NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба в галерия A&G Art Meeting
5597
Цветни аспекти

Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба в галерия A&G Art Meeting

Художничката Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting от днес до 14 септември. В нея тя е включила релефни пейзажи от гипс и керамика и обект от метал и текстил, обединени от мотото „Пейзажи на ума“.  Тя сподели, че от самото начало мисли за релефите като за пейзажи, но това, че изобразяват не природни обекти, а вътрешни състояния й става ясно по време на процеса на създаването им. „Те се формираха с шпатулата като поредица от стъпки, движения и жестове в композиция и всяка следваше логиката на предходната

| 28 Август 2024, 14:10 ч.
Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба в галерия A&G Art Meeting
Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба в галерия A&G Art Meeting
Снимка © БТА

Художничката Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting от днес до 14 септември.

Нови искове са подадени срещу Шон "Диди" Кумс, включително един, в който рапърът и някога влиятелен американски хип-хоп продуцент е обвинен в сексуално посегателство над непълнолетно лице, съобщи адвокат, цитиран от световните агенции.

Гражданските искове, подадени в Ню Йорк от шестима души, са част от поредица от производства, включващи над 100 предполагаеми жертви, обявени наскоро от американски адвокат, след като Диди беше обвинен и вкаран в затвора през септември.

Срещу Кумс са повдигнати криминални обвинения за ръководене в продължение на години на насилствена система за трафик на хора с цел сексуална експлоатация и изнудване.

"Планираме да подадем множество други жалби през следващите седмици срещу г-н Кумс и други обвиняеми", предупреждава адвокат Тони Бъзби.

Исковете, подадени от две жени и четирима мъже, чиято самоличност не се разкрива, обхващ

В зала „Атриум“ на Областната администрация в Перник представиха изложбата „Корени“. В експозицията се включиха пернишки художници като проф. Бисера Вълева, Василка  Златанова, Любомир Николов, Светослав Тодоров, Сашо Евтимов, Дария Евтимова, Симеон Панайотов, Елена Темелкова, Валентин Топалов  и Снежана Велинова.

Инициатор и организатор на проявата е проф. Бисера Вълева съвместно със Съюза на българските художници. Тя изказа благодарността си към всички, които са откликнали на идеята.

Изложбата е посветена на баща й проф. Васил Вълев. „Всички, които се събрахме днес, сме свързани много емоционално с баща ми. Той в последните си творчески години беше насочил енергията си като художник, реализатор на изложби, като човек с много опит в изкуството“, допълни още проф. Вълева.

Тя добави, че баща й винаги е бил творчески

Германската хард рок група "Скорпиънс" ще отбележи 60-годишнината си с концерт в родния град Хановер на 5 юли 2025 г., предаде ДПА. 

"Всички ще се включим", каза певецът Клаус Майне, който е в групата от 1969 г. "Това ще бъде нещо като своеобразен фестивал", добави той.

Сред гостуващите изпълнители ще е британската хеви метъл група "Джудас прийст". Това ще бъде единственият концерт на "Скорпиънс" в Германия догодина. От групата се надяват да привлекат публика от региона, Германия, Европа и целия свят. "Това ще бъде официален фестивал с много интересни групи и гости", каза Майне.

Китаристът Рудолф Шенкер създава групата през 1965 г. Майне става част от бандата през 1969 г., а китаристът Матиас Ябс се присъединява в края на 70-те години. Сегашният басист е Павел Мончивода, а барабанист е Мики Дий, бивш член на "Мотърхед".

"Скорпиънс" има редица свето

Русенският държавен куклен театър спечели наградата на публиката в шестото издание на тримесечния Международен куклен театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ във Велико Търново.

След активно гласуване зрителите избраха за победител представлението „Маша и Мечока“. На второ място се нареди спектакъла „Патиланско царство“ на театър „Мале-мале“ от София, а на трето - постановката „Примък – отмък“ на Родопски драматичен театър „Николай Хайтов“ от Смолян.

„Наградата на публиката е най-ценното отличие, защото се дава от сърце“, каза създателят и организатор на проявата Веселин Василев. „Куклениците работят основно за публиката, а оценката на зрителите винаги е най-важна за всеки актьор“, добави той. 

През трите летни месеца децата имаха възможността да гледа

Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.

Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.

По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите т

В нея тя е включила релефни пейзажи от гипс и керамика и обект от метал и текстил, обединени от мотото „Пейзажи на ума“. 

Тя сподели, че от самото начало мисли за релефите като за пейзажи, но това, че изобразяват не природни обекти, а вътрешни състояния й става ясно по време на процеса на създаването им.

