NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Фестивалът "Джаз в парка" представя концертни програми с международно участие
6229
Калейдоскоп

Фестивалът "Джаз в парка" представя концертни програми с международно участие

джаз формации, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници

| 29 Август 2024, 08:30 ч.
Фестивалът
Фестивалът "Джаз в парка" представя концертни програми с международно участие
Снимка © DFA

От днес в Кнежа започва двудневният фестивал "Джаз в парка", който тази година е и с международно участие. Той обединява изпълнения на четири джаз формации, творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници, които са част и от програмата на панаирните дни на Кнежа. 

Галерията „Банк Аустрия Кунстфорум Виена“ откри изложбата  „Гоген - неочакван“, посветена на един от пионерите на модернизма. Това е първата цялостна ретроспектива нa художника във Виена от 60-те години на миналия век.

Пол Гоген (1848-1903) е представен  като един от художниците от втората половина на 19-и век, които извеждат образа извън реалността, за да го превърне в автономно произведение на изкуството. Той разбира живописта не като детайл от природата, а като изобразяване на настроения, архетипи и емоции.

„Гоген - неочакван“ илюстрира развитието на художника от късен импресионист към символист с нов живописен език. Неочаквано е не само качеството и богатството на картините, но преди всичко графичните цикли и скулптурите. Те са пример за промяната от академичен подход към свободен и неконвенционален подход към формата.<

Концертът на Лили Иванова на 14 декември в „Арена 8888 София“ ще има зашеметяващи визуализации и иновативен дизайн, за да се подсили още повече въздействащия начин, по който е „разказана“ музиката. Всичко ще е свързано с празника, който носи магията на музиката, и споделените моменти, които тя създава. Това казва творческият директор на проекта – Марвин Дайтман.

Той е роден във Виена. Продуцирал е много телевизионни развлекателни предавания, филми, музикални видеоклипове, театрални продукции и концертни турнета из цяла Европа. Работил е със световни звезди – Роби Уилямс и Мадона. От 15 години отговаря за шоу програмите на „Евровизия“.

По думите му в сърцето на визуалния спектакъл, който подготвя с най-голямото име в българската попмузика, ще бъде емоциона

Милен Киров е пианист, композитор, продуцент, професор и доктор по музика. Живее в Калифорния от 26 години, преподава теория, солфеж, хармония, пиано и композиция в Лос Анджелис Сити Колидж. 

Авторските му композиции за соло пиано, джаз формации и камерни групи, които представя на концерти в САЩ и Европа, съчетават традициите на европейската класическа музика, американския джаз и българския фолклор.

Роден е в Пловдив в семейство на фолклорни изпълнители и преподаватели. Баща му Тодор Киров е професор по гъдулка в Академията за музикално и танцово изкуство (АМТИИ) в Пловдив, бил е и декан на департамента по фолклор. Майка му е певица и тамбуристка.

Когато е на 11 години, родителите му купуват кийборд и така се запалва по блуса и джаза. Изучава специалност пиано в Пловдивската академия, а след това завършва музикално образование в САЩ, където получ

Студио "Юнивърсъл пикчърс" оповести, че подготвя биографичен филм за Бритни Спиърс, след като закупи правата върху мемоарите на поп звездата, предадоха Асошиейтед прес и АФП. 

В прессъобщението на компанията се казва, че филмът ще бъде режисиран от Джон Чу ("Луди богаташи").
       
Биографичната лента ще бъде базирана на автобиографичната книга на Бритни Спиърс "Жената в мен", която беше публикувана през октомври миналата година. Само в САЩ от нея са продадени над 2,5 милиона екземпляра. 
       
След като "Юнивърсъл пикчърс" придоби правата за правата за филмовата адаптация, продуцентът на La La Land Марк Плат ще ръководи проекта.
       
"Работя по таен проект с Марк Плат. Той винаги е правил любимите ми филми", написа Бритни Спиърс в социалните мрежи.

Биографичният филм за Спиър

Робот дебютира като диригент в Дрезден, като изпълни музика, композирана специално за него, предаде АФП.

