NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата
6821
Под прожектора

Танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата

Публично представяне на резиденцията на Барбара Бардака и Юлия Захараки (Гърция) и възможност за безплатен уъркшоп ще има на 10 септември, съобщават от Derida Dance Center. Amfi е гръцки префикс за създаване на думи, които указват нещо от две страни или на две места. Едноименният танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата, търсейки начин на сътрудничество между двама души, в отсъствието на конвенционален „дует“, разказва от „Дерида“. „Отправна точка на изследване е поведението на два елемента в състояние на съвместно съществуване

| 29 Август 2024, 16:07 ч.
Танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата
Танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата
Снимка © „Дерида“

Публично представяне на резиденцията на Барбара Бардака и Юлия Захараки (Гърция) и възможност за безплатен уъркшоп ще има на 10 септември, съобщават от Derida Dance Center.

Quarto отбелязва 20-годишнината си на 16 октомври в зала „България“. Специален гост на събитието е маестро Йордан Камджалов, който същия ден празнува личен рожден ден, съобщават организаторите.

По думите им концертът обещава да бъде вдъхновяващо пътешествие през най-доброто от световната и българска класическа музика, събрано в една музикална вечер, където техническото майсторство и емоционалната дълбочина на талантите ще се срещнат в едно.  

В програмата ще звучат творби от Арво Пярт - Fratres за соло цигулка, струнни и перкусии, Хендел-Халворсен - „Пасакалия" за цигулка и виолончело със струнни, Марсел Турние - Feerie за арфа и струнни, Бокерини - „Нощна музика от улиците на Мадрид", Джон Уилямс - „Мемоарите на една

Кралевското съкровище от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Изложбата „Древна Тракия и Античния свят. Съкровищата на България, Румъния и Гърция“ включва над 150 предмета.

Кралевското съкровище е открито край търговищкото село от археолога Георги Гинев през 1979 г. при спасителни разкопки на тракийски могилен некропол. То представлява гробни дарове - украса на конска муниция, накити – пръстени и гривни, с общо тегло 214 грама.

Повече за това как късметът се усмихва на археолога Георги Гинев, какво представлява в детайли Кралевското съкровище, интересни моменти около откриването му и завръщането в музейната витрина в Търговище разказва в интервю директорът на Регионалния исторически музей Магдален

Изложба „Под скалите" с живопис на Чавдар Драгиев беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Това е петата самостоятелна експозиция на шуменския художник.

Тя може да бъде разгледана до 25 октомври.

Пред публиката картините на художника коментира литераторът Румяна Симеонова. Драгиев даде възможност на присъстващите на изложбата да се включат в писмена анкета за картините му. Един от посетителите получи акварел, нарисуван от художника.

Драгиев каза, че през последната година мислите и чувствата му са били свързани с преживявания, които е имал в родното си село, а скалите са като венец над населеното място, като един вид закрила.

Той подчерта, че затова е работил на тази тема една година. В картините си е претворил чувства, мисли и емоции, които са свързани с неговото детство досега, каза художникът.

&bd

На 7 февруари е премиерата на новия български филм „Терапията“, съобщават от First Draft.

Зад независимата продуцентска къща стоят Красимира и Антон Белеви, които идват в България от Лос Анджелис, за да правят кино у нас.

Станислав Христов е режисьор на психологическата драма-трилър, който поставя вечния въпрос за страха от критика, показан през очите на хората на изкуството. Актрисата и сценарист Красимира Белев влиза в ролята на ексцентрична психоложка, която работи с група блокирали артисти и методите ще шокират както участниците в терапията, така и зрителите пред екрана.

Това е филм за често потисканите ни мечти и таланти, заради страха от критика и отхвърляне. Искахме да стъпим на кино сцената със сериозен филм, който поставя реални проблеми, с които хората да се припозная

Драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова” – Ямбол бе удостоен с две награди от участието си в приключилия снощи Европейски фестивал на пътуващия театър в град Сливница. Отличията са за най-добър актьор – за Атанас Жеков - Кроко и за най-впечатляващ спектакъл - за „Министрите идат", съобщи заместник-директорът на театъра Румяна Стефанова.

