NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба в галерия A&G Art Meeting
5596
Цветни аспекти

Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба в галерия A&G Art Meeting

Художничката Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting от днес до 14 септември. В нея тя е включила релефни пейзажи от гипс и керамика и обект от метал и текстил, обединени от мотото „Пейзажи на ума“.  Тя сподели, че от самото начало мисли за релефите като за пейзажи, но това, че изобразяват не природни обекти, а вътрешни състояния й става ясно по време на процеса на създаването им. „Те се формираха с шпатулата като поредица от стъпки, движения и жестове в композиция и всяка следваше логиката на предходната

| 28 Август 2024, 14:10 ч.
Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба в галерия A&G Art Meeting
Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба в галерия A&G Art Meeting
Снимка © БТА

Художничката Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting от днес до 14 септември.

Месеци след като отложиха концерти заради здравословни проблеми на фронтмена Стивън Тайлър, музикантите от групата обявиха, че слагат край на прощалното си турне, защото гласните му струни няма да се възстановят. 

„Както знаете, гласът на Стивън е инструмент като никой друг", се казва в изявлението на групата, публикувано в социалната мрежа Екс. 

Китаристът на „Куин“ Брайън Мей сподели възхищението си от фронтмена на "Аеросмит" в Инстаграм: “Стив Тайлър е един от най-великите вокалисти и фронтмени на всички времена и е ужасно, че необикновеният му глас е толкова увреден. Всичко преминава, но вдъхновяващото творчество на „Аеросмит“ ще остане, заедно със спомените за наистина една от най-страхотните групи, излизали на сцена“.

Когато групата, в която участват също китаристът Джо Пери, басистът Том Хамилтън, китаристът Брад Уитфорд и барабанистът Джоуи Кр

Българските групи Attaxic и O.H. подгряват концерта на Cavalera в София, на 15 юли в „Маймунарника“, съобщават организаторите.

Attaxic имат корени в стоунър, дуум и груув метъла. В края на 2022 г. групата издаде дебютния си албум Blackout Second, включващ осем песни.  Музикантите са споделяли сцена с Dopelord, Bongzilla, Odd Crew, Yarotz, Savage Ravage и Brodnik. 

Три четвърти от членовете на групата са от Добрич – Кристиян (бас), Рейхан (китара) и Николай (барабани). Вокалистът им Алек, който е и ритъм китарист на бандата, е от Самоков.

O.H. е метъл група, създадена в края на 2000 година, във. Видин. За свой рожден ден, обаче, избират датата 9 януари 2001г., защото тогава е първата им публична изява – в апартамент, където отбелязват рождения ден на техен близък

Американският режисьор Дейвид Линч обяви, че никога няма да се пенсионира, като същевременно съобщи, че е диагностициран с емфизем, съобщиха световните осведомителни агенции.

В публикация в социалната мрежа "Екс" 78-годишният режисьор на "Туин Пийкс" каза, че е развил белодробното заболяване след дългогодишно тютюнопушене, от което се е отказал преди две години.

Емфиземът е форма на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).  

В социалната мрежа Линч написа, че неотдавна се е подложил на множество прегледи, които показали, че е в отлично здраве с изключение на емфизема. "Изпълнен съм от щастие и никога няма да се оттегля. Искам всички да знаете, че оценявам загрижеността ви. С обич, Дейвид", написа режисьорът.

Повод за публикацията са въпросите дали Линч ще режисира отново някога, възникнали след негово интервю за списание "Сайт енд саунд".&nb

Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.

Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.

Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с  музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.

Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц

Аз съм от малкото актьори, които са се снимали във всички жанрове и винаги искрено съм се забавлявал. Това сподели на пресконференция италианският актьор Франко Неро, който е специален гост на 32-рото издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“ във Варна.