Роботът представлява три отделни ръце, всяка от които има своя палка, напомняща светлинните саби от филма „Междузвездни войни“. Той дирижира музикантите на Дрезденския симфоничен оркестър.

Обучен да разпознава ритъма и динамиката, роботът движи ръцете си независимо една от друга. Той успя да покаже способностите си, като изпълни Semiconductor`s Masterpiece - произведение на немския композитор и пианист Андреас Гундлах.

Роботът използва трите си ръце, за да направлява поотделно три части на оркестъра. Това не би било възможно с един диригент. След представлението в неделя Гундлах каза, че идеята е вдъхновена от учени от Техническия университет в Дрезден. Те разработват роботи, които нямат за цел да заменят хората, а напротив - да се сработят с тях. С

Идеята за създаване на джаз фестивал в Кнежа се роди, след като от 2008 г. проведохме девет издания на фестивал за аматьорски театър. На всяко издание през всичките девет години имаше съпътстващи прояви – джаз концерти, разказа директорът на "Джаз в парка" и секретар на Народно читалище "Борба 1869" Искра Цанкова. 

"През този период на различни сцени и пространства в града преминаха почти всички от известните лица на джаза в България. Така се създаде една културна традиция в града ни сред общността ни - на почитателите на джаз музиката и на тези артисти-изпълнители", допълни тя.  

Първото издание на "Джаз в парка" се провежда през миналата година в началото на месец май. Тогава финансирането е по линия на Национален фонд "Култура". В първото издание участват Хилда Казасян, Теодосий Спасов, Васил Петров и Плевенска филхармония с проекта им "Да послушаме кино" с българска филмова музика, както и още шест български формации.

"Тази година вече фестивалът е международен и като изцяло се финансира и подкрепя от Община Кнежа", отбеляза Цанкова. 

"Още през миналата година заедно с кмета и общинска администрация решихме да променим облика на панаирните дни на Кнежа, които по традиция са последната седмица на месец август. Затова преценихме, че второто издание на фестивала ще се проведе именно в дните на панаира. Това е периодът в годината, когато в Кнежа идват много гости, хора, родени тук, но вече не живеят в града. Затова и тази година панаирните дни са изцяло насочени към изкуството и културни събития", подчерта Цанкова.

Баритонът Пламен Димитров празнува днес 20 години на сцената със спектакъл на операта „Севилският бръснар“, където той ще изпълни главната роля на Фигаро. Това съобщават от Варненската опера, където певецът е солист от 2010 г. 

Талантът на Димитров е забелязан, когато е на 15 години от варненската педагожка Мария Коровешова. Тя му преподава впоследствие и в местното Музикално училище. След това той завършва Националната музикална академия в класа на Благовеста Карнобатлова. Взема индивидуални уроци при варненския баритон Георги Койчев.

Първата му роля е Шонар в „Бохеми“, след което изпълнява и Мазето от „Дон Жуан“, Шарплес от „Мадам Бътерфлай“ и Жермон от „Травиата“. Певецът счита, че един от най-важните хора в музикалното му развитие е корепетиторът Жанета Бенун, с която е научил няколко десетки роли. От

Музикантите Етери Ховханисян и Хайг Язджиян изнесоха концерт в Художествената галерия на Варна по покана на Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“. 

Ховханисян свири на канон. Тя е завършила Ереванската държавна консерватория. Свири в арменски и български оркестри. Призната е за най-добър изпълнител на канон през 2008 г. след участието в музикалния проект „Арменските нови имена“. Има концертни турнета в Австрия, Германия, Франция, България, САЩ. Победител е в международни конкурси. Гастролира и популяризира арменската музика по света. Музикантката изпълни произведения за канон и изпя песни на Шарл Азнавур на арменски. 

Хайг Язджиян е роден в Сирия, но от 1980 г. живее и работи в Гърция, където изучава инструмента уд. Издава първия си албум със заглавие „Вечен“ през 1996 г. и се утвърждава и като композитор. Смес

Българският художник Живко Тенев - Gissen представя новата си изложба „Квадратурата на самотата“. Експозицията може да бъде разгледана в дигиталната платформа Музея на Gissen, съобщават организаторите.

