Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.
Васил Найденов ще има концерт на 9 ноември в София, в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщават организаторите.
На живо ще звучат емблематични песни като „Сбогом, моя любов“, „Всичко ми е наред“, „Синева“, „По първи петли” и много други.
Преди и след началото на концерта, музикалната селекция ще бъде в ръцете на DJ Marti G.
Васил Найденов започва кариерата си през 1969 г. с Румен Бояджиев, Данчо Караджов и Георги Мишев в групата „Златни струни“. Звездата му изгрява през 1979 г., когато печели първа награда на фестивала „Златният Орфей“. Песента от филма „Адаптация“ по музика и аранжимент на Митко Щерев е обявена за „Мелодия на годината“. От този момент популярността му ра
В Девня за осми път се провежда античният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град“. На арената на Античния амфитеатър посетителите могат да видят възстановки на борби, древни ритуали и изпълнения на групи реконструктори от България и чужбина.
Гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда представят българските сдружения Via Preatoria от София, „Авитохол“ и „Величие“ от Варна, Ludus Luperkalis от Ямбол, „Мадарски конник“ от Обзор както и румънските гости Nokors от Букурещ, Asociatia Culturala Tomis от Констанца и Ludus Apulensis от Алба Юлия.
Марцианопол е бил един от най-важните римски градове на Балканите. Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята, т.нар. Римски игри (Ludi Romani)
Картина на британския художник Лорънс Стивън Лоури, изобразяваща улица в Мерипорт, графство Къмбрия, Великобритания, ще бъде предложена за продажба на аукцион през следващия месец, съобщи Би Би Си.
Очаква се творбата да достигне цена между 700 000 и 1 млн. британски лири.
Улицата в Мерипорт, рисувана от Лоури, все още изглежда по същия начин, каза представител на аукционната къща.
Картината представлява масло върху платно и е рисувана през 1955 г. Сградата на улица "Сенхаус", която е изобразена от Лоури, става художествена галерия през 70-те години на миналия век.
Цигуларката Лидия Байч и световнопризнатият маестро Томас Зандерлинг гостуват на 25 септември, на Софийската филхармония.
Програмата на вечерта включва Първия концерт за цигулка на Брух и Четвърта симфония от Брамс, съобщават от филхармонията.
Събитието е в зала „България“.
Байч свири на цигулка, изработена от Жан Батист Вийом, през 1860 г.
Лидия Байч е родена 29 ноември 1981 г. в Санкт Петербург, Русия. Смятана за една от най-универсалните изпълнителки на нашето съвремие. На 8 години печели първия си международен конкурс, последван от множество други първи награди. На 16-годишна възраст печели Гран при на „Евровизия“, както и наградата „Европейски музикант на годината“, връчена от лорд Йехуди Менухин. Работи с диригенти като Лорин Ма
Гигантски смърч, който ще служи за тазгодишната коледна елха пред Центъра „Рокфелер“, отпътува към Ню Йорк в четвъртък от родното си градче Уест Стокбридж в щата Масачузетс, съобщи АП.
Иглолистното дърво с височина 23 метра и тегло 11 тона бе отсечено в четвъртък сутринта и с помощта на кран бе качено на камион. То ще измине 225 км до Центъра „Рокфелер“, където ще бъде издигнато в събота. Дървото, което ще бъде украсено с 50 000 разноцветни лампички и короновано със звезда от Сваровски, ще остане на показ до средата на януари.
Това е първата коледна елха в Центъра „Рокфелер“ от 1959 година насам, която пристига от Масачузетс.
Жители и гости на Уест Стокбридж, някои от които облечени като Дядо Коледа, наблюдаваха иззад бариера как работниците отрязват дървото в четвъртък сутринта. Докато те правеха снимки и видеозаписи на събитие
Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“.
„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.
Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала.
Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.
„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми. Много е нескромно. Аз никога не казвам такова нещо, ама не знам - от морското настроение ли е, но си позволих да го кажа“, казва Койчев.
Американските награди за кънтри музика пропуснаха албума на Бионсе Cowboy Carter, съобщи АФП.