„Те се формираха с шпатулата като поредица от стъпки, движения и жестове в композиция и всяка следваше логиката на предходната. За мен в тях има реки, скали, планини, но не държа това да е нещо видимо за публиката и тя да търси обекти в творбите. Очакванията ми са зрителят да се почувства уютно във времето, в което пребивава в галерията, и то да му позволи да открие неща за себе си или за материала“, каза авторката. 

Процесът й на работа започнал с релефите от гипс, но тя не може да каже дали те или отливките в керамика са позитивът. „За мен това са два отделни погледа към нещата и на места това преобръщане на огледалното изображение ме кара да мисля по различен начин. Важно е лекото преплитане на равнините, които не са йерархично подредени“, обясни концепцията си Аначкова. За своите пейзажи тя не е инспирирана само от природата, а и от самия материал и начина на работа с него. 

Младата художничка показва в изложбата си и обект от метал и текстил, разположен на пода в центъра на една от залите. Каза, че с него цели да създаде същото чувство, което пораждат и релефите, на изместване на гледната точка. Възприема парчетата плат като следите от шпатула по гипса. Причината да избере хоризонтална скулптура е тя да не препречва хоризонта на произведенията по стените. По думите й обектът е мислен конкретно за това пространство и едва ли ще съществува другаде. Също като останалите творби в експозицията, той не е озаглавен. 

Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежда важни и актуални теми като дезинформацията и липсата на достатъчно критична мисъл у обществото ни, които са представени през хумора и гротеската.

Постановката ще се играе на 27 ноември.

Постановката е копродукция на сдружение "Транзит" и Драматичен театър "Апостол Карамитев" – Димитровград.

Кюстендил е последният град от турнето на спектакъла, което се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Разпространение“.

Спектакълът използва средствата на клоунадата, кукления и игровия театър, а жанрът му е сатирична комедия. Идеята на екипа е през хумора да се засегнат важни обществени теми.

Юра Зойфер разглежда п

Американците Виктор Амброс и Гари Ръвкън спечелиха Нобеловата награда за физиология или медицина, съобщават световните агенции, позовавайки се на сайта Nobelprize.org.

Наградата им се присъжда от Кралския Каролински медицинско-хирургичен институт за откриването на микроРНК и ролята й в регулацията на гените, обяви генералният секретар на Нобеловия комитет Томас Перлман.

Тази година паричната равностойност на наградата е 11 милиона крони (около 985,000 щатски долара). Тя се поделя между двамата лауреати.

Миналата година Каталин Карико и Дрю Уайсман спечелиха Нобеловата награда за физиология или медицина за откритията им, свързани с модификации на нуклеотидни бази, които позволиха разработването на иРНК ваксините срещу КОВИД-19.

Първата Нобелова награда за физиология или медицина е връчена през 1901 г. на Елим Адолф фон Беринг от Германия "за работата му

ABBA Real Tribute Band ще има концерт в София – на 9 октомври в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщиха организаторите от Gost.

По думите им шоуто ще почете 50 години от премиерата на хита Waterloo.

„Ще пеем и танцуваме на Dancing Queen, Gimme Gimme, Super Trouper, Mamma Mia, The Winner Takes It All, Voules Vous и много други“, обещават от екипа на шоуто.

„Вярваме, че този вид музика дори и днес не е загубил популярността си и може да бъде еднакво интересен за музикална публика от всички възрасти, култури и климати“, казват музикантите от ABBA Real Tribute Band.

Формацията ABBA Real Tribute Band е създадена през ноември 2007 г. в Сърбия. Състои от професионални музиканти с опит, събрани с обща цел

Изложба, посветена на големия български театрал Димитър Еленов, бе открита пред НДК (алеята пред кино Кабана). 

На изложбата, състояща се от 28 панела, публиката има възможност да види моменти от кариерата на Еленов в театъра и киното. Фотосите документират значими моменти от живота на твореца, включително неговите сътрудничества с големи имена на българската сцена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева, Жана Стоянович и Цветана Манева в спектакли и филми на Вили Цанков, Асен Шопов, Николай Поляков, Асен Траянов, Костадин Джидров. Тези фотоси не само илюстрират работата на Еленов, но и представят един изключително богат и силен период от развитието на българското кино и театър през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Експозицията ще остане там до края на месеца, отбелязват организаторите. 

„Паметта и нейното опазване е бе

Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.

Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.

“Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г. Тя завършва със стария кралски химн на Румъния и включва фолклорни мотиви в средния дял на произведението, което е доста програмно”, разказа специално Деляна Лазарова.