„Целият процес на създаване на изкуството е обгърнат в самота - самотата на твореца. „Това е нещо много лично, то не се казва, с него не се парадира, това е нещо сакрално. Нещо, което е седяло на тъмно години наред и го е виждал само автора“, разказва авторът.

Според него има неща които могат да бъдат нарисувани за много хора, но има и такива, които са създадени за да докоснат само един единствен човек. „И тук си задаваме въпроса кой от двата подхода е правилният. Отговорът е – няма такъв. Какво е измерението на самотата, след като човек може да бъде самотен и на площад пълен с хора. Тук можем да си зададем и въпроса - тогава докъде се простира самотата и каква е нейната

Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от французойката Одре Диуан, предаде АФП.  

Актрисата Ноеми Мерлан изпълнява главната роля в римейка на класическата еротика от 1974 г. на режисьора Жюст Жакен, която навремето предизвиква сензация по целия свят. Новата кинотворба на Одре Диуан, отличена със "Златен лъв" във Венеция през 2021 г. за "Събитието", е обявена за "изследване на удоволствието в епохата след движението #Аз също". 

"Има нещо доста иконоборческо в този фестивал, нещо открояващо се в програмата. Нещо повече, тази година имам усещането, че съм заобиколена от филми, които искам да гледам. Според мен тазгодишната програма е съблазнителна", каза Одре Диуан на пресконференция. 

Сред 15-те продукции, които ще

Заключителният галаконцерт на 24-ия международен майсторски клас на Райна Кабаиванска ще се състои на 2 октомври в Софийската опера и балет, съобщават от Нов български университет (НБУ).

Тази година Райна Кабаиванска избра 14 млади оперни певци от пет държави – България, Грузия, Италия, Румъния и Южна Корея.

На събитието на лауреатите и тази година Райна Кабаиванска ще присъди на избрани млади изпълнители стипендии за обучение с нея в Италия.

От своето създаване през 2002 г. фонд „Райна Кабаиванска“ е присъдил повече от 100 стипендии на млади оперни певци от петте континента.

Събитието е в рамките на „Годината на Кабаиванска“ – поредица от събития в чест на голямата оперна актриса и е част от календа

Тази вечер, която е първата на "Джаз в парка", акцентът е върху участието на световната звезда, вокалиста Брус Джонсън (САЩ) с Кристиан Желев квартет в състав: Димитър Льолев - саксофон, Николай Костадинов - пиано, Даниеле Феббо - контрабас и Кристиан Желев – барабани. Вторият концерт е на Васил Петров с Врачанска филхармония с джаз трио с диригент маестро Христо Павлов, който съчетава в себе си най-любимите класики от джаза в симфонична версия.

Утре вечер първият концерт ще е на джаз формацията Hot club the Plovdiv в състав: Христо Минчев - контрабас, Момчил Ангелов - китара, Петър Койчев - китара и Любомир Толумбаджиев - цигулка, с изпълнения нa френски суинг и джипси джаз. След тях започва фестивална латино фиеста с кубинската музика на Septeto Nabori, които са на европейско турне, като една от спирките му е Кнежа.

"За мен джазът е свобода, любов към красивото в човешката душа, към музиката, към изкуството. По принцип се смята за непопулярна музика в България, но когато се слуша на живо, тази енергия и перфекционизъм, които имат джаз изпълнителите, стигат до душите на хората и ги привързват към джаза, тази култура и музика", сподели Цанкова. Тя подчерта, че в Кнежа от доста време се правят и камерни концерти в едно концептуално бистро, "имаме си местна публика за джаза". 

"Надяваме се с програмата на джаз фестивала, с всички културни събития, които вече започнаха в града и ще продължат до събота вечерта – арт базари, панаир на детските изкуства, семейни въртележки, изложба на местни творци, да превърнем панаира в различно арт пространство, привлекателно за културен туризъм", каза още Искра Цанкова.