Наградите дойдоха в деня, в който ямболският театър отбеляза 75 години от обявяването си за професионален културен институт. В десетото издание на Европейски фестивал на пътуващия театър ДТ „Невена Коканова” участва на 4 октомври с постановката „Министрите идат” по Чудомир на режисьора Пламен Панев.

Със същия спектакъл ямболският театър ще се представи и на ХХ Международен фестивал „Балкан театър фест” в Цариброд, Република Сърбия, на 25 ноември. Участието ни там приемаме

Amfi е гръцки префикс за създаване на думи, които указват нещо от две страни или на две места. Едноименният танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата, търсейки начин на сътрудничество между двама души, в отсъствието на конвенционален „дует“, разказва от „Дерида“.

„Отправна точка на изследване е поведението на два елемента в състояние на съвместно съществуване. Определяйки като „елементи“ всички сетивни средства, използвани по време на едно представление, ние ще проверим как концепцията за дуалност може да се приложи към сърцевината на дадено изпълнение, търсейки отговори чрез термина „контрапункт“ и по-специално чрез техниките на „имитация“ в композицията, известни с използването им в различни времена за различни цели, както в хореографията, така и в музиката. С подобно боравене с материала ние търсим като резултат усещането за две "линии" или "обекти", съжителстващи в едно и също време и пространство, напълно комуникиращи помежду си, които същевременно функционират индивидуално, всеки със собствена уникална цел и съществуване“, допълват от екипа.

Музиката в Amfi е на Танос Сакеларидис, драматургия – Иро Васалу, костюми – Лефтерис Чудалакис, осветление – Тасос Палайорутас.

Барбара Бардака е завършила SEAD (Експериментална танцова академия в Залцбург). Учителите, от които черпи вдъхновение, и които са й повлияли най-много, са Линда Капетанеа, Дейвид Самбрано и Едивалдо Ернесто. Участвала е в резиденции и фестивали в Гърция като Kinitiras, Dance Days Chania, DLR, Kalamata International Dance Festival, Athens Video Dance Project. От 2021 г. насам разработва и преподава метода за импровизация KYS за професионалисти и аматьори в рамките на различни фестивали, професионални танцови школи и студия в Гърция и Кипър. 

Юлия Захараки завършва Държавното училище за танци в Гърция и от 2017 г. работи с екипа на международно известния хореограф Антон Лачки, както и с други хореографи в Гърция, участвайки в техни творби в различни фестивали и театри. Намира своя вътрешен източник на движение и креативност с помощта на вдъхновяващи учители, бойни изкуства и лични наблюдения. Нейни творби са представяни на Международния танцов фестивал в Каламата, в Dance Days Chania, в Dance Laboratory Rhodes и на фестивала Anoichta Pania.

Изложба живопис на Нина Панчева-Киркова и Милена Стефанова ще бъде подредена в галерия „Контраст“ от 22 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите.

Експозицията се организира от галерия „Контраст“ и „КупиИзкуство.БГ“.

„Целта на изложбата е да представи в галерия „Контраст“ две художнички, които са имали много различни пътища на развитие, достигайки до впечатляващи резултати. Съвременното изкуство, което представят в галерията, е еманация на два подхода, които могат да породят полемики, но най-вече да привлекат голям интерес“, казват от екипа.

Нина Панчева-Киркова работи в областта на живописта и арт инсталациите. През 2015 г. защитава докторска степен в Университета на Саутхамптън, Великобритания. Изследването е посветено на връзките между съвременното българско изкуство и изкуството преди 198

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ се завръща в репертоара на ямболския Драматичен театър „Невена Коканова“, съобщиха от културния институт на своята фейсбук страница.

Спектакълът ще се играе на ямболска сцена на 16 октомври, а на 17 октомври „Котка върху горещ ламаринен покрив“ ще гостува във Военния клуб в Сливен.

