Специален цикъл "Пръстенът на нибелунга" ще бъде представен по случай 150-годишнината на оперния фестивал в Байройт през 2026 г., предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на организаторите.
Международният театрален фестивал за монодрама „Към звездите“ ще представи два спектакъла на Театър „Българска армия“ във Варна тази събота и неделя, съобщават домакините от Фестивалния комплекс.
В първата вечер с постановката „Кралицата майка“ ще бъде отбелязана 85-годишнината на актрисата Мария Стефанова. Пиесата на Манлио Сантанели е режисирана от Стефан Спасов, музиката е на Добрин Векилов - Дони.
На следващия ден гостува моноспектакълът „Глас“ с участието на Антоанета Добрева - Нети. Автор на текста е Елена Алексиева, режисьор е Ивайло Христов, композитор е отново Дони.
Постановката разказва за дубльорката на Мария Калас Виктория Глас. В нея се отразяват битките и триумфите на всеки артист, който се осмелява да мечтае. Виктория Глас е жена с изключително силен характер, която показва какво е
Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана.
Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.
Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?
Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 24 юли 2025 г., съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.
Концертът ще бъде на същото място, на което певицата гостува и през август 2021 г. – стадион „Юнак“.
„Това е една истинска история“, разказва Бет Харт за заглавната песен от новия си албум. По думите й You still got me e албум за истинските неща в живота, за любовта, за доверието, за упованието в хората, които обичаме, и които ни обичат.
Първото парче Savior With A Razor е изпълнено със Слаш от Guns N’ Roses, продължава с класическия блус Suga N My Bowl &ndash
Нюйоркска консултантка по изкуствата, съветвала преди време актьора Леонардо ди Каприо и други състоятелни клиенти, призна, че е измамила повече от 10 от тях с 6,5 милиона щатски долара при продажбата на 55 произведения на изкуството, съобщи Асошиейтед прес.
Лиса Шиф, на 54 години, от Манхатън, се призна за виновна пред федерален съд, че е отклонила средства от клиенти в периода от 2018 г. до май 2023 г., за да покрива свои лични и бизнес разходи. Шиф е приела да изплати обезщетение от 6,4 милиона щатски долара. Обявяването на присъдата е планирано за 17 януари. Престъплението, в което е обвинена, предвижда наказание от 20 години затвор, но след споразумение прокуратурата иска наказание от три години и половина до четири години и три месеца затвор.
Според съдебните документи Шиф е мамела клиентите си, като е продавала произведения от техните колекции без да ги информир
Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово.
Музеят се помещава в реставрираната автентична къща в града на поп Атанас Николов, на която бе извършен ремонт на стойност 56 500 лева, съобщиха от Общината.
Откриването на музея е част от събитията, посветени на празника на Болярово.
Средствата за реставрацията са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, чрез Местната инициативна група Елхово – Болярово, посочи кметът Христо Христов.
„Наш ангажимент остава да пазим културните ни ценности, за да знае и помни поколението историята ни“, добави той.
В старата пашакьойска къща (б. а. – Пашакьой е старото име на Болярово) е подредена богата етонграфска сбирка, показваща бита на местните хора в миналото. Могат да бъдат разгледани традиционни народни носии, сандък с чеиз на невестата, бебешка люлка, о
Те съобщиха също, че настоящият сезон на ежегодния Вагнеров фестивал е приключил с разпродадени билети за всичките 30 представления.
Във връзка с края на сезона организаторите обявиха, че следващият ще бъде открит на 25 юли 2025 г. с нова постановка на операта "Нюрнбергските майстори певци".
Цикълът "Пръстенът на нибелунга", поставен от Валентин Шварц през 2022 г., ще бъде възроден отново следващото лято. Планираната версия за 2026 г. няма да бъде "чисто концертна", каза говорителят на проявата Хубертус Херман. Той допълни, че ръководителката на фестивала в Байройт Катарина Вагнер, която е правнучка на композитора, ще разкрие повече подробности през следващата година.
По случай 150-годишнината си през 2026 г. фестивалът в Байройт ще представи първата постановка на "Риенци" - третата опера на Вагнер. Така ще бъде нарушена традицията по време на проявата да бъдат изпълнявани само последните десет опери на композитора, които отново ще звучат в оперния театър, построен по негова поръчка.