Концертите от програмата на "Джаз в парка" ще се състоят на откритата сцена в парк "Ахтирка". Входът е свободен.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 23:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Калейдоскоп
6229
Калейдоскоп

Фестивалът "Джаз в парка" представя концертни програми с международно участие

джаз формации, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници

| 29 Август 2024, 08:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Фестивалът
Фестивалът "Джаз в парка" представя концертни програми с международно участие
Снимка © DFA

От днес в Кнежа започва двудневният фестивал "Джаз в парка", който тази година е и с международно участие. Той обединява изпълнения на четири джаз формации, творчески работилници за деца и младежи, арт базар на традиционни занаяти и изкуства, съпътстващи концертни програми, джем сешън и изложба на местни художници, които са част и от програмата на панаирните дни на Кнежа. 

Идеята за създаване на джаз фестивал в Кнежа се роди, след като от 2008 г. проведохме девет издания на фестивал за аматьорски театър. На всяко издание през всичките девет години имаше съпътстващи прояви – джаз концерти, разказа директорът на "Джаз в парка" и секретар на Народно читалище "Борба 1869" Искра Цанкова. 

Галерията „Банк Аустрия Кунстфорум Виена“ откри изложбата  „Гоген - неочакван“, посветена на един от пионерите на модернизма. Това е първата цялостна ретроспектива нa художника във Виена от 60-те години на миналия век.

Пол Гоген (1848-1903) е представен  като един от художниците от втората половина на 19-и век, които извеждат образа извън реалността, за да го превърне в автономно произведение на изкуството. Той разбира живописта не като детайл от природата, а като изобразяване на настроения, архетипи и емоции.

„Гоген - неочакван“ илюстрира развитието на художника от късен импресионист към символист с нов живописен език. Неочаквано е не само качеството и богатството на картините, но преди всичко графичните цикли и скулптурите. Те са пример за промяната от академичен подход към свободен и неконвенционален подход към формата.<

Концертът на Лили Иванова на 14 декември в „Арена 8888 София“ ще има зашеметяващи визуализации и иновативен дизайн, за да се подсили още повече въздействащия начин, по който е „разказана“ музиката. Всичко ще е свързано с празника, който носи магията на музиката, и споделените моменти, които тя създава. Това казва творческият директор на проекта – Марвин Дайтман.

Той е роден във Виена. Продуцирал е много телевизионни развлекателни предавания, филми, музикални видеоклипове, театрални продукции и концертни турнета из цяла Европа. Работил е със световни звезди – Роби Уилямс и Мадона. От 15 години отговаря за шоу програмите на „Евровизия“.

По думите му в сърцето на визуалния спектакъл, който подготвя с най-голямото име в българската попмузика, ще бъде емоциона

Милен Киров е пианист, композитор, продуцент, професор и доктор по музика. Живее в Калифорния от 26 години, преподава теория, солфеж, хармония, пиано и композиция в Лос Анджелис Сити Колидж. 

Авторските му композиции за соло пиано, джаз формации и камерни групи, които представя на концерти в САЩ и Европа, съчетават традициите на европейската класическа музика, американския джаз и българския фолклор.

Роден е в Пловдив в семейство на фолклорни изпълнители и преподаватели. Баща му Тодор Киров е професор по гъдулка в Академията за музикално и танцово изкуство (АМТИИ) в Пловдив, бил е и декан на департамента по фолклор. Майка му е певица и тамбуристка.

Когато е на 11 години, родителите му купуват кийборд и така се запалва по блуса и джаза. Изучава специалност пиано в Пловдивската академия, а след това завършва музикално образование в САЩ, където получ

Студио "Юнивърсъл пикчърс" оповести, че подготвя биографичен филм за Бритни Спиърс, след като закупи правата върху мемоарите на поп звездата, предадоха Асошиейтед прес и АФП. 

В прессъобщението на компанията се казва, че филмът ще бъде режисиран от Джон Чу ("Луди богаташи").
       
Биографичната лента ще бъде базирана на автобиографичната книга на Бритни Спиърс "Жената в мен", която беше публикувана през октомври миналата година. Само в САЩ от нея са продадени над 2,5 милиона екземпляра. 
       
След като "Юнивърсъл пикчърс" придоби правата за правата за филмовата адаптация, продуцентът на La La Land Марк Плат ще ръководи проекта.
       