В постановката на режисьора Бойко Илиев публиката отново ще гледа Йоана Буковска-Давидова и Янина Кашева. Главната роля на Брик е поверена на Милен Каракамушев. Участват също Михаил Лазаров, Цветелина Кънева и Георги Ружичка. Сценографията и костюмите са дело на Жанета Иванова.

„Изострени до крайност, но прикрити с лицемерие и лъжи са отношенията в семейството на най-богатия плантатор на Юга. Дали богатството и алчността са в основата на тази разруха или липсата на искреност, внимание и любов, ще се разбер

Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Калимера Враца“.

Инициативата се организира от Община Враца и е втора от поредицата, които общината планува да реализира през следващите месеци, обясни кметът Калин Каменов. Първата под надслов „Бонджорно, Враца“ се проведе в края на август.

„Тя изненада всички, дори и мен, колегите, търговците, ресторантьорите, кафенетата и магазините. Показахме как с почти никакво финансиране можем да се обедним всички и да направим нещо, което никой не е предполагал, че може да се случи. И да напълним града с хора, колкото и на първи юни не е имало“, каза Калин Каменов и допълни, че всички са спечелили от събитието, затова подобни ще се провеждат всеки месец, в няколко дни.

<

Ямбол ще бъде спирка на националното турне "Музикална магия 2024" на маестро Йордан Камджалов и Плевенската филхармония на 10 септември.

От сцената на лятното кино в градския парк ще звучат шедьоври от класиката и романтизма, съобщиха организаторите от продуцентската компания Star Productions.

Солист в концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, признат с невероятната си виртуозност в цял свят, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов". Програмата е разнообразна - включва произведения на Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други, посочват от Плевенската филхармония.

"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, вод

Националният исторически музей участва с 11 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Това обяви доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.

Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

Доц. Петрунова уточни, че сред 11-те експоната, които НИМ праща в Лос Анджелис е и Панагюрското златно съкровище, около което се водят спорове. „Формално, по документи, е заведено към Пловдивския археологически музей, а пък, откакто е създаден Националния исторически музей през 1973 година, то е експонирано тук“, отбелязва тя.

Подборът е напр

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 22:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Под прожектора
6821
Под прожектора

Танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата

Публично представяне на резиденцията на Барбара Бардака и Юлия Захараки (Гърция) и възможност за безплатен уъркшоп ще има на 10 септември, съобщават от Derida Dance Center.Amfi е гръцки префикс за създаване на думи, които указват нещо от две страни или на две места. Едноименният танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата, търсейки начин на сътрудничество между двама души, в отсъствието на конвенционален „дует“, разказва от „Дерида“.

| 29 Август 2024, 16:07 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата
Танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата
Снимка © „Дерида“

Публично представяне на резиденцията на Барбара Бардака и Юлия Захараки (Гърция) и възможност за безплатен уъркшоп ще има на 10 септември, съобщават от Derida Dance Center.

Amfi е гръцки префикс за създаване на думи, които указват нещо от две страни или на две места. Едноименният танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата, търсейки начин на сътрудничество между двама души, в отсъствието на конвенционален „дует“, разказва от „Дерида“.

Quarto отбелязва 20-годишнината си на 16 октомври в зала „България“. Специален гост на събитието е маестро Йордан Камджалов, който същия ден празнува личен рожден ден, съобщават организаторите.

По думите им концертът обещава да бъде вдъхновяващо пътешествие през най-доброто от световната и българска класическа музика, събрано в една музикална вечер, където техническото майсторство и емоционалната дълбочина на талантите ще се срещнат в едно.  

В програмата ще звучат творби от Арво Пярт - Fratres за соло цигулка, струнни и перкусии, Хендел-Халворсен - „Пасакалия" за цигулка и виолончело със струнни, Марсел Турние - Feerie за арфа и струнни, Бокерини - „Нощна музика от улиците на Мадрид", Джон Уилямс - „Мемоарите на една

Кралевското съкровище от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище е част от експонатите на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Изложбата „Древна Тракия и Античния свят. Съкровищата на България, Румъния и Гърция“ включва над 150 предмета.

