американския президент Джими Картър, съобщава АП.
Звезди от музиката, киното и спорта отдадоха почит на „рокендрол“ президента Картър, като акцентът на събитието падна върху приноса на 39-ия лидер на САЩ за правата на човека и любовта му към музиката като универсален език.
„Всеки от присъстващите тук твори история“, каза Джейсън Картър, внук на бившия президент, пред повече от 4000 души, които изпълниха „Фокс тиътър“ в Атланта, за да вдигнат тост за най-дълго живелия в историята на САЩ ръководител. „Това е първият път, когато хора се събират заедно, за да отпразнуват 100-годишен рожден ден на американски президент“, добави той.
Концертът бе благотворителен, като приходите от продажбите на билети ще финансират международните програми на Ц
Николай Гърков откри самостоятелна изложба „Хартия и керамика“ в художествена галерия „Илия Бешков“. Тя е в рамките на 12-ото Международно биенале на малките форми - Плевен 2024.
Гърков спечели Голямата награда на 11-ото издание на биеналето и по регламент има право на самостоятелна изложба в рамките на настоящото.
В експозицията съм изложил рисунки, колажи, папие маше, работа с хартиена каша, обемни пастели – маслен и сух, акварел и керамика. Таблата са създадени специално за изложбата. С хартиена каша се работи много добре. Може да се оцветява, да се моделира, да се отпечатва, каза творецът.
Керамиката е правена праз годините. Много трудно мога да направя петнадесетина творби в рамките на една година, при това да са и качествени. Избрал съм неща, които не са показвани през годините. Те са собственост на мои колеги и приятели, кои
По думите на авторката „онова време“ в нейните картини е хубавото, чисто, спокойно, „наше си време", в което се отдалечаваме от суетата, многото хора, говоренето, лъжите.
„В него всичко избледнява и остават силуети като в детска рисунка, цветът олеква и не е толкова интензивен. Всичко е спокойно“, обясни тя.
Дилова си спомня как нейният баща, художникът Дило Дилов, обичал страстно морето и го рисувал от натура постоянно, водейки своето семейство със себе си.
„Аз съм закърмена с тези пейзажи и с разказите за големи художници. Баща ми ни водеше в Созопол и ме оставяше на високо, за да рисувам с часове, дори в жегата, и аз се връщах с по петнадесетина работи. После Ванко Урумов ми показа морето на север и то стана моя тема. Но това е морето без глъчка, без хора и суета, където остават като следи само чадърите“, сподели авторката.
Картините й в настоящата изложба са сътворени не от натура, а на базата на скици, направени по нашето Черноморие преди години. „Това е, което е останало като преживяване в сърцето, което са запомнили клетките ми, където всичко е спокойно, дори аскетично“, каза Дилова и поясни, че не гледа на изявата си като на повторение или безпомощност, а като интерес към това какво е останало след време, към което все се завръща.
Ървин Уелш е отменил посещението си в София поради непредвидени семейни обстоятелства, научи от екипа на кино-литературния фестивал „Синелибри“.
Двадесет години след първото си идване у нас шотландският писател трябваше да гостува отново, за да представи и новото издание на „Трейнспотинг“ и документален филм за него („Избери Ървин“), режисиран от Иън Джефрис.
Десетото издание на „Синелибри“ продължава с ново италианско кино и спомен за Ромен Гари.
Между 21 и 24 октомври, в сътрудничество с посолството на Франция и Френския институт, в София ще се състои поредица от дискусии и филми „Спомен за Гари“ като част от честванията на 145-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Франция и България. На 21 окт
Джаз певицата Мирослава Кацарова е следващият участник във формата "Успешните" в Пловдив, съобщиха от пресцентъра на общината. Броени дни преди началото на юбилейното издание на Plovdiv Jazz Fest, Кацарова ще гостува в пловдивския Club Fargo за специална среща на 24 октомври. Тя вторият гост във формата “Успешните” за тази година след участието на фронтмена на група Остава - Свилен Ноев.
По време на срещата джаз певицата ще разкаже на присъстващите за ключови моменти от своя професионален път, истории от света на джаза и лични житейски преживявания. Заедно с нея ще бъде небезизвестният пловдивски журналист Владислав Севов, който ще ни преведе през увлекателния разговор.