"Работя по таен проект с Марк Плат. Той винаги е правил любимите ми филми", написа Бритни Спиърс в социалните мрежи.

Биографичният филм за Спиър

Робот дебютира като диригент в Дрезден, като изпълни музика, композирана специално за него, предаде АФП.

Роботът представлява три отделни ръце, всяка от които има своя палка, напомняща светлинните саби от филма „Междузвездни войни“. Той дирижира музикантите на Дрезденския симфоничен оркестър.

Обучен да разпознава ритъма и динамиката, роботът движи ръцете си независимо една от друга. Той успя да покаже способностите си, като изпълни Semiconductor`s Masterpiece - произведение на немския композитор и пианист Андреас Гундлах.

Роботът използва трите си ръце, за да направлява поотделно три части на оркестъра. Това не би било възможно с един диригент. След представлението в неделя Гундлах каза, че идеята е вдъхновена от учени от Техническия университет в Дрезден. Те разработват роботи, които нямат за цел да заменят хората, а напротив - да се сработят с тях. С

"През този период на различни сцени и пространства в града преминаха почти всички от известните лица на джаза в България. Така се създаде една културна традиция в града ни сред общността ни - на почитателите на джаз музиката и на тези артисти-изпълнители", допълни тя.  

Първото издание на "Джаз в парка" се провежда през миналата година в началото на месец май. Тогава финансирането е по линия на Национален фонд "Култура". В първото издание участват Хилда Казасян, Теодосий Спасов, Васил Петров и Плевенска филхармония с проекта им "Да послушаме кино" с българска филмова музика, както и още шест български формации.

Баритонът Пламен Димитров празнува днес 20 години на сцената със спектакъл на операта „Севилският бръснар“, където той ще изпълни главната роля на Фигаро. Това съобщават от Варненската опера, където певецът е солист от 2010 г. 

Талантът на Димитров е забелязан, когато е на 15 години от варненската педагожка Мария Коровешова. Тя му преподава впоследствие и в местното Музикално училище. След това той завършва Националната музикална академия в класа на Благовеста Карнобатлова. Взема индивидуални уроци при варненския баритон Георги Койчев.

Първата му роля е Шонар в „Бохеми“, след което изпълнява и Мазето от „Дон Жуан“, Шарплес от „Мадам Бътерфлай“ и Жермон от „Травиата“. Певецът счита, че един от най-важните хора в музикалното му развитие е корепетиторът Жанета Бенун, с която е научил няколко десетки роли. От

Музикантите Етери Ховханисян и Хайг Язджиян изнесоха концерт в Художествената галерия на Варна по покана на Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“. 

Ховханисян свири на канон. Тя е завършила Ереванската държавна консерватория. Свири в арменски и български оркестри. Призната е за най-добър изпълнител на канон през 2008 г. след участието в музикалния проект „Арменските нови имена“. Има концертни турнета в Австрия, Германия, Франция, България, САЩ. Победител е в международни конкурси. Гастролира и популяризира арменската музика по света. Музикантката изпълни произведения за канон и изпя песни на Шарл Азнавур на арменски. 

Хайг Язджиян е роден в Сирия, но от 1980 г. живее и работи в Гърция, където изучава инструмента уд. Издава първия си албум със заглавие „Вечен“ през 1996 г. и се утвърждава и като композитор. Смес

Българският художник Живко Тенев - Gissen представя новата си изложба „Квадратурата на самотата“. Експозицията може да бъде разгледана в дигиталната платформа Музея на Gissen, съобщават организаторите.

„Целият процес на създаване на изкуството е обгърнат в самота - самотата на твореца. „Това е нещо много лично, то не се казва, с него не се парадира, това е нещо сакрално. Нещо, което е седяло на тъмно години наред и го е виждал само автора“, разказва авторът.

Според него има неща които могат да бъдат нарисувани за много хора, но има и такива, които са създадени за да докоснат само един единствен човек. „И тук си задаваме въпроса кой от двата подхода е правилният. Отговорът е – няма такъв. Какво е измерението на самотата, след като човек може да бъде самотен и на площад пълен с хора. Тук можем да си зададем и въпроса - тогава докъде се простира самотата и каква е нейната

Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от французойката Одре Диуан, предаде АФП.  

