NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Греди Асса представи в Созопол изложбата „Пътувания: острови, морета"
6933
Цветни аспекти

Греди Асса представи в Созопол изложбата „Пътувания: острови, морета"

Тези, които ще видят изложбата „Пътувания: острови, морета", ще усетят мириса на смокинов лист, омаята от малките улички на Аполония, всичко това, с което Аполония по някакъв начин винаги ни по някакъв начин ни приласкава. Надявам се зрителите да участват в този вятър на усещания и на вълнения.„ Това каза Греди Асса, който тази вечер представи в Созопол платна, специално създадени за Празниците на изкуството „Аполония“.  „Зад тези острови стои един труд на фондация „Аполония“, в който аз се чувствам толкова благодарен, че съм имал възможност да участвам“, каза художникът

| 28 Август 2024, 20:04 ч.
 Греди Асса представи в Созопол изложбата „Пътувания: острови, морета
Греди Асса представи в Созопол изложбата „Пътувания: острови, морета"
Снимка © Емил Граничаров / БТА

Тези, които ще видят изложбата „Пътувания: острови, морета", ще усетят мириса на смокинов лист, омаята от малките улички на Аполония, всичко това, с което Аполония по някакъв начин винаги ни по някакъв начин ни приласкава.

Новият регистър на професионалните артисти в България трябва да бъде реално работещ и да решава проблемите на сектора, казаха Калина Вагенщайн и Стефан Прохоров от Асоциацията за свободен театър (АСТ). Те проведоха дискусията по темата във Варна в рамките на фестивала за свободен театър и форума „Движещо се тяло“.

Това е третата среща, посветена на регистъра, предишните две се състояха в столицата, припомни Прохоров и обясни, че от организацията насочват подобни инициативи към общността, защото знаят, че институциите няма да ги осъществят. „Ние имаме ангажимент в нашия устав да работим за по-добрите условия на труд и развитието на независимата сцена. Това ни кара да инициираме тези дискусии, особено извън столицата, защото е добре да калибрираме това, което предстои, и да сондираме каква е ситуацията“, каза той. 

Създаването на регистъра ще

По повод 147 години от освобождението на Ловеч и установяването на местно управление в люляковия град бе открита изложба на Регионалния исторически музей и Национално дружество (НД) „Традиция“ – Регионален клуб „Васил Левски“.  

Експозицията е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров". 

Музеят се представя с около 30 табла, които със снимки и текст припомнят събитията, свързани с освобождението. Автор на изложбата е уредникът Теодор Тончев.

По думите му  експозицията е посветена на Руско-турската война (1877-1878 г.) и проследява историята на войната, събитията, които довеждат до нея, дипломатическата подготовка и началото на бойните действия до сключване на Санстефанския мирен договор.

На откриването на изложбата Тончев припомни важни исторически моменти, сред които и освобожден

Песни, вдъхновени от поезията на португалския поет Луиш Ваш де Камойш, ще изпълни певицата Лина Родригеш в рамките на първата вечер от международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец днес.

Композициите са част от последния албум на португалската изпълнителка - Fado Camões.

„Луиш Ваш де Камойш е много важен поет в нашата страна. Той е бил роден преди 500 години. Неговата поезия е наистина важна, защото в нея той разказва за емоциите си. Във фадото е същото – ние изразяваме чувствата си“, каза тя пред медии.

По думите в традиционното фадо има около 200 различни песни. „Можем обаче да променяме текста. Ако прочетем произведение на някой известен поет, можем да адаптираме песента към стиховете“, обясни Родригеш.

Певицата отбеляза, че с музиката си прави експеримент с традиционното фадо. „Най-важните инструментите във фадото са португалската

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо

"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината. 

Посетителите могат да видят възстановки на всекидневни практики от времето на Античността. На отделни щандове се предлагат фермерски продукти и ръчно изработени изделия. Жените могат да си направят и прически от римско време. 

Програмата включва антични игри, а по-малките посетители могат да се превъплътят в образите на римски легионери. 

Присъстващите имат възможност да си изработят съдове от глина и да дегустират рибена чорба. 

Надявам се зрителите да участват в този вятър на усещания и на вълнения.„

Това каза Греди Асса, който тази вечер представи в Созопол платна, специално създадени за Празниците на изкуството „Аполония“. 

„Зад тези острови стои един труд на фондация „Аполония“, в който аз се чувствам толкова благодарен, че съм имал възможност да участвам“, каза художникът.

Той отбелязва, че е участвал в поне пет издания на форума.