По думите й публиката е била изключително ентусиазира

Любимите материали на Елена Аначкова са металът и ажурните платове, а глината е нов неин интерес. Винаги обаче тя оставя конкретната идея да си избере материала. „В предишната ми изложба се спрях на пясък, с който покрих пода на цялата галерия, тъй като целта бе да събирам отпечатъци от стъпки. Тази творба е документирана с фотографии. Тя не може да се запази извън контекста на изложбата, защото бе важно да запечата движението на хората между другите скулптури“, разказа Аначкова за участието си в общата изложба „Мястото като скулптура“ в галерия „Райко Алексиев“ в София, реализирана през месец юли т.г. с куратор Ивайло Аврамов. 

Попитана дали няма желание да работи и с камък, младата художничка обясни, че за нея нещата в този материал са по-масивни и перманентни. „Струва ми се много отговорно моите творби да бъдат в толкова вечен материал. В крайна сметка обект от камък е хубаво да просъществува, а не да бъде експеримент, затова трябва човек да е наистина много уверен в идеята си“, посочи авторката и добави, че за нея много важен е творческият експеримент и е по-отговорно художникът да е направил много такива преди да реши да сътвори нещо, което не търпи рециклиране и промяна във времето. 

Преди магистратурата по скулптура в Националната художествена академия в София, Елена Аначкова учи Изобразително изкуство в Кениън Колидж в Охайо, САЩ. Казва, че в Америка се е задълбочил интересът й към скулптурата.

По думите й там много хора работят класически форми на изкуство като живопис, графика, скулптура и има публика, която се интересува от тях. Там човек има доста голям избор, защото никой не бива съден, че прави нещо, което вече не е модерно, но има много музеи, от които да се научи повече за нови подходи и материали, и това кара хората да искат да експериментират и в тази посока, сподели Аначкова.

В момента тя работи и като преподавател по изобразително изкуство в Американския колеж. Прави изложби с колеги, с които работят в едно ателие. Сред по-важните й участия е и изложбата „Аура” в галерия „Райко Алексиев“. Първата й самостоятелна изява е „Свят-стая“ в галерия „Мисията“ към Държавния културен институт на МВнР. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 22:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Цветни аспекти
5597
Цветни аспекти

Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба в галерия A&G Art Meeting

Художничката Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting от днес до 14 септември.В нея тя е включила релефни пейзажи от гипс и керамика и обект от метал и текстил, обединени от мотото „Пейзажи на ума“.

| 28 Август 2024, 14:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба в галерия A&G Art Meeting
Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба в галерия A&G Art Meeting
Снимка © БТА

Художничката Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting от днес до 14 септември.

В нея тя е включила релефни пейзажи от гипс и керамика и обект от метал и текстил, обединени от мотото „Пейзажи на ума“. 

Нови искове са подадени срещу Шон "Диди" Кумс, включително един, в който рапърът и някога влиятелен американски хип-хоп продуцент е обвинен в сексуално посегателство над непълнолетно лице, съобщи адвокат, цитиран от световните агенции.

Гражданските искове, подадени в Ню Йорк от шестима души, са част от поредица от производства, включващи над 100 предполагаеми жертви, обявени наскоро от американски адвокат, след като Диди беше обвинен и вкаран в затвора през септември.

Срещу Кумс са повдигнати криминални обвинения за ръководене в продължение на години на насилствена система за трафик на хора с цел сексуална експлоатация и изнудване.

"Планираме да подадем множество други жалби през следващите седмици срещу г-н Кумс и други обвиняеми", предупреждава адвокат Тони Бъзби.

Исковете, подадени от две жени и четирима мъже, чиято самоличност не се разкрива, обхващ

В зала „Атриум“ на Областната администрация в Перник представиха изложбата „Корени“. В експозицията се включиха пернишки художници като проф. Бисера Вълева, Василка  Златанова, Любомир Николов, Светослав Тодоров, Сашо Евтимов, Дария Евтимова, Симеон Панайотов, Елена Темелкова, Валентин Топалов  и Снежана Велинова.

Инициатор и организатор на проявата е проф. Бисера Вълева съвместно със Съюза на българските художници. Тя изказа благодарността си към всички, които са откликнали на идеята.

Изложбата е посветена на баща й проф. Васил Вълев. „Всички, които се събрахме днес, сме свързани много емоционално с баща ми. Той в последните си творчески години беше насочил енергията си като художник, реализатор на изложби, като човек с много опит в изкуството“, допълни още проф. Вълева.

Тя добави, че баща й винаги е бил творчески

Германската хард рок група "Скорпиънс" ще отбележи 60-годишнината си с концерт в родния град Хановер на 5 юли 2025 г., предаде ДПА. 