Имал съм късмета да работя с един от най-големите артисти Лорънс Оливие и той ми каза, че в професията трябва да направя своя избор - дали да играя винаги красивия герой победител, което е скука в кариерата, или да бъда истински актьор, да сменям жанра и да поемам рискове, което ще доведе до върхове и спадове по пътя, но ще събирам плодовете на своя труд, разказа Неро и добави, че той го е послушал и е избрал да бъде истински актьор. 

Днес Франко Неро се представя на фестивала „Любовта е лудост“ с филма „Щастливи дни“ на младия режисьор и сценарист Симоне Петрал

В нея тя е включила релефни пейзажи от гипс и керамика и обект от метал и текстил, обединени от мотото „Пейзажи на ума“. 

Тя сподели, че от самото начало мисли за релефите като за пейзажи, но това, че изобразяват не природни обекти, а вътрешни състояния й става ясно по време на процеса на създаването им.

„Те се формираха с шпатулата като поредица от стъпки, движения и жестове в композиция и всяка следваше логиката на предходната. За мен в тях има реки, скали, планини, но не държа това да е нещо видимо за публиката и тя да търси обекти в творбите. Очакванията ми са зрителят да се почувства уютно във времето, в което пребивава в галерията, и то да му позволи да открие неща за себе си или за материала“, каза авторката. 

Процесът й на работа започнал с релефите от гипс, но тя не може да каже дали те или отливките в керамика са позитивът. „За мен това са два отделни погледа към нещата и на места това преобръщане на огледалното изображение ме кара да мисля по различен начин. Важно е лекото преплитане на равнините, които не са йерархично подредени“, обясни концепцията си Аначкова. За своите пейзажи тя не е инспирирана само от природата, а и от самия материал и начина на работа с него. 

Младата художничка показва в изложбата си и обект от метал и текстил, разположен на пода в центъра на една от залите. Каза, че с него цели да създаде същото чувство, което пораждат и релефите, на изместване на гледната точка. Възприема парчетата плат като следите от шпатула по гипса. Причината да избере хоризонтална скулптура е тя да не препречва хоризонта на произведенията по стените. По думите й обектът е мислен конкретно за това пространство и едва ли ще съществува другаде. Също като останалите творби в експозицията, той не е озаглавен. 

Четири временни изложби и концерт има в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през юли, съобщават организаторите.

Този месец посетителите на музея може да разгледат временните експозиции „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“. 

На 4 юли музеят ще бъде домакин на концерт Retro Piano с вход с билети на организаторите. 

/ВСР

Популярните песни са станали по-прости по отношение на ритмите и мелодиите през последните 70 години, сочи изследване на двама британци в научното списание Scientific Reports. 

Маделин Хамилтън и Маркъс Пиърс от Лондонския университет „Куин Мери“ са анализирали най-популярните песни, които са попаднали в Топ 5 на годишната класация за сингли на „Билборд“ между 1950 г. и 2022 г. В анализа са включени над 350 песни.

Статистическият анализ показал, че сложността на ритмите и тоналните аранжименти на песните намалява средно през годините, заедно със значителното увеличение на средния брой ноти, свирени в секунда.

Изследователите установяват два спада през 1975 г. и 2000 г. и един по-малък през 1996 г., които се характеризират със значително намаляване на сложността.

Учените обясняват спада през 1975 г. с появата на нови жанрове като

Sofia Summer Fest Underground започва на 19 август в „Чистилището“, съобщават организаторите.

След края на Sofia Summer Fest Южен парк 2, на 18 август, фестивалът за култура на открито продължава с Underground Edition, с концерти, театрални постановки, stand-up комедии и прожекции под открито небе.

Sofia Summer Fest Underground ще запази свежия летен облик на събитието и ще предостави на столичани и гостите на София разнообразна културна програма в рамките на още един месец. На откритата сцена ще излязат любими български певци, музиканти, актьори и комедианти, които ще превърнат август и септември в истински празник за всички в града“, коментират организаторите. 

„Радваме се, че успяхме да намерим най-страхотния начин, за да продължим фестивала и тази година в пълния му вид. „Чистилището” е изключително място, на което ве

Регионалната библиотека в Смолян ще представи през септември 4 тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, съобщиха от библиотеката.