Кралевското съкровище е открито край търговищкото село от археолога Георги Гинев през 1979 г. при спасителни разкопки на тракийски могилен некропол. То представлява гробни дарове - украса на конска муниция, накити – пръстени и гривни, с общо тегло 214 грама.

Повече за това как късметът се усмихва на археолога Георги Гинев, какво представлява в детайли Кралевското съкровище, интересни моменти около откриването му и завръщането в музейната витрина в Търговище разказва в интервю директорът на Регионалния исторически музей Магдален

Изложба „Под скалите" с живопис на Чавдар Драгиев беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Това е петата самостоятелна експозиция на шуменския художник.

Тя може да бъде разгледана до 25 октомври.

Пред публиката картините на художника коментира литераторът Румяна Симеонова. Драгиев даде възможност на присъстващите на изложбата да се включат в писмена анкета за картините му. Един от посетителите получи акварел, нарисуван от художника.

Драгиев каза, че през последната година мислите и чувствата му са били свързани с преживявания, които е имал в родното си село, а скалите са като венец над населеното място, като един вид закрила.

Той подчерта, че затова е работил на тази тема една година. В картините си е претворил чувства, мисли и емоции, които са свързани с неговото детство досега, каза художникът.

&bd

На 7 февруари е премиерата на новия български филм „Терапията“, съобщават от First Draft.

Зад независимата продуцентска къща стоят Красимира и Антон Белеви, които идват в България от Лос Анджелис, за да правят кино у нас.

Станислав Христов е режисьор на психологическата драма-трилър, който поставя вечния въпрос за страха от критика, показан през очите на хората на изкуството. Актрисата и сценарист Красимира Белев влиза в ролята на ексцентрична психоложка, която работи с група блокирали артисти и методите ще шокират както участниците в терапията, така и зрителите пред екрана.

Това е филм за често потисканите ни мечти и таланти, заради страха от критика и отхвърляне. Искахме да стъпим на кино сцената със сериозен филм, който поставя реални проблеми, с които хората да се припозная

Драматичен театър (ДТ) „Невена Коканова” – Ямбол бе удостоен с две награди от участието си в приключилия снощи Европейски фестивал на пътуващия театър в град Сливница. Отличията са за най-добър актьор – за Атанас Жеков - Кроко и за най-впечатляващ спектакъл - за „Министрите идат", съобщи заместник-директорът на театъра Румяна Стефанова.

Наградите дойдоха в деня, в който ямболският театър отбеляза 75 години от обявяването си за професионален културен институт. В десетото издание на Европейски фестивал на пътуващия театър ДТ „Невена Коканова” участва на 4 октомври с постановката „Министрите идат” по Чудомир на режисьора Пламен Панев.

Със същия спектакъл ямболският театър ще се представи и на ХХ Международен фестивал „Балкан театър фест” в Цариброд, Република Сърбия, на 25 ноември. Участието ни там приемаме

„Отправна точка на изследване е поведението на два елемента в състояние на съвместно съществуване. Определяйки като „елементи“ всички сетивни средства, използвани по време на едно представление, ние ще проверим как концепцията за дуалност може да се приложи към сърцевината на дадено изпълнение, търсейки отговори чрез термина „контрапункт“ и по-специално чрез техниките на „имитация“ в композицията, известни с използването им в различни времена за различни цели, както в хореографията, така и в музиката. С подобно боравене с материала ние търсим като резултат усещането за две "линии" или "обекти", съжителстващи в едно и също време и пространство, напълно комуникиращи помежду си, които същевременно функционират индивидуално, всеки със собствена уникална цел и съществуване“, допълват от екипа.

Музиката в Amfi е на Танос Сакеларидис, драматургия – Иро Васалу, костюми – Лефтерис Чудалакис, осветление – Тасос Палайорутас.

Изложба живопис на Нина Панчева-Киркова и Милена Стефанова ще бъде подредена в галерия „Контраст“ от 22 октомври до 3 ноември, съобщават организаторите.

Експозицията се организира от галерия „Контраст“ и „КупиИзкуство.БГ“.