„Сега правя вече една огромна изложба, която е посветена на морето, на островите, на копнежите на хората, на утопията, която винаги съществува в нашето подсъзнание - че някъде има едно място, в което ти се чувстваш прекрасно“, казва той.

В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация.

Събитията са част от културния календар на общината, а мястото е Художествената галерия в града, която беше възстановена по проект „Култура във вечността“ – съвместна разработка на Община Елена и Община Меджидия от Румъния, финансиран по програма за трансгранично сътрудничество „Interreg V-A Румъния - България 2014-2020".

Румънските художници от Меджидия, които за пета година идват в Елена на пленера по изобразително изкуство, представиха своите творби.

В пространството пред Художествената галерия бе подредена тематична изложба на произведенията от всички пленери през годините, чиято цел е да осигурят трайна устойчивост на резултатите от проекта, като насърчат културата чрез изкуството и пренасянето за бъдещите поколения.

Историческият музей във Велинград представя изложбата "Пейзажи" на Атанас Фурнаджиев. Тя е разположена в Зала 2 на музея и може да бъде посетена до края на месец август, съобщиха от Исторически музей - Велинград.

Голяма част от тях са пейзажи, свързани с Велинград и целия Чепински край, като една от основните теми в творчеството му е местност Клептуза, поясняват още те.

Атанас Фурнаджиев е  доайенът на велинградските художници, автор на десетки живописни картини, добавят още от музея.

През месец юли музеят представи  изложбата "Художничката Мария Малчева",  включваща художествени творби и рисунки на традиционни за Чепинския край модели на великденски писани яйца и шевици.

В театър „София“ започнаха репетиции на „Комедия от грешки“ по Шекспир, съобщават от трупата.

Изпълнен с вълнение и вдъхновение, екипът на спектакъла се впусна в своето пътешествие из пиесата, разказват от екипа. 

Участват Даниел Кукушев, Дениза Павлова, Димитър Стойнов, Ивайло Герасков, Йоанна-Изабелла Върбанова, Мила Банчева, Милена Живкова, Неда Спасова, Николай Димитров-Коки, Пламен Манасиев и Юлиян Малинов.

Режисьор е Маргарита Мачева, на Свила Величкова са сценографията и костюмите, композитор е Петър Дундаков, а преводът е на Валери Петров.

Премиерата е предвидена за 29 ноември. 

Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”.

Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на събитието.

„Улица „Екзарх Йосиф", от пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.

Пешеходни зони ще

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 22:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Цветни аспекти
6933
Цветни аспекти

Греди Асса представи в Созопол изложбата „Пътувания: острови, морета"

Тези, които ще видят изложбата „Пътувания: острови, морета", ще усетят мириса на смокинов лист, омаята от малките улички на Аполония, всичко това, с което Аполония по някакъв начин винаги ни по някакъв начин ни приласкава.Надявам се зрителите да участват в този вятър на усещания и на вълнения.

| 28 Август 2024, 20:04 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
 Греди Асса представи в Созопол изложбата „Пътувания: острови, морета
Греди Асса представи в Созопол изложбата „Пътувания: острови, морета"
Снимка © Емил Граничаров / БТА

Тези, които ще видят изложбата „Пътувания: острови, морета", ще усетят мириса на смокинов лист, омаята от малките улички на Аполония, всичко това, с което Аполония по някакъв начин винаги ни по някакъв начин ни приласкава.

Надявам се зрителите да участват в този вятър на усещания и на вълнения.„

Новият регистър на професионалните артисти в България трябва да бъде реално работещ и да решава проблемите на сектора, казаха Калина Вагенщайн и Стефан Прохоров от Асоциацията за свободен театър (АСТ). Те проведоха дискусията по темата във Варна в рамките на фестивала за свободен театър и форума „Движещо се тяло“.

Това е третата среща, посветена на регистъра, предишните две се състояха в столицата, припомни Прохоров и обясни, че от организацията насочват подобни инициативи към общността, защото знаят, че институциите няма да ги осъществят. „Ние имаме ангажимент в нашия устав да работим за по-добрите условия на труд и развитието на независимата сцена. Това ни кара да инициираме тези дискусии, особено извън столицата, защото е добре да калибрираме това, което предстои, и да сондираме каква е ситуацията“, каза той. 

Създаването на регистъра ще

По повод 147 години от освобождението на Ловеч и установяването на местно управление в люляковия град бе открита изложба на Регионалния исторически музей и Национално дружество (НД) „Традиция“ – Регионален клуб „Васил Левски“.  

Експозицията е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров". 