Експозициите ще покажат легенди и туристически маршрути от Родопите, както и европейска живопис.

Изложбите се вписват в тазгодишната тема на Европейските дни  - „Наследство от маршрути, мрежи и връзки“.

На 2 септември в отдел „Изкуство“ на библиотеката ще се открие изложбата „Европейска живопис“.  

Изложба „Природен феномен Невястата с легендата от миналото – днес предпочитана дестинация в Родопите“ ще се представи на 11 септември.

Пред читателската аудитория ще се илюстрира легендата за Невястата,  с която е свързана едноименната скала над Смолян, както и превръщането й в туристическа забележителност.

Митология, история и

Венецианският филмов фестивал, който от 30-те години на миналия век се провежда на остров Лидо във венецианската лагуна, започна 81-ото си издание с премиера на филма на Тим Бъртън “Бийтълджус Бийтълджус”, съобщиха световните осведомителни агенции.

Година след слабото си издание, пренебрегнато от големите американски студия заради стачката в Холивуд, най-старият филмов фестивал в света възражда репутацията си на стартова площадка за наградите „Оскар“.

На червения килим се събраха всички звездни актьори от лентата на Бъртън. Това са Майкъл Кийтън и Уинона Райдър, които участваха в дебютния филм на Бъртън “Бийтълджус” от 1988 г., както и млади актьори - Джъстин Теру и Джена Ортега, която въпреки крехката си възраст вече си е извоювала статута на актриса на съвременния хорър, благодарение на участието си в проектите Scream (“Писък

Любимите материали на Елена Аначкова са металът и ажурните платове, а глината е нов неин интерес. Винаги обаче тя оставя конкретната идея да си избере материала. „В предишната ми изложба се спрях на пясък, с който покрих пода на цялата галерия, тъй като целта бе да събирам отпечатъци от стъпки. Тази творба е документирана с фотографии. Тя не може да се запази извън контекста на изложбата, защото бе важно да запечата движението на хората между другите скулптури“, разказа Аначкова за участието си в общата изложба „Мястото като скулптура“ в галерия „Райко Алексиев“ в София, реализирана през месец юли т.г. с куратор Ивайло Аврамов. 

Попитана дали няма желание да работи и с камък, младата художничка обясни, че за нея нещата в този материал са по-масивни и перманентни. „Струва ми се много отговорно моите творби да бъдат в толкова вечен материал. В крайна сметка обект от камък е хубаво да просъществува, а не да бъде експеримент, затова трябва човек да е наистина много уверен в идеята си“, посочи авторката и добави, че за нея много важен е творческият експеримент и е по-отговорно художникът да е направил много такива преди да реши да сътвори нещо, което не търпи рециклиране и промяна във времето. 

Преди магистратурата по скулптура в Националната художествена академия в София, Елена Аначкова учи Изобразително изкуство в Кениън Колидж в Охайо, САЩ. Казва, че в Америка се е задълбочил интересът й към скулптурата.

По думите й там много хора работят класически форми на изкуство като живопис, графика, скулптура и има публика, която се интересува от тях. Там човек има доста голям избор, защото никой не бива съден, че прави нещо, което вече не е модерно, но има много музеи, от които да се научи повече за нови подходи и материали, и това кара хората да искат да експериментират и в тази посока, сподели Аначкова.

В момента тя работи и като преподавател по изобразително изкуство в Американския колеж. Прави изложби с колеги, с които работят в едно ателие. Сред по-важните й участия е и изложбата „Аура” в галерия „Райко Алексиев“. Първата й самостоятелна изява е „Свят-стая“ в галерия „Мисията“ към Държавния културен институт на МВнР. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
5596
Цветни аспекти

Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба в галерия A&G Art Meeting

Художничката Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting от днес до 14 септември.В нея тя е включила релефни пейзажи от гипс и керамика и обект от метал и текстил, обединени от мотото „Пейзажи на ума“.

| 28 Август 2024, 14:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба в галерия A&G Art Meeting
Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба в галерия A&G Art Meeting
Снимка © БТА

Художничката Елена Аначкова представя своята втора самостоятелна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting от днес до 14 септември.