„Целта на изложбата е да представи в галерия „Контраст“ две художнички, които са имали много различни пътища на развитие, достигайки до впечатляващи резултати. Съвременното изкуство, което представят в галерията, е еманация на два подхода, които могат да породят полемики, но най-вече да привлекат голям интерес“, казват от екипа.

Нина Панчева-Киркова работи в областта на живописта и арт инсталациите. През 2015 г. защитава докторска степен в Университета на Саутхамптън, Великобритания. Изследването е посветено на връзките между съвременното българско изкуство и изкуството преди 198

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ се завръща в репертоара на ямболския Драматичен театър „Невена Коканова“, съобщиха от културния институт на своята фейсбук страница.

Спектакълът ще се играе на ямболска сцена на 16 октомври, а на 17 октомври „Котка върху горещ ламаринен покрив“ ще гостува във Военния клуб в Сливен.

В постановката на режисьора Бойко Илиев публиката отново ще гледа Йоана Буковска-Давидова и Янина Кашева. Главната роля на Брик е поверена на Милен Каракамушев. Участват също Михаил Лазаров, Цветелина Кънева и Георги Ружичка. Сценографията и костюмите са дело на Жанета Иванова.

„Изострени до крайност, но прикрити с лицемерие и лъжи са отношенията в семейството на най-богатия плантатор на Юга. Дали богатството и алчността са в основата на тази разруха или липсата на искреност, внимание и любов, ще се разбер

Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Калимера Враца“.

Инициативата се организира от Община Враца и е втора от поредицата, които общината планува да реализира през следващите месеци, обясни кметът Калин Каменов. Първата под надслов „Бонджорно, Враца“ се проведе в края на август.

„Тя изненада всички, дори и мен, колегите, търговците, ресторантьорите, кафенетата и магазините. Показахме как с почти никакво финансиране можем да се обедним всички и да направим нещо, което никой не е предполагал, че може да се случи. И да напълним града с хора, колкото и на първи юни не е имало“, каза Калин Каменов и допълни, че всички са спечелили от събитието, затова подобни ще се провеждат всеки месец, в няколко дни.

<

Ямбол ще бъде спирка на националното турне "Музикална магия 2024" на маестро Йордан Камджалов и Плевенската филхармония на 10 септември.

От сцената на лятното кино в градския парк ще звучат шедьоври от класиката и романтизма, съобщиха организаторите от продуцентската компания Star Productions.

Солист в концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, признат с невероятната си виртуозност в цял свят, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов". Програмата е разнообразна - включва произведения на Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други, посочват от Плевенската филхармония.

"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, вод

Националният исторически музей участва с 11 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Това обяви доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.

Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година. 

Доц. Петрунова уточни, че сред 11-те експоната, които НИМ праща в Лос Анджелис е и Панагюрското златно съкровище, около което се водят спорове. „Формално, по документи, е заведено към Пловдивския археологически музей, а пък, откакто е създаден Националния исторически музей през 1973 година, то е експонирано тук“, отбелязва тя.

Подборът е напр

Барбара Бардака е завършила SEAD (Експериментална танцова академия в Залцбург). Учителите, от които черпи вдъхновение, и които са й повлияли най-много, са Линда Капетанеа, Дейвид Самбрано и Едивалдо Ернесто. Участвала е в резиденции и фестивали в Гърция като Kinitiras, Dance Days Chania, DLR, Kalamata International Dance Festival, Athens Video Dance Project. От 2021 г. насам разработва и преподава метода за импровизация KYS за професионалисти и аматьори в рамките на различни фестивали, професионални танцови школи и студия в Гърция и Кипър. 

Юлия Захараки завършва Държавното училище за танци в Гърция и от 2017 г. работи с екипа на международно известния хореограф Антон Лачки, както и с други хореографи в Гърция, участвайки в техни творби в различни фестивали и театри. Намира своя вътрешен източник на движение и креативност с помощта на вдъхновяващи учители, бойни изкуства и лични наблюдения. Нейни творби са представяни на Международния танцов фестивал в Каламата, в Dance Days Chania, в Dance Laboratory Rhodes и на фестивала Anoichta Pania.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.