Програмата ще включва и Деветата симфония на Бетовен, дирижирана от Вагнер на концерта след церемонията по полагането на основния камък през 1872 г. и изпълнена при повторното откриване на Байройт през 1951 г. след Втората световна война.
Осмото издание на Есенния джаз фест в Плевен ще се състои от 12 до 14 септември.
За това съобщават от Община Плевен. Домакин по традиция ще е Регионалният исторически музей, който предоставя парка за сцената на фестивала при свободен вход за посетители.
Джаз фестът ще започне в четвъртък вечерта с концерта Everybody need`s a little more jazz на Симфониета "София", джаз формация "София", Венци Благоев и Ана Топалова.
В петъчната вечер почитателите на джаз музиката ще могат да се насладят на изпълненията на акапелната група Spetrum Vocal Band, които са подготвили програма от поп, фънк, джаз и етно с бийтбокс в петгласна хармония. Групата е в състав Ивелина Цонева, Весела Морова, Даниел Николов, Янко Янков и Константин Бейков.
След тях на сцената излиза формация "Жарава" с ръководител и автор на музиката и аранжиментите д-р Владимир Величков, кавал.
Министърът на културата връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова огърлие „Златен век“.
Той отбеляза, че това е най-високото отличие на Министерството на културата.
Церемонията се състоя тази вечер след премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ в амфитеатъра в Созопол.
България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата.
По думите му жителите и гост
Дуо „Ранас“ от Аржентина гостува в София по повод 20-годишния юбилей от отбелязването на Световния ден на тангото. Събитието е на 9 ноември в залата на ул. „Оборище“ 5, съобщават организаторите.
Пианистът Пабло Скиафино и бандонеонистът Леандро Шнайдер ще представят едни от най-емблематичните произведения на легендарния Астор Пиацола, класически танга и авторски композиции, които ще пренесат публиката в сърцето на Буенос Айрес. Сред тях ще бъдат Libertango, Oblivion, Adios Nonino, La Cumparsita и други, представени чрез диалог между бандонеона и пианото – най-важните инструменти за тангото.
Дуото има 30 международни турнета и стотици концерти в Европа, Азия и Латинска Америка.
Леандро Шнайдер е възпитаник на консер
От днес в Кнежа започва двудневният фестивал "Джаз в парка", който тази година е и с международно участие. Той обединява изпълнения на четири джаз формации, творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници, които са част и от програмата на панаирните дни на Кнежа.
Идеята за създаване на джаз фестивал в Кнежа се роди, след като от 2008 г. проведохме девет издания на фестивал за аматьорски театър. На всяко издание през всичките девет години имаше съпътстващи прояви – джаз концерти, разказа директорът на "Джаз в парка" и секретар на Народно читалище "Борба 1869" Искра Цанкова.
"През този период на различни сцени и пространства в града преминаха почти всички от известните лица на джаза в България. Така се създаде една културна традиция в града ни
Тони Димитрова ще изнесе концерт под надслова „Ах тази Тони“ в Летния театър в Шумен на 7 август. Той е част от турне, което преминава през редица градове на страната.
Минаха девет концерта, първият беше в зала 1 на НДК, после следваха изяви в Благоевград, Плевен, Враца, Кюстендил, Пазарджик и други градове, беше прекрасно и сега продължаваме втората част на турнето, каза Тони Димитрова.
Тя добави, че след концерта в Шумен турнето продължава с още шест концерта, в Пловдив на 10 август, в Бургас на 17 август, във Варна на 18 август, в Стара Загора на 23 август и в Русе на 30 август.
В Шумен Тони Димитрова ще пее с музиканти, с които работи от години. На сцената ще бъдат Светльо Михайлов и Христо Нейчев - китари, Стефан Попов - барабани, Иво Дуков - клавири, Юрий Божинов - бас и три вокалистки - Стефка Емилова, Божана и Богомила. Тони Димитрова каза още, че
Организаторите съобщиха още, че 58 000 души са посетили представленията през този сезон.
За следващия сезон са планирани 29 представления, сред които нова постановка на "Парсифал" на Джей Шайб, постановка на "Лоенгрин" на Ювал Шарон и постановка на "Тристан и Изолда" на Торлейфур Орн Арнарсон.