В нея тя е включила релефни пейзажи от гипс и керамика и обект от метал и текстил, обединени от мотото „Пейзажи на ума“. 

Месеци след като отложиха концерти заради здравословни проблеми на фронтмена Стивън Тайлър, музикантите от групата обявиха, че слагат край на прощалното си турне, защото гласните му струни няма да се възстановят. 

„Както знаете, гласът на Стивън е инструмент като никой друг", се казва в изявлението на групата, публикувано в социалната мрежа Екс. 

Китаристът на „Куин“ Брайън Мей сподели възхищението си от фронтмена на "Аеросмит" в Инстаграм: “Стив Тайлър е един от най-великите вокалисти и фронтмени на всички времена и е ужасно, че необикновеният му глас е толкова увреден. Всичко преминава, но вдъхновяващото творчество на „Аеросмит“ ще остане, заедно със спомените за наистина една от най-страхотните групи, излизали на сцена“.

Когато групата, в която участват също китаристът Джо Пери, басистът Том Хамилтън, китаристът Брад Уитфорд и барабанистът Джоуи Кр

Българските групи Attaxic и O.H. подгряват концерта на Cavalera в София, на 15 юли в „Маймунарника“, съобщават организаторите.

Attaxic имат корени в стоунър, дуум и груув метъла. В края на 2022 г. групата издаде дебютния си албум Blackout Second, включващ осем песни.  Музикантите са споделяли сцена с Dopelord, Bongzilla, Odd Crew, Yarotz, Savage Ravage и Brodnik. 

Три четвърти от членовете на групата са от Добрич – Кристиян (бас), Рейхан (китара) и Николай (барабани). Вокалистът им Алек, който е и ритъм китарист на бандата, е от Самоков.

O.H. е метъл група, създадена в края на 2000 година, във. Видин. За свой рожден ден, обаче, избират датата 9 януари 2001г., защото тогава е първата им публична изява – в апартамент, където отбелязват рождения ден на техен близък

Американският режисьор Дейвид Линч обяви, че никога няма да се пенсионира, като същевременно съобщи, че е диагностициран с емфизем, съобщиха световните осведомителни агенции.

В публикация в социалната мрежа "Екс" 78-годишният режисьор на "Туин Пийкс" каза, че е развил белодробното заболяване след дългогодишно тютюнопушене, от което се е отказал преди две години.

Емфиземът е форма на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).  

В социалната мрежа Линч написа, че неотдавна се е подложил на множество прегледи, които показали, че е в отлично здраве с изключение на емфизема. "Изпълнен съм от щастие и никога няма да се оттегля. Искам всички да знаете, че оценявам загрижеността ви. С обич, Дейвид", написа режисьорът.

Повод за публикацията са въпросите дали Линч ще режисира отново някога, възникнали след негово интервю за списание "Сайт енд саунд".&nb

Държавна опера-Стара Загора за дванадесети пореден път е домакин на Международен майсторския клас по оперно дирижиране.

Това съобщават на официалния сайт на културната институция. Тази година участие в майсторския клас вземат диригенти от пет държави - Гърция, Италия, САЩ, Китай и Германия.

Ръководител на майсторския клас по оперно дирижиране, който ще се проведе до 17 септември, е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на Държавна опера - Стара Загора. Той ще работи с  музикантите и ще ги подготви за техния професионален дебют в три оперни заглавия от репертоара на Старозагорската опера.

Диригентите Йоанис Поулакис и Йоана Влагули от Гърция, Франческо Дженаро от Италия, Кара Ксу от САЩ, Жонлинг Фанг от Китай и Флориан Енгелхард – Германия ще имат своите индивидуални и групови занимания с Маестро Кринчев. Те ще участват активно и пълноценно в ц

Аз съм от малкото актьори, които са се снимали във всички жанрове и винаги искрено съм се забавлявал. Това сподели на пресконференция италианският актьор Франко Неро, който е специален гост на 32-рото издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“ във Варна.