"Всички ще се включим", каза певецът Клаус Майне, който е в групата от 1969 г. "Това ще бъде нещо като своеобразен фестивал", добави той.

Сред гостуващите изпълнители ще е британската хеви метъл група "Джудас прийст". Това ще бъде единственият концерт на "Скорпиънс" в Германия догодина. От групата се надяват да привлекат публика от региона, Германия, Европа и целия свят. "Това ще бъде официален фестивал с много интересни групи и гости", каза Майне.

Китаристът Рудолф Шенкер създава групата през 1965 г. Майне става част от бандата през 1969 г., а китаристът Матиас Ябс се присъединява в края на 70-те години. Сегашният басист е Павел Мончивода, а барабанист е Мики Дий, бивш член на "Мотърхед".

"Скорпиънс" има редица свето

Русенският държавен куклен театър спечели наградата на публиката в шестото издание на тримесечния Международен куклен театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ във Велико Търново.

След активно гласуване зрителите избраха за победител представлението „Маша и Мечока“. На второ място се нареди спектакъла „Патиланско царство“ на театър „Мале-мале“ от София, а на трето - постановката „Примък – отмък“ на Родопски драматичен театър „Николай Хайтов“ от Смолян.

„Наградата на публиката е най-ценното отличие, защото се дава от сърце“, каза създателят и организатор на проявата Веселин Василев. „Куклениците работят основно за публиката, а оценката на зрителите винаги е най-важна за всеки актьор“, добави той. 

През трите летни месеца децата имаха възможността да гледа

Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.

Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.

По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите т

Тя сподели, че от самото начало мисли за релефите като за пейзажи, но това, че изобразяват не природни обекти, а вътрешни състояния й става ясно по време на процеса на създаването им.

„Те се формираха с шпатулата като поредица от стъпки, движения и жестове в композиция и всяка следваше логиката на предходната. За мен в тях има реки, скали, планини, но не държа това да е нещо видимо за публиката и тя да търси обекти в творбите. Очакванията ми са зрителят да се почувства уютно във времето, в което пребивава в галерията, и то да му позволи да открие неща за себе си или за материала“, каза авторката. 

Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежда важни и актуални теми като дезинформацията и липсата на достатъчно критична мисъл у обществото ни, които са представени през хумора и гротеската.

Постановката ще се играе на 27 ноември.

Постановката е копродукция на сдружение "Транзит" и Драматичен театър "Апостол Карамитев" – Димитровград.

Кюстендил е последният град от турнето на спектакъла, което се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Разпространение“.

Спектакълът използва средствата на клоунадата, кукления и игровия театър, а жанрът му е сатирична комедия. Идеята на екипа е през хумора да се засегнат важни обществени теми.

Юра Зойфер разглежда п

Американците Виктор Амброс и Гари Ръвкън спечелиха Нобеловата награда за физиология или медицина, съобщават световните агенции, позовавайки се на сайта Nobelprize.org.

Наградата им се присъжда от Кралския Каролински медицинско-хирургичен институт за откриването на микроРНК и ролята й в регулацията на гените, обяви генералният секретар на Нобеловия комитет Томас Перлман.

Тази година паричната равностойност на наградата е 11 милиона крони (около 985,000 щатски долара). Тя се поделя между двамата лауреати.

Миналата година Каталин Карико и Дрю Уайсман спечелиха Нобеловата награда за физиология или медицина за откритията им, свързани с модификации на нуклеотидни бази, които позволиха разработването на иРНК ваксините срещу КОВИД-19.

Първата Нобелова награда за физиология или медицина е връчена през 1901 г. на Елим Адолф фон Беринг от Германия "за работата му

ABBA Real Tribute Band ще има концерт в София – на 9 октомври в залата на ул. „Пиротска“ 5, съобщиха организаторите от Gost.

По думите им шоуто ще почете 50 години от премиерата на хита Waterloo.

„Ще пеем и танцуваме на Dancing Queen, Gimme Gimme, Super Trouper, Mamma Mia, The Winner Takes It All, Voules Vous и много други“, обещават от екипа на шоуто.

„Вярваме, че този вид музика дори и днес не е загубил популярността си и може да бъде еднакво интересен за музикална публика от всички възрасти, култури и климати“, казват музикантите от ABBA Real Tribute Band.

Формацията ABBA Real Tribute Band е създадена през ноември 2007 г. в Сърбия. Състои от професионални музиканти с опит, събрани с обща цел

Изложба, посветена на големия български театрал Димитър Еленов, бе открита пред НДК (алеята пред кино Кабана). 