Актрисата Ноеми Мерлан изпълнява главната роля в римейка на класическата еротика от 1974 г. на режисьора Жюст Жакен, която навремето предизвиква сензация по целия свят. Новата кинотворба на Одре Диуан, отличена със "Златен лъв" във Венеция през 2021 г. за "Събитието", е обявена за "изследване на удоволствието в епохата след движението #Аз също". 

"Има нещо доста иконоборческо в този фестивал, нещо открояващо се в програмата. Нещо повече, тази година имам усещането, че съм заобиколена от филми, които искам да гледам. Според мен тазгодишната програма е съблазнителна", каза Одре Диуан на пресконференция. 

Сред 15-те продукции, които ще

Заключителният галаконцерт на 24-ия международен майсторски клас на Райна Кабаиванска ще се състои на 2 октомври в Софийската опера и балет, съобщават от Нов български университет (НБУ).

Тази година Райна Кабаиванска избра 14 млади оперни певци от пет държави – България, Грузия, Италия, Румъния и Южна Корея.

На събитието на лауреатите и тази година Райна Кабаиванска ще присъди на избрани млади изпълнители стипендии за обучение с нея в Италия.

От своето създаване през 2002 г. фонд „Райна Кабаиванска“ е присъдил повече от 100 стипендии на млади оперни певци от петте континента.

Събитието е в рамките на „Годината на Кабаиванска“ – поредица от събития в чест на голямата оперна актриса и е част от календа

"Тази година вече фестивалът е международен и като изцяло се финансира и подкрепя от Община Кнежа", отбеляза Цанкова. 

"Още през миналата година заедно с кмета и общинска администрация решихме да променим облика на панаирните дни на Кнежа, които по традиция са последната седмица на месец август. Затова преценихме, че второто издание на фестивала ще се проведе именно в дните на панаира. Това е периодът в годината, когато в Кнежа идват много гости, хора, родени тук, но вече не живеят в града. Затова и тази година панаирните дни са изцяло насочени към изкуството и културни събития", подчерта Цанкова.

Тази вечер, която е първата на "Джаз в парка", акцентът е върху участието на световната звезда, вокалиста Брус Джонсън (САЩ) с Кристиан Желев квартет в състав: Димитър Льолев - саксофон, Николай Костадинов - пиано, Даниеле Феббо - контрабас и Кристиан Желев – барабани. Вторият концерт е на Васил Петров с Врачанска филхармония с джаз трио с диригент маестро Христо Павлов, който съчетава в себе си най-любимите класики от джаза в симфонична версия.

Утре вечер първият концерт ще е на джаз формацията Hot club the Plovdiv в състав: Христо Минчев - контрабас, Момчил Ангелов - китара, Петър Койчев - китара и Любомир Толумбаджиев - цигулка, с изпълнения нa френски суинг и джипси джаз. След тях започва фестивална латино фиеста с кубинската музика на Septeto Nabori, които са на европейско турне, като една от спирките му е Кнежа.

"За мен джазът е свобода, любов към красивото в човешката душа, към музиката, към изкуството. По принцип се смята за непопулярна музика в България, но когато се слуша на живо, тази енергия и перфекционизъм, които имат джаз изпълнителите, стигат до душите на хората и ги привързват към джаза, тази култура и музика", сподели Цанкова. Тя подчерта, че в Кнежа от доста време се правят и камерни концерти в едно концептуално бистро, "имаме си местна публика за джаза". 

"Надяваме се с програмата на джаз фестивала, с всички културни събития, които вече започнаха в града и ще продължат до събота вечерта – арт базари, панаир на детските изкуства, семейни въртележки, изложба на местни творци, да превърнем панаира в различно арт пространство, привлекателно за културен туризъм", каза още Искра Цанкова.

Концертите от програмата на "Джаз в парка" ще се състоят на откритата сцена в парк "Ахтирка". Входът е свободен.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.