Имал съм късмета да работя с един от най-големите артисти Лорънс Оливие и той ми каза, че в професията трябва да направя своя избор - дали да играя винаги красивия герой победител, което е скука в кариерата, или да бъда истински актьор, да сменям жанра и да поемам рискове, което ще доведе до върхове и спадове по пътя, но ще събирам плодовете на своя труд, разказа Неро и добави, че той го е послушал и е избрал да бъде истински актьор. 

Днес Франко Неро се представя на фестивала „Любовта е лудост“ с филма „Щастливи дни“ на младия режисьор и сценарист Симоне Петрал

Тя сподели, че от самото начало мисли за релефите като за пейзажи, но това, че изобразяват не природни обекти, а вътрешни състояния й става ясно по време на процеса на създаването им.

„Те се формираха с шпатулата като поредица от стъпки, движения и жестове в композиция и всяка следваше логиката на предходната. За мен в тях има реки, скали, планини, но не държа това да е нещо видимо за публиката и тя да търси обекти в творбите. Очакванията ми са зрителят да се почувства уютно във времето, в което пребивава в галерията, и то да му позволи да открие неща за себе си или за материала“, каза авторката. 

Четири временни изложби и концерт има в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през юли, съобщават организаторите.

Този месец посетителите на музея може да разгледат временните експозиции „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“. 

На 4 юли музеят ще бъде домакин на концерт Retro Piano с вход с билети на организаторите. 

/ВСР

Популярните песни са станали по-прости по отношение на ритмите и мелодиите през последните 70 години, сочи изследване на двама британци в научното списание Scientific Reports. 

Маделин Хамилтън и Маркъс Пиърс от Лондонския университет „Куин Мери“ са анализирали най-популярните песни, които са попаднали в Топ 5 на годишната класация за сингли на „Билборд“ между 1950 г. и 2022 г. В анализа са включени над 350 песни.

Статистическият анализ показал, че сложността на ритмите и тоналните аранжименти на песните намалява средно през годините, заедно със значителното увеличение на средния брой ноти, свирени в секунда.

Изследователите установяват два спада през 1975 г. и 2000 г. и един по-малък през 1996 г., които се характеризират със значително намаляване на сложността.

Учените обясняват спада през 1975 г. с появата на нови жанрове като

Sofia Summer Fest Underground започва на 19 август в „Чистилището“, съобщават организаторите.

След края на Sofia Summer Fest Южен парк 2, на 18 август, фестивалът за култура на открито продължава с Underground Edition, с концерти, театрални постановки, stand-up комедии и прожекции под открито небе.

Sofia Summer Fest Underground ще запази свежия летен облик на събитието и ще предостави на столичани и гостите на София разнообразна културна програма в рамките на още един месец. На откритата сцена ще излязат любими български певци, музиканти, актьори и комедианти, които ще превърнат август и септември в истински празник за всички в града“, коментират организаторите. 

„Радваме се, че успяхме да намерим най-страхотния начин, за да продължим фестивала и тази година в пълния му вид. „Чистилището” е изключително място, на което ве

Регионалната библиотека в Смолян ще представи през септември 4 тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, съобщиха от библиотеката.

Експозициите ще покажат легенди и туристически маршрути от Родопите, както и европейска живопис.

Изложбите се вписват в тазгодишната тема на Европейските дни  - „Наследство от маршрути, мрежи и връзки“.

На 2 септември в отдел „Изкуство“ на библиотеката ще се открие изложбата „Европейска живопис“.  

Изложба „Природен феномен Невястата с легендата от миналото – днес предпочитана дестинация в Родопите“ ще се представи на 11 септември.

Пред читателската аудитория ще се илюстрира легендата за Невястата,  с която е свързана едноименната скала над Смолян, както и превръщането й в туристическа забележителност.