Музеят се представя с около 30 табла, които със снимки и текст припомнят събитията, свързани с освобождението. Автор на изложбата е уредникът Теодор Тончев.

По думите му  експозицията е посветена на Руско-турската война (1877-1878 г.) и проследява историята на войната, събитията, които довеждат до нея, дипломатическата подготовка и началото на бойните действия до сключване на Санстефанския мирен договор.

На откриването на изложбата Тончев припомни важни исторически моменти, сред които и освобожден

Песни, вдъхновени от поезията на португалския поет Луиш Ваш де Камойш, ще изпълни певицата Лина Родригеш в рамките на първата вечер от международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец днес.

Композициите са част от последния албум на португалската изпълнителка - Fado Camões.

„Луиш Ваш де Камойш е много важен поет в нашата страна. Той е бил роден преди 500 години. Неговата поезия е наистина важна, защото в нея той разказва за емоциите си. Във фадото е същото – ние изразяваме чувствата си“, каза тя пред медии.

По думите в традиционното фадо има около 200 различни песни. „Можем обаче да променяме текста. Ако прочетем произведение на някой известен поет, можем да адаптираме песента към стиховете“, обясни Родригеш.

Певицата отбеляза, че с музиката си прави експеримент с традиционното фадо. „Най-важните инструментите във фадото са португалската

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо

"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината. 

Посетителите могат да видят възстановки на всекидневни практики от времето на Античността. На отделни щандове се предлагат фермерски продукти и ръчно изработени изделия. Жените могат да си направят и прически от римско време. 

Програмата включва антични игри, а по-малките посетители могат да се превъплътят в образите на римски легионери. 

Присъстващите имат възможност да си изработят съдове от глина и да дегустират рибена чорба. 

Това каза Греди Асса, който тази вечер представи в Созопол платна, специално създадени за Празниците на изкуството „Аполония“. 

„Зад тези острови стои един труд на фондация „Аполония“, в който аз се чувствам толкова благодарен, че съм имал възможност да участвам“, каза художникът.

В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация.

Събитията са част от културния календар на общината, а мястото е Художествената галерия в града, която беше възстановена по проект „Култура във вечността“ – съвместна разработка на Община Елена и Община Меджидия от Румъния, финансиран по програма за трансгранично сътрудничество „Interreg V-A Румъния - България 2014-2020".

Румънските художници от Меджидия, които за пета година идват в Елена на пленера по изобразително изкуство, представиха своите творби.

В пространството пред Художествената галерия бе подредена тематична изложба на произведенията от всички пленери през годините, чиято цел е да осигурят трайна устойчивост на резултатите от проекта, като насърчат културата чрез изкуството и пренасянето за бъдещите поколения.

Историческият музей във Велинград представя изложбата "Пейзажи" на Атанас Фурнаджиев. Тя е разположена в Зала 2 на музея и може да бъде посетена до края на месец август, съобщиха от Исторически музей - Велинград.

Голяма част от тях са пейзажи, свързани с Велинград и целия Чепински край, като една от основните теми в творчеството му е местност Клептуза, поясняват още те.

Атанас Фурнаджиев е  доайенът на велинградските художници, автор на десетки живописни картини, добавят още от музея.

През месец юли музеят представи  изложбата "Художничката Мария Малчева",  включваща художествени творби и рисунки на традиционни за Чепинския край модели на великденски писани яйца и шевици.

В театър „София“ започнаха репетиции на „Комедия от грешки“ по Шекспир, съобщават от трупата.

Изпълнен с вълнение и вдъхновение, екипът на спектакъла се впусна в своето пътешествие из пиесата, разказват от екипа. 

Участват Даниел Кукушев, Дениза Павлова, Димитър Стойнов, Ивайло Герасков, Йоанна-Изабелла Върбанова, Мила Банчева, Милена Живкова, Неда Спасова, Николай Димитров-Коки, Пламен Манасиев и Юлиян Малинов.

Режисьор е Маргарита Мачева, на Свила Величкова са сценографията и костюмите, композитор е Петър Дундаков, а преводът е на Валери Петров.

Премиерата е предвидена за 29 ноември. 

Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”.

Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на събитието.

„Улица „Екзарх Йосиф", от пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.

Пешеходни зони ще

Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“. 

Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.  

По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница. 

„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя. 

Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години

Той отбелязва, че е участвал в поне пет издания на форума.

„Сега правя вече една огромна изложба, която е посветена на морето, на островите, на копнежите на хората, на утопията, която винаги съществува в нашето подсъзнание - че някъде има едно място, в което ти се чувстваш прекрасно“, казва той.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.