На изложбата, състояща се от 28 панела, публиката има възможност да види моменти от кариерата на Еленов в театъра и киното. Фотосите документират значими моменти от живота на твореца, включително неговите сътрудничества с големи имена на българската сцена като Георги Черкелов, Наум Шопов, Анани Явашев, Катя Паскалева, Жана Стоянович и Цветана Манева в спектакли и филми на Вили Цанков, Асен Шопов, Николай Поляков, Асен Траянов, Костадин Джидров. Тези фотоси не само илюстрират работата на Еленов, но и представят един изключително богат и силен период от развитието на българското кино и театър през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Експозицията ще остане там до края на месеца, отбелязват организаторите. 

„Паметта и нейното опазване е бе

Българската диригентка Деляна Лазарова откри международния конкурс “Джордже Енеску” в Румъния.

Събитието, което е популярно в музикалните среди по целия свят, започна на 31 август (събота) с концерт под палката на нашата сънародничка в Атенеума - най-престижната концертна зала в Букурещ.

“Програмата включваше творба на корейския композитор Шин Ким; Пол Константиненску - троен концерт за цигулка, виолончело, пиано с предните победители Мария Марика (цигулка), Александра Сегал (пиано) и Бенжаин Круитхоф (виолончело). Завършихме с емблематичната творба “Румънска Поема” от Джордже Енеску, която той пише на 16 г. Тя завършва със стария кралски химн на Румъния и включва фолклорни мотиви в средния дял на произведението, което е доста програмно”, разказа специално Деляна Лазарова.

По думите й публиката е била изключително ентусиазира

Процесът й на работа започнал с релефите от гипс, но тя не може да каже дали те или отливките в керамика са позитивът. „За мен това са два отделни погледа към нещата и на места това преобръщане на огледалното изображение ме кара да мисля по различен начин. Важно е лекото преплитане на равнините, които не са йерархично подредени“, обясни концепцията си Аначкова. За своите пейзажи тя не е инспирирана само от природата, а и от самия материал и начина на работа с него. 

Младата художничка показва в изложбата си и обект от метал и текстил, разположен на пода в центъра на една от залите. Каза, че с него цели да създаде същото чувство, което пораждат и релефите, на изместване на гледната точка. Възприема парчетата плат като следите от шпатула по гипса. Причината да избере хоризонтална скулптура е тя да не препречва хоризонта на произведенията по стените. По думите й обектът е мислен конкретно за това пространство и едва ли ще съществува другаде. Също като останалите творби в експозицията, той не е озаглавен. 

Любимите материали на Елена Аначкова са металът и ажурните платове, а глината е нов неин интерес. Винаги обаче тя оставя конкретната идея да си избере материала. „В предишната ми изложба се спрях на пясък, с който покрих пода на цялата галерия, тъй като целта бе да събирам отпечатъци от стъпки. Тази творба е документирана с фотографии. Тя не може да се запази извън контекста на изложбата, защото бе важно да запечата движението на хората между другите скулптури“, разказа Аначкова за участието си в общата изложба „Мястото като скулптура“ в галерия „Райко Алексиев“ в София, реализирана през месец юли т.г. с куратор Ивайло Аврамов. 

Попитана дали няма желание да работи и с камък, младата художничка обясни, че за нея нещата в този материал са по-масивни и перманентни. „Струва ми се много отговорно моите творби да бъдат в толкова вечен материал. В крайна сметка обект от камък е хубаво да просъществува, а не да бъде експеримент, затова трябва човек да е наистина много уверен в идеята си“, посочи авторката и добави, че за нея много важен е творческият експеримент и е по-отговорно художникът да е направил много такива преди да реши да сътвори нещо, което не търпи рециклиране и промяна във времето. 

Преди магистратурата по скулптура в Националната художествена академия в София, Елена Аначкова учи Изобразително изкуство в Кениън Колидж в Охайо, САЩ. Казва, че в Америка се е задълбочил интересът й към скулптурата.

По думите й там много хора работят класически форми на изкуство като живопис, графика, скулптура и има публика, която се интересува от тях. Там човек има доста голям избор, защото никой не бива съден, че прави нещо, което вече не е модерно, но има много музеи, от които да се научи повече за нови подходи и материали, и това кара хората да искат да експериментират и в тази посока, сподели Аначкова.

В момента тя работи и като преподавател по изобразително изкуство в Американския колеж. Прави изложби с колеги, с които работят в едно ателие. Сред по-важните й участия е и изложбата „Аура” в галерия „Райко Алексиев“. Първата й самостоятелна изява е „Свят-стая“ в галерия „Мисията“ към Държавния културен институт на МВнР. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.