Номинациите за наградите бяха обявени в понеделник. 43-годишната Бионсе не получи номинация.
Критиката само ме стимулира да изляза от собствените си граници, написа певицата в Инстаграм.
Родената в Хюстън Бионсе стана първата чернокожа певица, оглавила американските класации на кънтри музика.
Наградите за кънтри музика ще бъдат връчени на 20 ноември в Нашвил. Не е изненадващо, че Асоциацията за кънтри музика проявява снобизъм, коментира "Ню Йорк таймс" по повод отсъствието на Бионсе сред номинираните на за нй-добър аблум. Тези, които са искали да чуят посланието и музиката на Бионсе, са я чули, се казва в коментар на "Ролинг стоун".
Благодаря ти, Бионсе, за това, че ни предложи един от най-новаторските албуми на всички времена, написа
Самостоятелна изложба живопис на Петя Стойнова ще бъде представена в столичната галерия „Лик“.
Експозицията ще бъде представена от днес до 26 ноември, информират организаторите.
По думите на авторката изложбата представя акварелни творби, създадени през последните три години.
„Реалистични пейзажи, вдъхновени от Родопите и Добруджа, цветя и серия „Птичета”, станали характерни за мен през последните две години. Първото „птиче” се появи 2022 г. и оттогава серията надхвърли 50 броя. През годините работих и с маслени бои и акрил, но лекотата на акварелната техника най-много ми допада и удовлетворението от самия процес е най-пълно. Затова от десет години работя само с акварел. Вълнува ме природата и се надявам зрителят да усети поне част от радостта и смирението, което изпитвам при досега си с нея, да съм успяла дам простор н
Колекцията от бижута на певицата Шърли Беси достигна рекордната цена от общо 2,2 милиона евро на търг на "Сотбис" в Париж, съобщи ДПА.
Златен часовник "Картие" на 87-годишната изпълнителка беше купен за рекордната цена от 66 000 евро - 22 пъти повече от предварителната оценка от 1500 до 3000 евро.
Диамантеният й пръстен "Ван Клиф енд Арпълс", подарен й от Елтън Джон, достигна сумата 48 000 евро - повече от три пъти над предварителната оценка от 10 000 до 15 000 евро.
Огърлица с изумруди и диаманти "Ван Клиф енд Арпълс" беше продадена за 174 000 евро, повече от два пъти над оценката от 50 000 до 70 000 евро.
Стара диамантена брошка от около 1905 г. беше продадена за 162 000 евро, почти пет пъти повече от предварителната оценка от 26 000 до 35 000 евро.
Част от приходите са в полза на благотворителни организации, избрани от Беси,
Образът на котката върху горещ ламаринен покрив символизира женския инстинкт за надмощие. Понякога попадаме в битка за надмощие не с кого да е, а със самия живот.
Това казва режисьорът Стайко Мурджев по повод предстоящата премиера на „Котка върху горещ ламаринен покрив“ от Тенеси Уилямс в театър „София“.
„Понякога обстоятелствата, в които сме поставени, са форсмажорни ситуации, в които сме принудени да преминем в режим „оцеляване“. Това е онзи момент, когато не разумът или чувствата, а само и единствено инстинктивната ни природа е тази, която е в състояние да ни спаси. Но не инстинктът за нападение или за бягство, а онзи аспект на стоицизма - когато въпреки нажежената плоскост под голите ни стъпала, трябва да стиснем зъби и да издържим, да се задържим колкото се може по-дълго в
Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.
Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран.
Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.
Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си
Участвал е в първото издание на „Аполония“ през 1984 година и отбелязва, че усеща разлика със сегашното издание.
„Първо - тогава градът беше с много по-малко туристи, по-малко сергии, беше съсредоточен в изкуството. Огромно вълнение беше първата „Аполония“, спомня си авторът. По думите му се случва рядко такова културно събитие да удържи толкова време дори и по света. Според него в последните години за изкуство не се говори много, но „Аполония“ удържа вече толкова години. „Трябва да се цени това, което се прави“, отбеляза той.