Форматът „Успешните” предоставя възможност на пловдивчани и гости на града да се докоснат отблизо до любими образи от музикалната сцена, киното, литературата, културата и с
„Театър 199“ открива тази вечер юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е „Хаос“ от Мика Миляхо, съобщават от театъра.
Първата премиера за сезона е планирана за 28 септември – „Тортила Флет“ по едноименния роман на Джон Стайнбек, съвместна продукция с театър „Кредо“. Както информирахме, автор на сценичната адаптация и режисьор на спектакъла е Нина Димитрова, позната на зрителите у нас и по света със знаковите си спектакли „Шинел“ по Гогол, „Каквото направи дядо, все е хубаво“ по Андерсен, „Ревизорът“ по Гогол и „Дневникът на един луд“ по Гогол.
Най-новото заглавие от репертоарния афиш на театъра е на 18 септември – „Шишарки“ от Екатерина Георгиева.
От октомври в програм
Очаква се оригиналният договор на „Бийтълс“ за свирене в клуб в Хамбург да достигне до близо 40 000 долара на предстоящ търг онлайн, съобщава ДПА.
Барабанистът Пийт Бест свири при първите участия на групата в Star-Club от 13 април до 31 май 1962 г. в западногерманския град, където те отиват, за да усъвършенстват уменията си. Тогава „Бийтълс“ свирят на откриването на новия клуб, който е с капацитет за 2000 души.
Когато „Бийтълс“ се завръщат в Хамбург през ноември 1962 г., Ринго Стар е вече барабанист, след като мениджърът им Брайън Ъпстийн уволнява Бест три месеца по-рано.
Договорът за музикално озвучаване между 1 и 14 ноември предвижда „Бийтълс“ да свирят по три часа на ден в отделни серии с едночасова почивка след всяко изпълнение.
Групата свири седем дни в една седмица със заплащане от 600 германски марк
Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" ще има своята европейска премиера на Лондонския кинофестивал през октомври, съобщи "Варайъти".
Филмът, проследяващ половинвековната кариера на една от най-легендарните фигури в музиката, ще бъде показан на галавечер с участието на Джон на 10 октомври - ден след откриването на кинофестивала.
Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" е режисиран от Ар Джей Кътлър (Billie Eilish: The World`s a Little Blurry, Listen To Me Marlon) и брачния партньор на певеца, Дейвид Фърниш.
Лентата, поднасяща едно емоционално заредено, интимно и възвисяващо пътешествие, разказва историята на Елтън Джон, който лично обръща поглед назад към живота си и изумителните ранни дни на 50-годишната си кариера.
Докато се подготвя за последния си концерт в Северна Америка на стадион "Доджър", Джон разказва за
Тя припомни, че има и предишни изложби във варненската галерия „Папийон“ и те са на различна тема.
Попитана не й ли навява тъга сегашният облик на местата, които е рисувала като малка, Дилова каза, че избягва да ходи там, макар че все още по Северното Черноморие е по-хубаво и спокойно.
„Когато бяхме на Болата за първи път, бяхме петима души, нямаше нищо, а сега там е пълно с коли. Това не е моето място, затова си мисля за онова време. То може и да е утре, не само вчера. Изкуството ни дава едно бягство от напрежението около нас“, добави тя.
Долорес Дилова е родена през 1960 г. в Плевен. На седемгодишна възраст става носител на награда от конкурс за детски рисунки в Италия, чийто председател на журито е Хенри Мур. Завършва живопис в Националната художествена академия в София при проф. Иван Кирков.
Има самостоятелни изложби в София, Париж, Канзас сити, Драма, Берлин, Амстердам, Лондон, Москва, Хангджоу.
Носител е на награда в конкурса „Човекът и морето” 1988 г. и Голямата награда на СБХ на Биенале на малката форма през 2008 г.
Нейни творби участват във филма „Картината” с Никълъс Кейдж. Избрана е в албум „Петдесет жени в българската живопис“ за периода XIX-XX век.
През 1993 г. става един от създателите на Частната академия по изобразително изкуство „Жул Паскин”. Член е на УС на Съюза на българските художници и председател на УС на фондация „Поддържане на изкуството в България“.