Митология, история и

Венецианският филмов фестивал, който от 30-те години на миналия век се провежда на остров Лидо във венецианската лагуна, започна 81-ото си издание с премиера на филма на Тим Бъртън “Бийтълджус Бийтълджус”, съобщиха световните осведомителни агенции.

Година след слабото си издание, пренебрегнато от големите американски студия заради стачката в Холивуд, най-старият филмов фестивал в света възражда репутацията си на стартова площадка за наградите „Оскар“.

На червения килим се събраха всички звездни актьори от лентата на Бъртън. Това са Майкъл Кийтън и Уинона Райдър, които участваха в дебютния филм на Бъртън “Бийтълджус” от 1988 г., както и млади актьори - Джъстин Теру и Джена Ортега, която въпреки крехката си възраст вече си е извоювала статута на актриса на съвременния хорър, благодарение на участието си в проектите Scream (“Писък

Процесът й на работа започнал с релефите от гипс, но тя не може да каже дали те или отливките в керамика са позитивът. „За мен това са два отделни погледа към нещата и на места това преобръщане на огледалното изображение ме кара да мисля по различен начин. Важно е лекото преплитане на равнините, които не са йерархично подредени“, обясни концепцията си Аначкова. За своите пейзажи тя не е инспирирана само от природата, а и от самия материал и начина на работа с него. 

Младата художничка показва в изложбата си и обект от метал и текстил, разположен на пода в центъра на една от залите. Каза, че с него цели да създаде същото чувство, което пораждат и релефите, на изместване на гледната точка. Възприема парчетата плат като следите от шпатула по гипса. Причината да избере хоризонтална скулптура е тя да не препречва хоризонта на произведенията по стените. По думите й обектът е мислен конкретно за това пространство и едва ли ще съществува другаде. Също като останалите творби в експозицията, той не е озаглавен. 

Любимите материали на Елена Аначкова са металът и ажурните платове, а глината е нов неин интерес. Винаги обаче тя оставя конкретната идея да си избере материала. „В предишната ми изложба се спрях на пясък, с който покрих пода на цялата галерия, тъй като целта бе да събирам отпечатъци от стъпки. Тази творба е документирана с фотографии. Тя не може да се запази извън контекста на изложбата, защото бе важно да запечата движението на хората между другите скулптури“, разказа Аначкова за участието си в общата изложба „Мястото като скулптура“ в галерия „Райко Алексиев“ в София, реализирана през месец юли т.г. с куратор Ивайло Аврамов. 

Попитана дали няма желание да работи и с камък, младата художничка обясни, че за нея нещата в този материал са по-масивни и перманентни. „Струва ми се много отговорно моите творби да бъдат в толкова вечен материал. В крайна сметка обект от камък е хубаво да просъществува, а не да бъде експеримент, затова трябва човек да е наистина много уверен в идеята си“, посочи авторката и добави, че за нея много важен е творческият експеримент и е по-отговорно художникът да е направил много такива преди да реши да сътвори нещо, което не търпи рециклиране и промяна във времето. 

Преди магистратурата по скулптура в Националната художествена академия в София, Елена Аначкова учи Изобразително изкуство в Кениън Колидж в Охайо, САЩ. Казва, че в Америка се е задълбочил интересът й към скулптурата.

По думите й там много хора работят класически форми на изкуство като живопис, графика, скулптура и има публика, която се интересува от тях. Там човек има доста голям избор, защото никой не бива съден, че прави нещо, което вече не е модерно, но има много музеи, от които да се научи повече за нови подходи и материали, и това кара хората да искат да експериментират и в тази посока, сподели Аначкова.

В момента тя работи и като преподавател по изобразително изкуство в Американския колеж. Прави изложби с колеги, с които работят в едно ателие. Сред по-важните й участия е и изложбата „Аура” в галерия „Райко Алексиев“. Първата й самостоятелна изява е „Свят-стая“ в галерия „Мисията“ към Държавния културен институт на МВнР. 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.